agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2008, 09:26   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Domates Hastalık ve Zararlıları

Bu linke baktınız mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 10:15   #272
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Arkadaşlar, genelde yurtdışından tohum olarak temin edilen domateslerde; domates çiçek açıp ilk meyvelerini vermeye başladığı sıralarda "Domates pas akarı" hastalığı oluyor. En göze çarpan belirtileri; bitki gövdesinin kiremit rengi bir görüntü alıp, gevrek kırılganlaşması,alt yapraklardan kuruma başlaması ve büyümenin durması bir süre sonra bu kırmızılık tüm bitkiyi sarıyor ve bitkiyi kaybediyorsunuz. Bu tür belirtilerde ziraatçinizden "domates pas akarı" önleyici bir ilaç isteyin. Ziraatçi olmadığım için ilaç ismi veremiyorum. Yani san ilacı gibi ilaçlar denemeyin

Eklenen Resimler

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 10:35   #273
Ağaç Dostu

Teşekkürler, belirttiğiniz iyi oldu.

Peki captan etkili olmaz mı?

Ya da captanla hastalık çıkmadan yapılan koruyucu bir uygulama nasıl olur?

Eski 04-06-2008, 11:12   #274
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Teşekkürler, belirttiğiniz iyi oldu.

Peki captan etkili olmaz mı?

Ya da captanla hastalık çıkmadan yapılan koruyucu bir uygulama nasıl olur?
Sadece domates pas akarına özgü ilaçlar varmış ama Zonguldak'ta bulamamıştım. Ama "İnsektisit-akarisit" türü ilaçlar da etkili oluyor. Mesela ben "CONTEST EC" kullandım ve faydalı oldu. Captan nasıl bir ilaç bilmiyorum; sonuçta "akarisit" bir ilaç almalısınız.

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 12:58   #275
Ağaç Dostu

Hımmm, domates pas akarını ben mantar zannetmiştim onun için captan diye yazdım.

Aman mantar-virüs olmasın da böcekleri halletmek kolay

Eski 04-06-2008, 15:48   #276
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuzen38 Mesajı Göster
Mine hanım merhabalar;

Ben yıllardır sebze ve mevsimlik meyva fidelerimi kendim hazırlayıp catalcadaki bahceme hobi amaclı dikiyorum. Acikcasi epeyde ürün almayı basarıyorum ( ben ektikten sonra bakanlar sag olsun ) Ayrıca istanbulda evimin balkonuna da çilek, mini salatalık ve minik domates tarzında sebze ve meyveleri ekiyorum. bunlardan da artık verdigim sevgidenmidir nedir bilgisizce olsada sürekli ürün alıyorum.

Merak ettigim tek bir konu var. catalcaya gecen sene ektigim sarı ampul domateslerde inanılmaz bir basari yakaladim. Bir fideden aldıgım ürün miktarı neredeyse 4-5 kilo gibi rakamları buldu. tohumun kalitesi sanırım markası Sperli, Almanyadan ithal. Ancak gecen sene vimin balkonunda sarı ampul domateslerde birakin catalcayı, yerli cherrylerden elde ettigim basarinin bile yuzde 1 ini yakaladım. 2 fidemden 3 sarı ampul çıktı.

Uzun yazdım kusura bakmayın, sorum şu: minik domateslerde, özelliklede sarı ampullerde saksıda basari oranımı arttırmak icin neler tavsiye edersiniz? Tabi kırmızı cherryler icinde tavsiyeleriniz varsa çok minnettar kalırım. fidelerim 2aylık oldular ve artık disardalar. Ayrıca oksijenli su ile arada bir sulamak veya aspirinli su ile arada bir sulamak gibi yöntemler herhangi bir işe yarar mı?

Saygılar.
Oksijenli su ve aspirinli su domateslerinizde ciddi bir aktivatör etkisi yapmayacaktır. Şimdiye dek bol ürün aldıysanız yetiştiricilikte son derece başarılısınız demektir.

Saksıda başarıyı arttırmak için saksı harcınıza, sulamanıza ve beslemenize dikkat etmeniz gerek. Organik gübreyi ihmal etmeyin. Balkonunuzda az meyve almanızın pek çok sebebi olabilir, güneşlenme süresinin düşmesi, döllenmenin iyi olmayışı olabilir. Saksıyı derin tutun. Organik maddeyi bol koyun, günde enaz 5 saat tam güneş alsın.

Mini (Cherry) Domates, Kiraz Domates başlığında kiraz domates ile ilgili pekçok bilgi var. Okudunuz sanırım.

Kolay gelsin.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 16:10   #277
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
teşekkür ederim. umarım insektisiti bulabilirim..

ozgurturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 02:11   #278
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
mine hanim teşekkür ederim organik gübre konusuna deginecegim. İyi günler dilerim.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 08:55   #279
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Bilgi için çok teşekkürler şimdi ilk iş bahçedeki domateslere tek tek bakmak.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2008, 10:33   #280
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mahon67 Mesajı Göster
Sadece domates pas akarına özgü ilaçlar varmış ama Zonguldak'ta bulamamıştım. Ama "İnsektisit-akarisit" türü ilaçlar da etkili oluyor. Mesela ben "CONTEST EC" kullandım ve faydalı oldu. Captan nasıl bir ilaç bilmiyorum; sonuçta "akarisit" bir ilaç almalısınız.
Domates pas akarına karşı Kükürt 80 WP etkili maddeli ilaçlardan biri ile 10 gün ara ile iki ilaçlama yapıldığı zaman etkili oluyor.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 15:58   #281
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Acaba f1 tohumdan mı yetiştirilmiş bu? Tohum almaya değermi. Geçen hafta pazardan almıştım.

Eklenen Resimler

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 19:24   #282

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egome Mesajı Göster
Acaba f1 tohumdan mı yetiştirilmiş bu? Tohum almaya değermi. Geçen hafta pazardan almıştım.
Domatesiniz çok harika.
Ben her sene bahçede cherry yetiştiririm ama bu bitki gerçekten harika.
Bitkinizin hibrit olup olmadığını anlayabilmek için çeşit adını önce bilmeniz gerekir.Sadece bitkiye bakarak anlaşılması mümkün değil. Eğer tohumunu alır ekerseniz, ekilen tohumlardan çıkan bitkilerdeki değişik görünümlü bitkiler veya meyveler var ise hibrit olduğu anlaşılır.

Eski 06-06-2008, 20:20   #283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
ne güzel domatesmiş maşallah

muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 22:04   #284
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Sağolun arkadaşlar. En iyisi tohumunu alıp seneye denemek.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2008, 00:48   #285
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2007
Harika domatesleriniz var gerçekten kıskandırıcı bir görüntü
Benim cherry domatesler de nedense ufacık kalıp kızarıyorlar hemen. Üstünde sadece 2 tane büyük domates oluşabildi şimdiye kadar. Acaba sulamadan dolayı mı yoksa besin eksikliğinden mi oluyordur?

lizard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 16:17   #286
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Benim cherry domatesler de nedense ufacık kalıp kızarıyorlar hemen. Üstünde sadece 2 tane büyük domates oluşabildi şimdiye kadar. Acaba sulamadan dolayı mı yoksa besin eksikliğinden mi oluyordur?[/QUOTE]

gercekten benim de domateslerim cok kucukken kızarıyolar tamam cherry domates ama bunlar sanki biraz da ha mı kucuk ne bu mesajdan sonra işkillendim simdi

BAKINIZ.....http://www.agaclar.net/forum/attachm...3&d=1212949128

bilgeal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 23:59   #287
Ağaç Dostu

Alıntı:
gercekten benim de domateslerim cok kucukken kızarıyolar tamam cherry domates ama bunlar sanki biraz da ha mı kucuk ne bu mesajdan sonra işkillendim simdi
Yok yok benim cherryler çok daha küçükken kızarıyorlar. Bir parmak ucu kadar bile olmuyorlar

Şimdiye kadar sadece 2 tane cherry domates adam gibi büyüyebildi. Belki de fidanım henüz daha çok genç olduğu içindir diye düşünüyorum.

Eski 10-06-2008, 14:20   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acemiwebci Mesajı Göster
İşte benim de en büyük korkum bu. Çünkü hem çiçekçilerde satılan saksılı sebzeler için, hem de piyasaya verilen tohumlar hakkında hiçde iyi olmayan duyumlar alıyorum. Ama doğru ama yanlış. Artık konu hakkında midem bulandı.
Şimdi ağaçlar üyelerinden benim bir ricam var. Eğer elleinde doğal, hiçbir işlem görememiş tohum varsa benimle paylaşabilirler mi ?
Aynı çocukluğumdaki gibi minik çaplı da olsa doğal üretim yapmak istiyorum...
Her sene yetiştirdiğimiz bir kaç değişik türden pembe domateslerin tohumlarından elimde var, isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim. Ama chery domates mi istiyorsunuz onu tam olarak anlayamadım?

toldput Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 21:32   #289
Yeni Üye

Acemiwebci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi toldput Mesajı Göster
Her sene yetiştirdiğimiz bir kaç değişik türden pembe domateslerin tohumlarından elimde var, isteyen arkadaşlarla paylaşabilirim. Ama chery domates mi istiyorsunuz onu tam olarak anlayamadım?
Farketmez, yeterki doğal tohum olsun. Hatta şu an elime geçen doğal tohumları küçük şişelere koyup etiketleyip rafa kaldırıyorum. Arşiv yapmak istiyorum. Sonra da öncelikle gelecek kuşaklara doğal tohum bırakmak ve sizlerle paylaşmak.

Acemiwebci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 11:04   #290
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın toldput, eğer mümkünse ben de o değişik pembe domates tohumlarından almak isterim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 13:36   #291
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Olmazsa da Fethiyeden getiririm tekrar. Fuara giderken alayım yanıma ,**** uygun gördüğün zaman buluştuğumuzda verebilirim. Menşe i ni bilmiyorum. Kadıncağız Fethiye Üzümlü de ürettiklerini söyledi.
Bu arada Pembe domates tohumlarıma kavuştum bugün )
mahmut bey biraz geç olacak ama 15.09.2006 tarihli mesajınızda bahsettiğiniz ve yumurta büyüklüğünde olduğunu söylediğiniz cevizlerden elinizde varsa ve mümkünse bende istiyorum.
şimdiden teşekkürler

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 23:50   #292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2007
koltuk budama

Merhaba;.
Ağaçlar.netle tanıştıktan sonra balkon bahçeciliğine merak saldım. Şimdi balkonda toplam sekiz cherry domatesim var. Bütün forumu okumama rağmen koltuk budama işlemini hala çözemedim. Anladığım kadarıyla bazı domateslerime uyguladım, bazılarını ise kendi hallerine bıraktım. Kendi hallerine bıraktığım domateslerdeki koltuklar tomurcuklandılar, meyve vermeye hazırlanıyorlar. Anlayamadığım şu; koltuk budamayı bitkiyi gereksiz yeşillikten kurtarmak için yapıyorsak fotoğrafta 2 numara ile işaretlediğim dal daha gereksiz değil mi? Fakat forumlardan 1 numaralı dalın koltuk olduğunu ve kesilmesi gerektiğini çıkartıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

turmeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 23:55   #293

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turmeric Mesajı Göster
Merhaba;.
Ağaçlar.netle tanıştıktan sonra balkon bahçeciliğine merak saldım. Şimdi balkonda toplam sekiz cherry domatesim var. Bütün forumu okumama rağmen koltuk budama işlemini hala çözemedim. Anladığım kadarıyla bazı domateslerime uyguladım, bazılarını ise kendi hallerine bıraktım. Kendi hallerine bıraktığım domateslerdeki koltuklar tomurcuklandılar, meyve vermeye hazırlanıyorlar. Anlayamadığım şu; koltuk budamayı bitkiyi gereksiz yeşillikten kurtarmak için yapıyorsak fotoğrafta 2 numara ile işaretlediğim dal daha gereksiz değil mi? Fakat forumlardan 1 numaralı dalın koltuk olduğunu ve kesilmesi gerektiğini çıkartıyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.
Çeşidiniz sırık ise koltukları 3-5 cm iken bitkinin susuzluk çekmediği bir zamanda koparın. Bitki te gövde büyüsün.

Eski 13-06-2008, 08:11   #294
Ağaçsever

bilgeal's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
Bişi sormak istiyorum siz bu domatesi bu kadar buyutmeden once de bu saksıda mıydı (maşalllaaahhhh bu arada) kucuk saksıda buyumesi zor oluyor mu bilemiyorum.ne zaman buyuge almalıyım acaba

Cunku su nedenle soruyorum saksılar cok pahalı ben de bu su şişelerini susleyerek kullanmak istiyorum ya da yogurt kaplarını ama hakkaten sizin sise daha dekoratif durmus.. )

bilgeal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 14:31   #295
Yeni Üye

arang's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
domateslerimiz

Eklenen Resimler

arang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 20:40   #296
Yeni Üye

arang's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
domatesler Mini (cherry) Domates.. ne kadar zamanda bir sulamam gerekiyor. ve sularken sadece köklerine mi su dökücem yoksa su püskürterek yapraklarını ve domatesleride sulamalımıyım.

uygun saatlerin sabah ve gunes battıktan sonra oldugu soylenıyor ??

tesekkur ederım

arang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 20:50   #297
Ağaç Dostu

Yukarda resmi görülen çeri domatesler,(üzerinde çok sayıda domates olan) bu günlerde tüm marketlere ve çiçekçilere dağıtılan ve nerdeyse her görenin satın aldığı bir tür.

Türü nedir? Hibrit midir? Kaynağı nedir? Yalova mı? Antalya mı?Yurt dışı mı?

Bilgisi olan arkadaş var mı?

Eski 13-06-2008, 21:33   #298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilgeal Mesajı Göster
Bişi sormak istiyorum siz bu domatesi bu kadar buyutmeden once de bu saksıda mıydı (maşalllaaahhhh bu arada) kucuk saksıda buyumesi zor oluyor mu bilemiyorum.ne zaman buyuge almalıyım acaba

Cunku su nedenle soruyorum saksılar cok pahalı ben de bu su şişelerini susleyerek kullanmak istiyorum ya da yogurt kaplarını ama hakkaten sizin sise daha dekoratif durmus.. )
Sevgili Bilge Al;
Daha önce minicik pet şişelerdeydi. İlk kez domates yetiştirdiğim için domateslerin bu kadar büyük saksılarda büyütülmesi gerektiğini bilmiyordum. Sonra Forumları okudukça bilgilendim. Bir bölümünü saksılara geçirdim; ama bir dünya para harcayınca geri kalanlarını 5 litrelik şişelerde büyütmeye karar verdim. Zannediyorum sulama suyunun çok çabuk buharlaşması gibi bir sorun oluyor. Dışını boyamayı deneyeceğim.

turmeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 18:40   #299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2007
cherry paslı akar hastalığı

mini cherrylerim için Paslı akar hastalığına yönelik ilaçları online alışveriş sitesinden buldum. ilgilenen arkadaşlar için adres
http://www.ziraatcim.com/default.asp

Eklenen Resimler

ozgurturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 01:32   #300
Ağaç Dostu

Benim cherry domates fidanımda yaprakların olduğu dalların neredeyse hepsinde garip ufak beyaz canlılar vardı. Yaprakların aralarında sanırım ağ örmüş olacaklar ki havada asılı gibi durmaktalar. Çok çok ufak oldukları için fotoğraflarını çekme şansım olamadı. Yapraklar birkaç gündür aşağıya doğru bükülmeye başlayınca yakından dikkatlice baktım ve havada asılı gibi duran bu beyaz yaratıkçıkları gördüm. Kımıl kımıllar
Baya bozulmuş birkaç dalı kesmek durumunda kaldım. Halen üstünde olan az sayıda dallardaki yapraklar arasında bu yaratıkçıklardan bulunmakta.
Yan komşum böcekler için ddvp ile ilaçlama yapacağı için birkaç gündür fide evde içerde durmaktaydı. Üzerinde de çok güzel gelişen salkımlar mevcut. Bu canlılar hakkında bilgisi olan ve çözüm önerebilen olursa sevinirim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024