agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2011, 20:47   #1681
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Biraz resim paylaşayım.

Dördüncü yaşındaki pedrolar.
Name:  ABCD0001.jpg
Views: 2463
Size:  54.3 KB

Name:  ABCD0002.jpg
Views: 2362
Size:  53.5 KB

Name:  ABCD0005.jpg
Views: 2489
Size:  60.9 KB

Name:  ABCD0003.jpg
Views: 2306
Size:  49.8 KB

Name:  ABCD0020.jpg
Views: 2455
Size:  54.6 KB

Zeyno waffle beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2011, 04:53   #1682
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alper04 Mesajı Göster
Sayfalarca forumu okudum.ve kara verdim:Bu iş beni aşar çok çetrefelli bir iş,toprak sevgim var,ağaç sevgim var ama,bu kadarbilğim yok, zamanın yok sizlere kolay gelsin
Neden?
Bakın arkadaşımız lilium da Gönen'li ve cevizlerinin maşallahı var.

Sevgili lilium pedrolar çok güzel görünüyor, bakalım bizim bahçedeki de seninkiler gibi olacak mı?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2011, 11:49   #1683
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili lilium pedrolar çok güzel görünüyor, bakalım bizim bahçedeki de seninkiler gibi olacak mı?
Daha güzel olacağını şimdiden söyleyebilirim, o maharetli ellerde neler olmaz ki, ölü bile dirilir.
Altı yedi yaşlarına geldiğinde de böyle olacaklar.
Name:  m9-Verime_Yatmi10s10_Pedro.jpg
Views: 5414
Size:  36.1 KB

Zeyno waffle beğendi.
Eski 30-07-2011, 14:58   #1684
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
maşallah çok güzeller...

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 18:18   #1685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Resimler çok güzel,içim gittti doğrusu.

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 20:29   #1686
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
2. yazındaki cevizler

2.yazını yaşayan cevizlerin gelişimi gayet iyi. 1 metre civarında sürgün gelişimleri var.Bazı fidanlarda birer,ikişer, meyvesi var. bazılarında hiç yok.

Eklenen Resimler

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2011, 20:45   #1687
Ağaç Dostu

resimlere devam

Bu yıl mayıs ayının sonuna kadar ot kontrolu iyiydi.Sonradan biçme veya ilaçlama yapamadık.Ama önümüzdeki yıl ilkbaharda nasip olursa tarlayı otları ile beraber sürdüreceğim.Fotoğraflardaki şapkalı abimiz köyümüzün ceviz aşısı konusunda kendisini en iyi şekilde yetiştirmiş olan yaptığı her aşısı tutan İsmail Özdemir 'dir.
Ayrıca şekil budamasında da bana çok yardımı olmuştur.

Eklenen Resimler

Eski 02-08-2011, 20:54   #1688
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bunlar chandler

Eski 02-08-2011, 21:10   #1689
Ağaç Dostu

tohumdan ekilenler

Bunlarda tohumdan ektiğim cevizler. Bu sene otuz cm oldular. Bütün fidanlara 15 günde bir su veriliyor. Temmuz ayında birer çay bardağı azot gübresi verdim ve çapaladım. Başka hiç bir bakım yapılmıyor.
Son fotoğrafda ceviz işinde beni sürekli destekleyip yalnız bırakmayan eşime ait.

Eklenen Resimler

Eski 02-08-2011, 21:22   #1690
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bunlar chandler
Evet sayın Lilium bunlar sık sık sizden destek alarak yetiştirmeye çalıştığım 2. yazını yaşayan 50 adet chandler ,10 adet pedro , 10 adet fernor ve 280 ocak tohumdan ekilen çöğür cevizler...(Fidanlar Muharrem Yavaş orjinlidir.)

Eski 03-08-2011, 00:28   #1691
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Son resim pedro sanırım.

Çüğürler tam aşılık olmuşlar, bende de var bir miktar, ben yarın aşılara başlıyorum.

Bulabilirsen bir kaç tane fernette aşıla.

Eski 03-08-2011, 07:46   #1692
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Resimleri gördükçe içimdeki heyecan daha fazla artıyor.Bir an önce seneye yazın gelmesini bekliyor ve bahçemdeki dikilecek cevizlerin gelişimini merak ediyorum

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2011, 08:15   #1693
Ağaç Dostu

Aşı

Alıntı:
Son resim pedro sanırım.

Çüğürler tam aşılık olmuşlar, bende de var bir miktar, ben yarın aşılara başlıyorum.

Bulabilirsen bir kaç tane fernette aşıla.
Sayın lilium çöğürler yaklaşık 2 karış civarındalar. Bu boyda aşı olmaz diye biliyorum.Eğer çöğürler aşı olabiliyorsa hangi aşı olur ve nasıl olur? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Eski 03-08-2011, 13:11   #1694
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

"Sayın lilium çöğürler yaklaşık 2 karış civarındalar. Bu boyda aşı olmaz diye biliyorum."

Olmaz olurmu, bu boyda çift ağızlı çakıyla durgun göz aşısı yapılır, baharda sürgün verir.
Bence, ceviz için tutma yüzdesi en yüksek aşı.

İki karış boya ulaşan çüğürler dip kısımları kalem kalınlığında olmaları gerekir, bu kalınlığı ulaşan çüğürler aşı olur.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 03-08-2011, 15:43   #1695
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
ekim yapmadan evvel 10 dönüm araziye komple eskimiş-yanmış keçi gübresi attırdım. (yaklaşık 30 ton) şimdi çok pişmanım: yabani otlarla başa çıkamaz oldum. 1 haftada diz hizasına ulaşıyorlar. bıktım. fidanların dibinden de çıkıyorlar fidanların güneşini kapatıyorlar. bazı fidanlar büyümez oldu. özetle çok kötü bir deneyim oldu. eğer kısmet olursa bir sonrakine sadece dip kazık ve sadece açılan çukura gübre şeklinde yapıcam.

kitabına göre yapalım dedik kendimize eziyet ettik...hala yaşama mücadelesi veren 10 tane fidan var...adam tutup açtırdık hepsini, bakalım noolucak...

Zeyno waffle beğendi.
WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 16:53   #1696
Ağaç Dostu

Çöğürler

Alıntı:
"Sayın lilium çöğürler yaklaşık 2 karış civarındalar. Bu boyda aşı olmaz diye biliyorum."

Olmaz olurmu, bu boyda çift ağızlı çakıyla durgun göz aşısı yapılır, baharda sürgün verir.
Bence, ceviz için tutma yüzdesi en yüksek aşı.

İki karış boya ulaşan çüğürler dip kısımları kalem kalınlığında olmaları gerekir, bu kalınlığı ulaşan çüğürler aşı olur.
Sayın Lilium köydeki aşıları yapacak abi ile yaptığım görüşmede benim çöğürlerin biraz zayıf olduğu onun için seneye aşı yapmamız gerektiğine karar verdik.Ayrıca şu an için aşı kalemi bulma sorunumuz da var.
Ayrıca yeni aşılarda chandlerin yerine fernora biraz ağırlık versem mi diye henüz karar veremedim.Seneye kadar fernor olayını netleştiririm diye düşünüyorum.

Eski 08-08-2011, 08:55   #1697
Ağaçsever

Merhaba,
Ocak ayında 30-40 cm ortalama boyunda tüplü olarak ektiğimiz chandler fidanlar 7 aylık oldular. Çoğunlukta oldukça güzel gelişme gösterdiler. 3 hafta once kurduğumuz damla sulama sistemi ile ortalama 3-4 günde bir, 2 saat kadar suluyoruz. Hatta bazıları 1 metre boyu bile geçti. Hatta aşağıda resmini gördüğünüz bir tanesinde ceviz görmek şaşırtıcı ve güzel bir sürpriz oldu

Fakat ne yazık ki %1-2 kadar hiç gelişme göstermeyenler de oldu. Onları yenileyecez başka care yok.

Öte yandan %7-8 kadar fidan grubu ise oldukça değişik bir grupta yer alıyor. BUnların da resimlerini paylaşmak istiyorum. Belki sizde bu tip durumlar olmuştur: Fİdanın kök kısmı gayet iyi ve sağlıklı görünüyor, hatta ufak sürgünler ya da sürgün uçları vermeye başlamış durumda. Fakat fidanın uç kısmı kurumuş durumda. Öyle ki sürgünlerin yapraklarında da bazı kurumalar var.

Bunu yukardaki bir mesajımda "yaşam mücadelesi" oalrak tanımladım ama merak ettiğim şey; bu bir hastalık mıdır? eğer hastalık ise ne hastalığıdır ve en önemlisi çaresi nedir?

Buyrun resimler. Fidanın alt-üst gövdesindeki renk farklılıklarını rahatlıkla görebilirsiniz. (ortalama 140-160KB dosya büyüklüğü vardır)

Düzenleyen WM1TR : 08-08-2011 saat 08:57 Neden: imla
Eski 08-08-2011, 11:48   #1698
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Merhaba;
Bu konu hakkında engin fikirlerinize ihityacım var bahçemde bulunan 2 ve 3 yaşındaki ceviz ve kayısı ağaçlarım topraktan çıktıkları kısmını 360 derece şeklinde fareler kemirdiler o kısımda hiç kabuk kalmadı.,Yaz başında bir sıkıntı yoktu.Şimdi yapraklar kurumaya başladı.Ağacın özü hala canlı.Bu ağaçlar kurtarılırmı.Selamlar.

tbozkoyun79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 12:15   #1699
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bu şekilde kalırsa kurtarılma şansları yok, daha erken ilk gördüğünüz anda belki kurtarılabilirlerdi, daha tazeyken diğer ağaçlardan alaçağınız kabukla, bir nevi yama göz aşısı yaparak kabuk iletişimini sağlanabilirdiniz.

Yinede şansınızı denemenizi tavsiye ederim, Şu günlerde ağaçlar güzel kabuk vermekteler, diğer ağaçlardan dallarından alacağınız kabuğu ve koyacağınız yeri düzgünce kesip yerleştirin, aşı bantıyla sarın (hava almaması gerekir). İşlemi yaptığınız ağaçın dallarını da biraz sertce budayın.

Eski 08-08-2011, 12:36   #1700
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Sayın tbozkoyun79; Yaprakların kurumaya başlaması fidanların geleceğini olumsuz etkilendiği belli. Az bir kabuk bağlantısının olması durumunda bu bölgelere aşı macunu sürülüp, güneş yakmaları önlenir; zamanlada kabuk yarasını kapatabilirdi.

İnşallah mevcut zarar durur ve fidanlarınız toparlar.

Kemirme yaralarının altındaki bölgelerden yeni filiz sürgünler çıkıyorsa; bunları kollayıp
büyütelim derim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 13:09   #1701
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın WM1TR, chandler da ilk yıl meyva görmek beni şaşırtmıyor artık, doğal geliyor hatta göremezzem fidandan şüpheleniyorum. Toprağınızın durumunu bilmiyorum ama sulamalarınız çok sık gibi geldi. İlk resimdeki çok güzel gelişim göstermiş, alt dalı alabilirsin.
Name:  img0534y.jpg
Views: 2624
Size:  67.2 KB onun üstündekini de uç kısmını alarak zayıflat ki, ana lider dal çalışsın.

Renk değişikliği dediğin fidanın sürgün aralığıdır zararlı bir şey değil.
Name:  img0523fe.jpg
Views: 1955
Size:  61.6 KB

Derhal kesiniz ve aşı macunuyla kapatınız.
Name:  img0526z.jpg
Views: 2095
Size:  67.5 KB

Fidanları ektiğiniz yıl üç dört göz bırakıp kesseydiniz bu kadar kuruma göreceğinizi sanmıyordum, yeni ekilen uzun bir gövdeyi kök besleyemiyor, artı bu uzun yapraksız bir gövde güneşe maruz kalıyor, kesmeye kıyamıyorsanız en azından kireç ya da sulu bazlı boyalarla boyamakta fayda var.

Alt resimde yaşam mücadelesi veriyor dedikleriniz. Bana göre
1- güneş zararı
2- su kesmesi
Gelişmiyorlar diye çok mu suladınız bilemiyorum.

Şu sıcak geçen günlerde gövdelerini boyarsanız hiç değilse bundan sonrakilere önlem almış olursunuz.

Bunların işi iyice bitmiş adam olacaklarını sanmıyorum. yeni fidan dikmenizi öneririm.

Name:  img0530g.jpg
Views: 1972
Size:  69.1 KB
Name:  img0525i.jpg
Views: 1926
Size:  69.5 KB

Zeyno waffle beğendi.
Eski 08-08-2011, 13:11   #1702
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın tbozkoyun aynı sorunla bende karşılaştım malesef elma ağaçlarımın 15 tanesini bu şekilde heba oldu.Tedbirini daha önceden almak gerekiyordu.Ağaçların gövdesini subazlı beyaz boya ile boyasak böyle bir sorunla karşılaşmazdık.Ancak ceviz ağacını farenin kemirmesi ilginç.Çünkü ceviz ağacının kabuğu acıdır.Farenin pekte ilgileneceğibir yiyecek değil.Demekki çok aç bırakmışınız.))))

06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 13:20   #1703
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Az bir kabuk bağlantısının olması durumunda bu bölgelere aşı macunu sürülüp, güneş yakmaları önlenir; zamanlada kabuk yarasını kapatabilirdi.
Az bir kabuk bağlantısı varsa tabi ki, kurtarılabilir. arkadaşımız 360 derece şeklinde olduğunu söylüyor.

Kemirme yaralarının altındaki bölgelerden yeni filiz sürgünler çıkıyorsa; bunları kollayıp
büyütelim derim.
"[I]ağaçlarım topraktan çıktıkları kısmını 360 derece şeklinde fareler kemirdiler"[/I] Buna dikkat etmek lazım aşı yeri üstte kalmış olabilir

Genç fidanlarda bu tür kemirilmeler ağaç altların da yüksek ot bitki ya da fasulye türü sık ve yüksekce oluşan bitki örtüsünün altında bu tür fare kemirilmeleri görülür, genç fidanların çevresinde buna benzer durumları oluşturmamalıyız.

İkinci bir altarnatif, kök çevresini filim şeridiyle sarmalıyız.

Eski 08-08-2011, 15:35   #1704
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tbozkoyun79 Mesajı Göster
Merhaba;
Bu konu hakkında engin fikirlerinize ihityacım var bahçemde bulunan 2 ve 3 yaşındaki ceviz ve kayısı ağaçlarım topraktan çıktıkları kısmını 360 derece şeklinde fareler kemirdiler o kısımda hiç kabuk kalmadı.,Yaz başında bir sıkıntı yoktu.Şimdi yapraklar kurumaya başladı.Ağacın özü hala canlı.Bu ağaçlar kurtarılırmı.Selamlar.
Aceba resim ekleme şansınız olabilirmi? Küçük fidanlarınız varmıydı? Veya fidanların kenarından çıkan yeni filizlerde tamamen kopma varmıydı. Bu kopmalarda maket bıçağı ile kesmiş gibi bir görüntüsü.Kalın fianlarınızın kenarı biz bağ bıçkısı deriz onla kesik atılmış gibimi? Ama soru sordum. Şayet yukardaki değim gibi ise bu fare değil tavşan zararlısı benim 1000 kadar fidanıma zarar verdiler 150 tanesini tamamen kopardılar.Badem başlığında resim var. Nasıl Zarar verdiklerine dair.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 16:32   #1705
Ağaçsever

Sn.Lilium, verdiğiniz hızlı cevap için çok teşekkür ederim.

damla sulama ile 3-4 günde bir kez ve her sulamada ortalama 2 saat kadar suluyoruz. süre ve miktar az mı çok mu bilmiyorum. bizimkisi göz kararı: toprak kurudukça suluyoruz: tercihimiz az ve ama sık sulama. yani fidanlarda su stresi yaratmamak. artık herhalde hafta bir kez sulamaya geçecez gibi.
toprak konusunda bir sıkıntımız yok çok şükür. çok verimli çıktı.

kurtarabildiklerimizi önerdiğiniz şekilde üstten kesicez. minik sürgünlere yol verecez.
kurtarmadıklarımız için ise özyeşil fidanlığın yolunu tutacaz

Eski 09-08-2011, 00:12   #1706
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR Mesajı Göster
tercihimiz az ve ama sık sulama. yani fidanlarda su stresi yaratmamak.
Bilhassa yeni ilk yıl ekilen fidanlarda bunu uygulamak benim de terciğim, az ve sık sık, yeri çatlatmadan suya da boğdurmadan.

İlk yıl çok önemli, çukur toprağı oturuşmamış fidanlara aman kurumasın aman yer çatlamasın diyerek bolça sulamak, iyi oturuşmamış çukur toprağı farkında olmadan çok su emmekte bu defa da şu kesmesi dediğimiz durumla karşılaşılıyor.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 09-08-2011, 00:50   #1707
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Peki, ben de bir soru sorayım:

Mayıs ayında ektiğimiz tüplü fidanların bazılarının üstündeki dal ve yapraklar kurudu. Ancak kimilerinde aşının üstünden ve çoğundan da aşının altından yeni sürü verdiğini görüyoruz.

Bu durumda Sayın Lilium'un da belirttiği gibi fidanı söküp yerine yenisini mi yapmak gerekir? Yoksa sadece altındaki sürgünleri budasak, macunla kapatsak tekrar aşı üstünden sürgün verir mi?

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2011, 01:29   #1708
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Arkadaşlar önce neden dal ve yapraklar kuruyor bunu bulmalıyız, araştırmalıyız nedenlerini düşünmeliyiz, eksik yapılan bir şeyler var ki, kuruyorlar, bunu burda bu şekilde sorarak tam doğru bilgi veremeyiz. Şundandır da diyemeyiz, bir çok nedenleri vardır, bu nedenleri daha önceki yazılarımızda paylaştık.
Nasıl bakım yaptığınızı, eksik mi, fazla mı, bunu en iyi bilen sizlersiniz.

" kimilerinde aşının üstünden ve çoğundan da aşının altından yeni sürü verdiğini görüyoruz."

Aşının üstünden patlayanları üst kısmını kesiniz aşı maçunuyla kapatınız. Alt kısmından patlayanlar varsa ve bunların gelişimleri iyiyse bunlara gelecek yıl tekrar aşı yapılabilir.

"altındaki sürgünleri budasak, macunla kapatsak tekrar aşı üstünden sürgün verir mi?"

Aşı üstü sağlam olsaydı zaten sürgün verirdi, aşı üstünden sürgün vermeyip alttan veriyorsa kök sağlam ama aşıda bir problem var demektir.

Fotoğraflıyabilirseniz daha net bir şeyler söylenebilinir.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 14-08-2011, 01:59   #1709
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2011
selam herkese .. ben kaman a yakın bir bölgede 15 dönüm ceviz tohumundan yerli ceviz diktim. fidelere 3 er adet tohum koymuştum. 10x8 aralığında dikim yapmıştım 2010 yılı kasım ayında diktiğim cevizlerin %70 i çıkmış durumda , çıkan fidelerde genellikle 3 taneside çıkmış boş olanlar ise hiç çıkmamış, bu 3, erli olanlardan bir kısmını boş olan yerlere taşımam gerekiyor,
1- bu boşluklara taşımayı ne zaman yapmalıyım
2- pedro cinsinden 10 gözeye 10 adet dikim yapsam faydalı olurmu
3- bu tarla için devlet desteği alabilirmiyim (su sistemi, etrafının çevrilmesi v.b)
4-benim ektiğim tohum cevizleri kaman cinsine yakın olsada daha lezzetli ve iri cevizimizin ismi yok nasıl isim alabilirim(kaman-1 , yalova1, şebin , gibi)
5-bu zamana kadar 4 defa suladım ne aralıklarda sulama yapmam gerek
şimdilik kafama takılan sorular bunlar bir anda fazla soru sormayayım ) bana bilgi verirseniz sevinirim , aranızada yeni katıldım

Düzenleyen ramazanaydın : 16-08-2011 saat 20:57
ramazanaydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 12:14   #1710
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Ben sadece 3 nolu soruyu cevaplayım.Bu alan için destek almanız mümkün değil. Sadece ÇKS kayıt olup işletme kredisi alabilrisiniz.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024