agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni2607Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2010, 10:48   #601
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2008
15 litrelik kabın mevcut çiçekleri de domates yapıp besleyemeyeceğinden korkuyorum.Herhangibir budama gerekir mi acaba?

Eklenen Resimler

knry07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 01:12   #602
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2008
İlk defa balkonda domates yetiştirmeye başladım, tecrübelerimi paylaşayım dedim.
Ankara Güdül ilçesinde "küpe domates" dedikleri bir tür domates tohumlarını arkadaşımdan temin ettim. Tohumları nisan ayının sonlarında direk saksıya ektim,saksı derinliği yaklaşık 30cm toprak olarak torf ile çam ormanı toprağı karıştırdım yaklaşık yarı yarıya oranla, biraz soğuktan etkilendikleri için geç büyüdüler. 29 mayıs itibariyle fotoğraftaki hale geldiler.http://2.bp.blogspot.com/_sxEMI-tNee...0/IMG_4663.jpgFidanın boyu yaklaşık 20cm, diğeri yarısı kadar olabildi ona çok iyi bakamadım. 2 günde bir yaklaşık 1-1,5 litre musluk suyu ile suluyorum. Sulamayı hep akşam saatlerinde yaptım. Şimdilik herşey yolunda diğer domateslerimin de durumu iyi, plastik bardakta çimlendirdiklerimi martta başladığım için onların boyu daha büyük ve birçoğu çiçek açtı. Onların da fotolarını ekliyorum , http://1.bp.blogspot.com/_sxEMI-tNee...0/IMG_4659.jpg , http://2.bp.blogspot.com/_sxEMI-tNee...0/IMG_4134.jpg

Forumdaki bilgiler çok işime yaradı, emeği geçen herkese teşekkürler, selamlar

Düzenleyen delidumrul : 01-06-2010 saat 23:20 Neden: ekleme
delidumrul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 01:57   #603
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Monütör bu fotoğrafları almıyor, pikselini düşürürmüsünüz.
http://www.agaclar.net/forum/faq.php?faq=42#faq_401

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 19:58   #604
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda123 Mesajı Göster
acemiliğimin tavan yaptığığı an
bulduğum bütün tohumları bir kaba ekiyorsun. sonra hergün gözün gibi bakıyororsun o da senden aldığı sevgiyle hızla büyüyor, coşuyor, coşuyor, coşuyor....... sende onları şaşırtmak için ayırdığında 150 -200 tane fide oluyor sen onu saalerce uğraşıyorsun evde bulduğun saksılara ekiyorsun. baktın saksı yetmiyor üçer beşer ekiyorsun, baktın yetmedi evde ki yoğurt kabı, tas tabak ne varsa devam ediyorsun, baktın ki sığmadı, dost ve arkadaşlarını arayıp sana bir süprizim var diyip beşer onar fideleri paket yapıp isimlere göre ayırıyorsun...domates ekmeden önce beni kimse uyarmamıştı. bir tohum 1 fide
müthiş işte Türk'ün azmi

Ayazkızı beğendi.
Celal İçbudak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2010, 20:49   #605
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
)))))))))

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2010, 14:12   #606
Ağaçsever

_enes_'s Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2009
Herkese iyi günler. Benim 2 tane sorum olcak
1-Ektiğim yaklaşık 10 tane domates tohumundan sadece 1 tanesi yetişti bu sebebi nedir?Neden öbür ki tohumlar çıkmadı?
2-Domates saksımın yanında haşerelerle karşılaştım bunlar karıncalar ve tam olarak bilmediğim bir böcek türü 2-3 mm uzunluğunda kırmızı kanatlı bir böcek türü bunlar bitkime zarar verir mi? ne yapmam gerekir? lütfen cevaplarınızı bekliyorum

_enes_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 00:15   #607
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn.enes,
Tohumlarınızın çimlenme gücü çok düşük olabilir,
tohumları ektiğiniz zaman toprak çok ıslak olabilir ve bu nednele tohumlar çürümüş olabilir,
Sözünü ettiğiniz böceklerden kaynaklanacağını sanmam bu çıkışın, tohum toprak altında çünkü.
Başka sebepler de olması mümkün.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 00:20   #608

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi knry07 Mesajı Göster
15 litrelik kabın mevcut çiçekleri de domates yapıp besleyemeyeceğinden korkuyorum.Herhangibir budama gerekir mi acaba?
Domatesiniz sırak galiba.
Kap yeterli,
Sürekli filizler 4-5 cm. olduğu zaman sabahları filizlerini kırın. (Gövde ile yaprak arasında çıkan filizler) Uç filizi sakın koparmayın. o sürekli uzasın ve salkım versin. Tek gövde büyütün.
Salkımda 6-7 meyveden sonra salkımın ucunu kesin.
Bitkinizi Susuz bırakmayın.
Azar azar ama toprağını kurutmadan sulayın. domates susuz kalmayı sevmez.

15.5.30 gibi oranlarda bir gübre bularak haftada bir sürekli gübreleyin.

Eski 04-06-2010, 21:49   #609
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Bu mesajımdaki fidelerim domates vermeye başladı.

Eklenen Resimler

demir06 beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 23:00   #610
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Arkadaşlar 2-3 gündür yağmur dinmedi. Balkonumun üstü kapalı ama domates saksılarım doğal olarak rüzgarın serptiği yağmura maruz kalıyorlar. Saksı toprakları aşırı ıslanmıyor ama yapraklar sürekli ıslak kaldı bu 3 günde. Bu durumun, yeni çıkmaya başlayan çiçeklere zararı olur mu? Zararlı böcüklerin istila etmesine de sebep olur mu? Çeşme suyu olmaması sevindirici tabii ama bir yandan da sorduğum konularda endişeliyim. Biber ve patlıcanlarım biraz daha iç kesimde, doğrudan ıslanmıyorlar ama hava nemli tabiiki.

Tabii yağışların iyi yanı da 2 gündür ara ara, balkonda şemsiyeyle 6 litre su topladım Sebzelerimin bir kaç sulamalık suları hazır oldu.

demir06 beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 10:19   #611
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2009
Merhaba arkadaşlar,
Bende bu sene balkonumda domates, biber ve salatalık yetiştiriyorum. Domateslerimde pek bi sorun yok, bazıları çiçeklenmeye bile başladı. Ayazkentlinin domates dibine diktiği kardeş bitkilerini (fesleğen ve kadife çiçeği) bilmeden sadece böcekleri uzaklaştırmak amacı ile almış, bitkilerimin yanına koymuştum. İki gün önce de bulunduğu yerlerden alıp saksıların içine koydum, çiçekçiden aldığım gibi. Bunları toprağa diksem daha mı iyi olur?Ayazkentli yanına dikmiş çünkü Bitkiyi beslediklerini bilmiyorum açıkçası.

Domateslerimin bazılarında yapraklar aşağı doğru, gövdeyle yaprağın birleştiği yerden nerdeyse 45 derece açı yapacak şekilde eğiliyor. Sanki kırılacak gibi duruyor. Nedeni ne olabilir? Birde fotolarda görüldüğü şekilde balkonumuzun çevresi demirli, önce demirlere bağlayıp sardırayım sırık yapmayım demiştim ama demirlerin güneşte aşırı ısınınca yaprakları yakabileceği söylendi. Katılıyormusunuz? Balkonumuz sabah pek güneş almıyor öğlene yakın ve öğleden sonra güneş alıyor. Açık olduğundan rüzgarda alıyor, 2. kattayız çiçekler oluştuğunda tozlaşma olmama ihtimali varmı? Çiçekler tamamen olduğunda tozlaşma olması için ara sıra kurutma makinesi tutsam olur mu?

Fotolarda kırmızı çarpı ile işaretlediğim, balkonun dışında 3 büyük beton saksı var (40x50 cm boyutlu ) bunlara da 2 chery 1 sırık domates fidesi diktim. Yağmur bu ara çok yağdı ve çiçeklenene kadar su pek vermekistememe rağmen mecburi sulama oldu ama, chery domatesim 25-30 cm olmasına rağmen çiçeklenmeye başladı. Onlara sırık dikmesem demir çubuklara baülasam olurmu?

Çok soru sordum ama, bilgi sahibi olan arkadaşlarımdan cevap bekliyor, bol ürünlü balkonlar diliyorum

Eklenen Resimler

gülce78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 12:32   #612
Ağaç Dostu

cigdemozkan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Merhaba arkadaşlar
Bu yıl ektiğim domates fidelerimde ilk çiçek açan fidelerimin çiçekleri kuruyor. Yapraklarında bir sorun göremedim. Çok güzel gelişim gösterdiler. Bir de dallarında garip çıkıntılar gördüm bunlar neden olur? Ne yapmak gerekir?

Eklenen Resimler

cigdemozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 14:46   #613

izzeterisen's Avatar

Bitkileriniz çok kaba gelişmiş, hastalığınız P.corrugata olabilir. Çünkü böyle adventif kök oluşumlarını bu hastalıkta biliyoruz. Başka aykırı durumlar var mı gördüğünüz.
Buna ait linkler :
http://www.google.com.tr/imgres?imgu...26tbs%3Disch:1
http://www.hort.cornell.edu/departme...sis_tomato.htm

Eski 09-06-2010, 15:05   #614
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdemozkan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar
Bu yıl ektiğim domates fidelerimde ilk çiçek açan fidelerimin çiçekleri kuruyor. Yapraklarında bir sorun göremedim. Çok güzel gelişim gösterdiler. Bir de dallarında garip çıkıntılar gördüm bunlar neden olur? Ne yapmak gerekir?
Çürüme belirtileri veya sararma yoksa az güneş ve fazla nem sorunu olabilir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 09:05   #615
Ağaç Dostu

cigdemozkan's Avatar

Teşekkür ederim İzeterisen ve MeyveliTepe. Domateslerimde başka hiçbir belirti yok 3-4 günde bir suluyordum. O da toprağını kontrol ederek. Terasım çok güneş alıyor domateslerimde. Bir tek dalda ve yaprakta bile sararma ya da başka bir belirti yok bu resimlediklerimden başka. Bu sabah bir domatesimde 2 tane domates gördüm. Onda da çiçekler soluyordu.
Şimdi ne yapmam gerekli söküp atayım mı?

Eski 10-06-2010, 09:22   #616
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Tedbiren yerini değiştirin. Daha fazla hava ve ışık alan bir yere geçirin. Sulamayı daha da azaltın. Sularken de suyu kök boğazına değil, olabildiğince uzağına verin.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 10:07   #617
Ağaç Dostu

cigdemozkan's Avatar

tamam yerlerinide değiştirdim bakalım nolacak Ben yinede bir kaç kök daha domates fidesi alayım nolur nolmaz İlginiz için teşekkür ederim

Eski 10-06-2010, 10:11   #618
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Potasyum eksikliği.

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar
Arkadaşım çiçek ve meyvelerin gelişiminden potasyumun olduğunu bir yerlerde görmüştüm, araştırmalarınızı bu yönde geliştirerek sorununuza çare bulabilirsiniz, bitkilerinize sağlık çalışmalarınıza başarılar dilerim sevgiyle kalın.

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 10:36   #619
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Arkadaşlar domatesler aşırı boy yaptı ama daha sonra ikiden de fazla çatallanmalar ve bu çatallanma bölgesinde gövde oluklu bir hal alıyor, alt yapraklarda soluyor.
Neden olabilir?

Düzenleyen nariçi : 11-06-2010 saat 23:48
nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 12:15   #620
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Douglas Fir'in Sub Arctic Plenty tohumundan yetiştirdiğim fideler geçen günkü şiddetli ve iri dolu yağışında epey hasar aldılar. Buna rağmen gelişiyorlar. Bu türün oturak olduğunu biliyorum. Bunlarda da koltuk almak gerekir mi? Buradaki açıklamalar beni çelişkiye düşürdü. Bir ustanın cevabını bekliyorum.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 14:42   #621
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Galeri: 1
Sn. Gülce78,

Çiçekçiden aldığınız çiçekleri domateslerin yanına dikmeden önce, poşetlerinden çıkartıp iyice kontrol edin, hatta toprağını hafifçe akan su'ya tutup, toprağının akıp gitmesini sağlayıp öyle dikin. Çünki bazen çiçekçiden alınan bu çiçeklerin toprakların içinde kurtçuklar olabiliyor. Domateslerinizi yiyebilirler. En garantisi toprağı yıkatıp, sadece saçaklı kök halinde dikin. Ben öyle yapıyorum.

Balkon demirlerinize bez sararak, domatesler için sırık niyetine kullanabilirsiniz. Bez sıcak olmalarını engeller, böyle idare edebilirsiniz.

ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 15:34   #622
Ağaç Dostu

cigdemozkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi epsody Mesajı Göster
Arkadaşım çiçek ve meyvelerin gelişiminden potasyumun olduğunu bir yerlerde görmüştüm, araştırmalarınızı bu yönde geliştirerek sorununuza çare bulabilirsiniz, bitkilerinize sağlık çalışmalarınıza başarılar dilerim sevgiyle kalın.
Sayın Epsody
Gübrede zaten patasyum yok mu? ayrıca vermeye gerek var mı?

Eski 11-06-2010, 11:34   #623
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Alıntı:
Bir de dallarında garip çıkıntılar gördüm bunlar neden olur? Ne yapmak gerekir?
Son yağmurlardan sonra bu çıkıntılar az veya çok benim domateslerde de oldu. Ben yağmura ve neme bağlamıştım. İrili ufaklı bayağı da salkımım var. İnşallah kaybetmeyiz domatçıkları.

Sarp99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 23:41   #624
Ağaç Dostu

cigdemozkan's Avatar

Sayın Sarp99 benimkiler yağmurlardan önce oluşmaya başladı. 4 günde bir suluyordum ve çok fazla olmamak kaydıyla. Ama yarı güneş alıyorlardı. Şimdi 3 gündür tam güneş alan bir yere aldım çiçeklenme devam ediyorda ortada domatesler yok)
Sizinkilerde salkım varsa mesele yok gibi. Sağlıklı bol ürünler almanızı dilerim

Eski 11-06-2010, 23:49   #625
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Arkadaşlar domatesler aşırı boy yaptı ama daha sonra ikiden de fazla çatallanmalar ve bu çatallanma bölgesinde gövde oluklu bir hal alıyor, alt yapraklarda soluyor.
Neden olabilir?
Bu aşırı azmanlaşma ve alt yapraklarda ki kurumaları değerlendirecek arkadaş yok mu?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 23:54   #626
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Çeri domatesler geç mi kızarır? Benimkiler hala yeşil ve sanki büyüyorlar.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 13:03   #627
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bugün domates fidelerimde ıssırıklar ve lekeli yapraklar farkettim.Yaprakların altına bir baktım ki,yeşil çok küçük bir zararlı.Sizce bu zararlı nedir?Nasıl mücadele etmem gerekiyor?Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 13:14   #628
Ağaç Dostu

cigdemozkan's Avatar

fotograflardan tam anlaşılmıyor ama yaprak biti olabilir. resimlerini ekleyebilirseniz.

Eski 12-06-2010, 14:11   #629
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarp99 Mesajı Göster
Son yağmurlardan sonra bu çıkıntılar az veya çok benim domateslerde de oldu. Ben yağmura ve neme bağlamıştım. İrili ufaklı bayağı da salkımım var. İnşallah kaybetmeyiz domatçıkları.
Aynı çıkıntılar bizim domates köklerinde de ortaya çıktı.Sulama neredeyse haftada bir defa yapıyorum.Direk olarak köklerine değil çevresine veriyorum suyu. Günde ortalama 6 saat direk güneş ışığına maruz kalıyorlar.Bu hastalıkla ilgili kesin bir şey bulamadım.

Bunun haricinde resimde görünen küçük beyaz nokta gibi olan bir tür canlı bitki yapraklarını sarmaya başladı.Önlem olarak ne yapmalıyım ?

Eklenen Resimler

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2010, 14:46   #630
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
fotograflardan tam anlaşılmıyor ama yaprak biti olabilir. resimlerini ekleyebilirseniz.
Öncelikle ilginize teşekkür ederim.O kadar küçükki bir türlü fotoğrafını çekemedim.Ama marulların içinden çıkan yeşil küçük böceklerden.Galiba yaprak biti.

Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024