agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2010, 14:40   #631
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreilhan Mesajı Göster
Bugün domates fidelerimde ıssırıklar ve lekeli yapraklar farkettim.Yaprakların altına bir baktım ki,yeşil çok küçük bir zararlı.Sizce bu zararlı nedir?Nasıl mücadele etmem gerekiyor?Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Önemli bir noktayı atlamışım.Domateslerin yaprakları,özellikle yeni çıkan taze yapraklar kıvrılıyor,kıvrılıp oluk oluk oluyor.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 16:22   #632
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qokhanyilmaz Mesajı Göster
Aynı çıkıntılar bizim domates köklerinde de ortaya çıktı.Sulama neredeyse haftada bir defa yapıyorum.Direk olarak köklerine değil çevresine veriyorum suyu. Günde ortalama 6 saat direk güneş ışığına maruz kalıyorlar.Bu hastalıkla ilgili kesin bir şey bulamadım.
Bunun haricinde resimde görünen küçük beyaz nokta gibi olan bir tür canlı bitki yapraklarını sarmaya başladı.Önlem olarak ne yapmalıyım ?

sizin domateslerinizdeki kökler, öncekileriyle aynı şey değil. Gövde yere yattığı veya yere çok yakın olduğu için bitki kök (saçak atıyor) toprağa. Köklerinde çürüme olma ihtimali de olabilir.
Bahsettiğiniz beyaz canlıları göremedim. Ama sözünü ettiğiniz canlı herhalde beyaz sinektir.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2010, 22:41   #633
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Benim bahsettiğim canlılar 2. resimde yaprak üstündeki beyaz lekeler.Sanki un serpmiş kadar küçük görünümdeler. Diğer resimde görülen kökler ise son bir haftada ortaya çıktı.Son zamanlardaki tek değişiklik yağmur yağmasıydı.Onun dışındaki neredeyse her şey başından beri rutin uyguladığım şeyler.

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 08:38   #634
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Ayazkentli,
Çok teşekkür ediyorum ...

gülce78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 10:38   #635
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Merhabalar,
Tatile gitmeden önce acil yardıma ihtiyacım var arkadaşlar. Balkonumda domates yetiştiriyorum. 20 lt lik damacanaları kesip saksı yapıp onlarda yetiştirdim. Çiçek de açtılar ve sanırım dökülen çiçeklerin dibinden de minik domateslerim görünüyor. Buraya kadar herşey yolunda aslında fakat 10 gün sonra 10 günlük bir tatile çıkacağım. Saksıları verebileceğim birisi ya da anahtar bırakabileceğim komşum yok. Ben bu saksıları banyo küvetine koyup küvete de su koysam 10 gün dayanırlar mı güneşsiz? Ya da apartman boşluğuna çıkarabilirim. Orda komşular sulayabilir. Orası da çok güneş değil ama banyo dan daha aydınlık tabii. Yani acil olarak yardımlarınıza ve çözüm önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler...

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 10:51   #636
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Yaprakların çevresinde başlayan kararma ve kuruma bir hastalık mıdır?

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 13:05   #637
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2009
geçen yıl ben de internette gördüğüm bir haber üzerine balkonda bir şeyler yetiştirmeye başladım. geçen yılın tecrübeleri ve buradan öğrendiğim bilgileri de gözönünde tutarak bu yıl sadece domates ve biber yetiştirmeye başladım. yalnız çözüm bulamadığım bir problemim var. domateslerimden bir tanesi hiç çiçek açmıyor. Daha doğrusu tozlaşma yapacak organelleri var ama sarı renkli tozları yok .dolayısıyla meyve vermiyor. acaba bunun nedeni ne olabilir. toprağı suyu yerinde ve burda yazılan tavsiyelere uygun, güneş de alıyor. aynı problem geçen yılda oldu. fideleri pazardan köylüden almıştım. herhangi bir vitamin eksikliği mi söz konusu acaba balkonumun son fotoğraflarını da ekledim tavsiyelerinizi bekliyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen ceysulsefil : 16-06-2010 saat 18:18 Neden: resim eklemek için
ceysulsefil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 09:19   #638
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a1919 Mesajı Göster
Merhabalar,
Tatile gitmeden önce acil yardıma ihtiyacım var arkadaşlar. Balkonumda domates yetiştiriyorum. 20 lt lik damacanaları kesip saksı yapıp onlarda yetiştirdim. Çiçek de açtılar ve sanırım dökülen çiçeklerin dibinden de minik domateslerim görünüyor. Buraya kadar herşey yolunda aslında fakat 10 gün sonra 10 günlük bir tatile çıkacağım. Saksıları verebileceğim birisi ya da anahtar bırakabileceğim komşum yok. Ben bu saksıları banyo küvetine koyup küvete de su koysam 10 gün dayanırlar mı güneşsiz? Ya da apartman boşluğuna çıkarabilirim. Orda komşular sulayabilir. Orası da çok güneş değil ama banyo dan daha aydınlık tabii. Yani acil olarak yardımlarınıza ve çözüm önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler...
Burda bazı çözüm önerileri var, bir bakın isterseniz:

Tatile Çıkıldığında Ev Bitkilerinin Bakımı (Basit otomatik sulama sistemleri)

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 09:36   #639

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Yaprakların çevresinde başlayan kararma ve kuruma bir hastalık mıdır?
Resimdeki hastalığın karaleke (Erken yaprak yanıklığı) (Alternaria solani) olması gerekir. Yağışlar yani nemden ortaya çıkmış.
Bakırlı bir ilaçla ilaçlamanızı öneririm. çünkü böyle yağışlı ve serin havalarda bakteriyel hastalıklar da ortaya çıkmış olabilir domateslerinizde.
(Bakır oksiklorür % 50 WP 100 lt. suya 500 g ilaçlama -hasat arası geçmesi gereken süre : 14 gün )

Eski 17-06-2010, 09:37   #640
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Sayın verdoque,
İki gündür onları okuyorum. Serum denemesini yapacağım bugün. Başarılı olursa başka arayışa gerek kalmayacak ama daha kolay bir çözüm olan banyo çözümü işe yarar mı diye sormak istemiştim. Diğer çiçeklerimi sulayıp gidiyorum 10 gün idare ediyor ama domatesler çok fazla su istiyor. 3. gün yapraklarını indiriveriyor. Teşekkürler cevap için.

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 13:01   #641
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın İzzeterişen
İlginize teşekkür ederim. Son 3 güne kadar Ankara'da yoğun yağış oldu. Haklı olabilirsiniz. İlaç kullanmadan atlatılabilecek bir sorun mudur?

Eski 18-06-2010, 21:48   #642

izzeterisen's Avatar

Nem ve ılık hava devam ettiği müddetçe geçmez. Taze yapraklarda da görülüyorsa ilaçlayın. İlaç önermeyeyim, çünkü ilaçlar reçete ile alınıyor artık . Bağlı bulunduğunuz Tarım teşkilatına veya reçete yetkisi olan bir ziraatçı ile görüşün ve ilaçlayın.

Eski 19-06-2010, 19:14   #643
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın İzzeterişen,
Bu siyahlaşma alt yapraklarda görülüyor. Ben de hastalıklı dalları kopararak temizledim. Dün yine yağmur yağdı. Şimdilik yayılma görülmüyor. Benim hobi amaclı 4 metrekarelik sebze bahçemde tohumdan yetiştirdiğim 14 kök ve 2 ayrı tür domatesim var. Pembe ve sub arctic türleri. Eğer yayılma olmazsa ve nem azalırsa ilaç kullanmayacağım.

Eski 23-06-2010, 13:14   #644
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın k donmez,

Yapraklardaki kuruma ve kararma sorununu halledebildiniz mi acaba? Ankara oldukça şiddetli yağışlar görüyor bu aralar. 2 hafta önceki dolu fideleri fena vurdu. Birçok kişi yeniden fide dikimi yaptı. Siz de durum nasıl? Hasar var mı? Sevgiler...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 13:26   #645
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Ben'de bir şey sormak istiyorum.

Ben bu yıl ilk defa -delicious- dev domates ektim.

Tohumları internet'ten aldım ve üzerinde, sırık'mı, oturak'mı yazmıyordu. Şimdi gövdeler büyüyor ve sanki sırık cinsi gibi, uzamaya başladılar. Tabii koltukları'da aynı oran'da büyüyorlar. Oturak'sa koltukları bırakacağım ama sırık cinsi ise, koltuklarını almam gerekiyor ve ben bu cinsin hangi tür olduğuna karar veremedim.

Bu tür'ün sırık cinsi var'mı arkadaşlar?

(her ihtimale karşı 2 gövdenin koltuklarını aldım, diğerlerininki'ni bıraktım).

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 14:03   #646
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın a1919 leğenlerinizi balkona devamlı aşırı sıcak almayacak bir köşeye koyup içini su ile taşmayacak şekilde doldurun saksılarınızı içine koyun, bırakın 10 günü bir ay bile idare eder,
kolay gelsin

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 14:07   #647
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın ayazkentli, ben kendim oturak türü organik üretilen domatesten alınma ilaçsız tohum ile domates diktim ama baktım aynı sırık domates gibi uzuyor, oturak sırık olduğuna bakmadan koltuk alma işlemi yaptım, koltuk aldıkçada daha da uzadılar, diplerine kazık çakıp iple bağladım, böylece devrilmediler, eğer imkanınız var ise ve kendiniz için üretiyor iseniz mutlaka koltuk alın derim.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 18:32   #648
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Sayın Douglas Fir
İki hafta öncekiki dolu yağışında domatesler ve kabaklar epey hasar gördü. Bir de üzerine sürekli yağış eklenince alt yapraklarda kararmalar oluştu. Kararan yaprakları temizledim. Şimdilik durum iyi. Sub arcticlerde bolca çiçek var. Güneşe daha çok ihtiyacımız var. İlk gelişecek meyveleri buradan paylaşacağım. Hava durumuna baktım. 5 gün yağış var. Bugünleri kayıpsız atlatabilirsek, bolca domates göreceğimizi hissediyorum.

Eski 23-06-2010, 20:17   #649
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Yardımlarınız için teşekkürler.

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 23:54   #650
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın k donmez,

Durum şimdilik kontrolunuzde görünüyor. Umarım artık sorun yaşamazsınız. Hakkınız var. Yeni hafta başına kadar yağmurlar sürecekmiş. Ama sonrasınde gelecek güneşin çok faydası olur domateslere. Sevgiler...

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 20:15   #651
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2009
Galeri: 4
Teras da chery domatesi ve küçük sivri biber yetiştirmeye çalışıyorum fakat, bilgim olmadığı için galiba yanlış suluyorum ya da yanlış bir şeyler yapıyorum ki hep kurudular ve yapraklarında harita böcekleri oluştu. Terasım günün büyük çoğunluğunda güneş alıyor acaba fazlamı geldi. Lütfen bu konularda yardımcı olurmusunuz? Teşekkür ederim.

Nilgün Eran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 15:33   #652
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Bir pembe domates ile bir sub arctic'te ilk çiçekler böyle oluştu. Bu normal midir?

Ankara'da yağış devam ettiğinden, yeterli güneş alamayan domateslerde gelişim çok yavaş oluyor. Toprak soğuk ve nemli. Henüz meyve göremedim.

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2010, 12:41   #653
ene
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2010
öncelikle herkese merhaba. çok faydalı ve çok güzel bir forum burası. ben de sırık domates ve red robin yetiştiriyorum. benim sırık domateslerim de bir müddet önce çiçeklendi ancak sizinki kadar büyük çiçekleri olmadan hemen domatese dönüştüler. daha minnacıklar ama tohumdan alıp bu hala getirmek bile insanı çok mutlu ediyor. o minicik domatesleri gördüm ya artık onları yemesem de olur

ene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 16:50   #654
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Fazla yağıstan veya başka sebepten domateslerimin bir kısmı delik. İçinde tırtıla benzeyen bir kurt kemiriyor. 1 kg a yakın yeşil domates attım. Daha kırmızılaşmadan onların ataklarına maruz kalmak insana dokunuyor. Elimde neemazal vardı,pazar .günü uyguladım. Fakat, çözüm olacağına inanmıyorum. Bu kurtlardan nasıl kurtulabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 16:56   #655
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Fazla yağıstan veya başka sebepten domateslerimin bir kısmı delik. İçinde tırtıla benzeyen bir kurt kemiriyor. 1 kg a yakın yeşil domates attım. Daha kırmızılaşmadan onların ataklarına maruz kalmak insana dokunuyor. Elimde neemazal vardı,pazar .günü uyguladım. Fakat, çözüm olacağına inanmıyorum. Bu kurtlardan nasıl kurtulabilirim ? Yardımcı olursanız sevinirim.
Böyle bir şey mi?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 17:04   #656
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Sevgili Kiraz, evet onlar.

Eski 29-06-2010, 17:07   #657
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Yeşil kurtla ilgili özellikle larva döneminde kimyasal mücadeleden bahseden yazılar çok ama biyolojik mücadele için bir şey bulamadım.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 17:27   #658
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Ben de akşam evden aramalıyım. Lillum'ada sormalı. Benimkiler, larva dönemini aşmışlar. Sıra sıra domates yap, gelsin delik deşik etsinler. Belki İzzetiersen, biyolojik bir tarif verebilir.Çünki, bahçeye kımyasal sokmak istemiyorum.

Eski 29-06-2010, 17:40   #659
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın sındırgılı,
Domatesin yakınlarında mısır ekili mi?

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 18:19   #660
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Hayır, adalara yalnız salatalık,kadife,biber ve fesleğen dikmiştim. Salatalıklarıda sonra çok büyüyüp,domateslerin gelişimi engellemesin diye söktüm.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024