agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1013Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2014, 17:11   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Sayın Jinekolog1959: Ben de kendi arazimde 32 dekarda Amasya Merzifon da Ceviz bahçesi tesis ettim. Orman Bakanlığının kredi desteği dışında eğer arazinizin bulunduğu köy ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma) programına dahil ise, dönüm için yaklaşık 400 tl. hibe desteği veriyor. Bu projenin tek uymanız gereken kuralı arazınıze her yıl toprak analizi yaptırmanız ve damlama sisteminin kullanılıyor olaması gerekiyor. Bu 400 liralık hibeyi 3 yıla sari şekilde veriyor. Bilgilerinize..

cem tanriver Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-07-2014, 23:36   #122
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Sayın Cem Tanrıver

Şimdi araştırdım, Ankara ÇATAK kapsamında değilmiş. İleride kapsama alınırsa başvururuz artık. Bahçenizi hangi cinsle ve ne zaman oluşturduğunuzu öğrenebilir miyim?

jinekolog1959 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-07-2014, 09:27   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2014
Sn Jinekolog,

Bahcenizi cit dikimi seklinde olusturdugunuzu anlatmistiniz, bu tipte budama icin ileride makine satin almayi ya da kiralamayi dusunuyor musunuz ? ayrica 10-15 sene sonra agaclarin cikarilip araliklarin seyreklestirilmesi gerekecek midir sizce?

Bu sorularimin disinda, potansiyel satin alacagimiz arazi uzerinden bahcenin olusturulmasina kadar muhtemel maliyet hesabi cikardim. Sizden ricam ozelden mesaj olarak paylassam kisaca degerlendirmede bulunabilir misiniz ?

Saygilar

gencgirisimci87 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-07-2014, 10:43   #124
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. gençgirişimci87

Makine edinmeyi tabii ki düşünüyorum, bu kiralama mı, satın alma şeklinde mi olur, bunu o zamanın şartları belirleyecek. Aradan ağaç çıkarıp çıkarmamayı da belirleyecek olan ağaçlarımın iriliği, gelişim düzeyi olacak. Benim şimdiki amacım seyreltme yapmadan işletme müddeti boyunca devam edebilmek.

Bunlar oldukça uzun vadeli konular. Şu an gündemimde fidanlarımın sağlıklı bir şekilde büyütülmesi var.

Özelden yazacağınız maliyet hesabınız hakkında tabii ki değerlendirmede bulunurum.

Saygılar

karabuz beğendi.
Eski 07-07-2014, 13:00   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Sayın j1959 bahçemi bölgede yetişen cetin cevizlerin tohumlarından yetiştirdim. Şu an yaklaşık 1 karış kadarlar 2015 te istediğim bir tur ile aşılayacagım. mail adresinizi verirseniz fotografları paylaşabilirim..

jinekolog1959 beğendi.
cem tanriver Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-07-2014, 14:13   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Sn. gençgirişimci87

Makine edinmeyi tabii ki düşünüyorum, bu kiralama mı, satın alma şeklinde mi olur, bunu o zamanın şartları belirleyecek. Aradan ağaç çıkarıp çıkarmamayı da belirleyecek olan ağaçlarımın iriliği, gelişim düzeyi olacak. Benim şimdiki amacım seyreltme yapmadan işletme müddeti boyunca devam edebilmek.

Bunlar oldukça uzun vadeli konular. Şu an gündemimde fidanlarımın sağlıklı bir şekilde büyütülmesi var.

Özelden yazacağınız maliyet hesabınız hakkında tabii ki değerlendirmede bulunurum.

Saygılar
Sayın jinekolog1959, 8*4 dikim mesafesinde, aradaki ağaçların tam olarak kaçıncı yıl çıkarılacağını net olarak söyleyemesem de, Fernor çeşidinde, 3. yaz itibariyle 4 metrelik kısımların hızlı bir şekilde birbirine yaklaştığını ve çok büyük ihtimalle 6. yazlarında dalların birbirine girmeye başlayacağını söyleyebilirim. Bildiğiniz gibi 6. yıl ağaçların tam olarak meyve vermeye başlayacağı bir dönem olacak. Bu dönemde aradakileri sökersem,benim sık dikim yapmış olmaktaki kazancım ne olacak ? İşte bu soruya henüz ben de cevap veremiyorum. Bunu zaman gösterecek.

Yukarıda bahsettiğim gelişim durumu, toprak yapısı oldukça kaliteli ve derin olan,budaması en iyi şekilde yapılan bir bahçe için geçerli. Tabi ki, daha zayıf toprak yapısına sahip ve yetersiz bakım yapılan bahçelerde dalların birbirine girme süresi uzayabilir.

Bu yaz sonunda ve bundan sonra ki yazlarda 4 metrelik kısımların gelişimlerini fotoğraflandırmaya çalışacağım.

Lilium ve jinekolog1959 beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-07-2014, 14:22   #127
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Sayın jinekolog1959,
Az önce yaşar hocayla görüştük, paradox anaçlarının amerikanın bir çok bahçesinde kullanılan altlık olduğunu, fidanları hızlı geliştirdiğini fakat siyah çizgi hastalığına hassas olduğunu söyledi.
Amerikanın siyah çizgi hastalığına dayanıklı yeni bir paradox anacı geliştirdiğinide ekledi.

Cev beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-07-2014, 15:41   #128
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
gökhan bey bu paradox dediğiniz nedir acaba

obahar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-07-2014, 18:46   #129
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın jinekolog1959, 8*4 dikim mesafesinde, aradaki ağaçların tam olarak kaçıncı yıl çıkarılacağını net olarak söyleyemesem de, Fernor çeşidinde, 3. yaz itibariyle 4 metrelik kısımların hızlı bir şekilde birbirine yaklaştığını ve çok büyük ihtimalle 6. yazlarında dalların birbirine girmeye başlayacağını söyleyebilirim. Bildiğiniz gibi 6. yıl ağaçların tam olarak meyve vermeye başlayacağı bir dönem olacak. Bu dönemde aradakileri sökersem,benim sık dikim yapmış olmaktaki kazancım ne olacak ? İşte bu soruya henüz ben de cevap veremiyorum. Bunu zaman gösterecek.

Yukarıda bahsettiğim gelişim durumu, toprak yapısı oldukça kaliteli ve derin olan,budaması en iyi şekilde yapılan bir bahçe için geçerli. Tabi ki, daha zayıf toprak yapısına sahip ve yetersiz bakım yapılan bahçelerde dalların birbirine girme süresi uzayabilir.

Bu yaz sonunda ve bundan sonra ki yazlarda 4 metrelik kısımların gelişimlerini fotoğraflandırmaya çalışacağım.
Sn. formullaone

Tabii ki o kadar özenle, çabayla ve masrafla yetiştirdiğiniz ağaçlarınızı aradan çıkartmayacaksınız. Zaten yazımda bahsettiğim çit tarzı yetiştiriciliğin gereği olarak ana yan dallar sıra üzerlerine doğru yönlendirilmemiş olduğundan, muhtemelen modifiye doruk dallı sistemle terbiye etmekte olduğunuz ağaçlarınızın içleri kalabalıklaşmamış olacak. Normalde çit tarzı yetiştiricilikte tacın içi çok kalabalık olduğundan sıra aralarına doğru tacın en fazla 120-150 cm uzamasına izin veriliyor, aksi takdirde içteki meyve odununun öleceği belirtiliyor. Bence sizin durumunuzda sıra aralarına doğru taçlarınızın 2'şer metre uzaması hem ağaçlarınızın yeterince ışık almasını, hem de kültürel işlemler için sıra aralarında 4 metrelik yeterli bir mesafe kalmasını sağlayacaktır.

Ağaçların birbirine değdiği hatlarda, o bölgede sürgün çapları küçük olacağından, yılda veya 2 yılda bir yukarıdan aşağıya tek bir kesim yapabilecek teleskopik kollu zincirli bir testere, hem ağaçların birbiri içine doğru gelişimini durdurabilir, hem ertesi yılın meyve gözlerinin oluşumunu uyarabilir diye düşünüyorum.

3 yıl içinde, sıra aralarında gövdelerden 2 metre mesafede çit budamasını yapabilecek bir makine edinmeyi veya dizayn ettirip ürettirmeyi başarabilirseniz (bence bu işe Trakya'da ortak olarak girebilecek ve çit dikimi yapmış yeterli sayıda ceviz üreticisi vardır) kanaatimce ömür boyu aradan ağaç çıkarmadan işletmenizi götürebilirsiniz.

Eski 08-07-2014, 10:55   #130
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 Mesajı Göster
Sayın jinekolog1959,
Az önce yaşar hocayla görüştük, paradox anaçlarının amerikanın bir çok bahçesinde kullanılan altlık olduğunu, fidanları hızlı geliştirdiğini fakat siyah çizgi hastalığına hassas olduğunu söyledi.
Amerikanın siyah çizgi hastalığına dayanıklı yeni bir paradox anacı geliştirdiğinide ekledi.
İlginize teşekkürler Sn. gökhan07

Eski 09-07-2014, 14:38   #131
Yeni Üye

Sn Jinekolog ve forum sakinleri, su siralar uzerine yogunlastigimiz Ankara'nin Kalecik ilcesinin iklim raporlarini almak istiyoruz ancak Ilce Tarim Mudurlugu'nden yardimci olamadilar. Boyle bir raporun ellerinde mevcut olmadigini, onlara gore meteoroloji genel mudurlugunde veya subelerinde de bulunmadigini soylediler. Bu bana biraz ilginc geldi. Bu konuda sizlerin yonlendirmesine ihtiyacimiz var. Aylara gore donlari , sicaklik degerlerini bolgesel olarak gorebilecegimiz bu raporu acaba nereden alabiliriz ? Bakacagimiz rapor makro-klima mi yoksa mikro-klima mi olmalidir ?

Tesekkurler

Eski 09-07-2014, 20:43   #132
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. gençgirişimci87

Ankara Kalaba-Keçiören'de Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün merkez kampüsüne gidin. Kalecik'te Kalecik DSİ isimli otomatik meteorolojik gözlem istasyonu var. Aradığınız her türlü veri Genel Müdürlük arşivlerinde bulunur. Cüzi bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Bu veriler Kalecik merkezine ait verilerdir ve satın alacağınız tarlanın bulunduğu bölgeyi tam yansıtmazsa da, iyi kötü bir fikir verecektir.

Kolay gelsin

gencgirisimci87 ve Cev beğendi.

Düzenleyen jinekolog1959 : 10-07-2014 saat 10:57
Eski 12-07-2014, 09:36   #133
Yeni Üye

Toprak Analizi

Sn. Jinekolog1959, resimde gordugunuz toprak analizi sonucu icin degerli yorumlarinizi bizimle paylasabilir misiniz ? Bu analizlerin sikligini (60cm-90cm-120cm derinliklerde) 15donume 1nokta olarak dusunduk, siz nasil tavsiye edersiniz.
Ayrica maliyet tablomuza yaptiginiz degerlendirmenizden dolayi cok tesekkur ederim.

Name:  Degerler.jpg
Views: 4266
Size:  22.3 KB

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1405146844

Eski 12-07-2014, 20:02   #134
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. gençgirişimci87

Bu toprak numunesinin hangi katmana ait olduğunu belirtmemişsiniz. Tarlayı temsil ettiğini düşündüğünüz bir noktada 0-30, 30-60, 60-90 ve 90-120 cm katmanlarından alınan 4 ayrı numunenin değerlendirilmesi çok daha sağlıklı olur. 15 dönümde bir bu analizi yaptırabilirsiniz.

Ben bu numunenin 60, 90, 120 cm'den alınmış 3 numunenin karıştırılarak elde edilmiş olduğu varsayımıyla kabaca bir değerlendirme yapayım.

Biliyorsunuz ceviz için en ideal topraklar tınlı topraklardır.(Saturasyon yüzdesi 30-50 arası). Sizin 44 olan saturasyon yüzdeniz bence mükemmel.

Kum oranınızın yüksekliği bence bir miktar sıkıntı doğurabilecektir. Biliyorsunuz ne su, ne bitki besin maddeleri fazla kumlu topraklarda tutulamayıp aşağı katmanlara doğru yıkanacağı için sulama ve gübreleme aralıklarınızın oldukça sık tutulması gerekecektir. Ankara gibi kurak yazları olan bir bölgede bu durum, arazinin büyüklüğü de göz önüne alındığında, çok ciddi kapasiteli, güvenilir, yazın seviyesi düşmeyecek, kurumayacak bir su kaynağına ihtiyaç duyacağınızı gösterir. (Şu sırada Polatlı'da Sakarya nehri de, Ankara Çayı da, kuyuların %80'i de kurumuş veya seviyeleri çok düşmüş durumda ve çiftçiler perişan)
İşletme müddeti boyunca sulama ve gübreleme maliyetlerinizin normalin iki katı hesaplanmasında fayda var. Tarlaya elektrik çektirme olanaklarını araştırmanızı öneririm. Maliyet analiz tablosunda belirttiğiniz fiyata kurulacak güneş enerji sisteminin kapalı havalarda ve akşam saatlerinde çalışmaması söz konusu ise çok sıkıntı yaşarsınız. İhtiyaç duyulacak enerji, tarlanın alt ve üst sınırları arasındaki kot farkı, kuyunun yukarıda mı, aşağida mı olacağı vb değişkenlere çok bağlı olduğundan bir an evvel jeofizik araştırmanızı yaptırın.

Kireç, tuz, pH güzel. Fosfor ve potasyum da sonra takviye edilebilir. Ama organik madde oranı bence çok düşük, adeta çöl gibi. Bu oranın 8-10 kat arttırılması için esaslı bir yanmış hayvan gübresi takviyesi şart.

Şimdilik bu kadar. Sağlıcakla kalın.

Eski 13-07-2014, 08:33   #135
Yeni Üye

Alıntı:
Sn. gençgirişimci87

Bu toprak numunesinin hangi katmana ait olduğunu belirtmemişsiniz. Tarlayı temsil ettiğini düşündüğünüz bir noktada 0-30, 30-60, 60-90 ve 90-120 cm katmanlarından alınan 4 ayrı numunenin değerlendirilmesi çok daha sağlıklı olur. 15 dönümde bir bu analizi yaptırabilirsiniz.

Ben bu numunenin 60, 90, 120 cm'den alınmış 3 numunenin karıştırılarak elde edilmiş olduğu varsayımıyla kabaca bir değerlendirme yapayım.

Biliyorsunuz ceviz için en ideal topraklar tınlı topraklardır.(Saturasyon yüzdesi 30-50 arası). Sizin 44 olan saturasyon yüzdeniz bence mükemmel.

Kum oranınızın yüksekliği bence bir miktar sıkıntı doğurabilecektir. Biliyorsunuz ne su, ne bitki besin maddeleri fazla kumlu topraklarda tutulamayıp aşağı katmanlara doğru yıkanacağı için sulama ve gübreleme aralıklarınızın oldukça sık tutulması gerekecektir. Ankara gibi kurak yazları olan bir bölgede bu durum, arazinin büyüklüğü de göz önüne alındığında, çok ciddi kapasiteli, güvenilir, yazın seviyesi düşmeyecek, kurumayacak bir su kaynağına ihtiyaç duyacağınızı gösterir. (Şu sırada Polatlı'da Sakarya nehri de, Ankara Çayı da, kuyuların %80'i de kurumuş veya seviyeleri çok düşmüş durumda ve çiftçiler perişan)
İşletme müddeti boyunca sulama ve gübreleme maliyetlerinizin normalin iki katı hesaplanmasında fayda var. Tarlaya elektrik çektirme olanaklarını araştırmanızı öneririm. Maliyet analiz tablosunda belirttiğiniz fiyata kurulacak güneş enerji sisteminin kapalı havalarda ve akşam saatlerinde çalışmaması söz konusu ise çok sıkıntı yaşarsınız. İhtiyaç duyulacak enerji, tarlanın alt ve üst sınırları arasındaki kot farkı, kuyunun yukarıda mı, aşağida mı olacağı vb değişkenlere çok bağlı olduğundan bir an evvel jeofizik araştırmanızı yaptırın.

Kireç, tuz, pH güzel. Fosfor ve potasyum da sonra takviye edilebilir. Ama organik madde oranı bence çok düşük, adeta çöl gibi. Bu oranın 8-10 kat arttırılması için esaslı bir yanmış hayvan gübresi takviyesi şart.

Şimdilik bu kadar. Sağlıcakla kalın.
Sn. Jinekolog1959 , yaptiginiz degerli yorumlar ve anlasilir ifade tarziniz bizim icin yol gosterici ve heyecan verici oluyor. Bunun icin bir kere daha tesekkur ediyorum.

Oncelikle maliyet tablosunu, degerlendirmeleriniz dogrultusunda revize ettik. Soylediginiz gibi arazinin jeofizik raporunu elde ettikten sonra enerji ihtiyaci giderleri netlik kazanacaktir.

Toprak testi icin numuneleri sizinde varsaydiginiz gibi 60-90-120 cm'den aldirmistik. Ancak bu sonuc on bilgi niteliginde tek yerden alinmisti. Jeofizik raporundan sonra benimde Ankara'ya gelisim ile detayli (15da/1bolge olarak) numune aldiracagiz. Yukarida bahsettiginiz gibi yuksek kum oranini, atilacak gubre ile kontrol altina almayi dusunuyoruz. Ankara gibi su kaynaklari kisitli bir bolgede umuyoruz ki su ihtiyacimiz astronomik seviyelere ulasmaz. Yanliz bu durumun iyi tarafi, daha once hesapladigimiz kum cekme masrafindan bizi kurtariyor. Bunlarin yaninda en onemli mudahale olan organik seviyesini yukseltmek icin kullanilacak gubre miktarini, donum basina ya da fidan cukuru basina nasil hesaplayabiliriz? bu konuda kime danismaliyiz? Sizce en garanti cozum deneme cukuru olusturmak olabilir mi?

Saygilar

Eski 15-07-2014, 01:06   #136
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn.gençgirişimci87

Mesajlarınızdan edindiğim intiba, kendinizi kafaca bu araziyi almağa angaje etmiş bulunduğunuz şeklinde.

Aslında ben forumdaki yazımı sizler gibi pek çok girişimciye yol gösterici olması için kaleme almış, her ne kadar çala klavye yazmışsam da, içinde yeni ceviz bahçesi kuracak girişimcilerin en önemli sorularına yanıtlar bulunsun istemiştim.

Paylaşım yazımı, başından sonuna kadar, her cümlenin anlamı üzerinde biraz düşünerek, tekrar okumanızı önereceğim. Aradığınız pek çok cevabı yazı zaten barındırıyor. Gene de buna üşenebilirsiniz diye, bir kere daha okumanız için aşağıda bazı alıntılar yapmakla yetineceğim:

".......bir kişinin bile yıkımını önlemek bu çabaya değer."

"Türkiye, yeterince araştırılmadan, bilgilenilmeden, yeterince emek ve para sarf edilmeden alelacele kotarılmış ve doğal olarak da başarısız olununca kendi haline terk edilmiş meyve bahçeleri mezarlığıydı."

"Ceviz benim istediğim yerde olmuyordu. Onun istediği yeri benim bulmam ve oraya gitmem gerekiyordu."

"Su yoksa ceviz de yoktur!"

Sn. Yaşar Akça'nın sözlerinden:

"Bu yatırımı İç Anadolu'nun karasal ikliminde değil de daha ılıman bir bölgede yapsaydınız çok daha iyi olurdu."

"İç Anadolu'da chandler gibi çok uzun vejetasyon süresi gerektiren tür olmaz. Bu söylediğim cümlenin altına imzamı atarım."

Ve size daha önce vermiş olduğum yanıttan:

"Bilecik Gölpazarı mükemmel bir alternatif olabilir."

"Ceviz bahçesi uzaktan kumandayla olmaz, aileye emanet edilmez."

Sn. gençgirişimci87, size daha ne diyebilirim?

Gübre takviyesini sormuşsunuz. Bunlar şu anda teferruat. Siz önce bana sudan haber verin. 150 dönüm araziden, 500 bin TL'lik yatırımdan bahsediyorsunuz.
Ben size gübre hesabından önce su hesabını çıkarayım:

Toprak zayıf, silt ve kil çok az, organik madde hemen hiç yok. Bu durumda bu araziye, uygun şartlar sağlanabilirse, sık dikim yapmak uygun olacaktır. 8x4 dikimle dönüme 30 ağaçtan 4500 ağaç dikilecek. Yetişkin bir ceviz bahçesinin (normal toprak yapısı olduğu varsayılarak) yıllık su ihtiyacı 1300-1500 mm dir. Ankara'da yıllık yağış 300 mm'dir. Aradaki fark olan 1000-1200 mm'yi sulamayla siz yerine koyacaksınız. Değil tüm bahçeye, sadece her ağaç çevresindeki 1 metrekare alana bu suyu verseniz ağaç başı 1.2 metreküp su eder. %70 kumlu bir toprakta bu ihtiyaç 2.4 metreküp olarak kabul edilebilir. Çarpın ağaç sayısıyla, yaklaşık 10 bin ton su eder. Bu suyu yazın 3 ayda vereceksiniz. Haftada bir sulasanız 12 sulama eder. Demek ki her sulamada yaklaşık 800 ton su vereceksiniz. Bu çok ciddi bir miktardır. Size bu debiyi yazın en kurak günlerinde dahi sağlayacak su kaynağını garantilemeden sakın ola ki tek bir adım dahi atmayın. Bu suyu yeraltından çekip ağaçlara ulaştırmanın maliyetini de asla gözardı etmeyin.

Para sizin paranız. Türkiye'de ihtiyaç olan suyun çoğunu sırf yağışla karşılayabilen yerler olduğu gibi, kum, silt ve kil oranları çok daha dengeli, organik maddesi çok daha yüksek binlerce satılık arazi var.

Kimden nasıl danışmanlık alabilirim diye sormuşsunuz. Şu ana kadar bedavaya oldukça iyi bir danışmanlık aldığınızı söyleyebilirim. Bundan sonrası için kesinlikle profesyonel destek alın. Maliyet analiz hesabına bir kalem de bunun için ekleyin.

Sevgiler, başarılar.

Eski 15-07-2014, 02:55   #137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2010
Cok net aciklamalar.
Bumudur budur abi deriz aynen öyle yazilmis tesekkurler.

jinekolog1959 beğendi.
fagu03 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-07-2014, 11:33   #138
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Sn.gençgirişimci87,

"Bu araziye yatırım yapmak yanlıştır" cümlesini söylemeden,
sonuç ifadesi ancak bu kadar güzel anlatılabilir.

Sn.Jinekolog1959 daha ne desin.

Sizin için en iyisi, yatırım planlama ve maliyetlendirme çalışmanızı
bir başka araziyi hedefleyerek yapmanız.

Kolaylıklar diliyorum.

fagu03 beğendi.
vetinte Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2014, 14:48   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2014
hocam böyle bi paylasim yaptiginiz icin gercekten cok tesekkür ederim. Icimdeki bahce kurma hevesiyle bir solukta okudum. Su an bende arazi bulma asamasindayim 50-60 dekarlik bir alan ariyorum. Su an yurtdisindayim ama ankaraya döner dönmez sizinle bahcenizde görüsmek isterim. Arazi konusunda baba memleketim olan yozgat taraflari **** dogdugum büyüdügüm sehir Ankarayi düsünüyorum. Sizinle bulusmak ve degerli fikirlerinizi almak isterim. Insallah bahcenizde esinizle cocuklarinizla sevdiklerinizle güzel bir hasattan sonra ceviz yemenizi temenni ederim

kolay gelsin

jinekolog1959 beğendi.
ysnkizilay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-07-2014, 17:28   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2014
Sayın Hocam,
Sayfanız (yazımınız, bilginiz vs vs) resmen bağımlılık yaptı. Hergün en az bir kere kontrol ediyorum yeni yazınız var mı diye.

jinekolog1959 beğendi.
OrmanRuhluAdam Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-08-2014, 13:02   #141
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. OrmanRuhluAdam,

İki haftalık, medeniyetten uzak bir tatil yaptığım için yazınızı görmemişim. İlginize teşekkürler.

Eski 04-08-2014, 12:26   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Sn. fahris bey

Bu soruya cevap vermeden önce bir gün bekledim. Ümit ettim ki sorunuzun içinde barındırdığı çelişkileri kendiniz fark eder ve mesajınızı geri çekersiniz. Ama şu anda görüyorum ki soru yerinde duruyor.

Cevaptan önce, doğa aşığı ve bilim insanı olduğu her halinden belli olan ve forumun en paylaşımcı isimlerinden Sn. cnrtkt hakkında yazdığınız haksız ve acımasız yorumu da çok yadırgadığımı öncelikle belirteyim. Kendisinden özür dilemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Cevap yerine ben de size bazı sorular yönlendireceğim:

1- Ceviz yetiştiriciliğinin tüm önemli sorunlarını (arazi, tür, yetiştiricilik sistemi, vs.vs.vs.) hallettiniz de sıra fidanların hangi firmadan alınacağına mı geldi ki bu konuya takıldınız?

2- Herhangi bir kitabı okumuş olmak, o kitapta gizli ya da aleni pazarlanmakta olan başka bir ürünü de almayı zorunlu kılıyor da, bundan benim mi haberim yok? Siz bir kitap alıp okuduğunuzda, orada reklamı yapılan ürünü hemen gidip alıyor musunuz?

3- Bir şey almanız gerektiğinde, aynı kalite ve güvenilirlik düzeyindeki ürünler arasında bir seçim yaparken, diğerlerinin iki katı pahalı pazarlanan ürünleri mi tercih ediyorsunuz?

4- Paylaşım yazımın sunuş bölümünde insanların hayali fizibilite raporlarıyla yanıltılıp yıkıma uğratılması konusundaki hissiyatımı açık seçik belirtmişken, bana isim ve firma bazında soru yönelterek ne yazdırmayı amaçlıyorsunuz?

5- Forumu takip etmedikleri için cevap şansı olmayan bir şahıs veya firma hakkında yazı yazmanın etik olmadığını bilmiyor musunuz?

6- Bu gece herkesin yararlanabileceği 'çit dikimi' üzerine bir yazı yazmayı düşünürken, sizden başka kimseye faydası olmayacak bu yazıyı bana yazdırmış olmaktan mutlu musunuz?

7- Eğer bu forumun ortasına düşmüş çok zeki ama kötü niyetli bir provokatör değilseniz, soru, yargı ve yorumlarınızı aklınıza düştüğü anda paylaşmak yerine bir müddet tartıp, ölçüp, biçip üzerinde düşündükten sonra yazmayı düşünebilir misiniz?

Saygılarımla,

Not: Polemiklere ayıracak vaktim yok. Sayfamdaki mesajınızı silerseniz, bu yazı da 24 saat içinde silinecektir.
Sayfanızdaki mesajlarımı sizi üzmemek adıan silmek isterdim ancak maalesef bu işlemi yöneticiler görüyorlarsa onların yapmaları gerekir.. Beni de yanlış anladığınızı ifade etmenin yanı sıra sizi üzmüşsem kusuruma bakmayınız..

fahris Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-08-2014, 19:45   #143
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Fernor Verimi

Fernor'un yeterince verimli bir tür olmadığına dair yaygın bir kanaat mevcut. Bu nedenle de ceviz yetiştiricilerinde veya adaylarında İç Anadolu'da bile Chandler dikmek yönünde bir tercih oluşabiliyor.

Kanımca fernor hakkındaki bu kanaatin en önemli nedeni kurulan bahçelerde tozlayıcı olarak sadece fernette kullanılması. Ronde de Montignac'lı bir bahçede fernorun verimini izlemenizi isterim. Görüntüler, neredeyse "Chandler'den eksiği yok, fazlası var" dedirtebilecek bir verimi işaret ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_SupIYSCupU

Eski 21-08-2014, 20:31   #144
Yeni Üye

Doktor bey, gecen ay sordugum gereksiz sorudan dolayi sizden ozur dilerim amacim size ve yardimlariniza saygisizlik yapmak degildi. Eger bize kizgin degilseniz size yeni buldugumuz arazinin toprak raporunu form sayfanizdan yorumlamaniz icin yayinlamak istedim, yorumlariniz bizim icin cok degerli. En son olarak tavsiyenize uyup bilecik'e yoneldik. Sonuclari sirasiyla 0-30, 30-60, 60-90 ve 90-120cm derinliklere gore asagiya ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 22-08-2014, 00:52   #145
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. Gençgirişimci87

Benim kızmam veya kızmamamdan daha önemli olan, doğru işlerin yapılması. Geç de olsa doğru yolda adım attığınız için tebrik ederim. Benim bu sitede bu paylaşımları yapmamın tek bir nedeni var, o da mütevazi bilgi ve birikimimin elverdiği ölçüde cevizci adaylarının vahim hatalar yapmalarını önlemeye çalışmak.

Aklın yolu birdir. İç Anadolu'da vejetasyon süresinin Marmara Bölgesi'nden en az 1 ay kısa olması maça 1-0 yenik başlamak demektir. Marmara Bölgesi'nde ağaçlarınız, meyveleriniz her sene 1 ay daha fazla gelişebilecek. Risk almadan Chandler yetiştirebileceksiniz.

Yıllık yağış miktarının azlığı İç Anadolu'da sizi 2-0 mağlup hale getirecekti. Marmara Bölgesi'nde sulama suyu ihtiyacınız önemli ölçüde azalacaktır.

Kalecik'teki arazide kum oranının nispi yüksekliği, kil çok az olduğu için aşırı bir su ve gübre ihtiyacı doğurabilecek ve daha maçın başında oyuna 3-0 mağlup başlamanıza yol açacaktı.

Yeni arazinin bünye özellikleri çok daha olumlu, cevizcilik için bence ideal. Tuz, kireç, pH da mükemmel.

Organik madde burada da çok yetersiz, fosfor ve potasyum gibi ciddi takviye gerektiriyor.

En önemli sıkıntı ağır metal konsantrasyonlarında olabilir. Bakır, demir ve manganın çok fazla, çinkonun çok az olması bence profesyonel değerlendirme gerektiriyor. Bakır toksisitesi ceviz için ciddi bir tehdittir. Ağır metallerin bitkilerce alımı büyük bir rekabet ortamında oluşur ve bakır, mangan ve demirin fazla oranlarda alınması çinko eksikliğine yol açar. Toprakta çinkonun zaten çok az bulunması sıkıntıyı daha da arttırabilir.

Bence tahlili yapan laboratuar güvenilir ise, bakır ve demirin 'çok fazla' olmasının anlamını soruşturun. Bununla yetinmeyin, herhangi bir ziraat mühendisinden değil güvendiğiniz bir toprak hocasından bu seviyelerin toksik olup olmadığını değerlendirmesini isteyin.

Arazinin su durumu, topoğrafyası, mikrokliması, büyüklüğü ve işgücü temin olanakları gibi verileri de paylaşırsanız burada tartışabiliriz.

Sağlıcakla kalın.

Eski 25-08-2014, 02:04   #146
Cev
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2014
Merhaba Hocam,
Öncelikle böyle bir yazı ile bu işi kalkışmak isteyenlere "Dur! Bu iş o kadar da kolay değil." dedirttiğiniz için teşekkür ederim. Ben 25 yaşında İstanbul Üniversitesinde İşletme okuyan genç bir girişimci adayıyım. Sayın Hocam yazınız o kadar sürükleyici o kadar bilgi doluydu ki sadece bir solukta başından kalkamadan okudum. Bizde kuzenimle ailelerimizin onayını aldık ve bir ceviz bahçesi kurmak için araştırmalara başladık. O kadar şanslıyım ki karşıma ilk siz çıktınız. Ailem Ankara'da yaşıyor ve şu an ailemin yanındayım. Eğer izniniz olursa Hocam hafta sonu bahçede olduğunuz bir gün sizi ve bahçenizi kuzenimle ziyaret etmek istiyoruz. Saygılarımla

jinekolog1959 beğendi.
Cev Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-08-2014, 12:26   #147
Cev
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın Cem Tanrıver

Şimdi araştırdım, Ankara ÇATAK kapsamında değilmiş. İleride kapsama alınırsa başvururuz artık. Bahçenizi hangi cinsle ve ne zaman oluşturduğunuzu öğrenebilir miyim?
Hocam tarim.gov.tr de Ankara'nın 2011 yılında ÇATAK kapsamına alındığı yazıyor acaba size yanlış mı bilgi verildi yoksa site mi yanlış bilgi veriyor.

ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı)

Eski 25-08-2014, 17:48   #148
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Merhaba Sn.Cev

Haklısınız, ben Ankara'nın ÇATAK kapsamında olmadığını 2010 tarihli bir yazıda okumuşum, uyarınız üzerine yeniden baktım ve 2011'de kapsama alındığını öğrendim. Ancak sanırım bütün il kapsama alınmıyor ve belli bölgeler, belli köyler programa dahil ediliyor. Ankara'da hangi ilçelerde, hangi köylerin destek kapsamında olduğunu Polatlı İlçe Tarım'dan bir soruşturacağım.

Gerek forumda, gerekse özel mesajla bahçemi görmek istediğini belirten pek çok kişi oluyor.Şu anda bahçemde misafirlerimi ağırlayabileceğim, sohbet edebileceğim, bir bardak çay ikram edebileceğim bir ağaç gölgesi bile yok. Verandalı küçük bir konteyner ev için planlamamı yaptım, yerini hazırladım, yeraltından elektrik ve su hattını çektim. Kısmet olursa gelecek yaz bahçemde ziyaretçilerimi kabul edebileceğim. O zamana kadar sohbetlerimizi forum üzerinden yürütebiliriz. Ya da dilerseniz tanışma ve sohbet için Ankara Çayyolu'ndaki evimin bahçesine buyurun. Geleceğiniz haftasonu özelden cep telefonumu alıp beni arayabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

SZemih beğendi.
Eski 25-08-2014, 21:41   #149
Cev
Yeni Üye

Sn. Hocam,
Öncelikle umuyorum ki bahçeniz ÇATAK kapsamındadır. Bahçenizi bize burada öyle bir betimlediniz ki değil gelip görmek fotoğrafına bile gerek yok. Bizde sizin gibi bu işe kuzenimle iyi bir araştırma yapıp hata yapmadan girmek istiyoruz. Açıkçası bahçe bahane Amacım sizi tanımak ve o güzel sohbetinize dahil olmak. Ayrıca bizde sizin gibi bu işe yeni gireceğimiz için sizin ağzınızdan çıkan her kelime bizim için altın değerinde olacaktır. Bu hafta sonu özelden size mesaj yazacağım. Umarım müsait olursunuz ve görüşürüz. Saygılarımla

jinekolog1959 beğendi.
Eski 27-08-2014, 16:36   #150
Yeni Üye

Sn. Hocam,
Detayli cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Tavsiye ettiginiz gibi henuz bir toprak uzmani ile agir metal bulunma riski uzerine konusamadim, ancak en kisa zamanda aldigim bilgileri burada paylasacagim.

Arazinin diger ozellikleri,

-Alan: 103 donum; 3 parca(76+16+11) aralarinda 150 metre mesafe var. Ileri de aradaki tarlalarda satin alinabilecek durumda.
-Su: Remzi Bey incelemesini yapti, rapor henuz elime ulasmadi ancak telefonda konustugumuz kadari ile, yuzeye yakin blok kayasi yok ve su cok bol olmamakla birlikte 100metreden sonra cikar gorusunde.
-Isci gucunu yakin koyden karsilamayi dusunuyoruz. Arazi sahibi de bu konuda yardimci olabilecegini belirtti.
-Topografyanin detaylarini Remzi beyin jeofizik raporu ile daha saglikli paylasabilirim, ancak gordugumuz kadariyla buyuk arazinin %90i tatli bir egime sahip %3 civari, geri kalan kisimlar ve ayri 2 tapu %6-7 civarinda gozukuyor. Buyuk arazi dogu diger araziler kuzey cephede.
-Iklim bilgileri;
* Don, 10.ayda baslayip en gec 4. ayin sonlarinda gozukuyor. Yilda toplam 35gun don sayiliyor. Bu konuda size bir sorum olucak Hocam, don ile ilgili degil ama soguklama suresi ile ilgili olarak, yillik ihtiyaci kac saattir? Soguklama araligi 7C alti olarak okumustum, bu bilgi sizce dogrumudur?
* Iklim raporlarina gore ortalama sicakliklar 11inci ayin ortasinda 7C nin altina dusup mart basina kadar oyle devam ediyor.
* Vejetasyon suresi icin yaz aylari ortalama sicakliklarina baktigimizda; mayis ayinin ortasindan eylul ayi sonuna kadar 20 derece ve ustu sicakliklar gozukuyor.
* Yagis bilgilerine ulasamadim.

degerli yorumlarinizi bekliyoruz. Saygilar ve Sevgiler

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024