agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-10-2006, 20:25   #31
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uatumen
Merhaba Mine Hanım,

KANADA CEVİZİ diye bir ceviz var mıdır ? yoksa bu PİKAN cevizinin halk arasındaki adı mıdır ? bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim, vereceğiniz cevaba göre araştırma yapacağım. Teşekkür ederim.
Kanada Cevizi diye bilinen bir ceviz çeşidi yok. Pikan cevizine Kanada cevizi dendiğini de şimdiye dek duymadım ancak yöresel bir söyleniş olabilir.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2006, 21:58   #32
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Kanada Ekolojisi

Kanada nın kuzeyde ve Amerika dan daha soğuk bir ülke olduğunu düşünürsek,
pikan cevizinin iklim isteklerini karşılayabileceği bir coğrafya değildir Kanada coğrafyası. Bence bilginizi kaynağından itibaren yeniden sorgulayın.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2006, 10:52   #33
Yeni Üye

Limonata's Avatar

Giriş Tarihi: 06-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tıfıl
pikan cevizi yetiştiriciliği hakkında bilgi verebilirmisiniz acaba ? teşekkürler..
galiba bu cevizden bahsediyosunuz tıfıl
ben bu cevizi çook severim

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mine Pakkaner : 10-11-2006 saat 12:58
Limonata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2006, 17:15   #34
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Arkadaşlar birde hint cevizi diye satılan kuruyemiş var .Bununla ilgili bir bilgiye rastlayamadım .Bilenler beni aydınlatır mı lütfen, acaba evde yetiştirebilirmiyiz.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2007, 14:09   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2006
Pikan Cevizi, okudugum bilgilere gore bizim bolgemizin (Akdeniz/Cukurova) iklim sartlarina uyuyor fakat ben simdiye kadar rastlayamadim. Acaba kac yilda verime yatiyor. Ben, tarla tarimindan bahce tarimina asamali olarak gecis yapan bir ciftciyim. Simdiye kadar zeytin ve nar bahceleri kurdum. Acaba siyah incir ve ceviz konusunda pazar, bakim, yetisme zamani bakimindan hangisi daha uygun olur?? Bilgili arkadaslarimiz bu konuda yol gosterbilirlerse cok memnun olurum. Saygilar.
Tum Agaclar.net uyelerine iyi bayramlar.

Karan Yilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 08:07   #36
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Hatice Hanım Merhaba;
Kaju diğer adıyla hint fıstığı için uygun ekolojilerimiz Akdeniz ve GAP bölgesidir. Ceviz ve Fındık haricinde diğer tüm kabuklu meyvelerde etkili sıcaklar toplamının yüksek olması gerekmektedir. Kaju yani hint fıstığı da bunlardan biridir.
literatür bilgilerimize göre besin içerikleri mükemmel. Selenyum içeren bir kaç nadir türden biridir. Şeker hastalığının gelişimini engelleyen ve antioksidant olarak bilinen selenyum yoğun bir şekilde bu meyvede mevcuttur.
Ancak sera ortamında saksı içinde bölgenizde yetiştirme şansınız var. Ancak Meyve eldesi güç olabilir. saygılarımla..

ismailtosun77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 22:08   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Merhabalar.
Bence fidanınız büyüdüğünde hiç bir şey yapmanıza gerek yok.Ben North Carolina(ABD) 12 senedir ordaydım.İklim olarak bize azx çok uygun.Kışın oralarda buz yağar(Kar, dolu değil)Tüm ağaclar buz oluyor nerdeyse.Kuvvetli rüzgarda kırılıyorlar kibrit çöpü gibi.Orada hiç bir şey olmuyor pecan cevizine.Bizde bir şey olmaz diyorum,orada gördüklerimden sonra.Saygılar.

Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 23:07   #38
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Kıbrıs'a gittiğim zaman görmüştüm.
Hiç olgunlaşmamış ham cevizden yapılmış Ceviz Tatlısı yediniz mi?
Çok güzel oluyor
Bu ceviz tatlısı ile ilgili hoş bir detay var.Diyelim ki Kıbrıs'ta bir eve misafirliğe gittiniz, az sonra ikram başladı.Bu ham ceviz tatlısından ikram edilirse kıymetli misafirsiniz demektir, yoksa ayran içer oturursunuz Yalnız gerçekten çok zormuş yapılması, onu iyi hatırlıyorum.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 14:34   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2007
merhabalar
ben 54 yaşında evhanımıyım
ufakça bir bahçem var
eşimle birlikte bahçemizde bir şeyler yapmaya gayret ediyoruz ağaçlarımız var çoğu meyva ağacı onlarla ilğili bir sorun olduğu zaman internette araştırma yaparken sizleri gördüm ve üye oldum birde sorunum var pikan cevizi ile ilgili yani onun nasıl yetiştiği ile ilgili forumdaki bilgileri okudum yanlız ben trabzon'da oturuyorum pikan cevizinin akdeniz ve ege havalisinde olacağını yazıyorlar yüksek bir neme ve ılıman bir iklime sahip olan karadenizde(doğu)
yetişmezmi?ne gibi bir gübreleme uygulanmalı vb.....gibi şeyler hakkında bilgi verirseniz memnun olurum

ufukce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 18:11   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2007
arkadaşlar bana bir yardım eden bulabilecekmiyim acaba??ödev olarak pikan cevizi hakkında bilgi toplamam lazım bir makale gibi birşey yapmalıyım yardım bekliyorum

egemen01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2007, 23:36   #41
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Ödevlere Yardım Kuralları

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2007, 01:47   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2007
Yemem için ikram edilen Amerikan Cevizlerini (pecan?) eksem çıkma ihtimali var mıdır? Bu ceviz hakkında daha detaylı bilgi nereden bulabilirim?
Forumda arama özelliği çalışmıyor sanırım ne aradıysam sıfır sonuç dönüyor.
Teşekkürler

neşe palamutu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 15:31   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2007
arkadaşlar ham cevizden yapılan tatlının adı "ceviz macunudur" kıbrısta çok revaçta olan bir şeydir. benim sormak istediğim şeyse pekan cevizi kaç yılda olgunluğa erişip tam rekolte sağlar bana yardımcı olursanız sevinirim

dikkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 01:43   #44
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Metro marketlerde receli satılıyor.

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2008, 18:10   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Merhaba,
Mersin Tarsus'ta 4 değişik cins pecan ceviz ağacımim var.Denemek için dikmiştim.
Tesbitlerim mine pakkaner arkadaşımızın verdiği bilgiler doğruluyor.
Bulgularım şöyle.
1-Ağaç bu bölgede hızlı ve çok büyüyor.12 mt aralıklı diktim 12 yılda birleşti.
2-Rüzgara dayanıksız. 2 defa dalların % 50 si kırıldı.
3-Çeşitini bilemiyorum ama iyi olan çeşiti 60 kg ağaç meyve verdi.büyüklüğü 84 adet/1kg tozlayıcı olarak diktiğim tür 110 adet/1 kg.diğer bir cins çok küçük ama en lezzetli dolgun ve kolay kırılanı bu.
4-1 kg dan 557 gr iç çiktı.

Bu cevizden dikmek isteyenlere faydalı olur düşüncesiyle bunları yazdım.
Salih Parlar

hatipali74 beğendi.

Düzenleyen salih parlar : 08-12-2008 saat 18:13 Neden: İMLA HATALARI
salih parlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2009, 23:51   #46
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bugün bir avm.de küçük bir paketi 26 tl. idi.

Bunlar piyasaya sürülmeden ön işlemden geçiriliyor mu? Alıp eksem çimlenme şansı nedir?

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 08:21   #47
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2008
sn berduray, bu ağaçtan osmaniyede yetiştirenler var, ve her sene toplayıp satıyorlar geçen hafta aldığımda kilosu 13 TL idi. Bunlardan aldıklarımız ekiliyor ve şu an benim de ektiklerim var. Ama Antalyada BATEM'in yetiştirdiklerini fırınladıktan sonra sattıklarını, Adana fuarında BATEM'in müdürü söylemişti.

cagatayyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 13:58   #48
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 14:16   #49
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Şanlıurfa'dan üçdört adet getirmişlerdi. Meyve, meşe palamutu formunda, ikisini ektim. çimlendiler birisi kurudu, birtanesi üç-dört yıl oldu hala bir karış boyunda. Neden boylanıp büyümüyor ?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2009, 14:33   #50
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

gölbaşının denizden yüksekliği fazla ise bitki gelişmez, 700 mt kadar yetişiyor sanırım

Eski 12-01-2009, 15:26   #51
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Burası da 700 m. civarında. Kızılçam, fıstık çamı, fındık yetişiyor. Şanlıurfa'nın gece gündüz ısı farklılıkları daha fazladır, burası Akdenizin devamı, Kahramanmaraş havzası durumunda.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 10:11   #52
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

sayın nariçi denemekte fayda var. Harran üniversitesiyle bağlantıya geçip hangi türün gölbaşında yetişebileceğini sorabilirsiniz.

Eski 19-01-2009, 10:14   #53
Ağaç Dostu

cagatayyucel's Avatar

annemin çinden getirdiği pikan cevizlerinden birkaç fotograf yükledim. bu pikan cevizinin dışı krem rengi, içi kahverengi ve kabuğundan kolay ayrılıyor.
ne yazıkki kavrulmamış satmıyorlarmış ama buldurmaya çalışacağım.

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2009, 15:34   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Merhaba Salih Bey. Tarsusta Pikan Cevizi yetiştirdiğinizi söylemişsiniz. Bende Hatay'da yetiştirmek istiyorum. Hatta BATEM'den her çeşitten bir adet fidan aldım. Benim merak ettiğim bu cevizleri yetiştirdiğiniz yerin rakım'ı nedir 300 metre yükseklikte yetiştirilebilir mi? Denizden uzaklığımız 85 km. Yani deniz etkisine kısmen açığız. Konuyu bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum. Bahsettiğim yerde kapama bahçe yapılabilir mi? Ayrıca ben bu cevizden yedim tadı mükemmel içi dolgun diğer cevizlerin iki katı fiyata satılacağına inanıyorum.

Düzenleyen MVURUCU : 24-03-2009 saat 20:59
MVURUCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2009, 15:11   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Pekan cevizinin anavatanı kuzey amerikadır. cevizin yakın akrabasıdır. 17. yy da botanik adı Hicoria pecan daha sonra Carya illinoinensis olmuştur.
Pecan cevizi ile ilgili ilk yazılı döküman 1773 yılında oluşturulmuştur. George Washington , Thomas Jefferson tarafından kendisine hediye edilen pekan cevizlerini Mount Vernon 'a ekmiştir.

avrupalılar 17. yy kadar pecan cevinizi bilmiyorlardı.
Pecan ağacı 100 fit'e kadar uzayabilen ve 1000 yıldan fazla yaşaya bilen bir ağaç türüdür. iklim koşulları olarak missisipi nehri boyunca, illonıis ve indiana ve güney meksika kısımlarina yabancı degildir. 1000 den fazla çeşidi ve kanadanın daha soğuk kesimlerinde yetişebilen türleri vardır.
avusturalya ilk pecan ceviz hasadını 1960 yılında, israil 1970 yıllında yapmıştır. 10 yaşını dolduran pecan ağaçlarında ürün verimi tam seviyededir. iyi bir yıl geçirmiş bir agacın yıllık ürünü 400 pound civarındadır.

ashtead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 11:06   #56
Ağaç Dostu

Seyfi Dağdeviren's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Pikan cevizinin Antalya yöresinde yetiştiğini biliyorum.Bir arkadaşım yazlığının olduğu yerden getirmişti.Hemen diktik fakat sonuç alamadık,ikinci sene tekrar getirttik ,sonuç gene hüsran.Geçtiğimiz sonbaharda yine tohum istedik,ağacı kesmişler.Bolu da sonuç alamadık.Soğuğu sevmiyor galiba.

Seyfi Dağdeviren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 21:27   #57
Ağaç Dostu

ozbey's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 20
merhaba,salih bey
ceviziniz çok güzel görünüyor.elinize sağlık.ben mersin'liyim.ama muğla/datça'da yaşıyorum.mayıs ayında mersine geleceğim.pikan cevizi aşılı fidanını nerden bulabilirim.bana verebileceğiniz bir adres varmı?burada yetiştirmeyi düşünüyorum.

ozbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 12:24   #58
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-12-2007
Resimdeki Pikan Cevizi Şubat 2008 de tarlaya tohumları ekilmiş olanlardandır. Resim Eylül 2008 de çekilmiştir. En son iki gün önce üretim alanındaydım ve yaprakları yeni filizlenmeye başlamıştı. Büyümesi biraz yavaş. Ağustos 2009 da aşılanacaklar. Bu sene tohumları keselere diktim(1500 kadar) ve 2 ay kadar oldu, ortalama 1 ay kadar bir sürede çimleniyorlar. Şu anda bir karış boya ulaşanları var ve çıkışlar devam ediyor.

Eklenen Resimler

apprentice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 10:55   #59
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Pikan Cevizi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi gökhan33 Mesajı Göster
herkese merhaba arkadaşlar ben yeni üye oldum pikan cevizi hakkında geniş bilgiye nereden ulaşa bilirim onu soracaktım şimdiden teşekkür ederim

Merhaba Gökhan33;
Önce hoş geldiniz, siteye üye olmakla başınıza iş açtınız

Çok yakın zamanda sizde bizim gibi bitki delisi olup çıkacaksınız.

Pikan cevizi ile ilgili sorunuza ben de bir katkıda bulunmak isterim.

Bundan yedi yıl önce bir akrabam cevizden fide yapmış bana getirdi, ben de yayladaki bahçeme diktim, ancak bu sene birkaç tane ceviz oluştu, Pikan cevizi başlığında ararsanız fotograflarını görürsünüz.

Mersin de yetiştirecekseniz sorun olmaz diye düşünüyorum, çünkü bitki sıcak iklim bitkisi.

Benim cevizimde bulunduğu yere adapte oldu, boyu altı yedi metreye ulaştı

Sağlıkla kalın...

Not: Bu mesajımı siteye ilk üye olduğum günlerde alakasız bir başlığa(Galeriye eklenmesini istediğiniz özellikler ve bölümler) yazmışım, bu gün farkettim, geç te olsa mesajımı uygun başlığa taşıdım.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2009, 20:06   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Sayın Adalet Yağcı ben pikan cevizini diktiğiniz yaylanın rakımını ve deniz etkisine açık olup olmadığını merak ediyorum. Şimdiden ilginize teşekkür ederim. Ben 300 rakımlı deniz etkisine kısmen açık bir yerde (hatay) yetiştirme aşamasındayım. Sizce yetişir mi?

MVURUCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
brezilya cevizi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024