agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2015, 16:28   #751
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi newturk Mesajı Göster
Merhaba ben ekim ayında 12 dönüm chandler ceviz fidanı diktim. Karacabey Bursa hafif meyilli ve verimli toprağa.

2 sorunum var. Birincisi; Fidanlarda şekil budaması yapıldı mayıs ayında ondan sonra 30 kadar fidanda gelişim çok yavaşladı. Diğer fidanlarda problem yok. Genelde gözlemlediğim sürgünlerde bir kararma koyu gri renk ve kuruyor. Sonra yenisi çıkıyor bu sürgün aynı sorunla karşılaşmayıp büyüyor. Fakat zaman kaybı oluşuyor ve beni endişelendiriyor. Ama yaklaşık 1 aydır hareket görmeyen bir 30 kadar fidan var. Toplam 330 fidan dikimi gerçekleşti. Nedir acaba problem.

İkinci problem: bir fidanda fotoğraflarda görüldüğü gibi komple kuruma oldu. Diğer fidanlarda böyle bir durum görmedim. Fakat kuruma belirtisi yaklaşık bir ay önce belirdi. Hiç leke vs. gözlemlemedim. Özellikle bu fidanda susuzluk problemi mi vardı bilmiyorum. Ama kurudu. Halbuki ben fidanları mayıs başından beri haftada bir kez damla sulama ile suluyorum. Hiç bir ilaçlama yapmadım Sadece amonyum sülfat gübresi attım. Bu fidana dokunduğumda fidanın kolay hareket ettiğini farkettim biraz zorlama ile yerinden çıktı. Kökleri siyah ve hiç gelişmemiş gibiydi. Halbuki bu fidan 60cm sürgün verdi. Nasıl böyle bir şey olabilir. Çok mu suladım acaba.

Bana yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkürler.

bu yıl zaten aşırı yağışlar oldu birde siz suyu fazla kaçırdıysanız ayrıca diktiğiniz fidanlarda kök sorunuda olabilir.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 16:54   #752
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2015
Mantar ve bakteri için ayrı ayrı ilaçlar varmış. Aynı zamanda kökleri çalıştıracak ilaçlar varmış. Bu ilaçlardan kullanmalı mıyım. Sulamayı azaltacağım fakat suyla beraber bu ilaçları da vereyim mi.

newturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 17:19   #753
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi newturk Mesajı Göster
Mantar ve bakteri için ayrı ayrı ilaçlar varmış. Aynı zamanda kökleri çalıştıracak ilaçlar varmış. Bu ilaçlardan kullanmalı mıyım. Sulamayı azaltacağım fakat suyla beraber bu ilaçları da vereyim mi.

sıvı bakırlar iyi iş yapıyor. köklere giberallik ve naftalin asid uygulayın. hatta 3-4 asidi içeren bitki kök gelişim düzenleyicileri var . kullanabilirsiniz.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2015, 23:57   #754
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Merhaba,
Pikan cevizi fidanımda, görüldüğü gibi yaprak uçlarında kahverengi kararmalar ve bazı sürgünlerde yaprak kıvrılması, dalın bütünüyle kuruması oldu.
Fotoğraf bir hafta önceye ait, 4-5 günde bir fazla doyurmadan su veriyorum ama üst yapraklarda da görülmeye başladı.
Burada 2 haftadır ara ara şiddetli rüzgar da var.

Teşhis ve tedavi ile ilgili fikirlerinizi rica ediyorum.

Eklenen Resimler

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2015, 22:54   #755
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
ilaç

sn formula one

bu yıl hangı marka antraknoz ve ıckurdu ılacı kullandınız . **** baska ne ılacları kullandınız. kullanım zamanı ve peryodu hakkında bılgı verırımısn

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Süt bakteriyi çoğaltır diye biliyordum ama değilmiş demek ki . Denemek lazım.

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 08:42   #756
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Name:  ATT24512.jpg
Views: 2092
Size:  41.5 KB

Name:  ATT39569.jpg
Views: 2265
Size:  42.8 KB

Sevgili arkadaşlar;
Bu yıl oluşturduğum bahçemde 10 adet fidanda resimlerdeki yaprak kenarlarından kuruma 3 tanesinde ise bu kurumanın nokta nokta (benek benek) şeklinde olduğunu üzülerek tespit ettim. Ancak yaprakların geri kalanı sarı değil koyu yeşil. Acaba bu hastalık mıdır? Eğer hastalık ise adı nedir? Hangi ilacı ne zaman kullanmalıyım?

Bu ağaçların tümü aynı bölgede olanlar! Ve bu bölge arazinin en kıraç ve rüzgar alan bölümü. çok yağış oldu diye 40 gündür sulama yapmadım, kuruma olabilir mi? diyede aklıma geliyor...Teşekkürler.

Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 10:09   #757
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
40 gün iyi dayanmış, biz kumlu toprakta 7 günde bir sulama yapıyoruz

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2015, 10:24   #758
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2013
Tarla Faresi

Arkadaşlar ceviz fidanlarımın içinde çok sayıda delikler oluştu. Çok sayıda tarla faresi Var. Fidan diplerinde sıkıntılar olmaya başladı. Lütfen Yardım edin. Nasıl yok edebilirim.

opel999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2015, 08:25   #759
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster
Eklenti 564525

Eklenti 564526

Sevgili arkadaşlar;
Bu yıl oluşturduğum bahçemde 10 adet fidanda resimlerdeki yaprak kenarlarından kuruma 3 tanesinde ise bu kurumanın nokta nokta (benek benek) şeklinde olduğunu üzülerek tespit ettim. Ancak yaprakların geri kalanı sarı değil koyu yeşil. Acaba bu hastalık mıdır? Eğer hastalık ise adı nedir? Hangi ilacı ne zaman kullanmalıyım?

Bu ağaçların tümü aynı bölgede olanlar! Ve bu bölge arazinin en kıraç ve rüzgar alan bölümü. çok yağış oldu diye 40 gündür sulama yapmadım, kuruma olabilir mi? diyede aklıma geliyor...Teşekkürler.
Sevgili arkadaşlar; Resimlerdeki olumsuzluğun sebebi Potasyum eksikliği imiş. Başına bu tür olumsuzluk gelen faydalansın diye yazmak istedim. Zaten toprak tahlilinde Potasyum bakımından çok fakir dendi, damlamayla az az gübreleme proğramına göre uyguluyordum ancak 40-45 gün ara verince bu olumsuz netice hasıl oldu. İyi günler diliyorum.

Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 04:04   #760
Ağaçsever

barba1981's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi opel999 Mesajı Göster
Arkadaşlar ceviz fidanlarımın içinde çok sayıda delikler oluştu. Çok sayıda tarla faresi Var. Fidan diplerinde sıkıntılar olmaya başladı. Lütfen Yardım edin. Nasıl yok edebilirim.

Merhabalar,tarla farelerinin ve buna benzer köstebek gibi zararlıların en doğru çözümü toprağınıza toz kükürt uygulaması yapmanız olacaktır.Bu uygulama sayesinde hem kısmen bu zararlılar bahçenizi terk edecek hem de toprağınızın eğer normal sınırların üzerindeyse PH değerinin düşmesine yardımcı olacaktır.Uygulamada dikkat etmeniz gereken nokta korunaklı kıyafetler giyerek vücutla kükürtün temasını engellemektir.

kkeremk beğendi.
barba1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 10:13   #761
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
!!Yardım!!

Forumdaki herkese selam...

Resimde gözüken gövdedeki siyahlık ne olabilir? Tedavisi varmıdır? Varsa uygulama zamanı ve kullanılacak ilaçlar neledir?

Eklenen Resimler

poyraz2205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 10:48   #762
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Başka bir konu altında da tartışıldı bu konu, bence bu odunlaşma dediğimiz doğal bir olgu. O dal sonsuza dek yeşil kalmayacak, odunlaşması lazım ki üst katlardan gelen ağırlığı kaldırabilsin. göreceksiniz ki bir süre sonra tamamen kahverengi olacak

Eski 14-07-2015, 09:28   #763
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
selamlar. aşağıdaki ağaçlarda antraknoz mu var? müdahale etmek gerekir mi? nasıl müdahale etmeliyim? saygılar.

Eklenen Resimler

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 09:45   #764
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperalper Mesajı Göster
selamlar. aşağıdaki ağaçlarda antraknoz mu var? müdahale etmek gerekir mi? nasıl müdahale etmeliyim? saygılar.
Ercan Kızıl beyin ağacında da sizinkine benzer sorunlar vardı. Onlarda potasyum eksikliğinden imiş. Sizinki de öyle olabilir kanaatindeyim.
Birde ilk fotoda 2 sürgün birden büyümüş. birisinin ucunu kopartırsanız. diğeri lider olarak büyür ve enerjisini dek sürgüne verdiğinden daha fazla büyür kanaatindeyim.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2015, 23:00   #765
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cevizciankara Mesajı Göster
Ercan Kızıl beyin ağacında da sizinkine benzer sorunlar vardı. Onlarda potasyum eksikliğinden imiş. Sizinki de öyle olabilir kanaatindeyim.
Birde ilk fotoda 2 sürgün birden büyümüş. birisinin ucunu kopartırsanız. diğeri lider olarak büyür ve enerjisini dek sürgüne verdiğinden daha fazla büyür kanaatindeyim.
hocam iyi de toprak analizinde potasyum yüksek çıkmıştı. topraktan alımı ile ilgili bir sorun olabilir mi acaba?

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2015, 23:50   #766
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muhsin Hanif Mesajı Göster
Merhaba,
Pikan cevizi fidanımda, görüldüğü gibi yaprak uçlarında kahverengi kararmalar ve bazı sürgünlerde yaprak kıvrılması, dalın bütünüyle kuruması oldu.
Fotoğraf bir hafta önceye ait, 4-5 günde bir fazla doyurmadan su veriyorum ama üst yapraklarda da görülmeye başladı.
Burada 2 haftadır ara ara şiddetli rüzgar da var.

Teşhis ve tedavi ile ilgili fikirlerinizi rica ediyorum.

Şu anda sadece en üst yapraklar kaldı, onların da yarısı kurumuş durumda. Bu geçen zamanda 3 günde bir suladım ama düzelme bir yana tamamen kötü durumda .

Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2015, 10:04   #767
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperalper Mesajı Göster
hocam iyi de toprak analizinde potasyum yüksek çıkmıştı. topraktan alımı ile ilgili bir sorun olabilir mi acaba?
o konuda fazla bilgi sahibi değilim. Sizi yanıltmak istemem.
Uzman arkadaşlar düşüncelerini yazarsa daha yönlendirici olur kanaatindeyim. Saygılar.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2015, 11:21   #768
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-12-2013
Lütfen yardım

Arkadaslar 2 yaşındaki ceviz agaclarinda alt yapraklarinda kuruma bazilarinda ise sararma ve sonbahar gelmiş gibi yapraklari dökülüyor acaba nedendir . Soylenilen olculerde 20 20 20 gubresi humik asit ve amino asit bunlari karistirarakta verdim sulama suyunu haftada bir en az 35 lt veriyorum ama yinede bu sorunla karsilasiyorum ve ağaçlar kuruyor lutfen yardim edin acaba ne yapmaliyim

ellagrup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 11:55   #769
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2015
merhaba arkadaşlar ceviz yapraklarında büyük ölçüde sararma ve yaprağın uçtan kuruması problemi neden olur.nasıl bir önlem alınmalıdır.

mehmet yayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 11:59   #770
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Ceviz Fidanı - Cevizde Besin Elementi Eksiklikleri

44baba beğendi.
Eski 05-08-2015, 12:08   #771
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2015
bunun için köklerine demir verdik ancak yeterli sonucu alamadık.acaba nasıl bir önlem alabılıriz.

mehmet yayla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 15:37   #772
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Güneş enerjisi -solar- ile çalışan fare, köstepek kovucular var.
gündüz şarj oluyor, 24 saat bu zararlıların duyabilecekleri frekansta,
onları rahatsız edici ses yayıyor.
böylece bu zararlılar başka bölgeye taşınıyorlar. !

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2015, 16:00   #773
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Bahçe de , yaprakları yenmiş bir -chandler cinsi ceviz- ağaç gördüm.
Çevresindeki ağaçlarda benzer bir durum yok.
Ekli resimlerde görülen, yaprakları yiyen, dalları çıplak bırakan,
ve duruma sebeb olan canlı nedir ve bunun için ne yapılmalıdır.

Eklenen Resimler

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 17:44   #774
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2015
Öncelikle herkese teşekkürler böyle bir forum oluşturulup bilgi alışverişinde bulunulduğu için. Bu sene diktiğimiz ceviz fidanlarından birisi yemyeşil yaprakları varken birden bu hale geldi. Sizce sebebi ne olabilir?

Eklenen Resimler

ibrahimes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 18:11   #775
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Bende katılıyorum plastik su bazlı boya ile boyansa idi güneş yanığı olmazdı gibi geliyor budaması iyi sorunsuz gibi geliyor bana

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kkeremk Mesajı Göster
Merhaba,

Bence budama hatası yok; gövde çıplak kaldığı için güneş yanığına karşı fidanlarınızı beyaz su bazlı dış cephe boya ile boyarsanız gövde yanıklığı olmaz.

Çok sert rüzgarlarda üstteki tek sürgün kırılabilir o büyük risk, herek ile desteklemek çözüm olabiliyor; kuşlar da tepedeki tek sürgünü kırabiliyor, özellikle kargalar.

yusufcsr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2015, 23:07   #776
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
sayın lilium

tüm forumu bir kez daha okudum kafama birsey takıldı.

kaolin kullandıktan sonra yine gerekırse fungusıt kullanılırmı? kaolınden dolayı etkısı azalırmı?

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2015, 00:19   #777
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BURGAZ73 Mesajı Göster
sayın lilium

tüm forumu bir kez daha okudum kafama birsey takıldı.

kaolin kullandıktan sonra yine gerekırse fungusıt kullanılırmı? kaolınden dolayı etkısı azalırmı?
Kaolin temmuz gibi kullanılır temmuz ayına kadar fungusıt insektisit gibi ilaçlara ihtiyaç varsa bu aya kadar kullanılır bu aydan sonra fungusıt insektisit gibi ilaçlara çok ihtiyaç olmaz bu aylarda görülen kırmızı örümcek ve ikinci döl ceviz iç kurdudur, bunlarada insektisit atabilirsiniz kaolin etkisini azaltmaz fakat kaolini biraz yıkamış olursun, Dolayısıyla kaolinden önce ilaçlamalarınızı bitirmeniz daha iyi olur.

ermana beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2015, 00:55   #778
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetinte Mesajı Göster
Bahçe de , yaprakları yenmiş bir -chandler cinsi ceviz- ağaç gördüm.
Çevresindeki ağaçlarda benzer bir durum yok.
Ekli resimlerde görülen, yaprakları yiyen, dalları çıplak bırakan,
ve duruma sebeb olan canlı nedir ve bunun için ne yapılmalıdır.
Sayın vetinte, fotoğraftaki kısıtlı imkanlarla görebildiğim kadarıyla tırtıl yenmesine benzettim, ilk dölleri olabilir bu aylarda görülür, Şayet buysa dikkatli bakılınca ağaç üzerinde görebilirsiniz, o ağacı bitirdikten sonra diğer ağaçlara geçebilirler, Şayet tırtılsa desic ya da erhangi bir insektisit sonuç verir.

Eski 11-08-2015, 01:03   #779
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ibrahimes Mesajı Göster
Öncelikle herkese teşekkürler böyle bir forum oluşturulup bilgi alışverişinde bulunulduğu için. Bu sene diktiğimiz ceviz fidanlarından birisi yemyeşil yaprakları varken birden bu hale geldi. Sizce sebebi ne olabilir?
Bir kaç neden buna sebep olabilir ama birinci tahminim sıcak havada bol su verdiyseniz verilen fazla su kökün oksijenini keser ve verilen su oranı fidanın ne kadar bir hasar aldığına göre tayin eder bu oran fazlaysa kurumaya kadar gider.

Hasar azsa fidan yapraklarını döker fakat tekrar patlar ve kurtulur.

Önerim işaretlediğim yerlerden kesiniz patlayıp sürgün çalışması olursa fidan kurtulmuş demektir.

Name:  2015-08-07 18.36.04.jpg
Views: 1539
Size:  64.1 KB

ibrahimes beğendi.
Eski 11-08-2015, 11:01   #780
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2015
Merhabalar. Afyonkarahisar, Dazkırı ilçesine bağlı İdris köyünde babamdan kalma 32 ceviz ağacı var. Bu güzün 3 yaşına girecekler. Ekli resimde görüleceği üzere ağaçların yarısına yakınını böcek sarmış durumda. Konuya vakıf olan arkadaşlar bunun hangi böcek olduğunu ve mücadelesini nasıl yapabileceğimiz konusunda yardımcı olabilirler mi. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Mzsahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024