agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2015, 19:46   #1951
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
[QUOTE=musculus;1377743]Yeni ceviz ekecek arkadaşlara nacizane önerim:
6 yıldır ceviz ağaçları ile uğraşmaktayım.Her sene ilaçlama,koyun-keçi gübreleme, çapalama,sulama vb işlerle oldukça yoruluyosunuz. Bu 6 yılda şu ana kadar yaptığım masrafın 10 da birini bile alamadım. Ya kırağı ya dolu zararı ya da tozlanma sorunu oluyor. Cevizler olsa bile yeşil kabuğundan zamanında ayrılmassa içi kararıp pazar değeri düşüyor. Cevizleri kurutması ayrı bir dert. Sorunları daha da sayabilirim. Neticede ( tamamen kendi görüşümdür) bu 6 senenin bana kazandırdığı tecrübe tarlanızı kesinlikle ceviz için heba etmeyin. Başka şekillerde değerlendirin. Emeğinize,zamanınıza,paranıza yazık etmeyin. Meyvesi olmasada gölgesi olsun yeter derseniz ona saygı duyarım. Karar yine de sizin...
Her yerde aynı sıkıntı var. Milleti ceviz ekin diye gaza getirdiler( bende dahil) ama maalesef koca bir fos. 7yaşında şu kadar ceviz aldım şu kadar para kazandım diyenler var. 6 yılı hesaplayan yok. Daha sonraki yıllarda olacağı garanti değil. Ceviz kârlı bir yatırım aracı değil derken yabancı **** yerli farketmez hepsi aynı. Sorun genel olarak meyvecilikte. Bir adet kıvırcık marulun 5 lira yaptığı güzel ülkemde çoğu yerde olmayan erik ve kayısının kilosunun 5 liraya satılması beni derinden yaralıyor. Onun için hiç kimse başta ceviz dahil hiç bir meyve ağacını ticari olarak ekip para kazanma sevdasına girişmesin. Ben ne ziraatçiyim,ne ceviz soyma makinesi yapıp satan biriyim, ne de diğer alet ve ekipman satan biriyim. Sadece amatörce meyvecilikle uğraşan biriyim. Takdir edersiniz ki insan emeğinin karşılığını alamayınca üzülüyor. Para kazanmak istiyorsanız köyünüzde tarlanızın etrafını çevreleyin,güzel bir dam yapın,küçük veya büyükbaş hayvancılık yapın. Hepinize bol kazançlar.
Bir arkadaş 8 yaşında olan takribi 60 ağaçından geçen sene toplamda 700-800 kg ürün elde etti. 17.5 liradan kilosunu sattığı cevizlerden 14 bin lira gelir elde etti. İlaçlama,sulama,tarlaya gidip gelme benzin parası, gübreleme, yeşil kabuğundan ayırma, kurutma gibi işlemlere 3-4 bin lira harcadı. 6 dönüm tarlanın getirisi yıllık 10 bin lira. Yanındaki tarlaya domates eken kişi 6 dönümden 18 bin lira aldı. 5 bin lira masraftan sonra kendisine 13 bin lira kaldı. Turşuluk biber eken başka birisi 6 dönümden net 20 bin lira aldı. Ceviz eken arkadaşın ilk 7 yılı yaptığı masraf ve hiç para kazanamaması işin cabası. 250 m2 seraya marul eken arkadaş bile 6 bin lira para aldı. Bu ürünler de de çalışma süresi 4-5 ay. Daha başka nasıl anlatayım bilmem. Meyvecinin para kazanabilmesi için elma,armut,erik ,şeftali10 tl,kiraz 20 tl,ceviz 50 tl olması lazım. Bu fiyatları istediğiniz zamanda tüketici yemez olur biter. Ama domates,biber,patlıcan,fasulye gibi ürünleri mecbur tüketmeye. Hepiniz sevgiyle kalın...[/

hemserim hep ayni ornegi veriyorsun.6 dönüm 60 agac tarlaya zaten az dikilmis.en az 150-180 agac olmali.benim edindigim izlenime gore.150 agac olsa kazanci daha farkli olurdu.ayrıca tozlayici problemi olabilir.gübreleme,sulama sorunu olabilir.ayrıca verdigin ornekteki ceviz cesidi nedir?QUOTE]

berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 19:50   #1952
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Yeni ceviz ekecek arkadaşlara nacizane önerim:
6 yıldır ceviz ağaçları ile uğraşmaktayım.Her sene ilaçlama,koyun-keçi gübreleme, çapalama,sulama vb işlerle oldukça yoruluyosunuz. Bu 6 yılda şu ana kadar yaptığım masrafın 10 da birini bile alamadım. Ya kırağı ya dolu zararı ya da tozlanma sorunu oluyor. Cevizler olsa bile yeşil kabuğundan zamanında ayrılmassa içi kararıp pazar değeri düşüyor. Cevizleri kurutması ayrı bir dert. Sorunları daha da sayabilirim. Neticede ( tamamen kendi görüşümdür) bu 6 senenin bana kazandırdığı tecrübe tarlanızı kesinlikle ceviz için heba etmeyin. Başka şekillerde değerlendirin. Emeğinize,zamanınıza,paranıza yazık etmeyin. Meyvesi olmasada gölgesi olsun yeter derseniz ona saygı duyarım. Karar yine de sizin...
Her yerde aynı sıkıntı var. Milleti ceviz ekin diye gaza getirdiler( bende dahil) ama maalesef koca bir fos. 7yaşında şu kadar ceviz aldım şu kadar para kazandım diyenler var. 6 yılı hesaplayan yok. Daha sonraki yıllarda olacağı garanti değil. Ceviz kârlı bir yatırım aracı değil derken yabancı **** yerli farketmez hepsi aynı. Sorun genel olarak meyvecilikte. Bir adet kıvırcık marulun 5 lira yaptığı güzel ülkemde çoğu yerde olmayan erik ve kayısının kilosunun 5 liraya satılması beni derinden yaralıyor. Onun için hiç kimse başta ceviz dahil hiç bir meyve ağacını ticari olarak ekip para kazanma sevdasına girişmesin. Ben ne ziraatçiyim,ne ceviz soyma makinesi yapıp satan biriyim, ne de diğer alet ve ekipman satan biriyim. Sadece amatörce meyvecilikle uğraşan biriyim. Takdir edersiniz ki insan emeğinin karşılığını alamayınca üzülüyor. Para kazanmak istiyorsanız köyünüzde tarlanızın etrafını çevreleyin,güzel bir dam yapın,küçük veya büyükbaş hayvancılık yapın. Hepinize bol kazançlar.
Bir arkadaş 8 yaşında olan takribi 60 ağaçından geçen sene toplamda 700-800 kg ürün elde etti. 17.5 liradan kilosunu sattığı cevizlerden 14 bin lira gelir elde etti. İlaçlama,sulama,tarlaya gidip gelme benzin parası, gübreleme, yeşil kabuğundan ayırma, kurutma gibi işlemlere 3-4 bin lira harcadı. 6 dönüm tarlanın getirisi yıllık 10 bin lira. Yanındaki tarlaya domates eken kişi 6 dönümden 18 bin lira aldı. 5 bin lira masraftan sonra kendisine 13 bin lira kaldı. Turşuluk biber eken başka birisi 6 dönümden net 20 bin lira aldı. Ceviz eken arkadaşın ilk 7 yılı yaptığı masraf ve hiç para kazanamaması işin cabası. 250 m2 seraya marul eken arkadaş bile 6 bin lira para aldı. Bu ürünler de de çalışma süresi 4-5 ay. Daha başka nasıl anlatayım bilmem. Meyvecinin para kazanabilmesi için elma,armut,erik ,şeftali10 tl,kiraz 20 tl,ceviz 50 tl olması lazım. Bu fiyatları istediğiniz zamanda tüketici yemez olur biter. Ama domates,biber,patlıcan,fasulye gibi ürünleri mecbur tüketmeye. Hepiniz sevgiyle kalın...
hemserim hep ayni ornegi veriyorsun.6 dönüm 60 agac tarlaya zaten az dikilmis.en az 150-180 agac olmali.benim edindigim izlenime gore.150 agac olsa kazanci daha farkli olurdu.ayrıca tozlayici problemi olabilir.gübreleme,sulama sorunu olabilir.ayrıca verdigin ornekteki ceviz cesidi nedir?QUOTE]

Eski 11-05-2015, 20:00   #1953
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Çeşidimiz chandler. 90-100 ağaçtan kuruyanlar oluyor. Verim alınan 60 ağaç. Anlaşılan siz hala ceviz işine girmek istiyorsunuz. Yolunuz açık olsun. Bir başka örnek vereyim isterseniz. Başka Chandler eken arkadaş ziraat mühendisi. 100 ağacı var.Geçen sene 7 yaşındaydı ağaçları. Toplamda aldığı ürün 200 kg. Ağaç başı 2 kg. Yine satış fiyatı 17.5 tl. Arazisi 7 dönüm. Aldığı para ciro olarak 3500 tl. Biraz da Balıkesirde bizzat ceviz eken kişilerle tarlalarına giderek inceleyin ve sorun bakalım kaç para kazanmışlar. Yazın en az 120 gün ceviz tarlasında geçer gününüz. 50 tl yövmiye yazsanız kendinize 6000 tl yapar. Daha ne yazayım bilmemki...

musculus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 20:06   #1954
Ağaç Dostu

Dalından aldım 15 kuruşa İstanbul'a geldim 5 lira! - TG
Yıllar önce narenciye bahçelerini kökleyip nar eken üreticiler, narlarını 15 kuruş a satacaklarını düşünmemişlerdi. Şimdilerde o nar ağaçları tarlalarında duruyorlarmı sizce?

Eski 11-05-2015, 20:08   #1955
Ağaç Dostu

Aydın'da para etmeyen narlar sökülüyor
Verim alınsa bile ilerde cevizin olacağı da budur...

Eski 11-05-2015, 21:42   #1956
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Nail ağbi ilgine teşekkür ederim. 1 Mayısta Gönen'de idim. 4 gün kaldım. Evet dip sürgünleri aldım. ikişer adet güçlü sürgün bıraktım. Mayıs sonu tekrar gideceğim. O zaman teke düşürmeyi düşünüyorum. fidanlardan uyanmayan toplamda 10 adet yok tamamına yakını uyanmış. yol boyuna çit çektim. Yemek için karpuz , kabak ektim. tarla yaş olduğu için ot ilaçlama yaptım. dört gün dolu dolu bahçede geçti. senden ricam yolun benim tarafa düşerse tepe vurumu yaptığın eski fidanların durumuna bakarsan çok memnun olurum.

uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 21:47   #1957
Ağaçsever

Alıntı:
Çeşidimiz chandler. 90-100 ağaçtan kuruyanlar oluyor. Verim alınan 60 ağaç. Anlaşılan siz hala ceviz işine girmek istiyorsunuz. Yolunuz açık olsun. Bir başka örnek vereyim isterseniz. Başka Chandler eken arkadaş ziraat mühendisi. 100 ağacı var.Geçen sene 7 yaşındaydı ağaçları. Toplamda aldığı ürün 200 kg. Ağaç başı 2 kg. Yine satış fiyatı 17.5 tl. Arazisi 7 dönüm. Aldığı para ciro olarak 3500 tl. Biraz da Balıkesirde bizzat ceviz eken kişilerle tarlalarına giderek inceleyin ve sorun bakalım kaç para kazanmışlar. Yazın en az 120 gün ceviz tarlasında geçer gününüz. 50 tl yövmiye yazsanız kendinize 6000 tl yapar. Daha ne yazayım bilmemki...
yanlış anlamayın sizi eleştirmek gibi bir niyetim yok.sizin anlattıklarıniza göre ortada bir sorun var gibi gözüküyor ben onu dile getirmeye çalıştım.17,5te.ye iyi fiyata verilmis.toptan mi parke fiyati mi bu fiyat?ayrıca sizin bahçe niz balikesir in neresinde?

Eski 12-05-2015, 00:50   #1958
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sevgili musculusun karamsarlığını anlayabilyorum, zaman zaman benimde böyle karamsar yazılarım olmuştur ve beni felaket tellallığıyla dahi suçladılar,

Söylediklerinde haklı yanları var,

Bir taraftan öylesine bir fizibilite raporları yazıp çiziyorlar ki, şu yıl da şu kadar para şu yaşında şu kadar para bu işi bilmeyenler toprağı bilmeyenler bu fizibilite raporlarıyla işi kolay ve basit sanıp işe giriyorlar, kısacası bu işin bir yüzü,

Diğer yüzüyse benimde çokça değindiğim tarım politikaları daha doğrusu olmayan politikalar ,attılar mı mangalda kül bırakmayan politikacılarımız dönüme şu kadar destek verirler bu kadar gübre verirler bedava fidan dağıtırlar naralar atarlar topluma hoş görülürler ama aydında bedava dağıttıkları fidanların narların meyvalarını nasıl değerlendirileceği konusunda tık yok hani nerdeler, ek ektir milletin parasını carcur et, bumudur türkiyenin tarım politikası yazıklar olsun.

Bir çok kereler yazdım bu işi bilmeyenler toprağı tarımı bilmeyenler türkiyenin tarımını bilmeyenler bu işe girmesin,
Efendim bilmiyorum ama parasıyla değilmi ziraat mühendisi tutar yaparız, vallah işin eğlisine birazda vijdan sahibine denk gelmezseniz alır paranızı yatar sırt üstü sizde olacak diye bakar durursunuz.

Kafandan atamadığım iz bırakan ve içimin yüreğimin cızladığı bir olay, Bu yılki bahçe budamalarımdan bir olayı anlatayım,

Yüz dönüm 3 yaşında şekil budaması olacak bir bahçe budamasına çağrıldım anlaştık ve gittim.

Bahçeyi görür görmez ilk sorduğum soru bu bahçeyi kim ya da kimden veya kimler vasıtasıyla aldınız kendileri o bölgenin insanlarından değillerdi belliki birileri vasıtasıyla almışlar,

Cevap

Bir ziraat mühendisi arkadaşımız var o tavsiye etti aldık.

Şok oldum

Bir ziraat mühendisi böyle bir yerde böyle bir toprağı ne toprağı yahu toprak yok ki, allahın dağı keçi bile çıkamaz bağlasan durmaz aşağı indikmi yukarıya çıkamıyoruz, arazinin her yeri su gözü kaynıyor, uzatmayayım.

Anlamıştım ki, ziraat mühendisi aldı elliye sattı yüze.

Bu iki iyi niyetli arkadaşlarımızda devletten destek teşfik alacaklar burada ceviz yetiştirecekler diye uğraşıp duruyorlar,
Önerim: zararın neresinden dönerseniz o kardır burada ceviz meviz olmaz gidin o ziraat mühendisi arkadaşınızın suratına okkalı bir tükürük atın ve rahatlayın.

Söz buna benzer olaylarla uzar gider, tarım zordur, sadece zor olan ceviz değildir tarımın her dalı zordur hiç bir şeyin karantisi yoktur, sevgili musculusun dediği gibi domates şu kadar para marul bu kadar para dediğine bakmayın onlarında riskleri var 50 dönüm domatesin mantar hastalığından 0 kg ile bittiğini bilirim, hayvancılığı bitirip angusları getirdiklerini daha dün gördük,

Uzatmayayım, kısaca şunu söylemek en doğrusu olur kanımca türkiyede tarım kumardır tutarsa köşe tutmazsa döşeğe, Bu işi yapacak olanlar buna göre yapsın.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 09:04   #1959
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Ben de şunu eklemek istiyorum:
2013 aralık ayında cevizlerimizi ilk ektiğimizde beraberinde 50 tane de meyve fidanı dikmiştik. Tarlanın en sorunlu yerine meyveleri diktim. Baharda bir geldik, meyve fidanları coşmuş, cevizler nazlı. Kayınpederim o zaman "şimdi anladın mı kayısının kilosu neden 2 lira da ceviz 20 lira pazarda" dedi.

Cevizin protein ve yağ değeri yüksektir. 100 gram kayısıda 1.4 gram protein varken, Cevizde bu 15 gram kadardır. Tabi bu 100 gram buğdaydaki proteine de eşdeğerdir ama cevizdeki 65 gram yağ buğdayda yoktur. Anlatmak istediğim ceviz kompleks bir besin, o yüzden yetiştirmesinin daha zor olması bence doğal.

Don meselesine gelecek olursak, benim tarlamın bulunduğu Gömeç bölgesi zeytin cenneti. Hatta ilk zeytin düşündüm ama rakım 350 metre olduğu için gittim Zeytin Araştırma Enstitüsü ile görüştüm. "Kitaplara bakmayın bizce bu bölgede sınır 400 metredir zeytin için. Elbette bu rakımda yetişecek çeşit bulursunuz ama bölgeye uyumlu çeşitleri tercih edin." dediler. Civardaki yeni tesis edilmiş zeytinlikleri gezdim ve gelişimlerini beğenmedim, belli ki 200 metre aşağıda sıkıntı yokken o bölge sorun yaşıyor.
O yüzden bir tane zeytin ekmedim ama gittim üzüm ektim, ekerken tarlama bakan kişi "burada üzüm olmuyor" dedi. Gerçekten de olmadı, iki senedir 10 tane üzüm sallantıda.

Tabi olmaz diye birşey yok, oldurursunuz ama yoğun emek, takviye ve sonuçta para ister. Pazarda kilosu 2 lira, hesabı ona göre yapmak lazım.
Futbolda "top sevmedi" diye bir deyim vardır, top sevecek işte. yoksa emekler boşa gidiyor.

Düzenleyen tiryaki : 12-05-2015 saat 13:05
tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 10:43   #1960
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Forumda anlatılanlardan aldıklarınızla yapmış olduğunuz uygulama iyi, bazen düşüyorum bunca bilgi paylaşımları işe yarıyor mu diye görüyorum ki yarıyormuş, bir şey bilmek hiç bir şey bilmemekten iyidir,
Ot mücadelesini en kısa sürede yaparsanız iyi olur, gelişimleri daha iyi olabilirdi bakım gübreleme sulama zararlı mücadelesine dikkat ederseniz daha güzel olabilirler.
İlk yılındaki fidanlara dikkat edin kök çevresi toprak çatlayıp hava alıverirler çapayı ihmal etmeyin, sulamalardan sonra çapalama mutlaka yapınız..

Sevgili uzman70, bahçeye gitme şansınız oldu mu? bu dönemde dip sürgünlerin alınması ve bırakılacak liderler tercih edilmesi gerekiyor, kontrol edebiliyormusunuz.
Sayın Nail abi,
Sizin de bu bahçede manevi olarak emeğiniz var , değerli yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
Fidanların bu yıl iyi bir sulama ve bakım ile güçlü sürgünler vereceği kanaatindeyim. Don etkisi bu yıl neredeyse yok gibi ,

Lilium beğendi.
agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 11:14   #1961
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman70 Mesajı Göster
Üçüncü yaz derken ekim zamanını yazarmısın, ayrıca tüplümü diktin, bana göre sanki gelişimleri yavaş olmuş gibi.
Sayın uzman 70
Fidanlar açık kök olarak 2012 yılının aralık ayında dikildi. Gerek dikim zamanındaki hava koşulları gerek bizim acemiliğimiz gerekse de fidanların kendisinden kaynaklanan sıkıntılardan dolayı bahçedeki 140 fidandan yaklaşık 100 tanesini 1 sene ara ile söküp tekrar dikmek zorunda kaldık. Bu sebeple fidanların gelişimleri birbirinden farklı ve yavaş olabilir.Bu süreç benim için yorucu ve yıpratıcı oldu.(işler tersine gittiği zaman etrafınızda ne danışman ne de yakın çevreniz hariç sizi motive edecek birisi kalıyor bu forum sizin can suyunuz , motivasyonunuz oluyor) Tabiri yerinde ise bizimki biraz 'kafayı gözü yara yara' oldu halen de öyle devam ediyor... Çok şükür ki fidanları en sonunda tutturabildik Ama öğrendim ki yılmamak gerekiyormuş kendi edindiğimiz tecrübeler daha değerli ve anlamlıymış... Sevmeden de asla olmuyormuş...toprağı , bahçeyi seviyorum sevmeye de devam edeceğim

Tüm bu süreçte babamın büyük emeği var kendisine buradan çok teşekkür ediyorum.

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 11:45   #1962
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Aydın'da para etmeyen narlar sökülüyor
Verim alınsa bile ilerde cevizin olacağı da budur...
Vallah ne yalan söyleyeyim aynı düşünceleri bende düşünüyorum, bu uygulamalar bu politikalar ile görünen o ki, ön tekerlek nereye giderse arka tekerlek de oraya gider.

Bir tek umudum plansız ve uygun olmayan topraklara ekenler bu işi başaramayacak tek umudum budur.

Eski 12-05-2015, 13:20   #1963
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Üreticiler desteklemenin asıl amacını anlamaya başlamayınca "acayip kyarlı" işlerin gerçekte o kadar da kyarlı olmadığını göremediği müddetçe durum bu olacak.

desteklenen bir sektör neden desteklenir - desteklemenin amacı yetersiz miktarda üretim yapılan bir ürünün üretimi artsın, fiyatlı düşsün ve pazarlarda yerli malı bulunsun, para dışarı gitmesin. Devlet bu politikasını savunur ve bunu yapmaya çalışır, yok biz hem destekleyelim hem fıyatlar düşmesin... mümkünü yok desteklenmez teşvik edilmez o zaman. destekleniyorsa fiatını düşürmeye çalışma var demektir. Aslında bunda kotü bir şey yok, yanlış Çabuk zengin olma hevesinde olanda, yok az yatırım ile miliar lar, hangi sektorde bu böyle de burda olsun, işi bilmeden girenin abartılı beklentileri yanlıştır. yok 3-5 dönüm ile hiç işlemeden zengin olduk... mümkün mü ki ?

bir başka konu ceviz olan bahçede ne engel mevcud ki domates, biber, bugday, mısır.. üretmezler üreticilerimiz. zaten cevizin kaç yılda gerçek verim verdiği her kitapta yazar, bahçeyi 10*5 ekeriz, aralarda 7-8 yıl ara tarım yaparız, toprak işlenmiş olur boşta durmamış olur ..yalnız ufak sorun.. iş var, iş yapmak var . oyle cevizi dik bekle 3 yıl hop bir yığın para - değil öyle yapmayalım lütfen ceviz yapılan işe göre süper para getirir, yalnız ilk 2-3 yıl bebek gibi bakarsınız, sonradan dönümüne çeltik kadar kazanç kalsa * mükemmel , ne yaptık ki her yıl yeniden mi diktik.. yanlış olan buyuk beklenti. yanlış olan dış pazarlara güvenmek..

dış pazara 2-3 dolardan yukarı satılmaz, satılamaz ) bulunduğum bölgede ( bulgaristan ) tarlaların satılık fiatları 100 ila 300 euro arasında, desteklemeler dönüme yılda 100 euro, her taraf ceviz doldu. 100 bin tl yatırım ile 200 dönüm bahçe kuranları biliyorum, bu adama maliyet hemen hemen sıfıra gelmiş, kaç paradan verse hep kazançlı- bunun gibi siyle yarışılmaz (binlerce donumu olanlar da var o ayrı) . 5-10 yıl sonra yemeklerimizi ceviz yağıyla pişirirsek hiç şaşırmam .

Türkiye de olmanın güzel tarafı sınırları çok güvenli, kaçak mal girmez,erli üretici iç pazarı beslesin yeter.. fazla üretilir ise o zaman iş kötü. dış pazarlar -zor.

tekrar yazmaktaki ana amacımı tekrarlayayım - ceviz kazançlı ve kazançlı kalacak, tek düşünmemiz gereken beklentilerimiz gerçekçi veya değil.

saygılar

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 21:23   #1964
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
ağacarkadaş emeğine sağlık, bir çoğumuz bu işe sıfırdan girdi. ben zevk için girdim.maddi olarak çok kazanç elde edemesemde emeğim karşılığını alıp sitresimi attımmı şükrederim. Her şey para değil arkadaşlar bana terapi gibi geliyor.

uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 23:07   #1965
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Dere kenarı doğal olarak kumlu-milli bir tarlam var. Profil de açtırdım, aşağılara indikçe kum önce mıcırla karışık kuma sonra yumruk büyüklüğünde taşla karışık kuma dönüşüyor.

Tarla yüzeyi kışın 2,5 Ağustos ortası 3,5 metre derenin suyundan yukarıda.

Göl kenarında (durgun su) olsa büyük ihtimalle taban suyu problemi yaşardım, fakat dere (akan su) olmasından dolayı yine de

Taban suyu problemi yaşar mıyım ?

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 00:34   #1966
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yaşamazsınız

Eski 13-05-2015, 11:43   #1967
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Merhabalar arkadaşlar.
Forumu uzun süredir takip ediyorum. Üyelik bugüne kısmetmiş.

Çok değerli paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Ben de bu yıl aranıza katılacağım İnşallah. Çanakkale'de ceviz bahçeleri oluşturmak istiyorum.

Forumun yarısındayım. Tamamını okuyunca sizlerle iletişimim daha da artacaktır.

İyi forumlar.

Tugsad beğendi.
brooklynnn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 15:54   #1968
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
ankarada oturuyorum.bende saksıda kendi imkanlarımla yetiştirdiğim cevizimi bugün toprakla buluşturdum. boyu 30-40 cm kadar köküde serçe parmaktan az daha inceydi. inşallah tutar ve büyüdüğünü görürüm hava biraz rüzgarlıydı inşallah zarar vermez ağacıma :'(

Tugsad beğendi.
djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 06:30   #1969
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
Sevgili Burak kardeşim bahçeyi kurdun mu?

Beyaz_Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 06:51   #1970
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
Arkadaşlar Sakarya'dan herkese kucak dolusu selamlar. Daha önce tarımla hiç uğraşmadım. Bu aralar cevize ilgim var. Ve bu konuda bir araştırmaya giriştim. Doğal olarak sizlerin güzel yorumlarınıza ve yönlendirmenize ihtiyaç duymaktayım. Umarım sitenin faydasını görürüm. Sakarya Nehrine yakın, 10 dönümlük bir tarlaya ceviz bahçesi kurmak istiyorum. Maliyet hesabı konusunda bana yardımcı olur musunuz?

Beyaz_Gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 12:34   #1971
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2015
hep ticari olarak diyorlar 3,5*7 olsun olmaz olmayacak.. sonra aradan birini sökecekmişsin..tam verime yatacak 10 yıl sonra sök %50sini cevizin..kim ne derse desin aşılıda ilk 5-6 yıldan önce ticari anlamda meyva alamazsın,aşışızda 8-10 yıldan önce zor verirmi verir ilk yıl da verir 2 tane ikinci hadi 10 tane olsun ticari olarak değeri ne kadar olur. başka kısa ömürlü ağaç ek arasına ve başka tarımla uğraş..sık dikimde makinayla budama ile ancak olabiliyormuş..oda türkiyede olmuyor.yok sık dikim olmuyor.. deneyenin bahçesini görmeden karar vermemeli daha..8*8 ideal her ceviz her yerde olmuyor..çevrenize en yakın varsa cevzi bahçesi görmek bakmak gerekli..hangi çeşit uyuyor..denemmiş tecrübelerden faydalanmak gerekli..

cevizcibir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 15:24   #1972
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Arkadaşlar bu senede 2-3 yaşındaki ceviz ağaçlarım da kuruma var.Çeşit farketmiyor (fernor fraguetto chandler şebin kaman) Hadi geçen sene afet yılı dediler komple kurumalar oldu.Geçen sene tamamen sağlıklı olup hiçbir sorun gözlemlenmeyen ağaçlarım kurudu.Nisan ayına kadar hiçbir kuruma belirtisi yokdu.Meyva gözleri 22 -23 nisandaki dondan etkilendi diyelim ağacın kuraması çok can sıkıcı.Sizlerde de sebepsiz görünen tamamen kurumalar var mı?

efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 18:23   #1973
Ağaç Dostu

Balıkesir merkezde 20 Mayıs 2015 saat 17 30 ile 18 45 arasında yağmur şeklinde başlayan yağış ceviz büyüklüğünde dolu şeklinde yağmıştır.Başta ceviz olmak üzere tüm meyve çeşitlerinin çok zarar görme olasığı yüksektir.Başta ben olmak üzere tüm alın teri sahiplerine büyük geçmiş olsun.Kendimi bildim bileli böyle dolu yağışı görmedim.2 yıldır güzel ülkemde bir bereketsizlik bulutları dolaşıyor.Allah hayreyler inşallah...

Lilium ve BURGAZ73 beğendi.
Eski 20-05-2015, 20:45   #1974
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2010
iyi akşamlar bana bir tane ceviz fidanı bundan 4 yıl önce hediye edildi şu an oldukça büyük ama hiç meyve vermedi başka ceviz agacı yok ondanmı acabı birde tozlaşma ile ilgili biraz bilgi verirmisiniz

aşkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 16:29   #1975
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2015
Arkadaşlar ben de aranıza yeni katıldım. Formu ilgiyle izliyorum. Bende bir 15-20 dekar ceviz bahçesi kurmak istiyorum. İki parça arazimde Toprak analizi yaptırdım.
1. arazi ph 7.91 H.Alkali
ec:0.60
kireç:25.05 çok fazla
organik madde:0.54 çok az
bünye:51.70 killi-tınlı
toplam tuz:0.02 tuzsuz
fosfor:2.26 çok az
potasyum:55.33 yeterli
kalsiyum:3,726.40 fazla
magnezyum:1,416.80 fazla
demir:0.56 az
çinko: 0.22 az
mangan: 1.04 çok az
bakır: 0.44 yeterli

Bu arazide arpa buğday yetiştirilmekte. Rakım 1000-1100 m İklim soğuk İlkbahar erken donları ve sonbahar donlarından etkilenmeyecek ceviz yetişirmi?
Bu arazide hangi tür ceviz yetişir.

torun60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 16:35   #1976
Yeni Üye

2. arazi ph 7.80 H.Alkali
ec:0.38
kireç:50.09 çok fazla
organik madde:0.98 çok az
bünye:37.73 tınlı
toplam tuz:0.01 tuzsuz
fosfor:8.18 yeterli
potasyum:83.91 yeterli
kalsiyum:3,276,80 yeterli
magnezyum:535.05 fazla
demir:0.49 az
çinko: 0.30 az
mangan: 1.06 çok az
bakır: 0.37 yeterli

Bu arazide arpa buğday yetiştirilmekte. Rakım 1000-1100 m İklim soğuk İlkbahar erken donları ve sonbahar donlarından etkilenmeyecek ceviz yetişirmi?

Eski 21-05-2015, 16:41   #1977
Yeni Üye

Sizin tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum. Bilgi verirseniz sevinirim.

Eski 21-05-2015, 16:45   #1978
Yeni Üye

Arkadaşlar ben de aranıza yeni katıldım. Formu ilgiyle izliyorum. Bende bir 15-20 dekar ceviz bahçesi kurmak istiyorum. İki parça arazimde Toprak analizi yaptırdım.

Eski 21-05-2015, 19:06   #1979
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi torun60 Mesajı Göster

Sizin tarlanız benim tarlamın özelliklerine benziyor.Ben chandler ve fernor diktim. Chandlerler 10 mayıs fernorlar 15 mayıs gibi uyanmaya başladı hala uyanmayanlar var.ilkbahar geç donlarından etkilenmiyorlar.Ancak sonbaharda 20 ekim gibi donlarda yandılar.İlkbahardan ziyade sonbahar donlarına da dikkat edin. Birde benim tarlamda buğdaydan dönme. Organik maddece zenginleştirmek ve toprağın ph ını düşürmeye çalışın.SAygılar

Cevizciankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 20:32   #1980
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2014
Sayın Cevizciankara
İnşallah uyanmayan fernorlar uyanır.Benim uyanacaklar diye beklediğim 2-3 yaşındaki fernorlar tıkır tıkır kuru gözüküyor.Geçen sene üzerinde meyvası bile vardı.

Cevizciankara beğendi.
efedag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024