agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2013, 15:02   #3181
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Degerli ceviz dostları ben ağaçlar net 2006 üye oldum ama hiç yazmamıştım geriye donuk yazılara baktım kendimi ceviz dostlarına faydalı olacağım için yazma geregi duydum.Çünkü bazı bilgiler ezbere konuşulup paylaşılıyor.Ben ceviz konusunda yaşamadığım olay kalmadı.Cevizin tohumdan ekilmesini aşı yapılmasını,aşısız çögürden kurulan bahçelerdeki insanların nasıl pişman olduklarını.cevizi hemen dikip para kazanması hayali ile yıkılan insanları,ceviz dikipte yetiştirmenin zorluklarının hepsini yaşamış birisi olarak ceviz dikeceklere şunu tavsiye ederim .Önce ceviz dikipte kafalarını duvarlara tosluyanlarla görüşmelerini,Sertifikalı ceviz fidanı alıpta ismine dogru çıkmayan ceviz fidanı dikenlerin ne kadar pişman olduklarını gördükten sonra bulaşıcı bir hastalık olan ceviz dostlarına yardımcı olabilirsem diye,

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 15:32   #3182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Güzel kardeşim her şey hazır derken yer seçimi de çok önemli ceviz in olmayacak 3 önemli faktör söyleyim.a-Dere yatagı dere içi,çanak şeklindeki yerler b-Taban suyu 3-4 metre yukarıda olan yer c-taban alan yerli granit taş kaya olan yerler de ceviz olması risklidir.Arazin böyle degilse 2 .ci olarak toprak tahlili yaptırın toprak numunelerini 30-60-90-120 cm alın ceviz derin kök yapan bir agaç türüdür.Toprak tahlilinden de sağlıklı sonuç alırsan ondan sonra ceviz türü seçmeye bakın,fernor çok verimli bir çeşit değil,chentler benim bahçemde var 7 yaşında bir sıkıntı olmadı ama genede endişem var kaliforniya çeşidi olan chentler yetiştiği konum olarak okyanus kenarı olan bir yer.Verimli bir çeşit 7 yaşındaki 1 agaçtan 16-17 kg meyve aldım 2012 yılında altarnatir olarak kaman 1 de düşünmeni tavsiye ederim.Kaman 1 şu an Türkiye nin en verimli ve soğuğa en dayanıklı çesidi .Bence yerli çeşit düşünürsen kaman1 ,yabancı çeşit düşünürsen chentleri tavsiye ederim.Birde ceviz fidanı dikecek arkadaşlar dikeceginiz yerde karasal iklimse karasal iklimde yetiştirilen fidan dikin eger dikeceginiz yer ege bölgesi,akdeniz bölgesi ise bu iklimlerde yetişen fidanlardan alıp dikmenizi tavsiye ederim.Kaman bir ceviz resimlerini Cevizcilerin Sanal Dünyadaki Rehberine Hoş Geldiniz, Ceviz, Ceviz Fidanı, Ceviz Bahçesi herşey burada bakabilirsin.selamlar
Hocam saygılar öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için söylemiş olduğunuz şartlar evet uyuyor tarama için.mesele 200m yanımda ceviz bahçesi var yavuz 1 ekili 9 yaşında ama çok verim alamıyor o yüzden yabancı dönemdeki sebep.abicim benim korktuğum teksey ilkbahar don belki vurmaz ama bizim orda aralık başı don başlıyor yoksa hiç düşünmeden schindler çekeceğim siz hiç sıkıntı yaşadığımı hiç fidan kaybettiniz mi onlardan.birde meyve yapısı nasıl canilerin kabuk kalınlığı buyuklugu ic rengi sekli falan birde piyasa değeri yerlilere göre nasıl mesele kg fiyatı .hocam ınş sizden çok bilgi alacağım iyiki formda yazmayabasladiniz saygılar

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2013, 15:35   #3183
Ağaç Dostu

Hocam yazamadım chandler

Eski 25-01-2013, 20:41   #3184
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
sayın ncp1963 chandlerin hüsran oldugunu söyleyemeyiz sadece herkesin chandler dikmesinde problem olabilir chandler bütün ülüslararası piyasada kendini ispatlamış bir cesittir ve cins hakkında hemen hemen bütün veriler bulunmaktadır.. Fernor nispeten cok yeni bir çeşit daha fernor ile ilgili araştımalar devam ediyor herhalde çünkü pek biligiye ulaşamıyorum sadece burada degil yurtdışı kaynak bile bulamıyorum fernor ve fernette ile ilgili... Bilinen bir kesin sonuç şu chandler ilk dikildigi yıllarda aşırı büyüme egiliminde oldugundan ve yetiştiricilerde bu büyüme egilimine aşırı bakım ve gübrelemeyle destek olduklarından agaclar büyümelerini durdurup genç sürgünlerini odunlaştıramadan erken gelen sonbahar donlarından etkileniyor.... Ben şahsen chandlerin olmadıgı yerde yerli çeşitlerin hiç birinin de olmayacagını düşünüyorum dedigim gibi fernor hariç onu denemedim daha bilmiyorum.. Yerli çeşit derken aşılı yerli çeşitlerden bahsediyorum çetin cevizlerden degil yanlış anlaşılmasın...yerli çeşitlerimizin ana vatanındaki sıcaklık degerlerini paylaşmıştım daha önceden ..bir iş yaparken gerçekçi olmak şart hayaller güzel ama sonuçta hayat gerceklerden ibaret...
hocam siz ne dersiniz siz ektiniz ama gercekten sizce ankaraya uygun mu chandler yoksa şimddi keske baska yerli cıns ekseydım dıyormusunuz saygılar

Eski 26-01-2013, 09:48   #3185
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Değerli forum katılımcıları,

Lütfen yazılarımızı dilimizin imla kurallarına uygun, paragraflar halinde özenle yazalım. İçindeki değerli bilgiler ne kadar önemli olursa olsun, okunabilirliği düşük olduğu sürece bilgilerden faydalanılma ihtimalimiz düşüyor.

Dikkatiniz ve sabrınız için teşekkürler.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 14:20   #3186
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Bizim hocalarımız melezleme yolu ile kendimize ait bir tür geliştirseler de bu da bizim mili çeşidimiz desek amerikada,şilide ceviz yokken anadolu hep ceviz imiş .Ben utanıyorum chentler, pedro dikmeye ama mecburen dikiyoruz satıyoruz.Bu nunlada övünüyoruz.Bizim kaman ankaraya 140 km çok çeşitli verimli ceviz çeşidimiz var nedense hiçbir ziraat fakultesi burada bir araştırma yapmıyorlar,mastır yapan bir çok ögrencileri var bu mastır yapanlar.tez çalışması yapanları arazide,cephe de yapsalar yetişen genç elemanlar ülkemize daha faydalı olurlar diye diüşünüyorum ama bizim bilmediğimiz belkide sorunlar vardır.

Eski 26-01-2013, 14:52   #3187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Arif bey,
Yanılmıyorsam 2011 Kaman ceviz festivalinde Bereket tv. ile bir söyleşinizi izlemiştim, yararlı bir söyleşi olmuştu.
Sizinde bildiğiniz gibi meyve ağaçlarından iyi verim almanın öncelikli şartı uygun tozlayıcısının olmasıdır, chandler cevizin tozlayıcısı olarak en uygun frengeute olduğu söylenmekte.
Yerli ve yabancı cevizlerin aktif tozlanma dönemleri ile ilgili yapılan akademik araştırmalara rastladım,orada yaptığım mukayesede chandler cevizin dişi çiçeklerin aktif olma zamanı ile Kaman1 ve pedro cinsi cevizlerin erkek çiceklerin (tozlayıcı) aktif olma zamanı (tam olmasada) aynı döneme geldiği ancak frenguetenin ise bir iki gün gibi kısa dönem çakıştığı görülmekte.
Sizin bu konuda tecrübe ve gözlemleriniz varsa bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.

juglandales ve ladikli beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 15:02   #3188
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
[QUOTE=fth55;1091090]Teşekkürler arkadaşlar

forumda pek çok kişi 7x7 gibi şeylerden bahsetmiş bizim burada bir kaç bahçe gezdim o kişilerde 5x5 felan ekenler olmuş bende ortası olsun bari dedim ve 6x6 ya karar verdim fidancı bu konuda herhangi birşey söylemedi adamın günahını almayalım

6x6 bence uygun değil 10-15 yıl sonra ağaçlarınız birbirine girer..bunu daha iyi anlayabilmeniz için bu yaşdaki kurulu bahçeleri görmeniz gerekir..eğer çit sistemi dikecekseniz 8x6, normal dikecekseniz de 8x7 baklava dikimini öneririm bu şekilde ağaçların mesafesi 8m oluyormuş uygulayan arkadaşlar var..karar vermeden pikaj örneklerini tekrar inceleyin ileride pişman olacağınız kararlar vermeyin..

diğer bir konu yağmur sonrası bahçenin 1 bölümünde su kısa süreli duruyor normal sondaj suyu ise en yakın 8-9 metrede çıkıyor yani taban suyu sorun olacağını pek düşünmüyorum ama genede bir parça kiremit koymayı düşünüyorum açıkçası

kısa süreli de olsa suyun durduğu bölgeye ceviz dikmenizi tavsiye etmem..ilk yıllar anlayamazsınız ama ileriki yıllarda kökler derinlere indikçe ağaçlarınız kuruyabilir

toprak analizi konusuna gelince yarın bu bir miktar toprak alıp analiz için sanırım toprak mahsülleri ofisine mi getiriyoruz nereye getirmek gerekiyorsa oraya getirip bir analiz yaptırayım

bu konu bu kadar basite alınacak konu değil sn.fth55..toprak analizi için en az 90cm çukur açıp 30-60-90 cm lerden toprak numunesi almanız gerekir..bu konuları daha detaylı incelerseniz iyi olur..yanlış anlamayın o kadar emek verecekseniz masraf yapacaksınız onun için diyorum..şimdiden herşeyi yapılması gerektiği şekilde yaparsanız ileride sıkıntı yaşamazsınız..

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 18:19   #3189
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Sayın ladikli benin bahçemde frenguet yok .Kaman-1 ,çhentler ,pedro birbirlerini tozluyor.özellikle kaman 1 in erkek çiçekleri uzun süre üzerinde kalıyor.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 26-01-2013, 21:48   #3190
Ağaç Dostu

Alıntı:
sayın ladikli benin bahçemde frenguet yok .kaman-1 ,çhentler ,pedro birbirlerini tozluyor.özellikle kaman 1 in erkek çiçekleri uzun süre üzerinde kalıyor.
yani hocam chandleri hangisi tozluyor simdi?

Eski 26-01-2013, 21:52   #3191
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Sayın Arif bey bir video izlemiştim.Videoda ceviz keseleme anltılıyordu.Zannedersem video size ait olabilir.Yanılıyorsam özür dilerim. Ceviz keseleme hakkında bilgi paylaşırmısınız varsa başka video paylaşırsanız bizi bilgilendirmiş olursunuz. tozlama için yapılan bir yöntem olması lazım.Sağlıklı günler işlerinizde başarılar dilerim.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2013, 22:10   #3192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-10-2011
1963'katkılarından dolayı teşekkürler.devamını beklemek temennisiyle

samsun96 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 13:57   #3193
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli dostum o videoda cevizlerin tozlanması ile ilgili bir araştırma idi tübitak destekli ,çukurova üniversitesi,tokat üniversitesi ile müşterek bir çalışma idi.Cevizlerde apomiks özelliği varmı diye ama hiç bir ceviz çeşidi apomiks degilmiş onu kanıtladık.Hani tohumdan çıkan ceviz ler aşı ıstemez kendine benzer hikayeyi o araştırmalar sonunda çürüttük.İncelemeye aldıgımız cevizleri çiçekleme zamanı erkek çiçek tozlarının içerisine giremeyecek şekilde özel kumaştan keseler yaptık bazı cevizlerin erkek çiçeğini kopardık.keseye aldık bazı çeşitleri erkek çiçekle keseledik.Şimdi bir araştırmam daha var o bu yılda ortaya çıkacak özellikle yabancı çeşitler le ilgili kesin sonuç almadan açıklamayacağım.Açıklasam sitede bir bir bakıyom bütün fidan satıcılar resimleri filan almışlar.Kaman 1 in bir resmi vardı şimdi bütün sitelerde var.

Eski 27-01-2013, 14:14   #3194
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Arkadaşlar fidan üreticileri yüzbinlerce fidan üretiyorlar ama çok fidancının anaç bahçesi bile yok olanları tenzih ediyorum.Fidan alacak arkadaşlar fidancının mutlaka anaç bahçelerini görsünler.Sertifika almak kolay tarım il müdürlüğüne başvuran fidancı beyana göre sertifika alıyor.Bu konuya dikkat çekmek istedim.

Eski 27-01-2013, 14:39   #3195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Arkadaşlar fidan üreticileri yüzbinlerce fidan üretiyorlar ama çok fidancının anaç bahçesi bile yok olanları tenzih ediyorum.Fidan alacak arkadaşlar fidancının mutlaka anaç bahçelerini görsünler.Sertifika almak kolay tarım il müdürlüğüne başvuran fidancı beyana göre sertifika alıyor.Bu konuya dikkat çekmek istedim.
sayın göçmen anaç bahçesinin önemini birazcık açarsanız çok iyi olur

kalem alınacak anacın yaşnın, kalemin alındığı kısmın vs özellikleri neler olmalıdır

hepimizi bilgilendirmiş olursunuz..

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2013, 15:16   #3196
Ağaç Dostu

Alıntı:
Degerli dostum o videoda cevizlerin tozlanması ile ilgili bir araştırma idi tübitak destekli ,çukurova üniversitesi,tokat üniversitesi ile müşterek bir çalışma idi.Cevizlerde apomiks özelliği varmı diye ama hiç bir ceviz çeşidi apomiks degilmiş onu kanıtladık.Hani tohumdan çıkan ceviz ler aşı ıstemez kendine benzer hikayeyi o araştırmalar sonunda çürüttük.İncelemeye aldıgımız cevizleri çiçekleme zamanı erkek çiçek tozlarının içerisine giremeyecek şekilde özel kumaştan keseler yaptık bazı cevizlerin erkek çiçeğini kopardık.keseye aldık bazı çeşitleri erkek çiçekle keseledik.Şimdi bir araştırmam daha var o bu yılda ortaya çıkacak özellikle yabancı çeşitler le ilgili kesin sonuç almadan açıklamayacağım.Açıklasam sitede bir bir bakıyom bütün fidan satıcılar resimleri filan almışlar.Kaman 1 in bir resmi vardı şimdi bütün sitelerde var.
Arif bey,
Bu konuda çok haklısınız, bende o çalışmayı internette okudum, akademik terimleri anlamam zor tabi fakat sonuç özetini okuyunca daha iyi anlaşılıyor.
Benim asıl endişem aşılı diye aldığımız (alacağımız) fidanların gerçekten ismine doğrumu veya fidancıların kalem aldıkları damızlıklar ismine doğru genetiği taşıyormu.Bu konuda nasıl otokontrol mekanizması kurulabilir.

ladikli beğendi.
Eski 28-01-2013, 14:10   #3197
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz dostları adına dogru aşılı ceviz fidanı yetiştirmek için adına dogru aşılanmış anaç olarak kullanılacak bu ağaçlar sadece aşı kalemi almak için kurulacak 2 ci ünite dediğimiz araştırma kurumları.üniversteler den alınan faturalı kalemlerle anaç bahçe oluşturulur.Buradan alınan kalemlerle üretilen aşılı fidan lar adına doğru olur.Eger fidanconın içerisinde bir endişe varsa anaç agaçlardan alınan numune yapraklar arştırma kuruluşlarında hemen genetik araştırmaya tabi tutulur bunun sonucu 1 günde alınır.Eger ismine doğrulukta bir sorun olursa kalem alınan araştırma kuruluşu sorumlu olur maddi tazminatları ödemek zorunda kalır.

Eski 29-01-2013, 15:18   #3198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Degerli ceviz dostları adına dogru aşılı ceviz fidanı yetiştirmek için adına dogru aşılanmış anaç olarak kullanılacak bu ağaçlar sadece aşı kalemi almak için kurulacak 2 ci ünite dediğimiz araştırma kurumları.üniversteler den alınan faturalı kalemlerle anaç bahçe oluşturulur.Buradan alınan kalemlerle üretilen aşılı fidan lar adına doğru olur.Eger fidanconın içerisinde bir endişe varsa anaç agaçlardan alınan numune yapraklar arştırma kuruluşlarında hemen genetik araştırmaya tabi tutulur bunun sonucu 1 günde alınır.Eger ismine doğrulukta bir sorun olursa kalem alınan araştırma kuruluşu sorumlu olur maddi tazminatları ödemek zorunda kalır.
sayın göçmen kalem alınacak anacın yaşı önemlimi???? heryaşta fidandan kalem alınabilinirmi ???

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 15:31   #3199
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli dostum yaşlı ceviz ağaçlarından sağlıklı aşı kalemi zor bulunur.Yaşlı ağaçları çok sert dal kesiminden sonra ancak aşı kalemi verir.Ama benim gibi fidancının mutlaka aşılı fidan üretmek için mutlaka anaç bahçesi gerekli anaç bahçesAşı kalemi alımı içinde meyveden çok kalem için sert budama yaptıgımızdan çok kaliteli kalem kesebiliriz.Kalem alımı Cevizcilerin Sanal Dünyadaki Rehberine Hoş Geldiniz, Ceviz, Ceviz Fidanı, Ceviz Bahçesi herşey burada de görebilirsiniz.

Eski 29-01-2013, 18:09   #3200
Ağaç Dostu

Alıntı:
Degerli dostum yaşlı ceviz ağaçlarından sağlıklı aşı kalemi zor bulunur.Yaşlı ağaçları çok sert dal kesiminden sonra ancak aşı kalemi verir.Ama benim gibi fidancının mutlaka aşılı fidan üretmek için mutlaka anaç bahçesi gerekli anaç bahçesAşı kalemi alımı içinde meyveden çok kalem için sert budama yaptıgımızdan çok kaliteli kalem kesebiliriz.Kalem alımı Cevizcilerin Sanal Dünyadaki Rehberine Hoş Geldiniz, Ceviz, Ceviz Fidanı, Ceviz Bahçesi herşey burada de görebilirsiniz.
Arif hocam bu sene mart nisan ayında 12 yaşındaki ağaçlarıma chandler ve tozlayıcı olarak kaman 1 aşılatacağım. bahçede yavuz şebin bilecik ve gültekin 2 var kaman 1 e ayrıca tozlayıcı gerekirmi 60 chandler 20 kaman 1 düşünüyorum. uygınmu teşekür ederim

Eski 29-01-2013, 19:10   #3201
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Arif hocam bu sene mart nisan ayında 12 yaşındaki ağaçlarıma chandler ve tozlayıcı olarak kaman 1 aşılatacağım. bahçede yavuz şebin bilecik ve gültekin 2 var kaman 1 e ayrıca tozlayıcı gerekirmi 60 chandler 20 kaman 1 düşünüyorum. uygınmu teşekür ederim
Hocam sende ki ceviz ler verimsiz mi de değiştiriyor sun.

Eski 29-01-2013, 21:23   #3202
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedatkso Mesajı Göster
Hocam sende ki ceviz ler verimsiz mi de değiştiriyor sun.
Ağaç başına ortalama 2-3 kg yarıdan fazlasını değiştireceğim.Gültekin 2 leri ilkbahar donları vurmazssa 10 kg/ağaç veriyor. Onları daha sonraki yıllar belki.Cevizssiz kalmıyalım kalitetesi iyi cevizler onlara kıyamıyorum.Kaman 1 i hem tozlayıcı hemde ana ceviz olsun diye % 20 gibi koyacağım.

ladikli beğendi.
Eski 29-01-2013, 23:38   #3203
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
değerli ceviz dostları sayın arif göçmen beyi bu sitede görmek gerçekten bir şans kendisine ceviz ile ilgili her şeyi sorabileceğimizi tahmin ediyor ve inanıyorum.
kendisinin bir videosunda sulama suyunun cevizin aşı tutmasında nasıl etki ettiğini seyretmiştim. Bu konuyu biraz açarsa hepimiz adına faydalı olacağına inanıyorum. Bol cevizli günler dileğimle sağlıcakla kalın

dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2013, 23:58   #3204
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
Cotanak55;selam,
bu aşılı denen fidanların dalından veya yaprağından tahlil falan yapılarak gerçek cinsi belirlenebiliyormu acaba resmi kurumlarca[/QUOTE]

sayın Cotanak55;
Sorunuzun ilacı (yani derdinizin dermanı) sayın Arif beyde dikkat ederseniz tahlil sonucu yapraktan tahlil mümkün olabiliyormuş, konuyu kendisi tekrardan ayrıntı ile anlatırsa hem size hem bize değerli bir bilgi paylaşımı olacaktır.
Saygılarımla, Bol cevizli günler.

ladikli ve ömür-uşak beğendi.
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 10:37   #3205
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ağaç başına ortalama 2-3 kg yarıdan fazlasını değiştireceğim.Gültekin 2 leri ilkbahar donları vurmazssa 10 kg/ağaç veriyor. Onları daha sonraki yıllar belki.Cevizssiz kalmıyalım kalitetesi iyi cevizler onlara kıyamıyorum.Kaman 1 i hem tozlayıcı hemde ana ceviz olsun diye % 20 gibi koyacağım.
Hocam peki chandler i vurmaya cak mi donlar .kaman ile chandler 12 yaşında olsaydı ne kadar verim alırdınız saygılar. Kaman in oldugu yerde chandler olur mu

ladikli ve ömür-uşak beğendi.
Eski 30-01-2013, 18:31   #3206
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hocam peki chandler i vurmaya cak mi donlar .kaman ile chandler 12 yaşında olsaydı ne kadar verim alırdınız saygılar. Kaman in oldugu yerde chandler olur mu
chandler geç çiçek açıyor. İlkbahar donlarını atlatıyor. sadece sulamayı erken kesersek taze filizler pişkinleşir.Sonbahar tehlikesinide öyle atlatacağımı düşünüyorum.Uşak rakım 950 diken arkadaşlar var fena değil. 2-3 kg ceviz yerine 12 yaşında asgari 15 kg yeter.Buda ağaç başına 150 tl demektir.100 ağaç 15000 tl aylık bir emekli maaşı aradığımda zaten okadar.İri büyük kaman cevizleri bendede var.bazıları yavuz cinsi diyor.Kaman cevizinin hemen hemen her yerde olacağını tahmin ediyorum.İlkbahar donları vurmazsa.Ben chandler cevizine güveniyorum.Uşakta bir öğretmen arkadaş 4 yıl önce bazı yalova cislerini chandlere aşılattı. 4 yıllık aşı 12 yaşındaki cevizden fazlaydı.Kendi tesbitim. Pedroyu önermedi.içinde büzüşmeler oluyor diye. Birde en önemli sorun güneş yanıklığı. Bazen sıcaklık 40 c yi geçiyor ve meyveler kararıyor. Chandlerde böyle sorun yok.Tozlatıcı olarak kaman 1 düşünüyorum.Kolay gelsin.

ladikli ve Hamdi Ayhan beğendi.
Eski 30-01-2013, 21:05   #3207
Ağaç Dostu

Alıntı:
chandler geç çiçek açıyor. İlkbahar donlarını atlatıyor. sadece sulamayı erken kesersek taze filizler pişkinleşir.Sonbahar tehlikesinide öyle atlatacağımı düşünüyorum.Uşak rakım 950 diken arkadaşlar var fena değil. 2-3 kg ceviz yerine 12 yaşında asgari 15 kg yeter.Buda ağaç başına 150 tl demektir.100 ağaç 15000 tl aylık bir emekli maaşı aradığımda zaten okadar.İri büyük kaman cevizleri bendede var.bazıları yavuz cinsi diyor.Kaman cevizinin hemen hemen her yerde olacağını tahmin ediyorum.İlkbahar donları vurmazsa.Ben chandler cevizine güveniyorum.Uşakta bir öğretmen arkadaş 4 yıl önce bazı yalova cislerini chandlere aşılattı. 4 yıllık aşı 12 yaşındaki cevizden fazlaydı.Kendi tesbitim. Pedroyu önermedi.içinde büzüşmeler oluyor diye. Birde en önemli sorun güneş yanıklığı. Bazen sıcaklık 40 c yi geçiyor ve meyveler kararıyor. Chandlerde böyle sorun yok.Tozlatıcı olarak kaman 1 düşünüyorum.Kolay gelsin.
Bilgi için tsk ederim bende ankara çubuk ilçesine diyeceğim 7 aydır hangi cins diedeceğime karar veremedim. Ankarada chandler olurmu bilmiyorum **** kaman 1 eki yim diyorum ama erken verim verir mi ve ne kadar verir bilmiyorum.sizce kaman tozlar mi chandler i kaman i ne toplayacak.kaman verimli mi onun verimi nasıl.

Eski 31-01-2013, 12:47   #3208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
tekrar olacak ama, ben bahçemi örnekleme yaparak kurmak istiyorum.önce bahçenin 2 dönümüne bölgede yetişebilecek çeşitlerden fidanlar (chandler,fernor,kaman,bilecik,şebin,maraş18,oğuzl ar) dikip 4-5 yıl sonra en iyi uyum sağlayan çeşitle ektiğim tohumları aşılayarak bahçemi kurmayı planlıyorum..

ancak, diyelim ki kamana karar verdim aşı yapacağım kalemleri aşı için oluşturulmuş anaç bahçelerden mi almam lazım? daha önce kendi bahçeme diktiğim kamanlardan ya da çevredeki başka bahçelerden alıp aşılasam ağaçalrım orjinal kaman olur mu? olsa da verimi falan aynı özellikleri gösterir mi?

ayrıca, tohumların da kaman mı olması gerekir?
tohum ne olursa olsun hangi çeşitle aşılanıyorsa o çeşit olur diye bir çok yerde okudum..bunun istisnası olabilir mi ya da kısmen oluşacak ağaç, tohum çeşidi ile aşılanan çeşit özelliklerini beraber gösterebilir mi?

ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2013, 13:59   #3209
Ağaç Dostu

Tohumdan ekip sonradan aşı yapılacak ise bahçenizin toprak yapısına benzer ve yörenizdeki iyi gelişmiş yerli cevizlerden tohum alırsanız anacın kök yapısıda bahçenize daha iyi uyum sağlamış olur.
Aşı kalemlerini ismine doğru cins olduğundan emin olduğunuz 3-4 yıllık ceviz ağaçlarından alabilirsiniz.
kolay gelsin.

Düzenleyen ykaya194 : 31-01-2013 saat 19:50
Eski 31-01-2013, 19:46   #3210
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bilgi için tsk ederim bende ankara çubuk ilçesine diyeceğim 7 aydır hangi cins diedeceğime karar veremedim. Ankarada chandler olurmu bilmiyorum **** kaman 1 eki yim diyorum ama erken verim verir mi ve ne kadar verir bilmiyorum.sizce kaman tozlar mi chandler i kaman i ne toplayacak.kaman verimli mi onun verimi nasıl.
KSÜ de Mehmet sütyemez hocanın çalışmasında chandler ve kaman 1 erkek-dişi çiçek eşleşmesi var. Birbirlerini tozluyorlar.Ben link vermesini bilmiyorum.Bazı siteler kaman 1 in verimli olduğunu yazıyorlar.Kaman 1de geç çiçekleniyor. Bizim topraklara adapta olur diye düşünüyorum.

ejder01 ve ladikli beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024