agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1013Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2014, 23:07   #151
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Sn. gençgirişimci87

Soğuklama ihtiyacı +7.2 derece altında geçen toplam süredir ve ceviz türleri arasında kabaca 500 ile 1800 saat arasında değişkenlik gösterir. Gölpazarı'nda yıllık soğuklama süresi 2470 saat civarında olup her türden cevizin soğuklama ihtiyacını fazlasıyla karşılar ve bu konuda hiçbir sıkıntı olmaz. Yıllık yağış miktarı da 400 mm veya biraz üzerindedir.

Google Earth'de aday araziyi işaretleyerek fotoğrafı gönderirseniz topoğrafya konusunda sağlıklı bir değerlendirme yapabilirim.

Sağlıcakla kalın.

Muda ve gencgirisimci87 beğendi.
jinekolog1959 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-08-2014, 00:23   #152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2014
Sn. Jinekolog1959,
Pek çok kişinin belirttiği gibi ben de yazınızı soluksuz okudum. Tutkunuz ve kararlılığınızdan çok etkilendim. Üşenmeden ve çok güzel bir ifade ile yazdığınız bilgi ve deneyimler umarım benim gibi ceviz yatırımına başlamak isteyen herkes için faydalı olur.
Teşekkürler..

jinekolog1959 beğendi.
Zeyonsal Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-08-2014, 00:33   #153
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn.gençgirişimci87

Keşke koordinatları ve köy ismi görülmeyen bir google earth fotoğrafını sayfama gönderseydiniz, herkes için eğitici bir örnek olurdu.

Özelden konumunu göndermiş olduğunuz tarlalarda topoğrafya ceviz için mükemmel. Soğuk havanın rahatça kayıp uzaklaşabileceği yeterli bir eğim olduğu gibi, köyden aşağı doğru uzanan vadi de soğuk hava için doğal bir drenaj kanalı oluşturuyor. Burada don zararı oluşması hemen hemen imkansız.

Gene de mutlak kış soğuklarına karşı uyanık olunmalı. Rakımın 1000 metreye yaklaşması ve kuzey cephe olması nedeniyle ben burada da fernor öneririm.

Kolay gelsin.

ncp1963 ve ömerönder beğendi.
Eski 31-08-2014, 10:02   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2014
Sn Hocam,

Haklisiniz, forumda ki diger arkadaslarinda gorebilmesi icin asagiya fotografi ekliyorum. Dediginiz gibi arazi koyun hemen yukarisinda iki vadinin ortasinda kaliyor. Bu iki vadinin ortasindan gecen yol arazilerin birine sifir otekilere kadastro yolu ile 100metre kadar uzaklikta.

Asagida bolgenin don raporunu da link olarak paylasiyorum. Sizce riskimiz ne seviyededir? Daha once koruma amacli fidan cevresine poset geciren bahce sahiplerini duydum, bana ilginc gelmisti. Hocam, acaba bu yontem ne kadar dogrudur?

Dosya.tc - cretsiz, Hzl ve Kolay Dosya Paylam

Eklenen Resimler

gencgirisimci87 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-08-2014, 16:36   #155
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. gençgirişimci 87

Topoğrafyanın forum izleyenlerince net olarak anlaşılabilmesi için arazinin 3 boyutlu fotoğraflarını, yükseltiler bir kat arttırılmış olarak yayınlıyorum.

Name:  gg2.jpg
Views: 3798
Size:  59.6 KB

Name:  gençgirişimci1.jpg
Views: 3791
Size:  24.2 KB

İlk fotoğraftaki büyük arazi ve altındaki parçada eğim kuzey-güney istikametinde %7, ince uzun parçada %10. Bu da soğuk havanın mobilizasyonu için son derece yeterli. Ayrıca arazinin soğuk havanın kaçışına hem kuzey-güney, hem batı-doğu istikametlerinde çift yönde olanak sağlayan yapısı çok güzel. Aşağı yönde kesintisiz uzanan vadiler arazilerden soğuk havanın drenajını çok rahatlıkla sağlayabilecek özellikte.

Linkten edindiğim bilgilere göre 2009 yılında 25 Nisan'da, 2011 yılında 22 Nisan'da ilkbahar geç donları, 2011 19 Ekim'inde sonbahar erken donu kaydedilmiş. Üstelik bu meteorolojik ölçümlerin yapıldığı otomatik gözlem istasyonunun rakımı 825, sizin aday arazinin üst kot rakımı 970 metre. 150 metrelik rakım farkı da göz önüne alındığında, kesinlikle Mayıs başından önce hareketlenmeyen bir tür seçilmeli.

Çevrede bu rakım seviyelerinde kurulu Chandler bahçesi varsa sahipleriyle konuşup ne zaman hareketlendikleri soruşturulmalı. Nisan'ın son haftasında uyanmaya başlıyorlarsa kesinlikle Chandler'den uzak durulmalı. Kurulu bahçe bulunamıyorsa, asla riske girilmemeli ve Fernor'dan şaşılmamalı.

Şimdilik bu kadar, kolay gelsin.

Eski 04-09-2014, 00:13   #156
Yeni Üye

Sn.Jinekolog,
Yazınızda bahsettiğiniz Ramos'un Walnut Production Manual kitabının bazı kısımlarına internette denk geldim ve okudum. Kesinlikle çok iyi bir kaynak... Almak istediğimde sadece 1-2 sitede satışı var ve fiyatı nakliye hariç 150 USD. Siz nerden almıştınız acaba? Belki benim atladığım bir sitedir...
Teşekkürler

Eski 04-09-2014, 10:01   #157
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. Zeyonsal

'UC ANR catalog' olarak google'dan arama yapın, çıkan sayfada search kısmına 'walnut production manual' yazın, nakliye hariç 35 dolara satışı mevcut. Siteye üye olun ve sipariş verin.

Kolay gelsin.

Eski 04-09-2014, 13:00   #158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2014
Sn. Hocam,
Degerli yorumunuz ve tavsiyeniz icin tesekkur ederiz. Artik karar verme asamasina yaklasmisken, risklerini belirttiginiz gibi toprakta ki agir metaller konusunda Yasar Hoca'ya ulasmaya calisiyoruz. Onun da hem bu metaller konusunda hem de arazide ceviz yetistirilebilirligi ve en onemlisi tavsiyeniz gibi Fernor tur secimi konusunda degerlendirmelerini almaya calisacagiz. Son olarak size daha once belirttigim jeofizik raporunu asagida ki linkte gonderiyorum. Sanirim su konusunda istedigimiz kadar sansli degiliz ancak bunu birden fazla kuyu acarak giderebiliriz diye dusunuyorum. Eger bu konuda sikinti yasama ihtimalimiz var ise arazi bizim icin cazip olma ozelligini yitiriyor.

http://s3.dosya.tc/server27/TdwUc4/J...mzali.pdf.html

Tesekkurler
Saygilar

jinekolog1959 beğendi.
gencgirisimci87 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-09-2014, 20:14   #159
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Sn. Zeyonsal

'UC ANR catalog' olarak google'dan arama yapın, çıkan sayfada search kısmına 'walnut production manual' yazın, nakliye hariç 35 dolara satışı mevcut. Siteye üye olun ve sipariş verin.

Kolay gelsin.
Teşekkürler Sn. Jinekolog,
Siparişi verdim, umarım biz de sizin gibi bahçeyi kurmada başarılı oluruz..

jinekolog1959 beğendi.
Eski 07-09-2014, 22:56   #160
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Exclamation

Ceviz yetiştiriciliği dışarıdan görüldüğü gibi kolay ve zahmetsiz değil, aksine çok meşakkatli bir süreç. “Fidanı dikerim, olur” diye düşünen varsa çok yanılır.

Bu sezon benim için çok zorlu ve sıkıntılı geçti. Fernor zaten çok geç uyanan bir tür, rakımım 1200 metre, bir de ilk dikim yılı olunca fidanların uyanmaları iyice gecikmiş, 9 Mayıs’tan başlayarak Mayıs sonuna kadar yavaş yavaş ancak uyanabilmişlerdi.

1850 fidanın yaklaşık 250’si hiç uyanamadı. Bu fidanları söktüğümde hiç kök yapamamış olduklarını gördüm. Fidanlar açık köklü olarak gelmişler, fakat toprak donduğundan 2.5 ay hendeklenmiş olarak bekledikten sonra dikimleri gerçekleşebilmişti. Dikilirken her ne kadar saçak kökler normal görünümde idiyseler de, muhtemelen önemli bir kısmında mikroskopik düzeyde soğuk hasarı oluşmuş olmalıydı. Belki de Nisan ve Mayıs’ta aralıksız devam eden yağışlar bu fidanların köklerinde çürümeye yol açmıştı. 150 civarında fidan ise uyanıp filiz atmış, sonra devamını getiremeyip kurumuştu. Bunlarda da saçak kök gelişimi yok denecek seviyedeydi ve muhtemelen barındırdıkları özsu ile filizlenmişlerdi. Her ne sebeple olursa olsun, %20’yi aşan çok yüksek oranlı bir fireyle işe başlamak oldukça moral bozucu olmuştu.

Haziran’ın son haftasına girmiştik . Sezonu tamamen kaybetmeden kayıpları telafi edebilir miyim diye yeni bir arayışa girdim. Tüplü fidanlarla kayıpları kısmen ikame etmeyi planladım. Ekiz fidancılık’tan Okan Bey temmuz sıcaklarında dikimin çok fazla fire getirebileceğini, Eylül’ü beklemenin daha iyi olabileceğini söyledi. Gene de riski alıp getirttiğim fidanlar, gerçekten çok büyük stres yaşadılar. Dikilenler birkaç gün içinde yapraklarını dökmeye başladılar, birçoğu tüm yapraklarını kaybetti ve sadece bir gövde halinde kaldılar. Dikmeden tüpte ve gölgede muhafaza ettiğim ve düzenli sulanan fidanlar dahi çoğu yapraklarını döktüler, onların bile içlerinden birkaç tane kuruyan oldu.

Zannediyorum ki 400 rakımdan 1200 rakıma çıkmak ve aşırı sıcak giden, kimi günler 40 dereceyi bulan sıcaklar hepsini strese sokmuştu. Bu yılın olağanüstü koşullarının, kışın hiç kar yağmayıp, baharda aşırı yağan yağmurların, donların, doluların ve normallerin çok üzerinde giden temmuz sıcaklarının da bu sezon yaşadığım yüksek oranlı fidan kayıplarında etkili olduğunu düşünüyorum. Bir kısım fidanımın da fare ve köstebek kurbanı olduğuna şahit oldum.

Tüplü fidan kayıplarında önemli bir etkenin de sulama rejiminde tansiyometre kullanmamam ve sulama aralıklarını iyi ayarlayamamam olduğunu düşünüyorum. Sezon başlarında sulamalarda temkinli gidiyor, Mayıs boyunca gerçekleşen aşırı yağışları ve toprağımın killi yapısını göz önüne alarak her fidana 32 litre olmak üzere 10 günde bir sulama yapıyordum. Sıcaklar giderek artınca 7 günde bir sulamaya başladım. Haftalık sulamalara geçince bitkilerdeki stres giderek azaldı ve kendilerini hızla toparladılar. Ama bu arada yeni dikilen fidanlarda da önemli fireler oluşmuş, ilk dikilen fidanlarda da kuruma ve kayıplar devam etmişti.

Hasılı bütün bu mücadelelerin neticesinde, sezon sonuna doğru yaklaştığımız Eylül başı itibarıyla 1850 fidanımdan takribi 1600 kadarı var olma savaşını kazanmış ve yerine sağlamca tutunmuş durumda. 250 kadar gelişemeyen ve kuruyan fidanı da Mart ayında açık köklü fidanlarla yenilemeyi planlıyorum.

Tutan 1600 fidan, böyle zorlu bir sezonda olabileceği kadar tatminkar gelişti. Zaten birçoğunun yapraklanması Mayıs sonuna doğru ancak gerçekleştiğinden, bu sezon boylanmalarını teşvik etmeyip, zaten kısa olan vejetasyon süresince asıl olarak köke çalışmalarını istedim. Seneye Haziran’da liderleri belirleyip tek gövdeli olarak geliştireceğim. Şu anda fidan boyları 40 ile 140 santim arasında oldukça geniş bir yelpazede değişkenlik gösteriyor. Tamamı iyi durumda, streste olan kalmadı.

Sezon boyunca antraknoz, bakteriyel yanıklık veya diğer bir hastalık belirtisiyle karşılaşmadım. Fidan çukuru başına yaklaşık 250 kg ahır gübresi kullanmış olmama rağmen toprakta kök bölgelerinde hiçbir kurtlanma veya böceklenmeye rastlamadım. Antraknoza karşı aldığım Maneb ilacını kullanmaya da gerek görmedim. Gövdeleri beyaz plastik boyayla Murat’a bu hafta boyatıyorum, buna ancak yeni fırsat bulabildik.

Otla mücadele de bu sezon beni çok zorladı. Murat’ın çabaları dışında 3 kez de toplu olarak işçi getirtip ot alma ve çapalama yaptırdık. Hala da otla mücadelemiz devam ediyor.

Sulamaya Eylül ortasına kadar devam edeceğim, bitkilerin bir daha strese girmelerini istemiyorum.

Ortalama gelişim düzeylerinin görülebilmesi için bazı fidanlara ait resimleri ekliyorum:

Eklenti 516613Eklenti 516617Eklenti 516618Eklenti 516619Name:  001.jpg
Views: 3619
Size:  28.5 KBName:  003.jpg
Views: 3641
Size:  20.7 KBName:  004.JPG
Views: 3613
Size:  68.0 KBName:  006.JPG
Views: 3603
Size:  54.1 KB

Eski 07-09-2014, 23:00   #161
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Name:  001.JPG
Views: 3563
Size:  67.5 KB

Name:  002.JPG
Views: 3549
Size:  68.7 KB

Name:  011.JPG
Views: 3604
Size:  62.2 KB

Name:  007.jpg
Views: 3630
Size:  74.0 KB

Eski 07-09-2014, 23:40   #162
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Name:  009.JPG
Views: 3559
Size:  64.5 KB

Name:  012.jpg
Views: 3616
Size:  22.2 KB

Eski 08-09-2014, 14:21   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2014
Merhabalar jinekolog1959, yazınızı **** bir başka deyişle cevizciliğe giriş serüveninizi büyük bir merak ve zevkle okudum. Bundan sonrası içinde başarılarınızın devamını diliyorum. Benim size küçük bir sorum olacaktı? Cevizin meyvesinden çok "KÜTÜĞÜ" için dikimini ve yetiştirmesini düşünenlere ne önerirsiniz? Hangi tür, dikim sıklığı, rakım, kullanılacak gübre çeşidi, iklim, toprak vs... Kuru meyvecilikten farklı bir yol izleniyor mu izlenmiyor mu? İlginiz için şimdiden teşekkürler...

kotaydin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-09-2014, 17:59   #164
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Sn. Kotaydın,

Bu konu benim çok bilgi sahibi olduğum bir konu değil, eğer İnternette “growing walnut trees for profit” yazarsanız çıkacak sayfa sizin birçok sorunuzu cevaplayabilir.

Gene de özetle şöyle söyleyeyim: Kütük yetiştiriciliği için Amerikalılar black walnut denilen türü kullanıyorlar, başlangıçta 3.6 x 3.6 m aralıkla dikip ağaçlar büyüdükçe seyreltme uyguluyorlar. Ara tarımından ve ceviz meyvesinden de kazanç sağlıyorlar. 30 yılın sonunda 30 metre yüksekliğe ve 75-100 cm çapa ulaştıklarında ağaçları kesiyorlar ve dönümde 25 000 Dolarlık ceviz kütüğü elde ediyorlar.

Yeterince gençseniz, sabırlıysanız, çocuklarınız ve torunlarınız için yatırım yapacaksanız denenebilir, neden olmasın?

Eski 12-09-2014, 17:46   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2014
Merhabalar Sn.Jinekolog1959,

Yeni üye olduğum bu forumda bu denli zengin içeriğe sahip, paha biçilmez tecrübeler ve ciddi oranda teknik bilgi içeren bir yazıyla karşılaşmaktan duyduğum hazzı tarif edemem.

Size şükran ve minnet duygularımı iletmek istiyorum çünkü yazı diziniz benim kafamda planladığım bahçe kurulum akışına, yaşadığınız sorunlar ise kafamda cevap beklediğim sorulara o kadar benziyor ki bir insanın ancak yaşayarak, zaman, emek ve para harcayarak edinebileceği tecrübelerinizi burada bizlere aktararak ulaştırmanız ve bizim de bunlara sadece okuyarak ulaşmamızın paha biçilemez olduğunu düşünüyorum.

Temellerini çok sağlam olarak attığınıza inandığım bu uzun soluklu yürüyüşte size ve arkadaşınız Murat Bey'e başarılar diliyorum.

i_simsek Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-09-2014, 14:31   #166
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

İlginize çok teşekkürler Sn. i-simsek, yeni başlayacak arkadaşlara ufacık dahi olsa bir katkım olmuşsa ne mutlu bana...

Ben de size başarılar diliyorum.

Eski 14-09-2014, 23:38   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2014
Sn.jinekolog1959,
Cevizle ilgilenenlere değerli tecrübeler ve bilgileri karşılık beklemeden paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum, bahçenizin kurulumunu en başından beri okuyarak takip ettim çok güzel yazmışsınız sayenizde çok şey öğrendim başarılarınız devamını diliyorum.

jinekolog1959 beğendi.
cEVİzz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-09-2014, 19:50   #168
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Bu hafta arazimin bulunduğu Avşar köyünün ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarımsal Alanların Korunması) programı kapsamında olduğunu öğrendim. Polatlı'da sadece 5 köy program kapsamında imiş ve benim köy de bunlardan biriymiş.

Bugün resmi müracaatımı yaptım. Kasım ayından itibaren 3 yıl süre ile hibe desteği alabilecekmişim.

Bu programdan beni haberdar eden forum üyesi Sn. Cem Tanriver'e ve Ankara'nın 2011'de kapsama alındığını hatırlatan forum üyesi Sn. Cev kardeşime çok teşekkürler.

Herkesin, arazisinin bulunduğu il ve köyün kapsamda olup olmadığını araştırmasında fayda var.

Eski 24-09-2014, 13:47   #169
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-07-2012
Sn. Jinekolog1959 yazılarınız gerçekten çok güzel ve sürükleyici. Tesadüfen yazılarınızla karşılaştım. Hemen hemen hepsini çok dikkatli bir şekilde okudum. Çok faydalı bilgiler. İnşallah yazılarınızı devam ettirerek bu işe ilgi duyanları bilgilendirmeye devam edersiniz. Teşekkürler...

jinekolog1959 beğendi.
enginyilmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-09-2014, 16:39   #170
Yeni Üye

nurani's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2014
sayın jinekolog,sabrınız,çalışmalarınız ve emeğiniz için ne kadar tebrik etsem az olur,sonunda gülerek verdiğiniz resimlerin daha da büyük başarılarla sonuçlanmasını diliyorum

jinekolog1959 beğendi.
nurani Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-09-2014, 00:46   #171
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Bu hafta malç tekstili ile ilgili epeyce bir araştırma yaptım. Seneye baharda otlanma başlamadan tüm sıra üzerlerinde 2 metre genişliğinde kesintisiz bir şerit halinde uygulamayı düşünüyorum. Biraz maliyetli olacak ama beni 4 yıl boyunca yabani ot mücadelesinde çok rahatlatacağını düşünüyorum. Ceviz yetiştiriciliğini bıçak kemiğe dayanmadıkça herbisit kullanmadan, toprağı zehirlemeden, vicdanımı rahatsız edecek bir uygulama yapmadan götürmeye çalışacağım.

'İyi Tarım Uygulaması' sertifikası almak için de bu hafta özel bir sertifikasyon kuruluşuna başvurdum. Gelecek yıl Tarım Bakanlığı'nın vereceği yıllık 50 TL/dekar tutarındaki desteği almaya başlayacağım.

Sulamada güneş enerjisini kullanabilme olanaklarını da araştırıyorum. Şu anda jeneratörümde fosil yakıt kullanarak hem çevreye hem keseye zararlı bir uygulama içindeyim, ama en kısa zamanda mevcut sistemi yedeğe alarak hem temiz ve çevreci, hem bedava enerjiye geçebilmeyi umuyorum. Bu konuyla ilgili gelişmeleri buradan paylaşmaya devam edeceğim.

Bugün bahçedeydim. Bu sezon artık yavaş yavaş sona eriyor. Birkaç fidanımın yapraklarında sararmalar başladığını farkettim. Fernorların, deneme maksatlı bahçemde bulundurduğum Chandler'lardan ne kadar önce yaprak dökeceğini izleyeceğim.

Dört ay önce ilk yapraklanmalarına başlayan fidanlarımın ilk sezon performansları fena değil. Killi toprağımda 'bonsai'lerim olacak diye korktuğumdan, aralar çok uzun yıllar boş kalmasın diye 8 x 4 diktiğim fidanlarım sanki beni utandırıp normal gelişecekler gibi.

Name:  008.jpg
Views: 3174
Size:  34.6 KB

Eski 28-09-2014, 06:23   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
selamlar

kuyu ruhsatını aldınızsa, bölgenizin elektrik dağıtım şirketine gerekli evrakları tamamlayarak başvurunuzu yapın. size tarımsal sulama amaçlı olarak (5,5 kw geçmemek şartı ile) eğer köy yakınsa köyün elektriğinden, uzaksa trafo direği ve trafo size ait olmak şartı ile orta gerilim (31.500) volt vermek zorundalar.

jinekolog1959 beğendi.
ncp1963 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2014, 16:49   #173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
Hocam tutmayanların yerine yeni fidan alacaksınız sanırım.
Nereden alacaksınız paylaşır mısınız çok değil 5 adet kadar bende almak istiyorum.

Orhank Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-10-2014, 17:52   #174
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Selamlar

Gene Ekiz Fidancılık'tan alacağım.

Kolay gelsin

Eski 07-10-2014, 23:03   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2014
Hocam Merhaba,

Serüveninizi iki uykusuz gecede soluksuz okudum. Özveriniz için öncelikle teşekkür ederim.
Sizden ricam, vaktiniz el verirse; Tarım Bakanlığı, Orman Bakanlığı ve bilmediğim başka Kamu İştrakleri vb. ceviz yetişriciliği konusunda girişmsicilerin destek alabilecekleri kalemler ile ilgili detay verebilir misiniz? İlgili yönetmelikler detaylı incelenerek bu bilgilere ulaşılabilir biliyorum ancak; sizinde çok iyi bildiğiniz üzere hem yönetmelik okumanın zorluğu, kısa sürede çok sayıda eklenti/değişiklik bu konuyu karmaşık hale getiriyor.

Kıymetli bilgi birikiminizi vaktinizin elverdiği ölçüde derleyerek bizimle paylaşabilirseniz müthiş bir zaman tasarrufu elde edeceğimizi düşünüyorum.

Bu konuda uygun görürseniz bir önerim olacak; aşağıdaki alt başlıkları içeren ve destek kalemlerini gösteren bir tablo oluşturabilir miyiz? Bildiğim bir kaç destek kalemi ile ilgili doldurup aşağıya ekleyecektim ancak hatalı bilgimin kirlilik yaratması endişesindeyim. Örnek olarak; hangi desteklerde en az 10 da kapalı bahçe şartı var, hangileri hibe, hangilerinde Çiftçi Kayıt Sistemi gereklidir durmadan birbirine karıştırıyorum.

DESTEK ADI
Destek Miktarı:
Destek Periyodu:
Geri Ödeme Şartları:
Asgari Başvuru şartları:
Başvuru Yeri:
Başvuru Dönemi (varsa):

İsterseniz ben dersime çalışıp edindiğim bilgiyi derleyip size özel mesaj olarak gönderirim, düzeltmelerinizi takiben burada temiz halini yayınlarsınız?

İlginize tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Düzenleyen OZGUR79 : 07-10-2014 saat 23:40
OZGUR79 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-10-2014, 19:49   #176
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

CEVİZ ÜRETİCİLİĞİNDE DEVLET DESTEKLERİ

Desteklerin detayları internetten kolayca bulunabilir. Herkesin faydalanması için aklıma gelenleri burada sıralayacağım:

1- Arazi tahsisi: Hazine arazilerinde 20 dönüm, bozuk orman alanlarında 5 dönümden az olmamak kaydıyla, en fazla 500 dönüme kadar arazi, özel ağaçlandırma yapmanız için size tahsis edilebilir.

2-Özel Ağaçlandırma Kredisi: En az 20 dönüm hazine arazisi, 5 dönüm bozuk ormanlık alan, veya 5 dönüm tapulu arazi için Orman Bakanlığı'na başvurulabilir. Yaklaşık 700 TL/dönüm olarak kullanırsınız. Yıllık faizi kabaca %1 civarında olup, 15 yıl sonra tek seferde geri ödenir.

3-Kapama bahçe desteği: Tarım Bakanlığı'nca kullandırılan bir hibedir. En az 10 dönüm bahçe şartı aranır.Bir seferliğe mahsus, Sarı sertifikalı fidan kullanımında 100 TL/dönüm, mavi sertifikalı fidan kullanımında 230 TL/dönüm destek kullanılır. ÇKS gerekir.

4-Ziraat Bankası Kredileri: Sertifikalı fidanla bahçe tesisi, damla sulama sistemi kurulması, zirai araç (traktör vb.) alımı, işletme kredisi gibi çeşitli kalemlerde yıllık %5 faizli krediler mevcuttur. ÇKS gerekir.

5-ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması) desteği: Tarım Bakanlığı tarafından 3 yıl süreyle verilen bir hibedir. Her yıl 30, 60 ve 135TL/dönüm olarak 3 kategoride kapsam dahilindeki arazilerde uygulanmaktadır. ÇKS gerekir.

6-Mazot, gübre toprak analiz desteği: Tarım Bakanlığı tarafından her yıl 12TL/dönüm civarında verilen hibedir. ÇKS gerekir.

7-İyi Tarım Uygulaması desteği: Tarım bakanlığı tarafından her yıl 50TL/dönüm olarak verilen bir hibedir. ÇKS gerekir. Özel sertifikasyon kuruluşuyla sözleşme yapılarak kullanılabilir.

8- Organik Tarım desteği: Tarım Bakanlığı tarafından her yıl 70TL/dönüm olarak verilen bir hibedir. ÇKS gerekir. Özel sertifikasyon kuruluşuyla sözleşme yapılarak kullanılabilir.

9- Makine-ekipman desteği:Tarım Bakanlığı'nca Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında 41 çeşit zirai araç ve ekipman alımı için %50 hibe desteği verilmektedir. 25.000 TL'ye kadar hibe desteği alınabilir. Bahçe traktörü de listede mevcuttur ve en az 20 dönüm tapulu bahçeniz varsa başvurabilirsiniz. ÇKS gerekir.

10- Sulama sistemleri desteği: Aynı Program kapsamında damla sulama sistemleri veya güneş enerjili sulama sistemleri için de 25.000 TL'ye kadar hibe kullanılabilir. ÇKS gerekir.

11- Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları kapsamında, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi başlığında, direk ceviz üretimi için olmasa da, ara tarım olarak yapılabilecek 71 çeşit 'Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği' için en az 5000, en fazla 250 000 Euro tutarındaki projeler de %50 oranında hibelendirilebilmektedir.

Benim bildiklerim bunlar. Katkısı olacak arkadaşlar listeye ilave yapabilirler.

Düzenleyen jinekolog1959 : 08-10-2014 saat 20:39
Eski 09-10-2014, 14:38   #177
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Sayın hocam malç tekstilini nereden temin ediyorsunuz

hazerhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-10-2014, 20:07   #178
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2013
Sayın Hazerhan, Geçen sene malç tekstili uygulaması yaptık.. Birkaç üretici var. Biz iyi referansları nedeniyle Galaser Tarım'ı tercih ettik. Internetten iletişim bilgilerine ulaşamazsanız mail adresinize kontak kurabileceğiniz kişi ve tel no verebilirim. Selamlar

YESHILL Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-10-2014, 09:28   #179
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
sayın yeshıll çok teşekkürler internetten buldum.

hazerhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-10-2014, 20:21   #180
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2011
ÇATAK denen hibe konusunda biraz açıklama yapabilirmisiniz. Benim 33 dönüm 3 yaşında ceviz bahçem var ben başvurabilirmiyim.Özel sertifikasyon kuruluşu önerebilirmisiniz

sahinlibaris Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024