agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2010, 20:00   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Wink domates fidelerine yardım

Benim ilk tahumdan domates yetiştirmem olucak fidelerinin yaprakları aşağı doğru büküldü bunun ne deni nedir nasıl geçire bilirin şaşırtma yapmammı lazım
bi yardım edermisiniz

sial Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 20:32   #452
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben kendi uygulamamı anlatayım. Isıtılmış oda içinde, pencerenin önünde tutuyorum. Sabah akşam üzerlerine su püskürtüyorum. Bugün ilk defa güneşli balkona çıkardım. Ama üzerlerine doğrudan güneş vurmayacağı bir yere yerleştirdim.
Bu arada tohumları hümik asit ve torf karışımına dikmiştim.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 03:05   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2010
bir kaç kez denedim

chocolate Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 03:06   #454
Yeni Üye

fakat çok dayanıklı olmadılar malesef

Eski 23-03-2010, 03:06   #455
Yeni Üye

en sonunda çürümüşlerdii

Eski 23-03-2010, 03:07   #456
Yeni Üye

bir yerde yanlış yapıyorum ama nerde

Eski 23-03-2010, 14:34   #457
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
tecrübelerime dayanarak söyleyeceğim şunlar
1.taoprağa çok derin olmayacak şekilde tohumları ekim ortalama 0.5 cm . ben derine dikmiştim toprak içinden çıkamayıp çürümüşlerdi.
2.toprak nemli olacak şekilde sulayın.
3.benim aldığım tohum ambalajında 10 15 günde çimlenir diyordu 1 ayda anca çimlenenler oldu. ortama hava sıcaklığına göre değişiyor yani(benim tohumlarda evdeydi)
3.filizlenince çok fazla su vermeyin yoksa fazla uzuyorlar ve gövdeler güçsüz oluyor.
4.abartı uzamanın bir diğer sebebide güneşi görememesi güneş ışığına uzanmak için boyunu uzatıyor keratalar(ama direktte ışığa koymayın )
5.ben çıkan fidelerimi 10 gün sonra falan balkona aldım üstlerinede 5 litrelik(başı kesilmiş) su şişelerini geçirdim. çakma sea yani)
6.şimdilik bir sorun yok

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 17:32   #458
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Son 1 haftadır pembe domateslerimi balkonda bulunan boş akvaryumun içine koydum. İki tanesini 5 lt'lik yağ tenekelerine şaşırttım. Sibirya domatesim tomurcuklanmış, bakalım olacak mı....

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 17:40   #459
Yeni Üye

benim soruma cevap verebilecek yokmu fotolara tıklayarak büyüte bilirsiniz

Eski 23-03-2010, 17:52   #460
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fskandemir Mesajı Göster
Balkonumda 7-8 saksı içerisinde farklı çeşitlerde domates yetiştirmekteyim. Domateslerim 3. yaprak gruplarını(Yalancı yaprak hariç) yeni vermeye başladılar. Tüm saksılarda bahçe toprağı, solucan gübresi, torf ve yarı yanmış koyun gübresini kullanmaktayım. San marzano çeşidinin yaprakları kahverengileşmeye başladı. Kahverengi hale gelen yapraklar yanmış kağıt gibi incelmekte ve krıılgan hale gelmektedirler. Acaba bir mineral eksikliği mi söz konusu yoksa bir hastalık ile mi karşı karşıyayım. Ne yazıkki fotoğraf çekme imkanım yok.
Sayın fskandemir,

Çimlenme safhasında bu kadar ağır bir toprak karışımına gerek yok. Toprağın steril olması önemli. Gübreleme safhası bitki esas yaprakları çıkarınca ve büyüme atağı yapınca başlamalı. İlk başlarda çimlenmeye yardım etmek için hümik asit ilavesi uygun olacaktır.

Bitkiniz hasta da olabilir. Bu yine steril toprak kullanmamaktan ileri gelmiştir sanırım. Bahçe toprağını fırınlayıp karıştırmak iyi bir yol olabilir. Ayrıca değişik cinsler ektiğiniz için hastalıklara karşı dirençleri de farklı olacaktır.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 17:56   #461
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın sial,

Filizleriniz ışıksız kalmış gibi geldi bana. Işığı bol ama direkt güneş almayan bir yere filizleri taşımanız gerek. Çok sık su vermeyin ayrıca. Hem mantar yapar hem de filizler enine değil boyuna verir.

Eski 23-03-2010, 22:07   #462
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Sayın sial,

Filizleriniz ışıksız kalmış gibi geldi bana. Işığı bol ama direkt güneş almayan bir yere filizleri taşımanız gerek. Çok sık su vermeyin ayrıca. Hem mantar yapar hem de filizler enine değil boyuna verir.
çok sağlun ben filizlerimi günes alan bir yere koyayım yapraklar düzelirmi sulamayı kaç günde bir yapayım şaşırtmayı nezaman yapayım yardımlarınız için çok sağlun

Eski 23-03-2010, 22:28   #463
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Direkt güneş almasın ama bol gün ışığı alsın. Sulamayı toprağı nemli tutacak kadar yapın. Asla toprağı çamurlaşacak kadar sulamayın. İlk yaprakların ortasından esas yapraklar çıkınca şaşırtma için uygun zaman gelmiş demektir. Şaşırtam sonrası filizler biraz sarsılıp boyunlarını bükebilirler. Aldırmayın, sularını verin. 2-3 güne düzelirler. Kolay gelsin.

Eski 24-03-2010, 09:40   #464
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Direkt güneş almasın ama bol gün ışığı alsın. Sulamayı toprağı nemli tutacak kadar yapın. Asla toprağı çamurlaşacak kadar sulamayın. İlk yaprakların ortasından esas yapraklar çıkınca şaşırtma için uygun zaman gelmiş demektir. Şaşırtam sonrası filizler biraz sarsılıp boyunlarını bükebilirler. Aldırmayın, sularını verin. 2-3 güne düzelirler. Kolay gelsin.
Verdiğin bilgiler ve İlgin için çok teşekkür ederim

Eski 24-03-2010, 11:17   #465
Yeni Üye

SilverRain's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2010
merhabalar ben yeni bir uyeyim simdi uye oldum bu siteye beliki burasi tanisma yeri degil biliyorum daha siteyi arastirmam lazimuye olmadan oncede takipciysiydim buraninsize sormk istedigim bir soru var cevaplarsaniz cok sevinirim

ben dun aksam tumbling tom red ektim ne zaman cillenir ve buyurler gec mi kaldim acaba bu konularda cok acemiyim yardimlarinizi bekliyorum.nerede muhafaza etmeliyim sicaktami,karanliktami gunestemi bilmiyorum lutfen yardim edin

siyah kutudaki domateslerim yandaki saksilardada sardunyalarim var ve impatiens ciceklerim var bunlarida ne zaman disariya cikarsam acaba

simdiden tesekkurler

SilverRain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 12:34   #466
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Domates tohumu ekmek için geç değil hatta erkenciyiz bile diyebiliriz. Ben fazla sıcak ortamda yetişen fidelerin cılız olduğunu gördüğümden dolayı tercih etmiyorum. İngiltere'deki hava sıcaklığını bilemiyorum ama burada geceleri sıcaklık çok düşebiliyor. Bu da sıcak ortamda yetişmiş fideleri sarsabiliyor hatta yaprakları soğuk yanığı olabiliyor. Bu nedenle ben olsam fidelerimi dışarıya taşımak için biraz daha havanın ısınmasını beklerdim. Ama ben taşımaya üşenmem derseniz güneşli veya yağmurlu ılık günlerde dışarıya çıkarıp, serin gecelerde içeriye alabilirsiniz.

Hoşgeldiniz.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 17:12   #467
Yeni Üye

SilverRain's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2010
tesekkur ederim limon hosbuldum ayrica domateslerim su anda kalorifer yaninda duruyor goruldugu gibi havalar iyi burada ilik 12-13 derece gunduzleri geceleri haliyle serin hatta soguk olabiliyor.evdemi kalsin domateslerim yoksa cam kenari karanlik bir yer felan ay ne acemiyim ya lutfen gulmeyin bana ilk heves boyle oluyor demekki azcik gorsem ciktiklarini disariya tasirim iceriyede alirim usenmem ama daha dun ektim aceba cikacaklarmiki?

SilverRain Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 20:40   #468
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SilverRain Mesajı Göster
tesekkur ederim limon hosbuldum ayrica domateslerim su anda kalorifer yaninda duruyor goruldugu gibi havalar iyi burada ilik 12-13 derece gunduzleri geceleri haliyle serin hatta soguk olabiliyor.evdemi kalsin domateslerim yoksa cam kenari karanlik bir yer felan ay ne acemiyim ya lutfen gulmeyin bana ilk heves boyle oluyor demekki azcik gorsem ciktiklarini disariya tasirim iceriyede alirim usenmem ama daha dun ektim aceba cikacaklarmiki?
B. Forum mesajlarэ

Tьrkзe imla kurallarэ

Forum dili Tьrkзedir. Ьyeler anlaюэlэr ve dьzgьn bir dil ile yazmaya цzen gцstermek zorundadэr.

gibi "chat" diliyle yazэюmak kesinlikle yasaktэr. Chat diliyle yazэlmэю, Tьrkзe karюэlэрэ varken gereksizce ingilizce kelimeler kullanэlmэю, tьmь bьyьk ya da rastgele bazэ harfleri bьyьk yazэlar, yazэ iзindeki baюlэklar hariз, normal puntodan bьyьk yazэlar, tьmь renklendirilmiю yazэlar, ayrэ bir bilgilendirme gerektirmeden dьzeltilir ya da silinir.

Yazэlarэnэzda, noktama iюaretlerini kullanmayэ ve paragraf yapmayэ unutmayэn.

Mesajlarэnэzэ yazarken dikkat edeceрiniz ayrэntэlar iзin:
Forumda, Tьrkзenin doрru kullanэmэ hakkэnda
Nokta ve virgьlden sonra boюluk bэrakэlэr

Lilinin bahcesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 08:26   #469
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Domateslerden bazılarını şaşırttım. Şaşırtırken domates kokusu geliyordu ufacık fidelerden.

Eklenen Resimler

Eski 26-03-2010, 13:38   #470
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba,

2 gün önce sayın Birol Ketenci'nin gönderdiği pembe domates tohumlarından küçük bir saksıya ektim merakla çimlenmelerini bekliyorum)) Birol bey tekrar teşekkür ederim.

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 14:18   #471
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Sevgili sakagun;
Bence domates fidanlarınız(filizleriniz) şaşırtmak için daha çok küçük.Ayrıca Şaşırtığınız yerde domates yetiştirmek içinde hiç uygun değil.Domates veyea diğer sebze fidanları şaşırtmaya ancak 4 ve 5. yapraklarından sonra daha verimli olur.Toprak olarakta yanlız torf kullanmamanızı öneririm.Normal bahçe toprağı ve yanmış küçük baş hayvan gübresi karışımı çok güzel sonuçlar verir.Gübre bulamadığınız taktirde 3/1 oranında torf kullanabilirsiniz.
Saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 14:25   #472
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Bahtiyar Bey, domatesleri çim biçiminde yetiştirdiğimden sıkışık oldukları için bardaklara şaşırttım. 2. aşamada, biraz daha büyüdüklerinde bahçeye geçecekler. O zaman gerekli gübreyi ve toprağı sağlayacağım.
Bakın burada şaşırtma için "İlk şaşırtma kotiledon yaprakları gelişip yere paralel bir görünüm aldığında yapılmalıdır. Gerçek yapraklar gelişmeye başlamadan şaşırma başlanmalıdır." demişler.

Eski 26-03-2010, 18:06   #473
Yeni Üye

Iyı aksamlar.Dometes tohumların nıhayet yeserdı.Fakat boyları bıraz uzun gıbı.Koku govdesı zayıf oldu.Yınede saglıklı duruyorlar.Sulama ısıne hala fıs fıs seklınde mı devam etmelıyım.Yoksa artık dıbınden mı su vermelıyım.Ilk sasırtmayı yapacagım toprak sadece torf olsa olur mu.Veya torfun ıcıne organık gubre katmalı mıyım.Sızlerın bır onerısı var mı.Cok tesekkur ederım.

kksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 19:01   #474
Yeni Üye

Yildirmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2010
Siteye dün üye oldum. İki gündür bu konu başlığını okuyorum, anca bitirebildim :-)
Emeği geçen herkese teşekkür ederim, yaklaşık 5 yıldır balkonumda sebze yetiştiriyorum. Domates konusunda bir türlü şansım yaver gitmemişti. Tohumdan hiç yetiştirmedim, bu yıl onu da deneyeceğim sayenizde :-) Yaptığım hataları da görmüş oldum. Umarım bu yıl domates yeme şansına sahip olacağım :-)

Yildirmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 21:29   #475
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ben daha yeni ekiyorum domates tohumlarını. Bir hafta sonra dikseydim de olurdu. Çabuk çimlenip hızlı büyüyorlar. Mayıs ortasında kartlaşmış fideler, ya da ışık azlığı sebebiyle uzayıp gitmiş zayıf fidelerdense geç tohum ekmek daha iyi.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 13:34   #476
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Merhaba MeyveliTepe,

Sayenizde tanıştığım forumun tüm konularına abone oldum, blogunuzda sebze bahçelerinize o kadar özendim ki daha ilk kez tohumdan domates yetiştiren biri olarak küçük bahçemi sebze bahçesine dönüştürme hevesindeyim, harıl harıl hibrit olmayan tohum arıyorum.
Sebze bahçesi için henüz aşamaları tam kurmadım kafamda fakat sanırım domates-biber-fasulye ve becerebilirsem bezelye ile soya fasulyesi düşünüyorum, sizin tohumlarınızı -özellikle domates tohumlarını- nereden edindiğinizi öğrenebilir miyim?

Teşekkürlerimle

hbayraktar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2010, 20:20   #477
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Ben daha yeni ekiyorum domates tohumlarını. Bir hafta sonra dikseydim de olurdu. Çabuk çimlenip hızlı büyüyorlar. Mayıs ortasında kartlaşmış fideler, ya da ışık azlığı sebebiyle uzayıp gitmiş zayıf fidelerdense geç tohum ekmek daha iyi.
Size katılıyorum. Erken dikilince toprak yeterince ısınmadığı için büyüme zayıf oluyor. İyi bakımla fideler hızla mevsimine yetişiyor.

Eski 27-03-2010, 20:43   #478
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Sn.hbayraktar,
ağaçlar.net'e bizim sayemizde geldinizse ne güzel. Kendi adıma keyif verici bir şey. Forum, doğa ve bitkiseverler için derya deniz bilgi ve deneyimle dolu. Pek çok sorunuzun yanıtını burada bulabilirsiniz.

Domates tohumlarına gelince, zaman içinde oluşuyor. Açıkçası hemen yer yıl 10-15 yeni tohum elime geçiyor. Bunları deniyorum. Beğendiklerim kalıyor, diğerleri gidiyor. Bunlardan bir kaç tanesi var ki, 20 yıl öncesine dayanıyor. Yani bende veya bir akrabamızda 20 yıldır bir şekilde yaşayan tohumlar.

Bu yıl, çeşit olarak toplam 30 kadar domates çeşiti ekiyorum. Bunlardan 10 kadarı zaten eski çeşitlerim. Yenileri de deneyip göreceğiz artık

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 17:06   #479
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Pembe domatesin gerçek yapraklarının domates yaprağına benzemediğini fark ettim. Bu yapraklar normal mi?

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2010, 22:04   #480
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Ben Subat ayinda ilk domates tohumlarini evin icinde ektim ancak hala cimlenmedi. Karanlik bir ortamda tutuyordum. Internetten okuduklarimdan tohumlarin isikli ortamda cimlendikleri izlenimini edindim ve bugün tekrar tohum ektim. Gecen yil Nisan ayinda bahcede cimlendirmistim ancak verim alamadim. Deneye yanila ögrenecegiz sanirim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024