agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2016, 08:27   #5581
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Buz ve ağaçlar

Keşan ve çevresinde 03.01.2016 ile 04.01.2016'yı bağlayan gece, kar sonrası yağmur ve eksi 4-5 lere düşen soğuk sonrası ağaçlar buz tuttu. Görüntü güzel ancak, bazı yaşlı ağaçlar dayanamadı ve kırıldı. Ceviz ağaçlarımızda buzun etkisi altında kaldı. Daha önce böyle birşey yaşayan oldumu? Ceviz ağaçlarında zararlanma oldumu?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

hdoğan beğendi.
poyraz2205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 10:21   #5582
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahaes26 Mesajı Göster
Bu öneriniz soğuk ve don olayları için değil mi?
Aynı zamanda sıcak icinde

gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 10:22   #5583
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poyraz2205 Mesajı Göster
Keşan ve çevresinde 03.01.2016 ile 04.01.2016'yı bağlayan gece, kar sonrası yağmur ve eksi 4-5 lere düşen soğuk sonrası ağaçlar buz tuttu. Görüntü güzel ancak, bazı yaşlı ağaçlar dayanamadı ve kırıldı. Ceviz ağaçlarımızda buzun etkisi altında kaldı. Daha önce böyle birşey yaşayan oldumu? Ceviz ağaçlarında zararlanma oldumu?
Teşekkürler
genç ağaçlarda yeni surgunler e zarar verebilir
.

minikivi beğendi.
Eski 06-01-2016, 14:24   #5584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
buz zararı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
genç ağaçlarda yeni surgunler e zarar verebilir
.

inşallah bu kadar zararla atlatabiliriz.

poyraz2205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2016, 21:45   #5585
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2013
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poyraz2205 Mesajı Göster
Teşekkürler
Muhteşem bir manzara.
Gelelim asıl meseleye: Toprakta dikili olan ve yapraklarını mevsim itibarıyla kendi kendine döken fidanlarda bir sıkıntı olmaz.
Lakin, bir çok fidan yetiştiricisinin ( Bandırma bölgesinde şahit oldum) yaptığı gibi yaprakları doğal olmayan elle koparma işlemi uyguluyorlar, ve akibetinde de söküp satışa sunulan fidanların içinde özsu kalıyor. Genelde bu fidanlar gövdesindeki özsuyu atamadığı için, özsuyun acımasıyla birlikte bu fidanlarda aşı noktasından 30- 50cm sonra çürümeler (kuruma) başlıyor
Yerinden sökülüp tekrar dikilen fidanların gövdesinde özsu kalmışsa, işte bu gibi aşırı don olaylarında, yeni dikilen fidanlarda sıkıntı var demek.
saygılarımla.

minikivi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 01:18   #5586
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
üstadlar bir sorum var ; büyük bir baraja 5-6 km mesafede kuzey yamaçta çukurda kalmayan ceviz bahçesine barajın aydası nedir. ve baraja uzaklık mesafesi kısamı uzun mu, faydaları hakkında bilgi lütfen barajı9n uzunluğu 6 km kısa kenar 600 metre

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2016, 22:34   #5587
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2013
https://www.youtube.com/watch?v=z74k...1M5vIQ&index=1
Değerli ceviz üreticisi arkadaşlar,
Yalova bölgesinde kendi imalatını yaptığım patentli üretim hakkını aldığım saatte 1000 kg kabuklu cevizi sorunsuz kırmadan ve zarar vermeden ayıklayan seyyar ceviz kabuğu ayıklama makinamı sizlerin beğenisine sunmanın gururunu yaşamaktayım.
Her cins ve ebatta cevizi sorunsuz şekilde ayıklayarak ve yıkayarak tertemiz şekilde kurutmaya ve pazarlamaya ideal bir makinadır.
ister sabit isterseniz seyyar şekilde üretim yapılabilmektedir.
Siz değerli arkadaşların bilgisine arz ederim.

YeniBON ve ibas06 beğendi.
banned77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 10:05   #5588
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
2015 yılı hasat durumu

Arkadaşlar merhaba,
2015 yılında dekara kaç kilo ceviz hasat ettiniz ve sattıysanız kaç liradan sattınız.
Geçtiğimiz sezonun rekoru kimde acaba?
Paylaşmak ister misiniz?

Reklamlardaki şişirme rakamlara forumu takip eden kimse inanmıyordur artık.
Haliyle gerçek rakamları da herkes merak ediyordur.

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2016, 18:12   #5589
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cnrtkt Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,
2015 yılında dekara kaç kilo ceviz hasat ettiniz ve sattıysanız kaç liradan sattınız.
Paylaşmak ister misiniz?

Sayın cnrtkt, benim 4. yaşında ağaç başı 250 gr oldu. 500 kg - 20 tl den eşe dosta sattım.

Düzenleyen formullaone : 01-04-2016 saat 20:07
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2016, 08:57   #5590
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Maşşallah sayın formullaone.
Hemen hemen sezonun masrafını çıkarmışsınızdır, Allah bereket versin.
Artık sayfanızı bulamasam da sizi takip ediyorum ve bahçenize iyi bakım uyguladığınızı biliyorum.

Etrafımdaki bahçe kurmaya niyetli insanlara, bu işin artılarını ve eksilerini anlatırken ikna edemiyorum.
Bazı şeyleri anlattıkça; şakayla karışık "sen, bizi kendine rakip olurlar endişesiyle korkutup,
bu işten soğutmaya mı çalışıyorsun" demeye başladılar.

Ben buradan videolardaki firmaların reklamlarını yapmak istemiyorum ve sanırım forum yönetimi de reklam olarak değerlendirmez, öğrenmek istiyorum sadece.

Sayın formullaone, sormak istiyorum size, yeşil kabuğu soyulmuş ve kurutulmuş ağaçbaşı ortalama 20 Kg cevizi seneye alabilir misiniz?

Bakınız 36. saniye :
www.youtube.com/watch?v=OkObUFaLxTA

Yetişkin bahçesi olan arkadaşlar, 1 dönümde 1400 kg cevizi (verilen kilo ve fiyat ilişkisine bakarsak yeşil kabuğu soyulmuş ve kurutulmuş olmalı) ne zaman alabilirsiniz.

Bakınız 1:31. dakika:
www.youtube.com/watch?v=3yYyx-2agIU

Ne yazık ki insanlar reklamlarda söylenenlere inanıyorlar, ama; bu işin içindeki insanlara, zorluklarını çeken kişilerin dediklerine, yaşanmış şeylere inanmıyorlar.
İnsanlara duymak istediklerini söyleyerek, ayartmak, tavlamak, kendi safına çekmek kadar kolay bir sistem yokmuş.

YeniBON, minikivi ve akikem beğendi.

Düzenleyen cnrtkt : 20-01-2016 saat 12:56
Eski 20-01-2016, 13:48   #5591
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın cnrtkt, 20 kg 8. yılında en iyi şartlar altında olabilir. O şartları bir araya getirmek hiç kolay değil. Biri olsa diğeri olmuyor.

cnrtkt ve Tugsad beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2016, 22:09   #5592
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,
Paylaşmak ister misiniz?

Sayın cnrtkt,
8 ağaç yarı bodur 10 yaşında PEDRO çeşidinden ceviz ağacım var. Bu sene 2015 de ağaç başına yeşil dış kabuğundan arındırıldıktan sonra, taze tüketim için satıldı (yaş ceviz ) Toplamda 640kg, ağaç başına 80kg hasat ettim ve kilosu
net 10 liradan sattım.
2014 senesine ait bilgiler, yine bu forumda '' Bölgeler için uygun ceviz türleri''
başlığı altında 4. sayfada.
Saygılarımla

Eski 20-01-2016, 22:21   #5593
Ağaçsever

minikivi's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,
Paylaşmak ister misiniz?

Sayın cnrtkt,
rekor kimde bilmiyorum ama, kendi ağaçlarımdan bir kare paylaşayım.Name:  PEDRO 2015.jpg
Views: 1510
Size:  59.3 KB
DAHA İYİSİ YÜKLENENE KADAR EN İYİSİ BU!
saygılarımla

Eski 21-01-2016, 07:33   #5594
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi minikivi Mesajı Göster
Sayın cnrtkt,
8 ağaç yarı bodur 10 yaşında PEDRO çeşidinden ceviz ağacım var. Bu sene 2015 de ağaç başına yeşil dış kabuğundan arındırıldıktan sonra, taze tüketim için satıldı (yaş ceviz ) Toplamda 640kg, ağaç başına 80kg hasat ettim ve kilosu
net 10 liradan sattım.
2014 senesine ait bilgiler, yine bu forumda '' Bölgeler için uygun ceviz türleri''
başlığı altında 4. sayfada.
Saygılarımla
Ne kadar güzel, daha da iyisi olur eneye inşallah.
Ben de bu Pedronun hastasıyım ama iklim müsait değil burada.

minikivi beğendi.
Eski 21-01-2016, 14:24   #5595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Herkese merhaba,
Ceviz konusunda panel düzenleniyor ama bunu panelden sonra haber olarak duyuyoruz. Bir amatör ceviz yetiştiricisi olarak bir çok kanaldan cevizle ilgili konuları takip etmeye çalışıyorum ama bu tür panellerin yeterince duyurulmadığını düşünüyorum.
Bu panellerden haberi olup da forumu takip eden kişiler en azından forumda paylaşımda bulunması faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

'Ceviz Yetiştiriciliğine Farklı Bir Bakış' konulu panel düzenlendi

YeniBON ve Tugsad beğendi.
Sef@ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2016, 16:35   #5596
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
merhabalar,
aklıma takılan bir hususuda sormak istiyorum. dikim yılında 80cm den tepe vurması yaptık birinci tacı 60-80 cm den oluşturmak istiyorum. fakat bu aralıkta bazı fidanlarımda bir tane veya iki tane dal var. taç için gereken diğer dalları liderden çıkacak dallardan alabilir miyim? bunun için ne yapmak gerekli acaba? lider bırakacağım sürgünden yan dal almak için bir sonraki yılı mı beklemem lazım

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 17:35   #5597
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2014
Herkese merhaba,
Teknik bir sorum olacak. Misal 'fidana xxx gubresi verdim, o da fidani yakti' deriz ya. Bu durumun teknik açıklaması nedir acaba ? Ne olmusturda fidan ölmüştür ? bilen varsa ve paylasirsa sevinirim. Ben nette aradım cevabi ama bulamadim.
Saygilar...

YeniBON beğendi.
Ethio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 09:43   #5598
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ethio Mesajı Göster
Herkese merhaba,
Teknik bir sorum olacak. Misal 'fidana xxx gubresi verdim, o da fidani yakti' deriz ya. Bu durumun teknik açıklaması nedir acaba ? Ne olmusturda fidan ölmüştür ? bilen varsa ve paylasirsa sevinirim. Ben nette aradım cevabi ama bulamadim.
Saygilar...
Bitkilerde dengeli besin verilmesi gerekir.eksik olunca eksikliğin
Meydana getireceği belirtiler görülür. Örneğin azotun eksik verilmesi büyümede sorun çıkarır bitki cılız kalir.fazla verilmesi aşırı büyümeye neden olur buda yeni surgunler in kış soguklarina dayanması ni engeller..Aşırı fazla verilmesi ise bitkiyi öldürür. Toprak tahlili ne göre gübreleme yapılmalıdır. Aynı insanlarda ki
Dengeli beslenme gibi dusun

Eski 22-02-2016, 16:58   #5599
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gecekorsanı Mesajı Göster
Bitkilerde dengeli besin verilmesi gerekir.eksik olunca eksikliğin
Meydana getireceği belirtiler görülür. Örneğin azotun eksik verilmesi büyümede sorun çıkarır bitki cılız kalir.fazla verilmesi aşırı büyümeye neden olur buda yeni surgunler in kış soguklarina dayanması ni engeller..Aşırı fazla verilmesi ise bitkiyi öldürür. Toprak tahlili ne göre gübreleme yapılmalıdır. Aynı insanlarda ki
Dengeli beslenme gibi dusun
Cevabınız için teşekkürler gecekorsanı. Ben iyi bilinen marka bir fermente tavuk gübresini 4 fidanımda denedim ve tavsiye edilen miktarda/şekilde verdiğim halde 4 fidanda öldü. Allah tan bir aptallık yapıp hepsinde denememişim. O günden beri yapraktan veya topraktan hangi gübreyi versem korkar oldum. Misal farklı zamanlarda 14.5.28 ve 12.18.0 gübreleri yapraktan vereceğim. Hemen aklima "ikisinde de azot var, ya fazla gelirde fidanı yakarsa " şeklinde bir soru işareti geliyor ve ürperiyorum. Daha sonra düşündüm ki eğer bu "yakma" denen şeyin teknik olarak ne anlama geldiğini bilirsem veya hangi besin elementlerinin/faktörlerin bu olaya sebebiyet verdiğini ögrenirsem, olaya daha itinalı yaklaşirim ve içim rahat olur. O bağlamda sormuştum .

Fidanin yanma konusunda hangi etmenlere karşı hassasiyet duyduğunu bilen var mı acaba? Misal atıyorum "fazla potasyum versen sıkıntı olmaz ama azot gübrelemesine karşı çok hassas olmalısın ya değilse fidanı yakar" gibi elinde bilgi olan var mı ?

YeniBON beğendi.
Eski 22-02-2016, 21:22   #5600
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
hangi marka fermente gübreyi kaç kilo kullandınız?

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 21:37   #5601
Ağaçsever

nebil1505's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Bu soruyu burada sormam ne kadar doğru olur bilmiyorum ama Çanakkale Gökçeadada turunçgil yetişirmi özellikle de limon?

nebil1505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 22:01   #5602
Yeni Üye

800 gr kadar fidan başı verdim. Fidan taç iz düşümüne dağıtılarak verildi. Tavsiye edilen 1-2 kg idi halbuki. Bu olay ****** herkese bir ders olabilir ama ben en çok şu "yakma" denen şeyi merak ediyorum teknik manada.

Eski 23-02-2016, 09:10   #5603
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2016
herkeze bol kazançlar diliyorum 1450 rakıma iç anadolu bolgesi kayseri de 30 dönüm tarlamız var nohut buğday ekiyorduk hafif eğimli güneye bakıyor bilgi almak için int bakarken bu formla karşılaştım bu rakıma hangi cevizleri dikmeliyim bilgisi olanlara danıstım ama kafa karıştırıyorlar herkez farklı konusuyor marai 18 sütyemez kaman diyorlar bulundugum yerde tarımcı chetner dedi herkez bişeyler diyor kimin ne dediğini şaşırdım

YeniBON beğendi.
karakan_99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 14:08   #5604
Yeni Üye

Chandler ve Fernor

İyi bakım yapılan bir chandler bahçesinden 6-7 yaşına geldiğinde ağaç başına ortalama 20-25 kilo arasında ceviz almak mümkündür.
10 dönüme 285 ceviz ağacı diktiğimizi düşünürsek; Bu bahçeden (6-7) yıl sonra;

285X20: 5700 Kg Kabuklu Ceviz alınabilmektedir.

285X25: 7125 Kg Kabuklu Ceviz alınabilmektedir.

Bence sertifikalı Çetnır ve Fernor dan şaşmayın derim. Diğerlerinin ne sattığı belli değil. Hayırlı Dikimler

muhendshalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 14:12   #5605
Yeni Üye

Bence tarımcıyı dinle çetnır şu an için en güvenli yol sertifikalı olmasına dikkat et hayırlı işler video çetnır için izle https://www.youtube.com/watch?v=hCSIXxuM2y8

muhendshalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 22:05   #5606
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ethio Mesajı Göster
800 gr kadar fidan başı verdim. Fidan taç iz düşümüne dağıtılarak verildi. Tavsiye edilen 1-2 kg idi halbuki. Bu olay ****** herkese bir ders olabilir ama ben en çok şu "yakma" denen şeyi merak ediyorum teknik manada.
800 gram yanmamış gübrenin bile bence fidanı öldürmesi zor. başka bir sorun olabilir

ben ağaç başına 12.5 kilo verdim bu sene

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 01:05   #5607
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muhendshalil Mesajı Göster

Bence sertifikalı Çetnır ve Fernor dan şaşmayın derim.Diğerlerinin ne sattığı belli değil. Hayırlı Dikimler
"Diğerlerinin ne sattığı belli değil."

Ya diğerlerin chandler fernor sattığı belli mi?

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 22:56   #5608
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

[QUOTE=Ethio;1441914]Cevabınız için teşekkürler gecekorsanı. Ben iyi bilinen marka bir fermente tavuk gübresini 4 fidanımda denedim ve tavsiye edilen miktarda/şekilde verdiğim halde 4 fidanda öldü. Allah tan bir aptallık yapıp hepsinde denememişim. O günden beri yapraktan veya topraktan hangi gübreyi versem korkar oldum. Misal farklı zamanlarda 1 4.5.28 ve 12.18.0 gübreleri yapraktan vereceğim. Hemen aklima "ikisinde de azot var, ya fazla gelirde fidanı yakarsa " şeklinde bir soru işareti geliyor ve ürperiyorum. Daha sonra düşündüm ki eğer bu "yakma" denen şeyin teknik olarak ne anlama geldiğini bilirsem veya hangi besin elementlerinin/faktörlerin bu olaya sebebiyet verdiğini ögrenirsem, olaya daha itinalı yaklaşirim ve içim rahat olur. O bağlamda sormuştum .

Fidanin yanma konusunda hangi etmenlere karşı hassasiyet duyduğunu bilen var mı acaba? Misal atıyorum "fazla potasyum versen sıkıntı olmaz ama azot gübrelemesine karşı çok hassas olmalısın ya değilse fidanı yakar" gibi elinde bilgi olan var mı ?[/QUOT

benim gübreleme proğramı sana bi fikir verebilir.kökler 9 yaşında aşılar 4yaşına girecek
martta 15+15+15+zn+f ağaç başı 300-400 gr bant usulu gübreleme
nisan ortası amanyum sülfat ağaç başı 300-400 gr serpme ve toprağa karıştırtırma
mayıs ortası üre ağaçbaşı 300-400 gr serpme toprağa karıştırma
haziran ortası 300-400 gr amanyum sülfat serpme toprağa karıştırma
damla sulama ile her sulamada humik asit
3 sulamada bir map veya mkp
her 2-3 sulamada demir+çinko çünkü toprakta eksik
yapraktan iki defa mikro element.çiçeklenme sonunda ve temmuz sonu veya ağustos başında
mart ayında ağaç başı 4-5 kg solucan gübresi

YeniBON beğendi.
Eski 25-02-2016, 11:24   #5609
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2015
merhabalar,
cevizlerinde kaliforniya solucanı gübresi kullanan varmıdır ve verimi nasıldır.

nacidulus. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 08:34   #5610
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nacidulus. Mesajı Göster
merhabalar,
cevizlerinde kaliforniya solucanı gübresi kullanan varmıdır ve verimi nasıldır.
Kullanıyorum ağaç başı 4- 5 kg civarı. Solucan gubresi tek başına yeterli bir gübre değildir nasıl potasyum fosfor azot ayrı ayrı yaratliysa bu da öğle. İlk kullandiginda bahçenin yarısına uyguladım.
Sonuç kullanılan tarafın Surgunleri diğer tarafa göre 2 hafta ya yakın daha erken piskinlesti kış soguklarina dayanıklılığı arttı. Ayrıca toprağın organik maddesi yükseldi ve verimli hale geldi.
Ben gubreyi kendisi üreten birinden alıyorum fiyati çok uygun internete satanlar a göre çok ucuz.

YeniBON ve adiyge beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024