agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni5569Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-12-2012, 07:58   #3001
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
aşı yapacak yaptıracak arkadaşlara, (daha önce yazıldıysa kusura bakılmasın),

kambiyum(aşıda kaynaşmanın sağlandığı bölge) aktivitesi dediğimiz bir şey var. Bu aktivite cevizde zayıf, bu yüzden anaçla kalemin daha fazla yüzeyinin birbirine değmesi tutma şansını artırır. Elmada erikte vs. kullanılan (T) aşının cevizde başarılı olmama nedeni budur.

Bir de yaşlılar genellikle şunu söyler. Her aşıyı yapıyorum cevizde tutturamıyorum, duymuşsunuzdur. Diğer meyvelere aşı yapılma zamanındaki sıcaklık ceviz için yeterli gelmiyor.
Sıcaklık 26-27 derecelerde iken ve birkaçgün devam ederse tutma şansı artıyor. nisan 15 mart sonu vs. diye tavsiye edilen durumlar havaların bu sıcaklıklara ulaştığı tarihlerdir. nisan 15 te aşıya niyetlendiniz diyelim, havalar çok serin gidiyorsa erteleyebilirsiniz. hava durumuna 3-5 günlük bakıp hareket edilebilir.

cupressus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 09:23   #3002
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Sayın cupressus yazdıklarınıza katılıyorum.Özellikle halk arasında öküz soğukları denilen 20-26 nisan arası hafta dikkate alınmalı.

Lilium ve ömür-uşak beğendi.
eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 12:20   #3003
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın cupressus, cümlelerine bende bir şeyler ilave edeyim.

Cevizde T aşının tutma olasılığı düşük, bu konuda bir kaç denemelerim olmuştur,

Belki biliyorsunuzdur, T aşının bir benzerini genç kalın dallarda uyguladım iyi sonuçlar aldım hepsi tuttu.

Çift ağızlı çakıyla genç normal kalınlıktaki dalların aşı yapılacağı yerin kabuğunu tamamıyla çıkarıyoruz, kalın dallarda ise alınan göz burayı kapatamıyor açıklık çok kalıyor o nedenle şöyle bir denemem oldu, Çift ağızlı çakıyla anacın kabuğunun yarısını kesiyorum Yani yüksük olarak çıkarmıyorum) sonra kabuğu dikey olarak kesiyorum kabuğu açıyor gözü koyuyorum, üst noktasıyla alt noktası anaca tamamıyla oturuyor (Resimde işaretli) çok da başarılı sonuçlar aldım.

Name:  Resim 075.jpg
Views: 2621
Size:  54.5 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 12:48   #3004
Ağaç Dostu

eko_'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2008
Sayın lilium sanırım bu aşı -I- aşı olarak adlandırılıyor.Aşı konusunda çok başarılısınız.

Lilium beğendi.
eko_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 12:53   #3005
Ağaçsever

cupressus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eko_ Mesajı Göster
Sayın lilium sanırım bu aşı -I- aşı olarak adlandırılıyor.Aşı konusunda çok başarılısınız.
iki cümleye de katılıyorum

Eski 10-12-2012, 14:08   #3006
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Name:  Resim%20075.jpg
Views: 1849
Size:  38.3 KB

Peki şu -ı- aşı'da !!! işaretli yerler neden kesik?

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 14:23   #3007
Ağaçsever

cupressus's Avatar

takılan gözün kanarındaki kabuk parçası o kısmın altına doğru sokuluyor. x ile işaretlenen yer kesilmezse kabuğun altına doğru girmez. (Takılan gözün yanlarında kabuk altında kalan, görünmeyen kısım var.)

juglandales ve mrduran beğendi.
Eski 10-12-2012, 14:55   #3008
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Koyulan gözün kabuğu şu şekilde alta giriyor.

Name:  resim.jpg
Views: 1798
Size:  53.4 KB

Ve gözün bu kadar alandan kaynama imkanı buluyor

Name:  Resim 075.jpg
Views: 1815
Size:  52.7 KB

Eski 10-12-2012, 19:08   #3009
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Sayın lillium bu sene ağustos ayında ilk kez yaptığım yama göz aşılarım 15 aşıdan 10 u tuttu yani yaprak sapları kendiliğinden düştü aşı bantlarını söktüm bu aşıların üst kısmında kalan anaç kısmını ne zaman nasıl kesmeliyim saygılar selamlar.

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 20:06   #3010
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
en ıyı saklama yontemı aşı kalemlerını bez veya onun benzeri bır çuvala koyup toprak altında saklayın.çok guzel saklanıyor ben denedım dolapta ıse ısıyı guzel ayarlaman gerekıyor yoksa aşı kalemının suyu yok oluyor buda halıyle aşının tutmamasını sağlıyor.en ıyı saklama yontemı toprağa gömerek saklamaktır.

bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2012, 23:03   #3011
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Bilecik ve şebin cinsi cevizler kıyı bölgeleri hariç her yerde yetişir deniyor okuduğum yazılarda. peki kıyı bölgesi denizden itibaren kaç m veya km olursa kıyı bölgesi oluyor? Benim ceviz bahçesinde bilecik ve şebin var.Denizle arasında kuş uçumu mesafe ile 3-4 km var yani baktığın zaman deniz görünüyor hava açık olursa. Bu durumda ben yanlış mı yapmış oluyorum? ilaveten, bahçe tekirdağ marmara ereğlisinde. bir yorum yaparsanız memnun olurum.

orion1988 beğendi.
DERİN SU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 00:35   #3012
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Sayın lillium bu sene ağustos ayında ilk kez yaptığım yama göz aşılarım 15 aşıdan 10 u tuttu yani yaprak sapları kendiliğinden düştü aşı bantlarını söktüm bu aşıların üst kısmında kalan anaç kısmını ne zaman nasıl kesmeliyim saygılar selamlar.
Aşılar tuttuktan sonra kesilen yerin kapanması için iklim müsait ise (Yani önünüzde bu yaranın kapanacağı zaman dilimi varsa) hemen kesebilirsiniz, (Resimde ki gibi ) Yoksa ilk bahara bırakınız.

Yapmış olduğum iki aşı tuttuktan sonra üst kısmını kestim, kırmızıyla işaretlediğim yerden de ilk baharda keseceğim.

Name:  Resim 043.jpg
Views: 1962
Size:  62.6 KB

Eski 11-12-2012, 09:14   #3013
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Aşılar tuttuktan sonra kesilen yerin kapanması için iklim müsait ise (Yani önünüzde bu yaranın kapanacağı zaman dilimi varsa) hemen kesebilirsiniz, (Resimde ki gibi ) Yoksa ilk bahara bırakınız.

Yapmış olduğum iki aşı tuttuktan sonra üst kısmını kestim, kırmızıyla işaretlediğim yerden de ilk baharda keseceğim.
Merhaba Sn Lilium,

Öncelikle aşı çalışmalarınızı bu kadar güzel yakın plan fotoğraflarla anlattığınız için teşekkürler.

Bir sorum olacak, yukarıdaki mesajda iki aşının tuttuğunu görüyoruz. Ancak ileride gelişimine göre bu Pedro sürgünlerinden birini teke indireceksiniz diye düşünüyorum. Çıkarma kararını verirken gereken koşullar nelerdir?

Teşekkürler, selamlar

Ç.

mrduran beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 10:51   #3014
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Aşıları koyduğum iki dalda eşit kalınlıkta muhtemelen aşılarda birbirine rakip olacak, ve dikkat ederseniz gözlerin ikisini de iç tarafa bakacak şekilde koymuşum, nedeniyse bunlardan biri ileride gidecek ama hangisi gidecek işte bunu önceden tespit etmek bizim elimizde değil o birazda ağaca bağlı. Liderliği alan kalır diğeri kesilir. Gözlerin iç taraflarda olması da gövdeye düzgünlük sağlamaktır, ileride bu gövde dümdüz olacak.

Muhtemalen fotoğrafa göre olan soldaki bize göre sağdaki liderliği alır düşüncesindeyim, sebebiyse fidanda daima daha dik olan liderliği alır, bu da nisan sonu mayıs gibi belli olur.

Eski 11-12-2012, 11:17   #3015
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Sn. Lilium o zaman burada "ikimiz bir fidanın liderlik için savaşan dallarıyız" hikayesini bizimle sürekli paylaşın, hangisi tahta çıkacak öğrenelim, merak ettim şimdi Muhteşem Ceviz dizisi oldu bu

eko_, orion1988 ve mrduran beğendi.
Eski 11-12-2012, 11:38   #3016
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın derin su kıyı bölgelerine yani denize yakın bölgelere yalova çeşitleri daha kolay uyum sağlar ve daha iyi verime yatar şebin ve bilecik karasal iklim görülen bölgelerde daha randımanlıdır.

eko_ beğendi.
goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 11:47   #3017
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
sayın lilium kırmızıyla işaretlediğiniz yerleri neden keseceğinizi anlayamadım.aslında kesmenize gerek yok.gerekli olan yerden kesmişsiniz zaten tekrar oradanda kestiğinizde cevizleriniz kuruma yapabilir.

goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 15:22   #3018
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Alıntı:
Sayın başbakanımız muhteşem sülümanı istemiyor, bizde muhteşem ceviz dizisine başlatalım. Ama sakal peçe nasıl koyacağız bilmiyorum feste ister mi acaba recep'e bir sorsak
Sakın sorma kardeşim ne olur ne olmaz. Kaz dağları gibi bahçen katledilir.

eko_ ve Lilium beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 17:18   #3019
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
1.)Leonardit, kükürt ve diğer gübrelerin tamamını harca mı karıştırayım yoksa yarısını harca karıştırıp yarısını çukurun en altına mı sereyim ?
Tamamını harca karıştırmanız bence daha mantıklı
2.)Fidanları dikerken yaptığım enzimleri can suyuna karıştırayım mı?
emzime agırlık verin ancak can suyuna katmanız oranlar çok olursa riskli olabilir subat 15 te bir sefer mart 15 te de bir sefer enzim veririsniz
3.)Fidanlar için 20şer lt can suyu yeterli olur mu ?
rahat rahat yeter
4.)Tepe budamasını 60 70 cmden yaparsam herek bağlamama gerek var mı ?
herek baglamak her zaman şarrtır (mümkünse tepe budamasına ihtiyaç olmayan kısa fidanları almalısınız tepe budamasına gerek olmaz ve daha saglıklı büyür)
5.) Son olarak dikerken Sim Derma, mikoriza mantarı ve kök kanseri için nogal kullandıktan sonra dua edip Allah'a emanet etmek dışında yapacağım birşey var mı acaba
Son olarak Rahman'a tevekkül etmeden önce imkanınız var ise malçlama şeklinde topragın üstünü ot,sap,saman,talaş,yaprak döküntüsü,çim artığı serebilirseniz çok güzel olur
birde fidanı kireç veya beyaz boya ile boyamalısınız
baharda da bordo vb klasık kuraları unutmamamk gerekir
hayırlı ve uğurlu olsun
gönlünüze göre olsun tebrik ederim.
[/QUOTE]

Sn. Safranlı cevabınız için teşekkür ederim, söylediklerinizi dikkate alacağım. Ancak fidan boyu konusunda kafama takılan birşey var. Bu soruyu siz dahil tüm arkadaşlara sorayım. Fidanları alırken tepe budaması yapmamak için kısa fidanlar almam, fidanların gelişmesi için daya iyi mi olacak doğru mu anlamışım ? Mesela kaç cm olmalı ve iyi bir fidanın özellikleri nelerdir ?

dadaşım beğendi.
hasan_ka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 17:31   #3020
Ağaç Dostu

Sn. Rise Com'a ve Sn. Çamtepe sizlere de cevaplarınızdan ötürü teşekkür ederim. Peki bu malçlama konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir ? Mesela her yaprak ve talaş malçlama için uygun mudur ? Geçenlerde marangozun birinden 15 çuval kadar çam kabuğu aldım. Ayrıca belediyemizin ağaç dal ve yapraklarını döktüğü yerden de 15 çuval kadar çam ibresi topladım (hepsi tam kurumamış durumda). 30 çuval kadar daha toplayıp çam kabukları ve biraz da talaş ilave edip malç yapmayı düşünüyorum. Bu malça aynı mekandan diğer ağaç yaprakları toplayıp karıştırmamın bir mahsuru var mı ? Hastalık, zararlı bakteri vb gibi zararlıları bahçeme taşımaktan korkuyorum o yüzden siz değerli forum üyelerine sormak istedim.

mrduran beğendi.
Eski 11-12-2012, 18:49   #3021
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Malç başlıklarını okumanızı tavsiye ederim.

Çam kabuğu ve talaşı asidik olmalarından ötürü tercih edilmemektedir.
Eğer elinizde talaş ve yaprak varsa biraz da yeşil malzeme katıp kompost yapmanızı tavsiye ederim.

Organik Malç'ın mucize oluşumları.

Eski 11-12-2012, 20:34   #3022
Ağaç Dostu

Malç başlığını okumuştum Sn. Çamtepe. O konuda çam talaşı için reçineli olduğu için malçlamada tavsiye edilmemiş ben de kavak talaşı kullanmayı düşünüyordum. Kompost için önümde daha zaman var elimdeki 40 çuval çam kabuğu ve ibresini malç olarak kullanacaktım. 450 fidana yetmeyeceğini düşündüğüm için talaş ilave edeyim demiştim olmaz derseniz onun yerine saman da ilave edebilirim. talaş ucuz olduğu için talaş kullanmak daha mantıklı gelmişti

mrduran beğendi.
Eski 11-12-2012, 21:53   #3023
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2012
Alıntı:
Sayın cupressus, cümlelerine bende bir şeyler ilave edeyim.

Cevizde T aşının tutma olasılığı düşük, bu konuda bir kaç denemelerim olmuştur,

Belki biliyorsunuzdur, T aşının bir benzerini genç kalın dallarda uyguladım iyi sonuçlar aldım hepsi tuttu.

Çift ağızlı çakıyla genç normal kalınlıktaki dalların aşı yapılacağı yerin kabuğunu tamamıyla çıkarıyoruz, kalın dallarda ise alınan göz burayı kapatamıyor açıklık çok kalıyor o nedenle şöyle bir denemem oldu, Çift ağızlı çakıyla anacın kabuğunun yarısını kesiyorum Yani yüksük olarak çıkarmıyorum) sonra kabuğu dikey olarak kesiyorum kabuğu açıyor gözü koyuyorum, üst noktasıyla alt noktası anaca tamamıyla oturuyor (Resimde işaretli) çok da başarılı sonuçlar aldım.

Eklenti 352938
sn.lilium size akıl vermek haddime değil fakat bu gün öğrendiğim bir şeyi paylaşmak istedim yama göz aşısında gözün yandaki kabuklarını anacın kabukları içine sokmayıp her iki yandan kibrit çöpü kadar mesafe bırakılır ki gözün kaynaması daha iyi olsun bu benim öğrendiğim değerli yorumlarınızı bizden esirgemezsiniz inşaallah...

Zeyno waffle beğendi.
cetiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 21:58   #3024
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Malç başlığını okumuştum Sn. Çamtepe. O konuda çam talaşı için reçineli olduğu için malçlamada tavsiye edilmemiş ben de kavak talaşı kullanmayı düşünüyordum. Kompost için önümde daha zaman var elimdeki 40 çuval çam kabuğu ve ibresini malç olarak kullanacaktım. 450 fidana yetmeyeceğini düşündüğüm için talaş ilave edeyim demiştim olmaz derseniz onun yerine saman da ilave edebilirim. talaş ucuz olduğu için talaş kullanmak daha mantıklı gelmişti
İbreler olabiliyor diye biliyorum. Talaşı için iyi şeyler duymuyorum

Zeyno waffle beğendi.
Eski 11-12-2012, 22:40   #3025
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetiner Mesajı Göster
sn.lilium size akıl vermek haddime değil fakat bu gün öğrendiğim bir şeyi paylaşmak istedim yama göz aşısında gözün yandaki kabuklarını anacın kabukları içine sokmayıp her iki yandan kibrit çöpü kadar mesafe bırakılır ki gözün kaynaması daha iyi olsun bu benim öğrendiğim değerli yorumlarınızı bizden esirgemezsiniz inşaallah...
Her ne kadar kabuk üst üste gelse de Bunda da o boşluk kalıyor. Ayrıca o boşluklar kaynamadan önce ağaçın suyunun akabilmesi için, bu akma esnasında da kaynama olup kabuğa dönüşüyor.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 11-12-2012, 22:48   #3026
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goksal Mesajı Göster
tekrar oradanda kestiğinizde cevizleriniz kuruma yapabilir.
Neden kuruma yapacağını açıklarsanız daha yararlı olursunuz.

O kadar bir budakta bırakılmaz.

orion1988 beğendi.
Eski 12-12-2012, 00:01   #3027
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
İbreler olabiliyor diye biliyorum. Talaşı için iyi şeyler duymuyorum
Aynı şeyleri duydum ben de kavak talaşı kullanayım dedim Benim asıl aklımı karıştıran şey bahçedeki yaprakları hastalık vs taşıma ihtimalinden ötürü toplayıp yakmamız gerektiği söyleniyor. Ama başka ağaçların yaprağıyla malç **** kompost yapmamız söyleniyor. Bu olay sadece ceviz için mi geçerli ? Eğer değilse yaprakları toplayıp malç **** kompost yapsak olmuyor mu? Sorum saçma olabilir cahilliğimi mazur görün

Eski 12-12-2012, 08:45   #3028
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sn. Safranlı cevabınız için teşekkür ederim, söylediklerinizi dikkate alacağım. Ancak fidan boyu konusunda kafama takılan birşey var. Bu soruyu siz dahil tüm arkadaşlara sorayım. Fidanları alırken tepe budaması yapmamak için kısa fidanlar almam, fidanların gelişmesi için daya iyi mi olacak doğru mu anlamışım ? Mesela kaç cm olmalı ve iyi bir fidanın özellikleri nelerdir ?[/QUOTE]

bence dalı olgunlaşmış ve kısa olan (en fazla 50 cm)fidan makbuldur
aslında ben tohumdan ekmeden yanayım bunuda biliyorsunuz sorunuza binaen yazdım

mrduran beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 08:47   #3029
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_ka Mesajı Göster
Aynı şeyleri duydum ben de kavak talaşı kullanayım dedim Benim asıl aklımı karıştıran şey bahçedeki yaprakları hastalık vs taşıma ihtimalinden ötürü toplayıp yakmamız gerektiği söyleniyor. Ama başka ağaçların yaprağıyla malç **** kompost yapmamız söyleniyor. Bu olay sadece ceviz için mi geçerli ? Eğer değilse yaprakları toplayıp malç **** kompost yapsak olmuyor mu? Sorum saçma olabilir cahilliğimi mazur görün
ceviz yapragı komposta pek uygun gelmiyor diye biliyorum

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 09:59   #3030
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Sn. Safranlı cevabınız için teşekkür ederim, söylediklerinizi dikkate alacağım. Ancak fidan boyu konusunda kafama takılan birşey var. Bu soruyu siz dahil tüm arkadaşlara sorayım. Fidanları alırken tepe budaması yapmamak için kısa fidanlar almam, fidanların gelişmesi için daya iyi mi olacak doğru mu anlamışım ? Mesela kaç cm olmalı ve iyi bir fidanın özellikleri nelerdir ?
bence dalı olgunlaşmış ve kısa olan (en fazla 50 cm)fidan makbuldur
aslında ben tohumdan ekmeden yanayım bunuda biliyorsunuz sorunuza binaen yazdım[/QUOTE]

Keşke tohumdan ekip aşılayacak kadar bilgim ve zamanım olsa. Mecbur fidan alıp dikeceğim en fazla 1 mt boya kadar olan fidanlardan alırım artık. Bu sene fidanlar çok fazla gelişmiş,fidancım aşıdan itibaren 3 mt boy atan fidanlar olduğunu söylüyor. Bu yaprak kullanmama da cevize has birşey demek ki. Diğer ağaçların yaprağını alıp kompostta kullanabiliriz öyle mi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024