agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni472Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2011, 09:01   #451
Ağaçsever

TUĞCU's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeşil sevdalısı Mesajı Göster
Bunlarda benim güzel fideciklerim, yazamadım bir süredir

2. ve 3.Resimdeki büyük çiçeğin türünü söyleyeyim "şekergiller familyasından bir eşeksi"
Fideleriniz çok güzel gözüküyor maşallahı var.Şekergillerden familyasından bir eşşekside bende var,Allah bağışlasın.
Ama dikkat ettiğim fidelerin şaşırtma zamanları gelmişte geçmiş gibi gözüküyor,onları pet bardaklara tek tek aktarırsanız çok daha iyi gelişirler.

TUĞCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 13:04   #452
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
merhaba,

az önce pazardan salatalık ve domates fideleri aldım.

hemen saksıya(daha doğrusu 10 litrelik petlerden yapacağım saksıya) dikmeli miyim?

uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 13:54   #453
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uugur Mesajı Göster
merhaba,

az önce pazardan salatalık ve domates fideleri aldım.

hemen saksıya(daha doğrusu 10 litrelik petlerden yapacağım saksıya) dikmeli miyim?
Bildiğim kadari ile ankara hala soğuk...eğer 10 lt lik saksılarınıza dikip te balkona koyarsanız zarar göreceklerdir ...

yok ben evin içine ışık ve güneş gören bir yere koyacağım derseniz hemen dikin..

.olmadı havalar biraz daha ısınana kadar fideler oldukları yerde kalsınlar...fazla su vermeden bol ışık alan bir yerde evin içinde kalsınlar...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2011, 15:28   #454
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Bildiğim kadari ile ankara hala soğuk...eğer 10 lt lik saksılarınıza dikip te balkona koyarsanız zarar göreceklerdir ...

yok ben evin içine ışık ve güneş gören bir yere koyacağım derseniz hemen dikin..

.olmadı havalar biraz daha ısınana kadar fideler oldukları yerde kalsınlar...fazla su vermeden bol ışık alan bir yerde evin içinde kalsınlar...
üçüncü önerinizi uygulamaya karar verdim, teşekkürler.

uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 15:02   #455
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Afrika domatesi olarak etiketlediğim bardakta bir tohum yeşermiş. Ancak yapraklar görüleceği üzere domates değil biber yaprağını andırıyor. Sizce bu ilk yapraklar domates mi yoksa biber mi?

Ek : Birde yanda köpük bardakta kabuğunu atamamış bir köy domatesi daha var. Tecrübelerime göre tohumları ektikten sonra üstüne örtülen kapak toprağı az olursa kabugu ayrılmıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen h.ışık : 17-04-2011 saat 15:05 Neden: Ekleme.
h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 20:09   #456
Ağaçsever

yeşil sevdalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Afrika domatesi olarak etiketlediğim bardakta bir tohum yeşermiş. Ancak yapraklar görüleceği üzere domates değil biber yaprağını andırıyor. Sizce bu ilk yapraklar domates mi yoksa biber mi?

Ek : Birde yanda köpük bardakta kabuğunu atamamış bir köy domatesi daha var. Tecrübelerime göre tohumları ektikten sonra üstüne örtülen kapak toprağı az olursa kabugu ayrılmıyor.
Pet bardağı bilemiyorum ama, köpük bardakta olan için; benim domateslerimin asıl yaprakları çıktı, ilk yapraklarından birinde hala kabuk var

Bir de burada hava 8 derece fidelerim henüz yeni çıkardılar gerçek yapraklarını, şu anda balkonda saksıdalar içeriye almalı mıyım acaba..
şimdiden teşekkür ederim.

yeşil sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2011, 23:38   #457
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Evet almanızda fayda var. Hele şu aralar İstanbul gayet soğuk ve yağışlı.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 16:56   #458
Ağaçsever

yeşil sevdalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2011
Bugün çok gamlıyım arkadaşlar
Son zamanlarda (3-5) gündür domateslerimin ilk yapraklarında (kotiledondu herhalde) sararmalar vardı asıl yapraklar iyiydi. Bende ev ortamındadır dedim, havalar da ısındı diyerek balkona çıkardım. Bugün gittiğimde kotiledon yaprakları morarmış, sarkmış halde buldum ama asıl yapraklar sağlam, fideler 4-5 cm, ve asıl yaprakları çıktı çıkalı ben uzama görmüyorum. Hazır torfa ekmiştim, gübre falan mı gerekiyor acaba, şimdiden çook teşekkür ederim. Saygı ve Sevgilerimle.

yeşil sevdalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 17:34   #459
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Herkese iyi günler aldığım dometes fidelerinin yapraklarında bir kuruma sararma var acaba sorunu nedir? ve domateslerimde bir eğrilme söz konusu Cevabınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

_enes_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 17:35   #460
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
benimde yunanistandan getirttigim sari armut domateslerimde böyle bir sorun var,cinsindemidir yoksa yerinden yurdundanmidir,hic neseli degiller,memleketlerinimi özlüyorlar ne

insallah düzelirler hepsimi böyle küskün sizinkilerin...

arimayam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2011, 17:46   #461
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Ben 2 çeridomates,2 domates ve 2 biber fidesi ektim. Bir çeri domatesim ve biberlerim sağlıklı ancak domateslerim ve bir çeri domatesimde bu sorunlar çıktı fideleri ekeli 1 hafta oldu ve çok uzamadılarda.

_enes_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 02:12   #462
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2009
Forumdaki herkeze merhabalar.yaklaşık 1 ay önce 6 kök domates ektim.Terasım öğlen 12 den batana kadar güneş görüyor.herşey gayet normal giderken hatta çiçeğe durmuşken yapraklar içe doğru kıvrılmaya başladı.sararma ve çürüme yok ama neyin ters gittiğini anlayamıyorum.saygılar..

Bartunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 04:50   #463
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2011
domateslerim altları çürüyor maalesef önüne geçemedim

nuribulduk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 15:19   #464
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuribulduk Mesajı Göster
Domates fidelerinizin mi yoksa domates meyvelerinizin mi?

lalebruli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 15:20   #465
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _enes_ Mesajı Göster
Herkese iyi günler aldığım dometes fidelerinin yapraklarında bir kuruma sararma var acaba sorunu nedir? ve domateslerimde bir eğrilme söz konusu Cevabınızı bekliyorum.
Uzman degilim ama suyu azaltirsaniz duzelme gorebilirsiniz, hem topragi hem de bitkisi cok islak gozukuyor fotograflardan...

Eski 27-04-2011, 21:39   #466
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _enes_ Mesajı Göster
Ben 2 çeridomates,2 domates ve 2 biber fidesi ektim. Bir çeri domatesim ve biberlerim sağlıklı ancak domateslerim ve bir çeri domatesimde bu sorunlar çıktı fideleri ekeli 1 hafta oldu ve çok uzamadılarda.
Sayın enes bey ukalalık olarak algılamayın, bilgilendirmek için söylüyorum;
fide ekilmez tohum ekilir, fide ise dikilir.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 21:40   #467
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuribulduk Mesajı Göster
Sayın lalebruli ye katılıyorum. Geçen yıl aynı sorun benim başımada geldi fazla sulamaktan (3 günde bir) domateslerimin altları siyahlaşıp çürüyorlardı.

KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 23:34   #468
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2009
Forumdaki herkeze merhabalar.yaklaşık 1 ay önce 6 kök domates ektim.Terasım öğlen 12 den batana kadar güneş görüyor.herşey gayet normal giderken hatta çiçeğe durmuşken yapraklar içe doğru kıvrılmaya başladı.sararma ve çürüme yok ama neyin ters gittiğini anlayamıyorum.saygılar..

Eklenen Resimler

Bartunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 23:36   #469
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Benimde domates fidelerim ,gübreli toprak gelecek ,eilmeyi bekliyor.
Ekince fotolarını eklerim.

nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 23:54   #470
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bartunç Mesajı Göster
Maalesef benim 30 fidemin 4 tanesinde aynisi oldu. Birini sokup attim acaba virus falan midir , bulasir mi diye. Geri kalan iki tanesine de NPK dengeli bir fertilizer koydum. Bir tanesi toparladi digeri hala kendine gelmedi. Simdi bir tane daha var yeni bu hale gelen, ciceklerinin hepsini dokmus. Ona dokunmadim, kendi halinde gecip gecmeyecegini gorecegim.

Sebebi cok cesitli oluyormus, mozaik virusunden tutun da cimlerdeki genis yaprakli otlarinin olmesi icin atilan ilaclarin bitkiye erismesine kadar.

Genel olarak
Cok sulamak
Nitrojeni yuksek fertilizer kullanmak
cok budamak (kol almak)
birden bire sicaga maruz kalmasi

Eger virus bulasmamissa (ki sizin resimlerden oyle duruyor) kendi kendine gecer.
Benim tavsiyem 1-2 tanesinin hem saksisini , ( yeni topraga alarak, sasirtma yapmadan hem de yerini degistirip) bekleyin.

Ebru

Eski 28-04-2011, 21:42   #471
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
bu sorunlar klorlu sulardan da kaynaklanabilir.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 19:57   #472
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Yeni (sayılır) diktiğim aşılı domates ve biber fidelerim var her biri ayrı saksıda bunları kaç günde bir nekadar sulamalıyım?
Saygılarımla.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 22:40   #473
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
Yeni (sayılır) diktiğim aşılı domates ve biber fidelerim var her biri ayrı saksıda bunları kaç günde bir nekadar sulamalıyım?
Saygılarımla.
Forumda bu konudaki genel cevaplar " yapraklarini susuzluktan sarkitincaya kadar bekle" seklinde.

Benim ogrendigim (ve uyguladigim) ise bitki susuzluk cekmeden sulamak gerektigidir. Birinci sebebi bitkiyi stress altina sokmamak, ikinci sebebi de meyveye durduklarinda "blossom end rot" denen dip curumesini onlemek. (yani bitkinin duzensiz beslenmesini onlemek).

Ben parmagimla topragin birazcik altini yoklayip bakiyorum, kurumus veya cok az nemliyse suluyorum. Cok sicak havalarda 2-3 gunde bir, ilik havalarda ise hafta bir yeterli olmasi gerekir.
Yeni ogrendigim bir baska yontem ise saksinin buyuklugune gore kalin bir kuru cubugu icine gomup sulama zamani cikarip bakmak. Eger dip kismi islaksa sulamamak, dip kismi kurumaya yuz tutmussa sulamak gerekir (mis). Daha uygulamadim, o yuzden garanti vermeyeyim.

Kolay gelsin

Ebru

Düzenleyen lalebruli : 01-05-2011 saat 17:05 Neden: gereksiz tekrar
Eski 01-05-2011, 14:11   #474
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalebruli Mesajı Göster
Maalesef benim 30 fidemin 4 tanesinde aynisi oldu. Birini sokup attim acaba virus falan midir , bulasir mi diye. Geri kalan iki tanesine de NPK dengeli bir fertilizer koydum. Bir tanesi toparladi digeri hala kendine gelmedi. Simdi bir tane daha var yeni bu hale gelen, ciceklerinin hepsini dokmus. Ona dokunmadim, kendi halinde gecip gecmeyecegini gorecegim.

Sebebi cok cesitli oluyormus, mozaik virusunden tutun da cimlerdeki genis yaprakli otlarinin olmesi icin atilan ilaclarin bitkiye erismesine kadar.

Genel olarak
Cok sulamak
Nitrojeni yuksek fertilizer kullanmak
cok budamak (kol almak)
birden bire sicaga maruz kalmasi

Eger virus bulasmamissa (ki sizin resimlerden oyle duruyor) kendi kendine gecer.
Benim tavsiyem 1-2 tanesinin hem saksisini , ( yeni topraga alarak, sasirtma yapmadan hem de yerini degistirip) bekleyin.

Ebru
fertilizer: kimyasal gübre

lalebruli Türkçe yazarsan herkes için güzel olucağına inanıyorum.

soruna gelirsek çok sulama çok kimyasal gübre köklerin oksijen yetersizlik çekmesi. en önemlisi topragınızın çeşidi nasıl?

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 15:54   #475
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
fertilizer: kimyasal gübre

lalebruli Türkçe yazarsan herkes için güzel olucağına inanıyorum.

soruna gelirsek çok sulama çok kimyasal gübre köklerin oksijen yetersizlik çekmesi. en önemlisi topragınızın çeşidi nasıl?
Bir de Turkce karsiligini hatirlayabilsem))

Eski 01-05-2011, 16:18   #476
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lalebruli Mesajı Göster
Bir de Turkce karsiligini hatirlayabilsem))
Turkcesini bilmediginiz kelimeleri google daki cevirmenden bulabilirsiniz.

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 16:53   #477
Ağaçsever

Fertilizer kelimesinin Turkce sozluk (Google dahil) karsiligi : gubre VEYA suni gubre olaraktir ki bu benim yazmak istedigimin disinda. Gubrenin Ingilizcesi "Manure" olarak gecer, fertilizer degil.

Ingilizce tanimi organik ( gubre, kompost) veya inorganik (sentetik, kimyasal ) bitki besinidir. Bitki besini diye birsey henuz Turkce olarak bir yerde okumadim benim tanimdan anladigim buna karsilik geliyor, yanlis anlamis ve cevirmis olmak istemedim.

Ingilizce tanimini da link olarak veriyorum daha genis bilgi icin...

http://en.wikipedia.org/wiki/Fertilizer

Benim kullandigim urunlerin tamami organik, en azindan etiketlerinde oyle diyor. Caresiz kaldigimda, yok kemiktozu, yok kantozu, yok kukurt derken kendi capimda birseyler yapiyorum.
Ceviri konusunda ozellikle de her iki dilde kavram kargasi yasanan terimleri cevirmek (hele ki uzmanlik alaninizda degilse) her zaman mumkun olmuyor.

Dogru terimlerle yanitlanirsa ben de yeni birseyler ogrenmis olurum. Su ana kadar "koltuk alma, geleneksel tohum ..." gibi terimleri (Turkce'lerini) ben buradan ogrendim, benim icin de yararli oluyor.

Düzenleyen lalebruli : 01-05-2011 saat 17:02 Neden: anlam eksikligi
Eski 01-05-2011, 17:43   #478
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Fertilizer kimyasal anlamı taşıyor.
Manure organik dışkı anlamı taşıyor.

ha illa ingilizce bilmek için İngilterede olmak gerekmez. ilk önce sen benim demek istedigimi baştan anlamamışsın. benim bile ingilizce ile yazmak içimden bile gelmiyor ki nabarsın biliyoruz işte ingilizceyi ucundan kıyısından. hangisi kolayın gelirse öyle yaz. terimleri zamanla ögrenirsin.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 17:49   #479
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Merhabalar:
1-2 Hafta önce 2 tane domates fidesi almıştım şu anda biri 14 cm diğeri 26cm gayet sağlıklı gözüküyorlar yaprakları falan dallı budaklı sormak istediğim şeyse şu 26cm olan bitkinin üzerinde 4 tane çiçek tomurcuğu var diğerinde ise 3 tane falan o tomurcukları koparmalımıyım yoksa gerek yokmu soruyu sormamın sebebi şu domatesler o meyveleri taşıyabilir mi?
Saygılarımla.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 18:21   #480
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi the_mc Mesajı Göster
Fertilizer kimyasal anlamı taşıyor.
Manure organik dışkı anlamı taşıyor.

ha illa ingilizce bilmek için İngilterede olmak gerekmez. ilk önce sen benim demek istedigimi baştan anlamamışsın. benim bile ingilizce ile yazmak içimden bile gelmiyor ki nabarsın biliyoruz işte ingilizceyi ucundan kıyısından. hangisi kolayın gelirse öyle yaz. terimleri zamanla ögrenirsin.
Yazim sekliniz son derece kaba, bence hic polemige girmeyelim, ne siz benim yazdiklarimi okuyun, ne de ben sizin. Link bile gonderdim ama ona dahi acip bakmadan cevap aldigim cok belli. Gonderdigim linki okursaniz (veya google'da arama yaparsaniz) belki ne demek istedigimi anlarsiniz.

Sen'li Ben'li atismalar icin lutfen baska birini seciniz...

Etiketler
domates

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024