agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni9Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2010, 22:47   #1
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 18-12-2009
Şehir: manisa
Mesajlar: 16
Tuta kelebeği (Tuta absoluta) Domates yaprak oyucusu

Domates yaprak oyucusu, Tuta absoluta (Lepidoptera: Gelechiidae) domatesin önemli bir zararlısıdır. Domates bitkisinin tüm kısımlarıyla beslenen larvası çok büyük zararlara sebep olabilmektedir. Larva yapraklarda büyük galeriler açar, sap içini,tomurcukları, yeşil ve olgun meyveleri oyar. Tuta absoluta hasadı %80-100 oranlarında olumsuz etkileyebilir. Zararlının esas konukçusu domates olup aynı zamanda patates, patlıcan, biber ve solanacea türünden bittutaabsoluta.comkilere de zarar vermektedir

Coğrafi Dağılımı:
Tuta absoluta 1970'ten beri pek çok Güney Amerika ülkesinde bilinen bir zararlıdır. Yakın zamanda, Tuta absoluta Avrupa ve Akdeniz'in çeşitli bölgelerinde tespit edildi. Zararlı, Akdeniz çevresinde domates üretiminin geleceğini ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Tuta absoluta'nın varlığı ilk defa 2006 yılı sonunda İspanya'da domates bitkilerinde rapor edildi. 2008'de, Tuta absoluta Fransa, Cezayir ve Fas'ın pek çok yerinde tespit edildi. 2009'da bu zararlının varlığı Fransa, İtalya, Tunus ve Malta'da resmen kabul edildi. Zararlı Akdeniz bölgesinde çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Uygun agro-ekolojik ortamlarda çok çabuk türeyebilmektedir. Ayrıca, bir kez istila başladı mı kontrol edilmesi gayet zordur.

Biyolojisi:
Erginleri 5-7 mm uzunluğunda olup kanat açıklığı 8-10 mm'dir. Erginlerinin antenleri iplik (boncuk benzeri, filiform) şeklindedir. Dişiler yaşam evreleri boyunca toplam 250 kadar yumurta bırakır. Yumurtalar küçük silindir şeklinde kremsi beyaz ile sarı renkli ve 0.35 mm uzunluğunda olur. Tuta absoluta yumurtalarını genelde yaprakların veya gövdenin altına bırakır. Yumurtalar bırakıldıktan 4-6 gün sonra açılırlar. Larva karakteristik siyah başlı ve gövdesi krem rengindedir. Dört larva dönemi vardır. Larva dönemi 10�15 gün sürer. Pupa kahverengi renktedir. Pupa evresi toprakta, bitkideki oyuklarda veya yaprak yüzeyinde 10 günde gerçekleşir. Erginin kanatlarında gümüşümsü gri renkte pullar ve karakteristik siyah noktalar bulunur. Yaşam döngüsü 30�40 gün içinde tamamlanır. Tuta absoluta'nın büyük bir üreme potansiyeli vardır. Yiyecek sıkıntısı çekmediği sürece larva diapoz (bekleme) sürecine girmez. Yılda 12'ye kadar nesil verebilir. Erginler gece aktiftirler ve gündüzleri genelde yapraklar arasında saklanarak geçirirler. Zararlı yumurta, pupa veya ergin halde kışı geçirir. Ergini tanımlayan önemli özellikler şunlardır: Filiform anten (iplik veya sıralı boncuk benzeri), arka kanatlarda gümüşümsü-gri pullar ve kendine özgü siyah noktalar.
Önemli tanıtıcı özellikler

Ergin: Filiform anten (iplik veya sıralı boncuk benzeri), arka kanatlarda gümüşümsü-gri pullar ve kendine özgü siyah noktalar.
Kanattaki gümüşümsü-gri renkteki pullar ve kendine özgü siyah noktaları gösterir.
Yumurta: silindir şeklinde, kremsi beyaz ile sarımtrak renkli.

Zararın Türü:
Kapalı veya açık domates yetiştirilen alanlarda Tuta absoluta'nın zarar potansiyeli oldukça yüksektir. Tuta absoluta bitkinin toprak üstünde kalan tüm kısımları üzerinde zarar verir, beslenir ve gelişir. Yapraklarda, larva epidermal katmanlar arasında beslenerek düzensiz oyuklar oluşturur ve ardından bitki çürüme sürecine girebilir. Meyveler henüz oluşmaya başlarken saldırıya uğrar ve içerilerinde oluşturulan galeriler meyvenin çürümesine neden olan ikincil patojenler tarafından enfekte olabilir. Bu zarar domatesin büyüme aşamasında, hale sevk edilirken ve işlendiği sürecin tamamında gerçekleşir. Zarar potansiyeli herhangi bir mücadele yöntemi olmadan %100'ü bulabilir.

Tuta absoluta ile Mücadele:
Tuta absoluta'nın artık önceleri etkili olarak bilinen kimyasal ilaçlara karşı duyarlılığı azalarak direnç geliştirmiştir. Güney Amerika'dan gelen raporlar sentetik böcek ilaçlarının başarısız kaldıklarını göstermektedir. Ayrıca, açtıkları oyuklar larvaları kontakt etkili ilaçlardan da korumaktadır. Bir yandan da, kimyasal ilaçların doğal yırtıcıları ve parazitoitleri öldürmesi, sağlık ve çevre riskleri oluşturmaları Akdeniz bölgesindeki ihracata yönelik çalışan domates üreticilerine ciddi sınırlamalar getirmektedir. Bu nedenle, bu zararlının mücadelesinde alternatif yöntemlere acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Çözümlerden biri sürdürülebilir, çevre dostu ve etkili mücadele yöntemi olan feromon kullanımıdır.

Tuta absoluta Tespit ve Gözlem : QLure-TUA & Qlure-TUALD
Russell IPM Tuta absoluta için feromon çekicileri ve komple tespit & gözlem sistemleri üretip tedarik etmektedir. QLure-TUA isimli feromon tuzağı hem istila hakkında erken uyarı sağlar hem de böceğin nüfus yoğunluğunun tam olarak saptanmasına imkan verir. Popülasyonun yüksek olması durumunda, QLure -TUA tuzağı çok fazla böcek toplayacağından verilerin toplanması zor olabilir. Bu amaçla, QLure-TUALD özellikle yoğun istilanın yaşandığı alanlarda az oranda böcek toplayarak verileri anlaşılır hale getirmek için tasarlanmıştır.
Tuta absoluta Kitlesel Mücadele : QLure-TUA

QLure �TUA, yüksek yakalama oranı sayesinde özellikle koruma altında domates üretiminde Tuta absoluta böceğinin kitlesel mücadelesi için idealdir. Özellikle böcek perdesi/filesi kullanılan ve sıkıca kapalı seralarda popülasyonun azaltılmasına yardımcı olur. Kitlesel mücadele, zararlı popülasyonundaki yeterli sayıda çok miktarda erkek böceğin yakalanması için arazinin çeşitli stratejik noktalarına yüksek sayıda tuzak yerleştirilmesi tekniğidir. Bu, zararı kabuledilebilir bir düzeye indirmek ve böcek ilacı gereksinimini azaltmak amacıyla genelde diğer mücadele yöntemleriyle birlikte kullanılır. Açık hava üretiminde kitlesel mücadele önemli bir seçenektir. Ancak pratikte açıdan bakıldığında, kapalı tarım alanlarında başarı şansı daha yüksektir.

Tuta absoluta Çek ve Öldür

Tuta absoluta'nın erkek erginlerinin mücadelesinde, çok az ilaç kullanımı gerektiren Çek ve Öldür tekniği gelecek vaadeden bir çözümdür. Bu sayede çiftleşme azaldığından işe yarar yumurta sayısı azaltılmış olacaktır. Devamlı salınım matrisine göre, Çek ve Öldür ürünü normal olarak 6-8 haftadan daha fazla bir süre boyunca feromonu salmakta ve aynı sure içinde kontakt etkili ilaç da devamlı etkin kalmaktadır. Çek ve Öldür tekniği normalde tek bir uygulamadan ibaret olup uzun süreler boyunca güvenli ve sabit bir kontrol eğrisi sağlar. Başka ilaçlamalara duyulan ihtiyacı azaltmak amacıyla da diğer böceklerin feromonları da birlikte kullanılabilir. Sadece belirli konumlarda ve belirli böceğe yönelik kullanımından ötürü %99'dan fazla bitki kaynağının ilaçlardan muaf tutulmasını sağlayarak faydalı böceklerin üreyip genel mücadele stratejisine dahil edilmeleri de sağlanmış olmaktadır. Yapılan pek çok çalışma bu teknolojinin değerlendirilip değişik domates üretim yöntemlerinde kullanılabilirliğini incelemektedir. Çek ve Öldür tekniği Entegre Zararlı Mücadelesi programının daima bir parçası olarak düşünülmelidir.

 
tanerok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 08:46   #2
Ağaçsever
 
French's Avatar
 
Giriş Tarihi: 11-03-2007
Şehir: Istanbul
Mesajlar: 49
Galeri: 8
Domatesteki oyun

Bir arkadaşımın anlatıığını iletmek istiyorum:

Ben de bu bilgilere eklemek istediğim önemli bir nokta daha var, burada yani
yaşadığım Datça'da bundan iki, üç yıl öncesine kadar mis gibi domatesler
yiyorduk. Çürümez, günlerce buz dolabında dururdu. Kütür kütür ince kabuklu
ve çok lezzetliydi. Oysa artık domatesler bozuldu.

Konuştuğumuz köylü, artık
İsrail tohumu almaya zorlandıklarını anlattılar. İsrail tohumu bir dalda çok
daha fazla domates veriyormuş.. Güya çok daha ucuzmuş.

Amaaaa tabii bu
işin bir de aması var. Köylü sonunda uyanmış ama iş işten geçmiş, İsrail
tohumu mutlaka böcekli domates ürünü veriyormuş. eee demişler, bu böceği de
yok edecek ilaç bizde.. Onu da İsrail'den almaya zorlanmışlar. Bir ikinci
sorun ise, bizim Türk domateslerimiz, aynı tohumdan belki bir dalda birkaç
tane verirmiş ama, her yıl yeniden domates üretirmiş. yani ikinci bir
tohumlamaya bile gerek olmazmış. Üstelik o yukarıda anlattığım gibi mis gibi
kokan kahvaltıda yemeğe doyamayacağınız domateslerdi onlar. Şimdi hem her
yıl tohum ekmek zorundalar, hem domatesler bozuldu, hem çürüyor,
böcekleniyor, böcek ilacına da ayrıca dünya kadar para veriyorlar yine
İsrail'e.

İşte gördünüz mü, tarım politikamız ne durumda. Siz şimdi inanıyor
musunuz, her şeyimizi sattığımız ve domates tohumuna kadar muhtaç duruma
düşürüldüğümüz İsrail ile gerçek anlamda "One Minute!!! " durumunda
olduğumuza.. Afiyetle yiyelim böcekli domateslerimizi. unutun artık o
güzelim yerli domateslerimizi.. (tabii böcek ilaçlarının verdiği zarar,
kanserojen etki metki bir kenara)

French Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 23:02   #3
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 31-07-2010
Şehir: ANTALYA
Mesajlar: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi French Mesajı Göster
Bir arkadaşımın anlatıığını iletmek istiyorum:

Ben de bu bilgilere eklemek istediğim önemli bir nokta daha var, burada yani
yaşadığım Datça'da bundan iki, üç yıl öncesine kadar mis gibi domatesler
yiyorduk. Çürümez, günlerce buz dolabında dururdu. Kütür kütür ince kabuklu
ve çok lezzetliydi. Oysa artık domatesler bozuldu. Konuştuğumuz köylü, artık
İsrail tohumu almaya zorlandıklarını anlattılar. İsrail tohumu bir dalda çok
daha fazla domates veriyormuş.. Güya çok daha ucuzmuş. Amaaaa tabii bu
işin bir de aması var. Köylü sonunda uyanmış ama iş işten geçmiş, İsrail
tohumu mutlaka böcekli domates ürünü veriyormuş. eee demişler, bu böceği de
yok edecek ilaç bizde.. Onu da İsrail'den almaya zorlanmışlar. Bir ikinci
sorun ise, bizim Türk domateslerimiz, aynı tohumdan belki bir dalda birkaç
tane verirmiş ama, her yıl yeniden domates üretirmiş. yani ikinci bir
tohumlamaya bile gerek olmazmış. Üstelik o yukarıda anlattığım gibi mis gibi
kokan kahvaltıda yemeğe doyamayacağınız domateslerdi onlar. Şimdi hem her
yıl tohum ekmek zorundalar, hem domatesler bozuldu, hem çürüyor,
böcekleniyor, böcek ilacına da ayrıca dünya kadar para veriyorlar yine
İsrail'e. İşte gördünüz mü, tarım politikamız ne durumda. Siz şimdi inanıyor
musunuz, her şeyimizi sattığımız ve domates tohumuna kadar muhtaç duruma
düşürüldüğümüz İsrail ile gerçek anlamda "One Minute!!! " durumunda
olduğumuza.. Afiyetle yiyelim böcekli domateslerimizi. unutun artık o
güzelim yerli domateslerimizi.. (tabii böcek ilaçlarının verdiği zarar,
kanserojen etki metki bir kenara)

Daha önce yediğiniz domateslerde hep yurtdışından gelen domates tohumlarından üretiliyordu.Ama onlar geçmişte fazla hastalık olmadığı için sadece tat ve aromaya bakılıp sonrasında ticari olan çeşitlerdi.Şimdi ise hastalıklara dayanıklı domatesler ıslah edilmekte.Yani domatese bir özellik eklendi,bir özellik çıkartılıyor.Böylelikle kimyasal kullanımı biraz daha düşüyor.İsrailli tohum firmaları birbiriyle yarışıyor..Hangimiz daha kaliteli hastalıklara dayanıklı domates tohumu bulabiliriz diye.Ama bizim Türk tohum firmaları araştırma geliştirmeye zaman ayırmıyor.Fason şeklinde yurt dışından tohum getirip kısa yoldan köşeyi dönmek istiyorlar.Böylelikle malesef domates tohumu üretimi konusunda dünya standartlarında TÜGEM in pasifize edilmesi sayesinde gerilerdeyiz.

sadopolo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 23:06   #4
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 31-07-2010
Şehir: ANTALYA
Mesajlar: 8
Tuta absolutanın ne kadar zarar açacağını hep birlikte göreceğiz.Belki sandığımızdan daha da az zarar açacak.Türkiye fırsatlar ülkesi.Bana göre sadece böyle kötü iddalar ile karamsar olup,fırsatçı şahıs **** şirketlere kendimizi kaptırmamalıyız.

sadopolo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 11:31   #5
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,941
Galeri: 90
Tarla domatesi yemek hayal oluyor

Tuta kelebeği (domates güvesi) adında bir zararlı, domateslerin yeşillerini yemeye başladı. Domatesin içine giriyor. Kelebek İzmir, Bodrum ve Antalya’dan Anadolu’ya doğru yayılıyor. Tarlaları silip süpürüyor. Seracılar tedbir almaz ise, sera domateslerini de yiyecek.

“Yaz olsun da tarla domatesi yiyelim. Domatesin tadını alalım” diye bekleşir dururuz. Çanakkale domatesi özlemiyle günler geçer. Geliniz görünüz ki, bundan sonra tarla domatesi yemek hayal olacak.

Güney Amerika’da ortaya çıkan, bir yumurtayla bir nesil bırakabilen “Tuta absaluta” adındaki kelebek (domates güvesi), 2007 yılında İspanya’dan Akdeniz bölgesine giriş yaptı. Günde 35 km mesafe alabilen ve hızla yayılan bu kelebek, bitkinin sapında, yaprağında ve meyvesinde dokunun altına giriyor. Bitkinin sapı, yaprağı kuruyor. Eğer her şeye rağmen bitki ürün verebilir ise ürün kurtlu ürün oluyor.

2007 yılında İspanya’da görüldüğünde önlem almamız lazımdı. Tarım Bakanlığı tehlikeye gereken önemi vermedi.

Bile bile kapıyı açtık

2009 yılında Tuta kelebeği (domates güvesi), Urla’nın Yağcılar bölgesinde, Çeşme’nin Ovacık Köyü’nde, Çanakkale’nin Batakova beldesinde, Bodrum’un Mumcular bölgesinde tespit edildi. Tarım Bakanlığı gene de olan biteni ciddiye almadı.

Geldik 2010 yılına... Tuta kelebeği (domates güvesi) tarlalardaki domatesleri yiyor. Seralara da dadanır ise, Türkiye’de uzun süre domates üretme şansını kaybedeceğiz.

Türkiye’de yılda 10.5- 11 milyon ton domates üretiliyor. Üretimin 5 milyon tonu seralarda, 5.6-6 milyon tonu tarlalarda yapılıyor. Domatesin yaklaşık 2 milyon tonunu ihraç ediyoruz. 2 milyon tonuyla salça yapıyoruz. Kalanını halkımız tüketiyor.

Anadolu’nun birçok yöresinde aşılı fideyle domates üretimi başladı. Yaz aylarında tarlalarda üretilen domatesler TIR’lar ile komşu ülkelere ihraç ediliyor. Domates güvesi tarla domatesi ihracatını da engeller hale geldi. Son olarak Ukrayna 50 TIR dolusu domatesi “domates güvesi” nedeniyle iade etti.

Üretici perişan

Bodrum’un Mumcular bölgesinde yaşayanların ve tarlalarında sebze ve meyve üretenlerin büyük bölümünün fidelerini Tuta kelebeği (domates güvesi) ürün vermeden yemiş. İlaçla mücadele edenlerin ise ürünlerinde güve var.

Güve giren domateslerin üzerinde ufacık siyah noktalar oluşuyor. Pazarda insanlar eskiden tarla domatesi peşinde koşardı. Şimdi domatesleri ellerine alarak üzerinde siyah noktalar var mı, yok mu diye bakıyor.

Sayın okuyucularım, satın aldığınız domateslerin üzerinde siyah nokta veya kirli renkli benekler görür iseniz, o bölümleri bıçakla çıkartıp atmadan domatesi yemeyiniz, kullanmayınız.
O bölümde domates güvesinin yumurtası veya kalıntısı vardır.

İLGİLİ ARANIYOR:

Ekmek diyoruz, süt, et, yoğurt, peynir diyoruz, domates, ayçiçeği, bebek maması diyoruz... GDO diyoruz, gıda güvenliği diyoruz... İnsanın sağlığını, midesini ilgilendiren her konuda sorumlu olarak karşımıza Tarım Bakanlığı çıkıyor.

Tarım Bakanlığı sorunlara gereken ölçüde ilgi göstermiyor, çözüm getirmiyor. Bakanlığın zirai araştırma birimleri var. Türkiye’de 27 üniversitenin ziraat fakültesi, 15 üniversitenin veteriner fakültesi var. Bu fakültelerin öğretim üyeleri, araştırma merkezleri var. Bu fakültelerden her yıl 3 bin yüksek ziraat mühendisi ve veteriner hekim mezun oluyor. Ülkede 75 bin yüksek ziraat mühendisi, 25 bin veteriner hekim var.

Ve de ülkenin en önemli tarım sorunlarında, gıda güvenliğiyle ilgili konularda bu kurumlar, bu uzmanlar beklenen ilgiyi göstermiyor. Neden acaba?

Güngör Uras
Milliyet

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 14:42   #6
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 04-03-2009
Şehir: mersin
Mesajlar: 5
Larva döneminde ilaçın etkisi sıfır denecek kadar az, işçiler elleriyle toplamak zorunda aldı bu işimizi yavaşlatı.

Su tuzakları

Son çözümü su tuzakları oldu.

Legenlerin içerisine 5 litre su, zeytin yağ (iki parmak kadar olacak sekilde)
Leğene yakın 5 cm uzaklıkda ampul koyduk.

Akşam saatlerinde aktif olan tutalar, ergin kelebekler su düşüyor.) En etkili çözüm şu an bu bana göre

kuncuy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 22:19   #7
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 31-07-2010
Şehir: ANTALYA
Mesajlar: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuncuy Mesajı Göster
Larva döneminde ilaçın etkisi sıfır denecek kadar az, işçiler elleriyle toplamak zorunda aldı bu işimizi yavaşlatı.

Su tuzakları

Son çözümü su tuzakları oldu.

Legenlerin içerisine 5 litre su, zeytin yağ (iki parmak kadar olacak sekilde)
Leğene yakın 5 cm uzaklıkda ampul koyduk.

Akşam saatlerinde aktif olan tutalar, ergin kelebekler su düşüyor.) En etkili çözüm şu an bu bana göre
Larva döneminde ilacın etkisi var..Indoxacarb,spinosad,emamectin benzoate,chlorantraniliprole,metaflumizone,abamect in içerikli ilaçlar larva döneminde başarılı.
Işık tuzakları ile üretim alanında olmayan kelebekleride çekebilirsiniz.

sadopolo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2010, 01:08   #8
Yeni Üye
 
dragro's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-12-2010
Şehir: izmir
Mesajlar: 7
tuta canavarı

bence önümüzdeki yazın kabus adayı. gdo lardan daha vahim. şimdilik. her türlü bilgiyi bekliyorum.

dragro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2010, 12:56   #9
Ağaç Dostu
 
dermana's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-12-2010
Şehir: izmir
Mesajlar: 271
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dragro Mesajı Göster
bence önümüzdeki yazın kabus adayı. gdo lardan daha vahim. şimdilik. her türlü bilgiyi bekliyorum.
bildiğm kadarıyla şu anda patlıcangiller familyasının konukçusu. eğer konukçu deeğiştirirse [örn. kabakgiller baklagiller vs] esas kabus o zaman.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 09:00   #10
Ağaçsever
 
Yusuf AYCAN's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-02-2009
Şehir: çanakkale
Mesajlar: 51
Çanakkalenın meşhur domatesleride bu yıl tuta kelebeğinden nasibini aldı. ****** üretici olarak bizlerinde zararları büyük. Tarlasından bir tek domates koparamadan tuta böceklerine teslim eden arkadaşlarımız var. Zirai ilaçla mücadele de kesin çözüm olmuyor. 2011 döneminde ise bu korkulu canavarın yine büyük zararlar vereceği düşüncesindeyim. Bu sebeple üreticiler domates dikmeyi bir daha gözden geçiriyorlar, domates konusunda kararsızlar.
Su ve ışık tuzakları mücadele için bir seçenek, fakat kesin ve ekonomik çözüm olmadığı görüşündeyim. Tuta için acilen daha ekonomik ve etkili çözümlerin bulunması şart. Buradanda olsa her kes bildiklerini paylaşırsa belki ortak ve etkili bir çözüm bulunabilir.

Yusuf AYCAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 14:47   #11
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 19-12-2010
Şehir: antalya
Mesajlar: 61
Bu yıl Antalya bölgesinde seralarda güzlük ekimlerde beklenilen kadar zarar yapmadı. Bunda çiftçilerin korkusundan dolayı yoğun ilaçlama ve kültürel önlemler etkili oldu. Bahar döneminde nasıl olacak merakla bekliyoruz. Çünkü geçen yıl esas zararı bu dönemde yapmıştı.

ocean07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 19:06   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin
 
izzeterisen's Avatar
 
Giriş Tarihi: 23-01-2007
Şehir: Muğla-Ortaca
Mesajlar: 1,316
Galeri: 66
1985 yılında pamuklarda beyaz sinek salgın yaptı. Çiftçiler bu nedenle çok düşük verim elde ettiler. Normalin 1/5'i kadar. Ben bu tarihte mesleğimde 2. yılımı çalışıyordum.
Önceden bu zararlı Türkiyede yoktu. Çiftçiler bu zararlıya alıştıktan sonra üretim normale döndü. Çiftçiler tuta'ya da alıştı demek ki.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 22:31   #13
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 01-05-2011
Şehir: ANTALYA
Mesajlar: 1
Yılın Kabusu

Tuta, birkaç yıldır en zararlı haşere olmasına rağmen henüz kalıcı bir çözüm bulunamadı. Feromen, delta veya su tuzaklarının gördüğüm kadarıyla çözümü % 30-35 civarında, % 10-15 önlem, zarar gören yaprakların ve meyvelerin erken alınmasında. Seraların çevresindeki atıklar, ( çürük domates, yaprak, hastalıklı gövde ve diğer ot ve çöpler ) su birikintilerinin içinde ve etrafında yetişen çok çeşitli otların bu güvenin ortaya çıkması, saklanması ve üremesinde etkili olduğu kanatindeyim. Özellikle sabah saatlerinde (06-07) yoğun bir şekilde ortaya çıktıklarını gözlemledim.Yani şenlik ve daldan dala konma kahvaltı saatlerinde başlıyor. Etraf düğün bayram yeri gibi duyan gelmiş oluyor. Aksi takdirde yaprak içinden ve meyve ininden onu yoketmek çok zor. Kalıcı mücadele bu saatlerde yapılabilir.

kaltun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 10:30   #14
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2011
Şehir: ısparta
Mesajlar: 273
arkadaşlar domateste zarar yapan tuta absoluta (domates güvesi) kimyasal mücadele için kullanılabilecek ilaçları yayınlıyorum
-Steward
-Destorey- plus (mcrs)
-Avaunt
-NeemAzal
-Voliam Targo
-Bio-Nem
kültürel mücadele yöntemiyle ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlar varsa bana mesaj yollabilirler

TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 18:29   #15
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 22-10-2009
Şehir: manisa
Mesajlar: 9
Evet tutayla tanıştım.
Dün akşam tuzak kurdum bu sabah 6 adet kelebek ile tanışma töreni yaptık tarlada...
Tecrübeli her türlü arkadaşın fikrine ihtiyacımız var...

limon78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 21:16   #16
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2011
Şehir: ısparta
Mesajlar: 273
arkadaşlar domateste zarar yapan tuta absoluta (domates güvesi) kimyasal mücadele için kullanılabilecek ilaçları yayınlıyorum güncellemesini yapıyorum
-Steward
-Destorey- plus (mcrs)
-Avaunt
-NeemAzal
-Voliam Targo
-Bio-Kitin
-Sumipleo
(not: hepsi tuta absoluta (domates güvesi) ile ilgili ruhsatlı ilaçlardır)
kültürel mücadele yöntemiyle ilgili bilgi almak isteyen arkadaşlar varsa bana mesaj yollabilirler


Düzenleyen danışman_32 : 26-05-2011 saat 20:47
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 07:31   #17
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 22-10-2009
Şehir: manisa
Mesajlar: 9
danışman_32 ; Tecrübelerinizi paylaşırsanız bizlere faydası olacaktır...

limon78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 20:26   #18
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2011
Şehir: ısparta
Mesajlar: 273
sayın arkadaşlar öncelikle bir ziraai (tarımsal) danışman olarak tuta absoluta domates güvesinin bitkide tespitini size aktarmak isterim yapraklarda büyük kuruma gibi görünen izler sonra bu kuruma gibi görünen bölgede tutaların larvasının beslenmesi sonucu bu yapraklardaki izler soğandaki zarımsı bir görünüm halini alır ve bölgede genellikle larvaların siyah dışkıları bulunur tuta zararlısını tanımak gerekirse ergin dişileri 250-260 yumurta bırakır sürgün ve çiçekleri sever %50 yakın ürün kaybettirebilir( ispatlanmıştır )

kimyasal mücadelede gerçekten size altın niteliğinde bir bilgi veriyorum tuta absoluta domates güvesi için kesinlikle %100 etkili bir kimyasal mücadele yok fakat kimyasal mücadele ergin ve larvaya yönelik yapılmasından yanayım yani hem ergini için hemde larvası için 2 ilaç alıp karıştırlıp atılması böylece mantıken larvasına yönelik ilaç kullanılınca böcek popülasyonunu devam ettiremiyor (yaprakları yiyemiyor bitkinin bünyesine giremiyor) aynı şekilde erginede ilaçlı mücadele edildiğinde erkekler ve dişiler ölünce üreme olmuyor ancak bu şekilde kontrol altına alınabiliyor(ispatlanmıştır)

kültürel mücadelede ise
- yabancı otlar konukçu olduğu için Yabani Solanacae türlerinde (S. nigrum (Köpek üzümü), S. elaeagnifolium, Lycopersicon puberulum, L.hirsutum, Datura stramonium (Şeytan elması), D. ferox, Nicotiana glauca gibi yabancı otları yetiştirdiğiniz bitkilerden uzak tutun
- tutayla bulaşık bitkileri kesinlikle imha edin
- temin edebilirseniz feromon tuzakları kullanın (çok sayıda tutanın yok olmasına neden olur) (ispatlanmıştır)
- aynı familyadan özellikle solanacea familyasından yanı bitkiyi yan yana,aynı yerde yetiştirmeyin
tuta absoluta domates güvesinin Konukçuları:

Ana konukçusu domatestir.
Solanacea familyası bitkileri

Patates Solanum tuberosum)

Patlıcan (Solanum melongena),

Biber (Capsicum spp.),

Pepino ( Solanum muricatum)

bu bitkileri kesinlikle yan yana,aynı yerde yetiştirmeyin
- tuta tuzaklarını 1.25 cm yükseklikte bir yere konumlandırın çünkü uçuş mevkileri bu şekilde
- ilaçlamalarınızı sabah yapmayın çünkü tuta domates güvesi akşam serin ve geç vakitlerde daha çok hareket ediyor uygun ilaçlama saati akşam saat 6 ile 7.30

tuta absoluta ile ilgili sıkıntıları ve soruları olan arkadaşların sorunlarını özel mesajla genel forumla burdan çözüm bulmaya çalışıcam

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 19:57   #19
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 22-10-2009
Şehir: manisa
Mesajlar: 9
Tuzakların 1,25 cm yükseklikte olmasından bahsetmişsiniz.
Yerden 1,25 cm mi? Bana mantıklı gelmedi bu yükseklik o açıdan.
Ayrıca ergine yönelik ilaçlama ve larvaya yönelk ilaçlama demişsiniz.
Bayilere genelde tuta ilacı diyorlar başka bir şey demiyorlar.
Bazı etkili ilaçları bu şekilde gruplayarak(ergine ve larvaya yönelik ayrı ayrı) yazabilir misiniz?
*** ...

limon78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 16:16   #20
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2011
Şehir: ısparta
Mesajlar: 273
limon78 tuta için renk tuzakları ve feromon tuzakları bulunmakta bu tuzaklar (seralar) için yukarıya asılır velakin belirli bir noktaya koyulur bu tuzakların asıldığı koyulduğu yerden toprak mesafesinden 1 metre 25 cm olması istenir tuta akşam serin saatlerde uçması için belirli bir açıyı tercih ediyor buda 1 metre 25 cm (ispatlanmıştır) 4 seneden beri danışmanlık yaptığım üreticelerde (domates seraları) genelde tuta belirli bir mesafede ilk önce uçuyor beslendikçe daha yukarıdaki meyvelere doğru uçuş yapıyor buradaki 1 metre 25 cm kastım tutanın kelebeğinin ilk dönemlerde zarar yapmaya başladığında ilk zarar yapacağı mesafede ona yakın bir noktada bulunan tuzaklara yönlendirerek %20 lik bir popülasyon kaybına (tutanın) ergininde kayıp verdirebilmek ilaçlada ve diğer yöntemlerdede bu zararlıyı kontrol altına almak

bayilerin sadece tuta ilacı demesi çok normal ticari kaygısı olan her insanın ticari doktorinleri ve fiilleri olacağını unutmayın size ergine ve larvaya yönelik mücadele yerine sadece 1 ilaç vereceklerki siz devamlı onlara gidip sürekli ilaç alacaksınız tam ve kesin mücadele yerine tutanın daha çok zarar yapmasına seyirci kalacaksınız diğer bir husus ilaç bayilerinde teknik alanda özellikle tuta alanında yetenekli ve bilgili insanların olmayışı ve en önemlisi yetiştiricilik yapmıyor olmaları size şunu açıkca söyleyebilirim ki 2500 m2 alanda domates yetiştiriciliği yapıyorum 100 dekara yakında danışmanlık yaptığım örtü altı sera alanları var ama bu ülkede inanki bilgisayar alanından mezun olmuş insan ilaç bayisinde size ilaç satıyor vede üzülerek size söylüyeyim mühendise ne gerek var diyor bu sebeple İŞ BİLENİN KILIÇ KUŞANANIN

sizin ricanızı kırmayarak larvaya ve ergine yönelik ilaçlama programı veriyorum

bio-kitin larva
cascade - ergin
sumipleo - larva
avaount- larva
proclaim - larva
steward-larva
decis - ergin
altacor - larva
Destorey- plus (mcrs)-ergin
neemAzal - ergin
voliam targo - ergin

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 19:35   #21
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 22-10-2009
Şehir: manisa
Mesajlar: 9
Teşekkürler.
Bir larva için bir de ergin için olan önerdiğiniz ilaçlardan alıp dönüşümlü kullanmayı düşünüyorum.

limon78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 16:15   #22
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2011
Şehir: ısparta
Mesajlar: 273
dönüşümlü ilaç kullanımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon78 Mesajı Göster
Teşekkürler.
Bir larva için bir de ergin için olan önerdiğiniz ilaçlardan alıp dönüşümlü kullanmayı düşünüyorum.

sayın limon78 size önerdiğim gibi bu ilaçları ergin ve larvaya yönelik dönüşümlü eğer çok zarar görülürse birbirleriyle karıştırarak ergin ve larva ilacını uygulamanızı tavsiye ederim

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 19:25   #23
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 09-02-2009
Şehir: İzmir
Mesajlar: 7
Sayın danışman_32 biz üreticilere proclaim + decis uygulaması yaptırıyoruz ama bu ilaçlar tutaya karşı ruhsatlı değil. kullandırsan suç, kullandırmasan zarar.

Necmi Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 15:05   #24
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2011
Şehir: ısparta
Mesajlar: 273
tuta ilaçları uygulaması

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Necmi Uysal Mesajı Göster
Sayın danışman_32 biz üreticilere proclaim + decis uygulaması yaptırıyoruz ama bu ilaçlar tutaya karşı ruhsatlı değil. kullandırsan suç, kullandırmasan zarar.
sayın necmi uysal belirttiğiniz gibi ruhsatlı ilaçlar değil fakat tuta absoluta domates güvesine %100 etkili bir ilaç ve etken maddesi piyasaya sunulmadığı için decis + proclaim uygulaması önerilebilmekte fakat bende bu ilaçların uygulamada ruhsatlı olmadığını bilerek ve ihracata yönelik ürünlerde danışmanlık yaptığım üreticilerime genelde organik ve kalıntı bırakmayan ve tarladan sofraya gönül rahatlığıyla tüketebilecek ziraai ilaçları tavsiye ediyorum sizde takdir ederseniz ki çünkü üreticinize proclaim + decis uygulamasını öneren ve yaptıran biri olarak benim görüşüm çok mecbur kalındığında decis + proclaim uygulamasını üreticilerimiz tarafından uygulanmasını önerdiğim ilaçlardır saygılarımla...

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 15:51   #25
Ağaç Dostu
 
dermana's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-12-2010
Şehir: izmir
Mesajlar: 271
Galeri: 21
bu ne biçim ruhsatlandırma? kurta karşı kullan, tutaya karşı kullanma. ayrıca neemazal hariç diğerleriçok zehirli

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 16:21   #26
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2011
Şehir: ısparta
Mesajlar: 273
ruhsatlandırma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
bu ne biçim ruhsatlandırma? kurta karşı kullan, tutaya karşı kullanma. ayrıca neemazal hariç diğerleriçok zehirli
tutaya karşı ruhsatlandırma en iyisi çıkıncaya kadar en güzeli bu mantığıyla hareket ediliyor bunu üretici iseniz ürününüzde tuta zararı görünce ve şiddeti artınca çaresizlik içinde emeğini ve zamanını ürününe vermiş ve kendi sağlığından üstün tutan çiftçimizin çektiği sıkıntı ve sorunlara bizde ortak oluyor ve gidermeye çalışıyoruz benim fikrim özellikle tarımsal ilaç alanında kökten ve güzel bir reform yapılması bu ruhsatlandırma mevzusu sizdemi çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdanmısın deyimiyle eş değer ayrıca NeeAzal konusunda gerçek anlamda gerçekten ziraai üretimde üreticimizlere tavsiye ettiğim ve edeceğim bir üründür 0 kalıntı oranı ve insan sağlığı için 0 tehlike

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2011, 12:01   #27
Ağaç Dostu
 
ayazkentli's Avatar
 
Giriş Tarihi: 10-04-2009
Şehir: İzmir
Mesajlar: 1,641
Galeri: 1
Bergama son 3-4 günden beri bu kelebek istilası altında. Daha önce'ki yıllarda hiç görmediğimiz bir istila söz konusu. Şu anda bu yazıyı yazarken dahi, başımın üzerinde 3 tanesi uçuşuyor. Ben daha önce, Bergama'da hiç böyle bir şey görmemiştim.

Facebook'ta kurduğumuz Bergamalılar sayfamıza yazan üyeler, Çanakkale, Dikili ve Soma gibi yerleşim yerlerinin'de istala altında olduğunu yazıyorlar.

http://www.facebook.com/home.php?sk=...ype=1&comments

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 15:27   #28
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 04-02-2011
Şehir: ısparta
Mesajlar: 273
bir ziraat danışmanı olarak tuta absoluta domates güvesi feromon tuzaklarını üreticilerimize tavsiye ediyorum

Eklenen Resimler
  
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2011, 23:03   #29
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 18-01-2009
Şehir: izmir/aliağa
Mesajlar: 5,567
Hoş geldin tuta:)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Bergama son 3-4 günden beri bu kelebek istilası altında. Daha önce'ki yıllarda hiç görmediğimiz bir istila söz konusu. Şu anda bu yazıyı yazarken dahi, başımın üzerinde 3 tanesi uçuşuyor. Ben daha önce, Bergama'da hiç böyle bir şey görmemiştim.

Facebook'ta kurduğumuz Bergamalılar sayfamıza yazan üyeler, Çanakkale, Dikili ve Soma gibi yerleşim yerlerinin'de istala altında olduğunu yazıyorlar.

http://www.facebook.com/home.php?sk=...ype=1&comments
Domates yeşil kurduna ruhsatlı B. F bakterisi yani ticari adı Delfin WG. tuta kurduna da etkilidir.

Yani ikisi de kelebek larvasıdır, etkisi kelebeğe değil; o uçsun varsın.

Bamyayı delen kurt larvasına,(denendi)
Börülceyi delen kurt larvasına,(denendi)
Üzümü yiyen salkım güvesine, (ruhsatlı)
Ceviz iç kurduna,(denendi)
Elma iç kurduna,(ruhsatlı)
Armut kurduna,(denedi)
Domates yeşil kurduna( ruhsatlı)
Zeytin uc zararlısına (denendi)

Yani anlacağınız tüm kelebek larvalarına;

30 cc pekmez ( Bir su bardağı ılık suda eritilir)
10 cc delfin wg. _ bir tatlı kaşığı da olabilir_ karıştırlır.

15 veya 20 lt su pompasına konur ve bitkilere atılır.

Ortalama 3 döl vermesi gereken tuta ve benzeri kelebek larvaları bazen bir mevsimde 7 ye kadar döl verir.

Bu üreticiyi yanıltır.

Ortalama 10 günde bir kullanmak gerekiyor. Gözlemlenebiliyorsa haftada da kullanılmalı.

Saygılar


Düzenleyen Halil Önen : 16-07-2011 saat 00:18
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 00:11   #30
Ağaç Dostu
 
Dogasever's Avatar
 
Giriş Tarihi: 05-04-2007
Şehir: Appleton-İngiltere
Mesajlar: 1,706
Halil Bey,
Önerilen bu kadar kimyasal ilacın dışında, biyolojik bir çözüm önerdiğiniz için teşekkürler.

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020