agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2015, 20:10   #2221
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Mesela formulaone in 100 dekar chandler ceviz bahçesine en basitiyle mısır silajı ekseydik (tarlasının sulanıyor olması gerek,su yoksa zaten cevizde randıman vermez) dönüme 6 ton üründen 600 ton ürün elde edilir masraflar çıktıktan sonra 45 bin tl bu tarla net gelir getirirdi. Eğer biberiye (turşuluk biber)ekseydi en az 250 tonX4 lira 1 milyon (eski parayla 1 trilyon) gelir saygılar sunarım.
Bu sözler kulağa çok hoş geliyor. Duyduğumu değilde gördüğümü paylaşmak isterim. Bahçemin bulunduğu köyde 15-20 senedir her yıl turşuluk acı biber(biberiye ) ekilir ve 4 turşu firmasıda uzun süredir köyde faaliyette. Buyıl biber iyi para ediyor ancak 2 yıl önce kilosu 2 tl nin altında idi, firmalarda nazlanarak alıyordu ve köylünün bir bölümü önceki yıllarda olduğu gibi o yılda ürünün son hasadı almadan tarlasında bıraktı ancak bir iki dönüm ekenler hasadını kendisi,eş ve dosta yaptırdığı için zarar etmedi. 100 dönüm araziye ekmiş olsaydınız bugün sermayenizin büyük bir bölümünü kaybetmiştiniz.

Slajlık mısıra gelince; Mısırın boyları her nekadar 3-4 mt olsa bile masraflar çıkınca hiçte öyle iyi gelir getirici bir ürün olduğunu söyleyemem zira köylü ancak kendi hayvanı için yetiştirip süt gelirininden biraz kazanıyor.

Büyük ceviz bahçesi kurmanın riski yokmu derseniz ki, Türkiye'de zirai ürünlerin fiyatlandırılması her yıl değişken olduğu malum, dolayısıyla diğer tarım ürünleri ve hayvancılıkta olduğu gibi bununda riski elbette var. Avantajlı olan husus ise bahçenizi tesis ettikten sonra uzun vadede alacağınız ürün miktarını ve fiyatını üç aşağı beş yukarı önceden hesap ettiğiniz için tüm planlarınızı ve harcamanızı ona göre yaparsınız.
Tarla Sebzeciliğinde ise o yılki hava koşullarına bağımlısınız, ürün fiyatı önceden bilmek falcılık olur ve ayrıca her yıl aynı tarlaya aynı ürünü ekemeyeceğiniz için birden fazla sulanabilir araziniz olması da gerekir.

doğaşk60 beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 26-10-2015 saat 21:06
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2015, 17:50   #2222
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2014
Sayın musculus eğer bu bahsettiginiz hesaplar gercek ve yazdiginiz kadar kolay yapılabilir işler olsa idi inanın bugün kimse cevizden badem den bahsediyor olmaz idi ben koy çocuğuyum çiftçi çocuğuyum ve bende hic yapmadigim bişey yapıyor ve iddia ediyorum tum uygun araziler cevizle doldurulsa bile ceviz 5 tl leri görmeyecektir allahin izni ile.Ha ucuz olsada herkes yese mi evet ama ceviz badem ve benzeri ürünler dekar basina verimleri yas sebze meyve ye oranla dusuk ve zaman aldigi İçin belli değerin altina düşemez cunku cok yüksek ve tüketim in üzerinde üretimi bu ülke görebilir halde degil. Zaten sartlarda buna müsait değil.

cem941 beğendi.
doğaşk60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2015, 18:29   #2223
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-05-2015
bandırmada ısmıne dogru ronde ve fernette bulabılecegım guvenılır fıdancı varmıdır. ısmı ve teefonunu rıca edecegım

BURGAZ73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2015, 22:19   #2224
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2015
Merhaba Arkadaşlar
babadan kalma 6 dekar tarla var onunda yarısı benim yarısı ablamın daha önce çiftçilikle hiç uğraşmadım Ancak ablamlar tarlaya ev yapmak istiyorlar ,ev yapabilmek içinde tel örgü çekilip ağaç dikilmesi gerekiyormuş.geçen hafta içinde tel örgüsü çekildi ağaçta dikilmesi gerektiği için bende buraya ceviz dikmeye karar verdim bayada heveslendim diyebilirim hem köyle bağı koparmamak hemde ileride 3-5 getirisi olsun diye.

Tarım il müdürlüğüne fidan sormak için gittiğimde toprak tahlili yaptırmam gerektiğini ve mühendisin araziyi görmesi gerektiğini söylediler ayrıca 5 dekar ve üzerine destek verildiğini söylediler. Mühendile beraber araziye gittik toprak örnekleri alındı sonuçları bekliyorum

chandler fidanı dikmeyi düşünüyorum rakım 1100 lerde ancak arazi yapısı güneye bakacak şekilde alt kısmı ile üst kısmı arasında 4-5 m yükseklik olan bir eğime sahip topragınında meyve ağacı yetiştirmeye uygun olduğunu söylüyor köydekiler

ben mühendisle görüşmeden önce nette izlediklerimden dolayı 7x4 dikmeyi düşünüyordum ancak mühendis bana 7x7 dikmem gerektiğini ısrarla vurguladı sizce ne yapmalıyım sonuçta bana ait olan 3 dekar 60 ağaç işimi görürmü ?

2. olarak ta fidan temini konusunda güvenebileceğim yerler hakkında bilgi verirseniz ço sevinirim

yer olarak ta uşak banaz ayrancı mevkisi

yardımlarınız içim şimdiden teşekkür ederim.

ozkaner64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2015, 22:23   #2225
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkaner64 Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar
babadan kalma 6 dekar tarla var onunda yarısı benim yarısı ablamın daha önce çiftçilikle hiç uğraşmadım Ancak ablamlar tarlaya ev yapmak istiyorlar ,ev yapabilmek içinde tel örgü çekilip ağaç dikilmesi gerekiyormuş.geçen hafta içinde tel örgüsü çekildi ağaçta dikilmesi gerektiği için bende buraya ceviz dikmeye karar verdim bayada heveslendim diyebilirim hem köyle bağı koparmamak hemde ileride 3-5 getirisi olsun diye.

Tarım il müdürlüğüne fidan sormak için gittiğimde toprak tahlili yaptırmam gerektiğini ve mühendisin araziyi görmesi gerektiğini söylediler ayrıca 5 dekar ve üzerine destek verildiğini söylediler. Mühendile beraber araziye gittik toprak örnekleri alındı sonuçları bekliyorum

chandler fidanı dikmeyi düşünüyorum rakım 1100 lerde ancak arazi yapısı güneye bakacak şekilde alt kısmı ile üst kısmı arasında 4-5 m yükseklik olan bir eğime sahip topragınında meyve ağacı yetiştirmeye uygun olduğunu söylüyor köydekiler

ben mühendisle görüşmeden önce nette izlediklerimden dolayı 7x4 dikmeyi düşünüyordum ancak mühendis bana 7x7 dikmem gerektiğini ısrarla vurguladı sizce ne yapmalıyım sonuçta bana ait olan 3 dekar 60 ağaç işimi görürmü ?

2. olarak ta fidan temini konusunda güvenebileceğim yerler hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim

yer olarak ta uşak banaz ayrancı mevkisi

yardımlarınız içim şimdiden teşekkür ederim.
Selam Sayın @ozkaner64; bence siz mühendisin dediğini tutun ve kendi bildiğinizi unutun.

Bu arada toprağı çok derin bir şekilde patlatma yapmanız gerektiğini de söylediler mi bilmiyorum, ceviz derin toprakları sever.
Name:  toprakderinliği.jpg
Views: 2550
Size:  63.2 KB
toprak kaymasını önlemek için taraçalar yapmanız da gerekebilir.

Name:  toprakta taraça.jpg
Views: 7632
Size:  45.9 KB

Gelelim ikinci sorunuza; sertifikalı fidan yetiştiren her yerden alabilirsiniz veya bu konuda tarım il müdürlüklerinden yardım talep edebilirsiniz.

Bu konunun uzmanı değilim ama okuduğumuz bilgiler bunları işaret ediyor.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2015, 22:46   #2226
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2015
Teşekkürler sayın sinbas

Aynen dediğiniz gibi patlatma yapmam gerektiği söylendi ki zaten yapılacak ancak netteki bilgilerin aksine patlatmadan sonra fidan çukurlarını kesinlikle kepce ile açtırmamam gerektiği 60x60 cm ebatlarında açmam gerektiğini söylediler.Bunuda şöyle izah etti kepce ile derin açarsam kısa dönemde toprakta çökme olacağını ve fidanların zarar göreceğini belirttiler.

Kafam çok karıştı sanırım ne benim dediğim nede mühendisin dediği 6x6 dikecem fidanları

ozkaner64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2015, 22:58   #2227
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkaner64 Mesajı Göster
Teşekkürler sayın sinbas

Aynen dediğiniz gibi patlatma yapmam gerektiği söylendi ki zaten yapılacak ancak netteki bilgilerin aksine patlatmadan sonra fidan çukurlarını kesinlikle kepce ile açtırmamam gerektiği 60x60 cm ebatlarında açmam gerektiğini söylediler.Bunuda şöyle izah etti kepce ile derin açarsam kısa dönemde toprakta çökme olacağını ve fidanların zarar göreceğini belirttiler.

Kafam çok karıştı sanırım ne benim dediğim nede mühendisin dediği 6x6 dikecem fidanları
Kepçe (kato) ile istediğiniz (30-40-60-80 cm) derinlikte açtırabilirsiniz daha zahmetsiz ve daha hızlı olur. kolay gelsin. Çukura dolduracağınız toprağı yanmış hayvan gübresi ve leonardit karıştırmayı ve de yetiştirdiğıniz cevizlerden göndermeyi unutmayınız.

Kolay gelsin.

Eski 30-10-2015, 08:06   #2228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2014
Yanlışlikla boş mesaj atmıştım. Pardon

Düzenleyen sarman63 : 30-10-2015 saat 10:41 Neden: Yanlışlikla atılan boş mesaj
sarman63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 14:44   #2229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2015
Wink İyi Araştır mamanızın kurbanı olmuşsunuz..

Alıntı:
Dikkat edilirse sorularınıza cevap veren yok.çünkü ceviz üreticisinin morali bozuk...
Büyük harflerle yazıyorum...
Yeni ceviz ekme işine girecek arkadaşların 66. Sayfadaki 1955 numaralı mesajı tekrardan okumalarını tavsiye ediyorum.
Fazla söz söyleyip kendimi yormak istemem kardeşim. Ancak sorun kesinkez sizdedir. Neden der isen fidan diktikten sonra yaptıklarını anlatıyorsun. Ama fidan dikmeden önce bahçene neler yaptın acaba?. Mesela toprak tahlili, Rüzgar yönü ve ona göre dikim, fidanları diktiğin 5 m'2 lik alanı doğal gübreleme ve üzerini üst toprakla kapattıktan sonra üzerine fidanı dikme ve en önemlisi bana göre sırt dikim uygulama... Bunlardan kaçını yaptın kardeşim?.
Bak sana kendimden örnek. Benim köyden komşum Avusturyadan hademelikten emekli oldu ve emekli parasına köyümüzden arsa aldı ceviz dikti. Dikim yapmadan önce danışma hizmetinden yararlandı(G.O.P. Ünv.) ve daha sonra bahçesini düzenleyip dikime başladı. %20 daha fazla verim alınabildiği bir gerçek olan sırt dikim ve uç dal verimini uygulamadığı halde bu yıl 4 yaşında olan cevizlerinden ağaç başına ortalama 8 kg verim aldığını söyledi ve bu yıl bu parayla etrafını kapatıyor. 36 dönüme yaklaşık 1000 adet ağaç dile kolay.. seneye bu neredeyse ikiye katlayacaktır.
Ha bide bahçenizi boşa işgal ediyor demeyin ek ortasına fasulyeyi; hem zararlı ota fırsat vermez hemde heryıl ek ürün elde edersiniz. Sığırınızmı var e kardeşim ek ortasına yoncayı hem hayvancılık yap hem cevizine bak...
Yaaani kısaltmak istersek kardeşim bu işi iyice araştıran yapabilir. lakin gördüğüm kadarıyla sizde bu cevher henüz oluşamamış ama yinede sizin için yol yakın bence. Fidanlarınızın çeşitlerini değiştirin araştırıp hangi tür daha uygunsa onu aşılayın ve fidanlarınızın diplerini biraz yükseltin fazla su değdirtmeyin fidanlarınıza ve en önemlisi budamalarınızı ilk 4 yılda gelişime 5-6 . yıldan sonra da verim için uç dallara bırakırsanız ummadığınız kadar verim alabilirsiniz.
Önemli olan inanmak ve çaba göstermek. burada hevesli olan arkadaşlarında hevesini kırmayalım.
Selametle...

sinbas beğendi.
son osmanlı 60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 16:39   #2230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Formulaone Edirnede 4 yaşındaki ağaçlarından 25 adet aldım diyor, siz 4 yaşındaki ağaçlardan komşum 8 kg. aldı diyorsunuz. İnanıyorum ki benim gibi birçok kişi de bu rakamları şaşkınla takip etmektedir.

KorayS beğendi.
musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 19:06   #2231
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın son osmanlı 60, bu işte bir yanlışlık vardır, 4 yaşında 8 kg olmaz. Ya ağaçların yaşı büyüktür, ya da kg olarak hata vardır. 8-10 kg ancak 6. yaş gibi vermeye başlar.

ykaya194, ermana ve KorayS beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 19:15   #2232
Ağaç Dostu

Ağaçlar aşı ile çeşit değiştirilip iyi bir budama ve bakım yapıldıysa, o zaman olabilir. Kök yapısı güçlü olduğu için fidana göre çok daha hızlı büyüyüp meyveye yatar.

Eski 30-10-2015, 19:21   #2233
Ağaç Dostu

Alıntı:
Formulaone Edirnede 4 yaşındaki ağaçlarından 25 adet aldım diyor, siz 4 yaşındaki ağaçlardan komşum 8 kg. aldı diyorsunuz. İnanıyorum ki benim gibi birçok kişi de bu rakamları şaşkınla takip etmektedir.
Evet doğru, ben 4 yaşında ortalama olarak 250 gr aldım. Bir başkası 500 gr almıştır, ya da bir diğer üretici 800 gr almıştır. Bu değişkenlik gösterebilir. Ben bazı ağaçlardan 1 kg civarı da ürün topladım ama yanıltıcı olmamak için ortalama miktarı vermek en doğrusu olur ki ben de öyle yaptım. Yine de, sizin de dediğiniz gibi 8 kg olması imkansız. Bir hata vardır.

ykaya194 ve KorayS beğendi.
Eski 30-10-2015, 19:45   #2234
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Her meyve her bölgede yetişir ve çok verimli olur diye bir kural yoktur.
bazı türler vardır ki kıyı şeridinde kesinlikle olmaz, bazı türler de vardır ki kıyı şeridinin dışın da hiç olmaz, bu konuya bu mantıkla yaklaşırsak olumlu yönde ilerlemiş oluruz.

Bulunduğumuz bölgeye, iklime, toprağa (toprağın cinsi,derinliği ve direnajı), arazinin cephesi, rüzgarın yönü, denize olan yüksekliği, seçilecek türün kök derinliği vs. ne. uygun meyve ve türlerini seçmemiz çok önemlidir ve uyum sürecini de göz ardı etmemiz gerekir.

Seçilen ceviz türünün kaç yılda ticari seviyeye geleceğini sertifikali fidan satanlardan alacağınız bilgilerle yetinmemeniz ve çok derin araştırmalar sonucunda işi başlamınız gerekmektedir.

Fidanlar çöğür veya aşılı bile olsa;
"bazı meyve türlerinin gençlik kısırlık dönemlerinin uzunluğu (Sparks 1979)"
Pikan; çöğür 15 yıla kadar aşılı 3-6 yıl
Avrupa kestaneleri çöğür 4-5 yıl aşılı 2-3 yıl
Badem aşılı 4 yıl
Fıstık (pistacia) çöğür 7-10 yıl aşılı 4-5 yıl"

Kaynak: AOF Genel Meyvecilik 1 Ünite 6 Sayfa 109

Kısırlık dönemi olabiliyormuş
.
O halde benim meyvelerim şu kadar yıl oldu her şeyi usulüne uygun yaptığım halde verim alamıyorum ben bunları sökeceğim bozacağım diyerek moralinizi bozmamanız gerekir diye düşünüyorum.

saygılarımla.

Eski 30-10-2015, 19:55   #2235
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasedir Mesajı Göster
İyi günler
Antalya Elmalı Yılmazlı Köyünde 45 dönümlük ceviz bahçesi yapmayı düşünüyorum fakat bu seneyi kaçırdım ve aceleci davranmak istemiyorum. Toprak analizini yaptırdım. İki farklı toprak yapısı var yarı yarıya boz ve kırmızı toprak olmak üzere.20 senedir hiçbir şey ekilmemiş.Değerler oldukça zayıf ve bir bölümü çok kireçli.Dikim aralığına karar vermedik zaman olduğu için biraz daha araştırmak istiyorum.Damlama sistemi olacak hatta suyun içilebilecek kalitede olduğu söyleniyor. Çeşit olarak Chandler veya Fernor düşünüyorum. Rakım 1100-1200 civari. Uzman arkadaşlar toprak analizi konusunda yorum yaparlarsa sevinirim.
Sizin bu resimlerinizle kimse yorum yapamaz zira ne kadar büyütürsen büyüt yazılar okunmuyor. tek tek parçalar halinde okunacak şekilde eklerseniz yardımcı olan arkadaşlar çıkacaktır.
Saygılarımla.

kocasedir beğendi.
Eski 30-10-2015, 23:10   #2236
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2015
toprak analizi 1

sayın sinbas uyarınız için teşekkür ederim.mesajımı düzenleyerek tekrar iletiyorum.

İyi günler
Antalya Elmalı Yılmazlı Köyünde 45 dönümlük ceviz bahçesi yapmayı düşünüyorum fakat bu seneyi kaçırdım ve aceleci davranmak istemiyorum. Toprak analizini yaptırdım. İki farklı toprak yapısı var yarı yarıya boz ve kırmızı toprak olmak üzere.20 senedir hiçbir şey ekilmemiş.Değerler oldukça zayıf ve bir bölümü çok kireçli.Dikim aralığına karar vermedik zaman olduğu için biraz daha araştırmak istiyorum.Damlama sistemi olacak hatta suyun içilebilecek kalitede olduğu söyleniyor ama daha sonra su analizini de yaptıracağım. Çeşit olarak Chandler veya Fernor düşünüyorum. Rakım 1100-1200 civari. Deneyimleri olan arkadaşlar toprak analizi konusunda yorum yaparlarsa sevinirim.30-60-90-120 cm den kırmızı ve boz toprak olmak üzere toplam 8 adet tahlil yaptırdım.İlk önce kırmızı toprağın degerlerini veriyorum.

Eklenen Resimler

sinbas ve cihan14 beğendi.

Düzenleyen kocasedir : 31-10-2015 saat 22:26
kocasedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2015, 23:14   #2237
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

toprak analizi 2

şimdi de boz toprağın 30-60-90-120 değerlerini veriyorum.Bu arada yüksek kireç oranını dengeleyebilmek için ne yapabilirim?
teşekkürler...

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.

Düzenleyen kocasedir : 31-10-2015 saat 10:22 Neden: ek soru
Eski 31-10-2015, 05:24   #2238
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocasedir Mesajı Göster
şimdi de boz toprağın 30-60-90-120 değerlerini veriyorum.
teşekkürler...
Daha önce de belirttiğim gibi ceviz konusunda uzman değilim ancak bu boz toprak bölümünde toprak analizi sonuçlarına bakarsak ben ceviz işine hiç girmezdim, iklim ve elimizde ki bu kireçli toprakta en verimli ne yetişir onu araştırırım.

Boz toprağınız da kireç oranı yüksek olduğu gibi bitkinin isteği olan makro ve mikro elementler de çok yetersiz, atalar ne demişler "taşıma suyla değirmen dönmez" siz burada ceviz yetiştirmeye kalkarsanız gübreleme ile baş edemezsiniz. bu da size hayli maliyet çıkarır.

Yine ceviz tarımında taban suyu çok önem kazanmaktadır bunun ölçümü nasıl yapılır yeterlimi değil mi araştırılması gerekir.

Taban suyu yeterli değil ise yüksek ve geniş sırtlar hazırlayıp su tutması ve su bırakabilmeniz için aralara birbirleri ile bağlantılı hendekler yapmanız gerekebilir.

Bunu yaparken de toprağı 3 mt ye kadar burgularla patlatmanız gerekebilir.

Alternatif olarak toprak değerleri ceviz yetiştirmeye elverişli olan bölgelerden bol miktarda yanmış büyük baş hayvan gübresi ile karıştırılmış toprak taşıyıp tarlaya yeni bir dolgu yapıp sırtları da bu gübreli toprakla oluşturabilirsiniz.

bunlar da sizin yatırım maliyeti artıracaktır ve taban suyunun sürekliliği için en az haftada bir hendekleri doldurmak için suyu bulabilecek misiniz, suyun maliyeti ne olacak.

İkliminiz nasıl bilmiyorum ancak bu kireçli toprakta en iyi incir yetiştirilir veya hayvancılıkla (yonca, kaba yem yetiştirerek) değerlendirebilirsiniz zaten bildiğim kadarıyla bölgenizde hayvancılık sektörü hayli gelişmiş durumda

Bu verilerden yola çıkarak tarlayı ikiye bölüp ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekebilir.

Saygılarımla.

ykaya194 beğendi.

Düzenleyen sinbas : 31-10-2015 saat 06:00
Eski 31-10-2015, 13:11   #2239
Yeni Üye

kocasedir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinbas Mesajı Göster

Boz toprağınız da kireç oranı yüksek olduğu gibi bitkinin isteği olan makro ve mikro elementler de çok yetersiz, atalar ne demişler "taşıma suyla değirmen dönmez" siz burada ceviz yetiştirmeye kalkarsanız gübreleme ile baş edemezsiniz. bu da size hayli maliyet çıkarır.

Yine ceviz tarımında taban suyu çok önem kazanmaktadır bunun ölçümü nasıl yapılır yeterlimi değil mi araştırılması gerekir.

Taban suyu yeterli değil ise yüksek ve geniş sırtlar hazırlayıp su tutması ve su bırakabilmeniz için aralara birbirleri ile bağlantılı hendekler yapmanız gerekebilir.
Sayın sinbas yorumlarınız için teşekkürler.Arazide 3m derine kadar indik taban suyu yoktu.Zaten ceviz içinde taban suyu bulunmaması lazım.Sulama konsunda hiçbir sıkıntı yok arazinin içinde 2 adet hidrant bulunmakta.Hafif eğimli bir arazi ve güneşi neredeyse mükemmel olarak gören biryer.Kireç olayı çözülebilecek bir problem ise ilk etapta ceviz yapmayı düşünüyoruz.Saygılar..

sinbas beğendi.
Eski 31-10-2015, 23:06   #2240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2015
Thumbs up Bende çok şaşırdım :D ...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın son osmanlı 60, bu işte bir yanlışlık vardır, 4 yaşında 8 kg olmaz. Ya ağaçların yaşı büyüktür, ya da kg olarak hata vardır. 8-10 kg ancak 6. yaş gibi vermeye başlar.
Sayın formullaone bildiğim kadarıyla 36 dönümde aşağı yukarı 1000 fidan var diyordu. Bugün soruşturdum 10 ton ceviz çıkartmış bahçeden. bilmiyorum belki dediğiniz gibi fidanların yaşlarında bir yanlış anlaşılma olabilir ancak sizinde dediğiniz gibi fidanlarını tutturamayıp çeşit değiştirdiğini hatırlıyorum. Yani 2-3- yaşındayken sanırım aşı yapmıştı...

son osmanlı 60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2015, 15:45   #2241
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-11-2015
Izmir odemis civarında ceviz bahçesi olan var mı.

yucelcayir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2015, 21:26   #2242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2015
Sayin ceviz sevenler kafam biraz karisti sizlerden yardim istiyorum elazig harput mevki de 1360 rakima da bahcem var karasal iklimi var yabanci cesitlerinden chandler eksem olurmu fernor da var ama chandler buralarda eken bayagi kisi var cok kararsiz kaldim yardimlarinizi bekliyorum selamlar

Oz23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 08:31   #2243
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oz23 Mesajı Göster
Sayin ceviz sevenler kafam biraz karisti sizlerden yardim istiyorum elazig harput mevki de 1360 rakima da bahcem var karasal iklimi var yabanci cesitlerinden chandler eksem olurmu fernor da var ama chandler buralarda eken bayagi kisi var cok kararsiz kaldim yardimlarinizi bekliyorum selamlar
oralarda chandler eken varsa ilgili kişilerle görüşmek çok daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum. memnunlar mı onlara sorun derim.

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 08:34   #2244
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Sayın OZ;
Size en güzel cevabı verecek kişiler sizin bölgenizde bahçe kurmuş kişilerdir.Onlara üşenmeden sorun;hangi çeşit hangi tarihte uyanıyor, ilkbahar donlarından etkilendi mi, sonbahar geç donları vuruyor mu,gelişmeleri hangisi daha iyi.
Konuşup görüşmek en güzel tecrübedir
Saygılar

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 09:46   #2245
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2012
Alıntı:
Elazığ merkeze bağlı 950 rakımlı köyümüzdeki tecrübelerim, umarım faydası olur:

Ceviz Don Riski
Aynı sorunun bir benzerini bu yıl da ben yaşadım,
Chandler, Kaman-1, Maraş 18 ve Fernette aşılı ceviz bahçem var.
Aşılar üç yaşında.
Chandlerdan ürün aldım ancak Ekim ayı 14'ünde bile yeşil kabuklar ayrılmamıştı. Kasım'ın ikinci haftası da bölgemizde donlar başlayacak.
Bu ağaç nasıl yaprak döküp kışa hazırlanacak bilmiyorum.
Kaman-1 Eylül ayı sonunda olgunlaştı ancak 2014 yılı 31 Marttaki don felaketinde zarar görmüştü.
Yerlilerde ise kaman-1 de bir kaç meyva vardı üzerinde. Maraş 18 ve fernette de hiç meyve yoktu.
Chandler geç çiçek açıyor erken ürün veriyor ancak meyve olgunlaşması da buna göre geç. Sanırım Akdeniz iklimine uygun bir tür, iç ve doğu anadolu bölgesinde sonbahar donlarına yakalanma riski var.
Bazı uzmanlar tarafından önerilen Fernor ve Fernette de geç hasat oluyor.

Tür, Vejatasyon Süresi, Hasat Tarihi
Chandler, 166 Gün, 10 Ekim
Fernor, 157 Gün, 13 Ekim
Fernette, 154 Gün, 12 Ekim
* Veriler Kaliforniya üniversitesi 2012 Walnut Breeding programından alınmıştır.

Yerli türler için bu bilgiyi bulamadım.

İç Anadolu ve Doğu Anadolu için geç çiçek açan ve vejatasyon süresi 150 gün ve altı olan bir tür daha uygun olacak gibi.
Aslında bu özelliklere uygun türler geliştiriliyor ancak, yaklaşık 10-15 yıl denenmeden satışa sunulamıyor.

sinbas beğendi.
seayden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 10:23   #2246
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berk10 Mesajı Göster
Hemşerim neden hemen herşeyi kötüye yoruyorsun?dere1974 hemşerimizin sayfasında ürünü hasılatına bak. Kazancına babak.Biraz moralin yerine gelsin.
Rakamlar çok güzel.7x7 ye dikildiyse 50 ceviz 3 dekar(dönüm) yere ekilmiş demektir. 3 dekar dan 16000 tl çok güzel bir rakam.Ceviz ekmeli artık bu rakamları gördükten sonra herkes.Hepinize hayırlı cumalar...

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 13:41   #2247
Ağaçsever

Yilarca en çok merak ettigim ve kafama takılan konulardan biri olan chandler in tadi idi yaradana hamd olsun su an rahatim çünkü bir cok kişiye örnek olarak kendi cevizlerimi sundum yanında da yerli olmak üzere amerika-an gelen diğer chandler lari farki ve lezzeti benim uretimim de bulmalari butun yorgunluğumu sırtımdan üstümden attirdi şimdiden bi dolu siparis var ama karşılık verebiliriz İnşaallah hemde daha yüksek fiyata bile razi olurcasina talep var bu mükemmel bi duygu bosa emek vermediğini görmek.

Eski 06-11-2015, 13:46   #2248
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğaşk60 Mesajı Göster
Yilarca en çok merak ettigim ve kafama takılan konulardan biri olan chandler in tadi idi yaradana hamd olsun su an rahatim çünkü bir cok kişiye örnek olarak kendi cevizlerimi sundum yanında da yerli olmak üzere amerika-an gelen diğer chandler lari farki ve lezzeti benim uretimim de bulmalari butun yorgunluğumu sırtımdan üstümden attirdi şimdiden bi dolu siparis var ama karşılık verebiliriz İnşaallah hemde daha yüksek fiyata bile razi olurcasina talep var bu mükemmel bi duygu bosa emek vermediğini görmek.
adınıza sevindim. bereketli mahsüller

doğaşk60 beğendi.
blnturkek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2015, 14:22   #2249
Ağaçsever

Tesekkür ederim sayin blnturkek darisi herkese, ve emek verene lafla kuruntu ile sonuc hayal olur cok konuşan oldu bilip bilmeden iyi **** art niyetlilerde icinde ama yaradan oku diyor ogren ve uygula sonrasida onun takdiri zaten.Hayirli cumalar.

cihan14 beğendi.
Eski 06-11-2015, 15:58   #2250
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğaşk60 Mesajı Göster
Sayın doğaşk60, ülkemizde yetişen Chandler ve Fernor'un aromasının, ithallere göre açık ara önce olduğunu bir çok kişiye test ettirerek ve kendim de test ederek anladım. Hatta şebin, yalova ,bilecik gibi çeşitlerle bile arasında aroma farkı olmadığını söyleyen bir çok kişi oldu. Lezzet konusunda sıkıntı yok.

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024