agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-11-2015, 19:06   #5551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2015
Herkese selamlar, başka bir konuda sorduğum soruya somut cevaplar alamadım malesef birde bu konu altında sorayım;

Bende çoğunuz gibi önce siteyi şöyle detaylıca gezdikten sonra üye oldum ve aranıza katıldım. Geçen hafta Kırklareli'nden 13 dönüm bir yer aldım ve son karar olarak tohumdan ekerek bir bahçe yapmayı kafaya koydum. Bu hafta kısmet olursa tahlil ve profil açarak son duruma bakıp bismillah demeyi planlıyorum. Biri kış deresi (700mt önüne sulama göleti yaptıkları için) diğeri çok debili olmamakla beraber faal olan iki dereye sınır, Dereler bahçeye sıfır olmalarına rağmen kot ları 4-5 mt aşağıda ve 2 iki adet sanırım 15-20 yasında iyi gelişmiş aşısız ceviz ağacı var. bu derelerin aşağı kotları doğal drenaj yapıyor diye düşünüyorum(inşallah).
Tohumdan ekmek istememin nedeni bitmek bilmeyen tartışmalardan tohumdan yetişen ağacın daha kuvvetli ve sağlıklı olacağına inanan tarafa daha yakın olmam ve acelem yok.
Şimdi sizlere sormak istediğim şeyler şöyle;

1- Kasım ayı içinde 1 mt den patlatıp tam alan gübreleyip pullukla toprak altına almak ve 7x5 (yeni karar )dikmeyi planladığım sıra boyunca aralardaki yüzey toprağını sıyırıp sırt oluşturmak ve tohumları ekmek. Tohumları ekerken yanmış gübre ile beraber tatbik etmemi önerebileceğiniz gübreler ve uygulamalar hakkında fikir verirseniz sevinirim. Tohumları ekmek için geç kalmış olurmuyum(Kasım sonu Aralık başı)? Olursam tohumları buzdolabında saklayıp subat gibi ekmem uygunmu?

2- Çeşitli yerlerde tohumları fare, köstebek vb. hayvanların yememesi için mazota batırılmaları gerektiğini okudum. Bu yöntem uygunmudur ? Yeterlimi dir ? Başka önerileriniz var mı?

3- Özellikle bu konu benim için açıklanmaya muhtaç. Tohumları ektik ve kısmetse mayıs gibi filizlendi. Şimdi bunları hemen Ağustos'ta aşılamalımıyız? Bir iki sene fidanın gelişmesi ve köklerinin gelişmesi için bekleyip öyle aşılamak istiyorum sizce bu düşüncemde haklımıyım ?

4- Tohumdan ceviz fidanı yetiştirirken yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı 2-3 sene aşı için beklerken kök gelişimini maximize etmek için aşısız fidan budanmalımı? budanmalı ise bu tür bir amaç için ne tür bir budama yapmak gerekir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

acemiciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 00:32   #5552
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemiciftci Mesajı Göster

1- Kasım ayı içinde 1 mt den patlatıp tam alan gübreleyip pullukla toprak altına almak ve 7x5 (yeni karar )dikmeyi planladığım sıra boyunca aralardaki yüzey toprağını sıyırıp sırt oluşturmak ve tohumları ekmek. Tohumları ekerken yanmış gübre ile beraber tatbik etmemi önerebileceğiniz gübreler ve uygulamalar hakkında fikir verirseniz sevinirim. Tohumları ekmek için geç kalmış olurmuyum(Kasım sonu Aralık başı)? Olursam tohumları buzdolabında saklayıp subat gibi ekmem uygunmu?

7X5 değilde 8x6 öneririm, Patlatmayı tabi ki, öneririm fakat 1 metre 2 metre toprağın altında sorun yoksa patlatma yapıp sırt oluşturabilirsiniz, ve bu sırtları daha erken bir dönemde yapmalıydınız şu an yapıp ekerseniz toprak oturuşmasından fidan kurumaları görebilirsiniz, Toprağın 2 metre altını görmenizi öneririm. (bunu bir profil açarak görebilirsiniz.)

Hayvan gübresini öneririm fakat malçlanmış yabani tohumlardan arınmış haşerelerden arınmış gübre olursa olur, aksi durumda malçlanmamış gübrelerde bilhassa cevizde müthiş bir ceviz gövde kurdu oluşturuyor ki, yarardan çok zarardır.
Tohum ekme ayı kasım ayıdır.

2- Çeşitli yerlerde tohumları fare, köstebek vb. hayvanların yememesi için mazota batırılmaları gerektiğini okudum. Bu yöntem uygunmudur ? Yeterlimi dir ? Başka önerileriniz var mı?

Mazota batırma olayı olabilir fakat içine girerse risktir.

3- Özellikle bu konu benim için açıklanmaya muhtaç. Tohumları ektik ve kısmetse mayıs gibi filizlendi. Şimdi bunları hemen Ağustos'ta aşılamalımıyız? Bir iki sene fidanın gelişmesi ve köklerinin gelişmesi için bekleyip öyle aşılamak istiyorum sizce bu düşüncemde haklımıyım ?

Ağustosta aşılamanızı öneririm size yıl kazandırır.

4- Tohumdan ceviz fidanı yetiştirirken yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı 2-3 sene aşı için beklerken kök gelişimini maximize etmek için aşısız fidan budanmalımı? budanmalı ise bu tür bir amaç için ne tür bir budama yapmak gerekir?

Budamanıza gerek yok aşı için 20 -30 cm lik bir gövde oluşması yeterlidir.
...

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 12:31   #5553
Yeni Üye

Sn Lilium cevaplarınız için teşekkürler. Özellikle sırt oluşturulması konusundaki toprak oturumu hiç aklıma gelmeyen bir konuydu. Bütün toprak hazırlıkları bu aylarda yapılıp tohumlar şubat gibi ekilemez mi?

Eski 13-11-2015, 22:29   #5554
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Toprak oturuşması için 3-4 ay yeterli gelmeyebilir gelebilir de bu sizin toprak yapınızla ve sizin toprağı nasıl ne tavda işlediğinizle ilgilidir, toprak iyi tavda sürüm yaptıysanız toprağınız zaten bulgur gibi olur, bu tavdayken birazda sıkıştırırsanız fazla bir çökme yapmaz.

Ekimi şubatta da yapabilirsiniz fakat cevizleri şimdiden (Kasım gibi) kum yastıklara koyum cimlendirirseniz şubattada uygun hava bulursanız ekersiniz.

acemiciftci beğendi.
Eski 14-11-2015, 18:48   #5555
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
arkadaslar ekteki resimlerdeki dişi cicekler döllenmiş mi oluyor yoksa daha döllenmemiş mi oluyor? Döllenmiş ise bunu nereden anlıyoruz? ilk Resim 1 yaşındaki fernora ait tarih 31 Mayıs. ikinci resim aynı bahçedeki 2 yaşında fernora ait tarih 18 haziran. Teşekkürler.

Name:  IMG_1640.jpg
Views: 2074
Size:  55.3 KB

Name:  IMG_4852.JPG
Views: 2124
Size:  49.7 KB

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 22:20   #5556
Yeni Üye

Hayvan gübresini öneririm fakat malçlanmış yabani tohumlardan arınmış haşerelerden arınmış gübre olursa olur, aksi durumda malçlanmamış gübrelerde bilhassa cevizde müthiş bir ceviz gövde kurdu oluşturuyor ki, yarardan çok zarardır.

Bu tavsiyenizi bu gün tecrübe etme fırsatı buldum ve iyi yanmış ahır gübresini ve gerekli koşullarda hazırlanmışını bulmanın neredeyse imkansız olduğunu gördüm ( arazimin 50 mt yakınında bir gübreci ve etrafında sayısız büyük ve küçük baş hayvan çiftliği olmasına ramen.) peki bunun yerine ne önerirsiniz?

Eski 19-11-2015, 22:37   #5557
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Leonardit uygulayabilirsiniz.

Eski 27-11-2015, 13:47   #5558
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2015
Merhaba arkadaslar watsap grubu kurmus bulunmaktayiz. Foruma ek olarak anlik bilgi paylasimi ve yardimlasma icin faydali olacagini dusunduk isim ve telefon, ozelden gonderirseniz eklerim saygilar

keskin58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 18:54   #5559
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2014
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak eger cevaplarsaniz sevinirim . bu gune kadar en yuksek rakimda chandler ceviz bahcesi nerde gördünüz? Eğer görduyseniz verimi nasildi? Saygilarimla

kenanmavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 19:27   #5560
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kenanmavi Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar size bir sorum olacak eger cevaplarsaniz sevinirim . bu gune kadar en yuksek rakimda chandler ceviz bahcesi nerde gördünüz? Eğer görduyseniz verimi nasildi? Saygilarimla
Sayin kenanmavi, benim bahçem 1050 rakımda, bu sene ilk ornek meyvelerini aldım. Chandleri diktiğimden beri (4yildir) hiç sonbahar donlarindan etkilenmedi. Rakımla beraber bagçenin bulundugu konumda belirleyici olabiliyor. Baçemin fotograflari Maraş 18, Chandler, Sütyemez 1, Altay 1, Kaman1 ve Franquette’den oluşan ceviz bahçem
Sayfamda mevcut.

Hamdi Ayhan beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2015, 20:29   #5561
Yeni Üye

Sayin doğan bey cevabiniz için tesekkur ederim. Tam yer olarak bahceniz nerde?. Bunu sormamin sebebi mesala akdeniz bolgesinin 1050 mtresi ile ic anadolu bolgesinin 1050 metresi sicaklik olarak farklilik gostermesindendir. Ayrica bahceniz cok guzel . saygilarimla.

hdoğan beğendi.
Eski 29-11-2015, 20:45   #5562
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kenanmavi Mesajı Göster
Sayin doğan bey cevabiniz için tesekkur ederim. Tam yer olarak bahceniz nerde?. Bunu sormamin sebebi mesala akdeniz bolgesinin 1050 mtresi ile ic anadolu bolgesinin 1050 metresi sicaklik olarak farklilik gostermesindendir. Ayrica bahceniz cok guzel . saygilarimla.
Teşekkürler. Bahçem K.Maraş / Tekir 'de. iklimi karasal a yakın. Selamlar

Eski 29-11-2015, 20:48   #5563
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Teşekkürler. Bahçem K.Maraş / Tekir 'de. iklimi karasal a yakın. Selamlar
Tesekkur ederim.

Eski 30-11-2015, 17:56   #5564
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
arkadaslar ekteki resimlerdeki dişi cicekler döllenmiş mi oluyor yoksa daha döllenmemiş mi oluyor? Döllenmiş ise bunu nereden anlıyoruz? ilk Resim 1 yaşındaki fernora ait tarih 31 Mayıs. ikinci resim aynı bahçedeki 2 yaşında fernora ait tarih 18 haziran. Teşekkürler.

Eklenti 585446

Eklenti 585447
Arkadaslar bu soruya burdan cevap gelmeyince Yasar Akca hocaya sordum. kendisi çiçeklerin tam reseptör döneminde oldugunu yani döllenme başlangıcı oldugunu söyledi. Merak edenler için paylaşmak istedim.

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2015, 22:11   #5565
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-10-2013
imrenerek izleyelim

https://www.youtube.com/watch?v=ZqHOn0NDG-w

chndlr beğendi.
arkeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2015, 07:22   #5566
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Bir kaç kare görüntü alınmış başka bir şey yok reklam durmadan ........Biz bu görüntüleri zaten biliyoruz önemli olan işlenmesi nasıl onunla ilgi,li en ufak bir görüntü yok ne yapılıyor? kurutma nasıl yapılıyor ?Nasıl yıkanıyor ? bununla ilgili hiç görüntü yok malesef Sinan Beyin bu programını hiç beğenmedim
saygılarımla

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2015, 19:05   #5567
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Question Tavan boyası ile ceviz fidanı boyamak!

Sevgili arkadaşlar;
Şuan hata olduğunu düşündüğüm bir iş yapıp, 180 adet 1 yaş ve yeni dikim yaptığım 15 ceviz fidanının gövdelerine Su bazlı tavan boyası (çok sulandırılmış) sürdüm( İçime bir korku sardı fidanların sağlığını tehdit eder mi bu boya? Bir hafta önce boyadım...Acil bilgisi olan cevaplasın lütfen.Hiç olmazsa bir çaresine bakalım tşkr.

Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 18:53   #5568
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
ercan bey
galiba net cevap veren yok, ama sorun olmaz üzülme, zamansız yapa yapa doğru zamanı öğreneceğiz.

uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2015, 19:56   #5569
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar;
Şuan hata olduğunu düşündüğüm bir iş yapıp, 180 adet 1 yaş ve yeni dikim yaptığım 15 ceviz fidanının gövdelerine Su bazlı tavan boyası (çok sulandırılmış) sürdüm( İçime bir korku sardı fidanların sağlığını tehdit eder mi bu boya? Bir hafta önce boyadım...Acil bilgisi olan cevaplasın lütfen.Hiç olmazsa bir çaresine bakalım tşkr.
Ben yıllardır permolit tavan boyası ile koyu kıvamda hazırlayıp %50 su- %50 boya şeklinde gövdeleri boyuyorum. Zararı yok merak etmeyin.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2015, 06:55   #5570
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Hiç bir zararı yok kardeş aksine faydası var ...Sen o laflara kulak asma her dediklerine de inanma heleki ceviz agaçında herkesi ters köşe yatırır bu ağaç...

minikivi beğendi.
ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2015, 22:30   #5571
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
uşak banaz da ki ceviz bahçemde[karasal iklim]23 nisan 2015 tarihinde hava sıcaklığı -7 dereceye düştü.erkek çiçeklerin hemen hemen hepsi zarar gördü buna rağmen chadner ların hepsinde 5-10 adet ceviz vardı.amma bunlarıda kuşlar afiyetle yedi.
bu kuşlara karsı ne gibi önlem alabiliriz.

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2015, 10:00   #5572
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ercan kızıl Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar;
05305440463 numaralı telefondan bilgi alabilirsin güvenebilirsin

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 10:26   #5573
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
10 mayıs 2015 tüplü dikimli cevizlerimin bazıları çok iyi sürgün yaptı bazıları kucuk kaldı marta bunları budarken standart olarak yerden kaç cm'den kesmek gerekiyor.küçük kalanlar ve büyüklerin boylarını eşit tutmak için yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 12:15   #5574
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nacidulus. Mesajı Göster
10 mayıs 2015 tüplü dikimli cevizlerimin bazıları çok iyi sürgün yaptı bazıları kucuk kaldı marta bunları budarken standart olarak yerden kaç cm'den kesmek gerekiyor.küçük kalanlar ve büyüklerin boylarını eşit tutmak için yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Sayın nacidulus, martta tepe vurumu yapmanız gerekmiyor, lider dikine büyüyecek, yandan çıkan dalları dipten alacaksınız sadece. Bir sonraki martta fidanların büyüme durumuna göre tepe vurumunu yapmanız gerekiyor. Ayrıca Her durumda fidanların hepsi eşit büyümez. Kolay gelsin.

Eski 21-12-2015, 20:21   #5575
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Başlık uygun mu bilmiyorum ama;

İznik- Gölcük arasındaki tarlama bu hafta sonu ceviz fidan dikim işini tamamladık.2.5 ay önce tarla dip sürümü ve çukurların açılımını( 1*1) tamamlamıştım.

Fidanlar geçen hafta cuma günü geldi.Toplam 124 chandler,2 Ronde,4 Fernette,8 Franquette.6*7 dikimi gerçekleştirdik.Toprak analizinde Forfor ve Potasyum oranı yüksek çıktığından fidan çukurlarına sadece organik madde düzenleyici Leonardit ve fidan dikiminden sonra fidan çevresine yanmış koyun gübresi ekledim.
Fidan tepe kesimini yapmadım.Çogu çevreler Mart ayında kesmemi önerdi.İnşallah doğru yapmışımdır.
İki gün boyunca çok uğraştık,inşallah karşılığını alırız.Tek hatam çukurların dolumunu fidan dikimine bırakmam oldu sanırım.Bazı çukurları tam dolduramadık.Çukur kenarlarında seviye farkı oluştu.İlerleyen günlerde dolduramayı düşünüyorum.
Desteklerinden dolayı Çamtepeye,tozlayıcı konusunda yardım eden formullaone'ye özellikle teşekkür ediyorum.
Bu meşekatli uğraştaşta olanlara kolaylılar,bol ürünler diliyorum.

bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 12:08   #5576
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahaes26 Mesajı Göster

İznik- Gölcük arasındaki tarlama bu hafta sonu ceviz fidan dikim işini tamamladık.2.5 ay önce tarla dip sürümü ve çukurların açılımını( 1*1) tamamlamıştım.

Fidanlar geçen hafta cuma günü geldi.Toplam 124 chandler,2 Ronde,4 Fernette,8 Franquette.6*7 dikimi gerçekleştirdik.Toprak analizinde Forfor ve Potasyum oranı yüksek çıktığından fidan çukurlarına sadece organik madde düzenleyici Leonardit ve fidan dikiminden sonra fidan çevresine yanmış koyun gübresi ekledim.
Fidan tepe kesimini yapmadım.Çogu çevreler Mart ayında kesmemi önerdi.İnşallah doğru yapmışımdır.
İki gün boyunca çok uğraştık,inşallah karşılığını alırız.Tek hatam çukurların dolumunu fidan dikimine bırakmam oldu sanırım.Bazı çukurları tam dolduramadık.Çukur kenarlarında seviye farkı oluştu.İlerleyen günlerde dolduramayı düşünüyorum.
Desteklerinden dolayı Çamtepeye,tozlayıcı konusunda yardım eden formullaone'ye özellikle teşekkür ediyorum.

hayırlı olsun. iki gün ne ki? daha çok uğracaşacaksınız. rüyalarınıza girecek

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 15:45   #5577
Yeni Üye

Çevremde çok gördüğüm durum şu, çok hevesli başlanıp sonradan ilginin azalmasıyla gerekli uğraşlardan vazgeçilmesi.Bu bizim millete özgü bir durum olsa gerek.Hepimizin ataları az çok çiftçilikten gelmedir.Eski alışkanlıkları bırakıp,çağın gerektirdiği yöntemleri uygulamak,benimsemek hem ülkeye,hem kendimize yarar sağlayacaktır.

Rüyalarıma girmeyi bırakın,aklım hep orada.Ben kendi adıma fidanları aman aman ticari bir gelir getirsin diye dikmedim.Bu işten haz almak,mutlu olmak maddiyatın çok ötesinde bana göre.

Eski 27-12-2015, 23:51   #5578
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

karasal ıklım ıçın -15 ler göründü.yeni dikelen fidanların sonu hayırlı olur inşallah

Resulgur beğendi.
Eski 27-12-2015, 23:55   #5579
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahaes26 Mesajı Göster

fidanları tavan boyasıyla boyamanı tavsiye ederim.

Muda ve yusufcsr beğendi.
Eski 28-12-2015, 22:21   #5580
Yeni Üye

Bu öneriniz soğuk ve don olayları için değil mi?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024