agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-11-2012, 02:16   #2881
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
Mesela benim köyümde nar, antep fıstıgı, fındık,incir yetişiyor benim bahcemde de agırlık chandler var şimdi ben buna dayanarak ankara da chandler olur diyebilirmiyim.. sadece Ankara /beypazarı kendi köyümde olur eger gereken özen gösterilirse hatta eger yeri çukurdaysa belkide olmaz denemek lazım ..
mesela sulamayı kesmezsin zamanında ,temmuz agustosta verirsin gübreyi agacın donar kasımda aralıkta ondan sonra falan yerde falan cins dondu dersen dogru olur mu...

nogaifatih ve ncp1963 beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 12:59   #2882
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2007
Kaybettiğimiz fidanların yerine tohumlukları ektik. bir avuç en az bir yıl beklemiş keçi gübresiyle toprağı karışıtırıp ikişer adet aralarında 25 cm mesafe kalacak şekilde ekim yapıldı.

Tohumlukları Bilecik çeşidi olarak karar verdik. Seneye ağustos ta Chandler ve Franquette olarak aşılatıp önümüze bakacağız.

Safranlı ve ncp1963 beğendi.
vasces Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 13:50   #2883
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Sn Vasces,
tohumlukları nezaman dikiyorsunuz. Dikim için en uygun ay hangisi? Bu arada göz aşısı hangi ay yapılabiliyor?

permakültür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 14:06   #2884
Ağaçsever

eko35's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2012
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın bozy, kalem aşı derken sanırım ingiliz aşısından bahsediyorsunuz, söyleminizde haklılık payı var buna benzer kurumalar benimde gözüme zaman zaman takılıyor, nedeni ise aşının ingiliz ya da göz aşısı olmasından değil, bazı fidancılar sökülmesi gereken aşı bantlarını üşenip sökmüyorlar ve bantın altındaki kabuk banttan dolayı nemli yaş kalıyor kabuğun deform olmasına sebep veriyor.
Sayın Lilium hocam bende geçen hafta Balıkesir'den 150 adet chandler fidanı aldım ingiliz aşılı tüplü komşularımla beraber toplam 950 fidan aldık. Fidanları satın aldığımız kişi aşı bağlarını almamazı onların kendisi kopup düşeceğini söyledi bu doğrumudur, şayet doğru değilse bağları nezaman almamız gerekir.cevabın için şimdiden teşekkür ederim.

eko35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 16:05   #2885
Yeni Üye

Sn. Permakültür,

tohumlukları ektik, bu zamanların en uygun zaman olduğunu söylediler. Toprağın tavında olduğu ve yağışın olmadığı bu haftalarda ekmenizi öneriyorum.

Göz aşısı ağustos ayında, eğer bulamazsak kalem aşısını mart ayında düşünüyoruz.

Saygılarımla

Eski 28-11-2012, 16:32   #2886
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
6.yıl 1 ağaç-5kg
200 ağaç*5kg=1000kg
1000kg*6tl =6000tl
masraf =4000tl
kazanç =2000tl

8.yıl 10kg
200*10 =2000kg
2000*6tl =12000tl
masraf =5000tl
kazanç =7000tl

10.yıl 15kg
200*15 =3000kg
3000*6tl =18000tl
masraf =5000tl
kazanç =13000tl

15.yıl 30kg
200*30kg =6000kg
6000*5tl =30000tl
masraf =6000tl
kazanç =24000tl

arkadaşlar sizce gerçekleşebilir hedef mi....

Düzenleyen ladikli : 29-11-2012 saat 14:42
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 16:56   #2887
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Sayın Lilium Selahattin beyle tanıştık,yakında kedisiyle belirttiğiniz konularda tekrar görüşeceğiz. Teşekkürler.

Lilium beğendi.
derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 16:58   #2888
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-04-2012
Sayın Ladikli sizin hesabınız evdeki hesap.....

mrduran beğendi.
derdin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 21:42   #2889
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derdin Mesajı Göster
benim hesabımda pek abartı yok,adamlar 10 yaşında 100kg ceviz yazmışlar..ben 10 yaşında 15kg diyorum normal değil mi sizce..iyi bakımla olur yani..sn.lilium 14 yaşındaki 2 yalova ağacından 70kg aldığını söylemişti demek ki yabancı çeşitlerde bundan fazlası da alınabilir..

Eski 28-11-2012, 23:10   #2890
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko35 Mesajı Göster
Fidanları satın aldığımız kişi aşı bağlarını almamazı onların kendisi kopup düşeceğini söyledi bu doğrumudur, şayet doğru değilse bağları nezaman almamız gerekir.
Ya arkadaşlar zaman zaman böyle mesajları gördükce daha doğrusu böyle fidancı sözleri duydukca inanın ağzım burnum yamuluyor, (ne demek istediğimi anlamışsınızdır)

Yahu bir fidancı böyle bir cümle nasıl kurar anlamıyorum,

Aşı bağının görevi aşı tutuncaya kadar aşının hava almamasına ve biraz mukavemet kazanmasını sağlamaktır, başka bir görevi yok.

Belki mukavemetsiz bir bant ya da güneşe sıcağa karşı maruz kalınca deforme olabilen bant kulanılıyor olsada ki, (sanmıyorum) güneş sıcak görmeyeceği düşünülerek bantların aşı tuttuktan sonra sökülmeleri gerekir, sökülmediğinde bantın altındakı yeşil kabuk deforme (Kuruma)oluyor aşıyı boğma yapabiliyor.

Aşı tuttuktan sonra bantın zarardan başka hiç bir faydası yok.

eko35 ve Zeyno waffle beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2012, 23:19   #2891
Ağaç Dostu

Tarımsal ürünlerde ancak masrafları onceden hesap edebilirsiniz...kazanc ancak mahsul satılıp para cebe konunca olabilir..Önceden yaptıgınız hesaplar cok büyük oranda hayal kırıklıgı demektir.. Zaten bu evdeki hesaplar önceleri bahce kurulmasına sebepken sonradan da kurulan bahcelerin terkedilip heba olmasına en büyük sebeptir .. Şahsi kanaatim defalarca yazdım ama önceki yazılanlar genellikle okunmuyor yine yazayım sadece kazanc hesabıyla bu işe girişenler bence daha kazançlı işler bulabilirler...

ncp1963 beğendi.
Eski 29-11-2012, 07:59   #2892
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
Tarımsal ürünlerde ancak masrafları onceden hesap edebilirsiniz...kazanc ancak mahsul satılıp para cebe konunca olabilir..Önceden yaptıgınız hesaplar cok büyük oranda hayal kırıklıgı demektir.. Zaten bu evdeki hesaplar önceleri bahce kurulmasına sebepken sonradan da kurulan bahcelerin terkedilip heba olmasına en büyük sebeptir .. Şahsi kanaatim defalarca yazdım ama önceki yazılanlar genellikle okunmuyor yine yazayım sadece kazanc hesabıyla bu işe girişenler bence daha kazançlı işler bulabilirler...

ben sadece aklımdan geçenleri foruma aktarmak sizlerinde fikirlerini almak istedim..
20-30 ağaç dikip,kendi ihtiyacımı karşılarım,eşe dosta dağıtıp birazda satar masraflarımı karşılarım diye düşünülse dediğiniz doğru ama 10 dekar 50 dekar 100 dekar bahçe kurup da amaç para kazanmak olmayıp da de ne olabilir sizce..kazanç sağlanabilecek başka işler de vardır mutlaka,önemli olan severek yapabileceğiniz işten kazanmak..ben bağ bahçe havyancılık işlerini sevdiğimden tarımdan ek gelir elde etmeye ve emekli olduğumda da(daha 30 yıl var ama olsun) tamamen bu işlerle uğraşmak için ceviz yetiştirmek istiyorum..
abartı hayal edip sonra da hayal kırıklığına uğramak istemem ****** ama ne kadar kazanabileceğimi düşünmek buna göre de yatırım yapmak da normal birşey sanırım..

juglandales ve ncp1963 beğendi.
Eski 29-11-2012, 08:11   #2893
Yeni Üye

Sayın Ladikli,

Biz toplamda 5 kişi 130 dekarda (27 dekarı henüz 1 yaşında), 8x4 dikim chandler+Franquette cinsiyle başladık 2 sene önce. Fizibiliteyi hazırlarken bize verilen uçuk rakamlara pek aldanmadık. 10 yaşında 100 KG diyenler oldu, gösterin örnekleri dediğimizde yurtdışında öşyle böyle dendi bu çeşitler için. Ama gözümle 8-9 yaşında pedro larda ortalama 45 kg alan bir amcayı gördüm Şarköy tarafında. İşin acı tarafı bu bahçeyi tohumdan ekip hazırlayan bu amcanın bahçe resimlerini bugün bilindik kitabını okuduğunuz bir şahsın sanki amcanın bahçesini kurmuş gibi kitabında izinsiz sergilemiş olduğunu da anladık.

Ben minimum gelirle (söz gelimi 5 TL) ve minimum kg larda hesap yaptım. Giderleri de her yıl %10 artacak şekilde hesapladım.

Biz İstanbul'da ikame ediyoruz ve çalıştırdığımız işçi ve akrabalarla işi takip ediyoruz.
50 dekar için
1. yıl : 16 bin TL harcadık. (Kışın Leonardit, baharda yine leonardit, yazın belli aralıklarla sıvı köklendirici (organik madde yönünden zengin) kullandık)
2.yıl : 20 bin TL harcadık. (Kışın leonardit, baharda fidan başı 300 gr yine leonardit kullandık, sıvı leonardit ise önceki seneye göre 1/4 az kullandık)

Bu harcamalara çapa işçilikleri, traktör sürümleri, ilaç, bordo bulamacı, yol gidiş geliş, traktör, rotovatör bakım maliyetleri, arıza vs masraflarını da dahil ettim. Kaldı ki bunlar da karşılaşacağınız giderlerden. (Traktör ve ekipmanınız yoksa bunları da ilk yatırım maliyeti olarak düşünmek zorundasınız)

İşçilik ve yol masraflarını düşerseniz %30-35 daha düşük hesaplayabilirsiniz.

Fazla sulamadan (Kil oranının biraz yüksek olduğu alanlarda kök kesmesi) ,yanlış gübre veriliş şekillerinden, işçi hatalarından ve tüplü fidanların kötü kalitesinden dolayı %35 den fazla kaybımız oldu. Bu %35 kayıptan sonra tohumdan ekmeye karar verdik. Geçtiğimiz hafta bu işlemi tamamladık ve yeni çalışanlarımızla anlaştık. Önümüzdeki sene daha az hata ve kayıpla nasıl giderizi araştırmaya koyulduk.

Başlangıçta hesapladığımız giderler hemen hemen karşımıza çıktı her sene bu rakamlara %10 ekliyoruz. Gelirler tarafı da tam muamma. Yurtdışı kaynaklarında gerçekten bu çeşitlerden verim alanlar arasında 6 yaşında 10 KG diyen var, 10 yaşında 40 KG diyen var, 30 KG diyen var. İklim, toprak , doğru bakım, zamanında müdahale verim faktörünü etkileyecek etkenler gibi görünüyor. Ancak ben Türkiye'de Chandler dan şu kadar verim alıyorum diyeni daha görmedim maalesef. İlk dikildiği sene ve bu sene meyveleri topladık (birer tane gösterdi toplam sayının yaklaşık %50 si).

Doğa sevdamdan dolayı bu işe soyundum ve elimden geldiğince okuyup, araştırıyor ve işi bilenlere soruyorum. Ancak şu ana kadar gördüğüm inanılmaz bir bilinçsizlik, ezber, ticari kazanç elde etme çılgınlığıyla insanların kafasının bulandırıldığı. Buradaki gönül dostları ve bilinçli araştıran kişiler de olmasa halimiz hepten haraptı. Doğruyu yanlışları görerek bulmaya çalışıyoruz maalesef. Buradan bir araştırma enstitüsünde saygı duyduğum ve ismini veremeyeceğim, seleksiyon çalışmalarında bulunmuş bir zatın sözüyle cümlelerimi sonlandırıyorum. "Yurtdışında yaptığımız gezilerde ceviz konusunda yaptığımız çalışmaları ve programları paylaştığımızda ve kendilerinin iş yapış şekillerini gördükten sonra 25 senedir yaptığımız şeylerin birçoğunun bugün yanlış olduğunu anlamış olduk" demesi aslında Türkiye'de bu işlerin nasıl yürüdüğünün ispatı.

Saygılarımla

Eski 29-11-2012, 08:53   #2894
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derdin Mesajı Göster
sizin çarşıdaki hesabınızı okuyabilme şansımız varmı peki ???

Benim evdeki hesabımda şöyle

7 yaşında ağaç başı 10 kg, kabuklu kg fiyatı 3 dolar

masraflara gelince ( bunlar çarşı kısmı)

yılda minumum iki kere yabani otlara karşı işleme yapılıyor kazayağı 5 cm kadar derinden 1 dekar 2X15 TL

elektrik parası tüm yıl boyunca ev ve kuyu dahil 70 dekar için 485 TL

kimyasal gübre toplam 630 tl verdim diye hatırlıyorum

bu yıl henüz ilaçlama yapmadım yakın tarihte bordo bulamacı atacağız

hayvan gübresi takviyesi yapacağız yıllık minumum 1000 TL harcarız

ladikli beğendi.

Düzenleyen ncp1963 : 29-11-2012 saat 09:26
ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 09:11   #2895
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
sayın vasces elinize sağlık...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 09:40   #2896
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
tüm üyelere saygılar... yaklaşık 4 ay önce bir mesaj yazmıştım edirne uzunköprü de sipahi köyündeki tarım bakanı mehti ekerin yiğeninin 1200 dönüm ceviz bahçesi kurulumu ile ilgili.
Burayı işleten kişi mesaj atarak tarım bakanıyla uzaktan yakından alakalarının olmadığını kulaktan duyma sözlere inanarak böyle bir platforma keşke yazmasaydınız diyerek sitem etmişti.
Şimdi burada o yanlışımı düzeltmek istiyorum kişi **** kişilerden de konu ile ilgili özür diliyorum.

mrduran ve kamkat38 beğendi.
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 09:46   #2897
Ağaç Dostu

Deneyimim

Merhaba Arkadaşlar,

Madem maaliyetler konuşuluyor bende deneyimimi paylaşmak isterim. 10 +5 dekar olmak üzere iki tarlama 300 chandler + 25 franquatte diktim. Dikimi 8X6 m olarak yaptım.(8X8 nin en ideal olduğunu düşünüyorum)

Özellikle kırılım detayınıda veriyorum, belki bu işe başlıyacak arkadaşlarımıza referans olur.

15 dekar 320 ağaç için cebimden çıkan 27,000 TL. Tabi bundan sonraki yıllar sadece bakım masrafı olacak, şu an için tam kestiremesemde yıllık minimum 1,000 - 1,500 TL yi bulacaktır.

Agaç verimlilikleri ile ilgili internette çok farklı bilgiler mevcut. Gözümle gördüğüm chandler/pedro bahçesinde 6 yaşındaki ağaç verim 7 kg iken 7 yaşındaki ağaçta 10-11 kg idi. Benim kendi bahçemle ilgili beklentimde benzer.Daha ilerleyen yıllarda neler olur bilemem tabi?

Umarım başarılı olur ve bende emeğimin karşılığını alarak bu verimliliklere ulaşırım.

Bu işe başlıyacak arkadaşların öncellikle toprakla uğraşmayı sevmesi gerekiyor, aksi takdirde bir çileye dönüşebilir. Ben hafta içleri mesaili çalışıp, hafta sonları önemli bir vaktimi eşimle bahçemize ayırıyorum. Ama ikimizde bundan çok zevk alıyoruz.

HARCAMALAR ÖDENEN
15.07.2012 TOPRAK ANALİZİ TL 90.00
08.08.2012 320 ADET FİDAN TL 3,840.00
09.09.2012 TARLA KROKISI TL 300.00
09.09.2012 HAYVAN GÜBRESİ TL 50.00
09.09.2012 MAZOT TL 30.00
09.09.2012 ÇİT TL 10,500.00
09.09.2012 ÇKS KAYIT TL 60.00
09.09.2012 SU YERINE BAKTIRMA TL 100.00
28.09.2012 Kükürt + Gübre TL 320.00
07.10.2012 Kepçe Ücreti TL 500.00
12.10.2012 Leonardit+gübre TL 180.00
14.10.2012 Fidan Taşıma ücreti TL 500.00
14.10.2012 MAZOT TL 150.00
06.11.2012 Sondaj Arama ruhsatı TL 500.00
12.11.2012 Sondaj için su çekme, kepçe,mazot TL 300.00
17.11.2012 Mazot + kepçe TL 105.00
17.11.2012 Sondaj Kazım ücreti + pompa+ pano TL 6,900.00
20.11.2012 Sondaj Kullanım Ruhsatı TL 400.00
TEDAS ELEKTRIK (tahmini) TL 2,000.00
TL 26,825.00

bozy ve Zeyno waffle beğendi.
Eski 29-11-2012, 10:22   #2898
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vasces Mesajı Göster
Ben minimum gelirle (söz gelimi 5 TL) ve minimum kg larda hesap yaptım. Giderleri de her yıl %10 artacak şekilde hesapladım.
Çok doğru

Alıntı:
50 dekar için
1. yıl : 16 bin TL harcadık. (Kışın Leonardit, baharda yine leonardit, yazın belli aralıklarla sıvı köklendirici (organik madde yönünden zengin) kullandık)
2.yıl : 20 bin TL harcadık. (Kışın leonardit, baharda fidan başı 300 gr yine leonardit kullandık, sıvı leonardit ise önceki seneye göre 1/4 az kullandık)
Benim de harcamalarımı dekara oranlarsanız benzer rakamlar çıkıyor. 20 bin belki alet ekipman arızalarından dolayı çok olmuş.. Seneye düşer umarım.

Alıntı:
Fazla sulamadan (Kil oranının biraz yüksek olduğu alanlarda kök kesmesi) ,yanlış gübre veriliş şekillerinden, işçi hatalarından ve tüplü fidanların kötü kalitesinden dolayı %35 den fazla kaybımız oldu. Bu %35 kayıptan sonra tohumdan ekmeye karar verdik. Geçtiğimiz hafta bu işlemi tamamladık ve yeni çalışanlarımızla anlaştık. Önümüzdeki sene daha az hata ve kayıpla nasıl giderizi araştırmaya koyulduk.
Süper.. işte bunları yazalım.. Kimse bu kayıpları hesaba katmıyor. Hala daha 400 ağaç x 10 kilo filan gibi gidiliyor. İşçilik kalitesi, kayıplar, don zararları, domuz zararları, vs. vs. bunların hepsi Türkiye'de tarımın gerçekleri.

Alıntı:
İklim, toprak , doğru bakım, zamanında müdahale verim faktörünü etkileyecek etkenler gibi görünüyor.
Bal damlıyor..

Kolay gelsin Sn. Vasces. Bilinçli bir şekilde çalıştığınızı anlıyorum yazdıklarınızdan, umarım dilediğiniz gibi olur her şey.

Ç.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 10:34   #2899
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2012
Başlangıç ve planlama

Tüm üyelere saygılar dilerim. Çok uzun süredir formu diğer başlıklarla beraber ilgi ile izliyorum. Bende ilk kez yazıyorum. Gerçekten belirteyim, internetdeki en değerli gerçekçi bilgilerin ve paylaşımın bulunduğu yer burası olarak görüyorum. Faydalanmak isteyen herkesin farkındalığı arttığı bir gerçek. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, ayrıca bu konuda yalnız kalmadığınızı da hissediyorsunuz. Bu gerçekten çok güzel bir duygu.
Tekirdağ Saray bölgesinde 19 dönüme yakın bir yer almışdım. Bu günlerde altyapıyı hazırlamaya çalışıyorum. Bölge ile ilgili bulduğum her konuyu inceliyorum. Köylerin durumu, tarım şekilleri, toprak durumu, yer altı su durumu, köylülerin davranışları, meterolojik durumlar, arıcılık, mera ... gibi gidiyor. Profesyonel olarak araştırmacılığım burada da kendini gösterdi, öğrendikçe açlık artıyor.
Yaptırabildiğim analizleri yaptırdım. Daha sonra bu bilgileri de sunabilirim. Geçen hafta toprağı 7 li ile sürdük. Şimdi arazi yerleşimi üzerinde çizim yapıyorum, sonra kepçe ile delikleri açtırmam gerekiyor.
Ancak herkesin olduğu gibi aralıklar konusunda problemim var. Özellikle 8x4 uygulayanlar, ileride aradan birer ağaç kesmeyi mi düşünüyorlar. Eğer öyle ise bahçedeki ağaçların yarısını kesmeleri gerekir. Para kazanmak amacı ile o kadar genç ağaç kesilebilirmi insan daha sonra nasıl rahat uyur. Canşlıyı yok etmek, bu vicdansızlık gibi geliyor. Ancak bilmediğimiz başka bir yöntem mi var. Sürekli budama ile girişim sınırlanabilirmi?
Bu aşamayı içim rahat olarak geçemedim. 8x8 yerine 7x7 sayıyı arttırmak adına daha uygun olabilirmi? 7x7 yi mi tercih edeyim. 7x7 ye destek varmı?
Chandler yapı olarak daha bodur gibi duruyor. Yurtiçinde büyüklü olarak 10 yaşında olduğu belirtilmişdi, 20-30 yaşlarına doğru taç yapısı büyüklüğü hakkında bir bilgi varmı?
Saygılarımla.

servi-3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 10:47   #2900
Yeni Üye

Sayın Çamtepe yorumlarınız için teşekkür ederim.

O kadar çekilen sıkıntıyı 20 satırla anlatmak kolay gibi görünüyor ancak gerçekten maliyetleri hesaplarken kendimize karşı dürüst olmak zorundayız. Ben bu sıkıntıları yaşamadan önce "köylü neden fidan dikmez" diye kendi kendime sorardım ancak bu maliyetlerle köylünün (köylüden kastım tarım ziraati yapan tek ürün üzerine çalışıp yıllık geliri olan kişiler) başa çıkması imkansız. Dediğiniz gibi makine ekipman sıkıntılarından ve boru yatırımı vs gibi giderleri de kapsamış olabilir ama sonuçta karşılaşılacak sorunlar. Mesela damlama sulama sisteminin filtre, hortum sıkıntıları (traktör sürümünde kesilme, eğilme vs), su basma problemleri için kepçe çalışmaları, aldığınız ekipman için ödeyeceğiniz kredi veya borçlar, traktörde parça değişimleri, rutin bakımları da düşünmek gerekiyor.

- Aldığınız leonardit, gübre vs kalitesinden kaynaklı kayıplar, işçi hataları, en basitinden çapalama hataları (gövdeye, aşı altına verilen zararlar)
- kazık çakılırken fidana yakın çakılanlarda toprağın hava almasından kaynaklı 1,80 lik fidanların kaybı
- rüzgardan etkilenen fidanlar gibi bir çok etmen eklenebilir.
- Örneğin yeni dikilen fidanlarda tepe kesimi konusunu hiç denememiştik, geç öğrendik belki kaybımızı azaltabilirdi bu çalışma.

Ben moral bozukluğundan yıl içinde bunları burada paylaşmadım ama çok sorun yaşandı gerçekten. Mesela bu sene dikilen fidanlar (ocakta fidanların geç gelmesinden dolayı) özellikle kil oranının yüksek olduğu toprak tabakasında biriken sudan dolayı telef oldu. Kepçe drenaj için çalışırken 7-8 gelişmiş fidanı ezdi geçti.

Bunların bir çoğunda başında olmadığımız için belki sorunlar yaşadık ama forumda bir çok insan bu işi uzaktan takip ediyor ya da etmeyi düşünüyor. Toplam olumsuz etken içinde az görünen bu etmenleri de göz önünde bulundurmaları için yazdım. Yoksa bir çok kişi okurken "bu hata da yapılır mı" diyebilir ancak diğer arkadaşlar için önemli olacağını düşündüm.

Olumsuz tecrübeler elbette bizi yıldırmadı yolumuza devam ediyoruz, en azından gelişmiş fidanlarımızda meyve gördüğümüzde moral motivasyonumuz artıyor. Yeni tohumlarımızla bu umudumuz daha da yeşerecek inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 29-11-2012, 12:13   #2901
Ağaç Dostu

sn.vasces,ncp1963 ve permakültür sizlere çok teşekkür ediyorum..benim ve eminim bir çok kişinin de duymak istedikleri tam da bunlardı..
tekrar söylüyorum ben sadece aklımdan geçenleri kendimce hedeflerimi buraya yazdım..ben fidancı değilim fıdancı tanıdığım da yok insanlara umut aşılama gibi düşüncem de yok.(şu kadar ceviz dikerseniz şu kadar para kazanırsınız 10-15 yıl sonra köşeyi dönersiniz gibi şeyler söylemedim,uçuk rakamlar da yazmadım)

ama iyiki o şekilde yazmışım çok değerli arkadaşların tecrübelerini paylaşmalarına vesile oldum..diğer arkadaşlar da keşke yazılanlara ters cevaplar vermek yerine insanları kırmadan bu şekilde paylaşım yapsalar..

ncp1963 beğendi.
Eski 29-11-2012, 12:26   #2902
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
sn.vasces,ncp1963 ve permakültür sizlere çok teşekkür ediyorum..benim ve eminim bir çok kişinin de duymak istedikleri tam da bunlardı..
tekrar söylüyorum ben sadece aklımdan geçenleri kendimce hedeflerimi buraya yazdım..ben fidancı değilim fıdancı tanıdığım da yok insanlara umut aşılama gibi düşüncem de yok.(şu kadar ceviz dikerseniz şu kadar para kazanırsınız 10-15 yıl sonra köşeyi dönersiniz gibi şeyler söylemedim,uçuk rakamlar da yazmadım)

ama iyiki o şekilde yazmışım çok değerli arkadaşların tecrübelerini paylaşmalarına vesile oldum..diğer arkadaşlar da keşke yazılanlara ters cevaplar vermek yerine insanları kırmadan bu şekilde paylaşım yapsalar..
bu işlerle ilgili bir çok bilgi aslında var biz tekrar tekrar paylaşıyoruz ama olsun tekrar paylaşmakta bizi yormuyor

Kapama ceviz bahçesi (Kırşehir, Mucur)

ladikli beğendi.
Eski 29-11-2012, 12:29   #2903
Ağaç Dostu

Ben bu bahçeyi denizlide bu yaz gezdim. Bahçeyi orda çalışan işçi gezdirdi, yalan söyleme ihtimali vermiyorum. Bahçe chandler ve pedro karşıktı.

Bu yıl için 70 ağaçtan 1 ton civarı beklediklerini, geçen yıl ise (ağaçlar 6 yaşındayken) 70 ağaçtan 500 kg aldıklarını belirtiler. Tabi ağaçların üzerindeki cevizleri saymadım, ama eklediğim yakın çekim resimdeki gibi agaçlar ceviz doluydu.

İşçinin altını çizdiği çok önemli bilgi ise ağaçları çok sert budamalarına rağmen bu verimlere ulaşmış olmalarıydı. Maalesef ağaçları 4 dekara 8 X4 m dikmişler.

Bu hatalarını yeni kurdukları ve şuanda 3 yaşında olan bahçelerinde tekrarlamamışlar ve 8 X 8 dikmişler. (3 yaşındaki ağaçlarıda gayet iyi durumda, resim 3)

Bu arada damlama sulama sistemi ile yoğun şekilde gübreleme programları var, onunda resmini çekmiştim ekte bulabilirsiniz. Tabi ben olabildiğince organik gübre ile kendi ağaçlarımı yetiştirmeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

Eski 29-11-2012, 12:42   #2904
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
bu işlerle ilgili bir çok bilgi aslında var biz tekrar tekrar paylaşıyoruz ama olsun tekrar paylaşmakta bizi yormuyor

teşekkür ederim sn ncp1963 sizi yakından takip ediyorum zaten..sayfanızı da bir kaç defa okudum...
bahçe kurulum giderlerini az çok biliyorum sizlerin sayesinde,merak ettiğim kurulduktan sonra yıllara göre yapılan harcamalar,yaşanan zorluklar aksilikler falan...

Eski 29-11-2012, 12:58   #2905
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
teşekkür ederim sn ncp1963 sizi yakından takip ediyorum zaten..sayfanızı da bir kaç defa okudum...
bahçe kurulum giderlerini az çok biliyorum sizlerin sayesinde,merak ettiğim kurulduktan sonra yıllara göre yapılan harcamalar,yaşanan zorluklar aksilikler falan...
aksilik olmazsa olmaz

ama başa çıkılamayacak zorlukta yoktur.
bahçem yeni sayılır geçtiğimiz yaz yaptığım harcamalar kurulum masrafları ile karıştığı için bakım masraflarını net olarak ayırmam pek mümkün değil onu gelecek yıl net olarak söyleyebilirim.

misal seneye çeşitli gübrelerden (makro ve mikro element içeren) yaklaşık 1200 kg lazım bir yılda 1400 fidan için akisiliğin en büyüğü fidanlarınızın bazılarının kuruması olur diğerlerini aksilikten saymayın bile herşeyi telafi edersiniz ama bir fidanın kuruması size bir yıl kaybettirir. zamanın telafisi yoktur.

Eski 29-11-2012, 13:17   #2906
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sayfamız hızla mükemmele dogru ilerliyor
ülkem adına bu sayfaları görmek beni sevindiriyor

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2012, 14:22   #2907
Ağaç Dostu

Sayın Musculus,

Alınmadım, şüpheci yaklaşımınızı çok normal karşılıyorum. ****** yukarda arkdaşların yazdığı gibi ağaçların verimliliği sadece türe bağlı olarak değişmiyor. Toprak, iklim, bakım vs. bir çok etken var. Bu rakamları sadece insanlara fikir vermesi adına paylaştım. Sonuçta internette 10 yaşında 50kg ürün diye pazarlama yapan fidancılar var. Gerçekçi hedef ise sanırım 7 yaşında 8-9 kg, 10 yaşında ise 20 kg civarı olabilir kanısındayım. Tabi yine altını çizmek istiyorum toprak,iklim, bakım uygun olursa.

2. resim ilk resmin yakından çekilmiş hali. 7. yılında bir ağaç.

Eski 29-11-2012, 15:11   #2908
Ağaç Dostu

Sayin vascez tecrubelerinizi paylastiginiz icin tesekkurler.. benim 15 donum bahcemde en buyuk problem calisan isci bulmak ,her isimi kendim yapiyorum ve bahcem de yakin sayilir.. Sizin daha uzak biyerde cok daha buyuk yatirima girmeniz cok buyuk cesaret gercekten...Yabancilarin herseyde oldugu gibi isci konusunda da bizden daha fazla avantajlari var ..Allah yardimciniz olsun..

Safranlı ve aviator34 beğendi.
Eski 29-11-2012, 15:23   #2909
Ağaç Dostu

Sayin ladikli burada kimseyi kirmak kucuk dusurmek isteyen oldugunu sanmiyorum ben sahsim adina kendi kardesime ne anlatiyorsam buraya da onu yaziyorum .. ayrica sorunuz sayesinde de forumda cok guzel tartismalar oluyor ... kimsanin kimseyi tanimadigi ve sahsi olarak da bir garezi olmayacagi da bir gercek.. ben kendi adima ogrenmenin sonu olmayacagini ve herkesin herkesten ogrenecegi seyler oldugunu dusunuyorum..
Eger utanmadan, veya moral bozukluguyla ya da usenmeden buraya sorularimizi ve gercek tecrubelerimizi yazarsak forumun gercekten cok daha faydali olacagini dusunuyorum ..

Safranlı ve ladikli beğendi.
Eski 29-11-2012, 15:36   #2910
Ağaç Dostu

Sevgili forum uyeleri burada hararetle 8x4 dikim sistemini tartisiliyor ancak benim bildigime gore belirli bir sure sonra 8x6 dikilen fidanlari bile sokmek gerekiyor .. bununla ilgili okudugum makaleyi de bulup paylasacagim buradaki soylenen sey 8x4 ile kurulan bahcelerde bu maliyetin karsilanip karsilanmayacagi 8x6 da boyle bir tartisma yok cunku cikartilan fidanlar kendi maalityetlerini karsilayacak kadar kaliyor...
Yani 8x4 diktiren kisilerin aslinda bunlari da anlatmasi lazim..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024