agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Çocuklara ve Genç Arkadaşlara Özel
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2006, 11:41   #31
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Çocuklar küçükken onların izlediği TV programlarını, okuduğu kitapları (kitapları biz okuruz) denetleyebiliriz. Diyelim arkadaş edinmesine de izin vermedik, ama ya okula gidince ne olacak? Orayı da tümüyle denetleyemezsiniz ki. Hadi derste öğretmen bir takım şeyleri engelledi diyelim. Bunun teneffüsleri var, birkaç nöbetçi öğretmen her öğrencinin ne konuştuğunu ne yaptığını bilemez ki.

Gözünüzü korkutmak değil amacım. Ama bir tesellimiz var ki erken yaşlarda çocuklar iç dünyalarını paylaşırlar. Konuşarak anlatmasalar da çizdikleri resimlerle anlatırlar, oynadıkları oyunlarla anlatırlar. Ebeveyne düşen de onları yorumlamak ve önlemini erkenden almaktır.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2006, 14:58   #32
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevelim
.... Kötüyü dışarda görmezse içindeki kötü açığa çıkar ki bu daha kötü bir olay.
...
Bundan "dışarıda kötüyü gören çocuğun içindeki kötü açığa çıkmaz" anlamı çıkıyor!!!! Hatalı ifade edilmiş kabul ediyorum.

Lütfen yazdıklarımızın anlamını kontrol edelim. (Çocuklarla ilgili yazışmalarda çok fazla hatalı ifade gördüm) Hata yaparsam beni de uyarmaktan çekinmeyin lütfen.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2006, 18:42   #33
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2005
Galeri: 18
teşekkür ederim sayın kara kedi. Evet ben de sevgiye inanıyorum. Tüm anlatılanlar sevgiye ulaşma çabasıdır. Sayın arsakay arkadaşımdan da bir ricada bulunacağım. Ben böyle yazıyorum. Anlaşılmaması ****** beni üzer. Ama gerçekten amaç basite indirgeme ise bunu isterseniz siz de yapabilirsiniz. Ben yazılarımın çok ta karmaşık olmadığına inanıyorum. Sadece etkili bir anlatım olmasını istiyorum. Çünkü anlattıklarıma inanıyorum. Sevgimle tuana..

tuana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2006, 19:26   #34
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

Uzun yazılarımın arkasından kısa bir söz. hangi pencereden bakıyorsanız(yazıya,olaya,insana)onu görürsünüz.sevgimle tuana

Eski 14-02-2006, 21:29   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2005
Galeri: 108
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuana
Ben böyle yazıyorum. Anlaşılmaması ****** beni üzer.
En azından, üzülmeni istemediğimizi düşünebilirsin.. Biz de sevgiye ulaşmaya çalışıyoruz, nefrete ulaşmaya çalışan yok ki !! Olsa zaten burada ne işi var ?

Alıntı:
varsın noktalamayı öğrenmesin...
Öğrensin efendim, neden öğrenmiyormuş ? İletişimden bahsediyoruz... Siz konuşurken kelimeler arasına boşluk koymadan, belli vurguları yapmadan mı konuşuyorsunuz ? Yazarken neden böyle ?

Var mı başka ? Dellendim, sıradaki gelsin.. "İzmir'in kavakları"nı dinliyom, yakarım valla konakları..

Cihangir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2006, 22:53   #36
ağaç dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tuana
teşekkür ederim sayın kara kedi. Evet ben de sevgiye inanıyorum. Tüm anlatılanlar sevgiye ulaşma çabasıdır. Sayın arsakay arkadaşımdan da bir ricada bulunacağım. Ben böyle yazıyorum. Anlaşılmaması ****** beni üzer. Ama gerçekten amaç basite indirgeme ise bunu isterseniz siz de yapabilirsiniz. Ben yazılarımın çok ta karmaşık olmadığına inanıyorum. Sadece etkili bir anlatım olmasını istiyorum. Çünkü anlattıklarıma inanıyorum. Sevgimle tuana..
Sayın Tuana,
sanırım bir yanlış anlama oldu. Benim basitlikle kasdettiğim sadeleştirmekti ancak görüyorum ki siz burada biraz farklı kullanarak imada bulunmuşsunuz. Hiç hoşlanmadım bu bir.
Sadece anlatmayı hedeflediğimizde doğru kelimeleri seçer, doğru cümleler kurarsak anlatım zaten etkili olur bu da iki.
Üç, eğer ben fotoğraf ya da ağaçlardan bahsedersem sadece beni bağlar, şahsi fikirlerim veya hipotezlerim olarak kabul edilebilir. Ya da ne bileyim sohbet der geçersiniz. Tıp' tan bahsedersem, hekim olduğum için profesyonel bağlayıcılığı vardır. Ne dediğimi bilmek zorundayım çünkü sözlerimin insanları yönlendiriciliği vardır. Ben inanıyorum diye herşeyi söylemek hakkına asla sahip olamam. Kendimden verdiğim bu örnekle bilmem ne demek istediğimi anlatabiliyor muyum?
Dört, çok sıkıldım. Bundan sonra bu konuyu sadece izlemekle yetineceğim. Yazdıklarımdan alıntı yapılarak yazılacak hiçbir mesaja yanıt vermemeye karar verdiğim için herkesten özür diliyorum ve bitkilerime dönüyorum.

Eski 14-02-2006, 23:35   #37
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

Ben de sessizliği seçiyorum..sevgimle tuana

Eski 15-02-2006, 11:56   #38
Ağaç Dostu

Sevelim's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2005
Galeri: 147
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Bundan "dışarıda kötüyü gören çocuğun içindeki kötü açığa çıkmaz" anlamı çıkıyor!!!! Hatalı ifade edilmiş kabul ediyorum.

Lütfen yazdıklarımızın anlamını kontrol edelim. (Çocuklarla ilgili yazışmalarda çok fazla hatalı ifade gördüm) Hata yaparsam beni de uyarmaktan çekinmeyin lütfen.
Sevgili Arsakay, size teşekkür ederim. Yazarken sadece kelimenin doğru yazılıp yazılmadığını değil de anlamlarına da dikkat etmeliyiz. Ben bunu atlamışım. Dün yazarken aklımda başka birşey vardı mutlaka. Uyardığınız için teşekkürler.

Dün kimbilir neler düşündüm ki yazdım onları. Şimdi istesem de toparlayamadım sabahın bu saatinde. 3-4 saatlik uykuyla zor oluyor kafayı toparlamak.

Ben susuyorum diyerek çekilmek olmaz. Tabii ki yazacaksınız. Burası hepimizin sitesi. Sizin gibi neşeli birinin susması iyi olmaz.

Sevelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2006, 01:54   #39
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

İnsanlar, t.v ler bizi çökertiyorlar. Ama asıl mesajları bunlar değil.

Bizi kandırıyorlar. Derslerimizden uzak tutuyorlar. Dışarıda ki o güzel tabloyu görmemizi engelliyorlar. Bizi de o kapalı dünyalarına çekiyorlar. Kendi yaşadıklarını bize de yaşatmak istiyorlar. Kapalı pencereleriyle bizi kendilerine çekmeye başlıyorlar.

Uyandırılmaktan hiç hoşlanmıyorlar.

Hep eski dünyalarında kalmaktan hiç birşeyin farkında olmuyorlar. Filmlerini bizlere izleterek çok değerli ve zirvede olduklarını sanıyorlar. Oysa ki onların insanlıktan uzak olduğunu düşünüyorum.

T.v bizi uyutamazsın artık. Her söylediğin ve söylemediğin bizi uyutuyor.(Silahtarağa i.ö.o 3.sınıf öğrencisi Ebru TUNERt.v üzerine deneme)

Bu şekilde emin olabiliyorum mesajları okuyabildiklerinesevgimle tuana..

Eski 16-02-2006, 11:14   #40
doğasever

Giriş Tarihi: 16-12-2005
güzel güzel fikir teatisine bayılırım...nereye??

karakedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2006, 15:40   #41
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
baby tv de kiristal taşların 15 dk süre ile sallanmasını gösteren bir sahne varki korkunç, ben bile ipnotize oluyordum))

ama tuananın öğrencisinin yazısı bana biraz öğretmeninin fikirlerine yakınlaşmak için yazılmış gibi geldi,
sihirli annemi sevmediğini itiraf edebilirmi acaba?

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2006, 22:48   #42
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

Bilmem sormam gerekir kendisine Ama sevse de fayadalı olmadığını biliyor buna eminim Sevgimle tuana.

Eski 02-03-2006, 16:50   #43
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

..........................

Eski 02-03-2006, 17:45   #44
Yeni Üye

TARIKKAYAPDR's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2005
Galeri: 10
Smile

Herkese Merhabalar

Konunun ortasına balıklama dalmış gibi olacağım ama benim de söylemek istediğim bir şeyler var.

Öncelikle çocukların 11 yaşın altında soyut düşünce aşamasına ulaşamadığını biliyoruz. Ebeveyn denetimi olmadan izlenen ve soyut öğeler içeren programlar çocuklarda zengin hayal gücü ile birleşince ciddi davranış sorunları ortaya çıkarıyor. Bu noktada ebeveyn denetimi çocuğun izlediği programın analiz edilmesi, somutlaştırılması ve gerçek-gerçekdışı ayrımının yapılıp çocuğa aktarılması bakımından zorunlu hale geliyor.

Tv'den gönderilen mesajların çocuklar tarafından okunması hedef davranış olarak belirlenebilir fakat soyut bir beceri olduğundan sistematik olarak izlenmeli ve sadece yetişkin onayını alma çabasından ayırt edilerek çocuğun benliği tarafından benimsenmesine çalışılmalıdır.

Çocuklar hep aynı hedefe, kendileri olmaya doğru yol alırlar.. Kendi kimliklerini bulma sürecinde olumsuz yaşantılar ve hatalara bağlı öğrenmeler olacaktır ve olmalıdır. Çocuklar evreni tanımlarken şablonlardan yararlanırlar ve karşılaştıkları yeni olayları tanımlarken öncelikle bu şablonlara uygunluğunu denetlerler. Eğer yeni olay, kayıtlı olan şablonlardan birine uygun değilse, ya olaya ilişkin yeni bir şablon tanımlanacak ya da çocuğun etkilenme düzeyine bağlı olarak yeni olay eski şablonlardan birisinin tanımını değiştirecektir. Sihirli annem vb.. programlardaki durum bununla açıklanabilir.

İnsanlar uçamaz şablonu; insanlar büyü yardımı ile uçabilir şeklinde genişlemekte hatalı olarak format değiştirmektedir.

Doğru ebeveyn denetimi;bu hatalı zihinsel tanımlamara engel olabildiği gibi çocuğun zihinsel gelişimine ve evreni tanımlama sürecine katkıda bulunabilir.

Evreni tanımlama süreci sadece çocukluk ya da ergenlik dönemi için düşünülmemelidir. Evreni tanımlama ve anlamlandırma yaşam boyu sürebilir. Bireysel bakış açılarımız ve değerlerimiz değiştikçe tanımlama süreçlerimiz de renk değiştirecektir.
Sevgiyle ve Hoşçakalın.

TARIKKAYAPDR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2006, 17:55   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
Alıntı:
İnsanlar uçamaz şablonu; insanlar büyü yardımı ile uçabilir şeklinde genişlemekte hatalı olarak format değiştirmektedir.
yazdıklarınızı hızlı okudum
ve alıntıladığım düşünceye kesinlikle katılıyorum
bunun tehlikeli bir boyutunu, yeğenimde yaşadım (4.5 yaşındayken)
bir gün pencerenin kenarına doğru gittiğini görüp, buna karşı uyarıda bulundum
bana " bana birşey olmaz ki, ben sihir yapıp uçabilirim" yanıtı verdi
bu inanılmaz korkunçtu

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2006, 18:15   #46
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

Aynı düşüncedeyim..

Eski 02-03-2006, 22:38   #47
ağaç dostu

Sayın Tarıkkayapdr,
öncelikle hoşgeldiniz. Yazdıklarınızı dikkatle okudum.
Konuyu çok güzel özetlemişsiniz. Çok teşekkürler ama
bir mesaj yazdıktan sonra hemen hoşçakalın demek olmaz.
Sık sık yazılarınızı bekliyoruz. )

Eski 02-03-2006, 22:50   #48
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Merak etme arsakay, ben arkadaşla ilgileniyorum

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2006, 23:13   #49
ağaç dostu

Çok iyi. Kimse kaçamasın )

Eski 03-03-2006, 00:32   #50
Yeni Üye

TARIKKAYAPDR's Avatar

Smile Hoşbulduk:) bu kez;bir yere kaybolmaya hiç niyetim yok:)

Arkadaşlar herkese merhabalar

Konu çocuk psikolojisi ise bu kez;bir yere kaybolmaya hiç niyetim yok

Güncel konular ile ilgili bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmamız, gelişmemiz ve öğrenmemiz için çok iyi bir fırsat bence..

Görüşmek dileğiyle.. Hoşçakalın, Sevgiyle Kalın.

Eski 03-03-2006, 07:35   #51
doğasever

alllahhh!! yaşasın...işte danışmanım gelmiş,,,hoşgelmişş...
şaka bir yana çok doğru sözler bunlar.. özellikle de kişinin hergün evreni yeniden tanımlıyor oluşu...
giremedim yazamadım birikmiş,,
ta arka sayfadan sevelime alıntı birşeyler yazacaktım..hani çocuğa okulda dörtgöz denirse onlar acımasız...filan vardı ya...orası..
alıntı yapamayana bu açıklama az bile dimi mali?
hımmm..bence dörtgözlülükle barışmamış olmak daha tehlikelidir.
kişinin kendi gözlüğü ile sorunu olması ve onu kabullenmemesi en başta halledilmesi gereken bir mesele bence..
sonra çocuk inandığı gerçeğini hararetle savunacaktır..
alay ve ironi arttığında bunu açık ve sade bir dille ifade etmeyi, bu davranışlarınız kalbimi acıtıyor, demeyi becerebilen bir çocuk karşısındakinin ayıp olur diye değil kalbi kırılmasın diye söylememeyi öğreneceği bir deneyim yaratmış olacak..vesile olacak..o utancı bunu büyütmeyeceği bir yaşta deneme fırsatlarına şükretmek lazım.
çocuk çocuğa çok şey öğretir ama konuşabilen kişi büyüklere bile öğretiyor..kapanmamalı..içini dışına dürüstçe dökebilmeli..
bu cam fanusa koymamaktır asıl..
olay olur..olmamasını engelleme yolunda çaba harcamaktan ziyade olayları yaşarken onlara olan tepkilerimizi seçebiliriz..zihnen eski deneyimlere **** gelecek planlarına endişelerine odaklanılmazsa an içindeki işler farkedilir ve kontrol edilir.
tv evde olmalı..
ama bırakın bakalım çocukları, siz ne kadar takılıyorsunuz o kutuya??
peki takıldığınızda siz ne seyrediyorsunuz.?
peki seyrederken neler düşünüyorsunuz ?
aklınıza neler takılıyor ?
. ne yorumlar yapıyorsunuz?
hiç yaparken bunları düşündünüz mü.?
zihniniz ne ile meşgul..?
neye niyetleniyor.?
zaman harcıyor?
ve gerçeğiniz ne.?
tuana ne dediydi..asıl çocukları uyanmamış büyüklerden korumak lazım..
bir seviyede çok katılıyorum o nedenle bodrum da büyümesinden ekstra mutluyum..
ama başka bir seviyeden bakınca da, her şey olması gerektigi gibi oluyor zaten..
mükemmel bir şekilde ,olması gerektiği gibi...
en ana niyete uygun olarak..
başka bişi mümkün mü.?
ben sadece seyredebilirim varolurken..fark edebilirim...
**** kaybolabilirim içinde...
hepimiz kendi gerçeğimizi yaşarız..
ben benimkini..
sen seninkini..
benimkini yaratan sen değilsin herhalde...
ne o zaman??
düşünceler mi.? niyet mi??
şimdi ne düşünüyorsun?
ne demişti çocuk?
o kalem için bile önce onu alma niyetim vardır..hiç koskaca evren tesadüf olabilir mi?
ne biliim..eşim zararsız hiç olmazsa ,der benim için..alışverişe filan saracağıma, memnunmuş herşeye rağmen halimden..ööle diyor..heheheheheh

Eski 03-03-2006, 10:24   #52
ağaç dostu

Karakedi taşmış köpürmüş birden... )

Eski 03-03-2006, 13:04   #53
Yeni Üye

TARIKKAYAPDR's Avatar

Smile Hoşbulduk:)

Herkese Merhabalar hoşbulduk.

Sayın Karakedi, Yazınızdaki "bence dörtgözlülükle barışmamış olmak daha tehlikelidir.
kişinin kendi gözlüğü ile sorunu olması ve onu kabullenmemesi en başta halledilmesi gereken bir mesele bence.."
ifadesine katılıyorum ve şunları eklemek istiyorum;

Okulumda, alay edilme ve alınganlık problemleri ile gelen öğrencilerimle çalışırken, sorunu tanımlamak ,farklılığını kendi benliğine pozitif olarak eklemek, kendisine gelen yıkıcı mesajları eritebilecek, duygusal olgunluğa ulaşmasını sağlayacak süreci başlatmaya çalışmak aşamalarını izliyorum.

Bu tarz problemlerle gelen çocuklarla çalışırken; "Duygusal olarak güçlü olan çocuk bütün yeni ve zor çevrelerde aynı sorunla başedebilir." inancını taşıyorum.

Sözün kısası, alay edilme konusunda çok daha zor olan çevreyi düzenlemek/değiştirmek yerine çocuğun duygusal anlamda güçlenmesinden yana olduğumu söylemek istiyorum.

Sevgiyle ve Hoşçakalın

Eski 03-03-2006, 13:18   #54
doğasever

çoşarım alev alev yanarım..nolmuş?. :PPPPP

Eski 03-03-2006, 14:25   #55
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Sevgiyle ve Hoşçakalın
Bunu her mesajına yazmasan, nasıl olsa imzanda var

Eski 03-03-2006, 15:04   #56
Yeni Üye

TARIKKAYAPDR's Avatar

Öneriniz için teşekkürler Malina.. Bence de olmaması daha uygun olacak..

Eski 03-03-2006, 17:41   #57
Ağaç Dostu

tuana's Avatar

Danışman varken sanırım benim susmam daha doğru olur Evet statü önemli..Aynı bilgileri bir inşaat işçisi bilse de dinlenir mi bilmiyorum Resim kötü de olsa yapan picasso ise daha farklı bir gözle bakarız. İmzalar algılamamızı değiştirir. sevgimle

Eski 03-03-2006, 18:44   #58
agaclar.net

malina's Avatar

Statü değil, mesleki bilgi önemli...

Pomza taşı için bile üreticisini bulup bilgi almaya çalışıyoruz.

Desen ki, bunun parası çok, onun için, şunun değil bunun lafını dinliyorsunuz, o zaman haklısın.

Mesleki bilgi de tartışılır ama senin böyle bir itirazın yok sanırım.

Eski 03-03-2006, 22:54   #59
Yeni Üye

TARIKKAYAPDR's Avatar

Herkese Merhabalar

Etiketler ambalajlar gibidir. İlk bakışta önemlidirler ve geçici statü sağlarlar. Fakat kişi sadece etiketi ile kalıyorsa, mesleki anlamda kendisinden beklenenleri karşılayamıyorsa,etiketin/statünün arkasına sığınıp kendini geliştirmiyorsa o zaman etiket bir statü sağlamak bir yana kişinin kendisine bile ağır gelmeye başlayacaktır.

Etiketlerimiz ya da toplumsal statümüz düşüncelerimizin ambalajı olamayacağı gibi etiketsiz söylenen bir düşüncenin de güvenilirlik ve geçerlilik konularında sorun yaşayacağı göz ardı edilmemelidir.

Yaşadığımız problemlerle ilgili çevremizden duyduğumuz bir çok öneriyi önemsemezken aynı önerileri konunun uzmanından duyduğumuzda daha çok önemsemeye başlamıyor muyuz..?

Eski 03-03-2006, 23:32   #60
ağaç dostu

Sevgili Tuana bir ara bu konularda biraz muhabbetimiz olmuştu
hatırlıyor musun?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TARIKKAYAPDR
Herkese Merhabalar
...etiketin/statünün arkasına sığınıp kendini geliştirmiyorsa o zaman etiket bir statü sağlamak bir yana kişinin kendisine bile ağır gelmeye başlayacaktır.
Sanırım bizim ülkemiz hariç! )

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024