View Single Post
Eski 30-10-2015, 19:45   #2234
sinbas
Ağaç Dostu

sinbas's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Formulaone Edirnede 4 yaşındaki ağaçlarından 25 adet aldım diyor, siz 4 yaşındaki ağaçlardan komşum 8 kg. aldı diyorsunuz. İnanıyorum ki benim gibi birçok kişi de bu rakamları şaşkınla takip etmektedir.
Her meyve her bölgede yetişir ve çok verimli olur diye bir kural yoktur.
bazı türler vardır ki kıyı şeridinde kesinlikle olmaz, bazı türler de vardır ki kıyı şeridinin dışın da hiç olmaz, bu konuya bu mantıkla yaklaşırsak olumlu yönde ilerlemiş oluruz.

Bulunduğumuz bölgeye, iklime, toprağa (toprağın cinsi,derinliği ve direnajı), arazinin cephesi, rüzgarın yönü, denize olan yüksekliği, seçilecek türün kök derinliği vs. ne. uygun meyve ve türlerini seçmemiz çok önemlidir ve uyum sürecini de göz ardı etmemiz gerekir.

Seçilen ceviz türünün kaç yılda ticari seviyeye geleceğini sertifikali fidan satanlardan alacağınız bilgilerle yetinmemeniz ve çok derin araştırmalar sonucunda işi başlamınız gerekmektedir.

Fidanlar çöğür veya aşılı bile olsa;
"bazı meyve türlerinin gençlik kısırlık dönemlerinin uzunluğu (Sparks 1979)"
Pikan; çöğür 15 yıla kadar aşılı 3-6 yıl
Avrupa kestaneleri çöğür 4-5 yıl aşılı 2-3 yıl
Badem aşılı 4 yıl
Fıstık (pistacia) çöğür 7-10 yıl aşılı 4-5 yıl"

Kaynak: AOF Genel Meyvecilik 1 Ünite 6 Sayfa 109

Kısırlık dönemi olabiliyormuş
.
O halde benim meyvelerim şu kadar yıl oldu her şeyi usulüne uygun yaptığım halde verim alamıyorum ben bunları sökeceğim bozacağım diyerek moralinizi bozmamanız gerekir diye düşünüyorum.

saygılarımla.

sinbas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön