agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Daha İyi Bir Yaşam İçin
(https)

Beğeni Düzeni217Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2011, 21:17   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Selamlar, ben de bir süredir doğal sabun yapımını araştırıyorum. Cildim alerjik olduğu için zeytinyağlı sabundan başka sabun kullanamıyorum. Anne tarafından Hataylı olduğum için sağ olsun teyzem sabun yapıp gönderiyor bana.

Teyzemler atadan gördükleri usulle yaptığı sabunlarda kostik kullanıyorlar. Hatta birkaç kez ben de sabun yaparken onlara yardım etmiştim. Gerekirse tam bir tarif de alabilirim. Ama ben kül suyu ile sabun yapmak istiyorum. Bu konuyu araştırırken Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesinin sabun yapımı için atölye çalışması yaptığını gördüm. Ben Cumartesi günü çalıştığım için gidemeyeceğim ama ilgilenenler olabilir diye sayfanın linkini göndereyim dedim. Gidenler olursa ve bilgilerini paylaşırsa çok faydalı olur diye düşünüyorum.

Atölye Çalışmaları / Eğitim

aysozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 00:45   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Doğal yöntemler ile sabun yapmak için dört şeye ihtiyacınız var: Kaliteli bir zeytinyağı, meşe odununun külü, kil ve kaya tuzu.

Kalaylanmış bakır kazanlarda kaynatılan zeytinyağına ayrı bir yerde kaynatılmış ve dinlendirilmiş kül ile kil suyu karışımı ilave edilir.

Sabunlaşma görüldükten sonra kıvamının iyice yoğunlaşması beklenir ve içine kaya tuzu atılır.

Kazanın üzerine çıkan sabunlar alınarak tavalara dökülür. Yaklaşık bir ay kadar kurutulduktan sonra kesilir. Kesilmiş sabunları serin ve ışık görmeyen bir yerde üç dört ay daha kurutursunuz. Sonunda şekli bir şeye benzemeyen, birinin gramı diğerini tutmayan sabunlarınız olur.

Bu tarifi bir kenara not edin. Çünkü Anadolu’da yüzyıllarca uygulanmış ama artık neredeyse unutulmak üzere olan bu tarifin yerini sıvı kostikli tarifler aldı çoktan.

Annelerden biri ile yazışıyordum geçenlerde. Bebeğinin kirpiklerindeki alerjik bir durumdan bahsediyordu. Bir firmadan epey de uçuk bir fiyatla defne sabunu alıyormuş, bunu kullanıyormuş uzun zamandır.

“Sabunun kostiksiz olduğuna emin olun” gibi bir şey önerdim. Firmanın yetkilisine sormuş o da. Tuhaf bir yanıt almış: Sabunu kostik ile imal ettiklerini, ancak kostiği kendilerine has bir yöntemle ”uçurduklarını söylemiş firma yetkilisi!

Ben kimyager değilim ama “kostiği kendimize has bir yöntemle uçuruyoruz” açıklamasında tuhaflık olduğunu görmek de zor değil. Biraz araştırdım, sonra iyice emin olmak için müşterilerimden birine sordum; ülkenin en büyük ve en başarılı kimya firmalarından birinin yöneticisine… Gelen yanıt beklediğim gibi elbette. Kostiği uçurmak, yıkamak, asimile etmek, zararlarını bertaraf etmek falan asla mümkün değil. Kostik, bazik bir madde; en az kezzap, tuzruhu kadar tahriş edici bir madde.

Ne olur dikkat edin sabun alırken, kullanırken…

DOĞAL SABUN TARİFİ « Kuraldışı Dergi

Nilüfercem beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2012, 07:36   #93
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili denizakvaryumu, yazınızı okuyunca bir anım canlandı zihnimde.

Büyük anneannem 1o9 yaşında ölmüş. Annemden duymuştum, büyük anneanne İkizce'de dağ, bayıra çıkar çeşitli otlar toplarmış. Bir tencerede gül yapraklarını hafifçe kaynatır, diğer otları da ayrı ayrı kaynatırmış.
Köy yeri yumurta bol tabii.
Annemlere, yumurtanın üzerinden açtığı ufak bir delikle bu yumurtaları içirttikten sonra kabuklarını kalıp gibi kullanır, bunların içine hazırladığı renk renk ve kokulu sabunları dökermiş.
Annem diyordu ki: Bu yumurtaları taş duvararın üzerine dizer, zaman zaman da üzerlerini yapraklarla kapatırdı.
İyice kuruduktan sonra da kabukları kırarak çıkartır, bize renk renk ve defne kokulu-gül kokulu-lavanta kokulu sabunlar verirdi.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 15:38   #94
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 22-02-2010
Sevgili denizakvaryumu, şu el yapımı doğal sabun yapımı konusuna takmış durumdayım )
Tüm malzemeleri inşallah bir gün biraraya getirip yapmaya başlayacağım. Yaptığımda da sizlerle paylaşacağım elbette.
Saygılarımla

gulbirsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 21:32   #95
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2010
Arkadaşlar, doğallık konusunda bir daha düşünelim derim. Ben, ne doğal sabun, ne de doğal tarım olabileceği kanaatinde değilim. Doğrudan doğada bulduğumuz, topladığımız nesnelere doğal diyebiliriz. Ama, insan elinden geçmiş bir şeye doğal dememiz bence yanlış olur.

Bunları yazmamın nedeni, konuların biraz daha berraklaşması. Çünkü doğal sözü o kadar çok kullanılır oldu ki, birçoğu kafa karıştırma amacı güdüyor. Ne de olsa "Kurt bulanığı sever".

Selamlar.

bozon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 12:43   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2010
Pratik Sıvı sabun yapımı
Ben sabunu koyduğunuz kapta biriken kirli sabunlu sudan ve herkesin aynı sabunla ellerini yıkaması fikrinden hoşlanmıyorum, ancak marketteki sıvı sabunları da kullanmak istemiyorum. İçine aloe vera da katılsa, yosun özlü de olsa sonuçta hepsinin içinde Sodyum Lorent Sulfat gibi tahriş edici temizleyici kimyasallar var.

Ben kendi kendime şöyle bir çözüm yolu buldum; normal sabundan sıvı sabun yapıyorum ve bunu üstten basmalı olan normal sıvı sabun kaplarına koyuyorum. Basarak kullandığınız için sabun gibi sulanma derdi yok, bana göre daha temiz oluyor, ayrıca elinizi sabunla yıkamış oluyorsunuz, sıvı sabun gibi kaygan kalmıyor, ha bir de daha ekonomik.

Yapılışı gayet basit, bir kalıp normal sabunu (200gr) alıp rende ile veya bıçakla çenterek ufak parçalara ayırıp 3-4litre sıcak suyun içine atıyorsunuz. Sabun parçalarının erimesi için ısıtıyor ve arada karıştırıyorsunuz, (kaynatmaya gerek yok 60-70 derecede eriyor, ama kaynatırsanız da problem yok ), biraz soğumasını bekleyip, uygun bir kaba dolduruyorsunuz. Ben 5lt'lik yumuşatıcı kaplarını kullanıyorum, kapağına da bir delip açtım, sabunlukları doldururken kolaylık oluyor. Başlangıçtaki kıvama aldanmayın, soğuyup 1 gün bekleyince oldukça kıvamlı oluyor, eğer fazla katılaşır, donarsa pompayı tıkayabilir, o durumda bir miktar ılık su ekleyip şişeyi çalkalayın. Kullanımda sıvı sabundan biraz daha fazla kullanın.

Bunu doğal sabunlarla yapmadım ama olacağına eminim. Kolay gelsin.

Düzenleyen webgezer : 26-01-2012 saat 12:47 Neden: türkçe
webgezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 12:44   #97
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Bu başlığı daha önce fark etmemişim. Yaklaşık 1,5 saat önce Sevgili Güler Abla ile tanışma fırsatım oldu. Kendisinin dünya tatlısı bir insan olduğunu söylememe zaten gerek yok. Benim için zahmet edip, yana yakıla istediğim maviş çiçeğinin fidesini elden tesim alabilmem için sıcak evinden çıkıp geldi, minnettarım. Tabi ben çiçek yetiştiriciliğinde çok yeni olduğum için ve bende olup onda olmayan bir bitki ya da tohuma sahip olmadığım için elim boş gitmemek adına ona hobi maksatlı olarak döktüğüm sabunlarımdan götürdüm. Başlıktan da bu sayede haberdar oldum.

Ben de yaklaşık 1 yıl kadar önce bu işe merak salıp, bir sürü araştırmanın ardından en iyisinin sabunu profesyonel üreticilerden eriyebilir baz halinde alıp şekillendirmek olduğuna karar verdim. Bu nedenle Datça'daki bir firmadan baz edinmeyi tercih ettim. Ben bu bazlara sadece gıda boyası ve esans ve istersem faydalı yağlar ekleyerek sabunlar yapıyorum, pek eğlenceli

İşte size benim üretimim olan sabunlardan bir kaç örnek

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2012, 12:50   #98
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

devam...

Eklenen Resimler

attar ve milaca2010 beğendi.
Eski 15-02-2012, 12:51   #99
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

bunlar hayvanlar aleminden

Eklenen Resimler

Eski 15-02-2012, 12:53   #100
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

diğerlerinden örnekler ...

Eklenen Resimler

Eski 15-02-2012, 17:22   #101
Moderatör

Güler's Avatar

Harika şeyler, ellerinize sağlık.
Arkadaşlar, Andora bana da tam 4 tane getirmiş. Şekilleri mutlaka görmelisiniz o kadar güzel ki buna bir de mis gibi kokuları ekleyin.
Kimi okyanus, kimi iğde, zambak, Acıbadem. Valla kullanmaya kıyamaz insan.
Ellerine sağlık, çok çok hoşuma gitti, sağol.

Eski 16-02-2012, 07:18   #102
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

İyi günlerde kullan Güler Ablacığım, ama kıyamayıp kullanmamazlık etme, ustası Bağdat'da değil ya, bitince haber verirsin ben senin için yine yaparım

Eski 16-02-2012, 08:22   #103
Moderatör

Güler's Avatar

Bunu bildiğim için kullanacağım hatta bu günkü misafirlerim için iki tanesini servise sundum.

Teşekkür ederim.

Eski 18-02-2012, 11:36   #104

Sevgili denizakvaryumu yakın bir zamanda kale naturel in yeni sabununu öğrendim. Kale Naturel, Balıkesir Edremitte bitkisel ekstratlar üreten bir firma.Yeşil renkli, kokusuz olan sabunların içinde kostik olup olmadığını merak ederek firma yetkilileri ile iletişim kurdum ve bana "sabunlarımızda kostik kullanmadık" diye mail de gönderdiler.Aldım kullanıyorum. Tabi içeriğini tahlil yapıp incelemem mümkün değil. Sadece güven sözkonusu.
Sadece paylaşmak istedim.

Eski 20-02-2012, 14:35   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2012
***,
Ben aranıza yeni katıldım. Doğal olan herşeyi severim. Şimdiki amacım kül suyundan doğal sabun üretebilmek. Sizin paylaşımlarınıza ve yayınlanmış olan olan diğer tüm bilgiler ışığında bir kaç sabun denemem oldu ama başarısızlıkla sonuçlandı.
Denemelerimde ısıl işleme tabi olan yağ ve kül suyu biraz renk değiştiriyor, beyazlaşıyor, bir süre sonra yine yağ haline geliyor. Bu işte başarılı olan arkadaşlar benimle püf noktalarını paylaşabilirler mi? Herkese kolay gelsin.

Billge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2012, 16:08   #106
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Aynen dediğiniz gibi bir süre sonra yağ ve potasyum hidroksit ayrışıyor. Bu nedenle ayrışmadan beyaz halde iken bırakmak lazım. Eğer ayrışmışsa su ekleyip mikserden geçirerek tekrar beyaz krem haline gelince kalıba dökmek lazım. Ben de olmadı diye tencerede bırakmıştım. Çünkü lezzet testini geçmiyordu (tadına bakınca ıstırıyordu). 2 gün sonra katılaşmaya başladığını ve artık ısırmadığını görünce kalıba döktüm. Tabii sodyum hidroksitle yapılan kadar sertleşmiyor ama zannederim uzun bir süre sonunda sertleşecek gibi.

lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 13:40   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2012
Teşekkürler lunatic, ben de artık yapamıyorum diye vazgeçmek üzereydim. Bir de dediğiniz gibi denemeliyim.

Billge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2012, 14:20   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Odun külü bir atık,bunu sabun yapımında kullanarak değerlendirmek bence güzel. Organikten ziyade tarımda,ilaçta ve sabunda hatta dokumada (giyside olabilir) geleneksel yöntemlerimizi yaşatmalı mümkün mertebe kullanmalıyız. Ben bir kimyagerim. Sanayi tipi üründen ziyade geleneksel ürünü her zaman tercih ederim.

dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 00:44   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2012
arkadaşlar yeni katıldım aranıza biz bu gün evin önünde kazanı yaktık ve kostik kullanarak zeytin yağlı sabun yaptık arkadaşla beraber arkadaşın babasına dedesi öğretmiş ve arkadaşda babasından öğrenmiş... saat 17:00 itibariyle sabunu kalıba döktük bende meraktan gittim baktım saat 01:00 itibariyle sabunun donmuş vaziyetteydi üzerine assam çökmücek gibi görünüyor fotosunuda çektim. sabah saat 8:00 gibi kesicez biz dökerken rengi hafif sarımsı kahverengi gibi bişidi ama arkadaş kuruyunca bembeyaz olacağını söyledi..

selimm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 01:29   #110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Evet de, işte içine kostik katıldığında doğal olmuyor bu sabun. Sorun orada. Piyasada doğal adı altında satılan sabunlara nasıl izin veriliyor? Ya da doğal kelimesinin anlamı mı değişti?

Kostik kullanmadan, esans, renklendirici katmadan üretilen bir sabunu yapan var ise, lütfen bir şekilde videosunu eklesin bu sayfaya, hepimiz sabunumuzu kendimiz yapalım, en doğalından!

Diğer türlüsünü yapmak için neden uğraşalım, piyasada her türlü görsellik ve esans içeren sabunu bulabiliyoruz.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 11:45   #111

evet sayın kelebek çalısı size aynen katılıyorum.bana kostik kullanmadan sabun yapabilen ve nasıl yaptığını detaylı anlatabilen varmı? bunu soruyorum ve yanıtını bekliyorum.
saygılar

Eski 02-05-2012, 15:00   #112
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
merhaba arkadaşlar ben bir kimya öğretmeniyim.
söz ettiğiniz kostik sodyum hidroksittir. odun külünde ise potasyum hidroksit vardır. sodyum ve potasyum aynı grup elementleridir. yani kimyasal özellikleri birbirine yakındır. bazen sodyum bileşiği olmadığı zaman yerine potasyum bileşiği kullanılmaktadır. ph'ı (bazikliği) neredeyse aynıdır. bu yüzden oluşan ürünlerin özellikleri birbirine yakındır. önemli olan oluşan sabunun ph değeridir. varsa bi ph kağıdı ile ölçmek kafanızın rahatlamasını sağlar.fazla kostik kullanımından kaçınmak iyidir.

verdoque beğendi.
kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 15:01   #113
Ağaç Dostu

kimyager147's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2012
ama kostiği ayarlayamadınız yapmanız gereken kullandığınız yağdan bir miktar daha eklemek. hem fazla bazillikten kurtulursunuz hemde kafanız rahatlar.

kimyager147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 15:13   #114
Ağaç Dostu

Kostiksiz sabun üretilemez mi peki? Sadece odun külü ile?

Eski 15-05-2012, 16:54   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2012
....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kyoruk Mesajı Göster
Selamlar,

Son günlerde doğal kostiksiz sabun yapımı konusunda araştırma ve çalışma yapıyorum.

Araştırmalarıma göre dünyada şu anda küllü su ile sabun yapımı çok moda, hatta hazır konsantre küllü su bile satıyorlar.

Küllü su hazırlamak oldukça kolay, fırından alacağınız meşe odunu külünü bir kapta sıcak su ile karıştırın. Yaklaşık 1 ölçü küle karşılık 3-4 ölçü su kullanabilirsiniz. En az bir gün bu karışımı bekletiyoruz. Arada karıştırırsanız daha iyi olur.
Ben daha bilimsel yapmak için turnusol kağıdı kullanarak PH değerini olçüyorum. (Ph 13-14 olması gerekiyor.)

Hazırladığımız bu küllü suyu süzüyoruz.

En son sıvı sabun denemesi yaptım bunu paylaşmak istiyorum sizlerle:
Malzemeler:

1 ölçü sıvı yağ
1 ölçü küllü su
3 ölçü lavanta suyu

Öncelikle ihtiyacımıza göre sıvı zeyin yağı hazırlıyoruz. Bu yağın asitlik derecesi yüksek olursa daha iyi olur. Bu yağı bir çelik tencereye koyarak ısıtıyoruz.
Yağın ısısı yaklaşık 50-55 dereceye ulaştığında içerisine kül suyumuzu ağır ağır akıtarak karıştırıyoruz. (Tahta veya plastik bir kaşıkla) Bu arada ateşin altının da kısık olmasına dikkat edilim. Yağ kaynamayacak buna özellikle dikkat edelim.

Fildişi renginde bir karışım elde ediyoruz. Daha sonra bu karışımı ısısını çok fazla artırmadan varsa bir el blender i ile yoksa kaşıkla karıştırmaya devam ediyoruz.

Yaklaşık 30-45 dk. sonra puding kıvamına geldiğinde, köpükler karışımın üzerinde durmaya başlayacaktır. Sabunumuzu ateşten alıyoruz ve bir miktar daha karıştırmaya devam ediyoruz. Bu arada lavanta veya benzeri aromatik yağlar ekleyebilirsiniz. Bir müddet daha karıştırdıktan sonra, sabunumuzu bir kavanoza aktarıyoruz.

Bu kavanozu 2-3 kat havlu ile güzelce sararak 22-25 derece sıcaklıkta, güneş görmeyen bir yerde 24-48 saat bekletiyoruz.

Birkaç gün sonra, sabunumuzu alıyoruz ve bunu bir kabın içerisine boşaltıyoruz. Kullanıma hazırlamak için seyreltmemiz gerekiyor. Seyreltme için ben daha önceden kaynattığım lavanta suyunu kullandım. Siz isterseniz sadece su da kullanabilirsiniz.

Suyu yavaş yavaş sabunun içine akıtırken bir yandan da karıştırıyoruz. Ben yaklaşık 8 bardak ilave ettim. İstediğimiz kıvama geldiğinde su eklemeyi bırakarak, kapalı bir kaba aktarıyoruz.

Sabunumuz hazır. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Aşağıda yapım aşaması ile ilgili resimler yer alıyor. Resimler yabancı bir kaynaktan alıntıdır. Size fikir vermesi için ekledim.

kabdan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 19:40   #116
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Merak edenlere:

SABUN NE ZAMAN ÜRETİLDİ

Cumhuriyet gazetesi Bilim Teknoloji eki

SABUN NE ZAMAN ÜRETİLDİ

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 20:12   #117
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
SABUN NE ZAMAN ÜRETİLDİ

Cumhuriyet gazetesi Bilim Teknoloji eki

SABUN NE ZAMAN ÜRETİLDİ
Ne varsa Sümerlerde var

Eski 01-06-2012, 07:14   #118
Ağaçsever

uugur's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2011
kostik endüstriyel kağıt kullanımında da kullanılan bir ürün, eski çalıştığım şirkette kullanılırdı teknik olarak detayını çok bilmesem de insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini biliyorum.

uugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 17:26   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fikirci Mesajı Göster
Arkadaşlar.

öncelikle şunu döyleyeyim
sabun... en dogal haliyle sodyum hidroksity veya potasyum hidroksidin yag la birleşmesinden olusur.

Sanırım bu konuda uzman görunen arkadaşlar bu konuyu pek bilmiyorlar

yukarıda sevgili bir arkadasım çok haklı bir ek yapmış. Mesele sabun sanayiinde sabuna katılan diger kimyasallar. Çok haklı.

Çok haklısınız bu kimyasallar katılmadan yapılan dogal sabunlar da var.

Bunları her yerden zaten alıyoruz.

Evde sabunyapılmasının bir kaç muhsuru var.

1. Kimyager degilsiniz. oranları karıstırdıgınızda elde edilen sonuc zararlı olabilir. yag asidi fazlası **** serbest halde sodyum ve potasyum kalacaktır. Sabun üretiminde ortam ısısı, karıştırma koşulları kullannılan maddelerin miktarları elde edilen kimyasalı- sabunu - olumlu ve olumsuz etkileyecektir.

2. Odun külü v s gibi şeylerle sabun yaptıgınızda külde bulunan tüm yanma artıklarını agır metalleri ametalleri kansorejen hidrokarbonları da sabununuza katmış oluyorsunuz. Bu sizce sağlıklı mı?

Hobi olarak bir şey yapmak iyi ama direkt saglıkla ilgili bir ürünü acemilerin uretmeye çalısması sakıncalı.
Çok meraklıysanız garlı sabun defne sabunu gibi dogal sabunlar alın. Bu ürünler katkısız sabunyapan geleneksel işletmelerden gelmektedir.

Burada ürün satısı yapmak isteyen arkadaslar. Ürününüzü pazarlamanıza kimse bir sey demez ancak insanların saglıklarıyla oynayacak tavsiyeler yapmayın lutfen.
Bu konuda Fikirci arkadaşa katılıyorum. Bu başlığa ben de kendi doğal sabunumu yapabilmek niyetiyle gelmiştim fakat yorumları okudukça aslında 'sabun' kavramının doğal olamayacağını görmüş oldum.

Eskilerin kül suyu kullanarak yumuşatıcı ya da sabun yapmış olmaları onların da kimyaya başvurmuş olduklarının bir göstergesi sadece. Eskiler yaptığı için doğal bir yöntemdir diye düşünemeyiz.

Hem o zamanlar -başka bir arkadaşın da belirttiği gibi, şimdi nickini unuttum- odun külü artık maddeydi. Dolayısıyla odun külünden bu şekilde faydalanılması gerçekten geri dönüşüm adına güzel bir yöntem. Yine bazı arkadaşlarımız odun fırınlarının çokluğundan ve dolayısıyla bu küllerden yararlanabileceğimizi savunmuş, ben de geridönüşüm adına bunun çok güzel bir adım olacağı kanısındayım. Hem kullanılan kimyasalların sayısını bire indirmiş oluruz, hem de kendi emeğimizle anında geri dönüşüme katkımız olur. güzel bir düşünce.

Fakat hatırlatmak istediğim başka bir mesele ise fikirci arkadaşımızın da belirttiği gibi bu trendi moda haline getirmeye kalkıp da ekstradan ağaç kesimine yönelme eğilimine girip, bu işi ticarete dökmenin getireceği zararlar. Her zaman olduğu gibi gözü açık kişiler yeni trendleri kullanıp ondan kendilerine fazla pay çıkarmaya çalışır. Bez çanta örneğinde de bunu gördük. Poşet çantaların zararlarından yararlanarak şimdi de doğada çözündüğünü iddia ettikleri Tela(nonwoven) çanta ticareti başlattılar. Bu son konu aslında buraya ait değil, farklı bir başlıkta onu da tartışabiliriz.

düşünvepaylaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2012, 19:17   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Konu biraz hortlamış olacak ama, ben de fikrimi belirtmek istiyorum.

ister odun külü ister kostik soda ikisi de kimyasal, birinde sodyum tuzları diğerinde potasyum tuzları var. Birisini ağacı yakarak elde ediyoruz, diğerini hazır alıyoruz. Kendimizin elde ettiğine doğal, diğerine ise kimyasal diyoruz.
Değişen fazla birşey yok. Çünkü sabun yapabilmek için asidi çözerek tuz (sabun) yapacak bazik bir madde lazım. ister sodyum ister potasyum farketmez ikisi de ph 14 e yakın (tam bilmiyorum, tahminen) malzemeler. Üstelik sodyum insana daha yakın bir madde malum tuzda var. Ama ne yalan söyleleyim. odun külünden sabun yapmak bana da daha doğal geliyor. Teknik açıdan ise fark yok. Hatta kül içerisinde yandığı için bozunan ve kansorejen olan maddeler de olabilir.

Benim yaptığı sabun ölçüleri ise şöyle
691 gr. zeytinyağı
191 gr. su
89 gr. kostik soda toplamda 1 kg gibi oluyor. gramı gramına ölçerek yapıyorum.
Soğuk yöntemle yapıyorum. Harika oluyor. Ayrıca sıcak sistem sabunda yağ ısıl işlem gördüğünden, soğuk yapıma göre dezavantajlı gibi.

Eleştiriye açığım, sonuçta amacımız en iyisini ulmak

adiyez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024