agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2009, 10:25   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2009
zaten benimde sorduğum bitki o işte,gold rider yani..duruşu rengi çok güzel ama soğuk iklimde nasıldır onu merak ettim,kuzeni yeşil leylandi çok dayanıklı mesela.

lones Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 10:31   #32
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lones Mesajı Göster
herkese selam,benim öğrenmek istediğim kış şartlarının biraz sert geçtiği Kocaelinin kuzeyinde kalan taşköprü mevkiinde çit bitkisi olarak gold rider uygun olurmu yoksa yeşil leylandimi kullansam daha mantıklı olur?
Sn. lones,

Her ikisi de bence çok güzel bitkiler birazda sizin tercihinize kalmış bir durum. Müşterilerimiz çitte daha çok yeşil leylandiyi tercih edilmektedir, yeriniz biraz daha rüzgarsız site içerisinde bir yer olmuş olsaydı gold raider tercih edilmesi daha uygun olurdu. Bu konuda dilerseniz yardımcı olabilirim.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2009, 10:35   #33
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lones Mesajı Göster
zaten benimde sorduğum bitki o işte,gold rider yani..duruşu rengi çok güzel ama soğuk iklimde nasıldır onu merak ettim,kuzeni yeşil leylandi çok dayanıklı mesela.
Ama yine de ekilmesinde bir sakınca yoktur, leylandi türünde olduğu için aynı özellikleri taşımaktadır. Kocaeli merkezde yol boyunca gold raider'lar peyzajda kullanıldığını gözlemlemekteyim.

Eski 17-09-2009, 22:48   #34
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2009
Merhaba arkadaşlar ,

Aynı kurumalar bendede var acaba bunun nedeni tam olarak neden kaynaklanabilir? 4 adet kuruma aşırı leylandilerin neredeyse her yerini kapladı. Yerini değiştirip sulama olsun diye fidanlıktaki arkadaşlar yağmurlama fıskiyelerının altına almışlar. Acaba sulamadan kaynaklı güneşin etkisiyle kuruma olabailirmi ? Su mercek etkisi yapıp yakmış olabilirmi ? Yoksa hastalıktan dolayımı ? Yarın fotoğrafları sizler ile paylaşacağım . Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Zeck ardaşımızın dediği gibi yarın ilk işim kuruyan dalları budamak olucak ama sanırım budama sonucunda sadece ana dal kalma ihtimali olucak.

godofwar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 08:20   #35
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi godofwar Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ,

Aynı kurumalar bendede var acaba bunun nedeni tam olarak neden kaynaklanabilir? 4 adet kuruma aşırı leylandilerin neredeyse her yerini kapladı. Yerini değiştirip sulama olsun diye fidanlıktaki arkadaşlar yağmurlama fıskiyelerının altına almışlar. Acaba sulamadan kaynaklı güneşin etkisiyle kuruma olabailirmi ? Su mercek etkisi yapıp yakmış olabilirmi ? Yoksa hastalıktan dolayımı ? Yarın fotoğrafları sizler ile paylaşacağım . Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Zeck ardaşımızın dediği gibi yarın ilk işim kuruyan dalları budamak olucak ama sanırım budama sonucunda sadece ana dal kalma ihtimali olucak.

Sn. gadofwar,
Aşağıdaki linkte aynı konu başlığına benzer sorunlar ile ilgili yorumlar mevcut.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...light=leylandi

Eski 24-09-2009, 19:43   #36
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Sn Mtuncer

Bildiğiniz üzere kurumadan yana benimde başım dertte. Yaklaşık olarak 20 + 30 leylandi dışarıdan aldık. Tahminim üzerine reğlikajdaki fidanları saksılara ekip göndermişler. Fidanlar mayıs ayında alındı ve son 1 aydır fotoğraflarda görünen kurumalar meydana geldi. Dediğim gibi yağmurlama fiskiyelerinin altına konulmuş ve öğleden sonra 14:00 ile 15:00 arrası fiskiyeler açılarak sulanmış. Benim tahminim suların mercek görevi görerek yakması. Bunun nedeni ne olabilir acaba ? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Saygılarımla

Eklenen Resimler

Eski 24-09-2009, 20:17   #37
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Sn Mtuncer

Bildiğiniz üzere kurumadan yana benimde başım dertte. Yaklaşık olarak 20 + 30 leylandi dışarıdan aldık. Tahminim üzerine reğlikajdaki fidanları saksılara ekip göndermişler. Fidanlar mayıs ayında alındı ve son 1 aydır fotoğraflarda görünen kurumalar meydana geldi. Dediğim gibi yağmurlama fiskiyelerinin altına konulmuş ve öğleden sonra 14:00 ile 15:00 arrası fiskiyeler açılarak sulanmış. Benim tahminim suların mercek görevi görerek yakması. Bunun nedeni ne olabilir acaba ? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Saygılarımla
Çok üzücü bir durum, bende iş yerime giderken yol boyunca Kocaeli belediyesi bünyesinde E5 kenarlarında çit bitkisi olarak leylandi kullanılmış olduğunu görüyorum benim dikkatimi çeken ara ara kurumaların veya alttan yanmaların gözlemlenmesi olmuştur, ayrıca yine başka yerlerde tren seyahati sırasında gördüklerimle benzer bir izlenime sahip eklemiş olduğunuz fotoğraflar. Edremit benim bildiğim kadarıyla sıcak iklimin var olduğu bir şehrimiz, sulama saatleri ise çok tedirgin edici saatler, biz sulamalarımızı 5 ve sonrası 6 çok sıcak havalarda biraz daha geciktirmekteyiz, şöyle ki siz birde fıskiler vasıtasıyla sulamaktasınız, düşünün çok sıcaklarda yol kenarına dökmüş olduğumuz bir kova su nasıl buharlaşmaktadır, o saat dilimlerinde havanın sıcaklığının arttığı bir dönemde bu şekilde uygulama bence yanlış bir uygulamadır. Ayrıca aşırı sulanan yeşil leylandilerde sararma tipi bir rahatsızlanma meydana gelmektedir, daha açık bir yeşil renk hakim olmaktadır. Birde dikkat ederseniz mantar hastalıklarından da kaynaklanan sorunlar meydana gelebilmektedir, mazılarda görünen bu sorun yeşil leylanlandilerde de görülmeye başlandı, ayrıca böcekler den kaynaklanan sorunlar için zirai önlemler almakta fayda vardır.

Eski 24-09-2009, 20:42   #38
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Haklısınız Tuncer bey ,

Ben saha çalışmalarına katıldım bir kaç hafta fidanlık ile ilgilenemedim çok fazla fidanlıkta sulama sistemi yok bu neden ile sulama hortum ile olmakta aynı zamanda gölgeleme yapılan alanda gül şimşir gibi bitkilerin bulunduğu yerde yağmurlama fiskiyeler ile yapılmakta. Sulamaya yetişilemediğinden çalışanlar Leylandileri fiskiye ye yakın olan yerlere koymuşlar. Haliyle ne kadar gölgelik olsada o saatlerde fiskiyeler açılınca az da olsa bir mercek etkisi yapmıştır. Fidanlıkta görünce hemen onları başka yere aldım. Umarım en kısa sürede düzelirler. Bahsettiğiniz gibi hastalıklarda meydana gelmiş olabilir. Primadal mazılarımızında en üst tepe uçlarında yanmalar oluşmuş dediğiniz üzere hastalık belirtisi olabilir. Bu konuda dikkat etmem gerekicek . İlginize çok teşekkür ederim. Gerekli önlemleri en kısa zamanda alıcağım. Ayrıca bu kuruyan leylandilerde budama yapsam düzelme meydana gelirmi?

Eski 25-09-2009, 20:22   #39
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Kuruma bayağı ilerlemiş durumda kısmi kurumalarda başarılı olunabilir ama durumları hiç iç açıcı değil gibi görünüyorlar.Rica ederim.

Eski 25-09-2009, 22:25   #40
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Hımm o zaman bekleyip görücez . Eğer herhangi bir değişim olmazsa otopsi yapar durumuna bakarım. Gerçi kuruyan bölgelerin ucunda az da olsa yeşil yapraklar mevcut belki kendine gelir. Umarım kendine gelir gelişmeleri haberdar ederim. İlginize teşekkürler

Eski 25-09-2009, 22:29   #41
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Yeter ki iyileşmeler gözlemlensin Sn. godofwar, Rica ederim.

Eski 29-09-2009, 23:18   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
arkadaşlar bende de var aynı sorun ama leylandi olmadığını sanıyorum yardımcı olursanız sevinirim.acaba uçlarından alsam tazelermi **** kuruma dururmu

Eklenen Resimler

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 08:35   #43
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Görebildiğim kadarıyla bu leylandi değil. Resimdeki bitki bir mazı. Şu an bitki büyüme döneminde olmadığı ve kendini tamir etme şansı olmadığı için budama yapmanızı önermem. Aslında mazılarda az güneş alan iç dallarda bu tür sararmalar görülür. Bana mevsim itibarıyla çok sağlıksız bir bitki gibi gelmedi. Kış mevsiminde dış dallar da pas rengini alacaktır zaten. Bence ilkbaharı bekleyin ve bitkideki gelişmeye göre hareket edin. Hem ilkbahar ortası budama ve bitkinin daha sıkı ve sağlıklı sürgünler vermesi için en uygun zamandır.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 14:54   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
teşekkur ederim douglas fir tavsiyelerine uyucam umarım tekrar canlanır

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2009, 16:49   #45
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Fotoğraflara bakınca altuni mazı türüyle karşılaşıyoruz, ama malesef çok bakımsız bir durumda. Orta kısımlarında yanmalar mevcut, forumsuz bir şekilde kendi halinde büyümeye çalışıyor. Budamayı ben tavsiye etmem çünkü budama bir tür terbiye işlemidir yani olağan büyümelerde yan fazla dalların kesilmesiyle boya, boy kısmından kesilmesiyle de yan dalları doldurabilme imkanı sunmaktadır. İlk olarak yanmış mazı dallarının silkelenerek temizlenmesi gerekmektedir, ayrıca sulama konusunda da bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

Düzenleyen doğalbahçe : 30-09-2009 saat 18:32
Eski 30-09-2009, 17:45   #46
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Douglas Fir Mesajı Göster
Görebildiğim kadarıyla bu leylandi değil. Resimdeki bitki bir mazı. Şu an bitki büyüme döneminde olmadığı ve kendini tamir etme şansı olmadığı için budama yapmanızı önermem. Aslında mazılarda az güneş alan iç dallarda bu tür sararmalar görülür. Bana mevsim itibarıyla çok sağlıksız bir bitki gibi gelmedi. Kış mevsiminde dış dallar da pas rengini alacaktır zaten. Bence ilkbaharı bekleyin ve bitkideki gelişmeye göre hareket edin. Hem ilkbahar ortası budama ve bitkinin daha sıkı ve sağlıklı sürgünler vermesi için en uygun zamandır.
Sayın Douglas Fir

Benim leylandilerimde de aynı sorun vardı. Fakat olduğu gibi kurumuslardı bende belli noktaya kadar hem yan hemde tepe budaması yaptım. Budamada gördüğüm kadarıyla dip kısımlarında hala yaş fakat orta kısmı kuruma gerçekleşmiş kabuk kestiğim noktanın kabuk kısmında gördüğüm kadarıyla öyleydi. Sadece bekliycez. Ayrıca pramidal mazıkarımdada belli bir noktalarda kurumalar söz konusu fotoğrafları ekte hangi sebepten kurumalar olabilir arkadaşlar ?

Eklenen Resimler

Eski 30-09-2009, 19:12   #47
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Sn. Godofwar,

Mazılarınızın sararan kısımlarında mantari hastalıktan ötürü sararmalar mevcut, bu konuyla alakalı olarak yaşamış olduğum sıkıntılardan ötürü ve mazı yetiştiren bir çok kişi üretimlerinde bulunan yüzlerce, yalovada binlerce mazı hastalıktan ötürü zayi oldular sökülüp atıldılar.
Tavsiyem ise bu kısımları ana gövdeye birleşke yerlerinden keserek, kesilen bu dalları mazı fidelerinden uzaklaştırmanız gerekmektedir, kesme işleminde kullandığınız budama araçlarını steril hale getirmelisiniz. Diğer budama yapacağınız fidelere bu hastalığın bulaşmasını engellemek adına dikkat etmelisiniz. Bu aylarda Captan 50 ve diğer ilaçlardan mantari hastalıklardan korumak için zirai önlemler alınmaktadır.

Eski 30-09-2009, 21:17   #48
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Sn Mtuncer54

Anladım teşekkür ederim sağolun. Yarın ilk işim hem o bölümleri gövdeden kesmek hemde mantar ilacı atmak olucak . Benim kullandığım süs bitkilerine bayer marka bir ilaç var çökme engelleyici acaba mantari hastalıklar için toz şeklinde onu kullanabilirmiyim yoksa captan 50 veya başka bir ilaçmı almam gerekir.? Peki captan 50 her tür iğne yapraklı agaçlara zirai önlem için atılabilinirmi? Veya tüm agaçlara atılabilirmi? Dış budak, londra çınarı, sığla, vs

Eski 30-09-2009, 21:25   #49
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Sn Mtuncer54

Anladım teşekkür ederim sağolun. Yarın ilk işim hem o bölümleri gövdeden kesmek hemde mantar ilacı atmak olucak . Benim kullandığım süs bitkilerine bayer marka bir ilaç var çökme engelleyici acaba mantari hastalıklar için toz şeklinde onu kullanabilirmiyim yoksa captan 50 veya başka bir ilaçmı almam gerekir.? Peki captan 50 her tür iğne yapraklı agaçlara zirai önlem için atılabilinirmi? Veya tüm agaçlara atılabilirmi? Dış budak, londra çınarı, sığla, vs
Kullanım için diğer türlerde denemedim evet kullanırsınız dersem olmaz, bakır ihtiva eden ilaçlar mazılarda kullanımını ilçe tarım müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi tarafından belirtilmişti, captan 50 de bunlardan 1 tanesi, şuan görülmekte olan bu mantari hastalığın kesin çözümünün şuan itibariyle olmadığını bu nedenlede bir kaç ilaç tavsiye edilmektedir.

Eski 30-09-2009, 21:48   #50
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Benim bildiğim meyve ağaçlarında böyle durumlarda göztaşı ile kireç karışımı yaparak atılıyordu . Kestikten sonra gene her ihtimale karşı önlem almak en doğrusu. Yoksa dediğiniz gibi yayılırsa durdurmamız neredeyse imkansız olabilir. Telef yaşayabiliriz. Bu arada ne coco-peat nede perlit temin edebildimç Henüz beklemedeyim. Hafta sonu dışarıya şehirdışına çıkma imkanım var veya yarın ordan temin etmeye çalışacağım.

Eski 30-09-2009, 22:07   #51
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Mazılardaki bambaşka bir olay 500 adet mazımız vardı geçen senelerde 50 adet kalmıştı, hastalık bulaştı ve kurtarılamadı, böyle durumlarda sahadan en kısa sürede bu tip hastalıklı türler uzaklaştırılmalı, toprakları kullanılmamalı, saksıları dahi kullanılmadan atılmalıdır. Çok ciddi bir durum mazılardaki bu tip mantari hastalıklar. Cocopeat temin konusunda sıkıntı yaşarsanız haberim olsun, talebinize karşılık vermeye çalışırım. Pelit yerine dere kumu kullanabilirsiniz.

Eski 30-09-2009, 22:28   #52
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Üzüldüm gerçekten oldukça büyük bir kayıp. Doğru o zaman o hastalık geçirev mazıları ayrı bir yerde toplayıp gerekli budamayı yapıp ve ilaç uygulamasından sonra bekleyip görücez. Ayrıca forumu karıştırırken bu linkte benzer bir durumla karşı karşıya kaldığında tavsiye üzerine http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=4472
ardaşımız bu ilaç karışımını kullanmış altuni servilerinde; Summitop ve Cupravit i karıstırıp 1 ilaclama yapıyoruz.Ardından 8-9 gun sonra Aliette ve Rovral i karistirip gene puskurtme seklinde uyguluyoruz )

İlginiz için teşekkürler syn Tuncer zaten her ihtimale karşı ince ve kalın dere kumu tedarik ettirdim aynı zamanda organik maddece zengin kestena orman toprağı getirttim. Elimde eksik olan polietilen köpüklü balık kasası ve cocopeat. Elimizde oldukça fazla v,yollerimiz mevcut ama su aktarma yeri çok fazla ve köklendirmek için derinlik yetersiz o nedenden dolayı viyol kullanmayı düşünmüyorum. Köpük kasaları olursa derinlikte yeterince sağlanmış olur. Bakalım yavaş yavaş hepsini tedarik ediyoruz ama biraz zaman alıyor pazartesi belli olur. Eğer edemezsek sizinle temas kurarım.

Eski 01-10-2009, 09:23   #53
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Balık kasası konusunda su drenajı yeterli olmadığından ötürü kullanmanızı tavsiye etmem, denemesi yapılmış olup az miktarda denemede bulunmanızı ağırlığınızı viyollere vermenizi tavsiye ederim. Balık kasalarına ekecekseniz çeliklerinizi sık dikmemeye gayret ediniz.Sık dikilen çeliklerde toprak verilen suyu kuratamamaktadır, ayrıca kutunun alt ve yan taraflarına bol miktarda delik açmanız da fayda vardır.

Eski 01-10-2009, 18:46   #54
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Viyollerimiz maalesef dediğim gibi oldukça az derinlikleri mevcut çelik için uygun değil yani anlıyacağınız. Aslında derin ciyoller var . Bu çelik için viyollerin derinlikleri ne kadar olması gerekir? birde çok fazla yer kaplıycaklar tahminen .

Eski 01-10-2009, 19:11   #55
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Samargart Mazılarınızdaki mantar hastalığı için üzüldüm. Captan 50 mantar ilacının etken maddesidir. Bu vakalarda kullanabilirsiniz. (200-250 gr./100 litre) Sayın mtuncer'in de belirttiği gibi aletlerinizin sterilazyonu çok önemli. 10/1 ölçek çamaşır suyu ile bunu yapabilirsiniz. Hatta eski saksılarınız tekrar kullanırken yine bu karışım ile yıkayın derim. Bu arada bitkilerin birbirine çok yakın dikilmeleri ya da bulundurulmaları da mantar hastalıklarını tetikler. Özellikle de nemli ve rüzgarın az olduğu iklimlerde... Sizinkiler de çok yakın duruyorlar.

Perliti dere kumuna tercih ederim. Çünkü steril ve nötrdür. Yapı izolasyonlarında da kullanıldığı için inşaat malzemesi satan yerlere de sorabilirsiniz. Ben Ankara'da böyle bir dükkandan alıyorum.

Eski 01-10-2009, 20:43   #56
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Sayın Douglas Fir
İlginiz için teşekkürler .En kısa sürede bu işlemleri gerçekleştireceğim. Evet haklısınız gerçekten yakınlar ama yapılcak birşey yok fidanlığımız 7 da ve oldukça fazla sayıda fidan bulunmakta hatta bunları koyucak yer dahi zor buluyorum. Düzenleme yapıcaz fakat bunun içinde oldukça zaman alıcı ve iş gücüne ihtiyaç var Hepsi fidelerin saksılarda hatta gelip fidanlığımızı görseniz Aman Tanrım dersiniz felaket işler acısı. En kısa zamanda dediğiniz gibi düzenleme yapıp tam bir fidanlık haline getireceğim. Benim istediğimde zaten bu . Hem bakımı hemde sulanması açısından kolaylık sağlıyacağı kesin.

Evet perlit dediğiniz gibi hem steril hemde nötrdür. Ayrıca torfla uyumu çok iyi. Torfun nemini kaçırmasını engeller ve daima nemli tıtar diye düşünüyorum. Sanırım yarın onuda temin edebiliriz diye düşünüyorum. Peki siz çeliklerinizi nereye ekiyorsunuz (kasa,viyol vb )? Hangisi daha iyi sonuç verir? Bizim viyollerimiz çelikleme için derinlikleri uygun değil o neden ile viyol yerine kasa kullanmayı düşünüyorum. Birde siz neler üretiyorsunuz hangi tür fidanlardan üretiyorsunuz?

Eski 01-10-2009, 21:58   #57
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

İnşallah sayın akonna bizim istediğimizde o zaten. Onlara bebeklerimiz gibi bakmaya istedikleri ortamı ihtiyaç duyduğu bakımı vermeye çalışıyoruz elimizden geldiği kadarıyla..

Eski 02-10-2009, 08:00   #58
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Sayın godofwar,

Ben Ankara'da mavi ladin ve sedir ve çalı üreticiliği yapıyorum. Şimdilik küçük çapta bir girişim ama ben de tek başıma çalıştığım için yetiyor. Çelikleme için ya 15-16 cm derinliği olan 24'lü viyol ya da derin kasa kullanıyorum. Kolay gelsin.

Eski 02-10-2009, 21:11   #59
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Syn Douglas Fir

O kadar cevap yazmıştım sanırım site hışma uğradı ve birden kilitlendi Ne yazıcağımıda unuttum iyimi. Evet viyollerimizin derinlikleri maalesef uygun değil çelikleme için bende elimdeki olanakları kullanıp kasalara çelikleme yapıcağım. Bu arada size mavi ladinlerimi göstermek isterim 12 yaşlarında ve kozalarlıda mevcut. Ayrıca kozalakların içinde tohumlarda var. Gerçi az var ama sanırım şanslıyım..

Eklenen Resimler

Eski 03-10-2009, 20:10   #60
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Aslında viyol derinliği alınacak çeliğe göre değişebilir. Sarıcılar için fazla derine gerek yok. Aslında haddinden fazla derin çelik viyolu köklenmeyi geciktirebilir. Belki de elinizdekiler ideal viyoller olabilir. Perlit kullanacaksanız ve IBA'nızda ilave besinler yoksa besin eriği kullanın derim. Bunu da bana bir üretici söylemişti. Ama torfta ya da steril toprakta yapacaksanız gerek yokmuş.

Mavi ladinleriniz çok güzel. Tohumlar az olsa da toplayın. Sanırım siz de üreticisiniz. Mavi servilerin de maaşallahları var. Kolay gelsin.

Etiketler
kök çürümesi, leylandi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024