agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2012, 21:40   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Aslında pek de buna benzemiyor. Yaprağın üstünde eşit şekilde dağılmış biçimde ve boyut olarak bir mercimek kadar bile değil.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 10:28   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Merhabalar,

Ceviz ağacımın yapraklarında bu yıl itibari ile bazı lekeler görmeye başladım.
Henüz yeterli tecrübem yok. Yardımlarınızla ağacımı tedavi etmek istiyorum.

Ağacımın yaprakları irili ufaklı azlı çoklu bu şekilde lekelerden oluşmaktadır.
Önerileriniz nedir ?
Ağacımı nasıl sağlığına kavuşturabilirim.

ahanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 10:29   #123
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Bu yıl mart ve nisan ayı içinde birer kez maneb ve en son dodine uygulamama rağmen bu gün bahçeme gittiğimde halen bazı fidanlarımda enfeksiyonun başlangıç etkilerini gördüm. Söylemek istediğim bulunduğum bögeye has bi durum olabilir çünkü Enez ilçesi etrafı akarsu,deniz ve lagün gölleri ile dolu. Bu ortam nem oranlarını korkunç seviyelere çıkarabiliyor. Ve tabi Mantari hastalık riskini.[/QUOTE]

Evet arkadaşım bu yazına tamamen katılıyorum.Ne kadar ilaçlarsan ilaçla hangi ilacı kullanırsan kullan dere kenarı,göl kanarı ,nem olayından ötürü çeviz bahçelerinde mantari hastalıktan kurtulamıyorsun.Bizim 20 dönümde 9 yaşında 266 yerli cins(şebin,bilecik,yalova) ceviz ağaçlarımız var.Daha yaz gelmeden hastalıktan havlu attık.Yapraklar döküldü,sürgün dalları karardı,ceviz tanelerinde kara kara lekeler var.Sizin anlayacağanız bizde bu sene ceviz yok.
Burda bilinmesi gereken şey yer seçimi çok önemli.Yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem yer ve çeşit seçimini çok iyi yapmaları.

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 15:09   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba kulakdan duyma bir mücadele duydum ama ne derece doğru bilmiyorum.Antokroza karşı beyaz mermer tozunu ağacın üzerine püstürtüyormuşunuz.Mantıken daha az güneşe maruz kalacağı için etkisi olabilir gibi geldi.

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 17:07   #125
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
*** arkadaşlar antrakoz hastalığı gelmeden nasıl bir mücadele yapılabilir

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 19:25   #126
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 Mesajı Göster
Aslında pek de buna benzemiyor. Yaprağın üstünde eşit şekilde dağılmış biçimde ve boyut olarak bir mercimek kadar bile değil.
Resmi biraz büyütüp tekrar ekliyorum. Tam anlattığınız gibi olması lazım.

Name:  antraknoz buyuk.jpg
Views: 4638
Size:  68.5 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mitat10 Mesajı Göster
Burda bilinmesi gereken şey yer seçimi çok önemli.Yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem yer ve çeşit seçimini çok iyi yapmaları.
Katılıyorum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Merhaba kulakdan duyma bir mücadele duydum ama ne derece doğru bilmiyorum.Antokroza karşı beyaz mermer tozunu ağacın üzerine püstürtüyormuşunuz.Mantıken daha az güneşe maruz kalacağı için etkisi olabilir gibi geldi.
Benim okuduğum kaynaklarda antraknoz ile güneş ışığı arasında direk bir bağlantı yok.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
*** arkadaşlar antrakoz hastalığı gelmeden nasıl bir mücadele yapılabilir
Eğer bahçenizde antraknoz henüz yoksa, ya da yaygın değilse bir ilaç kullanmanıza gerek yok. Kültürel önlemler alabilirsiniz:
- Sonbaharda dökülen yaprakların toplanıp yakılması
- Özellikle ilkbaharda ağacın ihtiyaç duyduğu azot takviyesinin organik ya da inorganik yöntemlerle yapılması. (Örneğin bir kaç kaynakta ağaç aralarında güz zeytini yetiştirilmesi öneriliyor)
- Ağaçların taç altında bahar aylarında spor patlaması gerçekleştiğinde sporların yapraklarına erişimini zorlaştırmak amacıyla ağaç altlarının otlardan arındırılması.

Eğer az miktarda antraknoz görürseniz sonbaharı beklemeden enfekte yaprak ve dalların ağaçlardan uzaklaştırılması ve yakılarak imhası gerekmektedir.

mrduran beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 15:07   #127
Ağaç Dostu

Önceki sayfalarda hastalıkla (antraknoz) ilgili birtakım mücadele yollarından bahsedilmiş. Bunları yapmak için belli bir zaman var mı? Gönderdiğim resimlerden yaprakların ve meyvelerin büyüklüğüne bakarak bu satten sonra yapılacak ilaçlamayla meyveleri kurtarabilir miyiz?

Eski 08-05-2012, 01:12   #128
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BLaCKSouL1903 Mesajı Göster
Önceki sayfalarda hastalıkla (antraknoz) ilgili birtakım mücadele yollarından bahsedilmiş. Bunları yapmak için belli bir zaman var mı? Gönderdiğim resimlerden yaprakların ve meyvelerin büyüklüğüne bakarak bu satten sonra yapılacak ilaçlamayla meyveleri kurtarabilir miyiz?
Bu hafta sonu bahçeme gittim. Her 4-5 ağaçtan birinde antraknoz başlangıcı gördüm. Ben ilaçlamaya önceden başlamıştım, devam edeceğim.

Siz eğer bu saatten sonra pestisit bulaştırmak istemezseniz, sulama ve gübreleme programına hassasiyet göstererek devam ediniz. Bu şekilde antraknozdan dolayı yaprak kaybı yaşayan ağaçlarınızı dinç tutmuş olur ve bu yazı en az zararla atlatırsınız.

Kışa girerken hem dökülen yaprakları toplayıp yakın, hem de hem kışın hem de bahara doğru bordo bulamacı uygulaması yapın. Daha sonra aynı bakteriyel yanıklıkta olduğu gibii tomurcuklar açmak üzereyken, fare kulağı aşaması ve meyve tutumu aşamalarında olmak üzere ilaçlamalarınızı yaparsınız.

Bu sene için size en büyük zararı meyvelerde kayıp olabilir, ama önemli olan seneye yapacağınız mücadele..

Kolay gelsin..

Blacksoul1903 beğendi.
Eski 08-05-2012, 01:38   #129
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Ağaç Sarıkurdu (Zeuzera pyrina)

Bu hafta bahçedeki teftişler sonrasında "Ceviz Zararlıları Belgesel kuşağımıza" bu hafta yeni bir konuğu dahil ediyoruz: Ağaç Sarıkurdu (Lat. Zeuzera pyrina, İng. Leopard Moth) Bazı kaynaklarda da adı Pars Odun Güvesi olarak geçiyor. Hoşgeldin Sarı Ağaçkurdu Lepidoptera takımı, Cossideae familyasının bir üyesidir kendisi.

Larvalar ağaçların gövde ve dallarında galeriler açarak beslenirler. Fidan ve genç ağaçların gövdelerinde, yaşlı ağaçların ise dallarında açtıkları uzun galeriler bu kısımların zayıflamasına ve rüzgarın etkisiyle de kırılmalarına yol açar. Fidan veya genç ağaçların ölümü için bunların gövdesine yerleşecek bir tek larva yeterlidir. Yaşlı ağaçlarda dalların kırılması ise ayrıca budamada güçlük yaratır.

Benim bahçemden görüntüleri sitedeki geçici sorun sebebi ile yükleyemiyorum. Sorun giderildiğinde yükleyeceğim.

Kahramanmaraş Üniversitesi güzel bir makale yazmış. Mücadelesi ile ilgili bilgiler ve muhtelif resimler de orada mevcut.

En hoşuma giden mücadele yöntemi zararlının açtığı delikten içeri defne yağı enjekte etmek. Çok doğal bir yöntem, beğendim.

İran'lılar bu konuda yine bazı çalışmalar yapmışlar. Steinernema carpocapsae (Capsanem) kullanımı ile güzel başarılar elde edilmiş. Defne yağının da laboratuvar ortamında 2 dakikada larvaları öldürdüğü gözlemlenmiş, ama sahadaki ağaçlarda yapılan denemelerde 100% başarıya ulaşılamadığı görülmş.

Delfin WG de sanırım etkili, ancak çok fazla kaynak bulamadım. Tecrübesi olan arkadaşlar varsa paylaşabilirse sevinirim.

Eski 08-05-2012, 01:54   #130
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
"Zararlının açtığı delikten içeri defne yağı enjekte etme" yöntemi zararlılarla bitki yağı ile mücadeleye çok güzel bir örnek. Bir badem zararlısı için farklı yağlar ile mücadele yöntemi hakkında okuduğum bir araştırmanın sonucuna göre bu hassas bir konu. Ancak yaygın bir uygulama yapıldığında sıkıntı yaşanabiliyor.

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 09:49   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Bu hafta bahçedeki teftişler sonrasında "Ceviz Zararlıları Belgesel kuşağımıza" bu hafta yeni bir konuğu dahil ediyoruz: Ağaç Sarıkurdu (Lat. Zeuzera pyrina, İng. Leopard Moth) Bazı kaynaklarda da adı Pars Odun Güvesi olarak geçiyor. Hoşgeldin Sarı Ağaçkurdu Lepidoptera takımı, Cossideae familyasının bir üyesidir kendisi.

Larvalar ağaçların gövde ve dallarında galeriler açarak beslenirler. Fidan ve genç ağaçların gövdelerinde, yaşlı ağaçların ise dallarında açtıkları uzun galeriler bu kısımların zayıflamasına ve rüzgarın etkisiyle de kırılmalarına yol açar. Fidan veya genç ağaçların ölümü için bunların gövdesine yerleşecek bir tek larva yeterlidir. Yaşlı ağaçlarda dalların kırılması ise ayrıca budamada güçlük yaratır.

Benim bahçemden görüntüleri sitedeki geçici sorun sebebi ile yükleyemiyorum. Sorun giderildiğinde yükleyeceğim.

Kahramanmaraş Üniversitesi güzel bir makale yazmış. Mücadelesi ile ilgili bilgiler ve muhtelif resimler de orada mevcut.

En hoşuma giden mücadele yöntemi zararlının açtığı delikten içeri defne yağı enjekte etmek. Çok doğal bir yöntem, beğendim.

İran'lılar bu konuda yine bazı çalışmalar yapmışlar. Steinernema carpocapsae (Capsanem) kullanımı ile güzel başarılar elde edilmiş. Defne yağının da laboratuvar ortamında 2 dakikada larvaları öldürdüğü gözlemlenmiş, ama sahadaki ağaçlarda yapılan denemelerde 100% başarıya ulaşılamadığı görülmş.

Delfin WG de sanırım etkili, ancak çok fazla kaynak bulamadım. Tecrübesi olan arkadaşlar varsa paylaşabilirse sevinirim.
Ağaç Sarı kurdu bir kelebek zararlı Delfin WG etkili olabilir, üç kelebek zararlısına_ Salkım güvesi, Elma iç kurdu, Domates Yeşil Kurduna_ ruhsatlıdır.

Ağaç Sarı Kurdunun konukcusu olduğu Bağ, Zeytin,Kestane, Cınar, Kavak, Göknar, Ilhamur gibi ağaçlarda ilaçlanmalı ceviz ağaçlarının yanında_ anlarda_ bulunuyorsa...

Yaptığım denemelerde Delfin WG. tüm kelebek zararlılarına etkili. Zararlı tespiti kelebek ise bu organik ilaç hepsinde kullanılabiliyor.

Örneğin domates yeşil kurdu bir kelebek zararlısıdır ve buna ruhsatlıdır. Tuta da bir kelebek zararlısıdır_ ki sinek zrarlısı biliniyor halk arasında_ ve Delfin WG etkilidir. Sadece bu hastalığa ruhsatlı değildir.

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 09:54   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
"Zararlının açtığı delikten içeri defne yağı enjekte etme" yöntemi zararlılarla bitki yağı ile mücadeleye çok güzel bir örnek. Bir badem zararlısı için farklı yağlar ile mücadele yöntemi hakkında okuduğum bir araştırmanın sonucuna göre bu hassas bir konu. Ancak yaygın bir uygulama yapıldığında sıkıntı yaşanabiliyor.
Defne yağı 'yazlık yağ uygulaması' gibi kaplama şeklinde uygulanabilirse kullanım zorluğu yaşanmaz herhalde.

Defne yağı destilasyon yolu ile elde edilebilir diye düşünüyorum...

Eğer defne yağı bir kelebek zararlısı olan Ağaç Sarı Kudurduna etkili ise diğer kelebek zararlılarına da etkili_ öldürücü etki_ olabilir_ mi?...

mrduran beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 12:05   #133
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

KSÜ'de bu konuda pek çok çalışma yapılmış. Umut verici duruyor

http://entomoloji.ege.edu.tr/files/K...to_5_%2030.pdf
http://kutuphane.ksu.edu.tr/e-tez/fb..._karci_tez.pdf
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19795133

Eski 08-05-2012, 16:42   #134
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
"Uçucu Yagların Antimikrobiyel Özellikleri" adlı bir araştırmada (OMÜ) koruyucu ve antimikrobiyel yönleri incelenmişti.

Antibakteriyel ve antifungal olarak kullanılabilecek bitki türleri, kullanım alanları ve etkileri için geniş bir kaynakça bulunan bu çalışmada defne için de bir liste var. (Escherichia coli, Pseudomonas pyocyaneus, Yersinia enterocolitica, Aeromonas hydrophila, Enterococcus faecalis, Saccharomyces cerevisiae, Kluyveromyces fragilis)

Ancak şunu gözden kaçırmamak gerekir ki bitkinin sağladığı yaşam ortamı yalnızca patojenlere ait değildir. Bu nedenle birtakım yararlı mikroorganizmalara da (hangileri?) zarar verebileceği, ters yönde (hedefin tersine) antagonistik etkiler yaratabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Sonuç, kimyasal kullanarak topraktaki faydalı yaşama sekte vurmak gibi olmamalıdır...

Bu nedenle uçucu yağların kullanımı ile ilgili geniş bir araştırma yapmak faydalı olacaktır.

* * *

Yukarıdaki zararlı için Delfin kullanmak bu nedenle -bence- daha nitelikli bir nokta atış gibi geliyor. Kararınca ve bilinen hedefe dönük.

Düzenleyen Odeh : 08-05-2012 saat 19:53 Neden: Ekleme. Düzeltme.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 15:33   #135
Ağaç Dostu

Ağaçlarda daha sonradan çıkan sürgünlerin yaprakları gayet sağlıklı. Fakat önceden bu hastalığa yakalanan yaprakların bazıları düşmeye devam ediyor. Meyvelerde de hastalık olmasına karşın yapraklara göre biraz daha dayanıklılar.Düşmemek için direniyorlar. Verdiğiniz tavsiyeler doğrultusunda gübreleme ve sulama konusunda gayet hassas davranıyorum. Bakalım meyvelerinden bu sene tadabilecek miyiz?

Eski 14-05-2012, 19:02   #136
Yeni Üye

ataban's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Ceviz antraknozu

Ceviz hastalıklarında özellikle antraknoz konusunda Uludağ Üni. saygıdeğer Doçenti Himmet Tezca'nın güzel bir makalesini okudum,

http://www.arastirma-yalova.gov.tr/d...1(187-192).pdf

antraknoz konusunda Trifloxystrobin etken maddeli fungusit kullanılmasının daha pozitif sonuçlar vereceğini belirtiyor.

Blacksoul1903 beğendi.
ataban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 23:52   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Name:  190520123667.jpg
Views: 4190
Size:  70.5 KB
Merhabalar öncelikle, 15 gün önce saglıklı yemyesil olan fidanım şimdi sanki elektrik çarpmıs gibi kurumus neden acaba, diger agaclarım saglıklı böyle bişey yok...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 11:09   #138
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ataban Mesajı Göster
Ceviz hastalıklarında özellikle antraknoz konusunda Uludağ Üni. saygıdeğer Doçenti Himmet Tezca'nın güzel bir makalesini okudum,

http://www.arastirma-yalova.gov.tr/d...1(187-192).pdf

antraknoz konusunda Trifloxystrobin etken maddeli fungusit kullanılmasının daha pozitif sonuçlar vereceğini belirtiyor.
Yazıyı okuduktan sonra cevizlerim için bayer'in FLINT 50 WG etken madde trifloxystrobin ilacını ,150gr 60tl aldım.100 lt 15 gr uyguladım.Sonucu inşallah iyi olur.Bu sene bahçe antraknoz'dan nefes alamıyor.Bu üçünçü ilaçlamam ilk önce manep attım işe yaramadı sonra propineb attım biraz durdu.şimdide flınt attım bakalım nasıl olacak.Ama havalar yine yağışlı ve çok nemli gidiyor.Bu sene zıraatcı'ya çalışacağız gibi geliyor...

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 18:32   #139
Yeni Üye

ataban's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mitat10 Mesajı Göster
Yazıyı okuduktan sonra cevizlerim için bayer'in FLINT 50 WG etken madde trifloxystrobin ilacını ,150gr 60tl aldım.100 lt 15 gr uyguladım.Sonucu inşallah iyi olur.Bu sene bahçe antraknoz'dan nefes alamıyor.Bu üçünçü ilaçlamam ilk önce manep attım işe yaramadı sonra propineb attım biraz durdu.şimdide flınt attım bakalım nasıl olacak.Ama havalar yine yağışlı ve çok nemli gidiyor.Bu sene zıraatcı'ya çalışacağız gibi geliyor...
Bizim Burası da maalesef böyle nem oranları %99 ları görüyor bende cumartesi günü(19.05.2012) flint i uyguladım, etiketinde okuduğuma göre kendine özgü etki biçimine sahip bir ilaçmış. çalıştığıım için bahçeye henüz gidemedim ama en kısa zamanda gidip gözlemlerimi paylaşıcam.
syg.

ataban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 13:10   #140
Yeni Üye

kurtulus09's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2012
benim ağacımın 5-6 yıl önce kesilen dalında kurtlar çıktı dal yaklaşık 15 cm çapında gövde kurdu dedikleri kurt galiba bu dalı aşı macunu ile kapatsam kurtlar havasızlıktan ölür mü .Başka yöntemler ile mi mücadele etmek gerek ?

kurtulus09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 13:32   #141
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. Kurtulus09

Mesaj göndermeden önce forumu dikkatlice okumanızı önerebilir miyim?

Bu mesajda ilgili bilgi mevcut.

Ç.

Eski 27-05-2012, 19:51   #142
Yeni Üye

kurtulus09's Avatar

ben o kelebeği görmedim ağaçta ama benim gördüğüm kurt beyaz renkliydi ağzının ucu da kahverengi renkte..Yarayı komple aşı macunuyla kapatsam kurtlar havasızlıktan ölür mü ?

Eski 27-05-2012, 20:20   #143
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Denenebilir. Eğer galeriler varsa tel sokarak larvaları öldürebilirsiniz.

Bölgeye -eğer bulabilirseniz- defne yağı sürmeyi bir deneyebilir misiniz?

Temin edebilirseniz yaranın olduğu yere Delfin gibi bir biyo nematod uygulayabilirsiniz.

Eğer biyolojik bir yönteme erişim şansınız yoksa larvalılar için kullanılan ilaçlardan Tarım Müdürlüğü'nden alacağınız reçeteye göre uygulayabilirsiniz.

Eski 27-05-2012, 23:45   #144
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kurtulus09 Mesajı Göster
bu dalı aşı macunu ile kapatsam kurtlar havasızlıktan ölür mü .Başka yöntemler ile mi mücadele etmek gerek ?
Aşı macunuyla kapatmanız işe yaramaz, tel ile ulaşıp öldürebilirseniz olur, ulaşamazsanız ağacın özüne şiringa ile
Name:  enjektor.jpg
Views: 5765
Size:  5.3 KB
Az bir miktar insektisit vermeniz yeterli olur, daha sonra yara yerini aşı macunuyla kapatabilirsiniz.

Halil Önen beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 21:15   #145
Yeni Üye

kurtulus09's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Denenebilir. Eğer galeriler varsa tel sokarak larvaları öldürebilirsiniz.

Bölgeye -eğer bulabilirseniz- defne yağı sürmeyi bir deneyebilir misiniz?

Temin edebilirseniz yaranın olduğu yere Delfin gibi bir biyo nematod uygulayabilirsiniz.

Eğer biyolojik bir yönteme erişim şansınız yoksa larvalılar için kullanılan ilaçlardan Tarım Müdürlüğü'nden alacağınız reçeteye göre uygulayabilirsiniz.
teşekkürler yarın deneyeceğim

Eski 28-05-2012, 22:13   #146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2011
Arkadaşlar bahçemdeki ceviz ağaçlarıyla ilgili iki sorunum var. Birincisi geçen yıl hiç sıkıntı olmayan ağaçlarımda bu yıl tepelerden aşağıya doğru kuruma oldu, soğuk almıştır diyorlar ama net olarak bilmiyorum. 5-6 ağaç bu şekilde. Diğer bir sorunda bütün ağaçarın yapraklarında kararma ve kuruma başladı. İki sorun içinde bundan sonra ne yapmam gerektiği hakkında yardıma ihtiyacım var. Resimleri eklemeye çalışacağım yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

alkan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 23:03   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2012

Emek veren ve emeğe değer veren arkadaşlara selamlar;

Sanal ortamda arıcılık üzerine çalışmaları olan bir üyeyim.

Üstteki resimler ceviz tarlama ait bu tür rahatsızlıklar çevre tarlalardada görünmekte.

Neler yapabilirim.

orion1988 beğendi.
mirili_burak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 23:26   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
4 yaşindaki fidanım, toplamda 3 tanesi böyle son bir ayda kurudu... biraz baktım rootstock blight (erwinia) ya da pytopthora kök çürüklügü olabilir diye düşünüyorum .. üstadlar ne der....
ne yapmam lazım,diger agaclara yayılır diye korkuyorum acıkçası...

Eklenen Resimler

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 21:15   #149
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mirili_burak Mesajı Göster
Üstteki resimler ceviz tarlama ait bu tür rahatsızlıklar çevre tarlalardada görünmekte.

Neler yapabilirim.
Bana çok problem varmış gibi gelmedi? Biraz daha detaylı anlatabilir misiniz/fotoğraflayabilir misiniz?

Eski 01-08-2012, 21:38   #150
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
4 yaşindaki fidanım, toplamda 3 tanesi böyle son bir ayda kurudu... biraz baktım rootstock blight (erwinia) ya da pytopthora kök çürüklügü olabilir diye düşünüyorum .. üstadlar ne der....
ne yapmam lazım,diger agaclara yayılır diye korkuyorum acıkçası...
Sayın bozy

Bunlar ciddi hastalıklar. Resimlere bakarak afaki bir şey söylemek doğru değil. Bu numuneleri alıp ilçe tarım'a götürüp görüş sormanızda, hatta eğer yapılabiliyorsa test yaptırmanızda fayda var.

Eğer toprağınızda bu hastalıklar varsa diğer ağaçlara bulaşmaması için olağanüstü hal ilan etmeniz gerekecek. Alınacak önlemleri İlçe Tarım'daki uzmanlarla ile birlikte kararlaştırmanız en doğrusu.

Umuyorum değildir. Her kuruyan fidanda kök çürüklüğü olacak diye bir kural yok. Su boğmuş olabilir, fidan kökü hava almış olabilir. Türlü türlü sebebi olabilir. Panik yapmadan, uzman görüşüyle ilerlemenizde fayda var.

Kolay gelsin

Ç.

mrduran beğendi.

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024