agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-05-2012, 18:19   #961
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Kısa bir süre öncesine kadar gayet sağlıklı görünen domateslerimden bazıları boynunu büktü ve sanıyorum yaprakları kurudu.

Başından beri sulamada istikrarlı davranmaya özen gösteriyorum, ne eksik ne de fazla. Sorun nerde olabilir?

Name:  hasta.jpg
Views: 2020
Size:  55.6 KB Name:  hasta2.jpg
Views: 1410
Size:  49.0 KB

Bu arada Ocimum Basilicum(Fesleğen) başlığına da yazdım, domateslerime arkadaş olarak iki saksı fesleğen aldım.

Şu an sağlıklı görünen 18 domatesim var, 6'sı Totem 12'si de Tiny Tim olmak üzere. Yarın ya da ertesi gün bir kısmına ilk şaşırtmalarını yapacağım, bir kısmı da asıl yerlerine alınana kadar viyollerde kalmaya devam edecek. Böylece iki grup arasındaki farklılıkları da gözlemleme şansı olacak.

Emre İlhan beğendi.
Orcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 19:46   #962
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Güneşte fısfısla sulama yaptınız mı? Yani fısfısla su püskürttükten sonra kurumadan güneş ışığına maruz kaldılar mı?

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 20:13   #963
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Evet, bir iki kez bu şekilde oldu maalesef.

Eski 28-05-2012, 20:17   #964
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Bitkinin üzerine püskürtülmüş su damlaları, mercek görevi görerek, güneş ışığının bitkinin yapraklarını yakmasına neden olurlar. Bu ayrıntıya dikkât etmeyi unutmayın.

Geçmiş olsun.

Orcn, Cemil B. ve arapsabunu beğendi.
Eski 30-05-2012, 16:03   #965
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
katılıyorum toruga, masallah domates tarlası

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 18:43   #966
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-05-2012
ya eminönünden domates ve biber fideleri aldım 2 şer tane vede bunları fesliğeni, elimde bulunan az bir gübreyi sulandırdım vede buradan çıkan gübreli suyu bitkilere veriyorum sıkıntı olur mu acaba

islam_joker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 20:42   #967
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Forumumuzda buna ayrılmış kategorimiz mevcut zaten. İstediğiniz bilgiye oradan veya arama yaparak kolayca ulaşabilirsiniz. Bu konu, daha önce forumda defalarca konuşuldu.

Ayrıntılar için bağlantıya tıklayın ya da arama yapın

Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) - agaclar.net

Nasıl arama yapacağınızı bilmiyorsanız, burayı ziyaret edebilirsiniz

Eski 30-05-2012, 20:45   #968
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi islam_joker Mesajı Göster
ya eminönünden domates ve biber fideleri aldım 2 şer tane vede bunları fesliğeni, elimde bulunan az bir gübreyi sulandırdım vede buradan çıkan gübreli suyu bitkilere veriyorum sıkıntı olur mu acaba
Sayın islam joker

aldığınız sebzeler farklı zamanlarda gübreye ihtiyac duyar. Domates dikimi için konuşacak olursak fide dikiminden bir hafta sonra büyüme dönemince ve hasata geçmesinden sonra domates besini verilebilir.

Verilen gübrenin dozajı suyla seyretilmesi uygulama dönemince değişir bitki büyüdükçe ve hasata geldikçe isteği artacaktır doğal olarak.

Sulandırdığınız gübre amonyum nitrat olsa gerek.. dozajı hakkında bir bilgim yok ama domates besini vs kullanılması üzerinde ve içinde talimat bilgileri olduğundan daha uygun sanırım. Kasıkla uygulama yapıldığını görmüştüm ama daha detaylı bilgiye sahip değilim yeterli bilgiye ulaşıncaya kadar gübrelemeyi durdurursanız bitkilerinizi riske atmamış olursunuz.

Bol ürünler

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 21:16   #969
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sevgili adonis-;

Verdiğiniz bilgilerin çoğu doğru ancak size birşey hatırlatmak isterim.

Tek sulandırılan gübre Amonyum Nitrat değildir. Piyasada sulandırılarak uygulanan bir sürü gübre var.

Sevgili islam_joker arkadaşımız; kullandığı gübrenin ne tür bir gübre olduğunu belirtmemiş malesef. Hatta organik bir gübreyi sulandırıp uyguluyor da olabilir. Açıklama yazılmadığı için, yorum yapamıyorum.

Şimdi, hatalı bir öneri sunmuş olsak; belki de zarara sebep olacağız. Gerçi, emin olana kadar gübrelemeyi durdurmasını önermişsiniz ama

İyisi mi islam_joker arkadaşımız, forumda araştırmasını yapsın. Eğer istediği sonuca ulaşamazsa, kullandığı gübreyi de yazarsa biz burada yardımcı oluruz

Eski 30-05-2012, 22:24   #970
Ağaçsever

çok teşekkür ediyorum yeni sizinde yolladığınız bazı linklere bakınıyorum birazdaha okuyacağım sanırım, ben bu konulardan çok uzak birisiyim şu an sığır gübresi azda koyun gübresi elimde mevcut açıkçası benim şu an yaptığım sığır gübresini toprak üzerine serpme yapmadım onun yerine bir leğene koydum ve su ile karıştırdım üzerinide bir tepsi ile örttüm sinekler konmasın diye vede gün içinde o leğen içerisinden aldıgım su ile bitkiyi suluyorum heralde o legendeki suyu bir bidona koymam vede çok fazla olan ki 5 lt civarı gübreden kastım çok geleceğinden bir kısmını galiba 5 lt bidonda karışım olarakta yapmak daha mantıklı oolacak şu an anladıgım gübre olayına çok detaylı girmiyeyim hergün dozajı biraz daha azaltıp vermek mantıklı olacak sanırım
ama inanın çok fazla sayfalar okudum heleki topraksız tarımla alakalı ama heralde biz şimdilik başlangıç oldugu için birde elimizdekilerle yetinicez genel anlamda bakalım hiç olmaz ise bu sene binada bir yeşiillik temelini atalım gerekirse önümüzdeki döneme daha profosyonel bir şekilde bu işlere gönülden yapmaya devam ederiiz

Eski 31-05-2012, 06:49   #971
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Hergün gübreleme yapmamalısınız. Gübre, bitkiye ağır gelebilir.

Köklerini yakarsanız, domateslerinizi kaybedersiniz. Ben 15 güne bir gübreleme yapıyorum.

Nasıl yapacağınız konusunda ise size bu başlığı öneririm. Gerçi bir bilene soralım başlığında bu önerilmiş ama

Eski 31-05-2012, 15:33   #972
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Totem ve Tiny Tim domateslerimden en gelismis olanlarina, yani 10 tanesine ilk sasirtma islemini gerceklestirdim. İlk 3 tanesini viyollerden cikartmak cok zor geldi, cirilciplak halde kokleriyle beraber elimde kaldilar. Bu yuzden kisa sureli bir vicdan azabi da yasadim, umarim gelisimlerine sorunsuz devam ederler.

Name:  ImageUploadedByTapatalk1338471235.798046.jpg
Views: 1264
Size:  27.2 KB

Düzenleyen Orcn : 31-05-2012 saat 16:35 Neden: Fotoğraf düzeltmesi.
Eski 01-06-2012, 13:59   #973
Ağaçsever

toruga's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2010
cherylerim utanıp sıkılıp en sonunda bi güzel kızardılar.bu fotoların ardından dayanamadık ve hasat ettik.Marketten aldıklarımıza göre kokusu tadı her şeyi farklı ufaklıkların.

Eklenen Resimler

Orcn, nikon_, no_lina ve 4 kişi beğendi.
toruga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 17:27   #974
Ağaçsever

adonis-'s Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Sevgili adonis-;

Verdiğiniz bilgilerin çoğu doğru ancak size birşey hatırlatmak isterim.

Tek sulandırılan gübre Amonyum Nitrat değildir. Piyasada sulandırılarak uygulanan bir sürü gübre var.

Sevgili islam_joker arkadaşımız; kullandığı gübrenin ne tür bir gübre olduğunu belirtmemiş malesef. Hatta organik bir gübreyi sulandırıp uyguluyor da olabilir. Açıklama yazılmadığı için, yorum yapamıyorum.

Şimdi, hatalı bir öneri sunmuş olsak; belki de zarara sebep olacağız. Gerçi, emin olana kadar gübrelemeyi durdurmasını önermişsiniz ama

İyisi mi islam_joker arkadaşımız, forumda araştırmasını yapsın. Eğer istediği sonuca ulaşamazsa, kullandığı gübreyi de yazarsa biz burada yardımcı oluruz
Sayın emre ilhan

Verilen bilgilerden bi kısmını yanlış olarak nitelendirmişsiniz tam olarak yanlış olan nokta neresidir acaba ?

Şuan piyasada en çok bulunan gübre katı halde olan amonyum nitrat azot vs içeren gübreler deyilmidir ? Şu beyaz küçük toplar islam jokerin elindekilerinde bundan olabilceğinden bahsedip talimati ve bilgi edinmediği gübrelemeyi yapmamasını önerdim bunda yanlış olan birşey göremedim.

ki asla sevgili arkadaşımızın bitkilerinin ölmesini istemeyiz. Umarim kendi elleriyle toplayacağı hasatlar yapar

adonis- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2012, 19:47   #975
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi islam_joker Mesajı Göster
çok teşekkür ediyorum yeni sizinde yolladığınız bazı linklere bakınıyorum birazdaha okuyacağım sanırım, ben bu konulardan çok uzak birisiyim şu an sığır gübresi azda koyun gübresi elimde mevcut açıkçası benim şu an yaptığım sığır gübresini toprak üzerine serpme yapmadım onun yerine bir leğene koydum ve su ile karıştırdım üzerinide bir tepsi ile örttüm sinekler konmasın diye vede gün içinde o leğen içerisinden aldıgım su ile bitkiyi suluyorum heralde o legendeki suyu bir bidona koymam vede çok fazla olan ki 5 lt civarı gübreden kastım çok geleceğinden bir kısmını galiba 5 lt bidonda karışım olarakta yapmak daha mantıklı oolacak şu an anladıgım gübre olayına çok detaylı girmiyeyim hergün dozajı biraz daha azaltıp vermek mantıklı olacak sanırım
ama inanın çok fazla sayfalar okudum heleki topraksız tarımla alakalı ama heralde biz şimdilik başlangıç oldugu için birde elimizdekilerle yetinicez genel anlamda bakalım hiç olmaz ise bu sene binada bir yeşiillik temelini atalım gerekirse önümüzdeki döneme daha profosyonel bir şekilde bu işlere gönülden yapmaya devam ederiiz
Sevgili adonis-;

Yukarıda sevgili, islam_joker'in mesajını alıntı yaptım.

Kırmızı ile yazılı olan kısıma dikkât edin. Yanlış olarak nitelendirmekten ziyade, gübrenin Amonyum Nitrat olmayabileceğini ifade ettim.

Doğruluğundan emin olmadığımız birşeyi, doğru diye adlendiremeyiz öyle değil mi?

Yoksa hiçbirimiz, kimsenin bitkisine zarar gelmesini istemeyiz? Sizde buna dahil

Lütfen yazdıklarımı yanlış anlamayınız.

Eski 01-06-2012, 23:03   #976
Ağaçsever

eksik bilgiler vererek burada soru sorup tartışma çıkardığım için özür diliyorum kusura bakmayın, gerekirse bitkiler ölebilir ama yapacak birşey yok kısmetderiz kimi şeyleri yanlış yapmışız deriz ama artık gübre suyunuda az koyucam en azındanhaftada 1veya iki haftada 1 koyucaz,
bir diğri ise bugun hayırlısı ile mini domates aldım bahouse tan 3,25 tlden saksısıyla beraber 15 tane şuan yeşil domates var üzerinde 21cm yüksekliğinde bol yapraklı 3 dala ayrılmış şekilde şimdi bunun topragını değiştirsem mi aynı mı kalsa veya yaprakta budama yapmalımıyım vede sulaması nasıl olmalı onları okuyacagım fotograf makinası yok kusura bakmayın foto koyamadım, saksımın hacmi göz kararı 4 su bardagı hacmıne eşit diyebilirm 800ml kadar

Eski 01-06-2012, 23:28   #977
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Sevgili islam_joker;

Kusura bakılacak bir durum yok. Tartışmaya sebep olmadınız

Hâttâ, ortada bir tartışma olduğunu düşünmüyorum şahsen

Domateslerinize gelince, yapı marketten aldığınız için saksı harcı torf olmalı. Torfta sulamaya çok dikkât ediyoruz. Çünkü; torf nemini kaybettiği zaman, su tutma özelliğini kaybediyor. Onun için, azar azar sulama yaparak, toprakların hep nemli kalmasını sağlıyoruz.

Dikkât ettiyseniz, nemli kısmının altını çizdim. Torf nemli olmalı, ıslak değil.

Gübre konusunda ise, aklınızda bir fikir oluşmuş, çok güzel. Haftada bir ya da 2 haftada bir gübreleme ideâl. Artık dozajını duruma göre siz ayarlayacaksınız. Örn: 2 haftada bir 10 ml gübre şerbeti veriyorsanız, 1 haftada bir 5 ml vermelisiniz

Domateslerinizin saksısını değiştirebilirsiniz. Yalnız dikkât etmeniz gereken, bu aşamadan sonra saksı değişimi yaparken bitkinin toprağını fazla bozmamanız. Çünkü; erginliğe erişmiş bir domates fidesinde kök kaybı olursa, strese girebilir. Buda bitkinizin çiçeklerini dökmesine sebep olabilir.

Siz, toprağını dağıtmadan, daha büyük bir saksıya geçirebilirsiniz domatesleri. Yalnız, büyük saksıda ekleyeceğiniz harca, biraz da bahçe toprağı karıştırırsanız çok güzel olur. %70 bahça toprağı + %30 torf karışımı ideâl olacaktır

Budamayı neden düşünüyorsunuz? Bitkilerde hasta dallar vs... mi var?

sinem kamalı beğendi.
Eski 01-06-2012, 23:45   #978
Ağaçsever

budamadan kasıt çok yaprak gördüm dez avantaj olmaz mı diye verim kaybı yaratabilir düşüncesi ile dile getirdim açıkçası eğerki yapmasakta olur derseniz ellemem tabikide , birde domateslerden biri yollda gelirken kopmuş onuda toprağa atsam gübre olur değilmi, uzun vadede böyle atıkları yaprak parçalarını toprakta tutmak zamanla gübre görevi görür diye yazılar okumuştum komposto ile ilgili

yarında kısmetse akvaryumcuya uğrayacağım damla sulama sistemini kurmak için, su işini yanlış yapmak vede unutmamak için sonuçta öğrenciyiz,

başka sayfada yazmıştım ama burada da yazayım benım bunları yetiştireceğim yer normal daire ortamı üst katlar inşaat durumunda oldugu için böyle bir yeşillik olsun istiyorum binada normal dışardan bakınca bina bitmiş ama iç kısımları oturulacak şekilde değil kendi oturduğumuz hariç vede daha epey öyle olacak sizce daha ne gibi bitki koyabilirim, bina tahmini cam kenarları 4 5 saat güneş alabilir ama içeride bakılacak camlar açık olacak biraz serada bakmış gibi olucaz diyorum ben iki tarafta sokak fakat diğer taraf güneş almıyor

Eski 01-06-2012, 23:51   #979
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Size bir sır vereyim; domates, yaprakları sayesinde lezzetlenir. Yani, bir domatesin ne kadar çok yaprağı varsa, o kadar lezzetli meyve verir Artık karar sizin

Kopan domatesi de toprağa atarsanız gübre olur. Ama sineklenmemesine veya başka zararlıları bünyesine çekmemesine dikkât edin.

Kompost yapmak ciddi bir iş. Hele hele bizim gibi balkon bahçecilerini oldukça zorluyor. Çünkü; ne yerimiz var, nede atıkları gömebileceğimiz bir karış arazimiz

Ekrem Uslu beğendi.
Eski 02-06-2012, 00:09   #980
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Size bir sır vereyim; domates, yaprakları sayesinde lezzetlenir. Yani, bir domatesin ne kadar çok yaprağı varsa, o kadar lezzetli meyve verir Artık karar sizin

Kopan domatesi de toprağa atarsanız gübre olur. Ama sineklenmemesine veya başka zararlıları bünyesine çekmemesine dikkât edin.

Kompost yapmak ciddi bir iş. Hele hele bizim gibi balkon bahçecilerini oldukça zorluyor. Çünkü; ne yerimiz var, nede atıkları gömebileceğimiz bir karış arazimiz
Lezzet konusunu yakalamışsınız.Bitkiler fotosentezi,solunum ve boşaltımlarını yaprakları vasıtasıyla yaparlar.Bitkide yaprağın az olması meyvedeki solanin'in zamanından önce yerini likopen'e bırakması demektir ki bu ise likopen miktarının düşmesine ve soluk kırmızı,lezzetsiz domateslere sebep olur.

Diğer bir husus bitkilerin fermantasyonunu tamamlamamış atık yaprak ve gövdelerini bitki toprağına karıştırmayın.Hastalıklara davetiye çekarırsınız.

Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 00:23   #981
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Ben gübre olabileceğini düşünüyordum. Dikkât etmek lazım demek ki

Pekii, gerek bahçede, gerekse saksıda, kendiliğinden düşenleri vs... alıp atalım mı? Yani kompost yapmıyorsak

Eski 02-06-2012, 00:42   #982
Ağaçsever

anlaşılan atılacak ama ben onları dediğim gibi binada boş alan var bir kovaya koyup bekletsek heralde sene sonunda iyice çürümeye dönmüş olur

Eski 02-06-2012, 00:44   #983
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-11-2011
Alıp atalımmı derken bitkinin yetişmekte olduğu toprağa karıştırma olarak anlıyorum.Atmayın.Yapabiliyorsanız fermante edin,öyle kullanın.

Emre İlhan beğendi.
Ekrem Uslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2012, 08:01   #984
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Evet, onu demek istedim

islam_joker beğendi.
Eski 02-06-2012, 23:44   #985
Ağaçsever

domates fidesini 5lt lik su bidonuna koydum fakat yaoptğım olay ilk olarak 7-10cm yüksekliğinde köpük (strafor) koydum sonra topragın aşağı kolayca çökmemesi için gazete koydum üstüne kalan kısmada domates fidanımı ve ekstra toprak ekledi sizce bu şekilde yapmam nasıl olur amacım eğer sulama fazla olursa direkköpüklerin arasına aksın istedim yine kök su ihtiacı olursa aşağı uzanır fazla suyu alır diye umit ediyorum öğrenci oldugum için vede sulama olayını tam ayarlıyamadıgım için sulama fazlasını aşağı haznede tutacak sistem yaparak koydum sizce sorun olurmu sormak istedim

Eski 02-06-2012, 23:46   #986
Ağaçsever

birde köklerin az bir kısmı sürekli sulu ortamda olsa o kök çürürmü yokosa bitkinin ihtiyacını oradan karşılarmı misal yan yukardaki sistem gibi

Eski 07-06-2012, 10:38   #987
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Karpuz domatesim
Name:  kircillidom.jpg
Views: 1675
Size:  70.8 KB

Bu ise, diğer tür cherry domates;
Name:  f1cherry.jpg
Views: 1297
Size:  76.1 KB

Bu da, Red Robin Cherry domatesler;
Name:  redrobin.jpg
Views: 1268
Size:  75.3 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 11:43   #988
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Karpuz domatesim
Eklenti 305524
yeşil zebra domatese benziyor. Geçen sene bende yetiştirdim.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 13:53   #989
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
ya benim sarı limon domatesim güneşin ögleden sonra direk olarak vurmasından dusunuyorum , yapraklar ice buzustu...

bodur ceri domateslerimden biri kucuk saksıda oldugundan boy atamıyor, uzerinde hem cicekler hem meyveleri var, bu evrede şaşırtma yapılabilir mi ,?

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2012, 08:48   #990
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Mümkünse fotoğraf lütfen

Merak ettim, ne olmuş olabilir acaba? Hep beraber müdâhâle edelim hemen

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024