agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2015, 08:52   #2161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2015
merhabalar. uzun süredir zirai faliyet olarak ceviz ile uğraşmayı düşünüyorum ancak internet üzerinden yaptığım araştırmalardan badem işinin de karlı olduğunu gördüm . Sizce bu 2 üründen hangisini üretmeliyim hangisi daha karlı olur ?

köprübasili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2015, 19:50   #2162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2015
Çok faydalı bilgiler verilmiş, emeği geçenlere teşekkür ederim.

sdemirdoven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 20:38   #2163
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-09-2015
Herkese merhaba foruma yeni üye oldum boluda arsamiz var bize yetecek kadar ceviz dikmeyi planlıyoruz sayenizde çok şey öğrenmek istiyorum iyi forumlar

tapatalk yaz kızım gereği düşünüldü 😄😁

cihan14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 20:44   #2164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Benim tarlanın toprak analizleri.En az 3 ton gübre atmam gerektiğini söylediler. PH biraz düşük,yorumlarınızı bekliyorum.

Düzenleyen bahaes26 : 04-09-2015 saat 20:48 Neden: foto büyük
bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 11:42   #2165
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahaes26 Mesajı Göster
Benim tarlanın toprak analizleri.En az 3 ton gübre atmam gerektiğini söylediler. PH biraz düşük,yorumlarınızı bekliyorum.

Merhabalar

pH biraz düşük, evet, ama diplere doğru düzeliyor. 0-30'da tam sınır değere (5.5) yakınsınız, dolayısı ile tüm gübre seçimlerinizde pH'ı yükseltecek gübreler kullanmanız daha uygun olur.

Hayvan gübresi asitliği arttırabilir, dolayısı ile dikkatli olmanızda fayda var. Alanınız ne kadar bilmiyorum ama daha fenni tesislerde üretilmiş pH'ı belli organik gübre atma şansınız (maddi gücünüz) varsa bunu denemeniz daha uygun olabilir. Bunun yanı sıra (düzeltildi) kireç kullanmanız tavsiye edilebilir.

Organik maddeyi leonardit ile de arttırmayı deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki linkte çeşitli makro ve mikro elementlerin alımının pH ile nasıl değiştiğini bulabilirsiniz.

Yukarıdaki resme bakarak pH'ınıza göre alım problemi olabilecek elementleri görebilirsiniz. Dolayısı ile yaprak tahlilleri ile eksikleri gözlemleyiniz.

ahmetilhami beğendi.

Düzenleyen Çamtepe : 13-09-2015 saat 18:58 Neden: jips yerine tarımsal kireç yazıldı
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 13:03   #2166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2015
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Öncelikle yerim çok büyük değil.Gölcük-İznik Sınırında 600 metre rakımı olan bir yer.6,5 dönüm civarı.

Bu durumda benim tarlaya PH 'ı yükseltmem için tarım kireci atmam gerekiyor,kirecin zararlı olduğunu duymuştum.Sizin öneriniz daha mantıklı geliyor ama tarımsal jips in ph ı yükseltme durumu var mıdır emin değilim.

http://www.ekerjips.com.tr/index.php...da-ne-fark-var

linkte kireç ve jips in farklarından bahsediyor ama jips in PH artırma durumunu göremedim.

Velhasıl zor durum;

-Hayvan gübresi atsam ph dahada düşecek ama organik madde için gerekli
-Kireç atsam PH yükselecek ama organik madde tutuculuğu azalacak
-Jips kullansam ph artacak mı bilemedim.

ahmetilhami beğendi.

Düzenleyen bahaes26 : 06-09-2015 saat 16:35 Neden: yanlış yazım
bahaes26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 12:16   #2167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2015
toprak analiz sonucum

iki bölgenin sonuçları 30-60-90 cm killi-tınlı ve killi olarak görünüyor.Yorumlarınızı rica ediyorum

Eklenen Resimler

ahmetilhami beğendi.
dr-mehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 12:18   #2168
Yeni Üye

60 cm de killi,90 cmde killi-tınlı sonuç gelmiş.Cevizden başka bir düşüncemde yok.Hata mı ediyorum acaba.

dr-mehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2015, 15:37   #2169
Yeni Üye

Önceliklere herkeze merhaba kısa bir vaktinizi almak istiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden herkeze teşekkürler.
1)İzmir seferihisarda 10 dekarlık bi alana chander ceviz bahçesi yapmak istiyorum.Denize yaklaşık 1 km tarla sizce bı sorun olurmu? **** ne gibi önlemler almalıyım?
2)chander ceviz ekimden 4 yılda ne kadar ceviz verir herkez farklı cevaplar yazıyo lutfen net bılgı alabılırmıyım
3)Tarla oturdugum yere uzak yanı herzaman gıdemem bakımlarını 2 haftada bır yapsak olurmu
4) agacı ve dogayı sevıyorum ama sonucta bı yatırımda olcak 2015 de cevızın kabuklu fıyat ne kadar dı burdada bılgı kırlılıgı var toptan satısı ve kımlere satcaz bız buny
5)son olarakta dıyelım kı 200 kılo cevız aldık bunun ne kadarı yesıl kabuk kac kılosu satılcak cevız oluyor ? sımdıden tekrar tesekkurler

ahmetilhami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 10:46   #2170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2015
Toprak analızı yaptırdım bu degerlerde cevız yetıstırebılırmıyım

Name:  sadık toprak.jpg
Views: 1567
Size:  74.2 KB ankara polatlıda arazimiz

cihan14 beğendi.
uzunefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2015, 20:26   #2171
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dr-mehmet Mesajı Göster
60 cm de killi,90 cmde killi-tınlı sonuç gelmiş.Cevizden başka bir düşüncemde yok.Hata mı ediyorum acaba.
Sn dr. Ahmet arazinize bir kepçe vasıtasıyla 8,10 adet muhtelif yerlerde 1 ve 2 metre çukurlar açarak arazinizin toprak altı yapısını kontol ederek ona göre dikim yapmanızda yarar vardır .

cihan14 beğendi.
kenan kırca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2015, 08:23   #2172
Ağaçsever

deli_dervish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2011
Selamlar,
2 yaşındaki ceviz diplerine serdiğim alttaki malç naylonunu kışın toplamamayı düşünüyorum. sizce bu naylonu toplamamanın bir sakıncası olur mu? ve bu malç naylonunun altında fidan çevresinde her bir fidanda 2 teneke koyun samrası bulunmaktadır. toprağın havalanması ya da başka bir sebepten kışın bu naylonun kalması sıkıntı oluşturabilir mi? ilginize teşekkürler.

Eklenen Resimler

deli_dervish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2015, 12:18   #2173
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
Selamlar,
2 yaşındaki ceviz diplerine serdiğim alttaki malç naylonunu kışın toplamamayı düşünüyorum. sizce bu naylonu toplamamanın bir sakıncası olur mu? ve bu malç naylonunun altında fidan çevresinde her bir fidanda 2 teneke koyun samrası bulunmaktadır. toprağın havalanması ya da başka bir sebepten kışın bu naylonun kalması sıkıntı oluşturabilir mi? ilginize teşekkürler.
benim bahçemde de var fakat ben kaldırmayacağım çok zahmetli oluyor sermesi de toplaması da , ama ağacınız azsa ona bir şey diyemem .kalınca bi sıkıntı olacağını sanmam iyi günler.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2015, 19:02   #2174
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahaes26 Mesajı Göster
Sizin öneriniz daha mantıklı geliyor ama tarımsal jips in ph ı yükseltme durumu var mıdır emin değilim.

linkte kireç ve jips in farklarından bahsediyor ama jips in PH artırma durumunu göremedim.
Haklısınız, ben de aklımda kalan şekilde yazmıştım ama pH arttırmak için tarımsal kireç öneriliyor. İlk cevabımı düzelttim.

Türkiye'de asit özellikli toprak çok bulunmuyor, dolayısı ile internette daha çok yabancı kaynaklardan faydalanmak daha mantıklı duruyor. Size tavsiyem özellikle nematod'ların ve diğer zararlı mikroskopik canlıların pH ile ilgili davranışını okumanız. Bildiğim kadarı ile mikroskopik canlılar asidik ortamları pek bir seviyorlar. Kireç için de aynı yöntemi takip edebilirsiniz.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 12:34   #2175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2015
Bu sene tarlama ceviz dikicem. Fidan deliklerini kazmadan önce toprağın sürdürülmesi gerekli midir?
Ağaçları dikdikten sonra bu tarlayı sürdürmek gerekir mi?

ceviz-ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 13:47   #2176
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
cevizlerin sürgünleri 20-40 cm arası kaldı. ondan sonra uzamadı. bu fidanları 2014 aralıkta dikmiştik. mayıs ve haziran aylarında o kadar güçlü sürgün atmışlardıki ben 1 metreyi bulur demiştim. gübre olarak sadece hayvan gübresi koyduk. iki sefer çapa ve birde dikmeden önce ve temmuzda traktörle sürdük. bu sene yağışlar çok iyi geçti. bazı meyveciler ilk yıl fidanlar ancak tutunabilirler çok fazla boy atmaz dediler. sonraki yıllarda daha iyi olacak dediler. bu doğru mudur? kışa girerken leonardit dökeyim diyorum. faydası olur mu? yardımcı olursanız çok sevinirim

teşekkürler

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2015, 12:37   #2177
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rlcalikoglu Mesajı Göster
cevizlerin sürgünleri 20-40 cm arası kaldı. ondan sonra uzamadı. bu fidanları 2014 aralıkta dikmiştik. mayıs ve haziran aylarında o kadar güçlü sürgün atmışlardıki ben 1 metreyi bulur demiştim. gübre olarak sadece hayvan gübresi koyduk. iki sefer çapa ve birde dikmeden önce ve temmuzda traktörle sürdük. bu sene yağışlar çok iyi geçti. bazı meyveciler ilk yıl fidanlar ancak tutunabilirler çok fazla boy atmaz dediler. sonraki yıllarda daha iyi olacak dediler. bu doğru mudur? kışa girerken leonardit dökeyim diyorum. faydası olur mu? yardımcı olursanız çok sevinirim

teşekkürler
merak etmeyin seneye çok daha hızlı büyürler. bakımını ihmal etmeyin derim. toprak analizi yaptırın, ne eksikse ona göre atın. boşa para harcamayın derim.

rlcalikoglu beğendi.
alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2015, 14:02   #2178
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperalper Mesajı Göster
merak etmeyin seneye çok daha hızlı büyürler. bakımını ihmal etmeyin derim. toprak analizi yaptırın, ne eksikse ona göre atın. boşa para harcamayın derim.
cevabınız için çok teşekkür ederim. Toprak analizi yaptırdım. fosfor eksik çıktı ve DAP önerildi.

Selamlar

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2015, 20:14   #2179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rlcalikoglu Mesajı Göster

teşekkürler
ben de kasım ayında diktim acık köklü olarak benim ceviz fidanlarım da sizinki gibi oldu ne yazık ki kısa kaldı inşallah seneye iyi bir büyüme yaparlar.

sedatkso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2015, 11:22   #2180
Ağaçsever

madem fosfor eksik, hayvan gübresi de atıyorsunuz kışa girerken verin dapı geçin bence. çok bildiğimden değil. sağdan soldan duyduklarımdan yaptığım sentezle ulaştığım sonuç bu. ben öyle yapacam.

Eski 30-09-2015, 09:48   #2181
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Budama makaslarından anlayan arkadaşlara bir sorum olacak.internette araştırdım.anvil kesim ve by pass sistem kesim diye ibareler var.bunlarin ne demek olduğunu bilen arkadaş varsa açiklayabilirse sevinirim.

berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 15:05   #2182
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berk10 Mesajı Göster
Budama makaslarından anlayan arkadaşlara bir sorum olacak.internette araştırdım.anvil kesim ve by pass sistem kesim diye ibareler var.bunlarin ne demek olduğunu bilen arkadaş varsa açiklayabilirse sevinirim.
Hemşerim Balıkesir'in neresinde ceviz bahçen?

Dursunbeyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 18:06   #2183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berk10 Mesajı Göster
Anvil düz ağızlı olur ve genelde kuru dal kesimleri içindir. By pass eğimli ağızdır ve ceviz budaması için uygundur.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 22:38   #2184
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Anvil düz ağızlı olur ve genelde kuru dal kesimleri içindir. By pass eğimli ağızdır ve ceviz budaması için uygundur.
Sayın formullaone verdiğiniz cevap için teşekkür ederim.

Eski 01-10-2015, 11:27   #2185
Ağaçsever

forumun değerli arkadaşları
chandlerin gerçek tozlayıcısı cisco yu eken ver mı?varsa erkek çiçek kaç yılda açıyor?verimi gelişimi vs nasıl .cevap verebilecek olanlar şimdiden teşekkürler.

Eski 03-10-2015, 10:43   #2186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2015
evimin çatısında yetiştirmek için chandler ceviz fidanı almayı düşünüyorum 4-5 tane. yaşları 3-4 chandler ceviz fidanı nerden alabilirim online olarak satılan yer varmı . cevaplarınız için şimdiden teşekkürlerimi arz ediyorum.

köprübasili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2015, 13:51   #2187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2015
Merhaba;

Adım Mehmet, 37 yaşındayım SAKARYA ilinden aranıza teşrif ettim. Forumu yaklaşık olarak 1-2 aydır takip ediyorum. Yazmak bugüne kısmetmiş. Kurulmuş bahçeleri ve verilen emeği gördükçe sizlere gıpta etmemek imkansız. Umarım emeklerinizin karşılığını kat ve kat alırsınız.

Köyde oturmama rağmen işim gereği bağ bahçe işi ile fazla ilgilenemiyorum. Geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında (toprak işi ile babam ilgilenir genelde mısır, buğday eker) hasat zamanı bababım uğraşlarını ve aldığı karşılığı görünce belli bir süredir aklımda olan eve yakın olan parsele (3-4 dönüm) ceviz ekmeye karar verdik. Herhangi bir toprak analizi yaptırmadan bir tanıdık vasıtası ile 70 adet chendler aşılı fidan ile 5 adet tozlayıcı fidan satın aldım. 2015 mart veya nisan ayında bahçeye dikim işini (8x5) (açık kök) gerçekleştirdik. Fidanlarımızda herhangi bir fire almadık, dikilen fidanların tamamı tuttu. Bunda ençok bababım emeği vardır. Sulama tesisatını henüz kuramadığım için taşıma su ile fidanları susuz bırakmadı. Sulama tesisatı için daha önce çilek işi ile uğraşan komşumda bulunan su tankını (4 ton) ve aparatlarını (damlama) aldım. Araziye yakın yerde açık kuyu bulunmadığı için evin önünde bulunan su kuyusundan (tanka mesafesi yaklaşık 70-80 mt) motor ile tankı doldurup oradan sulama yapmayı düşünüyorum. Geçtiğimiz ay babam bir komşumuzun ahırından 4 römork büyükbaş hayvan gübresi getirdi, fidanlar uykuya geçtiğinde fidan çevresine gübreyi sereceğiz. (uygulama doğrudur sanırım)

Aşağıdaki resimler mayıs ayında çekilmiştir, hemen hemen tüm fidanlarda ceviz vardı. fidan üzerindeki cevizler toplandı, 3-4 fidanda sırf meraktan 1'er tane ceviz bıraktık. Fidanların tepesinde olan 3-4 dal dışındaki sürgünler kopartılmıştır. (4. resimdeki şekilde bırakılmadı) sürgün mesafesini doğrumu yaptık emin değilim. Forumda bazı arkadaşlarımızın bu boydaki fidanların sürgünlerini daha atta tutmuş.

En kısa sürede toprak analizini yaptırarak gübreleme işini analiz sonuçlarına göre yapmayı düşünüyorum. Sulama için kullanacağımız suyun analizini yaptırmama gerek varmı?

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

cevizli fidan (resim 20 Eylül 2015'te çekilmiştir)

yusufcsr ve Tugsad beğendi.
Han&Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2015, 12:32   #2188
Ağaçsever

selamlar iki sorum olacak şimdiden teşekkürler.

1. henüz odunlaşmamış sürgünler kırağıdan nasıl etkilenir?
2. odunlaşma ne kadar zaman alır.

bahçedeki sürgünler yeni yeni odunlaşmaya başladı. kırağı yiyecekler, don vuracak diye ödüm patlıyor.

Eski 08-10-2015, 09:15   #2189
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
toprakta ph nın düşük olması gübre ile giderilmez tarım kireci atarsanız bunu düzeltebilirsiniz

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2015, 13:41   #2190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2015
öncelikle herkese merhaba. bende ceviz tarımı için araştırma yapıyorum. şu an bu forumun 10. sayfalarındayım. hızlı bir şekilde okuyup günceli yakalamaya çalışıyorum. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hepinize.

semerci10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024