agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2011, 14:57   #1621
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR Mesajı Göster
değerli üyeler,
10 dönümlük ve henüz 5 aylık olan 200 ceviz fidanından oluşan bahçeme damla sulama sistemi kurdurmayı planlıyorum.yer kırklareli.
fiyat vermek isteyenlerin, "uygun kişiyi tanıyorum en parçaları en ucuza burda bulursun" diyenlerin, "ben bu sistemi sana komple kurarım içeriği budur ve fiyat teklifim budur" diyenlerin özel mesajlarını bekliyorum.... tarlanın hemen dibinde (sınırında) yaklaşık 50metre boyunca sulama kanalı geçmektedir, dolayısıyla havuza ihtiyaç yoktur fakat kanaldan suyu alacak bir minik motora ihtiyaç vardır.
gerekirse tarlanın resimlerini yollayabilirim
özel mesajlarınızı bekliyorum.
selamlar.
Bu şekilde yaptığınız takdirde yaklaşık %30 sizden fazlaca bir miktar talep ederler. Burada yanılmamak için mutlaka gidip damla sulama hortumlarının özelliklerini, kullanılacak diğer malzemelerin teknik özelliklerini öğrenin, sonra bunu yapın derim. Ziraat Bankası bu konuda 5 yıl vadeli sıfır faizli kredi verdiğinden insanımız anında suistimal ediyor çünkü... 10 dekar iyi bir yatırım, umarım doğru tür seçmişsinizdir, ve fidanda hile yoktur. Selamlar.

alper04 beğendi.
aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 16:56   #1622
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2006
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Merhaba, ben kasım ayında saksıya ektiğim sayısını tam bilmiyorum (5-6 tane) ceviz tohumundan 3 tanesinin canlanıp fidan durumuna getirdim. Bugün yaptığım resimlemede tesadüfen ekte görüleceği üzere gövde yapısında kararma var. Bir de kabuğunda yırtılma olmuş gibi. Gövdesindeki bu kararmanın nedeni ne olabilir.

Çögürlerin toplu gürünümünü de ekledim.
Çöğürler iyi görünüyor. Ciddi bişey gibi gözükmüyor. Gözlemlemeye devam edin bence daha kötü olursa gene resim eklersiniz. Şu resimlerden diyeceğim tek şey : Okadar kusur kadı kızında da olur

Antaios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 22:07   #1623
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antaios Mesajı Göster
Çöğürler iyi görünüyor. Ciddi bişey gibi gözükmüyor. Gözlemlemeye devam edin bence daha kötü olursa gene resim eklersiniz. Şu resimlerden diyeceğim tek şey : Okadar kusur kadı kızında da olur
Çok saolun rahatladım merak edip duruyordum. Teşekür ederim gözlemlemeye devam ediyorum.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 01:02   #1624
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Arkadaşlar sebahattin beyi gören duyan varmı? Nerelerdedir, niye yazmaz, kırdıkmı üzdükmü bilmiyorum ama (Kırdıysak özürde dileriz) böyle konusunda uzman bir arkadaşımızı her zaman bu forumda bilhassa bu başlıktaki eksikliği hissediliyor, bilgi hazinesiyle başlığa katkıları çok büyüktür, bilhassa ben kendilerinden rica ediyorum ara sırada olsa uğramaları bizleri sevindirir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 08:14   #1625
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Arkadaşlar sebahattin beyi gören duyan varmı? Nerelerdedir, niye yazmaz, kırdıkmı üzdükmü bilmiyorum ama (Kırdıysak özürde dileriz) böyle konusunda uzman bir arkadaşımızı her zaman bu forumda bilhassa bu başlıktaki eksikliği hissediliyor, bilgi hazinesiyle başlığa katkıları çok büyüktür, bilhassa ben kendilerinden rica ediyorum ara sırada olsa uğramaları bizleri sevindirir.
Toplu şekilde pm ve mail atalım. "Sebahattin Yılmaz, bizi bırakmaz.." diye sloganlar atalım

Düzenleyen Antaios : 21-06-2011 saat 10:15
Eski 21-06-2011, 13:24   #1626
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydoner Mesajı Göster
Bu şekilde yaptığınız takdirde yaklaşık %30 sizden fazlaca bir miktar talep ederler. Burada yanılmamak için mutlaka gidip damla sulama hortumlarının özelliklerini, kullanılacak diğer malzemelerin teknik özelliklerini öğrenin, sonra bunu yapın derim. Ziraat Bankası bu konuda 5 yıl vadeli sıfır faizli kredi verdiğinden insanımız anında suistimal ediyor çünkü... 10 dekar iyi bir yatırım, umarım doğru tür seçmişsinizdir, ve fidanda hile yoktur. Selamlar.
ah keşke o kadar vaktim olabilse. o zaman zaten foruma sormak zorunda kalmazdım...çok değişik bir aralıkta fiyatlar aldım. hortumlarda fiyat fazla değişmiyor ama suyu kanaldan alacak olan su motoru ve filtrenin modeli, toplam fiyatı çok acayip oynatıyor...

benim arazi için, 3000e de damla sulama sistemi çıktı, 4500e de...

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 15:06   #1627
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın Lilium bende sebahattin bey hakkındaki görüşünüze katılıyorum.Forumda görmek istiyoruz.Çok değerli bilgiler vereceğine eminim.Ben foruma davet listesi oluşturalım derim.
1. LİLİUM
2. ANTAİOS
3. 06DOĞACİ

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 13:40   #1628
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2011
ceviz fidanlarından görüntüler

değerli arkadaşlar

20.06.2010 tarihinde 8x4 tüplü diktiğim fidanlardan bazılarının fotoğraflarını ekledim.Değerlendirmelerinizi bekliyorum.Lider doruk dal budaması yapmaya çalıştım.Şekil vermeye devam ediyorum.Çünkü altlardan bir sürü sürgün verdiler. Göz budamasını aksattım diye düşünüyorum.Toprak çok çatladığı için yanmış hayvan gübresi karıştırmaya başladım.Sıcaktan gövdeler güneş yanığı olmasın diye bu yılki sürgün yerine kadar plastik boya ile boyadım.

Mücadele çetin bir şekilde devam etmekte...

Eklenen Resimler

demirdere17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 13:43   #1629
Yeni Üye

fotoğraflara devam..

diğer fotoğraflar

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2011, 13:45   #1630
Yeni Üye

son fotoğraf

evet bu da sonuncu

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2011, 14:46   #1631
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
sn demirdere, "mücadele" derken ne gibi zararlı mücadeleleri yaşadınız?
bahsetmeniz mümkün müdür?

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 08:34   #1632
Yeni Üye

mücadele

Alıntı:
sn.WM1TR

Mücadele derken tabi zararlı böcekler de var toprak ile de mücadele var.
* Zararlı böcekler için bu yıl herhangi bir ilaçlama yapmadım.Ama sık sık fidanları ziyaret ederek göz ile kontrollerde bulundum.sonuç olarak bazı fidanların yapraklarını yiyen siyah ve dikenli tırtılın geldiğini gördüm.Tabi hemen onu yok ediyoruz.geçen yıl 1 tanesine gövde iç kurdu girmişti.Girdiği deliğe enjektör ile ilaç enjekte ettim.Hemen dışarı çıktı.Sonra o girdiği deliği aşı macunu ile kapattım.Geçen yıl o fidanı kurtardım.Bu yıl da yine aynı başka bir fidanda gördüm.Ama kurt yoktu.Yukarı giden Dik sürgünü tepe vurma gibi kesmek zorunda kaldım.İçi tamamen boştu.Yandaki sürgün iyi olduğu için onun açığını kapattı.Ancak ilaç kullanmadan bu mücadele çok zor.
Bazı fidanlarda da gözlemlediğim nokta toprağın 5-6 cm altında kalan gövdede siyah bir çürüme gibi oluşum var.Tabi bu fidanlarda gelişme yavaşlamakta ve sürgünlerde iyi gitmemekte.Bu gibi olan fidanların diplerinde ilk gövde köküne kadar toprağı gövdeden uzaklaştırdım.Güneş hastalıklı bölgeyi kurutsun diye ve plastik boya ile boyadım.

* Benim toprakta sıcaktan çatlama çok oluyor.Her sulamadan sonra çapa yapmak gerekiyor.Tabi bu fidanlar için daha iyi oluyor.Ayrıca fidan diplerini çok toprak ile doldurmamak gerekiyor.Sıcak toprak gövdeyi iyice pişirdiği için çapa yapıp ferahlatmak lazım diye düşünüyorum.İyi yanmış hayvan gübresi ile toprağı karıştırmak şart diyorum.Çünkü toprağa çok iyi düzenleyici oluyor.

Herkeze mücadele de kolay gelsin.Kesinlikle Çok güzel bir uğraş.Onların büyüdüğünü görmek bambaşka bir mutluluk.

Eski 24-06-2011, 13:37   #1633
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demirdere17 Mesajı Göster
sn.WM1TR

Mücadele derken tabi zararlı böcekler de var toprak ile de mücadele var.
* Zararlı böcekler için bu yıl herhangi bir ilaçlama yapmadım.Ama sık sık fidanları ziyaret ederek göz ile kontrollerde bulundum.sonuç olarak bazı fidanların yapraklarını yiyen siyah ve dikenli tırtılın geldiğini gördüm.Tabi hemen onu yok ediyoruz.geçen yıl 1 tanesine gövde iç kurdu girmişti.Girdiği deliğe enjektör ile ilaç enjekte ettim.Hemen dışarı çıktı.Sonra o girdiği deliği aşı macunu ile kapattım.Geçen yıl o fidanı kurtardım.Bu yıl da yine aynı başka bir fidanda gördüm.Ama kurt yoktu.Yukarı giden Dik sürgünü tepe vurma gibi kesmek zorunda kaldım.İçi tamamen boştu.Yandaki sürgün iyi olduğu için onun açığını kapattı.Ancak ilaç kullanmadan bu mücadele çok zor.
Bazı fidanlarda da gözlemlediğim nokta toprağın 5-6 cm altında kalan gövdede siyah bir çürüme gibi oluşum var.Tabi bu fidanlarda gelişme yavaşlamakta ve sürgünlerde iyi gitmemekte.Bu gibi olan fidanların diplerinde ilk gövde köküne kadar toprağı gövdeden uzaklaştırdım.Güneş hastalıklı bölgeyi kurutsun diye ve plastik boya ile boyadım.

* Benim toprakta sıcaktan çatlama çok oluyor.Her sulamadan sonra çapa yapmak gerekiyor.Tabi bu fidanlar için daha iyi oluyor.Ayrıca fidan diplerini çok toprak ile doldurmamak gerekiyor.Sıcak toprak gövdeyi iyice pişirdiği için çapa yapıp ferahlatmak lazım diye düşünüyorum.İyi yanmış hayvan gübresi ile toprağı karıştırmak şart diyorum.Çünkü toprağa çok iyi düzenleyici oluyor.

Herkeze mücadele de kolay gelsin.Kesinlikle Çok güzel bir uğraş.Onların büyüdüğünü görmek bambaşka bir mutluluk.
Kaç dekar burası, bahçe nerede ve kaç ağaç var?

Eski 24-06-2011, 16:43   #1634
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Antaios Mesajı Göster
Kaç dekar burası, bahçe nerede ve kaç ağaç var?
sn.Antaios

Bazı detayları daha önce yazmıştım.53.sayfadan okuyabilirsiniz

Eski 26-06-2011, 12:41   #1635
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2011
Kitapların ismini biliyormusunuz yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler

Frontier Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 07:47   #1636
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
sayın demirdere
cevizlerin cinsi ne birde nereden aldınız. Bilgi için şimdiden teşekkürler

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 14:39   #1637
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Ünal Mesajı Göster
sayın demirdere
cevizlerin cinsi ne birde nereden aldınız. Bilgi için şimdiden teşekkürler
sn.Yakup Ünal

cevizler chandler cinsi ve tozlayıcı olarak franquette ve Scharsch Franquette.
Bursa/İnegölden tedarik ettim.

Eski 27-06-2011, 15:23   #1638
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Merhaba Sn Demirdere17
Ben de Tokat /Turhal da Kasım 2011 de 12 dönümde 380 adet Chandler +Franquette (açık kök) 8x4 m aralıkla fidan dikimi yaptım.Damlama sulama sistemi kurdum.Sizin fidanlarınızda gördüğünüz siyah tırtılları ben de fidanlarımda gördüm.Bazı sürgünlerin kurumasına neden oldular.Benim fidanlarımdan bazılarında çok iyi sürgün gelişimi gözlemlediğim halde hemen yanıbaşındaki fidanda hiç bir gelişme göremiyorum.Size en kısa sürede fidanlarımın fotoğraflarını göndereceğim.Tecrübelerinizden yararlanmayı umuyorum.Saygılarımla

eczcihad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 09:03   #1639
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eczcihad Mesajı Göster
Merhaba Sn Demirdere17
Ben de Tokat /Turhal da Kasım 2011 de 12 dönümde 380 adet Chandler +Franquette (açık kök) 8x4 m aralıkla fidan dikimi yaptım.Damlama sulama sistemi kurdum.Sizin fidanlarınızda gördüğünüz siyah tırtılları ben de fidanlarımda gördüm.Bazı sürgünlerin kurumasına neden oldular.Benim fidanlarımdan bazılarında çok iyi sürgün gelişimi gözlemlediğim halde hemen yanıbaşındaki fidanda hiç bir gelişme göremiyorum.Size en kısa sürede fidanlarımın fotoğraflarını göndereceğim.Tecrübelerinizden yararlanmayı umuyorum.Saygılarımla
sn eczcihad merhaba

Ceviz yönünde tercihiniz için sizi tebrik ediyorum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Ben kendi bahçemde yaşadıklarımı paylaşmaya çalışıyorum.Sizlere de yardımcı oluyorsa ne mutlu.
Bende geçen yıl damla sulama yaptım.Ancak bu yıl baraj sulama kanalına su verilmedi.Kapalı sistem sulama boruları döşeniyor.3 ton tank ile taşıma su yapıyorum.
Siz fidanlarınızı sularken kaç saat damlama yapıyorsunuz? Bence toprağın durumuna göre ve damlanın akış hızına göre değişir ama ortalama 2-3 saat yeterli gelir diyorum.Ben fidanların dibine değilde 2m 12 delikli boruları daire şeklinde fidan etrafına yerleştirdim.Bu Şekilde damlattım.Bu yıl da tabi fidanın 1 m uzağından çapa yüzü ile daire açarak buraya su veriyorum.Sizin dediğiniz durgun fidanlar bende de var ve gelişmeleri yavaş oluyor.Sanıyorumki onlarda (benimkilerde) bir hastalık seziyorum.Sanki fidan onunla mücadele ediyor.Sizde kökler yeni çalışmaya başlayabilir.Bu arada gübre olarak ne kullandınız. Ben 20.20.0 toprağa karıştırmaya çalıştım. Geçen yıl fidanları diktiğim de sürgün olan dal kurudu aşılı yerin yine üzerinden başka sürgünler çıkararak devam eden fidanlar oldu.Eylül ayına kadar yavaşlayarak sürgünler devam ediyor.Bakalım hayırlısı...

Doğanın isteklerine saygı gösterek onu umursayarak mücadeleye ve paylaşmaya devam...

Saygılarımla,

Eski 28-06-2011, 13:13   #1640
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Merhaba
Ben fidan diplerine mini vana taktım. Cevizleri aldığım firma yetkilisi bir defa da her bir fidana yaklaşık 15 litre su vermemizi önerdi.Dikimi Aralık 2010 da yaptık.Dikim esnasında kullandığımız yanmış hayvan gübresinden başka bugüne kadar başka bir gübre kullanmadık.Bahsettiğiniz gübreyi damlama sistemindeki tanka ilave edip verebilirim.Her bir fidana ne kadar gübre vermemiz gerektiğini yazabilirmisiniz?Selamlar

eczcihad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2011, 14:35   #1641
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Cevizde kalite durumu

Piyasada kabuklu cevizi bol görebiliyoruz.
Kimisi çok ince kabuklu, kimisi ince, kimisi normal, kimisi de sert kabuklu.
Merak ettiğim bu kabuk sertliğinin kaliteye etkisi var mı?
Bu amaçla çok ince kabuklu olan cevizden ve daha sert kabuklu olan yerli üretim cevizden bir miktar aldım.
Sert kabuklu ceviz daha bir kendisini yediriyor olduğu kanısına vardım.

Yeni çıkan, tutulan ceviz çeşitlerinde verim çok fazla, fakat kalitesi düşükse;
tercih edecekler bu durumu dikkate alıyor mu?

Damak zevki kişiye göre değişir mi demeli?

Düzenleyen ligustrum : 30-06-2011 saat 00:06 Neden: kelime çıkarma, anlam düzeltme
ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 12:39   #1642
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Piyasada kabuklu cevizi bol görebiliyoruz.
Kimisi çok ince kabuklu, kimisi ince, kimisi normal, kimisi de sert kabuklu.
Merak ettiğim bu kabuk sertliğinin kaliteye etkisi var mı?
Bu amaçla çok ince kabuklu olan ve çuvalında USA yazılı cevizden ve daha sert kabuklu olan yerli üretim cevizden bir miktar aldım.
Sert kabuklu ceviz daha bir kendisini yediriyor olduğu kanısına vardım.

Yeni çıkan, tutulan ceviz çeşitlerinde verim çok fazla, fakat kalitesi düşükse;
tercih edecekler bu durumu dikkate alıyor mu?

Damak zevki kişiye göre değişir mi demeli?
Ekonomik yetiştiricikte ön planda olan kriterlerden birisi de verimdir. O açıdan kaliteyi sadece damak zevkine göre belirleyemeyeceğimden iki kriter arasında öncelikli tercih yüksek verimli çeşitlerin seçilmesiyle yapılacak üretim faaliyetidir.

Diye düşünmekteyim

Eski 30-06-2011, 10:31   #1643
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
SN Demirdere,

öncelikle kolay gelsin. şekil budaması konusunda birşey söylemek istiyorum. tüplü fidanlara şekil vermek biraz risklidir. Yıllık sürgünlerin gövdeden çıkış yüksekliği ağacın son halinde istediğimiz şekle uygun değildir. en kuvvetli ve dik gelişen sürgünün gelecek ilkbahar döneminde vereceğiniz şekle uygun yükseklikten tepesini vurursanız daha düzgün şekil elde edersiniz. diğer sürgünleri dipten kesersiniz.

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 07:14   #1644
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Bu hafta tarlaya 12 adet Chandler ceviz fidanı, aralarına da bir adet tozlayıcı fidan diktik,çukurlara 10 ar gr su tut ve 50 şer gr organik,iz element takviyeli granül gübre koyduk.Aşı yerlerinin güneye bakacak şekilde olmasına dikkat ettik.Bol bol can suyu verdik ,Allaha emanet ettik ,Aydın'a döndük.18 tonluk bir su deposu yaptırmıştım,önümüzdeki günlerde damlama su sistemini de çözersem sıkıntı kalmayacak

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 10:27   #1645
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi demirdere17 Mesajı Göster
sn.Yakup Ünal

cevizler chandler cinsi ve tozlayıcı olarak franquette ve Scharsch Franquette.
Bursa/İnegölden tedarik ettim.
firma ismi verebilirmisiniz

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 13:30   #1646
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Hazırlıklarımı yapıyorum.

Daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi Balıkesir-sındırgı-sarısu mevkiine 10 dönümlük kapama ceviz bahçesini aralık ayı gibi,açık köklü olarak(chandler) dikimini yapacağım.fidelerimi ayırttım.Toprak analizini yaptırdım.toprak analizi listem ekdeki dosyada .Analize göre atmam gereken gübreler ve diğer yapmam gereken şeyler konusunda yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.Herkeze bol kazançlı günler diliyorum.Saygılar

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 13:58   #1647
Ağaç Dostu

Toprak analizi

En sonunda yükleyebildim.

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2011, 18:42   #1648
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi Balıkesir-sındırgı-sarısu mevkiine 10 dönümlük kapama ceviz bahçesini aralık ayı gibi,açık köklü olarak(chandler) dikimini yapacağım.fidelerimi ayırttım.Toprak analizini yaptırdım.toprak analizi listem ekdeki dosyada .Analize göre atmam gereken gübreler ve diğer yapmam gereken şeyler konusunda yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.Herkeze bol kazançlı günler diliyorum.Saygılar
Hayırlı uğurlu olsun kamil bey, bereketi bol kazancın iyi olsun.

Toprak analinizi de dikkate alıp en iyisini yapmanızı dilerim.

Çukurları şimdi hiç beklemeden hemen açın toprak güneşi iyice alsın.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 20:38   #1649
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
selam arkadaşlar iyi günler hepinize. bu kış tarladaki yamaç yerlerde bulunan çalıları dozerle kazıttım ve tarlayı dozerin riperiyle komple sürdürdüm. hazır dozer girmişken yamaç olan kısımların eğimlerini düşürelim dedik ama gel gelelim çalıların biraz altında kil (kis de diyorlar sanırım) oranı yüksek toprakla karşılaştık. o yüzden pek derine inmedik. şimdi bu kilin etkisini azaltmak için dekara 3 4 ton ahır gübresi atmayı düşünüyorum. bir arkadaş vasıtasıyla 30 ton kadar kıştan kalma tam yanmamış büyükbaş gübresi buldum. size sormak istediğim gübreyi hemen mi atayım? ben çukurları da şimdiden açtırmak istiyorum acaba gübreyi atıp sürdükten sonra mı açayım çukurları? tam karar veremedim önümüzdeki bir ay içinde gübre ve çukur açma işlerini halletmek istiyorum. bir de dekara 3 4 ton gübre yeterli olur mu atacağım gübre taze mi sayılır? çok soru sordum kusura bakmayın arkadaşlar

hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2011, 20:53   #1650
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Hayırlı uğurlu olsun kamil bey, bereketi bol kazancın iyi olsun.

Toprak analinizi de dikkate alıp en iyisini yapmanızı dilerim.

Çukurları şimdi hiç beklemeden hemen açın toprak güneşi iyice alsın.
Aynen belirttiğiniz gibi yapacağım.Ama daha önce tarlayı iki ya da üç kez sürüp toprağı iyice kabartmak istiyorum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024