agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2015, 13:12   #721
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
2013 aralık ayı dikimli tarlamı bu ziyaretimde bir kaç fidanda siyah lekeler gördüm, bazı yaprakların da formu bozuk.

Resim1'deki antraknoz mudur?

resim2'deki iz element eksikliği midir?

yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 14:52   #722
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,
2013 aralık ayı dikimli tarlamı bu ziyaretimde bir kaç fidanda siyah lekeler gördüm, bazı yaprakların da formu bozuk.

bence birinci resim antaknoz başlangıcı ikinci resimde sanki birşey yaprağın kenarlarını yemiş gibi ama çok net belli olmuyor.

tiryaki beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 16:43   #723
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,

Endişe edilecek bir durum gözükmüyor.

1. resimdeki kararma, genelde ilk çıkan alt dallardaki yapraklarda yaz ayları sıkça rastlanan bir durum.

2. resim ise yaprak daha taze iken muhtemelen kenarlarını çekirge kemirmiş ve yaprak büyüyünce o formu almış. Bahçemde dolaşırken her yıl yeşil renkli çekirgelerin taze yaprakları yerken rastlıyorum.

Düzenleyen ykaya194 : 01-06-2015 saat 19:48
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 12:37   #724
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Arkadaşlar, Sormak istediğim.
Chandler tipi cevizlerimi gecen sene çıplak kök olarak ektim.Bu sene ikinci yazları.
Aşağıda 1. fotoğraftaki fidenin yaprak gelişimi çok iyi. Fakat 2. ve 3. fotoğraftaki fide geçen sene 1 metre kadar boy attığı halde bu sene hem boy atamıyor hemde yaprakları araba anahtarından anlaşılacağı üzere çok küçük kaldı. Bahçemde 350 adet fide var bunlardan farklı farklı bölgelerdeki 15 tanesi böyle gelişimleri çok yavaş.
Geçen sene ilk ekim yaptığımda da aynı sorunlarla karşılaşmıştım böyle olan yaklaşık 60 adet fidem öldü.
Görüşlerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2015, 13:54   #725
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Bana budama yanlış yapılmış gibi geldi, upuzun ve güneşe maruz kalan çıplak bir gövde, tepede bir tutam yaprak.

ermana beğendi.
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2015, 01:31   #726
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Budama hatası var.Ceviz ağacını palmiye ağacına benzetmişsiniz)Ancak yaprak gelişimlerinde boyutlarında çok sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

ermana beğendi.
barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 11:43   #727
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Budama hatasını açarmısınız hangi hatalar var nasıl düzeltebiliriz.

esen-akasya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 18:03   #728
Yeni Üye

kkeremk's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esen-akasya Mesajı Göster
Budama hatasını açarmısınız hangi hatalar var nasıl düzeltebiliriz.
Merhaba,

Bence budama hatası yok; gövde çıplak kaldığı için güneş yanığına karşı fidanlarınızı beyaz su bazlı dış cephe boya ile boyarsanız gövde yanıklığı olmaz.

Çok sert rüzgarlarda üstteki tek sürgün kırılabilir o büyük risk, herek ile desteklemek çözüm olabiliyor; kuşlar da tepedeki tek sürgünü kırabiliyor, özellikle kargalar.

yusufcsr beğendi.
kkeremk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 08:59   #729
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2015
ceviz hastalıkları

benim ceviz fidanlarımdada, yaprakların uçlarında kurumalar baslasi 1hafta once yaprak bitine karsi ilaclama yapmistim acil yarsimlarinizi bekliyorum bundan sonraki aşamada neler yapabilirrim

Düzenleyen mavisakal84 : 08-06-2015 saat 22:19
mavisakal84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 09:54   #730
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2013
Acil yardım lütfen;
2 yaşındaki bazı fidanlarım aşı yerlerinin alt kısmına kadar kurudu. Fidanın ana kök kısmından yeni sürgünler gelmektedir. Bir kaç tanesini kökten çıkarttım. Fakat fazla kök sürgünü olmadığını ve çürümüş gibi siyahlaştığını gördüm. Sebebi ne olabilir?
Bu halde kökten gelen yeni sürgünlere göz aşı yapsam sağlıklı olur mu?

opel999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 10:40   #731
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi opel999 Mesajı Göster
Acil yardım lütfen;
2 yaşındaki bazı fidanlarım aşı yerlerinin alt kısmına kadar kurudu. Fidanın ana kök kısmından yeni sürgünler gelmektedir. Bir kaç tanesini kökten çıkarttım. Fakat fazla kök sürgünü olmadığını ve çürümüş gibi siyahlaştığını gördüm. Sebebi ne olabilir?
Bu halde kökten gelen yeni sürgünlere göz aşı yapsam sağlıklı olur mu?
sayın opel999,
fidanlarınızı muhtemelen uygun olmayan hava koşullarında diktiniz ya da dikildikten sonra fidanların diplerinde su birikintileri oluştu,
Aynı durum benim de başıma gelmişti, ama yılmayın ben 140 fidandan yaklaşık 100 tanesini bu şekilde söküp tekrar diktim gerekli drenaj tedbirlerini alırsanız problem olmayacaktır inşallah,
En doğru kararın bu şekilde olan fidanlarınızın değiştirilmesi olduğunu düşünüyorum,

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 15:18   #732
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
arkadaslar antraknoz ıcın bugun hektas fırmasına ait FUMAZIN M-45 %80 mancozeb etken maddeli ve HEKTANEB M-22 %80 maneb etken maddeli ıkı ılac verdıler. bunlar ceviz icin uygunmudur? ayrıca iç kurdu için SYNGENTA FIRMASININ KARATE adlı ıac verdı zıraatcı. bunları kullanan oldumu fayda zarar nedır acaba?

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2015, 19:31   #733
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Uygundur kullanabilirsin.

BURGAZ73 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 00:31   #734
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lilium Mesajı Göster
uygundur kullanabilirsin.
nail abi 3 unude karıstırıp 1 defada atabılırmıyım acaba?

Eski 12-06-2015, 09:35   #735
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BURGAZ73 Mesajı Göster
arkadaslar antraknoz ıcın bugun hektas fırmasına ait FUMAZIN M-45 %80 mancozeb etken maddeli ve HEKTANEB M-22 %80 maneb etken maddeli ıkı ılac verdıler. bunlar ceviz icin uygunmudur? ayrıca iç kurdu için SYNGENTA FIRMASININ KARATE adlı ıac verdı zıraatcı. bunları kullanan oldumu fayda zarar nedır acaba?

önerilen dozda kullandığınızda karışımda sıkıntı olmaz.

Lilium ve BURGAZ73 beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 10:47   #736
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Cevizde Süt uygulaması

Hastalıklarla tamamen biolojik çözüm arayışlarım sırasında ilginç bir uygulama öğrendim- süt ile her tür mantar hastalıkları tedavısı (antraknoz bakterioz...) , haliyle ilk olarak ciddiye almadım . bir iki hafta araştırıp değişik ülkelerde kıtalar da bu konudaki araştırmaları okudum ve karşılaştırdım. sonuç çok ilginç - bilimsel araştırmalar uygulamanın fungisit kullanımına eş değer başarı ile mantarları yendiğini gösteriyorlar, kaynaklar yüzlerce.
Peki bu güne kadar neden yaygınlaşmadı dersek.. e o zaman paramızı nasıl alacak firmalar .

araştırmak isteyen aşağıdaki lınke göz atsın
@grar.de - Biologischer Pflanzenschutz - Effectiveness of cow’s milk against zucchini squash powdery mildew (Sphaerotheca fuliginea) in greenhouse conditions

veya google de araştırsın.

Özet olarak şu tablo her şeyi anlatıyor

Düzenleyen karabuz : 16-06-2015 saat 10:48 Neden: imla
karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 15:02   #737
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karabuz Mesajı Göster
Hastalıklarla tamamen biolojik çözüm arayışlarım sırasında ilginç bir uygulama öğrendim- süt ile her tür mantar hastalıkları tedavısı (antraknoz bakterioz...) , haliyle ilk olarak ciddiye almadım . bir iki hafta araştırıp değişik ülkelerde kıtalar da bu konudaki araştırmaları okudum ve karşılaştırdım. sonuç çok ilginç - bilimsel araştırmalar uygulamanın fungisit kullanımına eş değer başarı ile mantarları yendiğini gösteriyorlar, kaynaklar yüzlerce.
Peki bu güne kadar neden yaygınlaşmadı dersek.. e o zaman paramızı nasıl alacak firmalar .

araştırmak isteyen aşağıdaki lınke göz atsın
@grar.de - Biologischer Pflanzenschutz - Effectiveness of cow’s milk against zucchini squash powdery mildew (Sphaerotheca fuliginea) in greenhouse conditions

veya google de araştırsın.

Özet olarak şu tablo her şeyi anlatıyor
Süt bakteriyi çoğaltır diye biliyordum ama değilmiş demek ki . Denemek lazım.

acemi_cevizci beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 15:44   #738
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
denemek gerekli geçen bir abi bahçesinde arap sabunu açı toz biber ve gö taşı katılmış karışımı ağaçlarına sıkıyordu..tüm böçekleri uzaklaştırdığını söylemişler denemek gerekli bilmem..ne kadar hangi tür zararlılara etkili olur ne kadar süre ile denemeden olmaz..bazılarını uzaklaştırırıyor bazılarını da çoğaltıyorda olabilir..

cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 21:53   #739
Ağaçsever

[QUOTE=aydemiraydın;1386936]önerilen dozda kullandığınızda karışımda sıkıntı olmaz.[/QUOTE

ilaçlamayı yaptım ancak kafama bırsey takıdı. bunların ıcıne ilacların yapraklara tutunmayı artırıcı yapıstırıcı vb bırsey gerekmıyormu cunku agacları yıkarken ılaclar yapraklardan asagı akıyor belkıde normaldır bılmıyorum ılk kez yaptım cunku.

Eski 17-06-2015, 07:08   #740
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
sayın cevizci, arap sabunu yaprak bitlerini uzak tutuyor.
sayın formullaone, belki de mantara karşı olan anti mantar bakterilerini çoğaltıyordur.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2015, 09:55   #741
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Selamlar herkese . Arkadaşlar cevizlerin yapraklarında Antraknoz var. Manep % 80 kullanmak istiyorum ama ne zaman yapılır bu ilaçlama dozu nedir ustalar bilgi verebilir mi?

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2015, 10:08   #742
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Arkadaşlar yukarıda da bahsettim fotolardan antraknoza benziyor. Manep ilacını duydum şu mevsimde işe yarar mı ilaçlama yoksa geç mi kaldım. Şu an uygunsa ilaçlama hangi oranlarda kullanmalıyım. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 23:03   #743
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Termit le mücadele.

Geçen yazdan beri termitlerle (beyaz karınca) başım dertte. İki ceviz fidanımı kökleri de dahil yediler. Üçüncü fidana da bulaşmaya başladılar.
Kükürt çözüm olur mu acaba. Özellikle toprak altını kazıp köklerin çevresine dökmeyi düşünüyorum. Ceviz köklerine kükürtün bir zararı olur mu? Zirai ilaç kullanmak istemiyorum. Veya başka bir tavsiyeniz var mı?

seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 21:16   #744
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
Pudra serp kardes,karincaya kesin cozum

bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 02:21   #745
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahanda Mesajı Göster
Merhabalar,

Ceviz ağacımın yapraklarında bu yıl itibari ile bazı lekeler görmeye başladım.
Henüz yeterli tecrübem yok. Yardımlarınızla ağacımı tedavi etmek istiyorum.

Ağacımın yaprakları irili ufaklı azlı çoklu bu şekilde lekelerden oluşmaktadır.
Önerileriniz nedir ?
Ağacımı nasıl sağlığına kavuşturabilirim.
Sayin ahanda, agacinizdaki zararli walnut blister mite. Ayni sorun bende de var, henuz birsey yapmadim. Sabunlu suyla halledebilecegim birsey degil, bu tip yumusak govdeli yaprak bitleri ile beslenen yaprak bitinin akrabasi boceklerin yumurtalarini kullanmayi dusunuyorum. Ebay'de var bikac degisik turu. Tabi organik olmayan mucadeleyi tercih ederseniz, basit bi ilaclama ile kurtulabilirsiniz.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2015, 19:34   #746
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-06-2015
Bugün bahçemdeki geçen yıl ektiğim ceviz fidanının iki fotoğrafını yayınlıyorum. Fotoğraflarda da görüldüğü üzere yapraklarda sararma ve benek benek siyah lekeler oluşmakta. Bu durum acaba ne tür birbesin yetersizliğinden kaynaklanıyor? Nasıl bir gübre kullanabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Ali Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 15:24   #747
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2015
Merhabalar

Merhaba ben ekim ayında 12 dönüm chandler ceviz fidanı diktim. Karacabey Bursa hafif meyilli ve verimli toprağa.

2 sorunum var. Birincisi; Fidanlarda şekil budaması yapıldı mayıs ayında ondan sonra 30 kadar fidanda gelişim çok yavaşladı. Diğer fidanlarda problem yok. Genelde gözlemlediğim sürgünlerde bir kararma koyu gri renk ve kuruyor. Sonra yenisi çıkıyor bu sürgün aynı sorunla karşılaşmayıp büyüyor. Fakat zaman kaybı oluşuyor ve beni endişelendiriyor. Ama yaklaşık 1 aydır hareket görmeyen bir 30 kadar fidan var. Toplam 330 fidan dikimi gerçekleşti. Nedir acaba problem.

İkinci problem: bir fidanda fotoğraflarda görüldüğü gibi komple kuruma oldu. Diğer fidanlarda böyle bir durum görmedim. Fakat kuruma belirtisi yaklaşık bir ay önce belirdi. Hiç leke vs. gözlemlemedim. Özellikle bu fidanda susuzluk problemi mi vardı bilmiyorum. Ama kurudu. Halbuki ben fidanları mayıs başından beri haftada bir kez damla sulama ile suluyorum. Hiç bir ilaçlama yapmadım Sadece amonyum sülfat gübresi attım. Bu fidana dokunduğumda fidanın kolay hareket ettiğini farkettim biraz zorlama ile yerinden çıktı. Kökleri siyah ve hiç gelişmemiş gibiydi. Halbuki bu fidan 60cm sürgün verdi. Nasıl böyle bir şey olabilir. Çok mu suladım acaba.

Bana yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkürler.

newturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 15:44   #748
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2015
Fotografları düzenlemem gerekti ekliyorum.

Eklenen Resimler

newturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 16:22   #749
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

[QUOTE=BURGAZ73;1388280]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
önerilen dozda kullandığınızda karışımda sıkıntı olmaz.[/QUOTE

ilaçlamayı yaptım ancak kafama bırsey takıdı. bunların ıcıne ilacların yapraklara tutunmayı artırıcı yapıstırıcı vb bırsey gerekmıyormu cunku agacları yıkarken ılaclar yapraklardan asagı akıyor belkıde normaldır bılmıyorum ılk kez yaptım cunku.

ph düşürücü yayıcı yapıştırıcı kullanabilirsiniz. ilacın etkisini ve etki süresini arttırır.

Eski 29-06-2015, 16:26   #750
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dursunbeyli Mesajı Göster
Arkadaşlar yukarıda da bahsettim fotolardan antraknoza benziyor. Manep ilacını duydum şu mevsimde işe yarar mı ilaçlama yoksa geç mi kaldım. Şu an uygunsa ilaçlama hangi oranlarda kullanmalıyım. Teşekkürler.

tona 3 kilo maneb kullanın.

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024