agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Doğa, Çevre, Ekoloji, Gıda Hukuk ve Politikaları
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2006, 18:54   #121
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
akşamüstü CNNTURK ü izleyen oldumu? ben işe dalıp unuttum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2006, 19:33   #122
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Sitede böyle sayfa yok (http://www.tzob.org.tr//tzob/tzob_ba..._07_2004_1.htm) ama google sağolsun, belleğinde saklıyor

Artık niye yok, o da başka bir tartışma konusu

Alıntı:

BASIN TOPLANTISI
16 Temmuz 2004

Hükümet, 5 Haziran 2004 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2004-2005 Dönemi Hububat Ürünü Alımı ve Satımı Hakkında Bakanlar Kurulu Kararıyla, fiyatların TMO tarafından belirlenmesini, alımların borsalarda yapılmasını, sadece borsa bulunmayan veya yeterli olmayan yerlerde alımın TMO işyerlerinde yapılamasını öngörmüştür.

TMO’nun önemli sayıda alım merkezini kapatması, hububat üretiminde önemli olan bir çok yerde alımları borsalardan yapması hububat üreticilerimizi zor durumda bırakmıştır. Bu durumda üreticiler ürünlerini sanayiciye, tüccara satmak zorunda kalmıştır...

Kaynak

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2006, 22:21   #123

memet's Avatar

fındık tartışması tekrarlanıyor CNNTURK de yazık....
boş laftan başka şey konuşulmuyor...

Eski 10-08-2006, 22:47   #124

memet's Avatar

bugüne kadar yapılan tartışmalar içinde en boş olanı.
Zapsu hiç bir şey söylemedi.
Daha öne tartışmalarda çok eleştirilen fiatı arttırırsak başka ürünlere başka ülkelere yönelirler tezini savundu.

şimdi çözüm önerileri konuşulacak ama yazacak bir şey çıkmayacağını düşünüyorum

Eski 10-08-2006, 23:18   #125
agaclar.net

malina's Avatar

Hürriyet'ten Vahap Munyar, Sabah'tan Yavuz Semerci, Akşam'dan Deniz gökçe ve Zapsu...

Alıntı:
Fındık fiyatı arttıkça şikayet eden yok da, fındık fiyatı düşünce bol şikayet ve medya desteği var.
Deniz Gökçe / Akşam

Allahı var, bu kadar sansasyonel laflar etmedi ama epey yaklaştı

Havanda su dövmek lafının bile yetmediği bir oturumdu...

Eski 11-08-2006, 01:07   #126

memet's Avatar

Deniz Gökçe nin oraya ne yapmaya çıktığını anlayan varsa beri gelsin.
fiskobirliğin silinen borcu dedi başka şey demedi...
birlik kötüde hükümet iyilik yapmış gibisinden....

Eski 11-08-2006, 09:32   #127
agaclar.net

malina's Avatar

Zapsuya bir destekçi gerekiyor diye onu seçmişlerdir ama konuyu çok kötü yerlerden tutunca, bir ara Zapsu bile ona kötü kötü baktı

Eski 11-08-2006, 09:42   #128
agaclar.net

malina's Avatar

Zapsu'un dediklerinden aklımda kalan hoş bir bölüm

Alıntı:
Dünyada başka fındık üreticileri de var, onları görmezden gelmeyin. Bizim ürünümüz hepsinden kaliteli ama sonunda bu bir ticaret... Ürünlerini satmak için, biz 1000 desek onlar 999 diyecek, biz 10 desek onlar 9 diyecek.
Buraya kadar iyi de devamında söylediklerini buna bağlayınca hoş oldu.

Alıntı:
Rekabet için alıcının verebileceği fiyatı kestirmemiz gerekir, çok yüksek verirsek olmaz, fiyatları makul seviyede tutmalıyız
İyi de nasıl olsa bizim verdiğimizden 1 aşağı fiyat vereceklerse bizim fiyat indirmemiz ne işe yarar?

Nasıl olsa bu tabloya bakınca, Türkiye'den sadece eksik kalacak miktar kadar alım yapılacak sonucu çıkıyor. Ürün kalitesi ne oldu?

Eski 11-08-2006, 10:40   #129

memet's Avatar

bu konuda eski ihracatçılar birliği başkanının en açık konuştuğunu düşünüyorum.
fiskobirlik başkanından daha net konuştu.
geri kalan ülkelerin hiç biri bizle rekabet edemez dedi
hem kalite hem miktar olarak.
toplama işçilik maliyetini bile anlattı.
Zapsunun sürekli söylediği,bademli sütlü fıstıklı çikolata yaparlar sözlerini daha önce değerlendirip ciddi sözler değil bunlar çikolatanın ana maddesi fındıktır dedi.
düşünün yüz kilo fındık gerek size, yetmişbeş kilosu bende..diyorsunuzki gidip başka yerden alırım.buyrun alın neresi orası..
başka yer yok..aynı kalitede fındık başka yerde yetişmiyor.

Eski 11-08-2006, 20:34   #130
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2006
Allah insanlara düşünmesi için akıl ve düşündüklerini ifade edebilmesi içinde dil vermiştir.Hiç kimse Allah’ın insanlara verdiği bu hakkı elinden alamaz.. İnsanlarla aynı fikirde olmamanız size de bu hakkı vermez.
Şuna emin olunuz ki bana verdiğiniz bu zorunlu izin benim düşüncelerim üzerinde en ufak bir değişiklik yapmayacak.Ben yine bildiklerimi söyleyeceğim.Çünkü bu zorunlu izinler insanların düşüncelerini değiştirmeye yarasaydı bugün Nazım ve Necip Fazıl’ı kimse tanımazdı ama onları zorunlu izine gönderenlerin adını bugün kimse anmıyor.

Ve Memet; Ben bu sitede yazışan insanları samimi dost meclisinin bir üyesi olarak gördüğüm için bu kadar rahat yazabildim.

Ve Arsakay;Size de naçizane bir kitap önereceğim.Sayın Murat BARDAKÇI’nın yazdığı Osmanlıda Seks.Orada gerçek Nasrettin Hoca fıkralarını bulacaksınız ve göreceksiniz ki Nasrettin Hoca sadece kazanları doğurtmuyor.Benim anlattığımın orada yazılanlar yanında esamesi bile okunmaz.

Ve Mine Hanım;Sorduğum bütün sorulara verdiğiniz içten cevaplar için teşekkürler.Bana ziraat mühendislerinin sandığım kadar boş insanlar olmadığını gösterdiğiniz için bir daha teşekkürler.

Ve Sevgili Malina; Senden son bir isteğim var. Düşüncelerimi özgürce ifade edemeyeceğimi anladığım bu siteden üyeliğimi iptal etmenizi rica ediyorum.

vifer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2006, 20:58   #131

memet's Avatar

Allah akıl fikir ihsan ederken edebinizi takınmayı unutun dememiştir sanırım.
Necip fazılın uluorta belden aşağı fıkralar anlattığınada tanık olmadım.
Mine hanıma övgüdemi bulundunuz ,ziraatçılara hakaretmi ettiniz.

nasretin hocanın fıkralarını biliyoruzda fındık sorununu konuşurken kimsenin aklına belden aşağı fıkralarla konuyu seviyesizleştirmek gelmiyor.

bugüne kadar fikirlerini açıklamakta sakınca çeken olduğunu sanmıyorum.
ama seviyeyi düşürenlerin de sitede barınacaklarını sanmıyorum.
tartışma adabı diye birşeyi öğrenmek için başkalarını okumuyorsanızda Necip Fazıl ı bir daha okuyun(üstadında tartışma adabı saldırgandır ya..)en azından bir fikriniz olur

Eski 12-08-2006, 08:14   #132
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Bazı söyleyeceklerim Memet'lr benzer olacak ama
zorunluluk duyduğum için yazıyorum.

Sauın Vifer,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vifer
Allah insanlara düşünmesi için akıl ve düşündüklerini ifade edebilmesi içinde dil vermiştir.Hiç kimse Allah’ın insanlara verdiği bu hakkı elinden alamaz.. İnsanlarla aynı fikirde olmamanız size de bu hakkı vermez.
Şuna emin olunuz ki bana verdiğiniz bu zorunlu izin benim düşüncelerim üzerinde en ufak bir değişiklik yapmayacak.Ben yine bildiklerimi söyleyeceğim.Çünkü bu zorunlu izinler insanların düşüncelerini değiştirmeye yarasaydı bugün Nazım ve Necip Fazıl’ı kimse tanımazdı ama onları zorunlu izine gönderenlerin adını bugün kimse anmıyor.
diyorsunuz.
Burada eleştirilen düşünceleriniz değil üslubunuzdur.
Bu sitede kaçıncı defa yazdığımı ben bile unuttum, bir defa daha
yazıyorum. Ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz çok ama çok
önemlidir. Belden aşağı bir fıkrayla gündemin en önemli sorunlarından
birisine gönderme yapıp (ki gönderme de bana göre hatalı) kendinizi
Nazım ve Necip Fazıl ile karşılaştırabilmeniz çok şaşırtıcı.

Alıntı:
Ve Arsakay;Size de naçizane bir kitap önereceğim.Sayın Murat BARDAKÇI’nın yazdığı Osmanlıda Seks.Orada gerçek Nasrettin Hoca fıkralarını bulacaksınız ve göreceksiniz ki Nasrettin Hoca sadece kazanları doğurtmuyor.Benim anlattığımın orada yazılanlar yanında esamesi bile okunmaz.
diyorsunuz. Tartışmamızla yakından veya uzaktan ne ilgisi var?
Eğer bu sitede sözünü ettiğiniz fıkraları yazan ve bizim
gözyumduğumuz birisi olsaydı karşılaştırma yapma ve
kendinizi savunma hakkınız olurdu.
Bu site ne fıkra sitesi ne de cinsel bilgiler sitesi.
Nasrettin Hoca hakklında da tartışmıyoruz. Ayrıca emin olun
o fıkrayı Nasreddin Hoca gelip anlatsaydı aynı tavrı sergilerdik.
Her sözün, her tavrın bir yeri var. Bunu daha öğrenmediniz mi?
Her önüne gelen benzeri fıkralarla düşüncelerini ifade etmek isterse
buna düşünce özgürlüğü mü diyeceğiz?

Alıntı:
Ve Mine Hanım;Sorduğum bütün sorulara verdiğiniz içten cevaplar için teşekkürler.Bana ziraat mühendislerinin sandığım kadar boş insanlar olmadığını gösterdiğiniz için bir daha teşekkürler.
Hakikaten övüyor musunuz,
hakaret mi ediyorsunuz belli değil.

Alıntı:
Ve Sevgili Malina; Senden son bir isteğim var. Düşüncelerimi özgürce ifade edemeyeceğimi anladığım bu siteden üyeliğimi iptal etmenizi rica ediyorum.
Ajitasyon! Kimseden üye aidatı almıyoruz ki ...

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2006, 09:19   #133
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Hükümet fındık fiyatı için 5 YTL düşünüyor

Karadeniz’i ayağa kaldıran "fındık krizi"nde çözüm için sona gelindi. Bu hafta, TMO’nun fındık alımıyla görevlendirilmesine ilişkin kararnamenin Köşk’ün onayına sunulup, ardından da Karadenizlinin sabırsızlıkla beklediği yeni mahsul fındık fiyatının açıklanması bekleniyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki gün fındık üreticisi illerin milletvekilleriyle "fındık zirvesi" yaptığı AKP’nin kulislerinde ise hükümetin kafasından 5 YTL civarında bir fiyat geçtiği konuşuluyor.

TMO HAREKETE GEÇTİ:

Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, hükümet bu konuda ilk adımı, TMO’nun fındık alımıyla görevlendirilmesine ilişkin kararnamenin eksik imzalarını yarınki Bakanlar Kurulu’nda tamamlayarak onay için Çankaya Köşkü’ne göndererek atacak. Köşk’ün onayını beklemeden harekete geçen TMO ise fındık alımında kullanacağı depolar ile eksperler konusunda yarın Fiskobirlik ile masaya oturacak. Satın alacağı fındık konusunda ne eksperi, ne de aldığı fındığı koyabileceği yeterince deposu bulunan TMO, bir sözleşme imzalayarak fındık alımında Fiskobirlik’in olanaklarından yararlanmak istiyor.

FİSKOBİRLİK’İN YANITI:

Fiskobirlik’in eksper ve depolarının kullanımı konusunda olumsuz bir yaklaşım sergilemesi halinde TMO’nun hem piyasadan eksper bulma yoluna gideceği, hem de kendi depo olanaklarını sonuna kadar zorlayıp, ayrıca özel depo kiralama yoluna gideceği bildirildi. AKP çevrelerinde, kararnamenin Köşk’te bir engelle karşılaşacağına ihtimal verilmezken, asıl zorluğun fındık alımı konusunda herhangi bir deneyimi olmayan TMO’nun özellikle eksper ve depo konusunda Fiskobirlik’ten olumsuz yanıt alması halinde yaşanabileceği konuşuluyor.

BEKLENEN FİYAT 5 YTL:

Fındık kararnamesinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanmasının ardından ise hükümetin, Karadenizlilerin sabırsızlıkla beklediği fındık fiyatını açıklaması bekleniyor. AKP kulislerinde, TMO’nun yeni mahsul alımı için 5 YTL civarında bir fiyat açıklayabileceğinden söz ediliyor. AKP kaynaklarının bu konudaki değerlendirmeleri şöyle: "Fiskobirlik’in geçen yıl verdiği 7 YTL civarındaki rakamın gerçekçi olmadığı konusunda herkes aynı fikirde. Ancak, 3.5-4 YTL civarında bir rakamın da çok gerçekçi olmadığı, oluşacak böyle bir fiyatın halkta tepki yaratabileceği, bölge milletvekillerimizce de bize aktarılıyor. O halde hem bütçe dengelerini sarsmayacak, hem piyasa koşullarını zorlamayacak, hem de üreticiyi mümkün olduğunca koruyacak bir fiyatın oluşması gerekiyor. Bize göre bu da, 4 YTL’nin üzerinde ancak 6 YTL’nin altında bir rakam. 5 YTL civarında bir fiyat açıklanabileceğini tahmin ediyoruz."
Turan YILMAZ/ANKARA
Hürriyet

Eski 06-09-2006, 10:08   #134
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu ile Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Salih Erdem başkanlığındaki heyetlerin üç saati aşkın bir süre alan görüşmelerinin ardından prensip anlaşmasına varıldı. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin yapacağı fındık alımında Fiskobirlik'in depolarının kullanılması için iki taraf el sıkıştı. Teknik düzeyde çalışmalar başlarken, yarın yapılacak toplantıda protokol son şeklini alacak.
Prensipte anlaştıklarını bildiren Fiskobirlik Başkanı Erdem, teknik heyetlerin ayrıntılar üzerinde çalışmaya başladığını belirterek, bu noktadan sonra hiçbir sorun yaşanmayacağını kaydetti.
kaynak

Alıntı:
Fiskobirlik depolarının kiralanması konusundaki görüşmelerin olumlu sonuçlanmadığını, son bir aydır en kötü ihtimali dikkate alarak çalışma yaptıklarını belirten Tarım Bakanı Eker, şu bilgiyi verdi:

"Gerek özel sektörden gerekse kamu kuruluşlarının imkanlarından yararlanarak 100 bin ton kapasiteli depo kiraladık. 185 fındık eksperini eğittik.
Kaynak

Fiskobirlik ile niye anlaşma iptal edildi takip eden var mı?

Eski 06-09-2006, 10:54   #135

memet's Avatar

Ben bu konuda herhangi bir haber yayınlandığını farketmedim. En son haber anlaştıkları şeklindeydi..

Eski 06-09-2006, 11:08   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2006
fiyat 4 YTL olarak açıklandı

bardacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2006, 11:14   #137

memet's Avatar

Düşünüyorumda..
üreticilerin tepkisi fiatı etkiledi..
daha sistematik olabilseydi çabaları fiatı daha yukarı çekebilirlerdi sanki.
ilk fiat 2.5 dolar civarında konuşuluyordu.

Eski 06-09-2006, 12:09   #138
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Giresun kalite 50 randıman fındığın alım fiyatını kiloda 4 YTL olarak açıkladı.
Bu en kaliteli fındık değil mi?

Eski 06-09-2006, 12:14   #140

memet's Avatar

ben yazımı geri çeksem daha iyi..nerdeyse hiç fark yok..
Hükümet bildiğini okudu..

Eski 06-09-2006, 21:28   #141
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Tarım Bakanı Mehdi Eker, düzenlediği basın toplantısında, TMO’nun fındık alımı konusunda görevlendirilmesinin ardından öncelikle fındık üreticilerinin ortağı olduğu ve fındık piyasasında tecrübeli olan Fiskobirlik’le işbirliği içerisinde fındık alımlarının yapılmasının düşünüldüğünü, ancak bunun sonuçlandırılamadığını anlattı.

Eker, Fiskobirlikle teknik ayrıntıların görüşülüp, mutabakata varıldığını ancak, Fiskobirlik yönetiminin gerekçe göstermeksizin protokolün imzalanacağı toplantıya katılmadığını savundu.
Hürriyet

Eski 06-09-2006, 21:43   #142
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Fiskobirlik ile TMO kirada anlaşamadı...
Fındık alımları sırasında Fiskobirlik'in depolarını kullanmak isteyen Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO), depo kirası konusunda anlaşamadığı öğrenildi.
Alınan bilgiye göre, Fiskobirlik'in yıllık 20 milyon YTL kira isteğine karşılık, TMO 1,6 milyon YTL önerdi.
28 ve 29 Ağustos'ta Ankara'da, TMO ve Fiskobirlik yöneticileri arasında yapılan görüşmeden sonra, TMO, depo kiraları ve diğer teknik ayrıntılar konusundaki teklifini 4 Eylül'de Fiskobirlik'e iletti.

TMO'dan Fiskobirlik'e gönderilen yazıda, ''Fındık alımı konusundaki görevimizi yerine getirrken fındık piyasasındaki tecrübelerinizden istifade etmek ve kuruluşunuza ait depo, çuval ve eksperlerinizden yararlanmak istiyoruz'' denilirken, belirlenen alım yerlerindeki depoların metrekare/ay ve kg/yıl üzerinden kira ücretlerinin, stoklardaki jüt çuvallarının satış ve kira ücrtlerinin, eksperlerin aylık bürüt ücretlerinin bildirilmesi istendi.

Fiskobirlik ise 5 Eylül'de TMO'ya gönderdiği yanıtta, 1 yıllık sözleşme yapılması şartıyla, her kg için yıllık net 0,050 YTL/kg+KDV (50 bin TL/kg)ücret karşılığında Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Zonguldak, Sakarya ve Düzce'deki depoların kullanılabileceğini bildirdi. Çuval stoklarının yeterli olmaması nedeniyle çuval satılması veya kiralanmasının mümkün olmadığı belirtilirken, Fiskobirlik'te çalışan bir eksperin yaklaşık giydirilmiş üçretinin 1,904 YTL olduğu kaydedildi.

ALIM FİYATINA BAĞLI ÜCRETSİZ HİZMET TEKLİFİ

Fiskobirlik ayrıca, ''alım işleminin ve depolama hizmetlerinin Fiskobirlik tarafından yapılması halinde, kiralar dahil 24 milyon YTL'ye bu işleri yapabileceği'' ya da ''alım fiyatının 5 YTL'den az olmamak kaydıyla açıklanması durumunda, tüm hizmetlerin ücret talep edilmeden yerine getirileceği'' yönünde iki ayrı teklifini de aynı yazıda iletti.

Fiskobirlik yetkilileri, bu teklif üzerine yapılan görüşmelerde, TMO'nun, ''toplam 1,6 milyon YTL kira bedeli önerdiğini, ayrıca kredi bulma karşılığında 9 ay süreyle ürün satmama şartını'' dile getirdiğini belirtirken, bu talepler uygun bulunmadığı için protokolün imzalanmadığını söylediler.
Fatma Orhan / AA
Milliyet

Eski 07-09-2006, 08:30   #143
ağaç dostu

Alıntı:
4 YTL az geldi, çiftçi fındık eylemine çıkıyor

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Giresun kalite 50 randıman kabuklu tombul fındığın alım fiyatını kiloda 4 YTL olarak açıkladı. Hükümetin belirlediği fiyatı beğenmeyen fındık üreticileri ve çiftçi örgütleri yeniden eylem yapmak için hazırlık yapıyor.

FINDIK üreticisi, hükümetin açıkladığı 4 YTL’lik taban fiyatı beğenmedi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Giresun kalite 50 randıman kabuklu tombul fındığın alım fiyatını kiloda 4 YTL olarak açıkladı. Bunun üzerine, çiftçi örgütleri tekrar eylem hazırlığına başladı. Dün bakanlıkta basın toplantısı yapan Eker, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) gerçekleştireceği alımlara, 50 merkezde, 11 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlanacağını bildirdi. Bakan, ürün bedellerinin yarısının peşin, yarısının ise 15 gün içinde ödeneceğini söyledi ve 4 YTL olarak belirlenen fiyatın, Fiskobirlik’in 4.3 ile 4.6 YTL arasındaki fiyatına denk geldiğini ifade etti. Eker, "Çünkü Fiskobirlik alımlarını yüzde 11-16 arasında kesintiler yoluyla yapıyordu" dedi. Bu kesintileri üçte iki oranında azalttıklarını ve toplam yüzde 5.1 zorunlu kesinti yapacaklarını belirten Eker, kesintilerin ise Bağ-Kur, stopaj, borsa tescil ve çok düşük bir miktarda hizmet bedelinden oluştuğunu kaydetti.

IMF İLE SORUN YOK: Eker, TMO tarafından yapılacak fındık alımlarında, gerek üretici gerekse alım miktarı açısından bir limit uygulanmayacağını belirterek, "Müdahale alımı yapıyoruz. TMO’nun, alımın finansmanı için varlığa dayalı kredi sistemi ile çok uygun koşullarda kredi bulundu. Dolayısıyla alımların Hazine’ye herhangi bir yükü olmayacak. Bu işin Hazine ve IMF ile hiçbir alakası yok" dedi. TMO’nun görevlendirilmesinden sonra Fiskobirlik ile depoların, elemanların ve araç-gereçlerin kullanılması konusunda yapılan görüşmelerde, Fiskobirlik’e borcunu ödemek için kredi sağlanması ve zorunlu olduğu fındığı alabilmesi için de birçok kolaylık sağlandığını anlatan Bakan Eker, buna rağmen Fiskobirlik yönetiminin protokolü imzalamadığını söyledi. Eker, "Bundan sonra 2005 ürünü fındığın borcunun ödenmesi konusunda yapabileceğimiz bir şey yok. Artık mal varlıkları ile öderler" dedi.

RANDEVULU ALIM SİSTEMİ: Mehdi Eker, TMO’nun 11 Eylül’den itibaren randevu vererek alıma geçeceğini, çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) belgesi olan üreticiden limitsiz alım yapacağını, ürün bedellerinin yarısı peşin olmak üzere 15 gün içinde ve doğrudan, üreticilerin anlaşma sağlanan 5 bankada açılan hesaplarına aktarılacağını bildirdi. Belirli merkezlerde emanet usulü ile de alım yapılacağını, emanete bırakılan ürün için depoların ücretsiz kullandırılacağını, ayrıca üreticiye ürün bedelinin yüzde 25’ine kadar avans kullandırılacağını açıklayan Eker, üründe rutubet ve randımanın da ölçme cihazları ile tespit edileceğini kaydetti.

*** FINDIK HATTI: Eker, fındık üreticilerinin sorularına yanıt vermek üzere TMO’nun 6 hatlı *** Fındık hattı da kurduğunu, üreticilerin 0312 4163410 numaralı hattan ilgililere ulaşabileceklerini bildirdi.
HÜRRİYET

Eski 07-09-2006, 08:35   #144
ağaç dostu

Alıntı:
TZOB: Koyacağımız tepkiyi tartışıyoruz

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, "Hükümet, ’ürticiyi memnun edeceğiz’ dedi ama sözünde durmadı" dedi. Bayraktar şöyle konuştu: "Açıklanan 4 YTL fiyat, 50 randımanlı Giresun fındığı içindir. Bu, Türkiye’de üretilen fındığın sadece yüzde 20’sidir ve diğer fındıklar için 3.80 YTL ila 3.60 YTL fiyat uygulanacaktır. Çünkü bu sene iklim koşulları kötüydü ve randıman düşük. Fındığın büyük bölümü 40 randımandır. Bu fiyat sadece Avrupalı alıcıları ve onların içerdeki bağlantılı kartellerini memnun eder. Hükümet onları memnun etti ama ülkemiz ve çiftçimiz kaybedecek. Karadeniz yeniden kaynamaya başladı. Oda başkanlarımızla konuşuyoruz ve nasıl bir tepki koyacağımızı açıklayacağız. Fındık üreticilerinin sadece yarısı Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı. Dolayısıyla kayıtlı olmayanlar fındığını TMO’ya satamayacak."
Alıntı:
Çiftçinin maliyetini bile karşılayamaz

SAMSUN Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yetkin Karamollaoğlu, 4 YTL’lik fiyatın, üreticinin beklentisinin altında olduğunu söyledi. Bu durumunun üreticiyi mağdur edeceğini savunan Karamollaoğlu, şunları kaydetti: "Tüccarın dediği oldu. Açıklanan fiyat, beklentimizin çok altındadır. Kesintiler de çıktıktan sonra üreticinin eline 365 YKr dolayında bir para geçecek. Bu ise fındığın üreticiye maliyetini bile karşılamaz. Bu fiyata hiç bir üretici fındık satmaz."
Alıntı:
Fiskobirlik: Üretici gözden çıkarıldı

FİSKOBİRLİK yöneticileri Tarım Bakanı Mehdi Eker’i Türkiye’de fındık üretiminin yüzde 80’ini oluşturan lavent kalite fındığın fiyatını açıklamamakla eleştirdi. Fiskobirlik Başkanı Salih Erdem, Eker’in Giresun kalite fındığın fiyatını açıklarken, lavent kalite fındığın fiyatını açıklamadığını söyledi. Erdem, Fiskobirliğin kesintisinin yüzde 16 düzeyinde olduğu yönündeki açıklamalarının ise gerçek olmadığını söyledi. Erdem, bu yıl 7-7.5 YTL’den fındık satan üreticinin yüzde 5’lik kesintiyle Giresun fındığı net 3.8 YTL’den satacağını, lavent kalitede ise bu fiyatın daha düşük olacağını kaydetti. Erdem, "Hayırlı olsun diyelim, ama üretici demek ki gözden çıkarılmış" dedi
Alıntı:
TMO ile Fiskobirlik kirada anlaşamadı

FINDIK alımları sırasında Fiskobirlik’in depolarını kullanmak isteyen Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), depo kirası konusunda anlaşamadığı öğrenildi. Fiskobirlik’in yıllık 20 milyon YTL kira isteğine karşılık, TMO 1.6 milyon YTL önerdi. 28 ve 29 Ağustos’ta Ankara’da, yapılan görüşmeden sonra, TMO, depo kiraları ve diğer teknik ayrıntılar konusundaki teklifini 4 Eylül’de Fiskobirlik’e iletti. TMO’dan Fiskobirlik’e gönderilen yazıda, "Fındık alımı konusundaki görevimizi yerine getirrken fındık piyasasındaki tecrübelerinizden istifade etmek ve kuruluşunuza ait depo, çuval ve eksperlerinizden yararlanmak istiyoruz" denilirken, belirlenen alım yerlerindeki depoların metrekare/ay ve kg/yıl üzerinden kira ücretlerinin, stoklardaki jüt çuvallarının satış ve kira ücrtlerinin, eksperlerin aylık bürüt ücretlerinin bildirilmesi istendi. Fiskobirlik ise 5 Eylül’de TMO’ya gönderdiği yanıtta, 1 yıllık sözleşme yapılması şartıyla, her kg için yıllık net 0.050 YTL/kg+KDV (50 bin TL/kg)ücret karşılığında Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Zonguldak, Sakarya ve Düzce’deki depoların kullanılabileceğini bildirdi.
HÜRRİYET

Eski 07-09-2006, 09:46   #145
agaclar.net

malina's Avatar

Tarihe bakılırsa bu yeni bir haber, sağrada 3 aydır üretimin durduğundan haberim yoktu. Bu haber konusunda başka bilgileri olan var mı?

Alıntı:
FİSKOBİRLİK - Sağra El Elele

3 Ağustos 2006 01:41 · Giresun

FİSKOBİRLİK bünyesindeki Çotanak adlı fındık yağı üreten Ordu Yağ Sanayi A.Ş. ile Sağra, stratejik işbirliği yaparak önümüzdeki günlerde üretimi yeniden başlatma kararı aldı.

Türkiye'nin en büyük ve ilk işlenmiş fındık üretim tesisi olan fındıklı çikolata “Tadelle” ile adını dünyaya duyuran Sağra'nın 3 aydır susan makinelerinin, önümüzdeki günlerde yeniden çalışacağı bildirildi.

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli tarım ürünü fındığın yemeklik rafine vinterize yağını üretime kazandırarak “Çotanak” markası adı altında piyasaya giren ve sektöründe önemli bir yer edinen Ordu Yağ Sanayi A.Ş ile Sağra, stratejik işbirliği yaparak kar ortaklığı anlaşması yaptı. Ordu Yağ Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Yaşar Pamuk, Sağra'nın pörtföyünde 50'yi aşkın ülkeye ihracat ve 200'ü aşkın special mağazası bulunduğunu belirterek, “Sağra ile ortaklık değil stratejik bir işbirliği yaptık. Sağra, Ordu ve Türkiye ekonomisi için 700-800 kişiye istihdam sağlayan önemli bir kurumdur. Şu anda ekonomik sıkıntıların üst seviyede yaşandığı bir ilde 700-800 kişinin işsiz kalmasına gönlümüz razı olmadı.

Bir anlaşma yaparak Sağra fabrikasının çalışması için Ordu Soya A.Ş'nin ve FİSKOBİRLİK'in hem ekonomik gücü hem prestijiyle bir iş ortaklığı yaptık. Varılan anlaşmaya göre her iki kurumun pazarlama ağı birleştiriliyor. Her iki kurumun pazarlama ağı içerisinde bütün mamulleri satılacak.

Biz Sağra'yı ilk etapta maddi yönden destekleyeceğiz. Tüm işçilerin maaşını vereceğiz. Yani tam anlamıyla kar ortaklığına dayanan stratejik bir işbirliği yapıyoruz. Bu durumda her iki kurumda para kazanacak. Gerçi biz de para kazanacağız, ama bizim felsefemiz para kazanmaktan ziyade oradaki insanların işlerine devam etmesini sağlamak. Sağra ile ilgili devreye girmemiz öncelikle sosyal, sonra ekonomiktir" dedi.

Ordu'nun Akçatepe mevkiindeki fabrikasında ürettiği ürünlerini 50'yi aşkın ülkeye ihraç eden ve Türkiye genelinde bulunan 250 special mağazasıyla çikolata sektöründe önemli bir paya sahip olan Sağra'nın makineleri bağlı bulunduğu Bayındır Holding'de yaşanan ekonomik kriz sonucunda 3 ay önce durdurulmuştu.

2006 yılı başından bu yana maaş alamayan yüzlerce işçi ise 3 aydır fabrikalarına gidemedikleri gibi hayatlarını borç içinde sürdürdü. Yine yüzlerce işçi fatura ve kredi kartı borçlarını ödeyemedikleri için icralık oldu.

Kaynak: Giresun Gündem
http://www.karadenizbirlik.com/v1/haber.php?id=2028

Eski 07-09-2006, 10:42   #146
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Benim merak ettiğim bir konu ise
Üretici fındığı satmıyorum diyebilirmi?

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2006, 11:12   #147
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

1986 yılında Çenobil faciasından sonra avrupa ülkeleri ülkemizden fındık ithalatını durdurmuştu.
O findıkları ne yapmıştık?

Eski 07-09-2006, 11:17   #148
ağaç dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eskimo
Benim merak ettiğim bir konu ise
Üretici fındığı satmıyorum diyebilirmi?

İsterlerse fındıklarını kolye yapıp boyunlarına asarlar!
Mal onların.

Buradan biryere varılamaz Eskimo.
Hepsinin ailesi, çocukları var.

Eski 07-09-2006, 11:18   #149

memet's Avatar

televizyona çıkıp, radrasyonlu çayın zararsız olduğunu söyleyen bey yaşıyor o açıklayabilir ne yaptıklarını...

Eski 07-09-2006, 11:31   #150
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Sorularım çocukça ama 1986 yılında ihraç etmediysek şimdi niye olmasın diye düşünmüştüm de )

''FİKOBİRLİK ve sağra el ele''
Haberi bana bu ihtimali çağrıştırdı.
Acaba ''fındığın çoğunu bu fiyata,iç piyasaya satarız daha iyi'' diyebilirlermi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024