agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2014, 22:26   #1951
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgül73 Mesajı Göster
Saksı cherry domatesimi tohumdan yaklaşık 2 aydır yetiştiriyordum.15 gün önce saksını değiştirip büyük saksıya almıştım.Ondan sonra keyfi kaçmıştı.Şimdi ise tamamen öldü.Çok üzüldüm.Acaba kış diyemi yoksa nerede hata yaptım?Toprağa hayvan gübresi koymuşyum.Her gün azar azar suladım.
sayın esengül bitkiniz kök bölgesinden özellikle kullandığınzı toprak ve daha sonra eklediğiniz hayvan gübresi fungal etmene neden olmuş üreticilere saksıda yetiştiricilik yapacak iseler torfu tavsiye ediyorum hangi markete giderseniz gidin çiçek toprağı diye satılır temin edip bitkilerini bu tarz temiz yetiştirme ortamlarında yetiştirin

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 02:23   #1952
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sn TCM,

Resimlerden bunun bir hastalik mi yoksa besin eksikligi mi oldugu tam anlasilamiyor. Fideleri topraga yeni mi aldiniz? Bana daha cok azot eksikligi gibi gozuktu. Bence suyu tamamen kesin ve fide diplerini bol miktarda malclayin (islanmamis, temiz saman varsa is gorur) ve bekleyin. Eger topraga yanmis gubre kattiysaniz besin de eklemenize gerek yok. 7-10 gun kadar bekleyin, toparlarlar diye dusunuyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Yaylaya ektiğimiz fideler muhtemelen sürekli yağan yağmur sebebiyle bu duruma gelmiş. Geçen sene de böyle olup sonradan toparlamıştı, inşallah aynısı olur.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2014, 08:40   #1953
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Sn TCM,

Resimlerden bunun bir hastalik mi yoksa besin eksikligi mi oldugu tam anlasilamiyor. Fideleri topraga yeni mi aldiniz? Bana daha cok azot eksikligi gibi gozuktu. Bence suyu tamamen kesin ve fide diplerini bol miktarda malclayin (islanmamis, temiz saman varsa is gorur) ve bekleyin. Eger topraga yanmis gubre kattiysaniz besin de eklemenize gerek yok. 7-10 gun kadar bekleyin, toparlarlar diye dusunuyorum.
@birnefestoprak; fideler bir ay önce dikeyim diye bir akrabamdan geldi. Poşette ve içine ekim aşamasında gübre koymuş. Ben yaylaya ekeceğim için yaklaşık bir ay daha beklettim. Yani küçücük poşette mecburen gereğinden fazla kaldı. Ben toprağa dikerken kökleri ikişer karış poşetten taşan vardı ve son haftalarda hafiften sararmaya da başlamışlardı. Yaylaya dikeli üç hafta oldu galiba. Dikildiğinden beri yağmur eksik olmadı. Ben hafta sonu gittiğimde ev yapımı ilaçlardan hazırlayıp kullanayım diye düşünüyorum. Eğer bir sonraki hafta düzelme olmazsa arkadaşların önerdiği ilaçları denerim.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 10:01   #1954
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
48'lik üç viyol=144 adet
Aslında toplamda 22 çeşit sebze için bu kadar etiket gereksiz ama saksılara alma işi, İstanbul'da yetiştirip Çanakkale'ye götürme işi derken her birinde olması iyi olur dedik. Çay karıştırmak için kullanılan çubuklar bunlar. Üzerlerine de resim yaparken kullandığım ve sudan ve güneş ışığından etkilenmeyen bir desen kalemiyle yazdım(Artline drawing system vb.). Direkt çubuk üzerine yazdığımızdan dolayı etiket gibi şeylerle uğraşmamış olduk, tavsiye ederim
Merhaba Sn. Taşlıbahçe,
Sudan ve güneş ışığından etkilenmeyen kullandığınız kalemi ahşap üzerinde değil de plastik etiketler üzerinde kullansak fakat bu etiketleri bir daha ki sene tekrar kullanmak istediğimiz için üzerindeki yazıyı silmenin bir olanağı var mıdır? Asetatlı kalem ile yazdığımızda kolonya ile kolaylıkla çıkarabiliyoruz yazdıklarımızı. Fakat işin kötü tarafı yazılanlar güneşte kısa zamanda soluyor ve bilgi kayboluyor. Plastik levha üzerine yazdığım bilgi sudan ve güneşten etkilenmemeli ve ben istediğim zaman da bu bilgiyi silebilmeliyim.

Verdiğiniz bilgiye göre bir şeyler düşüneceğim.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 10:41   #1955
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Etiketlerde çareyi çareyi şerit biçiminde özel etiket yazıcısı kullanmakta buldum. Başka neyle yazarsam yazayıp hep güneş etkisiyle yok oldu. Bu etiketleri plastik çubuklara yapıştırıyorum. Aynı etiketi 2 bazen 3 sene kullanabiliyorum. Öyle ki sonunda plastik çubuk ultraviyoleye dayanamayıp parçalanıyor etiket hala sağlam ve ilk günkü gibi kalıyor.

bahcedenn beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 11:46   #1956
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Merhaba Sn. Taşlıbahçe,
Sudan ve güneş ışığından etkilenmeyen kullandığınız kalemi ahşap üzerinde değil de plastik etiketler üzerinde kullansak fakat bu etiketleri bir daha ki sene tekrar kullanmak istediğimiz için üzerindeki yazıyı silmenin bir olanağı var mıdır? Asetatlı kalem ile yazdığımızda kolonya ile kolaylıkla çıkarabiliyoruz yazdıklarımızı. Fakat işin kötü tarafı yazılanlar güneşte kısa zamanda soluyor ve bilgi kayboluyor. Plastik levha üzerine yazdığım bilgi sudan ve güneşten etkilenmemeli ve ben istediğim zaman da bu bilgiyi silebilmeliyim.

Verdiğiniz bilgiye göre bir şeyler düşüneceğim.
Sayın Bahçedenn; plastik üzerine denemedim henüz; denedikten sonra bildiririm size, bir ay dursa yeter sanırım

bahcedenn beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 11:55   #1957
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Etiketlerde çareyi çareyi şerit biçiminde özel etiket yazıcısı kullanmakta buldum. Başka neyle yazarsam yazayıp hep güneş etkisiyle yok oldu. Bu etiketleri plastik çubuklara yapıştırıyorum. Aynı etiketi 2 bazen 3 sene kullanabiliyorum. Öyle ki sonunda plastik çubuk ultraviyoleye dayanamayıp parçalanıyor etiket hala sağlam ve ilk günkü gibi kalıyor.
Geçen sene ilk yazdığım etiketler yağmur ve güneşin etkisiyle solunca ben de çareyi normal yazıcıdan çıktı alıp, tek tek kesip, plastik şerit üzerine yapıştırdıktan sonra üzerini de para bandı ile kaplamakta buldum. Sorunu çözmüş oldum fakat biraz vakit alan bir uğraş oldu.

Bu sene çeşit te geçen seneye göre daha fazla olunca çok vaktimi almadan desen kalemiyle çizsem nasıl olur diye düşündüm. Belki de desen kalemi ahşap üzerinde işe yarıyordur.

Elimde etiket yazıcısı da olmadığına göre ben yine kendi bildiğim gibi yapayım.

Teşekkürler....

Eski 21-05-2014, 12:04   #1958
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Sayın Bahçedenn; plastik üzerine denemedim henüz; denedikten sonra bildiririm size, bir ay dursa yeter sanırım
Aslında yetmez. Ahşap üzerinde en aşağı 2 ay gibi duruyorsa belki ona bir çözüm bulabilirim. Ahşap çay karıştırıcısı ya da mangal çubuğuna yazıp bitkiye bağlayabilmek için üzerine bir delik açsam durumu çözebilirim. Ya ahşaba yazı yazıp delik açıp bağlayacağım. Ya da normal yazıcıdan çıktı alıp, tek tek kesip, plastik şerit üzerine yapıştırdıktan sonra üzerini de para bandı ile kaplayacağım. Her halükarda uğraşmış olacağım. Dediğiniz kalem ile direk plastik levha üzerine yazılabilip, hiç silinmeden üzerinde 2-3 ay kalsaydı ve istediğim zaman da silebilseydim iyiydi.

Tohumlar takasa gönderileceği için bu bilgilerin bozulmadan kalması çok önemli.

Eski 21-05-2014, 13:01   #1959
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Ahşap üzerinde 2 ay da kalır, üç ay da kalır veya şöyle söyleyim, ahşap çürümeye başlayıncaya kadar kalır.

bahcedenn beğendi.
Eski 21-05-2014, 13:09   #1960
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Alıntı:
Yaylaya ektiğimiz fideler muhtemelen sürekli yağan yağmur sebebiyle bu duruma gelmiş. Geçen sene de böyle olup sonradan toparlamıştı, inşallah aynısı olur.
Sizinkiler gene iyi durumda bende durum daha vahim hem yağmur hem dolu zaiyatı var

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 14:24   #1961
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2014
bu yılki minik domateslerim.Beğendiğim bir domatesin de çekirdeğini attım. çıkıyorlar bakalım napıcaz.

Eklenen Resimler

standbymee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 17:33   #1962
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Ve beklenen meyve geldi. Dün fark ettim. Var mı ondan önce meyve veren bu diyarda? Hem de açık havada

Eklenti 479302
Sn. Taşlıbahçe; fotoğrafdaki domatesten bir daha bahsetmediniz, son durumunu merak ediyoruz . Yeni fotoğraflar lütfen...

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2014, 19:24   #1963
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
Sn. Taşlıbahçe; fotoğrafdaki domatesten bir daha bahsetmediniz, son durumunu merak ediyoruz . Yeni fotoğraflar lütfen...
İşte fotoğraflar; sizin mesajı görür görmez çektim; kırmızı olan yukarıda fotoğrafı olan ilk meyve, bir hafta-on gün kadar önce rengi değişmeye başladı ve nihayet dün tam anlamıyla kızardı; iri görünse de kanmayın, minik bir şey, 4 cm kadar bir çapı var. İkinci fotoğraf ikinci nesil ve en son fotoğraf ta çiçeği burnunda olanlar

Name:  DSC_9617.jpg
Views: 825
Size:  35.1 KB

Name:  DSC_9624.jpg
Views: 821
Size:  33.5 KB

Name:  DSC_9622.jpg
Views: 827
Size:  30.2 KB

Eski 26-05-2014, 11:33   #1964
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2014
öncelikle herkese merhaba forumda yeniyim bu gün henüz 5 cm civarındaki domateslerimi güneşalması için balkona koydum normalde içeride kalıyordu ve güneş alamıyordu fazla dışarı koyduğumda özellikle rüzgar olmamasına dikkat ettim ancak koyduktan sonra çıkmış olacak ki 15 dk sonra geldiğimde bir çoğu dik durumda iken toprağa kadar eğilmiş bazıları kopmuştu kalan 10 tane civarındakiler de yıpranmıştı bunları daha güçlenmesi ve kurtarmak için ne yapmalıyım

mertgg27 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 15:29   #1965
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mertgg27 Mesajı Göster
öncelikle herkese merhaba forumda yeniyim bu gün henüz 5 cm civarındaki domateslerimi güneşalması için balkona koydum normalde içeride kalıyordu ve güneş alamıyordu fazla dışarı koyduğumda özellikle rüzgar olmamasına dikkat ettim ancak koyduktan sonra çıkmış olacak ki 15 dk sonra geldiğimde bir çoğu dik durumda iken toprağa kadar eğilmiş bazıları kopmuştu kalan 10 tane civarındakiler de yıpranmıştı bunları daha güçlenmesi ve kurtarmak için ne yapmalıyım
Ben kök diplerini dolduruyorum viyol veya bardak (hangisini kullanmışsam) ağzına kadar. Domatesler genelde bu tür şeylerden etkilenmez. Çabuk kendine gelir.

Eski 26-05-2014, 17:13   #1966
Yeni Üye

çok teşekkür ederim TCM peki domateslerimi gübrelemem için bir zamanı beklemem gerekir mi yoksa hemen gübrelemem daha mı iyi olacaktır

Eski 26-05-2014, 19:04   #1967
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Kompost yapmak için mutfak artıklarını döktüğüm yerde domates yeşermiş, hatta fide olmuş.

Name:  domates_fidesi.jpg
Views: 808
Size:  65.1 KB

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 19:49   #1968
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
çok teşekkür ederim TCM peki domateslerimi gübrelemem için bir zamanı beklemem gerekir mi yoksa hemen gübrelemem daha mı iyi olacaktır
Güvercin besleyen birinden gübresini toparlayıp plastik yoğurt kabının içine koyup su ile doldurdum. 10 gün bekletip verdiğimde oldu, hemen verdiğimde. Bu şerbeti menekşe, brachycome yetiştirirken de verdim ve bir sorun olmadı. Haftada bir verdim diyebilirim. Viyol başına 2-3 cc. kadar veriyordum. Çok sağlıklı olmayabilir ama ben böyle uyguladım.

Eski 26-05-2014, 20:08   #1969
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Güvercin besleyen birinden gübresini toparlayıp plastik yoğurt kabının içine koyup su ile doldurdum. 10 gün bekletip verdiğimde oldu, hemen verdiğimde. Bu şerbeti menekşe, brachycome yetiştirirken de verdim ve bir sorun olmadı. Haftada bir verdim diyebilirim. Viyol başına 2-3 cc. kadar veriyordum. Çok sağlıklı olmayabilir ama ben böyle uyguladım.
Geçen sene bir kömür çuvalı güvercin gübresini içi su dolu varilin içine boşalttım. Bir hafta sonra bu sudan sebzelerime döktüm , varilin suyunu tamamlayıp tekrar ağzını kapattım. Bir dahaki hafta varili açtığımda simsiyah bir su ve çok pis bir kokusu vardı ,yine de bu suyla sebzelerimi suladım.Sizce biryerlerde yanlış mı yaptım yoksa böylemi olması gerekiyordu ?

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 20:12   #1970
Yeni Üye

Bizim terasta fazlaca var guvercin oradan toplarim da bu serbeti yapma isi nasil oluyor sadece su katip bekletiyor muyuz

Eski 27-05-2014, 10:02   #1971
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Merhaba
Domates bahçesinde saman ve dal kırıntılarıyla birlikte malç yapımı konusunda düşünceleriniz nelerdir acaba ? İç anadolu bölgesi düşünüldüğünde soğuk günlerde bu uygulama daha mı iyidir , yazın kaldırılması gerekir mi ? Su tutması ve nemli kalması için iyidir diye düşünüyorum.

Düzenleyen zidowen : 27-05-2014 saat 10:03 Neden: yıldızlar :)
zidowen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 10:24   #1972
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zidowen Mesajı Göster
Merhaba
Domates bahçesinde saman ve dal kırıntılarıyla birlikte malç yapımı konusunda düşünceleriniz nelerdir acaba ? İç anadolu bölgesi düşünüldüğünde soğuk günlerde bu uygulama daha mı iyidir , yazın kaldırılması gerekir mi ? Su tutması ve nemli kalması için iyidir diye düşünüyorum.
Sayın Zidowen, malç sıcak havalarda nemin korunması için, soğuk havalarda da toprak ısısının muhafazası için faydalıdır ancak bahara girildiği vakitler malçın varlığı bu kez toprağın daha geç ısınmasına yol açar; dolayısıyla bu geçiş zamanlarında malç bir süreliğine kaldırılırsa toprak daha çabuk ısınır, tohumlar, fideler daha erken gelişmeye başlar vb. Sonrasında sıcakların artmasıyla yeniden serilebilir.

Eski 27-05-2014, 10:42   #1973
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Son bir haftadır her gün yeni bir minik geliyor...

Eklenen Resimler

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 10:49   #1974
Yeni Üye

Sayin fatitoo domatesleriniz gercekten cok guzel.
Ne kadar surede bu hale geldi acaba asama olarak anlatabilir misiniz domates yetistirmede yeniyim de cok isime yarar bu

fatitoo beğendi.
Eski 27-05-2014, 10:51   #1975
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zidowen Mesajı Göster
Merhaba
Alıntı:
Sayın Zidowen, malç sıcak havalarda nemin korunması için, soğuk havalarda da toprak ısısının muhafazası için faydalıdır ancak bahara girildiği vakitler malçın varlığı bu kez toprağın daha geç ısınmasına yol açar; dolayısıyla bu geçiş zamanlarında malç bir süreliğine kaldırılırsa toprak daha çabuk ısınır, tohumlar, fideler daha erken gelişmeye başlar vb. Sonrasında sıcakların artmasıyla yeniden serilebilir.
Ek olarak bende bir şey söylemek istiyorum. Eğer fideleriniz küçükse bir süre malç yapmayın. Mantari hastalıklara çabuk yakalanıyorlar.

Bir de eğer sebze adanıza kediler rahat bir şekilde girebiliyorsa, malçı patileriyle darmaduman edebiliyorlar. 3 tane, çiçek açmak üzere olan domatesimi 1 hafta önce diplerinden kırmışlar. Korunaklı değilse ve kediler varsa bence malç yapmayın. Bu sene çok domates fidem olduğu için fazla üzülmedim. Ama az dikimlerde biraz canınız sıkılabilir.

Taşlıbahçe beğendi.
Eski 27-05-2014, 11:18   #1976
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2008
Merhaba, ev içinde iyi güneş gören yerde büyük uzun saksıda seri dikilmiş domates fidelerim vardı ve gayet de 50 cm kadar yapraklı uzamışlardı. saksıyı değiştirirken azami 5 dakika az topraklı kökleriyle kaldı. Ancak yeni gübreli geniş toprağında aynı akşam söndüler, çok üzücü değil mi? neden dir ? biber fideleri de aynı operasyondan gecti ama hepsi normal devam ediyor. Domates gövdeden de kök verir diyerek toprak yüzeyinde bıraktım dallarını belki dirilerler die... ne yapılabilir başka ???

biosprit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 11:20   #1977
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Alıntı:
Sayin fatitoo domatesleriniz gercekten cok guzel.
Ne kadar surede bu hale geldi acaba asama olarak anlatabilir misiniz domates yetistirmede yeniyim de cok isime yarar bu
Epey süre aldı. Mart gibi dikmiştim çekirdekten...Sonra Nisan başı büyük saksılarına aldım ve balkona güneşe çıkarttım.Havalar ısınınca gelişmeye başladılar. Yaklaşık 3 -4 ayda bu hale geldiler...

fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:06   #1978
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Teş ederim Yaz başlangıcında önce gübreyi verip üzerinden malç yapmayı deneyim.

zidowen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 12:10   #1979
Yeni Üye

Gubrelemeyi acaba bitkinin hangi asamasinda yapilmalidir ve npk yonunden hangi durumdaki bitkiye hangisi fazla verilmelidir

Eski 27-05-2014, 12:16   #1980
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi biosprit Mesajı Göster
Merhaba, ev içinde iyi güneş gören yerde büyük uzun saksıda seri dikilmiş domates fidelerim vardı ve gayet de 50 cm kadar yapraklı uzamışlardı. saksıyı değiştirirken azami 5 dakika az topraklı kökleriyle kaldı. Ancak yeni gübreli geniş toprağında aynı akşam söndüler, çok üzücü değil mi? neden dir ? biber fideleri de aynı operasyondan gecti ama hepsi normal devam ediyor. Domates gövdeden de kök verir diyerek toprak yüzeyinde bıraktım dallarını belki dirilerler die... ne yapılabilir başka ???
Toprağını sürekli nemli tutun. 1-2 gün içinde düzelecektir. 10 gün kadar güneşe hiç çıkarmayın. Sonra yavaş yavaş, alıştıra alıştıra güneşe adapte edin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024