agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2008, 21:12   #241
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Bu nasıl bir domates?

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 21:35   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Bildiğimiz cherry domates. Hani ufacık oluyor ya onlardan, halk arasında sosyete domatesi veya mini domates diye de biliniyor. Tam olarak cinsini bilmiyorum Bana söylenen bunların yukarı doğru uzayan bir cins olduğu.

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 23:42   #243
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Daha çok beklemek gerekir mi bunların kızarmaları için?
Evet çok beklemeniz gerekiyor,Asıl kötüsü üzerindekiler kızardıktan sonra bir daha domates vermiyebilirler...

Eski 08-05-2008, 10:36   #244
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet çok beklemeniz gerekiyor,Asıl kötüsü üzerindekiler kızardıktan sonra bir daha domates vermiyebilirler...
Neden ki? Biraz daha açıklayıcı olursanız gerçekten çok sevinirim. Üstünde domatesler olan fidemden yeni çiçekler ve domatesler çıkmakta. Herhangi bir hastalıktan veya yanlış bakımdan mı?

Eski 09-05-2008, 13:46   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2008
selamlar ben araniza yeni katildim. ben de balkonuma birkac cherry domates ektim. oncelikle domatesleri yumurta kabina tohum olarak serpip fisfisla 4-5 cm kadar buyuttum. ardindan buyuk bir corba kasigi yardimiyla 40 cm uzunlugunda bir baska saksiya yerlestirdim en son 1 karis kadar buyudugunde en buyuk saksiya naklettim. butun bu islemler sonunda 10-12 kadar fidem oldu malesef. su an ayakta kalan 4 cherry domatesim var. simdilk iyi gidiyor umarim cicek acar. birkac fotograf eklemek isterim

Eklenen Resimler

maresalx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 14:57   #246
Ağaç Dostu

İlk halleri biraz cılız gibi görünse de şu anki halleri gayet güzel görünüyorlar. Yalnız bulundukları saksıda yer sorunu yaşayacaklar gibi görünüyor bence.

Eski 21-05-2008, 13:23   #247
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Cherrylerim

Merhaba,
Bu arkadaşlar da benim cherrylerim.

İlk resimdekiler bodur cherry.O kadar yavaş büyüyorlar ki neredeyse 1 aydır bu boydalar diyebilirim. Öbürleri delikanlı oldular bu hala taytay Adı "Patio F Hybrid". Hibrit olduğu için tohum alamayacağım.

İkinci resim "green grape" adında 2 cherry bir saksıda. Acilen ayrılmaları gerek.

Üçüncü resimdekiler "sweet baby girl". Bu da hybrit. 1 saksıda 3 taneler. Acilen ayrılmaları gerek

Dördüncü resimdekiler "million" adında. Yine hibrit. 1 saksıda 3 taneler ama bu saksı kocaman. İçim rahar yeter onlara.

Son resimdekilerin de her birinin adını yazamayacağım ama her biri bir çeşit. Büyük saksılara ihtiyacım var..

Eklenen Resimler

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 13:26   #248
Ağaç Dostu

Benim cherry fidelerimdeki meyveler halen daha yeşil halde durmaktalar. 1 ay oldu herhangi bir kızarma yok malesef. Acaba ben mi acele ediyorum? Bazı domateslerin renklerinde sarıya doğru biraz açılma gördüm gerçi ama ne kadar sürer bunların kızarması?

Eski 21-05-2008, 13:40   #249
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Cheery değil de normal domateslerim benim de aynı durumda. Cherry'ler çiçekli daha meyve vermediler.

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 18:26   #250
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Geçen hafta Cumhuriyet Gazetesinin Bilim Teknoloji ekinde, domateslerle ilgili bir yazı vardı. Bir domatessever olarak bana ilginç geldi. Sizlerle paylaşmak istedim.Haberi kestim taradım ama buraya ekleyemedim Özet olarak, kiraz domatesler 100/12 oranında tuzlu suyla veya deniz suyu ile sulanırsa,hem daha lezzetli olduğu hem de kanser ve kalp/dolaşım hastalıklarından koruduğu gözlenmiş.İçinde antioksidanlar daha da yoğunlaşıyormuş. Domatese tek yan etkisi, boyunun küçülmesi.

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2008, 22:49   #251
Ağaç Dostu

Cherry domateslerim kızardı :)

Ve en sonunda uzun bir bekleyiş sonunda cherry domateslerim kızarmaya başladı.
Mini (Cherry) Domates, Kiraz Domates
Bu linkte ilk halini ve neden kızarmadılar halen diye kara kara düşündüğüm zaman çektiğim fotoğrafları görebilirsiniz.

Şu anda ise üstü çiçek dolu ve birsürü yeni meyveler çıkmakta. Hatta üstündeki meyvelerden 2-3 tanesi baya büyükçe oldular

Eklenen Resimler

Eski 24-05-2008, 23:06   #252
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Hayırlısı olsun,Sonunda Minikleriniz kızarmış...

Eski 25-05-2008, 00:18   #253
Ağaç Dostu

Şimdi kafamızdaki soru ise bu domatescikleri ne zaman toplamalı? Şu anda elle kontrol ettiğimizde baya sert görünüyorlar. Fakat gayet kızarmış haldeler. Acaba bir süre daha ellemeyip beklemeli mi yoksa kızaranları koparmalı mı?
Bir de tohumluk olarak bırakmak istiyorum bir tanesini. Bunun için meyveyi kendi haline bırakacağım ama tam olarak tohumların oluştuğunu nasıl anlayabilirim?

Eski 29-05-2008, 00:46   #254
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Arkadaşlar geçenlerde çiçekçiden bir domates fidesi aldım.Boyu 20cm kadar var.Üzerinde 20 den fazla dometes oluştu.yapraklarının sayısı ise çok az.buyuda hiç büyümüyor.Bu domates türü hakkında bilgisi olan varmı.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 01:00   #255
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
lizard bende aynı soruların cevaplarını merak ediyorum.Öğrenirsen banada bildirmeni rica ederim

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 21:05   #256
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2008
***.domates fidesi aldım ve ektim.sonra 2 gün geçtikten sonraz 2 **** 3 yaprak çürüdü ama büyümeye devam etti kısaca toprağı sevdi.Ben bu çürüklerini elle alayım mı yoksa kendisi bıraksın mı.
2. olarak çürüyen yerlerden bir daha yaprak çıkar mı

bascavus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 23:06   #257
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 1
sn. lizard Almanyada bu domatesler her daim bulunur.Ben de balkonumda her yaz yetistiriyorum.Yumusamalari gerekmiyor.Kizardiklarinda toplayabilirsiniz.Cok lezzetli oluyorlar.Hemen birtanesini koparim tadina bakin hak vereceksiniz.Yumusak olunca lezzetli olmuyor.Benim hem bahcemde hem de balkonumda balon seklinde minik domatesler var.Büyümelerini bekliyorum.Sevgiler

seyma30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 23:37   #258
Ağaç Dostu

Zaten topladık kızaranların hepsini tadları güzel fakat normal domates gibi. Bizim sevdiklerimiz tadları biraz daha tatlıca olanlar. Şekilleri de tam yuvarlak değil daha elips oluyorlar. Fakat bunlar da çok hoşumuza gitti

Eski 30-05-2008, 00:27   #259
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Mine hanım merhabalar;

Ben yıllardır sebze ve mevsimlik meyva fidelerimi kendim hazırlayıp catalcadaki bahceme hobi amaclı dikiyorum. Acikcasi epeyde ürün almayı basarıyorum ( ben ektikten sonra bakanlar sag olsun ) Ayrıca istanbulda evimin balkonuna da çilek, mini salatalık ve minik domates tarzında sebze ve meyveleri ekiyorum. bunlardan da artık verdigim sevgidenmidir nedir bilgisizce olsada sürekli ürün alıyorum.

Merak ettigim tek bir konu var. catalcaya gecen sene ektigim sarı ampul domateslerde inanılmaz bir basari yakaladim. Bir fideden aldıgım ürün miktarı neredeyse 4-5 kilo gibi rakamları buldu. tohumun kalitesi sanırım markası Sperli, Almanyadan ithal. Ancak gecen sene vimin balkonunda sarı ampul domateslerde birakin catalcayı, yerli cherrylerden elde ettigim basarinin bile yuzde 1 ini yakaladım. 2 fidemden 3 sarı ampul çıktı.

Uzun yazdım kusura bakmayın, sorum şu: minik domateslerde, özelliklede sarı ampullerde saksıda basari oranımı arttırmak icin neler tavsiye edersiniz? Tabi kırmızı cherryler icinde tavsiyeleriniz varsa çok minnettar kalırım. fidelerim 2aylık oldular ve artık disardalar. Ayrıca oksijenli su ile arada bir sulamak veya aspirinli su ile arada bir sulamak gibi yöntemler herhangi bir işe yarar mı?

Saygılar.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 12:59   #260
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Cevap Verecek Yok Mu?????????

***.domates fidesi aldım ve ektim.sonra 2 gün geçtikten sonraz 2 **** 3 yaprak çürüdü ama büyümeye devam etti kısaca toprağı sevdi.Ben bu çürüklerini elle alayım mı yoksa kendisi bıraksın mı.
2. olarak çürüyen yerlerden bir daha yaprak çıkar mı

bascavus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 13:48   #261
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sn. bascavus, biz burada birbirimize bağırarak bir şey sormayız.Hatta sorduğumuz soruya bir kaç gün kimseden cevap gelmese de bağırmayız.Sabredin mutlaka konuyla ilgili yeterli bilgisi olan bir arkadaş görüp ilgilenecektir.Takdir edersiniz ki her kes işi gücü bırakmış, sorulacak soruları beklemiyor.Ha, ben bağırmadım derseniz o zaman lütfen yazı stilinizi değiştiriniz.Zira netteki yazışmalarda koyu renkli karakterler ve büyük harfler bağırma olarak algılanıyor.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 14:19   #262
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Benimde domateslerim büyümeye başladı.

Eklenen Resimler

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 14:42   #263
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Harika görünüyorlar turco. Darısı başımıza. Benimkiler herhalde Temmuz' u bulur.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 14:47   #264
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Teşekkürler Malbman,
Bugünlerde havalar çok sıcak uzun süreli güneşte tutmuyorum birde su konusunda biraz cimri davranıyorum yeteri kadar vermeğe gayret ediyorum.Haftada bir eriyik veriyorum.Gerisi artık ona kalmış ..

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2008, 05:05   #265
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

baska bir topictede sordugum bir soru var. ben yaz dönemlerinde erek bahcemde gerek evde cherry yetistiriyorum. asil istedigim ise bu işi kışında becerebilmek. örnegin haziran ayında tohumu ekip ekim ayında iceri alıp kasım aralık aylarında cherrylerimi yiyebilirmiyim diye düsünüyorum. amcam bu işi beceriyor evinde balkonu sera gibi yaptirmiş. ama direk ev ortamında örnegin salonda pencere önüne koyarsam bende basarili olabilirmiyim bilmiyorum.

Eski 31-05-2008, 21:53   #266
Yeni Üye

Acemiwebci's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2008
Arkadaşlar,
ben yeniyim. Birşey sorabilir miyim ?
Geçen sene kayınvalidem eşime çiçekçiden cherry domates fidesi dikilmiş saksı satın alıp hediye etmişti. Bir süre sonra güzel cherry domateslerimiz olmuştu. Eşim 1 tanesini bütün halde kurutup saklamış. Bu sene 2 ay kadar önce de bir tutamını çiçek saksısına dikmiş. 1 ay kadar önce 6 adet fide oldu. Bu arada bende evdeki 2,5 ltlik pet şişelerin üstünü kesip 25 cmlik saksılar yaptım. Her bir fideyi bu pilastik saksılara diktim. Biri yaşamadı ama diğer beşi 25-30 cm boya erişti. İlk zamanlar bol su veriyordum. Ayrıca salonda tutuyordum. Sonra ağaclar.net'i keşfettim. Burada okudum ki en iyi sulama az su vermek ve havalar iyiyken balkona çıkarmak gerekirmiş. Ben de 10 gündür hem az suluyorum ( sabah erken ve akşamları sadece sprey ile suluyorum ), hem de saksıları hep balkonda tutuyorum. Gözle görülür bir farklılaşma, daha bir canlanma oldu. Şimdi ben onlara sopalı dayanak yapmalı mıyım ?
Ve neden hala üzerlerinde meyve yok ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Acemiwebci : 31-05-2008 saat 22:27
Acemiwebci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 01:36   #267
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Henüz daha yeni çicek açma dönemine girecekler bu yuzden domates beklemek su an icin hayal. Asıl mesele eşinizin yaptigi tuhumlar birsonraki sene verecek mi, vermeyen cinsten üretilmiş olabilir bir önceki fideniz.

Eski 02-06-2008, 15:55   #268
Yeni Üye

Acemiwebci's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Henüz daha yeni çicek açma dönemine girecekler bu yuzden domates beklemek su an icin hayal. Asıl mesele eşinizin yaptigi tuhumlar birsonraki sene verecek mi, vermeyen cinsten üretilmiş olabilir bir önceki fideniz.
İşte benim de en büyük korkum bu. Çünkü hem çiçekçilerde satılan saksılı sebzeler için, hem de piyasaya verilen tohumlar hakkında hiçde iyi olmayan duyumlar alıyorum. Ama doğru ama yanlış. Artık konu hakkında midem bulandı.
Şimdi ağaçlar üyelerinden benim bir ricam var. Eğer elleinde doğal, hiçbir işlem görememiş tohum varsa benimle paylaşabilirler mi ?
Aynı çocukluğumdaki gibi minik çaplı da olsa doğal üretim yapmak istiyorum...

Acemiwebci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 16:20   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2008
merhabalar

agaclar net'e yeni uye oldum.. onceden hic bir ilgim olmamasına ragmen bu sene birden sebze-baharat yetistirmek konusunda heveslendim... hazır uzerinde cickeleri olan cherru domates fideleri aldım ve bunları balkona aktim.. balkon gun boyu ısık alıor. yuksekte olmasından dolayı birazda bogaz havası hafif eser genelde... domatesleri ektikten bir sure sonra domatesler yesil topcuklar olmaya ve onlar gelismeye basladı... ben baslangıcta hep suluordum.. fakat simdi okuyunca sulanmaması gerekiyormus gibi izlenim olustu... bide bir yandandometseler olusurken bir yandan da ( iki haftada bir sanırım bu hafta 4. haftadayız) alt dallardan bir tanesi sararıp soldu.. kendi kendine koptu.. acaba fazla sulamaktan mı? yoksa surekli gunesten mi?

forum cok guzel takibi zor biraz aslında... **** daha tam alısmadım ) ufak ve pratik bir yardımızı ve aydınlatmanızı rica ederim.. iyi gunler...

baticado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 09:56   #270
Yeni Üye

superseeds.comdan aldıgım tombling tom domates fidelerimde alt yapraklarda beneklenme oldu. Fikri olan yardımcı olabilecek olanlara teşekkürler..

Düzenleyen ozgurturk : 04-06-2008 saat 17:30
ozgurturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024