agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2011, 11:07   #961
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2011
Benim domateslerimde mantar var galiba.Uzerlerinde ceviz kadar domates de var.Ben ilacladim ama dogru mu yaptim bilmiyorum.Bahce komsum uzerinde meyvesi varken ilaclanmaz dedi.Dogru mu yaptim ya da ne yapmaliyim bu donemde??

berkayseray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 22:09   #962
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Merhaba, yaklaşık 2 ayda çimlendirmeye uğraştığım tohumlardan ümidi keserek çimlendirme kabındaki torf/toprağı geniş saksımın içerisine eklemiştim. Daha sonra da bazı fideleri şaşırttarak o kapta geliştirmeye çalışıyordum. 2 yeni tohum çimlenmiş ve ilk izlenimim domates oldukları yönünde. Bunlarında türleri hakkında bilgim yok. 2 domates türü var biri red befsteak diğeri ise erkenci domates (3 ayda çıktı nasıl erkenciyse)

Çimlenmiş olan patatesin üzerindeki oluşan kök kısmını da çöpten alıp toprağa ekmiştim. Tutmaz ama en azından gübre olur düşüncesiyle. o bile tutmuş. iki ayrı patates fidem var.

Tutmaz demeyin şansınızı deneyin bu bir yerden tanıdık geldi.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 18:41   #963
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Wink

sğol huysuz.) en son yaptığım örtü yine dün yırtıldı,artık vazgeçtim 1 gündür bolca rüzgar yediler,bir 2günkalsın böyle bakalım noluyo

aslı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 18:04   #964
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Arkadaşlar, biliyorum domatesin zamanı geçti ama birşey sormak istiyorum. eğer cevap verirseniz sevinirim.
Viyollere ektiğimiz domates tohumları sağlıklı gelişir mi? Çünkü viyoller 5 cm derinliğinde. Sizce bu kadar küçük viyolde domatesi 2 ay büyütüp daha sonra bahçeye dikebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 18:20   #965
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Viyollerde sadece çimlendirme ve şaşırtma yapılıyor. Gelişim için kullanılanları ise daha büyük haznesi olanlar. 2 ay neden viyolde tutmak istiyorsunuz ki ? Çıkar çıkmaz şaşırtma yapsanız, biraz büyüyünce de bahçeye alsanız meyvesinide alırsınız sanırım.

Ben geçen hafta aldığım cherry diye satılan ama ceviz büyüklüğünde olan domatesler ya red robinse diyerekten hemen viyolde çimlendirdim ve şaşırtmasınıda dün yaptım mesela. 1 tane domates verdiğini göreyim yeter

HuYSuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 23:04   #966
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HuYSuz Mesajı Göster
Viyollerde sadece çimlendirme ve şaşırtma yapılıyor. Gelişim için kullanılanları ise daha büyük haznesi olanlar. 2 ay neden viyolde tutmak istiyorsunuz ki ? Çıkar çıkmaz şaşırtma yapsanız, biraz büyüyünce de bahçeye alsanız meyvesinide alırsınız sanırım.

Ben geçen hafta aldığım cherry diye satılan ama ceviz büyüklüğünde olan domatesler ya red robinse diyerekten hemen viyolde çimlendirdim ve şaşırtmasınıda dün yaptım mesela. 1 tane domates verdiğini göreyim yeter
Efendim, domatesi bahçede yetiştirmek için 6-8 hafta süre gerekli yani yaklaşık 2 ay. O yüzden viyollere direk tohum ekip bu 6-8 haftaya şaşırtma işlemi yapmadan viyolde geçirmesini istiyorum. Aklıma takılan şeyse viyolde çimlendirirken sadece torf koyduğumuz için fidenin torfda beslenip beslenemeyeceği. İyi akşamlar...

Eski 28-06-2011, 06:24   #967
Ağaçsever

Gelişiyor tabii ki ama gübre takviyesi yapmazsanız gelişimleri çokta iyi olmuyor.

Eski 28-06-2011, 06:37   #968
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
Efendim, domatesi bahçede yetiştirmek için 6-8 hafta süre gerekli yani yaklaşık 2 ay. O yüzden viyollere direk tohum ekip bu 6-8 haftaya şaşırtma işlemi yapmadan viyolde geçirmesini istiyorum. Aklıma takılan şeyse viyolde çimlendirirken sadece torf koyduğumuz için fidenin torfda beslenip beslenemeyeceği. İyi akşamlar...
Merhaba, ben forumlarda torflarin sadece cimlendirmek amacli oldugunu hic bir besleyici tarafi olmadigini defalarca okumusumdur. Ayrica domatesi cimlendirdikten sonra 4-5 gercek yaprak ciktiginda sasirtma yaparsaniz daha iyi verim alirsiniz.

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 17:38   #969
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2011
Thumbs up

domateslerim konusunda yardımcı olur musunuz lütfen? Nasıl gübreleme yapmalıyım? Şu an fotoğraflardaki gibiler. Tohumları ekeli neredeyse 2 ay olacak, bu durumdalar. Ne zaman meyvesini yemek nasip olur sizce?

Name:  DSCF2153a.jpg
Views: 1368
Size:  30.7 KB

Name:  DSCF2155a.jpg
Views: 1411
Size:  69.6 KB

Name:  DSCF2157a.jpg
Views: 1440
Size:  69.8 KB

no_lina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 18:11   #970
Ağaçsever

Bende kendime diyordum.. sık dikiyorum, fazla dikiyorum saksılara diye. Sizinkileri görünce demek beni de geçen varmış dedim O saksılar domatesler için malesef ideal değil ve çok sık olmuş. Gelişiminin yavaş olmasının en büyük nedenide bu zannedersem. Ayırma imkanınız yok mu ? 10 ya da 5 litrelik pet şişeleri kullanabilirsiniz örneğin. Gübre konusunda yakın mısnız bilmiyorum ama ben balgatta bulunan fidanlıktan hayvansal gübre almıştım. Yakınsanız sizde oradan gübre temin edip toprakla karıştırarak yeni saksılara ayırsanız iyi olur. Gübrenin çuvalı 6 liraydı.

Eski 28-06-2011, 21:34   #971
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Hersene balkonumda 19 lt lik damacana larımdaki domateslerimin altları siyah oluyor....bir kaç kişiye sordum kalsiyum eksikliği dediler....bu konuda bi malumatı olan vRMI ACABA?

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 21:39   #972
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Evet, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan çiçek burnu çürüklüğüdür. Fazla sulamada daha çok ortaya çıkar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 09:36   #973
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Evet, kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan çiçek burnu çürüklüğüdür. Fazla sulamada daha çok ortaya çıkar.
çok teşekkür ederim Sn. Meyvelitepe...sulamayı hala yanlış yapıyoruz anlaşılan

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 18:10   #974
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Çiçek burnu çürüklüğü olan domatesleri yeşilken koarıp uzaklaştırmalı mıyız?Hümik ve fülvik asit karışımı organik gübre satın aldım,bu sorunun giderilmsine faydası olur umarım.

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 18:58   #975
Ağaçsever

O asitler yanılmıyorsam ph ı düşürüyordu. Bu yüzden yeni bir ekleme yapmadan önce neden olduğunu anlamak daha doğru olmaz mı. Tabii yetiştirmenize bağlı olarak bunu sizin tesbit etmeniz ya da verdiğiniz gübre vb gibi şeyleri belirterek konuya hakim arkadaşlardan yardım almanız ve sonrasında belki kalsiyum içerikli gübre eklemeniz uygun olabilir.

Tektar sitesinde bulduğum kalsiyum alımını azaltan nedenler

Alınımını Azaltan Koşullar

1) Yüksek oranda amonyum NH4 azotu ile besleme
2) Toprakta su yetersizliği veya yüksek tuz konsantrasyonu
3) Yeni kök oluşumunu engelleyen, düşük sıcaklık ve yetersiz havalanma
gibi koşullar.
4) Düşük pH’lı topraklar.
5) Organik topraklar ve ya fazla miktarda organik madde eklenen topraklar.
6) Gübre ile fazla miktarda potasyum veya magnezyum verilmesi.

Adı / İçeriği / Kullanım Amacı

APICAL %10 Ca, %4 Mg Yapraktan uygulanabilir özel formülasyon

TOPCAL % 17 Ca, %0.1 B Yapraktan uygulanabilir özel formülasyon

NİTROCALCİO % 14 Ca Damlamadan uygulamak için geliştirilmiş formülasyon

Eski 29-06-2011, 19:16   #976
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Alıntı:
Bende kendime diyordum.. sık dikiyorum, fazla dikiyorum saksılara diye. Sizinkileri görünce demek beni de geçen varmış dedim O saksılar domatesler için malesef ideal değil ve çok sık olmuş. Gelişiminin yavaş olmasının en büyük nedenide bu zannedersem. Ayırma imkanınız yok mu ? 10 ya da 5 litrelik pet şişeleri kullanabilirsiniz örneğin. Gübre konusunda yakın mısnız bilmiyorum ama ben balgatta bulunan fidanlıktan hayvansal gübre almıştım. Yakınsanız sizde oradan gübre temin edip toprakla karıştırarak yeni saksılara ayırsanız iyi olur. Gübrenin çuvalı 6 liraydı.
Teşekkür ederim sayın Huysuz. Haklısınız biraz sıkışıklar. Tohumu o kadar çok atmışım ki ne kadar ayırsam da tüm yakınlarıma fidanları dağıtsam da hala sıkışıklar. bikaç haftaya kadar evi taşıyacağım. Taşıdıktan sonra ayırmayı düşünüyordum bende. Dediğiniz gibi önce hayvansal gübre alıp karıştırarak yaparsam iyi olacak. Peki bu önümüzdeki aylarda meyve verir mi? Nişanlım dalga geçiyor da "bu kadar zahmet ettin ***. meyvesini de yeriz" diye gülerek. Ben de "gör bak büyüsünler sana yedirmiycem" diyorum ama endişeliyim tabi ya meyve olmazsa diye

Eski 29-06-2011, 21:06   #977
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Merhabalar,
Bahçemizdeki domateslerde aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz bozulmalar ve böceklenmeler oluştu.

Şu anda yaygın değil sadece bir kaç domateste var yaklaşık 100 kök kadar domates var bahçede.

Üç farklı sorun var,
1-Bitlenme
2-Lekelenme
3-Buruşma

Bunlar için ne ya da neler yapmak gerekmetedir. İlaç uygulaması olarak sadece organik ilaçları uygulamayı düşünüyorum. Ya da evde yapabileceğim arap sabunu sirke vb. malzemelerle oluşturulan karışımları kullanmayı düşünüyorum.

Yarın için NeemAzel uygulamayı planlıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

1-

2-

3-

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 21:12   #978
Ağaçsever

Üç senedir bende balkonda saksılarda domates yetiştiriyorum ancak açıkcası hiç diktiğim ve meyve aldığım tarihe dikkat etmedim. Tarihlere hiç önem vermediğim için de size şu kadar sürede meyve alırsınız diyemiyorum fakat biraz hafızamı zorlayınca Nisanın 15 ine yakın bir zamanda diktiğimi ve yaklaşık 15-20 gün önce ilk meyveleri gördüğümü anımsıyorum. Hemen hemen 2 ay yapıyor yani.

Sizin elinizde zaten gelişmiş bir durumda olan domatesleriniz olduğu için saksılara ayırdığınız takdirde kısa bir adaptasyon sorunundan sonra yeniden normal gelişimine geçeceğini düşünürsek havalarda ısındığı için sanırım 1-1,5 ay gibi bir süre sonra meyveyi görebilirsiniz. Onun büyümesi kızarması ise ayrı bir mevzu tabii.. Dediğim gibi tarihlere hiç dikkat etmedim malesef. O yüzden daha detaylı birşey söyleyemiyorum ama saksılara aktarma işlemini geciktirir ve taşınmayı beklerseniz bu işlem fideleri kaybetmeye kadarda gidebilir. Kökler bir birine daha çok girecek ve ayırırken ister istemez köklere zarar vereceksiniz.. birde havalar iyice ısınmış olacak ve ayırdığınız fideler kök gelişimini yeni toprakta sürdüreyim derken adapte olamadan sıcaktan dolayı kaybedebilirsiniz.

Bu arada ben fidenizin çok olmasından dolayı 5-10 litrelik dedim ama hacim ne kadar büyük olursa o kadar iyi gelişiyorlar.

Onun zevki herşeye bedel gerisini boşverin. Bana da her sene zamanı geçti olmaz şimdi diyolardı ama mutlaka azda olsa meyvesini alıyordum ve kokusu büyütmesi ayrı bir zevk veriyor insana malum. Gerçi bu sene birde kuzenin diline düştük.. Kasa göndereyimmi domatesleri toplarken lazım olur dedi
Karşısına geçip domatesleri yerken hatırlatacağım ona bunu tabi

fikir yürütebilmeniz için 2 fotoğraf ekliyorum. Arasında 17 gün var ve bu süreçte iki katına çıktı diyebilirim. Tabii gelişme biraz yavaş bende çünkü toprağı neredeyse 10 yıllık ve hiç gübre eklenmedi. Birde oldukça sıkışık malum. Sabah bu yüzden dallarını aldım biraz ve alırken bir kaç dalı kırınca aklıma fotoğraf çekmek geldi. Sağ taraf o yüzden biraz farklı duruyor. Ön ve arkada ki fideler ışık almadığı için gelişmiyordu.

Yüklerken sıralamayı ters yapmışım allttaki 12 haziran üstteki 29 haziran.

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2011, 20:21   #979
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Ooo maaşallah sayın Huysuz, sizin domatesler baya büyümüş. Ben de 2 haftaya kadar saksılara ayıracağım umarım sorun olmaz. Çok hızlı büyüyorlar, şimdi baktım da daha bir sıkışık olmuşlar

Umarım ben de "meyvesini de görmek nasip olacak mı" diye takılanların karşısına geçip domatesimi yiyebilirim Gerçekten büyürken kokusu bile ayrı bir güzel, her gün kokluyorum mis gibi, dilerim meyveleri de aynı şekilde olur.

tekrar teşekkür ederim cevabınız için, söylediklerinizi dikkate alacağım

Eski 01-07-2011, 11:41   #980
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gelişiyor tabii ki ama gübre takviyesi yapmazsanız gelişimleri çokta iyi olmuyor.
Teşkkürler cevabınız için...

Eski 01-07-2011, 11:47   #981
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Merhaba, ben forumlarda torflarin sadece cimlendirmek amacli oldugunu hic bir besleyici tarafi olmadigini defalarca okumusumdur. Ayrica domatesi cimlendirdikten sonra 4-5 gercek yaprak ciktiginda sasirtma yaparsaniz daha iyi verim alirsiniz.
Teşkkürler cevabınız için...

Eski 01-07-2011, 12:36   #982
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Sn. no lina,

domateslerinizi saksılara ayırdığınızda bir şey olmaz, merak etmeyin. Daha iyi olacaklardır (bu yer değişikliğine -şaşırtma- deniliyor). Domateste en az 2 defa şaşırtma yapmak çok daha iyi sonuç veriyor. Hatta uzun yıllar önce tarla ve bahçelere diktiğimiz domates fidelerine, 3 kez şaşırtma yaptığımız bile oluyordu.

Vakit kaybetmeden her birine şaşırtma yapmanız iyi olacaktır (Yani 2 hafta beklemeyin). Temmuz ayı geldiği için ve Ankara ikliminde yaşadığınızdan, yeni yerlerine ancak alışıp büyümeye başlarlar.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2011, 21:27   #983
Ağaç Dostu

no_lina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayazkentli Mesajı Göster
Sn. no lina,

domateslerinizi saksılara ayırdığınızda bir şey olmaz, merak etmeyin. Daha iyi olacaklardır (bu yer değişikliğine -şaşırtma- deniliyor). Domateste en az 2 defa şaşırtma yapmak çok daha iyi sonuç veriyor. Hatta uzun yıllar önce tarla ve bahçelere diktiğimiz domates fidelerine, 3 kez şaşırtma yaptığımız bile oluyordu.

Vakit kaybetmeden her birine şaşırtma yapmanız iyi olacaktır (Yani 2 hafta beklemeyin). Temmuz ayı geldiği için ve Ankara ikliminde yaşadığınızdan, yeni yerlerine ancak alışıp büyümeye başlarlar.
Teşekkür ederim sayın ayazkentli.

Birkaç güne kadar şaşırtmaya karar verdim ben de bekleyemeyeceğim. Hemen saksı ve toprak bir de gübre almam lazım tabi

Eski 02-07-2011, 16:27   #984
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2011
benim saksıda yetiştirdiğim domastelerimden birinin gövdesinin toprakla birleştiği bölümde kabarcık şeklinde birşeyler çıktı sonra zamanla gövdeden yukarı doğru çıkmaya başladı. şuana kadar tüm çiçekleri sapı kuruyarak döküldü hiç ürün vermedi. şimdi de yakınındaki diğer domateslerinde gövdeleri kabarmaya başladı çiçekleri dökülmeye başladı. bu konuda ne yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim.

Çağlar COŞAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 21:47   #985
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Selam huysuz, benim yakinen gördüğümden sonra ne kadar büyümüşler.

Eski 06-07-2011, 22:40   #986
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Çiçeklenen domates fidem. ilk yetiştirebildiğim ve en büyük durumdaki domatesim. afrika togo domatesi.

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2011, 09:41   #987
Ağaçsever

Hüseyin Bey selamlar.. Sizin domateslerin dünkü rüzgardan etkilenmediklerine sevindim. Geldiğinizde sandalye ile destek yapıp rüzgarı kırmasını istediğim büyük uzun olan saksıdaki domateslerin tamamı dün gece eve geldiğimde toprağa sıfır vaziyette yan yatmışlardı. Fotoğrafda görünen saksıdaki domateslerin ise bir tanesi yatmış.. Duvarın L şeklinde olması ve saksının çok yakın bulunması diğerilerini korumasını sağlamış.

Dünden beri balkon temizlemekle ve onlarla uğraşıyorum. Herşeyi süpürdüm diye düşünürken hala bir yerlerden çiçeklerin çıkması ve meyve tutumuna başlamış olması insanın hepten canını sıkıyor. Sabah sırf onlar için güneşten önce erken kalkıp kök kısmına yakın olan toprağı destekleyerek ve sabitleyip ayağa kaldırdık bakalım ama sonuç ne olacak hiç bilmiyorum. Kırık olmasa da oldukça ezilmişler sürekli olan sallanmadan dolayı sanırım.. Tam herşey bitti derken az önce de domateslerin iyice büyümüş olduğu salkımlardan birinin tamamen aşağı indiğini farkedip onuda telle bağladım ama ne olacak onuda bilmiyorum. Sapı ikiye katlanmış gibi birşey olmuş. Baktıkça yeni şeyler görüyor insan.
Çeri domateslerimdeki çiçeklerden ise geriye birşey kalmamış. Onlar için üzülmüyorum.. kızaranları kuşlar alıp gidiyor zatende.. diğerleri kötü oldu.

Sakınan göze çöp batar diye boşa söylememişler sanırım. En çok rüzgarın olduğu dönemde korudum... büyüdüler ve artık o kadar rüzgar olmaz diye sizinle balkonda konuştuğumuz en çok güneş alacak olan kenar kısmına geçirdiğimde ve evde olmadığım bir gün rüzgar herşeyi mahvetti.

Sizin domateslerde de haftaya meyveler görünmeye başlar sanırım. Aman siz de benim ki kadar üzerlerine düşmeyin. Domates türlerini çok bilmiyorum ama küçük oluyorlarsa ve kargalar balkonunuzu ziyaret ediyorsa şayet onlar içinde birşey düşünmelisiniz.. zira tam iyice kızardı dediğiniz bir anda alıp gidiyorlar
Sevgiler..

Eski 07-07-2011, 12:34   #988
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Resimde satın alırken Afrika togo domatesi diye satıyorlardı internetten. Benim ektiklerim arasından tohumu en çok dikkat edilerek ekilen. Tohum aşamasında da saşırttıktan sonra da kabında etiketi var. Satıcı tarafından yanlış gönderilmemiş se türü Afrika Togo Domatesi.

Eski 10-07-2011, 02:28   #989
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Çiçeklenen domates fidem. ilk yetiştirebildiğim ve en büyük durumdaki domatesim. afrika togo domatesi.

Masallah sayin h.isik emeklerinizin karsiligi almaya baslamissiniz. Saygilar

Eski 10-07-2011, 02:37   #990
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Alıntı:
Hüseyin Bey selamlar.. Sizin domateslerin dünkü rüzgardan etkilenmediklerine sevindim. Geldiğinizde sandalye ile destek yapıp rüzgarı kırmasını istediğim büyük uzun olan saksıdaki domateslerin tamamı dün gece eve geldiğimde toprağa sıfır vaziyette yan yatmışlardı. Fotoğrafda görünen saksıdaki domateslerin ise bir tanesi yatmış.. Duvarın L şeklinde olması ve saksının çok yakın bulunması diğerilerini korumasını sağlamış.

Dünden beri balkon temizlemekle ve onlarla uğraşıyorum. Herşeyi süpürdüm diye düşünürken hala bir yerlerden çiçeklerin çıkması ve meyve tutumuna başlamış olması insanın hepten canını sıkıyor. Sabah sırf onlar için güneşten önce erken kalkıp kök kısmına yakın olan toprağı destekleyerek ve sabitleyip ayağa kaldırdık bakalım ama sonuç ne olacak hiç bilmiyorum. Kırık olmasa da oldukça ezilmişler sürekli olan sallanmadan dolayı sanırım.. Tam herşey bitti derken az önce de domateslerin iyice büyümüş olduğu salkımlardan birinin tamamen aşağı indiğini farkedip onuda telle bağladım ama ne olacak onuda bilmiyorum. Sapı ikiye katlanmış gibi birşey olmuş. Baktıkça yeni şeyler görüyor insan.
Çeri domateslerimdeki çiçeklerden ise geriye birşey kalmamış. Onlar için üzülmüyorum.. kızaranları kuşlar alıp gidiyor zatende.. diğerleri kötü oldu.

Sakınan göze çöp batar diye boşa söylememişler sanırım. En çok rüzgarın olduğu dönemde korudum... büyüdüler ve artık o kadar rüzgar olmaz diye sizinle balkonda konuştuğumuz en çok güneş alacak olan kenar kısmına geçirdiğimde ve evde olmadığım bir gün rüzgar herşeyi mahvetti.

Sizin domateslerde de haftaya meyveler görünmeye başlar sanırım. Aman siz de benim ki kadar üzerlerine düşmeyin. Domates türlerini çok bilmiyorum ama küçük oluyorlarsa ve kargalar balkonunuzu ziyaret ediyorsa şayet onlar içinde birşey düşünmelisiniz.. zira tam iyice kızardı dediğiniz bir anda alıp gidiyorlar
Sevgiler..
Basiniza gelen bu uzucu olay icin gercekten cok uzuldum. Meyvelerini yiyeceginiz gunu beklerken emeklerinizin zayi olmasi cok aci olmus. Cok gecmis olsun yapilacak bir sey yok mu acaba?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024