View Single Post
Eski 24-09-2009, 20:17   #37
doğalbahçe
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi godofwar Mesajı Göster
Sn Mtuncer

Bildiğiniz üzere kurumadan yana benimde başım dertte. Yaklaşık olarak 20 + 30 leylandi dışarıdan aldık. Tahminim üzerine reğlikajdaki fidanları saksılara ekip göndermişler. Fidanlar mayıs ayında alındı ve son 1 aydır fotoğraflarda görünen kurumalar meydana geldi. Dediğim gibi yağmurlama fiskiyelerinin altına konulmuş ve öğleden sonra 14:00 ile 15:00 arrası fiskiyeler açılarak sulanmış. Benim tahminim suların mercek görevi görerek yakması. Bunun nedeni ne olabilir acaba ? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Saygılarımla
Çok üzücü bir durum, bende iş yerime giderken yol boyunca Kocaeli belediyesi bünyesinde E5 kenarlarında çit bitkisi olarak leylandi kullanılmış olduğunu görüyorum benim dikkatimi çeken ara ara kurumaların veya alttan yanmaların gözlemlenmesi olmuştur, ayrıca yine başka yerlerde tren seyahati sırasında gördüklerimle benzer bir izlenime sahip eklemiş olduğunuz fotoğraflar. Edremit benim bildiğim kadarıyla sıcak iklimin var olduğu bir şehrimiz, sulama saatleri ise çok tedirgin edici saatler, biz sulamalarımızı 5 ve sonrası 6 çok sıcak havalarda biraz daha geciktirmekteyiz, şöyle ki siz birde fıskiler vasıtasıyla sulamaktasınız, düşünün çok sıcaklarda yol kenarına dökmüş olduğumuz bir kova su nasıl buharlaşmaktadır, o saat dilimlerinde havanın sıcaklığının arttığı bir dönemde bu şekilde uygulama bence yanlış bir uygulamadır. Ayrıca aşırı sulanan yeşil leylandilerde sararma tipi bir rahatsızlanma meydana gelmektedir, daha açık bir yeşil renk hakim olmaktadır. Birde dikkat ederseniz mantar hastalıklarından da kaynaklanan sorunlar meydana gelebilmektedir, mazılarda görünen bu sorun yeşil leylanlandilerde de görülmeye başlandı, ayrıca böcekler den kaynaklanan sorunlar için zirai önlemler almakta fayda vardır.

doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön