agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Çocuklara ve Genç Arkadaşlara Özel
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Juafin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2015, 20:55   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Fasulye Yetiştiriyorum :)

Şubat'ın 23'ünde yani geçen hafta pazartesi ektiğim fasulyelerin son durumları Name:  Fe1.jpg
Views: 2519
Size:  36.5 KB
Name:  Fe2.jpg
Views: 5125
Size:  31.4 KB
Name:  Fe3.jpg
Views: 3229
Size:  31.6 KB
Name:  Fe4.jpg
Views: 3683
Size:  25.7 KB
Şimdi diyeceksinizki çok erken ekmişsiniz fakat annem yemek yapacaktı tabi fasulyeler ispir fasulyesi diye hemen aldım ektim direk. Birde şöyle düşünce vardı aklımda yavaş yavaş büyüsünler zaten İstanbul'da kar yağmaz daha sanırım tabi Allah bilir ama.
Fasulye ekmeyen yoktur zaten, ben yine de anlatayım;

1.-İlk olarak annem yemek için akşamdan suya koymuştu bende ayrı bir bardakta içine 10 tane fasulye attım.(Neden suya attığımsa 1.si herkes öyle yapıyor ikinciside bence fasulyenin içine su giriyor ve çimlenmesi daha kolay oluyor.)

2.-Sonraki gün direk küçük bir tepsiye peçete pamuk karışık koydum sonra tohumları üstüne yine peçete veya pamuk koydum. (Arkadaşlar bence pamuk veya peçete hiç fark etmez eğer evinizde pamuk yoksa peçeteden yapabilirsiniz.

Not.-Arkadaşlar şunuda söyliyim ben 10 fasulyeyide tepsinin içine koymadım çok yakın olmasın diye. 8 tanesini koydum. 2 tanesinide annem aşure yapmıştı aliminyum tabaklara koymuştu. İşte benimde elime o tabak geçti iki tanesini koydum.

3.-Bu adımda aslında pek bir şey yapmıyoruz sabır tabikide fakat söylemeyi unuttum fasulyeleri tepsiye veya bir kaba dizdikten sonra sulamayı unutmayalım ve kurudukta su ilave edelim. Pamuklar her zaman az da olsa ıslak kalsın. (Tepsinin veya neyin içine koyduysanız üstünü gazete veya ışık geçirmeyecek bir şeyle çimlenene kadar kapatın. Toprak gibi karanlık olsun.)

4.- 2. veya 3. günün sonunda fasulyelerimizin canlandığını göreceksiniz.

5.- Ve son olarak fasulyelerimiz çıktıntan 1 veya 2 hafta sonra (1 buçuk hafta önerimdir.) direk toprağa ekin çünkü fasulyeleriniz pamukta çürüyecektir.
Benim fasulyelerim 1hafta 1gün sonra böyle oldular. Arkadaşlar bu arada ben 2 tane ayrı bir kaba koymuştumya abim onların televizyonun üstünde bizim küçük mağara gibi biryer var oraya koymuş tabi soğuk. Benim fasulyelerim çıktı abiminkilerde tık yok. Onlarıda peteğin yanına aldım onlarınkide çıktı 1-2 gün içinde hemen.

Peki ya niye fasulye? Çünkü fasülye yetiştirmek belkide en kolay şey ben geçen senede bu usül yetiştirdim oldu ve fasulyede aldık. Okuduğunuz için teşekkürler. Bu arada işlemleri evde yapalım eğer eviniz bizim evimiz gibi soğuksa yani ısınmıyorsa peteklerin yanında tutmakta fayda var.

Bu anlattıklarım ilk aşamada yapılacaklar.
Bu arada adım Halil 14 yaşındayım.

Juafin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024