agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-10-2009, 01:10   #61
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2009
İnsan kıyamıyor kozalakları toplamaya kolay kolay açmazlarda Bugün bi kaç tanesini topladım. İçlerinden azda olsa tohum çıkıyor az dediğimde 10 taneden aşağı değil. IBA mda yalnızca saf alkol + saf su ile karışım yaparak yapıcam. Evet bende üreticiyim ama belediye için üretiyorum artık ileride kendim içinde üretmeye başlıycağım. Teşekkürler sağolun artık pazartesi işlemlere başlıycağım. Bakalım gelişmeler neler olucak.

godofwar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 15:04   #62
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
IBA+saf alkol+saf su karışımı için steril toprak daha uygun olabilir. Besin eriği derdinden kurtulursunuz. Perlitle yapacaksanız bitkilere ilave besin gerekebilir. Kolay gelsin.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 17:16   #63
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Anladım dediğinizi. Ben zaten perliti tek olarak kullanmayı düşünmüyorum. Harç olarak ya torf ile birlikte kullanmıyı düşünüyorum. Steril torak bulmam zor olucağı için torf+ perlit daha uygun. Ayrıca besin eriği biraz uygulaması biraz zor olur nedne derseniz. Her çeşitin besin isteği farklıdır. Bu nedenle yetiştirilecek olan **** köklendirilecek olan bitkinin ihtiyaç duyucağı besinleri belirleyip besin eriği olarak vermek gerekmektedir. Benim bildiğim kadarıyla bu. Ama bence çok gerekli birşey değil köklendirme için..

Eski 04-10-2009, 21:57   #64
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Kolay gelsin. Umarım herşey yolunda gider.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2009, 23:43   #65
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Teşekkürler Douglas Fir. Sizede kolay gelsin herşey herkesin gönlünce olsun.

Eski 06-10-2009, 22:28   #66
Ağaç Dostu

godofwar's Avatar

Merhaba arkadaşlar bugün mantar hastalıklı olan mazılarımdan bir örnek alıp ilaç bayiine gittim . Bana mantar hastalığı için bir karışım verdi. Bunu sizinle paylaşmak istiyorum.
10 lt suya decis insektisit 5 ml + saneb m-22 bu (toz halinde olduğu için gram yerine 50 ml ölçekli kab dolusu olarak ölçülendirilmiştir. Yanlışlık olmasın ) 50 ml lik dolu ölçek fıngusit (mantar ilacı) tavsiye etti. Yarın uygulacağım. Peki bilgisi olan arkadaşım bu ilaç faydalı olurmu?

Eski 11-05-2010, 23:59   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Mart ayında 1.5 m boylarında üç adet tüplü alacalı leylandi diktim.Bir tanesinin dikildiği yere intibakı, gelişimi ve neşesi normal.Yalnız diğer ikisinde yapraklarda ciddi kuruma oldu ancak dallar ve gövde canlı duruyor. Ben de ısrarla sulamaya ve topraklarını devamlı nemli turtmaya devam ediyorum. Birinde canlanma tekrar başladı ve yan dalların gövdeye bitiştiği koltuklardan yeni yapraklar vermeye başladı.Çok ağır yaprak kuruması olan üçüncü leylandmde de yeni yeni gövdede gölgede kalan bölgelerde yaprakçıklar oluşmaya başladı. Güneş'in tesiri daha da artmadan ve havalar iyice ısınmadan köklendirmeyi artırabilirsem kurtulacaklarını ve tekrar canlanacaklarını umuyorum.Bunun için de bugün söğüt suyu kürü uygulamak üzere söğüt dallarından kestim ve üzerine sıcak su dökerek dinlenmeye bıraktım.Yarın da bu su ile bu sorunlu leylandilerimi sulayacağım. Ne dersiniz, bu uygulama köklendirmeyi artırıp leylandilerimi kurtarabilir mi ? Daha önce böyle bir uygulama deneyen ve olumlu sonuç alan arkadaşımız var mı ?

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2010, 19:19   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2010
Merhabalar,

leylandi sulama ile ilgili bir soru sormak istiyordum, yeni konu açmak yerine buraya mesaj yazmak daha uygun olur diye düşündüm:

Bahçeme çimler için otomatik sulama sistemi kurduracağım. Bahçe sınırlarına çit olarak diktiğim leylandiler için ayrıca bir damla sulamı sistemi kurmama gerek var mıdır?
Yoksa çimler için yapacağım 15'er dakikalık sulamalar onlar için de yeterli mi?
(60 cm arayla dikili 2 metre uzunluğunda leylandiler, 6 ay önce dikildi)

Burada sanırm, bu sene ve birkaç sene sonrasını da düşünmem gerekiyor.

teşekkürler

rockobs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2010, 19:43   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yucel ozbakis Mesajı Göster
100 litre suya 100 cc supracit adlı ilaç kullanırsanız sorununuz biter... hastalık adı.san jose)
Sn Ozbakis,
Bahsettiginiz hastaliga yol acan kucuk 2-3 mm siyah bir bocek mi? Kuruyan dallarin iclerinin delik oldugunu fark ettim. Birinde bocek icinde buldum. agaclar 5 m civarinda, kendim ilaclama yapabilirmiyim, bahsettiginiz ilac uygun mu. Bilgi verebilirseniz sevinirim.
Gursel

gurselsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 11:30   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2010
Leylandilerin uçlarında kırılma gibi duran bazı dallarda olan zararlı dalkıran böcegi buna carbaryl aktifi azinphos methyl birde methiocarb aktifi etki eder mantari hastalıklarda ise bordo bulamacı kullanın **** fosetyl al (aliette) deneyin san jose ise bunu nasıl anlarsınız tırnakla kazıdınızmı böcekler kabarır bitkinin gövdesine yapışış sülük gibi yapışmıştır küçüktür supracide en iyisidir dursbanda kullanılabilir

swordf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 13:52   #71
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2006
Galeri: 52
Leylandi de kuruma?

Merhaba,
Muntazam ve oldukça sağlıklı gelişen leylandilerimde Fotoğraflardaki gibi uçlardan kuruma başladı! Uçlardan başlayan kurumanın tehlikeli olduğunu okumuştum. Kasım ayı içinde zemine çok yakın olan dalları budadım. Ve iki üç hafta sonrada bu durumla karşılaştım. Budamadan mı kaynaklanıyor yoksa başka bir sorunmu var acaba? İlginize teşekkürler.

Eklenen Resimler

Tariuq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 08:32   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar Tariuq...!

Fotoğraflardan gördüm kadarı ile korkulacak bir şey yok bitkilerde. Beş 10 santim gerilerden budayın ve budadığınız kısmı bahçeden uzaklaştırın. Kesinlikle budamadan kaynaklanan bir sorun değil.

Sebebine gelince; Fazla zemin suyu, dal kurdu, demir eksikliği, aşırı sert rüzğar olabilir. Konunun uzmanı değilim ancak bir üreticisi olarak size önerilerim bunlar. Leylandi makası çok seven bir bitkidir budamaktan çekinmeyin. Dalların içeriye doğru dolduğunu göreceksiniz. Yine bir sorun olursa tekrar yazın.

Kolay gelsin.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 15:45   #73
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Çok teşekkürler ilginize,
Ciddi anlamda paniklemiştim!
Yazdıklarınızı okuyunca düşündümde, muazzam lodos ve arkasından gelen şiddetli yağmurlar etkili olmuş olabilir. Leylandiler pek rüzgarı sevmiyorlar anlaşılan. Diktiğimde 1 mt kadar olan 15 adet leylandimin 3 tanesini Bina korumuyor rüzgara karşı. Diğerleri 3 mt'yi buldu. Ama bu 3 tanesi 1.8 mt anca oldular. Ve bu kurumalar o üç tanede var. Zeminlerinin çok uygun olmadığını düşünüyordum ama rüzgarın etkili olacağı hiç aklıma gelmemişti. Verdiğiniz fikirle onlara da jüt **** benzeri bir malzemeyle rüzgarlık yapmalıyım sanırım. Çünkü evim denize yakın 80 mt rakımlı tepede ve rüzgar hiç kesilmez benim bahçede. Tekrar teşekkürler.

Eski 04-01-2011, 18:36   #74
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
sürgünlerin kuruması şiddetli soğuk,sıcaklık veya rüzgar etkisinle oluşur. havanın durumuyla ilgili olduğunu söymişsiniz patolojik bir rahatsızlık yok.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2011, 22:20   #75
Ağaç Dostu

Rica ederim ne demek. Sonuçları bizimle paylaşırsanız iyi olur. Bildiğimiz dahilinde her türlü destek verilir.

Selamlar.

Eski 04-02-2011, 17:52   #76
Ağaç Dostu

Geçen bahar ekilip dikilmeyen işlenmemiş toprağa,yol kenarına sınır ağacı niyetiyle tüplü olarak alıp diktiğim leylandilerimde bugünlerde sararmalar var.Besin açığından mıdır, aşırı yağışlardan kaynaklanan su fazlalığından mıdır yoksa kışın görülebilen olağan bir durum mudur ? Yoksa başka bir sorun mudur ? Diktiğim zaman diplerine yanmış hayvan gübresi vermiştim.Bu günlerde tekrar yanmış hayvan gübresi vermeyi düşünüyorum.Fidanlarım 75-80 cm civarındalar. Leylandiler konusunda tecrübeli olan arkadaşların yardım ve tavsiyelerini bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

Eski 07-02-2011, 23:35   #77
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Geçen bahar ekilip dikilmeyen işlenmemiş toprağa,yol kenarına sınır ağacı niyetiyle tüplü olarak alıp diktiğim leylandilerimde bugünlerde sararmalar var.Besin açığından mıdır, aşırı yağışlardan kaynaklanan su fazlalığından mıdır yoksa kışın görülebilen olağan bir durum mudur ? Yoksa başka bir sorun mudur ? Diktiğim zaman diplerine yanmış hayvan gübresi vermiştim.Bu günlerde tekrar yanmış hayvan gübresi vermeyi düşünüyorum.Fidanlarım 75-80 cm civarındalar. Leylandiler konusunda tecrübeli olan arkadaşların yardım ve tavsiyelerini bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.
Sayın yarenimex...!

Mesajınızı yeni gördüm korkulacak hiç bir şey yok. Mevsim kışa döndüğünde renk değişikliği özelliği vardır. Yinede bir olumsuzluk olursa bir üretici olarak bildiğim kadarı ile sorularınızı cevaplamaya çalışırım.

Kendinize iyi bakın.

Eski 08-02-2011, 19:16   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Sayın yarenimex...!

Mesajınızı yeni gördüm korkulacak hiç bir şey yok. Mevsim kışa döndüğünde renk değişikliği özelliği vardır. Yinede bir olumsuzluk olursa bir üretici olarak bildiğim kadarı ile sorularınızı cevaplamaya çalışırım.

Kendinize iyi bakın.
Teşekkür ederim Sayın Cemal. S..İnşallah sorunsuz tekrar baharda yeşil renklerine döndüklerini görürüm.Parktaki büyük çam ağaçlarının iğnelerinin de yazınki renklerine göre hafif sarımsı renkte olduklarını görünce aklıma kışın renk değişikliği olabileceği ihtimali geldi.Ama emin olmadığım için sormak istedim. Tekrar teşekkür ederim..

Eski 27-06-2011, 22:06   #79
Ağaçsever

stoje's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2006
Yazılanları başından sonuna kadar okudum benim de diktiğim 15 adet 3 mt boylarında leylandilerim var son zamanlarda alttan yukarıya doğru kurumalar belirdi buradan çıkardığım sonuca göre alttan yukarı doğru kuruyan dalları budamam gerektiği, anladığım kadarıyla rüzgarın da etkisi yüksek bu konuda benim sormak istediğim önereceğiniz herhangi bir besin takviyesi yapmalımıyım yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

stoje Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:13   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2009
Wink Leylandilerim kurtlandı ,ölüyorlar lütfen yardım edin....

Merhabalar,

Bahçeşehirdeki evimin bahçesinde 5 sene önce diktiğim leylandilerden 3 tanesi kış başında sararmaya başlamıştı.Bu gün ağacın kökünün toprağı hiç tutmadığını gördüm sallayınca 6 metrelik leylandi yıkıldı.Ağacın kökü çıktığında küçücük bir kök kaldığını ve gövdede onlarca kurt deliği olduğunu farkettim lakin kurda ulaşamadım ama diğer ağaçlarımında akıbetinin aynı olacağından korkuyorum.Sizce bu nasıl bir haşeredir ki ağaca bu kadar zarar vermiş ve yanındakinede sıçramış?
Gerçekten çok üzgünüm bu bölgedeki en bakımlı ve güzel ağaçlardı çok kalın gövdeleri olmuştu ki en az gövde çapı 25-30 cm di.Ben yıllarca onlara gözümün içi gibi baktım.Çok üzülüyorum.
Bu sorunu çözecek bir ilaç mevcutmudur.Lütfen yardımcı olun ne olur.İyi günler

MELİKE AYKAÇ

meloş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 09:13   #81
Ağaç Dostu

Tutmos's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2006
Galeri: 2
leylandii nin otopsisi

Severek baktigim leylandiilerime neler oldugunu anliyamadim digerlerinede ayni sey olmamasi icin neler yapabilirim ??

Tutmos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 12:45   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2012
bahçemdeki sorun nedir?ne yapmalıyım?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yucel ozbakis Mesajı Göster
100 litre suya 100 cc supracit adlı ilaç kullanırsanız sorununuz biter... hastalık adı.san jose)

bahçemde 4 yıldır hiçbir sorun olmadan büyüyen mazı ve altuni leylandilerime birşeyler oluyor.önce bir mazımda sanki alevle dağlanmış gibi dışa bakan tarafta yanık gördüm sonra giderek ağaçta kuruma oluştu.ve son hali 5.resim,o kadar da güzeldi gören hayran oluyordu..şimdi yanındaki tam olarak bilemiyorum yalancı selvi mi altuni leylandi mi diğerlerinde uçlarda sürgünlerde sararma var,bununla beraber diğer bir mazımda aynı şekilde yanıklar olmaya başladı.yukarıdaki karışımı denesem işe yarar mı?bahçem kurtulur mu?bunlardan önce yıldız çiçeklerimde kulağa kaçan verdı,ilaçlama yaptık ama malesef geç kalmışız soğanlar gitmiş resmen,derken çimlerim kurumaya başladı,kurumanın yaşandığı toprakta solucanın çok olduğunu gördüm.şimdi ağaçlarım gidiyor,lütfen yardım edin..

Eklenen Resimler

esilanaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 12:49   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2012
Alıntı:
Sayın yarenimex...!

Kendinize iyi bakın.
cemal bey bizim sorun hakkında yardımcı olabilr misiniz?

esilanaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2013, 16:11   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Merhaba,
İzmir Güzelbahçe de oturuyorum. Çit olarak diktiğim 1,5 metre boyunda 120 adet leylandim var ,her sene yazlığa gidiyorum bahçem otomatik sulanıyor .
Leylandiler damlama ile sulanıyor. Geçen mayıs ayında evden ayrılmadan önce leylandilerimde unlu bit görmüştüm . 1 hafta ara ile 2 defa megan 4 ile ilaçlama yaptırdım.
Yaz sonu eve geldiğimde leylandilerimde sarama gördüm , baziları kurumuştu. Önce budadılsonra ilaçlarım ama maalesef sarama yayıldı. Sanırım hepsi kuruyacak çok kötü ne yapabilirim. Bu arada yan komşularımın bahçelerinde hastalık etmenler kaynıyor.
.

Zişan Buldan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 00:16   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zişan Buldan Mesajı Göster
Merhaba,
İzmir Güzelbahçe de oturuyorum. Çit olarak diktiğim 1,5 metre boyunda 120 adet leylandim var ,her sene yazlığa gidiyorum bahçem otomatik sulanıyor .
Leylandiler damlama ile sulanıyor. Geçen mayıs ayında evden ayrılmadan önce leylandilerimde unlu bit görmüştüm . 1 hafta ara ile 2 defa megan 4 ile ilaçlama yaptırdım.
Yaz sonu eve geldiğimde leylandilerimde sarama gördüm , baziları kurumuştu. Önce budadılsonra ilaçlarım ama maalesef sarama yayıldı. Sanırım hepsi kuruyacak çok kötü ne yapabilirim. Bu arada yan komşularımın bahçelerinde hastalık etmenler kaynıyor.
.
Merhabalar....!

Bana göre suyu fazla geliyor bitkilerinize. Boğuluyorlar diyelim.. Sulama rejimini iyi ayarlarsanız sorun kalmaz. Tıpkı bir insan gibi düşünün lütfen.

Bir üretici olarak benim nacizhane görüşlerim bu yönde farklı problemlerde olabilir elbette.

Tecrübeyle sabittir diyelim.

Saygıyla.

Eski 13-03-2013, 00:27   #86
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esilanaz Mesajı Göster
cemal bey bizim sorun hakkında yardımcı olabilr misiniz?
Merhabalar...!

Fotolardan bir şeyler çıkarmak çok zor. Taban suyu toplanıyorsa acilen toprak ilavsi yapıp suyu dırane edin. Sararmalar fazla sudan ve rüzgar çarpmasından olabilir. Uçlarından formlarını bozmadan budayın bitkilerinizi. Budama ve kuruyan bitkileri çıkarıpbahçenizden imha edin. Mantar olabilir. Umarım faydalı olmuşumdur.

Kolay gelsin.

Eski 01-09-2013, 10:45   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2013
Bende yeni 50 adet 2 ile 2.5 metre boyunda leylandi ektim. Ağustos ortasında ve saksılıydı.

Yaklaşık bir 10 tanesinin tepe uçlarında sararmalar var. Bol bol suluyorum tutması için bakalım ne olacak. Umarım kaybetmem. Fikri olan var mı?

SeniorHun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2013, 10:46   #88
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

leylandi de genel solgunluk-kuruma

7 yıldır bahçemde olan Leylandi'lerimin birinde genel olarak komple solgunluk ya da kuruma diyebileceğim bir durum var. Ne yapabilirim? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 27-11-2013, 02:05   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tariuq Mesajı Göster
7 yıldır bahçemde olan Leylandi'lerimin birinde genel olarak komple solgunluk ya da kuruma diyebileceğim bir durum var. Ne yapabilirim? Teşekkürler.
Merhabalar...!

Umarım geç olmamıştır.. Bitkinizin köklerinde bir problem olabilir.. Sökün kontrol edin ve imha edin derim..Yerine bu günlerde yenisini ekebilirsiniz..

Bir üretici olarak eminim faydalı olmuşuzdur..

Kolay gelsin..

Eski 27-11-2013, 09:50   #90
Yeni Üye

Tariuq's Avatar

Alıntı:
Merhabalar...!

Umarım geç olmamıştır.. Bitkinizin köklerinde bir problem olabilir.. Sökün kontrol edin ve imha edin derim..Yerine bu günlerde yenisini ekebilirsiniz..

Bir üretici olarak eminim faydalı olmuşuzdur..

Kolay gelsin..
7 yıldır hiç bir sorunu yoktu, birer metre yanındakilerde de sorun yok. söküp başka bir şey dikeceğim.

Teşekkürler, dediğinizi yapacağım.

Etiketler
kök çürümesi, leylandi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024