agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1013Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-06-2014, 09:22   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Azminiz müthiş. Sizi gönülden kutluyorum.

İnsan seçmedeki maharetiniz devam ettikçe Allahın izniyle sizi kimse tutamaz...

jinekolog1959 beğendi.

Düzenleyen hosseda : 10-06-2014 saat 13:57
hosseda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2014, 13:12   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Tebrik ederim, mükemmel bir yazı olmuş. Bu kadar emek verdiğiniz ceviz bahçenizin beklenenden daha kısa bir zamanda emeklerinizi boşa çıkarmayacağını düşünüyorum. İşi şansa bırakmamışsınız. Ceviz bahçesi içinizdeki yazarlık ruhunu da ortaya çıkarmış. Bu bahçe güzelleştikçe kimbilir daha neler yazarsınız?

jinekolog1959 beğendi.
Ceviz48 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2014, 13:14   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2013
keyifle okudum .Bol ürünler dilerim

jinekolog1959 beğendi.
ceviz.biz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2014, 18:12   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın jinekolog1959, bahçenizi hazırlama aşamasında ve daha öncesinde çok emek vermişsiniz. Bu emeğinizin karşılığını alacağınıza inanıyorum.

Sizinle ağaçlarımınız çeşidi aynı. Bizim bahçemizin bir tanesi Fernor ile kuruldu ve ağaçlar 3. yazlarına girdiler. Fernor'la ilgili, bu güne kadar oluşan gözlemlerimi sizinle paylaşmak isterim.

-Fernor çeşidi genel olarak dik gelişen bir yapıya sahip.

-Antraknoz ve bakteriyel yanıklık belirtisine hiç rastlamadım.

-Ağaçları güçlü ve hızlı gelişim göstermekte.

-Ağaçtaki erkek çiçekler ancak 3. yazında tek tük oluşmaya başlıyor.

-Budamalarını %35-40 civarı geri kesim olarak yapmak yeterli. Sert budarsanız aşırı gelişip çıplaklaşıyor.

-Chandler ya da Pedro gibi geriye doğru bütün gözlerini patlatamıyor. Nasıl budarsanız budayın, azman şekilde gelişen bir ağaç olduğu için, dalların dip kısımlarında mutlaka %20 civarı bir çıplaklaşma oluşuyor.

-Çıplaklaşma eğilimli bir ağaç olduğundan dolayı, ana yan dalllarını 3 yerine 4 tane bırakmakta fayda var. Böylece ağacın aşırı büyüme eğilimini dengelemiş olursunuz.

-Vejetasyon süresi diğer yabancı çeşitlere göre 15-20 gün daha kısa.

-Meyve gözü oluşumu yeterli seviyede.

formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2014, 18:25   #65
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Sayın Formullaone

Paylaşımınız için çok teşekkürler. Siz benden iki yıl önde gittiğiniz için daima sizden öğreneceğim bir şeyler olacak.

formullaone beğendi.
jinekolog1959 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2014, 18:43   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Sayın Formullaone

Paylaşımınız için çok teşekkürler. Siz benden iki yıl önde gittiğiniz için daima sizden öğreneceğim bir şeyler olacak.
Rica ederim. Bu yıl bazı ağaçlarda 8-10 tane ceviz var. Meyvelerini toplayınca hem tadına bakıp , hem de iç kalitesine ve kabuk inceliğine bakıp, fotoğraflandırarak paylaşırım. İlk meyveleri olduğu için, yemeye kıyabilirsem tabi

Ben de sizin gibi 2008 yılında verdiğim dilekçenin ardından tam 3 yıl bekledim. Nihayet, onca koşuşturmadan sonra, 2011 yılında dikimi gerçekleştirdik. Aslında bu meyveleri görmeyi 6 yıldır beklemiş oluyorum

formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2014, 19:23   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2012
Hocam çok güzel bir yazı
herşey gönlünüzce olsun

jinekolog1959 beğendi.
murat-16 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-06-2014, 21:54   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2013
Roman tadında olan bu paylaşımınız ceviz bahçesi kurmak isteyenlere güç verecegine inanıyorum. Mahsulunuz bol olur inşAllah.

jinekolog1959 beğendi.
juiceles Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2014, 09:07   #69
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Sayın hocam örnek bir bahçe oluşturdunuz.Anlatımınız çok güzeldi;inanın tadı damağımızda kaldı.Bahçe kurmayı düşünmeyen bir kişi bile özenecek Hepimize bir şeyler kattı.Teşekkürler

jinekolog1959 beğendi.
kamil keskin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2014, 10:26   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Bir şey soracam; arazide toprak analizi yaptırmadan neden hemen arazi kiralama ve satın alma işlemine başladınız?

Resimlerden gördüğüm kadarıyla etrafı açık bir tepe gibi duruyor? Sadece rakıma bakmak yeterli mi? Bunun düz bir ovadan tek farkı don görmeyeceği ama kuvvetli rüzgarlar meyve verimini düşürmez mi?

fahris Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2014, 11:55   #71
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahris Mesajı Göster
Bir şey soracam; arazide toprak analizi yaptırmadan neden hemen arazi kiralama ve satın alma işlemine başladınız?

Resimlerden gördüğüm kadarıyla etrafı açık bir tepe gibi duruyor? Sadece rakıma bakmak yeterli mi? Bunun düz bir ovadan tek farkı don görmeyeceği ama kuvvetli rüzgarlar meyve verimini düşürmez mi?
Birinci sorunuzun cevabı 04.06 tarihli ve 15 no'lu mesajımın ilk paragrafında yeterince açık verilmiş, bu tahlili daha önce yaptırmadığım için duyduğum pişmanlığı belirtmiştim. Ben herşeyi doğru yaptığım iddiasında değilim, sadece yaşadıklarımı yazdım ki insanlar ders alsın, aynı hatayı tekrarlamasın.

Tarlanın en üst noktası zirvenin 50 metre altında ve hakim rüzgar kuzeyli rüzgarlar. Arazinin dağın güney cephesinde olması bence önemli ölçüde koruma sağlayacaktır. Buna rağmen tüm kuzey cepheye rüzgar perdesi yapıyorum.

Bence cevizin verim vermesi için rüzgarın olması, olmamasından çok daha iyidir.

Eski 11-06-2014, 12:36   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Hocam; hem işinizle meşgul olup hem de bürokrasiyi aşabilmenizi canı gönülden tebrik ederim. Anlatımınız da "yeni başlayanlar için ceviz" olarak arşivlenmeli.

Yalnız sizden ricam yapılan işlerle alakalı olarak maliyetlerini de yazabilirseniz bu işe heveslenenlerin en büyük soru işaretlerinden birisi olan "kaça mal olur" da giderilmiş olur.

ibas06 ve jinekolog1959 beğendi.
ametarasu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2014, 12:42   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Birinci sorunuzun cevabı 04.06 tarihli ve 15 no'lu mesajımın ilk paragrafında yeterince açık verilmiş, bu tahlili daha önce yaptırmadığım için duyduğum pişmanlığı belirtmiştim. Ben herşeyi doğru yaptığım iddiasında değilim, sadece yaşadıklarımı yazdım ki insanlar ders alsın, aynı hatayı tekrarlamasın.

Tarlanın en üst noktası zirvenin 50 metre altında ve hakim rüzgar kuzeyli rüzgarlar. Arazinin dağın güney cephesinde olması bence önemli ölçüde koruma sağlayacaktır. Buna rağmen tüm kuzey cepheye rüzgar perdesi yapıyorum.

Bence cevizin verim vermesi için rüzgarın olması, olmamasından çok daha iyidir.
Sayın hocam pişmanlığınızı okudum ancak aklınızda acaba tahlil edersem sonuç kötü çıkarsa başka arayışlara girme yorgunluğundan mı yaptırmadınız diye merak ettim..

ilk fotoğraflara aldanarak öyle yorum yaptım. Sonraki fotoğrafları görünce konumunun güzel olduğu anlaşılıyor..

Yazınızın tamamını okudum tebrik ederim yetiştireceğiniz cevizler gibi sizinde ceviz gibi olduğunuz anlaşılıyor.. Yazınızda maddi kısımlara hiç değinmemişsiniz acaba mümkünse başlangıcından sonuna kadar bir maliyet fizibilitesi paylaşabilir misiniz?

jinekolog1959 beğendi.
fahris Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2014, 13:11   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bu cennet memleketimiz adına anodolunun topraklarını şenlerdirdiğiniz ve her türlü emeğiniz için sizleri yürekten tebrik ederiz...
ellerinize yüreğinize sağlık...
Allah razı olsun sizlerden ve sizler gibilerden...

Safranlı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2014, 18:04   #75
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Arkadaşlar,

Yayınladığım paylaşım, Türkiye'nin önemli ceviz sitelerinden biri olduğunu öğrendiğim ceviz.biz sitesi yöneticilerince "edebi ve sanatsal yönü olan bir yazı" olarak değerlendirilmiş. Kendi sitelerinin forum sayfasında da yayınlamak için izin istediler. Memnuniyetle kabul ettim. Şu anda Ağaçlar.net'ten alıntı olduğu belirtilerek forumlarında yayınlanıyor. Aynı linki 8000 kişilik facebook hayran sayfalarına da koymuşlar.

Bu gelişmeyi sizlerle de paylaşmak istedim.

Eski 12-06-2014, 19:52   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2013
Yüreğinizdeki heyecanı bizlerle bu sayfalar aracılığıyla paylaştığınız için size teşekkür ediyorum. Ceviz aşkını ben de yaşadığım için heyecanınızı aynen paylaşıyorum ve yazdığınız her satırda kendimden bir şeyler buluyorum.

jinekolog1959 beğendi.
İSOCAN Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2014, 21:15   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Sn.Jinekolog bahçen hayırlı olsun.Başarılar dilerim.Yazılarını sonuna kadar okudum.Gerçekten çok akıcı ve güzel.Hemde çok bilimsel.Araştırılmış incelenmiş emek sarfedilmiş artık gelişimleri gözleme zamanı gelmiş.En güzelide o. Bahçede dolşıp sitres atıp haftanın yorgunluğunu gidereceğin yer olmuş.Sağlık zor meslek.Hele sizinkisi bilirim sabaha kadar ameliyat yapıp akşama kadar poliklinikte 200 hasta bakmışsınızdır.Bende Laborantım. 2000 yılında 16 da. ceviz vişne bahçesi kurdum.Emekliliğime 5 yıl vardı bir türlü bitmek bilmedi.Hastaneden çıkınca doğru bahçeye sitres atmaya giderdim. 2005 te emekli oldum şimdi bahçeye gitmediğim gün eksiklik hissdiyorum.Aynı hastanede olsaydık cevizden başka bir şey konuşmazdık herhalde.Bundan sonra işiniz kolaylaştı.Budama ekip yapar.Toprak işleme elman traktör.İlaçlama senede 3-4 kez.Damlama sulama işi kolaylaştırır.Size düşen dolaşıp gözlem yapmak sorun çıkarsa müdahale etmek.Çok güzel bir duygu.Başarılar diliyorum.

ömür-uşak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2014, 23:20   #78
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum sayın ömür-uşak. Ben de sizin yazılarınızı çok dikkatle takip ediyorum. Tecrübeleriniz benim için de yol gösterici.Size danışmam gereken çok şeyler olacağını biliyorum. Ben de size başarılar, bol hasatlı, az stresli, sağlıklı yıllar diliyorum.

fagu03 ve ömür-uşak beğendi.
Eski 14-06-2014, 17:42   #79
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Merhabalar,

Bazı arkadaşlar benden fizibilite raporu istemişler. Yazının hikaye formatını ve akıcılığını para pul meseleleriyle bozmamak için bu konulara hiç değinmedim.

Bir ceviz bahçesinde maliyet hesaplamasında en önemli faktör arazi alım bedelidir. 10 yıl sonrası için kar-zarar projeksiyonu yapacaksanız; tarlayı satın alıyorsanız aldığınız bedeli, sahibiyseniz o günkü rayiç bedelini bileşik faizle 10. yıla kadar taşıyacaksınız. Her yaptığınız harcama bu şekilde 10. yıla taşınacak. Eğer bu işi içindeki ağaç sevgisinden değil de sırf kar amaçlı yapacak arkadaşlar varsa, bence hemen vazgeçsinler, çünkü çok daha kısa sürede yatırımlarını geri döndürebilecek başka alanlar bulabilirler. Benim hazine arazisi biliyorsunuz “hemen hemen” para verilmeden alındı, o yüzden bu projeksiyonda birkaç adım önde olacağımı tahmin ediyorum. Ama tahsis için uğraşılan iki yıl boyunca köye, Polatlı’ya ve Ankara içindeki devlet dairelerine gidiş gelişlerde harcanan yol paraları ve Murat’ın maaşları dışında, asıl olarak harcadığım onca emeğin, devlet dairelerinde geçirdiğim abartısız yüzlerce saatin, çektiğim eziyetlerin, yaşadığım streslerin karşılığını kim para olarak belirleyebilecek?

Tapulu tarla da Polatlı’nın en fakir köyünün, dağın zirvesinde yer alan (o zaman için) susuz ve taşlı bir tarlası olduğundan, köylülere göre oldukça pahalı, bana ve size göre çok ucuz bir fiyata alındı. Bu fiyat hiç kimse için bir örnek teşkil edemez.

İşe başladığımdan beri, yol ve yemek paraları hariç harcadığım her şeyi not alıyorum, ama inanın toplamadım ve ben de bilmiyorum. Zaten pek çok şey de krediyle yapıldığı için maliyet hesaplaması için biraz muhasebe bilmek gerekiyor. Ziraat Bankası kredilerinde tutarın ¼’ünü peşin yatırıyorsunuz, kalanını 5 yılda 5 eşit taksitte, yıllık 5% faizle ödüyorsunuz. Bir de Ziraat Bankası’nın işletme kredisi var ki, 1 yıl vadeli ama dönem sonunda %5 faizini ve anaparayı ödediğinizde bir haftada aynı krediyi yeniliyorlar. Yani size anaparayı 1 haftalığına borç olarak verebilecek bir eşiniz, dostunuz, yakınınız varsa , bu kredi işletmenizden gelir elde etmeğe başlayana kadar ya da ödeyip kurtulayım diyene kadar sürekli sirküle edilebiliyor. Nakit olarak çekilebilen ve istediğiniz gibi harcayabileceğiniz bir kredi. Arazi büyüklüğünüze göre veriliyor. Ben 40.000 TL almıştım ve çok işime yaradı. Akılda bulunmasında fayda var.

Traktör, römork, pulluk, kazayağı, su sondajı, damlama sulama yaptırılması, dalgıç pompa, jeneratör, fidan bedeli, tel çitleme gibi giderlere ait fiyatlar internette kısa bir araştırmayla üç aşağı beş yukarı belirlenebilir.

Gene de merak edenler için ne aldım, ne verdim biraz paylaşayım.

Şu anda 51 dönüm hazine arazisi için ödemekte olduğum yıllık kira bedeli toplam 150 (Yüz elli) TL.

62 dönüm arazi için devletten almayı hak ettiğim destek, 42.000 TL'si Orman Bakanlığı’ndan, 6.200 TL'si Tarım Bakanlığı’ndan olmak üzere toplam 48.200 TL. Orman Bakanlığı 32.000 TL’yi Mayıs sonunda ödedi, kalan 10.000 TL’yi ağaçlarımın bakımını yaparsam sanırım 2 yıl içinde iki taksit halinde alacağım. Tarım Bakanlığı’nın desteği de Kasım gibi ödenecekmiş. Ayrıca bu yıl ÇKS gübre-mazot-toprak analiz desteği olarak 700 TL civarında bir para aldım.

Notlarıma şimdi baktım. Altyapı hazırlığı olarak uzun uzun anlattığım 4 aşamalı işlem için toplamda 51.000 TL harcamışım. Buna çukurların açılması, tekrar doldurulmaları, dipten çıkan toprağın sıra aralarına serilmesi, 20’şer tonluk kamyonların toplam 50 sefer yaparak 15 kilometreden kum, toplam 53 sefer yaparak da 7 kilometreden beklemiş ahır gübrelerini çekmesi, 3-4 dönüm yüzey toprağının (yaklaşık bin ton) sıyrılarak ve diğer malzemeyle harmanlanarak dikim harcı oluşturulması, çukurlara dağıtılması, sırtların oluşturulması ve tekrar çukurların açılması dahil.

Özetle devletten aldığım ve alacağım desteklerin toplamı, sadece altyapı masrafımı karşılamış. Diğer tüm harcamaları kendi olanaklarım ve kredilerle halletmişim.

Kabaca 2000 ağaç için 50.000 TL altyapı yatırımı yapmışım. Aslında hazine arazisinin yanı sıra bunu da devletten almışım ya da alacağım.

Her fidan için 25 TL altyapı yatırımı yapmışım. 1/2 kg iç ceviz parası eder. Her fidanımın altına yarım kg iç ceviz gömdüğümü düşünüyorum. Eminim ki fidanlarım benden aldıkları bu borcu, hayatları boyunca yüzlerce misliyle geri ödeyeceklerdir.

İçinizde bu paraya bu iş nasıl yaptırıldı diyecekler olabilir. Onlara da nasıl yaptırıldığını aşağıdaki “kılavuz”la anlatmaya çalışayım:

“ACEMİ” CEVİZCİ ADAYININ “KURT” KEPÇECİLERE KARŞI MÜCADELE KILAVUZU

Fiyat almak için kurt kepçecinin ofisine, işlerin tamamen durmuş olduğu, kepçecinin giderlerini karşılamakta iyice sıkıntıya düştüğü karlı buzlu kış günlerinden birinde gidilir. Asla işlerin yoğun, burunların havada olduğu ve kıl aldırılmadığı bahar ve yaz aylarında gidilmez.

Aslında kurt kepçeciye mahkum olunduğu ona asla hissettirilmez. Maddi gücün sınırlı olduğu, bölgedeki tüm kepçecilerden fiyat alınacağı, en düşük fiyatı verene işin yaptırılacağı özellikle belirtilir.

İlçede başka kepçeciler varsa aynı işlem onlarda da tekrarlanır.

Kesin olarak götürü usulü iş verilir. Saat veya gün başına anlaşma yapılması durumunda işlerin iki katı uzun sürede yapılması kaçınılmazdır.

Yapılması istenen bütün işler açık ve net olarak madde madde yazdırılır. “ Söz uçar yazı kalır.” Kurt kepçecinin sonradan “Hocam biz öyle konuşmamıştık, öyle anlaşmamıştık, sözleşmemizde öyle bir madde yoktu” demesinin önü peşin peşin kesilir. İki nüsha olarak hazırlatılan bu sözleşmenin bir nüshası kepçecide bırakılır, bir nüshası cebe konulur.

Mutlaka işe en geç başlama tarihi, işin kesin teslim tarihi sözleşmede belirtilir. Bu şekilde kepçecinin kısa süreli diğer iş fırsatlarını kaçırmamak için günlerce ortadan kaybolması, dönünce “Hocam memlekette cenazemiz vardı, gitmek zorunda kaldık”lar, “kardeşimin düğününe gitmesem olmazdı”lar engellenir.

Ödemenin miktarı ve zamanı sözleşmede belirtilir. Böylece daha ilk günden “Hocam mazot paramız yok biraz para alabilir miyiz?”ler ya engellenir veya engellenemiyorsa da hazırlıklı bulunulur.

Sözleşme hükümlerinde kurt kepçecinin işi üstünkörü yapması veya savsaklayıp geciktirmesi halinde uygulanacak, caydırıcı miktarda bir tazminat maddesi mutlaka bulundurulur. Anlaşmazlık hallerinde, bulunulan şehrin mahkemelerinin yetkili olduğunu belirten son madde ile de caydırıcılık arttırılır, kepçecinin eli kolu bağlanır, kaçacak delik bırakılmaz.

Kurt kepçeciler hafriyat fiyatlarını metreküp olarak hesaplarlar. Acemi cevizci adayı, aslında dikim çukurlarının 150x180 cm en ve boyunda, 150 cm derinliğinde olmasını, yani fidan başına 4.05 metreküp hafriyat yapılmasını ister. Ama kepçecilere her fidan için “en az 120 x 120 cm en ve boyunda, 150 cm derinliğinde” çukurlar istediğini belirtir. Kepçeciler fidan başına (120x120x 150 = 2.16) metreküplük hafriyat üzerinden belli bir sabit metreküp fiyatını fidan sayısıyla çarparak götürü usulü fiyat verirler.

Aslında acemi cevizci adayı, kurt kepçecilerin kullanacağı kepçenin genişliğinin 130 cm olduğunu, her iki kenarında da 10’ar cm’lik ‘kazma’ denilen çıkıntıların bulunduğunu, toprağa daldığında en az 150 cm eninde bir çukur açmak zorunda olduğunu önceden bilir. Gene hızlı çalışmak isteyen, götürü usulü aldığı bu işi bir an önce bitirip başka bir işe koşmak zorunda olan kepçecinin, 150 cm derine girdikten sonra geri çıkış noktasının 120 cm’de olamayacağını, en az 180 veya 200 cm’de geri çıkarak çukur boyutlarını 150 x180 x 150 cm’ye getireceğini de bilir. Böyle bir şeyi bilebilmek veya düşünebilmek için, “her eve lazım” dedikleri türden, her işten anlayan, geçmişte kepçe operatörlüğü de yapmış bir elemanın önceden istihdam edilmiş olması şarttır.

Kurt kepçeciler çalışmaya başlar. Acemi cevizci adayı hiçbirşey demeden, onlar kendi kendilerine ve gönüllü olarak 150x180x150’lik çukurları açarlar. Bir süre sonra “bu işte galiba bir yanlışlık var, biz planladığımızın iki katı hafriyat yapıyoruz.” dediklerinde artık iş işten geçmiştir.

Kurt kepçecilerin “Hocam 24 gündür burada sadece mazot parasına çalıştık, inan olsun bu işten bir şey anlamadık” yakınmalarına bıyık altından gülünürse de, bir şey belli edilmez.

Onların bir şey kazanmadan gitmeleri vicdana sığmayacağından, nispeten iyi para kazandıkları kamyonla kum ve gübre taşıma işinin miktarı, planlanmış olandan önemli miktarda arttırılarak küsmemeleri, biraz para kazanmaları ve mutlu olmaları sağlanır. Zaten acemi cevizci adayları bedava buldukları kum ve gübreden ne kadar çok getirtirlerse, tarlaları o kadar bayram edecektir.

Herkese saygı ve sevgiler, hayırlı pazarlar. Tüm babaların babalar günü kutlu olsun!

Eski 14-06-2014, 18:31   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Yazinizin sonuna dogru roller degismis. acemi ile kurtlar.

Laji beğendi.
fagu03 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-06-2014, 13:57   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Sayın jinekolog1959 azminiz takdire şayan. Ceviz yetiştirmek o kadar kolay değil. Hele ki toprak uygun değilse insanın ömrünü özünü alıyor. İlk yetiştirmeye başlıyacaklar heyacanla araştırıyorlar. Hep getirileri hesaplıyorlar. Para olarak yapılan masraflar bir şekilde işler yolunda gitmese de geri kazanıla bilir. Ancak zaman geri kazanılamaz. Ben burdan yeni bahçe kuracakları tekrar tekrar uyarıyorum. Sakın ceviz olmayacak yere ekim yapmayın......(benim bahçenin toprağı da ekime çok uygun değil) sonra başınız çok ağrır.

Düzenleyen 06doğaci : 16-06-2014 saat 15:57
06doğaci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-06-2014, 16:51   #82
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Dün babalar günüydü. Benim babam 90 yaşında, emekli orman mühendisi. Vaktiyle mesleki araştırmalar için Afrika'dan Avustralya'ya, Amerika'dan Rusya'ya tüm dünyayı dolaşmış, hazırladığı raporlar ve yaptığı ağaçlandırma projeleriyle Türkiye ormancılığının gelişimine büyük katkı sağlamıştı. Annem de 85 yaşında, doğa ve yeşil aşığı bir insandır.Ama nedense hayatlarında kendilerine ait dikili tek bir ağaçları olamamıştı. Sağlık nedenleriyle onları bahçeme hiç götürememiştim.

Dünya halidir, ne olur ne olmaz diyerek, dün eşimle onları bahçeye götürdük. Dolaştılar, kuyudan çıkan buz gibi suları içtiler, ellerini yüzlerini yıkadılar, cevizlerin yapraklarını okşayıp parmaklarını kokladılar (çok güzel kokuyormuş ben de yeni öğrendim) ve tarifsiz mutlu oldular. Gözlerindeki sevinç ve gurur ifadesi görülmeye değerdi.

Bahçeniz varsa ve ana babanızı götürmediyseniz, sakın ihmal etmeyin. Dünya kadar hayır duası alırsınız.

Name:  357.jpg
Views: 5971
Size:  22.6 KB

Eski 16-06-2014, 23:19   #83
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Hocam ne iyi yapmissiniz. Tebrik ederim.

jinekolog1959 beğendi.
fagu03 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-06-2014, 23:27   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2013
ALLAH sağlıklı uzun ömürler versin, ne kadar mutlu ve gurur duyduklarını yüreğimde hissettim, tebrikler.

jinekolog1959 beğendi.
TRAKLI Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2014, 11:30   #85
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
bu başarınızın sırrı ortaya çıkmış oldu...
baksanıza aileden ormancı ve doğayı seven insanlarsınız
çok yakında komşularınız hocam bizde yapabilir miyiz diye sormaya başlayacaklardır
onları da şevklendirip yönlendireceğinize eminiz
ellerinize sağlık
ailece sizleri tekrar tebrik ederiz

jinekolog1959 beğendi.
Safranlı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2014, 15:17   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
hocam çok emek veriyorsunuz Allah emeğinizi zayi etmesin hayırlı olsun yazılarınızı özenle takip ediyorum devamını bekliyoruz ....

jinekolog1959 beğendi.
hazerhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2014, 15:53   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2014
Hocam ilgi ile yazınızı okuyorum.
Mevlam muvaffak eylesin. Benim gibi ebedi hayali / planı köye dönmek olan metropollülere umut niteliğindesiniz bilesiniz.
Sevgi ve saygılarımla.

jinekolog1959 beğendi.
OrmanRuhluAdam Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2014, 20:14   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin jinekolog1959 sormak istedigim bi konu var. hazine arazisini siz belli sureligine kiraliyorsunuz anladigim kadariyla, bu sure bittiginde ne oluyor ve allah uzun omurler versin tabi de mirascilarn burada bir hakki oluyormu..
ayrica polatlida bu rakimda ,asiri killi ve kistli toprakta ,basinda duramayacaginiz buyukce bir alanda, asili ceviz yetistiriciligi yapmak buyuk cesaret bu bakimdan da kutlarim.. Allah utandirmasin emekleriniz bosa gitmesin insallah..

bozy Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-06-2014, 23:03   #89
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
sayin jinekolog1959 sormak istedigim bi konu var. hazine arazisini siz belli sureligine kiraliyorsunuz anladigim kadariyla, bu sure bittiginde ne oluyor ve allah uzun omurler versin tabi de mirascilarn burada bir hakki oluyormu..
ayrica polatlida bu rakimda ,asiri killi ve kistli toprakta ,basinda duramayacaginiz buyukce bir alanda, asili ceviz yetistiriciligi yapmak buyuk cesaret bu bakimdan da kutlarim.. Allah utandirmasin emekleriniz bosa gitmesin insallah..
İyi dilekleriniz için teşekkürler Sn.Bozy. Özel Ağaçlandırma için hazine arazileri 10'ar yıllık dilimler halinde kiralanıyor. Yönetmelik hükümlerine göre siz burayı başka amaçla kullanmadığınız ve ağaçlandırılmış olarak muhafaza ettiğiniz sürece hazine sizinle olan kira anlaşmasını 10 yılda bir yenilemek zorunda. Biz projede işletme müddetini 100 yıl olarak belirlemiştik. Yani aslında araziyi pratik olarak yüz yıl için kiralamış bulunuyorum. Vefatım halinde arazi üzerindeki tüm haklarım otomatik olarak mirasçılarıma devrediliyor. Ayrıca hazine arazilerinin kullanıcılarına, oldukça uygun fiyat ve ödeme koşullarıyla araziyi öncelikle satın alma hakkı da verilmiş durumda.

OSMAN45 ve bahcedenn beğendi.
Eski 20-06-2014, 00:30   #90
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

AVUSTRALYA'DA CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Dün internette bulduğum 2000 yılında yayınlanmış İngilizce bir makalede, Avustralya’da cevizcilik sektörünü geliştirmek üzere 6 yıl sürmüş bir araştırma okudum. Benim yaptığım işlere çok benzer şeyler yapılmış olması dikkatimi çekti. Benimkinden çok çok beter topraklarda çok büyük bir başarıyı yakalamışlar ve bugün dünyada ceviz üretiminde söz sahibi olmağa başlamışlar.

Avustralya’da da geniş dikim mesafeleri, verimsiz çeşitlerin kullanılması, sulamanın ve ağaç terbiyesinin modern yöntemlerle yapılmaması gibi nedenlerle, kuvvetli topraklarda dahi ortalama verim hektarda 1.5 tonu geçemiyormuş.

Araştırmacılar, Güneydoğu Avustralya’da çok büyük yer kaplayan sığ ve marjinal topraklarda da cevizin, toprakta uygun değişimleri yapmak şartıyla, ABD ve Fransa’daki verim miktarlarını yakalayacak şekilde başarıyla yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini araştırmışlar.”Kırmızı-kahverengi” diye adlandırılan toprakla kaplı bu çok geniş arazilerde, üst toprak (topsoil) sadece 15 cm kadarmış ve hemen akabinde yoğunlaşmış ve sertleşmiş bir killi katman olan alt toprak (subsoil) başlıyormuş.

Bu topraklarda bazı modifikasyonlar yaptıktan sonra kurdukları bahçelerde 6. Yılda 1.9 ton/hektar üretim miktarını yakalamışlar ve 10-12 yaşında hektarda 4 ton olan hedeflerini yakalayabileceklerini görmüşler. Aslında verimi daha da arttırmaları mümkünmüş ama ceviz kalite ve kalibresinden fedakarlık etmemek için üretim hedeflerini 4 ton/hektarla sınırlamışlar. Yaptıkları şeyler özetle şöyle: Juglans hindii anaçları üzerine aşılı chandler türü cevizleri kullanmışlar, proje kapsamındaki bahçelerin yarısında alt toprak iyileştirme faaliyeti olarak sıralarda 2 metrelik bir şerit üzerinde 10 ton/hektar jips uygulamasını takiben 80 cm’den riperleme yapmışlar, yarısında hiçbir alt toprak iyileştirme faaliyeti yapmamışlar. 6x3 metrelik çit dikimi yapmışlar. Sıraları, 50 cm yüksekte oluşturdukları sırtlarda konumlandırmışlar. Damla sulama çift hat olarak uygulanmış ve zamanlamasını ve miktarını da tansiyometre ölçümleriyle belirlemişler. Tüm sahaya ryegrass dedikleri bir yem bitkisi ekmişler. Köklenmeyi yüzeyde tutmak için, yüzeyde biyolojik faaliyeti ve organik maddeyi arttırmak için 2 metrelik bir şerit halinde sıralarda 10 cm kalınlıkta saman ile malçlama yapmışlar. Yaptıklarının hepsi bu.

Alt toprak iyileştirmesi adına yaptıkları jips uygulaması ve riperlemenin, kontrol grubuna göre ağaç gövde çapları ve ceviz verimine hiçbir ilave katkısının bulunmadığını gözlemlemişler. Jipsin zamanla yağışlarla topraktan yıkanarak kaybolduğunu, onun yerine organik madde miktarının arttırılmasının çok daha faydalı olacağını keşfetmişler. Yani bu berbat toprakta bu muhteşem verimi sağlayan, asıl olarak yüksekte sırtların oluşturularak köklerin kullanabileceği toprak hacminin sağlanması ve sık dikim.

İngilizce bilenler için google'da 'Australia walnut hedgerow' yazılınca ilk çıkan pdf dosya. Orijinal dosyayı indirip bir göz atmakta fayda var.

İngilizcesi olmayanlar için bazı bölümleri tercüme edeyim:

“The walnut trees in the project trial demonstrated that walnuts could perform well on the shallow, fragile soils if the soil is managed carefully. The results lead to the conclusion that a deep, non-stratified soil, however desirable, is not essential for successful walnut production. Whilst it is acknowledged that deep soils of uniform texture do provide useful buffering against poor irrigation practice or wet weather flooding, in the absence of these soils, a move to shallower soils need not have a negative impact on productivity. The trend towards high-density planting has led to a restriction in the size of the tree canopy, and a corresponding decrease in the size of the root system of each tree, is further evidence that a walnut orchard can be productive on a shallow soil.”

“Proje kapsamındaki ceviz ağaçları, toprak uygun şekilde düzenlenirse, sığ ve marjinal topraklarda da performanslarının iyi olabileceğini göstermişlerdir. Araştırma sonuçları, derin ve tabakalar içermeyen bir toprağın, her ne kadar arzu edilir olsa da, başarılı bir ceviz üretimi için şart olmadığını göstermiştir. Üniform bünyeli derin toprakların zayıf sulama uygulamaları veya aşırı su yüklenmelerine karşı faydalı bir tamponlama sağladığı bilinmesine karşın, böyle toprakların yokluğunda daha sığ topraklara yönelinmesi, verimlilikte bir düşüşe neden olmak zorunda değildir. Yüksek yoğunluklu dikim trendi, taç boyutlarını kısıtlamış, buna bağlı olarak da kök sistemlerinin küçülmüş olması, sığ topraklarda da bir ceviz bahçesinin verimli olabileceğine dair önemli bir ipucu vermiştir.”

“Walnuts (Julgans regia) are thought to do best on fertile, deep, well-drained, non-stratified, loamy soils. In deep soils a few roots have been reported to grow to a depth of 3 metres but even in these soils, >75% of the roots are found in the upper 60-100cm of soil (Probesting 1943, Catlin and Schreader 1985)”

“Cevizin en iyi olarak verimli, iyi drene olan, katmansız, tınlı topraklarda yetişeceği düşünülür. Derin topraklarda 3 metreye kadar uzanabilmiş birkaç kökün varlığı rapor edilmişse de, bu topraklarda dahi köklerin %75’inden fazlası toprağın üst 60-100 cm’inde bulunmuştur.”

“ The project attempted to show that walnut trees can be grown on shallow,
poorly-structured surface soils provided the soils are first modified so that water, oxygen, mechanical resistance and nutrients are at levels that are not limiting to root growth.”

“Bu proje, kök büyümesini sınırlamayacak miktarlarda su, oksijen, mekanik direnç ve besin sağlanacak şekilde toprak modifiye edilirse,ceviz ağaçlarının sığ ve kötü strüktürlü yüzeyel topraklarda dahi yetiştirilebileceğini göstermeyi amaçlamıştır.”

“Under the guidelines of the Tatura system of soil management, we increased the volume of soil by moving the topsoil from the traffic line onto the treeline to create a bank in the area where tree root activity is highest.”

“Tatura (araştırmanın yapıldığı bölgenin adı) sistemiyle toprak yönetimi rehberliğinde, trafik hattındaki (sıra arasındaki) yüzey toprağını sıra üzerine naklederek (kullanılabilir) toprak volümünü arttırdık ve kök aktivitesinin en yüksek olacağı bölgede bir sırt oluşturduk.”

“The application of gypsum is only a short-term solution but for a longer term solution organic matter should be included. Organic matter can create and maintain larger aggregates in the soil due to organic bonds that bind small soil particles together (Panagiotopoulos and Gardner 1990)”

“Jips uygulaması kısa vadeli bir çözümdür, daha uzun vadeli çözüm için organik madde eklenmelidir. Organik madde, organik bağların küçük toprak partiküllerini birbirine bağlamasıyla toprakta daha büyük agregatlar oluşturup bunları muhafaza edebilir.”

Bu yazıyı okuyunca marjinal sayılabilecek toprağımda sık dikim, yüksekte sırt dikimi, toprağın organik maddesinin arttırılması için yaptığım çalışmaların karşılıksız kalmayacağına dair inancım bir kat daha pekişti.

Herkese iyi hafta sonları, sağlıcakla kalın.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024