agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Dış mekan bitkilerinde hastalık ve zararlılar
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen MSaygin
  • 1 Gönderen maybach
  • 1 Gönderen maydinmaydin
  • 1 Gönderen ozanemre
  • 2 Gönderen ozanemre
  • 1 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen esgoksel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2008, 12:20   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Mantar hastalığı

merhaba,

Bu sene terastaki tüm bitkilerde mantar, mantar, mantar burnumdan getirdiler

Önce kamelyam mahvoldu, sonra yeni aldığım ithal ortancalar, 2 paket kirli hanım tohumundan çıkan fideler derken, şimdi tüm bitkiler sıkıntıda.

Bu sene fideleri, tohumları hep torf, hindistancevizi torfu ve perlite ektim, diktim.Bu ortamlar hemen kuruyorlar, o yüzden her gün sulamak zorunda kalıyorum.Sabah sulamazsam öğlene kadar kavruluyor bitkiler ve torf ortamı kurumuş kabuk haline geliyor.Acaba bu her gün her gün sulama işi mi mantara yol açıyor?

İlk başlarda captan uygulamıştım bitkilere, baktım çok fayda etmedi bu sefer, %64Mancozeb + %8 Metalaxyl içeren Manpower MZ diye bir mantar ilacı uyguladım.Halen sürüyor problem. Manpower üzerinde daha çok mildiyö için olduğu yazıyor ama ilaçcı, 2 koldan etkili bir mantar ilacı olduğunu söyledi.

Genel kullanımda, hemen pek çok türe etki edecek kuvvetli bir ilaç önerebilir misiniz?

Ortanca
Name:  mantortanca.jpg
Views: 28826
Size:  19.2 KB

Salatalık
Name:  mantsalatalik.jpg
Views: 25422
Size:  19.5 KB

Karagözlü Suzan
Name:  mantsuzan.jpg
Views: 26555
Size:  18.8 KB

Kirli hanım
Name:  mantkirlihanim.jpg
Views: 24997
Size:  17.9 KB

Kabak
Name:  mantkabak.jpg
Views: 25795
Size:  25.7 KB

bahçedeyiz beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 12:21   #2
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Domates
Name:  mantdomates.jpg
Views: 24674
Size:  19.5 KB

Ağaç hatmi
Name:  manthatmi.jpg
Views: 25319
Size:  19.3 KB

Eski 09-05-2008, 13:56   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Bordo bulamacını bir deneyin derim. Ya da sadece bakırlı bir ilaç.

Not:Kendim denemedim

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 14:13   #4
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Bitkilerdeki hastalığın mantardan kaynaklandığına emin misiniz?

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 14:16   #5
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Hepsinin mantar olduğuna emin değilim, hatta hiç birine emin değilim ama öyle görünüyor, başka düşünceleri duymaktan çok memnun olurum.
Hazırda bordo bulamacı var denizakvaryumu, eğer başka bir ilaç önerisi gelmezse onu deneyelim.

Eski 09-05-2008, 14:46   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
MSaygin iyi gunler, bitkilerinize gecmis olsun.
Kimi yapraklarda mantar gibi gorunuyor, kimi yapraklarda da yanik gibi, bitkilerinize usten sulama yapiyor ve yapraklar uzerinde su kaliyorsa gunes isinlari da yapraklari yakabilir.

Mantarlar bulasicidir bitkiden bitkiye gecebilir. Bunu da bocekler ve ya insanlar yapiyor. Mantar hastaligi olan bir yapragi eller ve daha sonra baska bir bitkiyi tutarsaniz mantar ikinci bitkiye de bulasabilir. O yuzden matar bulasmis bir bikiyi (ve ya baska hastalikli bir bitkiyi) elledikten sonra elerinizi iyice yikayip sonra baska bitkilerle temes ediniz.

Hastalikli yapraklari bitki uzerinden bir bir kesip temizlek ve o yapraklari imha etmek sorununuza belki cozum olabilir.
Tekrar gecmis olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 15:45   #7
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Ali Bey teşekkürler,

Üstten sulama yapıyorum, genelde de çok geç saate kalmasam da güneş doğmuş oluyor.Domates ve Suzan'dakiler yanık gibi duruyor haklısınız.

Mantarlı bitkileri elledikten sonra başka bitkileri ellemek konusunda da çok titiz olduğumu söyleyemem, buna çok dikkat edeyim bundan sonra.

Şimdi ilk etapta tüm hastalıklı yaprakları kesip, imha edeceğim.Ardından önereceğiniz genel bir mantar ilacıyla da hepsini ilaçlamayı düşünüyorum.

Eski 19-03-2011, 21:44   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Topas 100 EC 'yi dış mekan saksı bitkilerime ne oranda ve ne şeklide uygulamalıyım? Bilgisi olan yazarsa memnun olurum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 01:09   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
borda ağaca özellikle yapraksızken uygulanır dezenfekte edersiniz fakat bitkileri yakar kullanmayın. captan fayda etmeliydi kök muayenesi yaptınız mı

bahçedeyiz beğendi.
maybach Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 09:12   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Yasemin

Bahçemizde 10 yaşında sarmaşıknyaasemin ağacımız var ve ilk defa bu sene güneş almayan taraflarında beyaz yuvarlak mantara benzeyen beyaz lekeler var ve hatta bazısı yapraklardan sarkıyor. Ne yapmamız gerekir?

Eklenen Resimler

Düzenleyen Gul Hurgel : 21-05-2013 saat 09:14 Neden: Resim eklemek istiyorum
Gul Hurgel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2013, 11:22   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2013
Bitkinizde görülen beyaz şeyler "Turunçgil Unlu Biti" dediğimiz zararlının ya yumurta paketleri ya da erkek bireyin ergin olmadan önceki yalancı pupa hali. Dönemini tam bilmemekle birlikte Unlu Bit olduğuna inanıyorum. Çünkü Unlu Bit olan ağaçlarda bu yapılara sıkça rastlamıştım. Normalde Unlu Bit pirinç tanesine benzeyen, yanlardan bir sürü ayağı çıkan, üzeri unumsu maddeyle kaplı bir zararlı böcek. Eğer şimdi bu beyaz maddeleri imha etmezseniz baharda böceği bitkinizde beslenirken göreceksiniz. Son yıllarda bu zararlı her yerde görülmeye başlandı. Leylandi'lerde bile ciddi salgın oluşturduğuna şahit oldum. 100 litre suya 130 ml Dimethoate EC 400 etkili maddeli bir insektisit kullanarak üstesinden geldik. Belki 100 ml dozda da etkili olurdu ama ben acaba ilaç ibreli ağaca toksik etki yapar mı bunu görmek için biraz dozu artırarak denemiş oldum. Ağaçta herhangi bir toksik etki oluşmadığı gibi ikinci ilaçlamaya gerek kalmadan böceği de temizlemişti. Bu böceğin ikinci bir mücadele yöntemi de yazlık yağ kullanımı. Baharda ve yaz mevsiminde yazlık yağ uygulaması da yapabilirsiniz.

hüzün beğendi.
maydinmaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2014, 23:05   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2014
Yildiz cicegim yapraklarini beyaZ katman sardi.. mantar sanirim kukurtun iyi geldigini ogrendim ama teymin edemiycem.cicegimi nasil kurtarabilirim solyor ve tomurcuklarda acmamaya basladi....ew yontemi onerisi olan var mi acaaba ?

Eklenen Resimler

elifincicekleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 10:19   #13
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifincicekleri Mesajı Göster
Yildiz cicegim yapraklarini beyaZ katman sardi.. mantar sanirim kukurtun iyi geldigini ogrendim ama teymin edemiycem.cicegimi nasil kurtarabilirim solyor ve tomurcuklarda acmamaya basladi....ew yontemi onerisi olan var mi acaaba ?
Sayın elifinçiçekleri,

Hastalığımız Külleme.

Hastalık etmeni için uygun koşullar sık bitki dokusu, yaprakların üstten aşırı sulanması ve düşük ışık yoğunluğudur. Bu etmenlerin yanında 25 C üzerindeki hava koşulları ve nispi nemin % 60 dan fazla olduğu koşullar birleşince hastalık 5 gün içinde yüksek hızda yayılır.

Hızlı müdahale için PENCONAZOLE etken maddeli bir ilaç temin ediniz.

Hastalığın yaygın olduğu tahrip görmüş yaşlı yaprak ve çiçekleri koparınız. 1 L bir el pompasına sıvı ilacımızı 1 çay kaşığı ilave edin. 7 gün ara ile 3 defa uygulayın. Fazla sulamayı kesin ve saksı yüzeyine su vermeye çalışın.

Esen Kalın.

YeniBON beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2014, 14:53   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozanemre Mesajı Göster
Sayın elifinçiçekleri,

Hastalığımız Külleme.

Hastalık etmeni için uygun koşullar sık bitki dokusu, yaprakların üstten aşırı sulanması ve düşük ışık yoğunluğudur. Bu etmenlerin yanında 25 C üzerindeki hava koşulları ve nispi nemin % 60 dan fazla olduğu koşullar birleşince hastalık 5 gün içinde yüksek hızda yayılır.

Hızlı müdahale için PENCONAZOLE etken maddeli bir ilaç temin ediniz.

Hastalığın yaygın olduğu tahrip görmüş yaşlı yaprak ve çiçekleri koparınız. 1 L bir el pompasına sıvı ilacımızı 1 çay kaşığı ilave edin. 7 gün ara ile 3 defa uygulayın. Fazla sulamayı kesin ve saksı yüzeyine su vermeye çalışın.

Esen Kalın.
Tsk. Ederim bilgilendirmeniz icin.
Suan ayagimda kucuk bi kirik var disardan ilac teymin edemiycem acaba bitkisel oneriniz var mi bu durum icin??

Eski 11-06-2014, 19:15   #15
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Alıntı:
Tsk. Ederim bilgilendirmeniz icin.
Suan ayagimda kucuk bi kirik var disardan ilac teymin edemiycem acaba bitkisel oneriniz var mi bu durum icin??
Geçmiş olsun,

1.Yöntem

1 litre suya
5 gr. karbonat. (toz karbonatı önce ayrı bir kapta özele)
1 tatlı kaşığı sirke
1 çay kaşığı arap sabunu (mayi) iyice karıştırılacak. (ılık suda eriterek karışıma ilave edin)
Önce hastalıklı yaprak yüzeylerini sulu bir bez ile aynı noktayı tek sefer alacak şekilde yapabildiğiniz ölçüde hafifçe temizleyin. (hastalığı sağlıklı dokulara kendi elimizle taşımamış oluruz)
Doğal ilacımızı gölge altında önce birkaç yaprağa püskürtme yapın.
Herhangi bir yan etki görülmez ise (yaprak ve çiçek goncalarımız dikkatli olmazsanız olumsuz etkilenir yani kuruyabilir)

Bütün yaprak yüzeyine ertesi gün 5 gün ara ile 3 tekerrürlü olarak karışımımızı uygulayabilirsiniz.

2.Yöntem

Yarım litre ılık suda
1 tatlı kaşığı soda (içme sodası) eritilir.
Aynı suya 1 çorba kaşığı sıvı yağ karıştırılır iyice çalkalanır.
Yaprağın bütün yüzeyleri goncalar ve çiçekler dikkate alınarak (karışım leke bırakır) püskürtme aleti ile iyice ilaçlanır. 3 gün ara ile 3 tekerrürlü uygulama yapabilirsiniz.

Yapraklarda beyaz lekeler kahverengi koyu bir görünüm alıyor ve kuruma başlıyor ise çok geç demektir. Hastalıklı yaprak sürgün kısmından kesilip uzaklaştırılmalı ve Kimyasal Fungusitler mutlaka tatbik edilmelidir.

Esen kalın.

çuha ve YeniBON beğendi.
Eski 12-06-2014, 08:16   #16
Yeni Üye

Size Teaekkur ederim.deneyecegim fakat beyaz orumceklerde gordum yapraklarin arasinda... mudahale icin gec kalmis olabilirim

Eski 12-06-2014, 09:08   #17
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Alıntı:
Size Teaekkur ederim.deneyecegim fakat beyaz orumceklerde gordum yapraklarin arasinda... mudahale icin gec kalmis olabilirim
Sayın elifinçiçekleri,

Biyolojik Mücadele

Sarımsak Yağ Spreyi

3 adet Sarımsak (toplam 30 g gelecek)
2 Çay Kaşığı mineral yağ (parafin yağı)
Yarım Litre Su

Çok ince doğranmış sarımsaklar mineral yağ içinde 24 saat bekletilir.
Yavaş bir şekilde yarım litre su karışım içine yedirilir.
Son karışım süzülerek kavanoz içine alınır ve belli bir süre dinlendirilir.
Dinlendirmiş olduğunuz karışımdan 2 Çorba kaşığı alın, başka bir yarım litre su içine karıştırın
Püskürterek birkaç yaprakta deneme yapın, herhangi bir yan etki görülmez ise uygulamaya devam edin. (bazı süs bitkilerinde parafin ters etki yapabilir)
Karışım da zararlımız üzerinde repellent etki yapıyor ise uygulamaya devam edin. Etkili olmaz ise yarım litre suyumuza 3 Çorba kaşığı sarımsak özü kullanarak deneyin.

Kimyasal Mücadele (tek bir yaprak üzerinde deneme yaparak ilacın yan etkisini test ediniz)

Imidacloprid 1 L Pompaya 1 cc
Deltamethrin 1 L Pompaya 1 cc (Hasattan 10 gün önce uygulamayı kesiniz)

Esen kalın.

Eski 12-08-2014, 15:15   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2014
Merhabalar,

Geçen haftaki yağmurlardan sonra oturak domatesleri başta olmaz üzere hastalık geldi. Teşhis edebildiğim kadarıyla Domates Mildiyösu hastalığı. İlk etapta hastalığın çok yayıldığı 5-6 bitkiyi söktüm, diğerlerinde hastalıklı yaprakları koparttım. Geri kalanlar kurtarmak için bakır içerikli ilaçlar öneriliyor. Benim sorum bu ilaçların doğaya ya da insanlara zararları var mıdır?

Mincel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 13:12   #19
Yeni Üye

bizeherguntatil's Avatar

Giriş Tarihi: 19-05-2015
Merhaba,
2-3 gündür yaz yağmurlarıyla iyice sulandı iyi oldu dediğim saksıların topraklarının ( sebze ektiğim büyük saksılar ) üzerinde beyaz bir tabaka oluşmuş.. Mantar olabilir mi, evde hazırlayabileceğim bir ilaçla çözebilirsem çok mutlu olurum, şimdiden teşekkürler..

bizeherguntatil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 22:53   #20
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Kamelya yapraklarında böyle lekeler çıkmaya başladı. Acaba bu lekeler nedir. Mantardan şüpheleniyorum.
Kamelyamın başı tomurcuk doluydu. Ama hepsi açamadan döküldü. Acaba hasta olduğundan mı döküldü. Sebebi bu mu acaba.
Bunun geçmesi için ne yapmam lazım.
Tüm lekeli yaprakları kopardım ama eğer mantar ise kökünü kazıyacağını sanmıyorum.

Eklenen Resimler

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2018, 23:42   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Kamelya yapraklarında böyle lekeler çıkmaya başladı. Acaba bu lekeler nedir. Mantardan şüpheleniyorum.
Kamelyamın başı tomurcuk doluydu. Ama hepsi açamadan döküldü. Acaba hasta olduğundan mı döküldü. Sebebi bu mu acaba.
Bunun geçmesi için ne yapmam lazım.
Tüm lekeli yaprakları kopardım ama eğer mantar ise kökünü kazıyacağını sanmıyorum.
Mantar hastalığı olduğunu hiç sanmıyorum. İlerlemiş Mağnezyum eksikliğine benziyor. Kalsiyum mağnezyum (calmag) gübresi ve yapraktan iz element uygulaması denemenizi tavsiye ederim.

bahçedeyiz beğendi.
estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2020, 10:53   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2020
Sizce bu bitkilerde mantar mı var?

Tüm bitkilerim çok sağlıklı ve çiçeklerle doluyken, düzenli sulama, solucan gübresi dahil farklı gübreler, bitki besini vs ile takviyeler de yapmama rağmen, hepsinde biranda kötüye gitme yapraklarda dökülme kuruma farkettim. Çok gür ve sağlıklı arap yaseminim neredeyse 2 hafta içinde tüm yapraklarını döktü. Peşinden zar zor yetiştirdiğim selluka'lar da yaprak uçlarından kuruyup hastalıklı bir görüntüye dönüştü. 10 gün önce çiçeklerle dolu clematis'im uçlarından kurumaya başlayıp tüm çiçeklerini döktü. Passiflora da aynı şekilde kötü durumda. Çok emek vermiştim, çok üzülüyorum her geçen gün daha kötüye gidiyor. Pas hastalığı, küllenme, yaprak biti, unlu bit vs tüm hastalıkları okuyup ne olduğunu çözmeye çalışıyorum. Ama görünürde hiçbirşey yok. Bahçıvana danıştım ilaç ve gübre verdi, hiçbir işe yaramadı. Hergün su veriyordum, sulamayı azalttım, çoğalttım her türlü denedim. Önüne geçemedim. Mantar hastalığı olabilir mi? Son çare burada fikir almak için forum'a girdim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

mutlu_inan beğendi.
esgoksel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2021, 01:46   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgoksel Mesajı Göster
Tüm bitkilerim çok sağlıklı ve çiçeklerle doluyken, düzenli sulama, solucan gübresi dahil farklı gübreler, bitki besini vs ile takviyeler de yapmama rağmen, hepsinde biranda kötüye gitme yapraklarda dökülme kuruma farkettim. Çok gür ve sağlıklı arap yaseminim neredeyse 2 hafta içinde tüm yapraklarını döktü. Peşinden zar zor yetiştirdiğim selluka'lar da yaprak uçlarından kuruyup hastalıklı bir görüntüye dönüştü. 10 gün önce çiçeklerle dolu clematis'im uçlarından kurumaya başlayıp tüm çiçeklerini döktü. Passiflora da aynı şekilde kötü durumda. Çok emek vermiştim, çok üzülüyorum her geçen gün daha kötüye gidiyor. Pas hastalığı, küllenme, yaprak biti, unlu bit vs tüm hastalıkları okuyup ne olduğunu çözmeye çalışıyorum. Ama görünürde hiçbirşey yok. Bahçıvana danıştım ilaç ve gübre verdi, hiçbir işe yaramadı. Hergün su veriyordum, sulamayı azalttım, çoğalttım her türlü denedim. Önüne geçemedim. Mantar hastalığı olabilir mi? Son çare burada fikir almak için forum'a girdim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Acaba çözüm buldunuz mu? Bende de bu şekilde genel bir sorun oldu. Bir gözlemim bitkileri etkileyen hastalılarda inanılmaz artış var. Uzmanı değilim, sadece amatör gözlemim. Öte yandan hastalık olsa da bitki güçlü ise sağlam kalabiliyor. Ben henüz çözüm bulamadım ama aşırı sulama bitkileri strese sokup daha kolay hastalanmalarına neden oluyor olabilir.

bahçedeyiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2021, 00:45   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esgoksel Mesajı Göster
Hepsinde aynı durumun olması ve hep te yaprak uçlarından kuruma olması bana uyguladığınız gübrelerden birinin ya yüksek dozdan kaynaklı fitotoksite **** antagonit etkisinden dolayı olabileceğini düşündürdü. Bu ihtimal İçin topraklarını tümden değiştirmenizi ve herhangi bir gübre kullanmadan bir süre sadece sulama yapmanızı öneririm.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2023, 18:50   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2023
İyi günler, 1,5 yaşında ve 2 hafta önce parka diktiğim meşe fidemin yaprakları sarımtrak renge bürünmeye başlandı uçlardan doğru. Nedeni ne olabilir? Yardımcı olur musunuz ?

Aytuncmania Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2023, 18:45   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2023
bahcede mantar sorunu

merhaba,
bahcemizde cimli alanda mantar uremeye basladi. fotograflardan ismini buldum; ceriporia reticula
topraktan cikararak biryere bulastirmadan temizlemeye calisiyorum ama baska yerlerde yine cikiyor. onerebileceginiz bir uygulama veya ilac var mi?
ilginiz icin simdiden tesekkur ederim

Eklenen Resimler

LCoskun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024