agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2010, 19:16   #661
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Mısırla beraber ekimde daha çok görüldüğü için sormuştum.

Bahçede 1-2 domatesime zarar verirler. (her sene olmamak kaydıyla) Gözümle, elimle domates bitkisini sıklıkla kontrol ederim. Eğer delikli bir domates bulursam hemen bahçemden uzaklaştırırım veya ayağımla domatesi ezerim. Çevresindeki domatesleri ve özellikle yaprakları tekrar kontrol ederim. Tırtıl domatesin içine girdikten sonra domatesi imha etmekten başka bir çare yok.

Havaların serin gitmesine rağmen bahçemde domates meyve kurdu şimdilik yok. Bildiğim kadarıyla havalar ısınınca zaten gözükmüyorlar / zarar vermiyorlar.

Eğer imkanınız varsa sıkça bitkileri konrol edip kurdun girdiği domatesleri hemen uzaklaştırın, yayılmasını önleyin.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 19:48   #662
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Havalarin serin gitmesinden dolayi, Buyukada ya pek gidemiyorum. Dolayisiyle, kontrol imkanim yok. Pazar gunu, tum bitkileri yapamazsam bile (topu topu 3 adacik var) goz kontrolu yaptigimda 3-5 hasarli domates bulmustum.Persembe gunu, gunduz gozu ile tekrar kontrol etmeli.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2010, 08:20   #663
Yeni Üye

yorumsuzum's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2010
merhabalar;
Forumu bir süredir takip ediyorum,balkonda oluşturduğum 110x100x130cm ebatlarındaki minyatür seramda forumdan okuduklarımla birşeyler yetiştirmeye çalışıyorum.Hergün sayenizde yeni bilgiler ediniyorum.Umarım başarılı olup ürün haline geldiklerinide görebilirim.

Name:  1.jpg
Views: 6373
Size:  38.5 KB
balkonumdaki minyatür seram;aşırı rüzgar aldığı için etrafını önce komple sera naylonu ile kapladım, ancak sonra hava alamadıklarını görünce sağ ve soldan havalandırma pencereleri açtım,hala yetersiz olunca öninde görülen kısmıda çıkardım.şuan bitkilerimin yeterli havayı aldığını düşünüyorum.

Name:  2.jpg
Views: 6407
Size:  51.0 KB
biberlerimde tomurcuklanma aşamasında yaprak bitleri oluştu, forumda okuduğum acıbiber karışımı ile ilaçladım şuan çiçek açmaya başladılar.

Name:  3.jpg
Views: 6326
Size:  66.0 KB

Name:  4.jpg
Views: 6421
Size:  39.2 KB
domateslerim çiçekleri oluşmadan kuruyordu sadece resimde görünen nazar boncuğu gibi 1 tane kaldı.
Domateslerimi kurtarabilmek için;domateslerimin topraklarına dövülmüş yumurta kabuğu koydum,bunun uzun vadede işe yarayacağını okuyunca yağsız süt takviyesi yaptım.ayrıca fosfor için balık kılçıklarını kurutup ,dövüp toprağa karıştırdım.son aşamada bir miktar inek gübresini sulandırıp 1/6 oranında her saksının dibine ilave ettim(sulandırınca fazla gelip yanma riski olmuyormuş).koltuk almayı becerebildiğim kadar yaptım.şuan yeni çiçek oluşumları başladı.yapmam gereken başka birşeyler, veya hatalı yaptıklarım konusunda uyarılarınızı bekliyorum.

Name:  5.jpg
Views: 6275
Size:  64.5 KB

Düzenleyen yorumsuzum : 09-07-2010 saat 08:51 Neden: resim ekledim
yorumsuzum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 18:08   #664
Yeni Üye

absynthe's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2010
merhabalar,
benim yaklaşık 3 aylık bir domates fidem var. tohumunu veren arkadaşım gökovadan getirdiğini söylemişti, o yüzden büyük bir tür sanıyorum ama yapraklarından anlaşılır mı bilmiyorum.
aslında 3 aya göre küçük sanırım, ama 1 hafta kadar önce ankaradan izmire getirdim, yolculukta zarar görmesin diye o zamana kadar plastik bardakta tutup büyük saksıya geçirememiştim. saksıya yerleştirdiğimde kökler her yanını sarmıştı haliyle. sonra da yemyeşil yaprakları sararmaya başladı.. altındaki dalların alınması gerektiğini öğrendikten sonra altından bir dal kestim ama emin olamadım daha kesmeli miyim, bilenlere danışmak doğru olur diye düşündüm.
sizce daha kesmeli miyim, canlanması için ne yapmalıyım? sararan yaprakları da keseyim mi yoksa olduğu gibi mi bırakayım? Bu ilk sebze yetiştirme denemem, bir de şehir değiştirme telaşı olunca acemiliğime geldi. tek avantajım balkonumuzun çok güzel sabah güneşi alması

Eklenen Resimler

absynthe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 14:27   #665
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Herkese iyi günler bu benim 1,5 aylık domates fidem son durumları böyle boyu yaklaşık 35-40 cm boyunda domatesim hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim.Ve okla göstermiş olduğum yer çiçeğin çıkacağı yer mi? Cevabınızı bekliyorum...

Eklenen Resimler

_enes_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 15:51   #666
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Bu domatesi yetiştirmek için her hangi bir çaba harcamadım.

Yani, tohumunu ekip, fide haline getirip, şaşırtma gibi yapılması gereken işlemleri yapmadan, sadece elime yapışan tohumları silkelediğim yerde, kendiliğinden çimlendi, büyüdü ve ilk meyveleri normal büyüklüğüne ulaşıp kızarmaya başladı (zaten benim elimin değmediği belli oluyor!).

Bu domatesin diğer tohum kardeşlerini, özene bezene aynı gün ektim, çimlendiler ve fide haline gelince, fideleri şaşırttıp dikmiştim ama, şu anda kardeşlerinin domates meyveleri, çeri domates gibi minicik.

Eklenen Resimler

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 10:47   #667
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Yalnız bu domates'te ilginç bir olaya tanık oluyorum.

Gövdenin ortasının biraz üzerinde oluşan salkımın uç kısmı, yeni bir sürgün yaparak yukarıya doğru uzayıp, yeni bir salkım oluşturmak için çiçeklendi.

Bu normalmidir arkadaşlar?

Eklenen Resimler

Eski 24-07-2010, 20:22   #668
Ağaçsever

iko10's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Domates fidelerimde yağmurlardan sonra bir hastalık başladı. Önce yapraklar kuruyor sonra da domatesler çürüyor. Şimdiden iki domatesi kökledim. Önceki gün propineb %70 ile ilaçladım, hiç istememe rağmen. Göz göre göre ölmelerine de razı olamadım. Tüm hastalıklı yaprakları temizlemiştim ama bu yeterli olmadı. Hastalığın erken yaprak yanıklığı olduğunu düşünüyorum ama emin değilim. Yardıma ihtiyacım var. Attığım ilaç elimde mevcuttu. Ayrıca elimde wp kükürt ve toz kükürt var.

Eklenen Resimler

iko10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 20:46   #669
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Hastalıklı yaprakları ve diğer bitki parçalarını temizledikten sonra Aynı ilac ile bir kere daha ilaçlayın. İki ilaçlama arasında 5-6 gün olsun.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2010, 20:57   #670
Ağaçsever

iko10's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Hızlı cevap için çok teşekkür ederim. Ayrıca doğru ilacı ilacı attığım için de memnun oldum. İçime su serptiniz. 15 gün önce de aynı ilacı kullanmıştım ama sanırım hemen arkasından yağmur yağdığı için işe yaramadı.
İlacı hazırlarken ölçüler hep gram üzerinden veriliyor. Ben göz kararı hazırladım. Bunun için pratik bir bilgi var mı acaba? Bir çay kaşığı şu kadar gram gelir gibi.

iko10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 13:57   #671
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Pazardan almış olduğumuz domateslerin çekirdeklerini bahçemize ektik. Şu an her biri yaklaşık 70 cm. yüksekliğinde. Yaprakları gayet sağlıklı, fakat çok az sayıda çiçek açıyor ve onlar da meyve vermiyor.
1. Domatesler öğlen saat 12.00'den sonra güneş alıyor, akşam saat 7ye kadar.
2. Toprağımız çok sert ve yapışkan, yine de her gün sulamamız gerekiyor.

Yine pazardan almış olduğumuz biber fideleri 40 cm. olmalarına rağmen her açan çiçek meyve veriyor. Aynı ortamda olmalarına rağmen bu farklılığın sebebi acaba ne olabilir?

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 15:05   #672
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Pazardan aldığınız domatesler büyük ihtimal hibrid olmalı. Onların çekirdeklerinden çıkanlar aynı domatesi vermeyip açınım gösterirler, verimleri de aynı olmaz. Sebep bu olabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 15:33   #673
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Heybeli ada' daki tanıdığımın verdiği pembe domates tohumlarını fide yapıp,klasik şekilde dikmiştim.Adalardaki domateslerden daha tatlı ve büyük oldular.
1 tanesini üzerinde kurutup, tohum almalı.

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 21:36   #674
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iko10 Mesajı Göster
.......... İlacı hazırlarken ölçüler hep gram üzerinden veriliyor. Ben göz kararı hazırladım. Bunun için pratik bir bilgi var mı acaba? Bir çay kaşığı şu kadar gram gelir gibi.
Yok. İlacı tartmanız lazım.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 16:20   #675
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

domatesimin son durumu

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2010, 18:51   #676
Yeni Üye

sultanvesuat's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2010
Ben saksıda çeri domates yetiştirmek için fide alıp 19 mayıs günü saksıya diktim. Saksıyı gölgeye koydum ve hemen hemen her gün suladım. Domatesler oldu ama bir türlü kızarmıyor. Neden acaba?

sultanvesuat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2010, 20:04   #677
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili sultanvesuat, domatesleriniz de ilk meyveler biraz geç olgunlaşabilir, ama eğer daha önce meyve aldıysanız fosfor ve potasyum noksanlıkları da geç olgunlaşmaya neden olabilir, tabi aşırı sıcaklarda meyveyi aşırı sıcak ve ısı etkisiyle pişirdiğinden geç olgunlaşma da yaşayabilirsiniz bu durumda meyveler sararır ve esas kızarıklığına erişmez. Eğer meyvelerddfen bir tane kopardığında hemen sapından kopuyorsa aşırı sıcak etkisinden etkilenmiştir bulunduğu ortamı biraz daha serin hale getirecek tedbirleri almalısınız.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 09:48   #678
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Dolma biberi şeklindeki dolmalık domateslerim.

Eklenen Resimler

uğurluduygu beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2010, 11:08   #679
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2010
ben pazardan 3 tane domates aldım.biri kurudu.neden kurudu hiç anlayamadım.suyunu normal verdim,ama heralde ışıkta çok fazla kaldı.ben ondan kurudu diyorum.

alihan444 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2010, 09:34   #680
Yeni Üye

sultanvesuat's Avatar

Yetiştirmeye çalıştığım domateslerin yaprakları sararıp kuruyor. Üzerinde domatesler var ama yaprak kalmadı neredeyse. Üstelik suyunu da veriyorum. Gölgede duruyor, güneş görmüyor diye bir iki gün güneşte tuttum. Sonra tekrar gölgeye aldım ama hala değişen bir şey yok. Ne yapacağım bilmiyorum. Yanındaki saksılarda iki kök biber var, onlara bir şey olmadı. Yaprakları yeşil ve biberleri de var üzerinde. Ama domates niye böyle oldu?

Eski 16-08-2010, 17:35   #681
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Adalet Hanım'ın yayla domatesi olarak gönderdiği tohumlardan yetişen domatesim aşağıda.

Kalın gövdeli oluyor, genelde 1-1,3 m boylanma yapıyor ( bu sene sebze adalarında çok daha fazla boylandılar). Domatesi oldukça iri ve çok lezzetli. Pembe domates tadını andırıyor, biraz daha ekşi ve kabukları kalın. Tamamı aynı anda kızarmıyor, sap kısmı oldukça derin ve geniş. Verimli ve kolay hastalanmıyor.

Bunun türü hakkında bilgisi olan var mı? Ya da tahmin?

Name:  DSC00055.JPG
Views: 5907
Size:  50.8 KB

Name:  DSC00057.JPG
Views: 5819
Size:  60.2 KB

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2010, 16:43   #682
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Herkese merhaba.2 ağustosta tatile çıktım ve 15 gün sonra geldiğimde domateslerimin çiçek açtığını gördüm

Ama sıcaktan dolayı domatesin alt yaprakları soldu ve sarardı.Bu yaprakları kessem domatesime zarar verir mi? Kesmeme gerek varmı? domateslerim ne zaman çıkar? cevabınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2010, 10:35   #683
Yeni Üye

sultanvesuat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _enes_ Mesajı Göster
Herkese merhaba.2 ağustosta tatile çıktım ve 15 gün sonra geldiğimde domateslerimin çiçek açtığını gördüm

Ama sıcaktan dolayı domatesin alt yaprakları soldu ve sarardı.Bu yaprakları kessem domatesime zarar verir mi? Kesmeme gerek varmı? domateslerim ne zaman çıkar? cevabınızı bekliyorum
Ben de 19 Mayıs 2010 tarihinde fide olarak diktiğim domatesten, ilk olgunlaşmış domatesi yaklaşık iki ay sonra aldım. Benim domateslerimin de yaprakları sarardı. Sararıp kuruyanları kestim. Tekrar yeşil yapraklar çıkıyor, kesseniz sorun olmaz

Eski 28-08-2010, 14:07   #684
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Bu domates 670 ve 671 no.lu mesajımda'ki, salkım sırık cinsi olan domates. En aşağıda'ki ilk iki salkımın, en iri 4 meyvesini tohumluk ayırdım, diğerlerini yedim. Şu anda uç kısmının alt tarafında 1-2 salkım kaldı.

Ama, gövde haliyle uzamaya devam ediyor ve asma borusunun oldukça üzerine çıktı (şu anda boyu 2,5 metre'yi geçti). Bundan sonrasını kendi haline bırakacağım, çünki alt yaprakları görüldüğü gibi ya sıcaklardan kavruldu, ya'da hastalıktan kurudu. Bu yıl domates eken bir çok çiftçi hastalıktan ve kurt'tan domateslerini kaybettiklerini söylüyorlar.

Bu kurt olayı sadece domateslerde değil, pamukta'da varmış (gerçi benim ev ve bağda'ki yerimizde karşılaşmadık). Bizim bu yöreler'de, nerede ise pamuk diye bir şey kalmadı (5-6 kez ilaçlamaya rağmen pamukların içi hala kurt dolu imiş ve çiftçiler pamuklarını hayvan yemi olarak silaj yapmaya başladılar).

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2010, 14:38   #685
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

1. fotoğrafta'ki domates, dev domates denilen tür ve onun'da yaprakları, sanki kavrulmuş gibi kup kuru oldular. Geçen yıl tüm domates cinslerinin yaprakları, bu günlerde yemyeşil idi.

2. fotoğrafta ise red robinler var ve onların'da aynı, diğer cins domatesler gibi yaprakları şimdiden kurudu. Bu red robinlerin meyvelerinin tamamını tohumluk olarak bırakacağım ve ilk olgunlaşan meyvenin tohumlarını, önümüzde'ki hafta yeniden ekeceğim.

Bir çok arkadaşımız gibi, bende bu yıl domateslerim'de böyle bir sorun yaşıyorum. Her şeye rağmen yine'de, tüm türlerden hatırı sayılır meyve aldık, en azından tohumlarımızın devamı sağlanacak.

Selahattin hocam size bir sorum olacak:

Eğer hastalıktan dolayı böyle oldular ise, alacağımız bu tohumları önümüzde'ki yıl ekebilirmiyiz? Hastalığı taşıma riskleri varmı'dır?

Eklenen Resimler

Eski 01-09-2010, 16:02   #686
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Domates sürgünlerini köklendirmiştim. Son hali bu şekilde. Neredeyse sürgün aldığım fidenin boyuna geldi. Bu sürgün domatesten de sürgün aldım Bakalım ondan da meyve alabilecek miyim

Eklenen Resimler

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2010, 22:02   #687
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Herkese merhaba domates fidemdeki çiçekler nedense çıktıktan 1hafta sonra düştüler bunun sebebi nedir?

Eski 02-09-2010, 14:24   #688
Yeni Üye

yorumsuzum's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2010
bildiğim kadarı ile sulama düzensizliği veya aşırı sulamada oluyordu
kolay gelsin

yorumsuzum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2010, 14:34   #689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _enes_ Mesajı Göster
Herkese merhaba domates fidemdeki çiçekler nedense çıktıktan 1hafta sonra düştüler bunun sebebi nedir?
Sn enes,
Sanırım bitkiye fazla su veriyorsunuz. Domates başta genelde çiçeklenme döneminde tane tutana kadar su verilmez.Kolay gelsin selamlar

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2010, 22:27   #690
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

aslında çok sulamıyorum 4 günde 1 falan

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024