agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni771Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2014, 20:13   #541
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
Sayın Ncp1963 fidanlarınız çok güzel fidanları hangi yıl diktiniz sanırsam bu yıl

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2014, 20:33   #542
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
Sayın Ncp1963 fidanlarınız çok güzel fidanları hangi yıl diktiniz sanırsam bu yıl
merhaba

fidan ilk yıldan bu şekilde gelişse ceviz çok ucuz olurdu.

fidanlar 2012 28 haziran dikimi yani iki yıl bir ay altı gün olmuş.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2014, 20:38   #543
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Ncp1963 gelişimleri çok güzel Allah nazardan saklasın. Fidanlar ikinci yılında ve tüplü olarak dikilen fidanlarmı? Ayrıca bende Ağustos ve sonrasında kesinlikle kesim yapılmaması düşüncesindeyim. Kesilse, yan dal verse ve kışın kurumasa dahi mart kesimindeki kadar sağlıklı ve güçlü dal vermeyeceğini düşünüyorum.
merhaba

bir önceki mesajımdada belirttiğim üzre eğer ılıman iklime sahip bir bölgede olsam tepe vurumunu yapar yan dal oluşturmaya teşvik ederdim. ama bizim buralar karasal iklime sahip ve kışlar biraz soğuk geçer. bu günden sonra oluşacak sürgünlerin yarıdan çoğu birdahaki bahara uyanamaz.

bu şekilde bırakınca pişkinleşen uçlardan aşılık kalemde çıkar. şimdi kessem kestiklerimi atacağım.

sedatkso ve hdoğan beğendi.
Eski 05-08-2014, 15:54   #544
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
bir ağustos ayına daha geldik..
fidanlar gayet sağlıklı gelişiyorlar. (allah nazardan saklasın)
sıkıntılı olan yokmu elbette var, bu kadar çok fidan içinden sıkıntılı olan olacak diye düşünüyorum.
geçtiğimiz yıl 13 eylülde son sulamayı yapmıştım, 6 ekim 2013 te eksi üç 30 ve 31 mart 2014 tede iki gece üst üste eksi dokuz civarı don yaşadık kışın gördüğümüz soğuklardan bahsetmiyorum. bu yılda aynı tarihlere kadar sulama yapmaya devam edeceğim.

geç tarihe kadar sulamadan kaynaklı, fidanlarda zararlanma olmadımı?? bahçemin bir kısmı biraz taban sayılacak şekilde buradaki fidanların azbir kısmının sürgünuçlarında soğuk zararı oldu (30-35 cm ) diğerlerinde hiçbir sıkıntı yaşamadım.

ilk resim taban arazideki fidan

ikinci yüksek yerdeki fidan
Sayın ncp1963. Fidanların boyları 3 m yi geçmiş durumda ve hiç yandal oluşmadan yukarıya doğru uzamış. Halbuki geçen mart ayında tepe vurması yapmış olsaydınız, bugün yandal sürgünleri epey uzamış olurdu vede önümüzdeki yıl ilk budamayı yaparak 1. kat taç oluşumunu tamamlayabilirdiniz. Önemli olan fidanların yukarıya doğru uzaması değil zira fidanlarda 80-100 cm yükseklikten yan dal oluşturarak düzgün şekil vermektir. Dolayısıyla yan dallardan daha erkenden verim almış oluruz.

Kolay gelsin.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 17:05   #545
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın ncp1963. Fidanların boyları 3 m yi geçmiş durumda ve hiç yandal oluşmadan yukarıya doğru uzamış. Halbuki geçen mart ayında tepe vurması yapmış olsaydınız, bugün yandal sürgünleri epey uzamış olurdu vede önümüzdeki yıl ilk budamayı yaparak 1. kat taç oluşumunu tamamlayabilirdiniz. Önemli olan fidanların yukarıya doğru uzaması değil zira fidanlarda 80-100 cm yükseklikten yan dal oluşturarak düzgün şekil vermektir. Dolayısıyla yan dallardan daha erkenden verim almış oluruz.

Kolay gelsin.

merhaba

geçen yıl mart ayında bahçede ilk baharlarına uyandılar, dolayısı ile boyları çok çok kısa idi. bu marttada bazı fidanlar 2 mt yi geçmişti onların tepe vurumunu yaptım bu sayı yaklaşık olarak 150 civarı onlar şu anda ağaç formunu alma yolunda ilerliyorlar. bu sene bahçedeki ikinci yılları olması sebebi ile geçen yıl değiştirdiğim fidanlar harici tüm fidanlar 3 mt ye yaklaştı gelecek baharda tepe vurumlarını yapacağım.

geçen yıl baharda uyanmayıpta değiştirdiğim fidanlarda bu sene 1.5 mt civarı oldular gelecek yılda onlar 3 mt civarı olurlar onlarında tepe vurumunu takip eden baharda yapacağız artık.

Eski 05-08-2014, 18:35   #546
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

sn ncp1963 bende 2012 mart ayında 160 ağaç diktim tepelerini gögüs hizasından vurdum bazılarıda biraz kısa oldu 4-5 ağacı 2mt den tepe vurumu yaptım ağaç kavak gibi oldu yan dallar hiç gelişmedi

Eklenen Resimler

Eski 05-08-2014, 18:45   #547
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
sn ncp1963 bende 2012 mart ayında 160 ağaç diktim tepelerini gögüs hizasından vurdum bazılarıda biraz kısa oldu 4-5 ağacı 2mt den tepe vurumu yaptım ağaç kavak gibi oldu yan dallar hiç gelişmedi
merhaba

bazı sıkıntılardan dolayıdikim işini 2012 28 haziranda başlayıp 2 temmuzda bitirdik diye hatırlıyorum.

2012 yılı tamamen kayıp bir yıl oldu benim için. 2012 de sadece dikimi tamamlamış olduk çok küçük sürgünler oluştu.

orta anadoluda vejetasyon süresi marmaraya göre bir aydan daha fazla bir süre kısa, bu bir aylık süre fidanlara gelişimde çok zaman kazandırıyor.

Eski 05-08-2014, 22:01   #548
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Sayın karaçepiş,
Ağaçlarınızın gelişimi çok güzel. Balıkesir ılıman iklim bölgesinde olduğu için İç Anadolu'ya göre vejetasyon süresi bence en az 2 ay daha uzun. Sayın ncp1963'ün fidanlarının gelişimi İç Anadolu şartlarında oldukça başarılı sayılır.
Merak ettiğim bir şey ağaçlarınızın arasındaki bitkiler sanırım yabani ot değil... Ara ziraat olsa gerek.
Başarı dileklerimle.

ncp1963 beğendi.
Yaşar Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2014, 15:33   #549
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

sn Yaşar Aydın görünen otlar yonca ben 2012 dikimi ağaçların taç yapısın 2013 yaz ayında oluşturdum dipteki sürgünleri aldın subazlı pilastik boya sürdüm üst sürgünleride üç dört dal bıraktım ondan bukadar gelişme gösterdiler

Eski 11-08-2014, 10:40   #550
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
sn Karaçepiş hatırlıyorum bir paylaşımınızda bahsetmiştiniz plastik boyadan. Bende kışa girmeden bahçemdeki 78 adet çeşit olarak chandler ve fernette den
oluşan şubat 2014 diktiğim boyları şu an 1,20-2,00 metre ye ulaşan fidanlarıma uygulamayı düşünüyorum...uygulama ile bilgi verirmisiniz saygılar.

kabakoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2014, 19:09   #551
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

ben evvelki sene bordo bulamacını attıktan sonra yani 2012 yılında ağaçları tamamen boyadım

Eklenen Resimler

Eski 13-08-2014, 20:16   #552
Ağaç Dostu

merhaba

30 ve 31 marttaki soğuklardan etkilenmeyen cevizlerde varmış.

bu sene meyve durumlarını (renk tat v.s) bahardada uyanma tarihlerini takip etmeye değer sanırım.

dalındaki meyvanın en az üçte biri kadarda kurttan, antraknozdan, gal akarından, memeli pastan, besinsizlikten dökülen meyve var.

ağaçlar tipik anadolu ağacı yani bakımsız, kalan meyve bize yeter mantığı

Eklenen Resimler

Düzenleyen ncp1963 : 13-08-2014 saat 21:37
Eski 14-08-2014, 23:03   #553
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Necip maşallah çok güzel.Daha ne olsun.Kalanlar bu ise süper.Hemde orta anadoluda.Ben 13 yaşındaki yerli çeşitlerde bu sıklıkta ceviz alamadığım için çeşit değiştirmek zorunda kaldım.Bu kadar badireden sonra böyle olması güzel.Fernor çeşiti iyiçeşit.

ncp1963 beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2014, 21:40   #554
Ağaç Dostu

gökhan07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
merhaba

30 ve 31 marttaki soğuklardan etkilenmeyen cevizlerde varmış.

bu sene meyve durumlarını (renk tat v.s) bahardada uyanma tarihlerini takip etmeye değer sanırım.

dalındaki meyvanın en az üçte biri kadarda kurttan, antraknozdan, gal akarından, memeli pastan, besinsizlikten dökülen meyve var.

ağaçlar tipik anadolu ağacı yani bakımsız, kalan meyve bize yeter mantığı
Verimli bir çeşide benziyor. Meyvelerinin boyu ve ağırlığı çok önemli. Ayrıca iç kalitesi ve içinin bütün çıkması da önemli.
Sonrasın da hastalıklara dayanımı, yaprak döküm zamanları, meyve verme şekli ve uyanma zamanlarını incelemenizi tavsiye ederim. Kabuklu ağırlığı en az 10 gr, iç ağırlığı ise en az 5-6 gram olmalı.

Bu sene bulduğum verimli 10 kadar ceviz ağacını inceledim ve çoğunun meyvesinin küçük olduğunu gördüm. Geçen sene ki meyvelerinin tatlarına baktım, gerçekten çok lezzetliler. ( Chandler'den çok daha lezzetli, bence kıyaslanmaz bile )

Daha önce paylaştığım cevizin geç açtığı kesin fakat meyveleri küçük olduğu için o cevizi araştırmaktan vazgeçtim.

Bu sene takip ettiğim 2 ceviz tip'i mevcut. Her ikisi de ağustos ayı içerisinde hasat oluyor ve her ikisi de içinden bütün çıkıyor. İç oranları %65-70 civarı.

Bir tanesi çok ince kabuklu, cevizi baş parmak ve işaret parmağınızın arasında rahatlıkla kırabiliyorsunuz.

Bu sene erkek çiçeklerini açtıktan sonra soğuktan etkilenen çok cevizde gördüm ve dişi çiçeklerini açtığı zaman tozlayıcı olmadığı için verimsiz olarak görülen cevizlerde çok.

Kendi sayfamda paylaştığım 30 mart öncesinde açan ve chandler olduğu söylenen cevizin meyvelerini incelediğimde cevizin chandler olduğunu gördüm ve paylaştığım fotoğrafta, ağaçta ki erkek çiçekler açmış durumdaydı.

Daha sonra açan dişi çiçekleri bahçede bulunan franguetler tozladı, tozlayıcı olmasaydı belki ağaçta hiç meyve olmayacaktı.

ncp1963 ve hdoğan beğendi.
gökhan07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2014, 22:29   #555
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Necip kardeş, Jinekolog arkadaş sayfasında video paylaşmış.Fernorun tozlayıcısı ronde diyor.İbrahim Balkal söylüyor.Senin bahçende varmı bilmiyorum ama her halde fernette var.Köy tv den alıntılı video.Büyük ihtimalle seyretmişsindir ama ben yinede hatırlatayım dedi.Fernor için olmazsa olmazı ronde diyor.Fernette olmaz diyor.Bazı ağaçlarını rondeye çevirmeni öneririm. 1400 ağaçta verim kaybı düşünülemez. Kolay gelsin.

ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2014, 08:25   #556
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Necip kardeş, Jinekolog arkadaş sayfasında video paylaşmış.Fernorun tozlayıcısı ronde diyor.İbrahim Balkal söylüyor.Senin bahçende varmı bilmiyorum ama her halde fernette var.Köy tv den alıntılı video.Büyük ihtimalle seyretmişsindir ama ben yinede hatırlatayım dedi.Fernor için olmazsa olmazı ronde diyor.Fernette olmaz diyor.Bazı ağaçlarını rondeye çevirmeni öneririm. 1400 ağaçta verim kaybı düşünülemez. Kolay gelsin.

merhaba

ömür bey iki adet ronde dikmiştim biri tutmadı tutandan kalem alıp çoğaltmak elzem oldu sanırım fernettelerin yarısını rondeye çevireceğiz. bir kısmınıda balkal ie aşılayacağız. durum onu gösteriyor.

Eski 21-08-2014, 16:45   #557
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Merhaba

Ronde'nin erkek çiçekleri Balkal'dan 1 gün önce aktif hale gelip, Balkal'dan 3 gün sonraya kadar aktif kaldıkları için (Bkz.Google: Cevizde tozlanma, görseller, Özyurt Arda Fidancılık) kanımca yeterince Ronde bulundurursanız, ayrıca Balkal bulundurmanın ilave bir katkısı olmayacaktır.

Kolaylıklar dilerim.

jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 21:28   #558
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Merhaba

Ronde'nin erkek çiçekleri Balkal'dan 1 gün önce aktif hale gelip, Balkal'dan 3 gün sonraya kadar aktif kaldıkları için (Bkz.Google: Cevizde tozlanma, görseller, Özyurt Arda Fidancılık) kanımca yeterince Ronde bulundurursanız, ayrıca Balkal bulundurmanın ilave bir katkısı olmayacaktır.

Kolaylıklar dilerim.
doktorum merhabalar

mevcut durumda bir kenarda büyütmek ve ya güvenilir bir kaynaktan kalem almaktan başka çarem yok zaten. sıralar dolu mevcut fernettelerden bir kısmını aşılayarak bu işi çözmek zorundayım..

bir iki adette balkal olmasını bir zararı olmayacaktır. bir kenarda bulunsun..

fidanlarınız ne durumda inşallah sıkıntı yoktur yazılara ara verdiniz özledik..

Eski 22-08-2014, 00:11   #559
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Değerli Necip kardeşim,

Uzunca bir tatil dönüşü biriken hastaların yoğunluğu beni biraz yordu, yeterince foruma girmeye zaman bulamadım. Yavaş yavaş gene birşeyler yazmaya başlarım herhalde.

Fidanlarımda beklentilerimden daha fazla sıkıntı ve kayıp yaşadım, ama böyle bir senede buna da şükür diyorum. Durumlarını yakında sayfamda paylaşacağım.

Sağlık ve esenlikler dilerim

ncp1963 beğendi.
jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2014, 07:22   #560
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Merhaba
Öncelikle bahcenizin hayırlı olmasını diliyorum inşallah emeklerinizin karşılığını en kısa zamanda alırsınız. Ben yozgat Yerköy de 50 dönüm bir tarlaya ceviz bahçesi kurmak istiyorum ama çeşit konusunda kararsız kaldım. Tam kamana karar vermişken sizin bu başlığı okudum. Kaman cevizi Kırşehir'de yetişiyorsa Yerköy dede yetişir diye hesap ettim ama siz fernor u tercih etmişsiniz.acaba özel bir sebebi mi var yoksa verim açısından dahami iyi lütfen bana bu konuda yardımcı olurmusunuz? Birde fidanlari hangi Fidancıdan temin ettiniz eğer reklam olursa özelden yazın. Saygılar

kemal3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2014, 19:14   #561
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemal3 Mesajı Göster
Merhaba
Öncelikle bahcenizin hayırlı olmasını diliyorum inşallah emeklerinizin karşılığını en kısa zamanda alırsınız. Ben yozgat Yerköy de 50 dönüm bir tarlaya ceviz bahçesi kurmak istiyorum ama çeşit konusunda kararsız kaldım. Tam kamana karar vermişken sizin bu başlığı okudum. Kaman cevizi Kırşehir'de yetişiyorsa Yerköy dede yetişir diye hesap ettim ama siz fernor u tercih etmişsiniz.acaba özel bir sebebi mi var yoksa verim açısından dahami iyi lütfen bana bu konuda yardımcı olurmusunuz? Birde fidanlari hangi Fidancıdan temin ettiniz eğer reklam olursa özelden yazın. Saygılar

selamlar

birkaç gündür forma girmiyordum mesajınızı bu gün gördüm

fernoru yüksek verimi ve geç uyanmasından dolayı tercih ettim.

sedatkso beğendi.
Eski 26-09-2014, 09:22   #562
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemal3 Mesajı Göster
Merhaba
sn Kemal Yerköyde hangi köyde dikeceksiniz benimde yeköy kumluca ky. 5 dönüm ceviz bahçem var yeni kuracak arkadaşlarda var tanışın birbirinize yardımcı olun cevizde tecrübesi olan nuh şahinden'de çeşit konusunda yardım alabilirsin
bahri hazer TMO yerköy

hazerhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2014, 08:14   #563
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Necip bey bir hemşehriniz olarak tebrik ediyorum.müsait olduğunuz bir zaman bahçenizi görmek isterim.selamlar.

ncp1963 beğendi.
atabeymehmet1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2014, 19:30   #564
Ağaçsever

Aşağıdaki videolarda orta derece karasal iklimi olan Uşak ve Denizlide'ki ceviz bahçelerinde chandler ve fernor ağaçları hakkında oldukça faydalı bilgiler verilmektedir.
2 2014 YILI GEÇ DON ETKİLERİ UŞAK 2 - YouTube

2014 YILI GEÇ DON ETKİLERİ DENİZLİ - YouTube

Eski 08-12-2014, 19:46   #565
Ağaçsever

Ankara Polatlı'da bu yıl sonbahar oldukça ılık geçmesine rağmen (20 ekimde -0.3 C, 4 kasımda -2 C hafif don oldu) yerli çeşitler ekim sonu kasım başı fernorlarda ise kasım sonunda yaprak dökümü gerçekleşti.
Karasal iklimin daha kuvvetli olduğu yerler için bence vejetasyon süresi oldukça kısa olan Ukrayna gibi ülkelerden veya bizim ülkemizin orta ve doğu bölgelerinde yükseklerde yetişen verimli çeşitlerin araştırılmasında (bulunabilirse tabi) fayda var.

Eski 26-03-2015, 19:39   #566
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
cevizlerde tomurcuklanma başladımı

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 09:25   #567
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
cevizlerde tomurcuklanma başladımı
Ankara, rakım 1050, fernor,fernette,chandlerde henüz hareket yok

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2015, 16:53   #568
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Ncp1963 uzun zamandir yazmiyorsunuz.Sanirim cevizlerinizle ilgili olumsuz,moral bozucu bir seyler var.

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 08:54   #569
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Ncp1963 uzun zamandir yazmiyorsunuz.Sanirim cevizlerinizle ilgili olumsuz,moral bozucu bir seyler var.
Necip abi siteyi bıraktı,başka sitede geziyor.

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2015, 19:49   #570
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Alıntı:
Hemşerim neden hemen herşeyi kötüye yoruyorsun?dere1974 hemşerimizin sayfasında ürünü hasılatına bak. Kazancına babak.Biraz moralin yerine gelsin.

berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024