agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2008, 15:01   #211
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bir saksıda 2000 adet domates yetiştirmek isteyenler için

http://www.suttons.co.uk/pd_MH1043_T...o)_Plants.htm#

Tomato Hundreds & Thousands ın F1 olmaması güzel.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 16:06   #212
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
İştahım kabardı. Seneyede bundan mı alsam ki? Önce elimdekilerle bir uğraşayım en iyisi.

Sn.Hakan KINACI,
Cherryleriniz ne alemde? Ben tekrar tohum ekmiştim. Bu sefer 6şar tane ektim biri olmazsa diğeri olur diye. neredeyse hepsi tuttu diyebilirim. Şu an yaklaşık 20 tane fideciğim var. Galiba ilerleyen zamanlarda dağıtmak durumunda kalıcam... Sorunu biraz geç çözdüm ben. Bir kısım tohumlar 1 haftada çimlendiler ama bazılara neredeyse 1 ayda çimlendiler. Yani sakin sakin beklemek **** benim gibi tohumu atıp ümidi kesmek gerekmiş. Ben saldım onlar coştu...

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2008, 10:36   #213
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Tuba hanım,
Ben henüz dikim yapmadım, iş yerimdeki domateslerim coştu yaklaşık 20 kök fidem var. 3 tane de biber dikmiştim ama sanırım bir kök büyüyecek diğerleri tam çimlenirken kurudular sebepsiz yere.
Ayrıca iş yerimdeki domateslerin iki tanesi çiçek bile verdi bakalım sonu ne olacak.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 13:26   #214
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

çiçek görmek güzel. Benimde domates fideleri çiçekli ama bu hafta gece don olacak zannediyorum, gündüz 2 dereceye kadar düşecekmiş, tüm saksıları eve aldım. Benim bisürü cherry fidem oldu da, sorayım sizde durum nedir dedim. Zannediyorum üstüne varmayınca daha iyi gelişiyorlar.

Eski 12-04-2008, 08:32   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Arkadaşlar 1 ay önce çimlenen minik domates fidelerim büyümüyor sanki, iki üç gerçek yaprak açtı ve öyle kaldılar ama üç hafta önce ektiğim badem salatalıklar gayet güzel görünüyorlar bir sorunmu var yoksa benmi evhamlanıyorum. Yardım. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

fgumus72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2008, 22:07   #216
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
cherry domates fidem

Gecen gün bizim evin yakınlarında bir teyze satıyordu değişik fideler. Tam da aynı gün evde cherry domates yetiştirelim diye konuşurken bir baktım ki hazırda cherry domates fidesi de satıyorlar. Aldım eve getirdim. Saksısı ufaktı ve altında delikleri de yoktu. Ben de bu yüzden aldığım gün saksıyı değiştirip daha büyükçe bir saksıya taşıdım fideyi. Yalnız saksıya bahçe toprağı veya torf yerine geçenlerde aldığım coco peat koydum.
Bilmeyenler olabilir diye coco peat içeriğini de yazmak istiyorum;
1 m3 coco peat içinde 320Lt torf, 100 Lt Klinoptilolit, (zeolit 1kg. 3x15(NPK), 0.6kg. CaNO3, 0.4kg. MgSO4 katkı maddeleri eklenmiştir. Ana maddesi hindistan cevizi lifleri.
Ph: 5,5-6,5 EC: 250-500
Toplam organik madde: %94-98
Karbon geçirgenliği: 60-130
Organik karbon: %45-50
Lignin: %65-70
Selüloz: %20-30
Karbon nitrojen oranı: 80/1
Su tutma kapasitesi: %8-9
Hava gözenekliliği: %10-12
Toplam gözenek alanı: %94-96

Ayrıca aynı toprağa Çan çiçeği ve oturak domates tohumları da ektim. Çıkmaya başlayınca onlarla ilgili de bilgi veririm.

Yeni aldığım cherry domates fidesi hakkında bir tanıdık çok kartlamış yorumunu yaptı. Beni de az biraz düşündürdü. Buradan fotoğraflarını paylaşmak ve fide hakkında genel bir yorum almak istedim. Aslında gayet sağlıklı görünüyor. Dallarını kıvırınca kırılmıyor, gövdesi morumsu. Getirdiğimde üstündeki birkaç tane kurumuş veya kurur gibi olmuş yapraklarını aldım.

2 gün önce saksıyı değiştirdiğimde suladım. Simdi sadece bekliyorum.
Fidenin boyu işaret parmağı uzunluğunda.
En son fotoğrafta görüleceği üzere 2 yaprakta bazı lekelenmeler gördüm. Umarım çok sorun değildir. İlk fırsatta Kemeraltına uğrayıp koruyucu ilaç almayı planlıyorum.

Bir sorunum da bazı dalların altına bakmak isterken çıtırt diye kırılmaları. Bunun sebebi ne olabilir? Acaba sulamadan dolayı bir sorun mu? Fide pencere önünde güneş gören bir yerde duruyor.

NOT: Fotoğrafları daha önceden yanlışlıkla domates başlığı altındaki mesajıma eklediğim için burada tekrardan yükleyemedim. Yarın yeni fotoğraflar çekip ekleyeceğim.

Düzenleyen lizard : 14-04-2008 saat 01:28 Neden: Fotoğraf sorununu belirtmek
lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 11:36   #217
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Sn.fgumus72,
Bir sorun varmı bilmiyorum ama kendimden örnek vereyim: her çeşitten 3-4 adet toplam 8 çeşit cherry tohumu ektim. Hepsini aynı torfa, aynı karton kaplara ekip yanyana yoğurt kaplarına koydum ve hepsine plastik çubuklarla adlarını yazdım. Tamamen aynı ortamda ektiğim tohumların aynı cins olanları 2 şer günde çimlendiler. Ama cinsler arasında neredeyse 20 gün fark oldu. 10.günde çimlenen tohumun fidesi 20. gün çimlenen tohumun fidesinden daha çabuk gelişti. İlk çimlenen tohum ile son çimlenen şu an aynı boyda.Arada çimlenen bir tür boğum araları sık 5 yapraklı iken diğer bir tür boğum araları geniş 3 yapraklı. Yani bana kalırsa evhamlanmayın. Türündendir (İyi deneyde yaparmışım )

Eski 14-04-2008, 12:29   #218
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Teşekkürler. Bekleyelim bakalım.

fgumus72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 12:55   #219
Ağaç Dostu

Domates fidemden ilk domatesim çıkmaya başladı bu güzel haber fakat bugün farkettim ki üstündeki çiçekler çıktıkları yerden düşmeye başlamışlar bu da kötü haber...

Eski 15-04-2008, 14:31   #220
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bitkiniz hastalanmış mantari bir hastalık (Mildiyo) var. O nedenle toprağı ile birlikte atıp yeniden yetiştirmenizi tavsiye ederim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 14:48   #221
Ağaç Dostu

Tüh ya o kadar da sevinmiştik hem fidesini aldık diye hem de domates çıkıyor diye
Peki ben bunu atmak yerine evin yakınlarında yeşillik bir alanda doğanın kucağına terketsem kötü mü yapmış olurum?

Eski 15-04-2008, 14:56   #222
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Evet hastalığı çevreye yaymak için vesile olmuş olursunuz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 15:14   #223
Ağaç Dostu

Ben de öyle olacağını tahmin etmiştim ama bir ümit yine de sormak istedim
Bundan sonra sokakta her gördüğüm yerden fide alınmayacağını da acı bir tecrübe ile öğrenmiş oldum... Aldığımda fidenin bulunduğu saksının dibindeki delikler kapalı idi. Sanırım bu yüzden gelişmiş bir hastalık olabilir. Sadece tahminim bu yönde.

Demek bizim cherry fidesine çöp yolları göründü.

Eski 15-04-2008, 15:29   #224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Mildiyö için ilaçlar var , tanıdık bir seradan bir fısfıslık alabilirsiniz.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2008, 23:35   #225
Yeni Üye

dtekin's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2008
Galeri: 1
Herkese Merhabalar, evde çok öncelerden bauhausdan almış olduğum cherry domates tohumlarının hepsi tutmazsa diye hepsini 17 şubatta ekmiş olup şuanda mutfak camını kaplamakla beraber deniz manzaramız da yok olmuş durumda direkt güneş alıolar yeri çok güzel. bunu demek istemiyorum biliyorum ki büyük yoğurt kapları saksı değil ama o an boşta olan elimin altında onlar vardı ve onlara diktim şimdi ise gittikçe boy atıolar. evin yanında ki bahçeye ekecektim fakat yerin sahibi başta tamam diyip sonra naz yapınca kaplarında yaşamaya devam ediyolar.ne yapacağım bilmiyorum hiç deneyimim yok domates yetiştiriciliği konusunda ve korkuyorum bişey olacak diye daha büyük bir saksı alıp ekmelimiyim ? ayrıca bişey daha bir büyük yoğurt kabında 3 fide var ve 10 kap var yani 30 fidem var. 40çek 30 u tutmuş bana yardımcı olurmusunuz ? ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. su vermeyi kesmem gerek sanırım ama o zaman şuanki zaman mı onuda kestiremiyorum. su vermedim bi gün süzüldüler bi garip oldular korkuyorum

Eklenen Resimler

dtekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 10:13   #226
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
iyi günler,
Öncelikle bir saksıda 1 bitki bırakmanız gerekir. çünkü saksılarınızın hacmi küçük. Bunu yaptıktan sonra tek kalan bitkiden filizler çıkacaktır. Bu filizleri sürekli birkaç santim olunca kırın, domatesiniz tek gövde büyüsün.
İlk meyveler nohut gibi oluncaya kadar toprağını fazla ıslak tutmayın, meyve tutumu ile birlikte sürekli sulayın ve gübreleyin. yalnız şunu unutmayın sulamak sürekli çamur halde tutmak anlamına gelmez.
Güneş aldıklarını söylüyorsunuz ama yeterince güneş almamışlar, sıklığının da bunda etkisi vardır ama ince uzun gidiyorlar, sürekli güneş alacakları bir yeriniz varsa orada yetiştirseniz daha güzel olur.
Artık bahar geldi domates dışarıda yetişmesi gerekir. Ayrıca iç mekanda durdukları için meyve bağlamama sorunu ortaya çıkabilir.
şimdilik bu kadar kolay gelsin

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 10:33   #227
Ağaç Dostu

Arkadaşlar ülkemiz toprakları bu tür hastalıklarla bulaşık durumdadır. Sağlıklı ortamlarda yetişmemiş, yaprakları lekeli, deforme olmuş, şekilsiz fideleri satın almayın. Eğer kendi yetiştirdiğiniz fidelerinizde yapraklar lekeli ise veya benzer zararlar var ise onları imha etmelisiniz aksi taktirde o hastalık bitki üzerinde çoğalır ve bahçenizde tüm bitkiyi kaplayarak toprağınızda oldukça bulaşık hale getirir.

Üzgünüm ki köy kökenli sebze fdielerinin çoğu ya da fide yetiştiriciliğinin ciddiyetten uzak yetiştirildiği ortamlarda hastalık riski çok fazla olmaktadır. Artık hastalıklı olduktan sonra ilaçlayın durun bir şey farkletmeyecektir sadece maliyet işte...

Eski 16-04-2008, 10:58   #228
Gökhan Hamat

Giriş Tarihi: 20-07-2007
Yaklaşık 10 gün kadar önce ektiğim 5 domates ve 5 biber tohumundan şimdiye kadar 6 tanesi çimlendi...Domatesler çok çabuk çıkmasına rağmen biber daha 2 gün önce çıktı...Fotoğrafları ekliyorum...Birde acaba bunların boyu nekadar olunca geniş saksıya almak gerek?...

Rapator Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 19:20   #229
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dtekin Mesajı Göster
Herkese Merhabalar, evde çok öncelerden bauhausdan almış olduğum cherry domates tohumlarının hepsi tutmazsa diye hepsini 17 şubatta ekmiş olup şuanda mutfak camını kaplamakla beraber deniz manzaramız da yok olmuş durumda direkt güneş alıolar yeri çok güzel. bunu demek istemiyorum biliyorum ki büyük yoğurt kapları saksı değil ama o an boşta olan elimin altında onlar vardı ve onlara diktim şimdi ise gittikçe boy atıolar. evin yanında ki bahçeye ekecektim fakat yerin sahibi başta tamam diyip sonra naz yapınca kaplarında yaşamaya devam ediyolar.ne yapacağım bilmiyorum hiç deneyimim yok domates yetiştiriciliği konusunda ve korkuyorum bişey olacak diye daha büyük bir saksı alıp ekmelimiyim ? ayrıca bişey daha bir büyük yoğurt kabında 3 fide var ve 10 kap var yani 30 fidem var. 40çek 30 u tutmuş bana yardımcı olurmusunuz ? ne yapacağımı gerçekten bilmiyorum. su vermeyi kesmem gerek sanırım ama o zaman şuanki zaman mı onuda kestiremiyorum. su vermedim bi gün süzüldüler bi garip oldular korkuyorum
Sayın dtekin domatesleriniz çok güzel çimlenmiş erken ekdiğiniz için içeride yetiştirdiniz sanırım bu yüzden boyları çok uzun olmasına rağmen kök ve gövde cılız kalmış şu an bile dışarı çıkarsanız kendini çabuk toparlamayacak size tavsiyem en altda ilk yapraığın hemen üstünden kesin ki kök ve gövde gelişsin.
Keatiğiniz yerden iki adet sürgün verecekdir her iki sürgünü de ana dal olarak büyütün sonraki çıkan bütün filizleri kırıp atın ki bu aşamadan sonra güç filizlere değil meyvelere harcansın.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2008, 13:02   #230
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Merhaba,
Domates fidelerinin geniş saksıda yetiştirilmesi gerektiğini biliyorum. Yoksa iyi gelişemiyorlar. Bu gelişememelerinin bir nedeni yetersiz beslenmeleri diğer nedeni de köklerin birbirini boğması. Biraz şımarıklık olacak ama ben uzun saksıda cherry domates yetiştirmek istiyorum ve toprak ve saksı görünmesin her yeri bitki olsun istiyorum. Yani birden fazla fideyi belki 15 cm arayla yan yana diksem düzgün gelişmeleri için ne yapmam gerekir. Kökler her durumda birbirini boğacak ancak gübrelemeyle normal gelişmelerini sağlayabilir miyiz?
Teşekkürler

Eski 24-04-2008, 16:34   #231
Ağaç Dostu

yeni cherry domates fidem

Merhaba;
Yine ben Onceki domates fidesini içim burkularak malesef attım mildiyö yüzünden. Tekrardan kipadan bir cherry domates fidesi aldım. Gayet sağlıklı görünüyor. Neredeyse hiç su vermiyorum üzerinde domatesler olduğu için. Yalnız bunda da diğeri gibi yeni çıkan çiçeklerin hemen dibinden döküldüğünü gördüm. Ayrıca en alttaki yapraklarda da sararna ve dalda bir delik dikkatimi çekti. Acaba bu da mı hasta? Bugün humik asit vermeyi düşünüyorum fideme.

Bir de fotoğraflarda işaretledim domateslerden bir tanesi (en büyüğü) sanki pütür pütür görünüyor kabuğu. Sulamayla ilintili birşey olabileceğini düşünmekteyim.

Birkac gün eve uğramadığım için kendisi bol miktarda İzmir'in yakıcı Güneş ışığına maruz kaldı. Bugün de baktığımda yaprakları aşağıya doğru sarkmış ve yumuşamıştı. Ben de içeriye serince bir yere aldım.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2008, 16:38   #232
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Neredeyse hiç su vermiyorum üzerinde domatesler olduğu için.
Neden su vermiyorsunuz? Asıl suya ihtiyacı olan dönemde şu anda. Domateslere az su verilmesi gereken zaman, çiçeklenmeye kadar olan zamandır, oda gövde kendini uzamaya değil kalınlaşmaya versn diye. Kısacası, domatesiniz susuzluktan ölmek üzere.. Çiçeklerini bu yüzden döküyor, sanırım meyvedeki sorunlar da bu yüzden..

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 16:55   #233
Ağaç Dostu

Sanırım yanlış yazmışım durumu Hiç su vermiyorum değil hiç su veremiyorum yazmam gerekliydi
Fideyi alalı 3-5 gün oldu ve eve uğramaya fırsatım olmadığı için sulama sorunu yaşadık. Birazdan serinlikte sulamalı o zaman. Ayrıca mantar hastalıklarına koruma olması için cuprasoil isimli ilaçtan aldım. İçeriği %50 metalik bakıra eşdeğer Bakır Oksiklorür
Dicopper chloride trihydroxide

Sanırım bunu yapraklara ve toprağa püskürterek koruyucu uygulama için kullanabilirim.

Eski 24-04-2008, 17:36   #234
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bu tür ilaçları genelde fide döneminde vermekde fayda var meyve tutmaya başladıkdan sonra vermk çok sağlıklı değil insan sağlığı açısından.
Çok az mikarda yapraklarına püskürtün birde rutebetli yarde bırakmayın sulama yaparken yapraklara ve sapına su değdirmemeye özen gösterin.
Yapraklara bakılacak olursa çok net olmamakla beraber suya ihtiyac duyduğu kadar azota da ihtiyacı var.biraz fosfor ağırlıklı gübre verirseniz azot ihtiyacını almış olur. peşinde potasyum ağırlıklı vermeniz gerekebilir saksınız çok ufak ve toprağınız da iyi değilgibi.

Eski 24-04-2008, 18:37   #235
Ağaç Dostu

Kipadan aldığımda gelen saksı var halen. Değiştireceğim ilk fırsatta. Toprak bana da dandik göründü. Artık saksı değişimi yaparken de toprağı mümkün mertebe coco peat ile değiştirmeyi düşünüyorum.
Humik asit hic vermeden sıvı besinlerden mi versem acaba yoksa tek başına humik asit yeterli olur mu?

Eski 24-04-2008, 20:34   #236
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Tarım ilaçları ve gübreleri satan yerlerden 15x15 **** suda çzünür veya sıvı halde destekleyici gübrelerden alın.

Eski 25-04-2008, 10:43   #237
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tuba Mesajı Göster
Merhaba,
Domates fidelerinin geniş saksıda yetiştirilmesi gerektiğini biliyorum. Yoksa iyi gelişemiyorlar. Bu gelişememelerinin bir nedeni yetersiz beslenmeleri diğer nedeni de köklerin birbirini boğması. Biraz şımarıklık olacak ama ben uzun saksıda cherry domates yetiştirmek istiyorum ve toprak ve saksı görünmesin her yeri bitki olsun istiyorum. Yani birden fazla fideyi belki 15 cm arayla yan yana diksem düzgün gelişmeleri için ne yapmam gerekir. Kökler her durumda birbirini boğacak ancak gübrelemeyle normal gelişmelerini sağlayabilir miyiz?
Teşekkürler
Sorum kaynamış sanki.Kendimi güncelledim

Eski 25-04-2008, 10:48   #238
Ağaç Dostu

Üzgünüm bu çok zor tuba hanım. Yetiştirirsiniz ancak ince gövdeli meyve olursa bile küçücük yeşil bitkiler elde edersiniz. Ancak söylediğiniz koşulda bodur cheryler yetişebilir.

Eski 25-04-2008, 11:08   #239
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Beslenme sorununu çözebilirsem diye umutlanmıştım. Neyse bakalım bodur olmasını umduğum cherry fidelerimi biraz daha takip edeyim, onları dizerim uzun saksıya.

Başka bir soru o zaman, bodur cherry'nin fidesi de bodur mu olur? Çeşitli türlerin tohumlarını ekmiştim aynı şartlarda birçoğu normal boylanırken bir tür bücürük kaldı. Bodur olduğu içinmidir? Aldığım sitedeki resim de aşağıda. Bodur mu?

Eklenen Resimler

Eski 07-05-2008, 13:27   #240
Ağaç Dostu

25 Nisanda almış olduğum cherry domates fidemin üstünde aldığım zaman da domatescikler vardı. Kendileri az az büyülmelerine rağmen inatla kızarmadılar. Bazılarının altlarından renklerinin açılmaya başladığını gördüm. En üstteki ve en alttaki iri olan domateslerin altlarından renkleri sarıya kaçmaya başlamış. Daha çok beklemek gerekir mi bunların kızarmaları için?

Sulamayı sabah saatlerinde gün aşırı pulverize sulama şeklinde yapıyorum. 250-500 ml arası su veriyorum. 2 hafta önce humik asit uyguladım. Bu hafta da fosfor ve azot ağırlıklı sıvı gübre vermeyi düşünüyorum.

Öğlene kadar gölgede ögleden sonra da Güneş ışığı alacak şekilde yerleştirdim saksıları.

En alttaki fotoğrafta ise geçen haftalarda aldığım cherry domates fidesi var. Sanki biraz cılız gibi görünüyor. Yavaş yavaş yeni dallar ve çiçek dalları çıkarmaya başladı kendisi.
Karşılaştırma olması açısından buraya fideyi ilk aldığım halini de eklemek istiyorum.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024