agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2014, 08:29   #1921
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Thumbs up

Yukarıda, domateslerin soğuklara dayanma sınırıyla ilgili konuya küçük bir örnek. Aşağıda fotoğrafı olan domates bahçedeki boş bir saksıda ekim ayı başında kendiliğinden çıktı, tohum nereden ve nasıl geldi bilmiyorum. Vakitsiz olduğu için merak ta etmeyerek malum son için dışarıda bıraktım. Fırtına oldu, poyraza açığız, ölmedi; kar yağdı, altında kaldı ölmedi, don oldu ölmedi. Üç hafta kadar önce de çiçek açtı fakat çiçekler üç haftadır öylece duruyor. Normalde sezon sonu söküldüğü için domatesler kışı geçirmeleriyle ilgili bir gözlemim olmadı. Merak ettim normal mi bu? Şayet sıradışı ise ve olur da meyve verirse tohumlarından almak ve sonraki sene için yetiştirmek isterim.

Eklenen Resimler

attar beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 08:48   #1922
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Ve beklenen meyve geldi. Dün fark ettim. Var mı ondan önce meyve veren bu diyarda? Hem de açık havada

Name:  DSC_9148.jpg
Views: 2263
Size:  35.4 KB

Eski 29-03-2014, 10:35   #1923
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 24
Lütfen o garibana her türlü olumsuz kosula ragmen hayatta kaldigi icin tüm desteginizi verin. Yasama tutunmanin en güzel örnegini vermis size...Sevgiler

Taşlıbahçe beğendi.
erhan62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 14:51   #1924
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Hiç kuşkunuz olmasın; sevgisiz ve ilgisiz geldi bugünlere, bundan sonra yanındayım. hatta biraz toprak ve gübre takviyesi yaptım bugün ama çok da şımartmak istemem, asiliğini kaybetmesin

Eski 05-04-2014, 19:08   #1925
Ağaçsever

Orcn's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Tohum satışı bölümünden Gold Nugget cinsi sarı çeri domateslerden satın almıştım. Oturak olduğu yazıyor satış konusunda, ancak internette araştırdığım kadarıyla bu cins pek oturak cinse benzemiyor.

Oturak mı sırık mı olduğunu anlamanın bir yolu var mıdır? Ya da daha önce yetiştiren var mıdır bu cinsi?

Satış konusundaki Gold Nugget'a ait açıklama: Geleneksel ve Doğal Domates Sebze ve Meyve Tohumları

Fidelerimden 3 tanesini 5'er litrelik saksılara ektim, birkaç tanesi de bahçede toprağa ekili. Bakalım nasıl olacak gelişimleri

Orcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2014, 05:36   #1926
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Oturak oldugu dogrudur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orcn Mesajı Göster
Tohum satışı bölümünden Gold Nugget cinsi sarı çeri domateslerden satın almıştım. Oturak olduğu yazıyor satış konusunda, ancak internette araştırdığım kadarıyla bu cins pek oturak cinse benzemiyor.

Oturak mı sırık mı olduğunu anlamanın bir yolu var mıdır? Ya da daha önce yetiştiren var mıdır bu cinsi?

Satış konusundaki Gold Nugget'a ait açıklama: Geleneksel ve Doğal Domates Sebze ve Meyve Tohumları

Fidelerimden 3 tanesini 5'er litrelik saksılara ektim, birkaç tanesi de bahçede toprağa ekili. Bakalım nasıl olacak gelişimleri

Orcn beğendi.
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 17:00   #1927
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
ya benim çok büyük bir sorunum var saksımda sadece torf kullanıyorum özelliklerini yazacağım sonra Önce bu domates tohumlarını pamuğun arasında çimlendirdim sonra serçe parmak boyuna geldi bi tohum ama sadece 2 tane yaprağı vardı.Sonra bunu toprağa ektim.Sabah bi baktım solmuş acaba nedendir.Normalde kürdan gibiydi sertliği açısından toprağa ektim yumuşacık olmuş Tam 6 tohumum öldü.Daha önce kabak ekmiştim Oda öyle oldu acaba fazla sulamadanmıdır ?acil yardımlarınızı bekliyorum. Saksım 13 sm genişliğinde Saksıya ektiğim tohumların hiç biri çıkmadı pamukta çinlendirdiklerim çıktı sadece bende domates istiyorum.

samederdeger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 09:28   #1928
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
pamukta çimlenmeye başladığı anda yani yaprağı falan çıkmadan toprakla buluşturmanız gerekiyordu. Aktarma ya da şaşırtma yapmadan evvel, kotiledon yapraklarına (iki yaprak) ek olarak en az dört yaprağın çıkmış olması gerekiyor diye biliyorum

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 09:45   #1929
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Geçen sene üç farklı şekilde elde ettiğim ince kabuklu, dış tarafı mühürlü yerli domates tohumlarını dün ektim. Bir tam gün oda içinde suda beklettim, bir gün sonra sularını döküp nemli kalacak şekilde bir gün daha beklettim. Dün ekim için baktığımda neredeyse tamamının patlamış olduğunu gördüm. Tohumları 32 li 8x8 cm lik siyah viyollere her göze 3 er tane gelecek şekilde ektim. Biraz büyüyünce en sağlamını tutup diğerlerini çıkarmayı düşünüyorum. Viyolün dörtte üç alt kısmına mil+samra+çam toprağı doldurduktan sonra güzelce ıslatıp 20 dk. beklettim. Üzerine ise bir parmaktan az steril torf döktüm ve tohumları attıktan sonra hafif yine torf ekeledim bastırmadan. Üzerine streç filmle örttüm ve kiremitin altına çatıya kaldırdım. Sabahları dış kapıyı açıyorum ışık alsın diye açık havaya çıkarmadan.

Köklerinin kuvvetli olması ve şaşırtma işlemine gerek kalmaması için viyolleri üstte yazdığım gibi doldurdum.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 17:54   #1930
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Toprak anayla kucaklaşmaya 10 gün kaldı. Çimlenmelerinin ardından dışarıya çıkardığım ve beş gün önce viyollerden 10 cm'lik saksılara aldığım domatesler torftan toprağa ve daha geniş bir yuvaya geçince büyüme hızları neredeyse gözle görünür oldu

Name:  DSC_9198.jpg
Views: 2018
Size:  71.2 KB

Pazar günü saksılara geçer geçmez

Name:  DSC_9205.jpg
Views: 1943
Size:  63.1 KB

Ve bugün(cuma).

Name:  DSC_9208.jpg
Views: 1935
Size:  72.0 KB

Yukarıdan bakış
Name:  DSC_9211.jpg
Views: 1919
Size:  58.0 KB

İçlerinden biri.

Düzenleyen Taşlıbahçe : 19-04-2014 saat 21:51 Neden: cuma
Eski 18-04-2014, 18:35   #1931
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Bitkilerinize ve duzeninize hayran kaldim. Kac cubuga etiket yazdiniz

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 19:34   #1932
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Resimdeki, ANATOHUM Projesi kapsaminda tespit edilen ilk ve -simdilik- tek patates yaprakli yerli domates. Proje kapsaminda adi Heybetli olarak belirlendi. Bu domatesin hikayesini ve ozelliklerini merak ediyorsaniz, bu seneki Agaclar.net tohum etkinligini takip etmenizi tavsiye ederim.

Eklenen Resimler

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 20:23   #1933
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Bitkilerinize ve duzeninize hayran kaldim. Kac cubuga etiket yazdiniz
Teşekkürler sn. nkutsay
48'lik üç viyol=144 adet
Aslında toplamda 22 çeşit sebze için bu kadar etiket gereksiz ama saksılara alma işi, İstanbul'da yetiştirip Çanakkale'ye götürme işi derken her birinde olması iyi olur dedik. Çay karıştırmak için kullanılan çubuklar bunlar. Üzerlerine de resim yaparken kullandığım ve sudan ve güneş ışığından etkilenmeyen bir desen kalemiyle yazdım(Artline drawing system vb.). Direkt çubuk üzerine yazdığımızdan dolayı etiket gibi şeylerle uğraşmamış olduk, tavsiye ederim

limon_sever ve nkutsay beğendi.
Eski 18-04-2014, 20:27   #1934
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Resimdeki, ANATOHUM Projesi kapsaminda tespit edilen ilk ve -simdilik- tek patates yaprakli yerli domates. Proje kapsaminda adi Heybetli olarak belirlendi. Bu domatesin hikayesini ve ozelliklerini merak ediyorsaniz, bu seneki Agaclar.net tohum etkinligini takip etmenizi tavsiye ederim.
Bu yılın mahsülünü almadan gelecek yıl için heyecanlanmak ne güzel şey Kendi adıma merakla bekliyorum...

Eski 25-04-2014, 08:36   #1935
Yeni Üye

wortex's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Taşlıbahçe Mesajı Göster
Teşekkürler sn. nkutsay
48'lik üç viyol=144 adet
Aslında toplamda 22 çeşit sebze için bu kadar etiket gereksiz ama saksılara alma işi, İstanbul'da yetiştirip Çanakkale'ye götürme işi derken her birinde olması iyi olur dedik. Çay karıştırmak için kullanılan çubuklar bunlar. Üzerlerine de resim yaparken kullandığım ve sudan ve güneş ışığından etkilenmeyen bir desen kalemiyle yazdım(Artline drawing system vb.). Direkt çubuk üzerine yazdığımızdan dolayı etiket gibi şeylerle uğraşmamış olduk, tavsiye ederim
Çubuk sistemini bende aklıma yazdım. Gayet düzenli olmuş.Tebrik ederim.
Acaba kaç günde bu hale geldiler. Benim domatesler biraz yavaş gidiyorlar galiba sizinkileri görünce
Birde siz tohumları küçük viyollare ektiniz galiba. Ektikten sonra üzerlerini naylonla kapladınız mı ? kaç günde çimlendiler ?
Birde toprak olarak nasıl bir yöntem izliyorsunuz.
Çok soru sordum ama hevesliyim. ilk defa domates ektim bu sene. bakalım inşallah ürün alırız.

wortex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 14:11   #1936
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wortex Mesajı Göster
Acaba kaç günde bu hale geldiler. Benim domatesler biraz yavaş gidiyorlar galiba sizinkileri görünce
Birde siz tohumları küçük viyollare ektiniz galiba. Ektikten sonra üzerlerini naylonla kapladınız mı ? kaç günde çimlendiler ?
Çok soru sordum ama hevesliyim. ilk defa domates ektim bu sene. bakalım inşallah ürün alırız.
Ben kendi ekimlerimi ayrıntılı yazmıştım, resimlerini de çekip bugün yarın eklerim. Buradan takip edebilirsiniz.

TCM / bahçe

Eski 25-04-2014, 15:37   #1937
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
Arkadaşlar konu çok eski olsada bilgilendirim dedim yukarıda koltuk almalarını söylemiş göstermişsiniz fakat sadece sırık domates de koltuk alınır oturak domatesde koltuk altı budaması yapılmaz bende eskiden böyle forumlarda gördüğüm için oturak domatesimi budamıştım iş işten geçtinde öğrenmiştim olayı.

yuşabülent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2014, 18:18   #1938
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler sevgili Wortex. Önceki sayfalarda sorunuzun cevabıyla ilgili pekçok paylaşım var, göz atmak bile uzun zaman alır ama tavsiye ederim. Benim uyguladığım yöntemler de pek farklı değil:
Tohumları, fideleri toprakla buluşturmayı düşündüğüm tarihten, yani muhtemel don tehlikesinin geçeceği tarihten 6 hafta önce perlitli torfa ektim.(19 Mart) 6 hafta domates için uygun. Duruma göre birkaç günlük, belki bir haftalık, belki daha da fazla esnemeler olabilir ki zaten bitki yetiştirmenin kesin kuralları yok, en fazla şartların uygunluğuna göre belirlenen ve o şartların doğrusu olmaya aday kurallardan bahsedebiliriz. Torf ve biraz da perlit karması yerine daha başka malzemeler de kullanılabilir. Ben ilk aşamada bu karışımdan memnunum.

Name:  19-mart.jpg
Views: 2041
Size:  45.7 KB
Viyol olarak 6x6x7 ölçülerinde 48 kare gözlü olanları seçtim. Çok küçük olanların köklerin doğal yapısını bozduğunu düşünüyorum. Bir de fotoğrafta görüldüğü gibi daha büyükçe gözler de var. Onların hepsini bir arkadaşım için yetiştirdim, tek çeşit oldukları için de etiketlemedim. Viyolleri fotoğrafta görülen şeffaf plastik kutuya yerleştirdim. 50x70cm taban genişliği olan bu kutunun yüksekliği de 18 cm. Yani fideler 10 cm boylanana kadar dışarıdayken geceleri veya soğuk günlerde kapağını kapatma imkanını sağlıyorlar.

Name:  DSC_9145.jpg
Views: 2053
Size:  42.3 KB
Böylece minik minik seralarımız oldu. Bu kutuların plastiğinin yapısı sera yapımına uygun mudur, değil midir araştırmadım ancak sorun çıkmadı. Bu seraları tohumlar çimlenene kadar içeride tuttum. Bu arada yukarıdaki fotoğraf domateslerin yatağı değil, ama görüntü bu aşamada hep aynı

Name:  DSC_9141.jpg
Views: 1841
Size:  29.2 KB
Her göze iki tohum ekmiştim. güçlü olanları bırakır, diğerlerini alırım demiştim ancak çıkmayan tohum çok az olduğu gibi, zayıf çıkanlar da oldukça azdı. Bu durumda kesip atmak yerine onlar için de yeni viyoller doldurduk. Bu arada ilk yapraklar 24 mart, yani tohum ekiminden 5 gün sonra göründü. Sonraki 4 gün içinde de diğerleri çıktı ve henüz çıkmayan az sayıda tohumu önemsemeyerek dirençleri artsın diye dışarıya çıkardım. Birkaç gün yalnızca gündüzleri, sonrasında da tam zamanlı. İlk yapraklar çıktıktan sonra içerideki ışık yetersizse ince uzun, cılız mı cılız fideler yetişiyor. Kendine bakamayan fideler bize nasıl baksınlar. Güneş ışığı ve yaprakları oynatacak kadar da rüzgar iyi gelir onlara. Şayet diyelim ki içeride bol ışık alan bir yerdeler, dışarıda havalar çok soğuk; bu durumda elimizle fesleğen okşar gibi bu fidelere dokunmak, yani rüzgarın yaptığını taklit etmek de onların aşırı boylanmasını engelleyecek bir hormon salgılamalarına ve güçlenmelerine yardımcı olur. yine de açık havanın yerini tutacağını sanmam.

Name:  DSC_9199.jpg
Views: 1871
Size:  32.6 KB
Ve 13 Nisanda, yani tohum ekiminden 25 gün, ilk yapraklardan da 20 gün sonra 10x10x11 cm boyutlarındaki kare saksılara geçirdim. Bence yukarıdaki köklenme bu iş için uygun. daha geç kalındığında kökler aşağıda dönüp durmaya başlıyorlar. Doğal kök yapıları pek değişikliğe uğramadan aktarmak bence daha iyi. Bu kez yeni saksılara toprak (organik madde içeriği yüksek), torf ve biraz da perlit karıştırdık. 2 günde bir toprak nemli kalacak ama "ıslak" demeyeceğimiz bir miktarda suluyoruz. Bazen hava kapıyor, 3 günde bir suluyoruz, bazen hava sıcaklığı artıyor, suyun miktarı da artıyor. Dediğim gibi kurallar yok, bir bitkinin ihtiyaçları ve yaşam ortamındaki değişiklikler diğer değişiklikleri de belirliyor. Yukarıda yazdığım her şey benim bu yılki doğrularım da olabilir. Yani bir sene sonra daha farklı bir yol izleyebilirim. Ama aslolan şu: Yetiştireceğimiz bitkiyi tanımak, ihtiyaçlarını bilmek, bitkiyi yetiştirdiğimiz yerin dinamiklerini takip etmek ve bitkimizle yaşayacağı yerin gerçekleri için uygun bir tanışma ayarlamak, onları korkutmadan, gerçekleri de göstererek, kendilerine güvenlerini kazanmalarına, güçlenmelerine izin vererek hayata hazırlamak, sonrasında da hep beraber keyifli zamanlar geçirmek...

Name:  DSC_9233.jpg
Views: 1862
Size:  69.9 KB
24 Nisandaki halleri böyle. Mayısın 2'sinde, kızımızın da doğum gününde hava koşulları uygun olursa toprağa yerleşecekler. Doğum günü partisi planımız da böyle

Düzenleyen Taşlıbahçe : 25-04-2014 saat 18:20 Neden: foto bilgi
Eski 28-04-2014, 15:38   #1939
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

30 sayfayı okudum sabahtan beri, sorumun cevabını bulamadım, sorabileceğim yer olarak ta en mantıklı burası geldi. Domatesleri tohumdan ektik, çimlendirdik, büyüttük, toprağa ekecez de nasıl?
Sırık domatesler için güzel örnekler var, arkadaşların yaptığı. Ancak oturak domatesleri tarlaya, bahçeye dikerken nasıl dikmek, nelere dikkat etmek lazım. Fide araları 40-50 cm. yeter diye biliyorum. Geçen sene acemilik tabi: araları sık oldu, yaslanmaları için sopalar diktim, bir kısmını haftaya dikelim-sonra dikelim derken büyüdüğü için düzgün dikemedik desteklerini. Ancak koyduğumuz destekler domatesler irileşip çoğalınca yeterli gelmedi. Bir çoğu yere çöktü, sularken suya değenler çürüdü vs. Yani sonuçta; dikim aralığı, ne kadar olmalı, destekler (oturak tipinde) nasıl konulmalı, veya konulmalı mı? Kökenleri, dalların yere çökmesi, suyla teması nasıl engellenebilir, sulama nasıl yapılsa iyi olur? (kök kısmına verelim diyen var, biraz uzağına suyu verin kökler uzasın güçlensin diyen var.

Eski 09-05-2014, 11:39   #1940
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
tohum takas dan gelen san marzano ve sub-arctic domateslerim. arctic daha çabuk meyve tuttu. san marzano daha yeni başlıyor. boyları 1 metreyi geçti

Eklenen Resimler

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 17:00   #1941
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
30 sayfayı okudum sabahtan beri, sorumun cevabını bulamadım, sorabileceğim yer olarak ta en mantıklı burası geldi. Domatesleri tohumdan ektik, çimlendirdik, büyüttük, toprağa ekecez de nasıl?
Sırık domatesler için güzel örnekler var, arkadaşların yaptığı. Ancak oturak domatesleri tarlaya, bahçeye dikerken nasıl dikmek, nelere dikkat etmek lazım. Fide araları 40-50 cm. yeter diye biliyorum. Geçen sene acemilik tabi: araları sık oldu, yaslanmaları için sopalar diktim, bir kısmını haftaya dikelim-sonra dikelim derken büyüdüğü için düzgün dikemedik desteklerini. Ancak koyduğumuz destekler domatesler irileşip çoğalınca yeterli gelmedi. Bir çoğu yere çöktü, sularken suya değenler çürüdü vs. Yani sonuçta; dikim aralığı, ne kadar olmalı, destekler (oturak tipinde) nasıl konulmalı, veya konulmalı mı? Kökenleri, dalların yere çökmesi, suyla teması nasıl engellenebilir, sulama nasıl yapılsa iyi olur? (kök kısmına verelim diyen var, biraz uzağına suyu verin kökler uzasın güçlensin diyen var.
Sıra üzeri 60 cm sıra arası 100 cm olmalıdır. Çift sıralı ekim yapılacaksa sıra arası 80 cm olması yeterli olacaktır.

Salma sulama ile ekim yapılacak ise set (sırt) yapıp fideleri bu sırtın altına ekim yapmanız gerekli. Böylece fideler büyüğü zaman dallar ve meyveler sırtın üstünde kalacaktır. Bu şekilde su görmedikleri içinde çürümeler olmayacaktır. Damlama sulama olacak ise set (sırt) yapmanıza gerek yok.

Fide ekiminde verilen can suyundan sonra sulamayı olabildiğince geciktirirseniz kök o kadar derine gidip, sonraki sularda bitki daha çok canlanacaktır.

arıkuşu ve TCM beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2014, 22:14   #1942
Ağaçsever

sapinuva's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Paylaşımlarınızı gördükçe heyecanlanıyorum doğrusu.Ben de sizlere imrenerek ilk defa tohumdan fide yetiştirme denemesi yaptım.Fidelerim yetiştikten sonra dışarıya aldım ama acemiliğin de etkisiyle fidelerim güneşten yanıp telef oldu gitti.Epeydir uğraşıyordum baya moralim bozuldu doğrusu.Özellikle çeri domates, sarı ampul domates, çeroke ve jübilelerim vardı.Artık seneye daha bilinçli hareket edeceğim.Bu sene böyle kalakaldım ama gene de bu fidelerden temin edebileceğim yer var mı?Ya da fide paylaşımı gibi bir durum olabilir mi?

sapinuva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 07:47   #1943
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2014
Domates yapraklarında büzülme

Merhaba,
Köy domatesinden aldığım çekirdeklerle balkonda domates yetiştirmeye çalışıyorum.
Ancak; bir grup fide sağlıklı görünürken, bir grubun yaprakları fotoğrafta görüldüğü gibi içe büzülüyor.
Bu bir sorun mudur, öyle ise çözümünü bilen var mı?
İki durumun da fotoğrafları ayrı ayrı aşağıdadır.
Şimdiden teşekkür ederim.

İyi durumda görünenler.

Farklı durumda görünenler.

MasterHiram Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 14:38   #1944
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Arkadaşlar evimin bahçesinde 20-30 m2 lik bir bostanım var. Buraya biraz açık kök, biraz da tüplü fide diktim. Ancak açık kök olanlar sanki daha yavaş gelişiyor gibi, daha fazla vakit kaybetmeden açık kök olanları söküp tüplü fide mi diksem ?

Açık kök ile tüplü fidenin gelişimleri arasında çok ciddi bir fark olur mu ?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2014, 16:57   #1945
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torkulu Mesajı Göster
tohum takas dan gelen san marzano ve sub-arctic domateslerim. arctic daha çabuk meyve tuttu. san marzano daha yeni başlıyor. boyları 1 metreyi geçti
Sn. torkulu ,biz fideleri daha toprakla buluşturamadık. Maşaallah sizinkiler meyve bile vermiş , çok güzel görünüyorlar.

cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 12:44   #1946
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2014
Merhaba ,
Domates fidelerimin boyu 15-20 cm civarında. Viyollerden çıkarıp toprağa diktikten sonra Rüzgar ve soğukla birlikte bazı domates fidelerimin yaprakları ve dalları zarar gördü. Yapraklar içe doğru yıpranmış bir hal aldı . Bu yaprakları çıkış yerlerinden koparmak mı daha iyidir yoksa üzerinde kurumasını mı beklemeliyim. Öneriniz nedir acaba ?

zidowen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2014, 16:04   #1947
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yaylaya ektiğimiz fideler muhtemelen sürekli yağan yağmur sebebiyle bu duruma gelmiş. Geçen sene de böyle olup sonradan toparlamıştı, inşallah aynısı olur.

Eklenen Resimler

Eski 14-05-2014, 15:45   #1948
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Merhaba arkadaşlar bende bu siteye yeni kayıt oldum . Herkese kolay gelsin...

Ahmet_3541 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 22:05   #1949
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
fungal etmen

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Yaylaya ektiğimiz fideler muhtemelen sürekli yağan yağmur sebebiyle bu duruma gelmiş. Geçen sene de böyle olup sonradan toparlamıştı, inşallah aynısı olur.
sayın tcm yaylada yağmurlar nedeniyle oluşan bu fungal mantari rahatsızlık için üreticilerimize tavsiye ettiğim ilaçlama programı ilk etapta 100 lt suya 250-300 gr mancozeb etken maddeye sahip bir ilaç temin ederek yayıcı yapıştırıcı 100 lt suya 100 cc ekleyerek bitkilerin yapraklarına püskürtmeniz ilaçtan artan kısmı ise damlama varsa 100 lt suya 200-250 gr karıştırıp damlamadan bu ilacı çektirmeniz damlama yoksa bir bardak yardımıyla kök bölgesine dökmeniz

TCM beğendi.
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2014, 22:10   #1950
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zidowen Mesajı Göster
Merhaba ,
Domates fidelerimin boyu 15-20 cm civarında. Viyollerden çıkarıp toprağa diktikten sonra Rüzgar ve soğukla birlikte bazı domates fidelerimin yaprakları ve dalları zarar gördü. Yapraklar içe doğru yıpranmış bir hal aldı . Bu yaprakları çıkış yerlerinden koparmak mı daha iyidir yoksa üzerinde kurumasını mı beklemeliyim. Öneriniz nedir acaba ?
sayın zidowen domateste siz viyolden toprağa diktiğinizde sıcak ve susuzluktan dolayı strese girmiş ve yapraklarını iç kısma doğru bükmüş bu stres faktörünün etkisini azaltmak için piyasada satılan ucuz aminoasit deniz yosunu karışımı gübre temin ederek hem yapraklara püskürtünüz hemde bitkilerinizin kök bölgesine dökünüz

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024