agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2009, 00:04   #691
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Dışarıdan kötü cevizler de gelir, bu kötü tarım polikalarıyla.
Dışarıya biz satsaydık içinde ilaç kalıntısı var aflatoksin var derler almazlardı.
Mısırı, pirinci , buğdayı da alıyorduk şimdi cevizi de. Bir gün dışarıdan fındık bile alırsak şaşırmam.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 00:32   #692
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alice Mesajı Göster
Dışarıdan kötü cevizler de gelir, bu kötü tarım polikalarıyla.
Ben Türkiye'nin herhangi bir tarım politikası olduğunu düşünmüyorum. Özellikle ceviz ve badem hep ilgilendiğim türler olmuştur. Birkaç yıl önce dünyanın en büyük badem ve ceviz üreticisi ABD'den bir rapor okumuştum. Ceviz ve Türkiye bölümünde, Türkiye'de son on yılda herhangi bir sistematiği ve planlaması olmaksızın çok fazla ceviz fidanı dikildiği ve gelecek on yılda bunların Türkiye'nin ihracat potansiyelini arttıracağı ve kendi hakimiyetlerinde olan Avrupa pazarında işleri bozacağını, bu nedenle bu pazara yakın olan ve ceviz yetiştiriciliği için ideal yerler olan Romanya, Moldova ve Ukrayna gibi ülkelerde Amerikan çiftçileri ve/veya firmalarının sistematik ve planlı ceviz dikimi yapmaları öğütleniyordu.

magent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2009, 00:40   #693
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Geçen kış Ukrayna'dan gelip limanda satılan o cevizden bende aldım kalitesi gerçekten kötü, kabukları çok kalın, içlerinde kararık ve kurtluların oranı yüksen benim görüşüm bu yönde oldu. Kötülerin neden bize geldiği tartışılır...
Asıl sorun kabukları veya renk kötülüğünden ziyade bu ağaçlar Sovyetler tarafından sadece görüntü amaçlı yol kenarlarına dikilmiş, ürünü için değil. Sürekli araç trafiğine ve ekzoz dumanlarına maruz kaldıkları için tehlikeli maddeler içeriyorlar. Bu cevizlerin Avrupa ülkelerine satılabilmeleri mümkün değil. Çünkü bu ülkeler iyi ile kötüyü ayırt eden sistemlere ve kafalara sahip. Bizde adı olan ama kendi olmayan Tarım Bakanlığı'na bu durum bildirilse ne olacağını hemen söyleyeyim: Bu ülkelerden gelen her cevize yasak koymak. Ama bu ülkelerde yetiştirilen çok kaliteli cevizlerde var. Yani bu ülkede işimiz tamamen tesadüflere bağlı. Arkanızda kimse yok...belki bu mantıkla var olan birilerinin arkanızda olmaması iyi bile denilebilir. Sonuç: Herkes kendi başının çaresine baksın

Düzenleyen magent : 04-12-2009 saat 01:30
Eski 04-12-2009, 00:51   #694
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Avanos Mesajı Göster
İthalat var ama büyük değil demek istedim yıllık yaklaşık badem ithalatı 2000 ton. Bu büyük bir rakam değil.
Türkiye'nin iklimsel avantajlarını dikkate alalım. Badem yetiştirilebilen alanların fındık yetiştirilebilen alanlara göre çok çok fazla olmasına rağmen, badem ithal ediyor olmamız ve sıradan vatandaşların çok değerli bu meyveyi satın alamaması, bademde ciddi bir gelecek olduğunun işaretidir. Sizleri o diktiğiniz binlerce dönüm için kutlarım ama inanın bunlar yeterli değil. Daha da fazla dikilmeli, fiyatları buna paralel düşmeli, badem tüketimi artmalı ve bizde fazlalığı olacağını düşündüğünüz (ben buna katılmıyorum) kısmı da ihraç edilmeli. Böylece hem üretici hem tüketici hem de ülkemiz kazanacaktır. Win-win-win olayı.

Eski 05-12-2009, 12:44   #695
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Ekim yapmak için devletin boş arazilerine talip olmak ise ayrı bir handikap, istediğiniz kadar uğraşın dayınız olmadan ekim yapmanız imkansız...

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 21:14   #696
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
ister fındık olsun isterse ceviz farketmez. türkiyede ekim dikim kendi başına yol alan gemi misali. rüzgar ne yandan eserse o tarafa gidiyor. bu sene domates pahalıysa ertesi sene herkes domatese yöneliyor . bu sefer de bol olduğu için para yapmıyor.
halbuki önümüzdeki yıl ülkenin ne kadar neye ihtiyacı olacak . ihracat için ne kadar üretilmesi gerekiyor bilen yok. türkiye topraklarına havadan bir bakın bütün topraklar param parça . ülkenin en verimli alanları yapılaşmaya açılmış. istanbuldan yola çıkın sahil boyunca geliboluya kadar gidin yolu sağı solu hep yazlık sadece 1-2 ay oturuyor insanlar içinde. geri kalan 11 ay boş. genel anlamda Türk milleti bütün parasını böyle boş şeylere yatırdı. yazlık için işgal edilen bütün tarım arazileri bugün ekim sahası olsaydı fena mı olurdu. ben hesap ettim yazlıklara yatırılan bütün paralar 100 milyar dolardan fazla ediyor. şimdi de kriz var diye ağlaşıyorlar. ev için arsa haricinde topraklar devletin olmalı osmanlıdaki gibi. kiralama usulü ile şahıslara verilmeli. üstüste 3 yıl işletmeyenin elinden de alımalı. bakıyorsun adamın tarlası var ne kendi işletiyor nede başkasına kiralıyor. ev için de öyle benim evim deyip kimseye kiralamıyor. boş kalmasına razı oluyor. Bu evler derhal o şahıslardan alınmalı.

DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2009, 21:54   #697
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Ukrayna, Moldova ve Romanya'dan gelen cevizlerden büyük kısmında kalite sorunu var.
Diyorsun.
Alıntı:
Moldova'da mevcut ceviz sektörü bazı yönlerden Türkiye'nin çok çok önünde mesela.
Biz bunların da gerisindeyiz mi diyorsunuz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 00:43   #698
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Diyorsun.

Biz bunların da gerisindeyiz mi diyorsunuz.
Moldova için evet öyle diyorum.

Eski 06-12-2009, 21:46   #699
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sayın magent,konuyu biraz açsanız biz de bilgilensek.Saygılarımla

kordelyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2009, 15:27   #700
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kordelyalı Mesajı Göster
Sayın magent,konuyu biraz açsanız biz de bilgilensek.Saygılarımla
Sovyetler dağıldığında ceviz sektörü bulunmayan Moldova, bir anda karşılaştığı ceviz talebine paralel olarak 100'e yakın toplama, sınıflandırma, ihracat vs yapan firmanın ortaya çıkmasına şahit olmuştur. Bunların arasında bazı Türk firmaları da vardır. Bu firmalar arasında bazıları fırsatçılık yapıp atıl durumda yol kenarlarına dikilmiş olan kalitesiz cevizleri toplayıp ihraç ederken, bazıları da tüm riskleri göze alarak daha kaliteli ve maliyetli olan kaliteli çeşitlerlerle ve dengeli sınıflandırma sistemleriyle yolllarına devam etmişlerdir. Şu an büyük bir ceviz ihracatçısı olan Moldova'da geriye sadece sağlam firmalar kalmış ve son 7-8 yıldır sektörü standardlaşmaya ve kaliteye zorlamış, devlet cevizle ilgili yasa çıkarmış. Dünya piyasalarında talep gören türlerde dikimler yoğunlaşmış ve ürünün tüm geçmişi olmasa bile takip edilebilirliği konusunda çok mesafe kat etmişlerdir. Bunlarda yabancı yatırımcıların ve alıcılarında çok katkısı olmuştur tabii ki. Şu an sektör Ukrayna'dan ve Fransa'dan ithalat yapıp kendini standardizasyon sistemleri içerisinde bunları sınıflandırıp Avrupa'ya ihraç edebilmektedir. Ve alıcıların baskılarıyla ürünlerin izlenebilirliği tarla, fidan aşamalarına kadar yakında inecektir. Tabii ki arada kötü malları satanlar mutlaka olacaktır ama alıcı fark etmez diyorsa adamlar da satar. Doğanın kuralı bu. Dolayısıyla Moldova'daki ceviz sektörü Türkiye'den ileridedir.

Düzenleyen magent : 19-12-2009 saat 18:21
Eski 08-12-2009, 01:09   #701
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Sayın magent,teşekkür ederim.Saygılarımla

Düzenleyen kordelyalı : 15-12-2009 saat 09:19
kordelyalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 01:28   #702
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın formulaone, merhaba, rakım düşükse pikan cevizi çok iyi yetişir. Hem daha pahalıya satılıyor, hemde çok lezzetli.

Üstelik bildiğim kadarı ile çok bahçe yok. Yani pazarlama derdiniz olmaz.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 06:19   #703
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Özel ağaçlandırma çerçevesinde çok dikim var dikim az değil.Hazine arazileri 49 değil 10+10 yıllık dilimler halinde ağaçların ömrü kadardır. 49 yıllığına ise orman arazileri kiralanır bunlarda ağaçların ömrü kadardır. 49 +49 şeklinde uzatılır.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 12:44   #704
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
sayın AGOZCE tavsiyeniz için teşekkür ederim,pikan cevizini hemen araştıracağım..çeşit konusunda karar vermek en zor iş olsa gerek,ne varki ileride geri dönüşü olmayan hatalara düşmemek çok önemli..bu yüzden sizin önerileriniz bizim için çok değerlidir..bu arada ekim yapılıcak bölge orman arazisidir ve 49 yıllık verilmiştir..

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 18:36   #705
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Tekrar ediyorum. Çeşit konusunu Yalova Atatür Araştırma Ens. veya Trakya Araştırma Enstitüsüne sorun. En doğru bilgiyi uzmanından alırsınız.

Eski 11-12-2009, 19:51   #706
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Ceviz konusunda en uzman Memet sütyemez ismine ait çeşit tessili bile var. Sütçü imam üniversitesinde sitede cep nosu bile var.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 20:39   #707
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Sayın formulaone, merhaba, rakım düşükse pikan cevizi çok iyi yetişir. Hem daha pahalıya satılıyor, hemde çok lezzetli.

Üstelik bildiğim kadarı ile çok bahçe yok. Yani pazarlama derdiniz olmaz.
Sn. agozce hanım;

Normal aşısız ceviz çöğürlerine pikan cevizi aşılanabilir mi?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2009, 21:26   #708
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2008
www.ordutarım.gov.tr web sitesinde diyor ki;

Önerilen aşılı fidanlarla bahçe tesis edildiğinde; 5 yaşındaki bir ceviz ağacı 3-4 kg, 8 yaşında 15-20 kg, 12 yaşında 30-40 kg, 14 yaşında 50-75 kg, 20 yaşında 80-120 kg arasında meyve verebilmektedir.

Ceviz ağaçları düzgün bakım şartları sağlandığında bu kadar verim alınabiliyor mu? Bana biraz fazla geldi ama resmi bir site olduğu için sizinlede paylaşmak istedim bilen arkadaşlar veya bir uzman yanıt verirse çok sevinirim.

enico Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2009, 01:15   #709
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi IMP Mesajı Göster
*** arkadaşlar, 500-1000 dönüm arası diye atıp tuttuk ama malesef o kadar büyük yer bulamadık, bulabildiğimiz en büyük be en güzel yer 350 dönüm, ama engebe yok, ağaç taç yok dümdüz, yer için başvurumuzu yaptık, ***. uygun görülürse 1 sene içerisinde başlıyacağız ekime, eğer aksi bi durum olmazda ceviz ekersek de chandler düşünüyoruz hayırlısıyla, inşallah olursa herkese cevizler benden sn Lilium a 2 duble ama

yabancı cesit cevizlere devlet destegi var mı acaba ?siz bu 350 donum yerı kıraladınız mı, ne kadar yıllık ucretı bır mahsuru yoksa ogrenebılır mıyım ?

Eski 13-12-2009, 00:19   #710
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Sn. agozce hanım;

Normal aşısız ceviz çöğürlerine pikan cevizi aşılanabilir mi?
Sanmıyorum. Çünkü ağaçlar farklı. Ama tohumdan kolay yetişiyor. Biz tohumdan ekmiştik, meyve vermez dediler ama veriyor.

Yine de bir uzmana sormak gerek.

Pikan cevizi diğer türlere göre çok hızlı büyür ve meyve verir. Belki sıcak iklim etkisi.Erkek-dişi ayırımı vardır.

Çöğürleriniz için aşı -cinsi- arıyorsanız biraz bekleyin. Bizim bahçede -bir tane- ceviz ağacı var. Şimdiye kadar gördüğüm en büyük ve en lezzetli ceviz. Müthiş bir tür. Abartısız yumurtadan daha büyük.Cinsini bilmiyorum .Fotograf makinam bozuk. Fotosunu çekip uzmanına soracağım. Ne olduğunu öğrenince burada yazarım.

Eski 13-12-2009, 00:34   #711
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Sanmıyorum. Çünkü ağaçlar farklı. Ama tohumdan kolay yetişiyor. Biz tohumdan ekmiştik, meyve vermez dediler ama veriyor.

Yine de bir uzmana sormak gerek.

Pikan cevizi diğer türlere göre çok hızlı büyür ve meyve verir. Belki sıcak iklim etkisi.Erkek-dişi ayırımı vardır.

Çöğürleriniz için aşı -cinsi- arıyorsanız biraz bekleyin. Bizim bahçede -bir tane- ceviz ağacı var. Şimdiye kadar gördüğüm en büyük ve en lezzetli ceviz. Müthiş bir tür. Abartısız yumurtadan daha büyük.Cinsini bilmiyorum .Fotograf makinam bozuk. Fotosunu çekip uzmanına soracağım. Ne olduğunu öğrenince burada yazarım.
Sn. agozce, sizin ağacınız Ankara'da mı

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 15:28   #712
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Teşekkür ederim cevabınız için. Bende zaten 2 adet pikan cevizi fidanı var. 3 tane daha cevizim var elimde. Onları da çimlendireceğim. Çok kolay çimleniyor bu arada. Ben kalorifer peteğinin üstünde çimlendirdim. Acaba kaç seneden sonra meyveye yatar?

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2009, 23:15   #713
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Sn. agozce, sizin ağacınız Ankara'da mı
Hayır. Pikanlar ( Mersin)Anamurda. Pikan sahil de yetişir.
Asıl bahçe sahilden 85 km yukarıda yaylada. Rakım 1350.

Eski 13-12-2009, 23:19   #714
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Teşekkür ederim cevabınız için. Bende zaten 2 adet pikan cevizi fidanı var. 3 tane daha cevizim var elimde. Onları da çimlendireceğim. Çok kolay çimleniyor bu arada. Ben kalorifer peteğinin üstünde çimlendirdim. Acaba kaç seneden sonra meyveye yatar?
Tohumdan çimlenenler 4-5 yıl sonra meyve veriyor. Ama aşılı fidan bulursanız 2.yılda veriyor.

Eski 14-12-2009, 12:39   #715
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Arkadaşlar, kasım ayının son haftası 73 adet aşılı ceviz fidanı diktim.Tarlanın içinde fareler cirit atıyordu. Bu fareler fidanların köklerini veya gövdelerini yiyerek zarar verir mi? Eğer zarar verirlerse bunun önüne nasıl geçebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 15:01   #716
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Verebilirler bende ektiğim zeytin fidanlarını ilk yıl kemirmişlerdi, fidanların etraflarını temiz tutarsan (Ot vs) ve ya fidanları dipten onbeş yirmi santim naylon hortumla sararsanız önleminizi almış olursunuz.

Eski 14-12-2009, 17:03   #717
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Teşekkürler Lilium

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2009, 01:50   #718
Ağaçsever

Sevgili Lilium üstte yazmış olduğum soruların cevaplarını biliyorsan yanıtlar mısın?

Eski 15-12-2009, 20:13   #719
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bu verilen veriler, en iyi şartlarda oluşan veriler, çeşit secimiyle, toprak iklim koşullarıyla, dozlama vs en iyi şartladaki verilerdir, bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde bu rakamları alabilirsiniz.

Bir tecrübem, olarak yabancı çeşitlerden chedler çeşidindeki verim yerli ırklardan çok çok farklı.

Destekleme olarak 10 dölüm ve üzeri olan ekim alanlarına devlet destekleme veriyor, ne kadar veriyor olarak tam bir bilgim yok, bunu bölgenizdeki ziraat teknisyeliğinizden öğrenebilirsiniz.

Eski 16-12-2009, 17:08   #720
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Bu verilen veriler, en iyi şartlarda oluşan veriler, çeşit secimiyle, toprak iklim koşullarıyla, dozlama vs en iyi şartladaki verilerdir, bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde bu rakamları alabilirsiniz.

Bir tecrübem, olarak yabancı çeşitlerden chedler çeşidindeki verim yerli ırklardan çok çok farklı.

Destekleme olarak 10 dölüm ve üzeri olan ekim alanlarına devlet destekleme veriyor, ne kadar veriyor olarak tam bir bilgim yok, bunu bölgenizdeki ziraat teknisyeliğinizden öğrenebilirsiniz.
Yardımın için teşekkür ederim. Bölgedeki Ziraat Teknisyenliğine gidip bilgi alınca sizide forumda bilgilendireceğim.

Düzenleyen enico : 16-12-2009 saat 17:08 Neden: yanlış yazım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024