agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni301Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2012, 17:23   #931
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2012
Manavdan aldığımız Cherry domatesin içindeki tohumları çimlendirebilir miyiz? Çimlendirebiliyorsak nasıl çimlendirebiliriz?

tamerkarakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 21:56   #932
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cozmen Mesajı Göster
İlk defa bir yorum yazıyorum dolayısı ile çok acemiyim
Beykoz'da bir bahçemiz var ve hobi olarak çeşitli sebzeler ekiyoruz. Cherry domates ile iligli geçenlerde yeni bir şey duyduk, Mevsimi geçen sırık cherry domatesin kökünü çıkartmadan kökten budama yapılır ise seneye daha gür olarak çıkıyormuş. Doğrumudur ??? Bilgisi olan varsa yazabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
Kuvvetli kök ve gövde yapısına sahip bir bitkiyi sert budarsanız, sezonda yeni yetiştirilmiş bir fideye göre daha kuvvetli sürgün verecektir. Tabii ki bahara kadar yaşarsa.

Ancak bu daha verimli bir domates fidesi elde edeceğiniz anlamına gelmiyor.

Hiç denemedim açıkcası. Olanağınız varsa deneyip bizlerle paylaşırsanız mutlu olurum

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 13:27   #933
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Çok uzun bir aradan sonra ilk mesajım, zaten en son mesajım da sanırım bu başlıktaydı.

10 gün kadar önce internetten tiny tim ve totem domates tohumları almıştım. 6 gün önce elimden geldiğince viyollere ekmeye çalıştım, azar azar hergün suladım ancak havaların bozulacağı tuttu ve 3-4 gün pek güneş göremediler, hava kapalıydı.

Bugün itibariyle 12 totem domates tohumundan 1 tanesi, 16 tane tiny tim tohumundan da 2 tanesi çimlenmiş görünüyor. Diğerlerinde henüz bir hareketlilik yok, normal midir bu? Yapmam gereken başka birşey var mı?

Fotoğraflarını da ekleyeyim:

Name:  hepsi.jpg
Views: 3781
Size:  71.4 KBName:  1.jpg
Views: 3816
Size:  55.9 KBName:  2.jpg
Views: 3743
Size:  72.7 KBName:  3.jpg
Views: 3778
Size:  58.1 KB

Düzenleyen Orcn : 26-06-2012 saat 17:06 Neden: imla
Orcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 14:01   #934
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Harçlarınız nemsiz görünüyor. Bir fısfıs yardımıyla hepsini nemlendirin.

Tohumlarınızın geç çimlenmesi gayet normal. Aslında çimlendirme için güneş ışığının gerekmediği vurgulansa da az güneş alan, yarı gölge bir alanda viyol harcının nemine dikkât edildiği sürece daha iyi çimlenme sağlandığı tecrübelerimle sabit.

Bence fidelerinizi, dediğim gibi; yarı gölge, az güneş alan, sıcak bir yere yerleştirin. Harçlarının sürekli nemli kalmasına özen gösterin. Eğer toprak kurursa çimlenen domates fideleri henüz topraktan çıkamadan ölebilirler.

Altını çizdiğim yere dikkât edin. Nemli olmalı, ıslak değil

Eski 12-05-2012, 14:10   #935
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Önerileriniz için çok teşekkür ederim, dikkate alacağım.

Zaten şimdiye kadar sürekli fısfıs yardımıyla, tam da dediğiniz gibi nemli bırakmaya özen gösterdim. Ama anlaşılan yeterli sıklıkta olmamış, bundan sonra daha çok dikkat ederim.

Emre İlhan beğendi.
Eski 14-05-2012, 17:24   #936
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
891, 903 ve 904 no'lu mesajlarımdaki domatesler iyice gelişti ve ilk domatesler kendini göstermeye başladı. Yaptığım hesaba göre, tohumların ekim tarihi olan 19 şubattan ilk domatesin görülmesine kadar geçen süre yaklaşık olarak 45-48 gün civarı. Sanırım kısa zamanda iyi bir gelişim göstermişler. Kapalı balkonda, sabah güneşi ve arada bir verilen sıvı gübrenin yararı olmuş görünüyor.

Name:  dom01.jpg
Views: 3898
Size:  78.8 KB

Name:  dom02.jpg
Views: 5771
Size:  71.4 KB

Dallarda yoğun çiçeklenme oldu
Name:  dom03.jpg
Views: 3715
Size:  78.2 KB

Bu da kendini gösteren ilk domates, kardeşi de var
Name:  dom05.jpg
Views: 3794
Size:  67.8 KB

Red robinler yeni yerlerine şaşırtıldıktan sonra inanılmaz bir hızla geliştiler ve çiçeklenmeye başladılar
Name:  rrdom05.jpg
Views: 3680
Size:  58.0 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 19:59   #937
Ağaçsever

toruga's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2010
Ev yapımı ilaç ile yaprak bitlerine karşı açtığım savaşı kaybettim.
arap sabunu+sirke+kırmızı biber karışımına banamısın demediler.Üzerine oksijenli su ekledim ve yapışkanlı bant ile mekanik temizlik yaptım.Ve nihayetinde pes ettim pazarda fide satın aldığım adamdan ilaç temin ettim.Bitlere sineklere yani uçan kuşa etkili olduğunu söylediği 0.5L'ik su şişesine doldurulmuş kirli beyaz sıvı (adını sormadım muhtemelen adamda bilmiyor) ilacı aldım.Hayırlı uğurlu olsun.

toruga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 20:05   #938
Ağaçsever

toruga's Avatar

fotoğraflarda burada;

Eklenen Resimler

Emre İlhan beğendi.
Eski 14-05-2012, 20:08   #939
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Malesef, işte böyle kimyasala mecbur kalıyoruz.

Eski 15-05-2012, 14:41   #940
Ağaçsever

Orcn's Avatar

9 gün önce ektiğim totem ve tiny tim domateslerin şimdiki halleri. Şu an itibariyle 9 tane totem, 11 tane de tiny tim olmak üzere 20 adet tohum çimlenmiş ve çimlenmek üzere. Eskisinden daha fazla özen göstermeye, sürekli nemli tutmaya çalışıyorum.

Umarım hepsinin meyvelerini almak ve isteyenlere tohum göndermek kısmet olur.

Name:  9.gün.jpg
Views: 3847
Size:  71.6 KB

Eski 15-05-2012, 22:09   #941
Yeni Üye

fotosentez's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2012
Nikon_ bey çok merak ediyorum, bilgilendirirseniz sevinirim. Ankara hava şartlarına nasıl tepki veriyor domatesleriniz ? Hangi cephede tutuyorsunuz ? Sabah ayazlarında üşümüyorlar mı ? Yıl boyunca nasıl yaşamalarını sağlıyorsunuz? Bende yetiştirmek istiyorum ama cesaret edemiyorum..

fotosentez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 13:42   #942
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fotosentez Mesajı Göster
Nikon_ bey çok merak ediyorum, bilgilendirirseniz sevinirim. Ankara hava şartlarına nasıl tepki veriyor domatesleriniz ? Hangi cephede tutuyorsunuz ? Sabah ayazlarında üşümüyorlar mı ? Yıl boyunca nasıl yaşamalarını sağlıyorsunuz? Bende yetiştirmek istiyorum ama cesaret edemiyorum..
Domatesler, sabah güneşini alan kapalı bir balkonda yetişiyor. Sadece sabahları güneş görüyorlar, onun dışında iyi bir aydınlıkta durmuş oluyorlar. Soğuktan etkilendiklerine dair bir belirti görmedim şu ana kadar, herhangi bir sorun olmadı. Tüm az boyunca sıvı gübre beslemesi ve gereksiz sürgünleri alarak(koltuk alma) domates vermeye devam ediyor. Ben bu türleri yaklaşık 4 yıldır aynı yerde yetiştiriyorum. Ama bu sene, diğer yıllara göre verim konusunda daha umutluyum aslında. Bu forumdan öğrendiğimiz bilgiler sayesinde, çok daha iyi bir yetiştirme yapabildiğime inanıyorum.

Eski 16-05-2012, 15:14   #943
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tamerkarakan Mesajı Göster
Manavdan aldığımız Cherry domatesin içindeki tohumları çimlendirebilir miyiz? Çimlendirebiliyorsak nasıl çimlendirebiliriz?
Merhaba bizde aynen pazardan aldıgımız cherry domatesin tohumlarından topraga ektik ve yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra yeşermeye başladılar yaklaşık 2-3 hafta filan oldu 10cm boyutuna geldiler.

musagultekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2012, 20:45   #944
Yeni Üye

fotosentez's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Domatesler, sabah güneşini alan kapalı bir balkonda yetişiyor. Sadece sabahları güneş görüyorlar, onun dışında iyi bir aydınlıkta durmuş oluyorlar. Soğuktan etkilendiklerine dair bir belirti görmedim şu ana kadar, herhangi bir sorun olmadı. Tüm az boyunca sıvı gübre beslemesi ve gereksiz sürgünleri alarak(koltuk alma) domates vermeye devam ediyor. Ben bu türleri yaklaşık 4 yıldır aynı yerde yetiştiriyorum. Ama bu sene, diğer yıllara göre verim konusunda daha umutluyum aslında. Bu forumdan öğrendiğimiz bilgiler sayesinde, çok daha iyi bir yetiştirme yapabildiğime inanıyorum.
Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim
Toprak olarak standart bahçe toprağı mı kullanıyorsunuz? Gereksiz sürgünleri alma (koltuk alma) konusunda tecrübesizim, forumda araştırayım bende. Ha, birde tohumdan mı yetiştirdiniz yoksa filizden mi ?

fotosentez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 09:13   #945
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Toprak karışımım şöyle; torf, bahçe toprağı, perlit, ponza taşı.
Domatesler tohumdan yetiştirildi.

Eski 17-05-2012, 11:44   #946
Ağaçsever

toruga's Avatar

İlaçlama sonrası domatesim bana küstü.Yaprak bitleri kurudu gitti ama kimyasal ilaç yapraklarıda kuruttu.Sağlam olan dallarda küçük domatlar var ama gelişecekler mi bilemiyorum?

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2012, 12:00   #947
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

İlacı dozajında kullandığınıza emin misiniz?

Zirai ilaç, arap sabunuyla etkileşmiş olabilir. Bence bitkiye duru su püskürtün ki; daha önce ki kalıntılar geçsin.

Daha sonra 1-2 yaprağa zirai ilacı püskürtüp deneme yaparsınız. Eğer hâlâ aynı sorun devam ediyorsa, ilacı kullanmazsınız.

Siz dediklerimi yapın, bakalım ne olacak? Duruma göre hep beraber karar veririz.

Bu arada, fide temin ettiğim adamdan ilaç satın aldım diyorsunuz. Eğer o kirli beyaz sıvı, haşereler için kullanılan(hani şu pazarlarda satılanlardan) toz ilacın sulandırılmış haliyse çok yazık.

Ben sizin yerinizde olsam; etiketi olmayan ürünlere itimat etmem.

Üzüldüm böyle olmasına, emekleriniz ziyan olmasın.

Eski 18-05-2012, 19:34   #948
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2010
Sayın Emre İlhan, Cevabınız için teşekkür ederim. Bu sene deneyeceğim kesin kararlıyı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Kuvvetli kök ve gövde yapısına sahip bir bitkiyi sert budarsanız, sezonda yeni yetiştirilmiş bir fideye göre daha kuvvetli sürgün verecektir. Tabii ki bahara kadar yaşarsa.

Ancak bu daha verimli bir domates fidesi elde edeceğiniz anlamına gelmiyor.

Hiç denemedim açıkcası. Olanağınız varsa deneyip bizlerle paylaşırsanız mutlu olurum
Sayın Emre İlhan, Cevabınız için teşekkür ederim.
Bu sene deneyeceğim kesin kararlıyım olumlu, olumsuz görüşlerimi en erken önümüzdeki sene paylaşırım )

Emre İlhan beğendi.
cozmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2012, 11:03   #949
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Seradan cherry domates fidesi olarak satın aldım.

Bakalım nasıl meyve verecek? Tabii ki meyve verdirmeyi başarabilirsem

Name:  Balkon (15).jpg
Views: 4067
Size:  35.7 KB

Name:  Balkon (2).jpg
Views: 4690
Size:  29.9 KB

Koltuk sürgünü;

Name:  Balkon (11).jpg
Views: 4042
Size:  67.5 KB

Koltuk sürgününün büyük hâli;

Name:  Balkon (12).jpg
Views: 17412
Size:  33.2 KB
Domates fidesini satın alırken sırık olarak aldım. Onun için, koltuk sürgünlerini budayacağım.

Büyümesine izin vermemin sebebi; budadığım koltuk sürgünlerini ayrı bir kapta köklendirip, fideleyeceğim. Bakalım sırık domatesin koltuk sürgünleri verimli mi?

Eski 20-05-2012, 12:19   #950
Ağaçsever

toruga's Avatar

Totem ile tiny tim arasında çok fark var mı?

Eski 20-05-2012, 12:31   #951
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Seradan cherry domates fidesi olarak satın aldım.

Bakalım nasıl meyve verecek? Tabii ki meyve verdirmeyi başarabilirsem

Eklenti 297906

Eklenti 297907

Koltuk sürgünü;

Eklenti 297908

Koltuk sürgününün büyük hâli;

Eklenti 297909
Domates fidesini satın alırken sırık olarak aldım. Onun için, koltuk sürgünlerini budayacağım.

Büyümesine izin vermemin sebebi; budadığım koltuk sürgünlerini ayrı bir kapta köklendirip, fideleyeceğim. Bakalım sırık domatesin koltuk sürgünleri verimli mi?
Saksı biraz ufak sanırım eğer sırık domatesse. Koltuk sürgünleri geçen sene ben denedim gayette güzel verim aldım. kolay gelsin.

Emre İlhan beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 17:30   #952
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Tohumlarını ektiğim Totem ve Tiny Tim domateslerim tam 2 haftalık oldu. Şu an 9'u Totem, 14'ü de Tiny Tim olmak üzere toplam 23 taneler.

Name:  DSCN5244.jpg
Views: 3608
Size:  70.3 KB

Bunlar ilk çıkan 2 tane, ikisi de Tiny Tim. Diğerleri de bunlar gibi gerçek yapraklarını çıkartmaya başladılar.

Name:  DSCN5243.jpg
Views: 3672
Size:  69.1 KB

Bu aşamadan sonra daha fazla suya mı ihtiyaç duyarlar yoksa çimlenmelerini beklediğimiz zamanki gibi üzerleri sürekli nemli kalacak şekilde mi sulamalıyız? Gelişimleri normal mi ve yapmamız gereken başka şeyler var mı?

Tohumları internetten satın almıştım, tohumlarla beraber içinde çimlendirme, şaşırtma ile ilgili bilgiler ve püf noktaları da geldi. Yalnız şöyle bir sorun var, genel bilgilerin olduğu bir kağıt var ve onda bitkinin ilk gerçek yapraklarını verdiği zaman şaşırtılması gerektiği yazıyor. Domates yetiştirme diye ayrı bir not var ve onda da filizin 8-10 cm çapına ulaştığı zaman şaşırtılması gerektiği yazıyor.
Şimdi ben bu filizleri bir kere şaşırtıp, daha sonra yaklaşık 10 cm uzunluğa eriştiklerinde tekrar mı şaşırtsam yoksa bir kere şaşırtma yeterli midir?

Emre İlhan beğendi.

Düzenleyen Orcn : 21-05-2012 saat 19:29 Neden: İlave sorular
Eski 21-05-2012, 18:28   #953
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
19 lt'lik damacanadan saksı

Evet arkadaşlar bu sene dar ve küçük saksılar yerine dar ve uzun balkonuma böyle bir şey denedim.

Toprağın yosun tutmasını önlemek için çitos ambalajlarını dışına bantladım.

Salkım domatesin gelişimi harika. Daha önce yetiştirdiğim kaplar dar olduğundan sürekli yaprakları kururdu. Ama şimdi kotileton yaprakları dahi yeni düştü

Dedim ki içimden yanına da bir tane kardeş olsun. Boyabat biberi diktim yanına.

Bakalım gelişmeler ne olacak. Çiçek tomurcukları şimdiden üzerinde..

Name:  domates.jpg
Views: 3700
Size:  70.2 KB

Name:  domat.jpg
Views: 3591
Size:  44.8 KB

Name:  domat 1.jpg
Views: 3531
Size:  45.2 KB

Name:  buda 10 lt'lik.jpg
Views: 3562
Size:  75.7 KB

Orcn, Emre İlhan ve toruga beğendi.
aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 19:53   #954
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orcn Mesajı Göster
Tohumlarını ektiğim Totem ve Tiny Tim domateslerim tam 2 haftalık oldu. Şu an 9'u Totem, 14'ü de Tiny Tim olmak üzere toplam 23 taneler.
Artık bu aşamadan sonra sulamayı tohum aşamasından birazcık daha fazla yapıyoruz. Örn: Daha önce günde 5 fıs sulama yapıyorsanız, bu sefer 7-8 fıs gibi. Yani o kadar az artırıyoruz sulamayı

Son fotoğraftaki fideyi 1 hafta kadar sonra şaşırtabilirsiniz. Bu size uygun bir ölçek olmuştur sanırsam.

Bu aşamada fidelerin şaşırtılmasının sebebi; daha pişkin ve kaliteli fideler elde etmek.

Ancak şahsen ben bu kadar küçük fideleri şaşırtmıyorum. Dikilecek kadar büyüyünce 1 kereliğine nihai yerlerine dikmek suretiyle şaşırtma yapıyorum.

Bu sene zaten hazır fide satın aldım

Fakat bu sizin şaşırtmayacağınız anlamına gelmez. İsterseniz şaşırtıp, daha pişkin ve verimli fideler elde edebilirsiniz.

Orcn beğendi.
Eski 21-05-2012, 20:56   #955
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Teşekkürler.

Birkaç farklı yerde daha okuduğum kadarıyla 1'den fazla şaşırtmanın daha güçlü bir fide elde etmek için iyi olduğu yazıyordu. Söylediğiniz gibi 1 hafta kadar sonra ilk şaşırtmayı yapıp, daha sonra da ikinci bir şaşırtma ile asıl saksılarına almayı düşünüyorum.

Umarım başarılı olurum.

Emre İlhan beğendi.
Eski 24-05-2012, 10:26   #956
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Cherry domateslerde son durum; salkım domatesler büyümeye devam ediyor.

Name:  dom1.jpg
Views: 3883
Size:  36.6 KB

Name:  dom2.jpg
Views: 3577
Size:  72.8 KB

Orcn, Kiraz, aydın ve 3 kişi beğendi.
Eski 25-05-2012, 23:36   #957
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Sevgili nikon_, domatesleriniz harika görünüyor! Bir an önce kızarıp, domateslerinizi afiyetle yemeniz dileğiyle.

Bilgisi olanlara bir sorum olacak.

Yukarıdaki mesajlarda gördüğünüz tiny tim ve totem oturak tip domateslerimi bir süre sonra asıl yerlerine alacağım(Belki ekstra 1 şaşırtma daha yapabilirim), 20 cm çapındaki saksılar yeterliymiş.
Birkaç yerde domates ile birlikte fesleğen, kadife çiçeği gibi bitkileri yetiştirmenin domatese faydalı olduğunu okudum. Özellikle fesleğeni hem salata ve diğer yiyeceklerde kullanmak, hem de domatesi zararlılardan koruyucu özelliğinden yararlanmak için yetiştirmek istiyorum.

Aynı saksı içinde hem fesleğen, hem de domates yetiştirmek ne derece doğru olur?

Örneğin 3-4 saksı domatesin ortasına bir saksı fesleğen koysak, bu şekilde de birbirlerine faydaları olur mu?

Domateslerin yanına koymamı tavsiye edeceğiniz başka bitkiler var mıdır?

Çok fazla soru sordum, farkındayım.

nikon_ beğendi.
Eski 26-05-2012, 01:17   #958
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Zararlılar açısından birtakım bitkilerin beraber yaşaması, aslında doğal bir mücadele yöntemi. Yani kültürel önlem.

Şöyle düşünün; 20 tane yaprak biti var ve bunların hepsi beslenmek isteyecekler. Bizim de 10 yapraklı bir bitkimiz olsun. Dolayısıyla her yaprağa 2 tane bit düşüyor. Ancak 20 yapraklı bir bitkimiz olsa, her yaprağa tek bit düşeceği için yapraklar daha az zarar görecektir.

Yani burada anlatmak istediğim; zararlı popülasyonunu ne kadar paylaştırırsak, bizim sebzelerimiz de o kadar az zarar görürler. Bunun için de bitki sayımızı artırmalıyız.

Daha ayrıntılı bilgiyi bu başlıkta bulabilirsiniz.

2 domates fidesinin arasına 1 saksı fesleğen koymanızın hiçbir sakıncası olmaz. Hatta hoş durur

Ama aynı saksının içerisinde hem fesleğeni hemde domatesi yetiştirmek, her iki bitkinin de yerinin daralmasına ve birbirlerinin besinine ortak olmasına neden olur. Bu durumda, daha fazla besine(gübreye) ihtiyaç duyarlar.

Bitkilerin alanları daraldığı için, daha geniş saksı kullanmak durumunda kalırsınız.

Ama ben sizin yerinizde olsam; domates fidelerimin arasına ayrı saksıda fesleğenleri koyarım. Bir tane domates fidesinin yanına da fesleğen dikip denerim. Bu sayede tecrübe kazanmış, ilerleyen zamanlarda ona göre hareket etme fırsatı yakalamış ve fesleğen de yetiştirmiş olacaksınız.

agaclar.net Forum Kuralları'na ve düzenine uyduğunuz sürece; soru sormaktan, yazmaktan çekinmeyin.

Orcn beğendi.
Eski 26-05-2012, 09:49   #959
Ağaçsever

Ali Sapmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
benim cherrylerde çiçek açmaya başladı.

Eklenen Resimler

Orcn, toruga, nikon_ ve 1 kişi beğendi.
Ali Sapmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 10:26   #960
Ağaçsever

toruga's Avatar

cherry hatıra ormanı olmuş.

Cemil B. ve Ali Sapmaz beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024