agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni89Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2009, 00:31   #61
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Pikan cevizi gönderebilecek olan varmı? Fidan değil meyve, 1 tane bile olsa...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2009, 21:59   #62
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2006
Sayın ceviz yetiştiriciler ve bahçe tesis eden merakli çiftçiler her cevizle uğraşan ve hiç yeteri kadar bilgisi olmayan birçok insanlar ordan burdan kulak dolması sözlerle ve hiç araştırma yapmadanrast gelme insanlara kanarak hangi çeşit ceviz olur bazı kendini bilmez üreticilerde a çeşidi istersin onun yerine b çeşidi a diye verirler onun için bunlara çok dikkat etmemiz gerekiyor.sonyillarda birazda rağibet görmesi nedeni ile her önününe gelen bir şeyler yazıyor bunları niye yazıyorum hatırlatmak için çünkü uzun yillar heba olup gitmesin şidi pikan cevizi hakkında yazılar gördüm özellikle gebzede bir pikan cevizi yetiştirenin dikkatine gebzede pikan cevizi yetişir çünkü yalovadan farki yok yalovada yetişiyor fakat ekonomık değil neden deneme amacı iledeYalova araştırma enstitüsüne 1984 yilinda bir zat kendim deneme amacı için 3 çeşit diktim hale ağaçlar var.10 yıl sonra meyve aldım fakat içleri yeteri kadar dolgun olmadı nedeni sicaklik yet ersiz. pikan bahçesi dikenler en uygun iklim akdeniz ve ege bölgesi dir. pikan ve ceviz konusuda yaptığim 27 yillik çalişmalar sonucuda her zaman yardımcı olurum bölge şatlarına göre selam bu konuda çalışan larda başarlar dileğimle Yavuz ferhatoğlu 05322206454-05055450077

yavuzceviz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 23:00   #63
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Mersin tarsusta deniz seviyesinde 2 ağacım var
her ağaç ortalama 60 kg ceviz veriyor.1000 gr dan 580 gr.iç veriyor.
85 adedi 1 kg geliyor. Cinsi 'pavni 'dediler.
Bende komple bahçe yapmak için araştırıyorum.

salih parlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2009, 23:12   #64
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salih parlar Mesajı Göster
Fidanını teğmin edebileceğiniz biryer var mı Tarsus'ta?

Eski 13-01-2010, 11:31   #65
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi salih parlar Mesajı Göster
Salih Bey,
Ağaçlarınız kaç yaşında acaba? Verimlerine bakılırsa oldukça yaşlı gibiler.

Kaan903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2010, 20:55   #66
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. denizakvaryumu, northern pecan iklim isteği nedir, bir bilginiz var mı?

Eski 10-03-2010, 14:47   #67
Ağaç Dostu

ahmetshur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Herkese merhaba.
Bilen arkadaşlardan şunu rica edecektim. Pikan cevizinde kullanılan anaç çeşitleri hangileridir?
Saygılar...

ahmetshur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 21:08   #68
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Merhabalar ,
Bu gün işini yaptığımız bir müşterimiz değişik bir ceviz ikram etti , pikan cevizi olduğunu söyledi. Tadı da gayet güzel. Kendi ihtiyacımızı karşılamak üzere boş bir yere bir iki fidan dikmeyi düşündüm. Naylon torbalara tohum olarak dikmek için birkaç tane pikan cevizi verdiler. Bu konu başlığını baştan sona kadar okudum. Cevabını bulamadığım , öğrenmek istediğim bir kaç sorum olacak , ilgilenip cevaplıyacak arkadaşlara çok teşekkür ederim.
1- Pikan cevizi tohumundan üretilen fidan aslına uygunmudur , aşılanması gerekir mi ?
2- Ege bölgesi ve Aydında yetiştirilebileceğini , iklimin uygun olduğunu öğrendim. Ama susuzluğa dayanıklılığı konusunda bilgi bulamadım , bu konuda da bilgiye ihtiyacım var.
Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2010, 21:38   #69
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
susuzluğa dayanıklılığı konusunda bilgi bulamadım .
Normal ceviz ile kıyaslanırsa daha dayanıklı.

Eski 27-03-2010, 16:45   #70
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Sn. Samsunlu55 ,
İlginize çok teşekkür ederim. Ceviz ve benzerleri hakkında yeterli bilgim yok. Tohumdan yetiştirdiğimde aslına uygun olup olmıyacağı konusunda bilginiz var mı ? Zeytin tohumdan yetiştiğinde delice olur , biz sonra onu aşılarız. Acaba pikan cevizini tohumdan yetiştirsem aşılatmam (Ceviz aşısını bilmiyorum) gerekir mi ? Aşılanmış pikan cevizini araştırdım , pek bilen yok. Selam ve saygılar . .

Eski 27-03-2010, 20:30   #71
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syıldıran Mesajı Göster
Aşılanmış pikan cevizini araştırdım , pek bilen yok.
Sn. syıldıran,
Bende pikan cevizi yok, bilgim internetteki bilgilerle sınırlı. Normal cevizden ne gibi farlılığı vardır bilemiyorum...

Eski 27-03-2010, 20:48   #72
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Syıldıran, Aydın'ın neresindensiniz? Sultanhisar' daki eski meyvecilik istasyonunda pikan cevizi olduğunu duydum. Ancak orası düzeltilmiş ve sera olmuş diye duydum. Bir araştırın bakalım belki kıyı köşe kalmış olabilir.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2010, 07:46   #73
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Sayın Syıldıran, Aydın'ın neresindensiniz? Sultanhisar' daki eski meyvecilik istasyonunda pikan cevizi olduğunu duydum. Ancak orası düzeltilmiş ve sera olmuş diye duydum. Bir araştırın bakalım belki kıyı köşe kalmış olabilir.
Merhaba çopu09 ,
İlginize teşekkür ederim. Bende sizin gibi Nazillidenim. Düşünceniz doğru ; Pikan cevizi tohumunu Sultanhisardaki Fidancılık tesisinin yerine yeni yapılan seracılık tesisinden verdiler , ağacını görmedim. Zaten görsemde şu dönem daha uyanmamıştır. Eğer sizde üretmek isterseniz size de verebilirim. Sizinle tanışmaktan memnun olurum. İletişim bilgilerimi size özel mesaj olarak göndereceğim. Selamlar . .

Düzenleyen syıldıran : 29-03-2010 saat 07:47 Neden: Yazım hatası
Eski 19-06-2010, 12:53   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2009
cekirdekten yetistirdim

Eklenen Resimler

sergunbasturk beğendi.
istcallst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2010, 09:05   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2009
acemilik

95~96 gibi methini duyup bahçeye ( Konya ) dikmiştik. bu zamana kadar bir adet meyve alamadık. baharın mayıs sonuna doğru sülük veriyor çogu dökulup eylül sonuna sadece bir iki tane içi boş yer fıstığı gibi bir oluşum kalıyor.
kocaman ağaç oldu kesmeye kıyamıyoruz. aşı felan yapılıp değişik şekilde değerlendirilirmi bilmiyorum.

metinata Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2010, 13:59   #76
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sizde bahar geç geliyor, kış erken geliyor. Bu yüzden pikan ceviziniz yaşıyor, meyve tutuyor ama gerekli olan güneşli gün saatini tamamlayamadığından dolayı meyve içleri boş oluyor. Karadeniz bölgesi hariç, diğer bütün sahillerimizde kolayca yetişip içi dolgun meyve verebiliyor.

Bursa Kemalpaşa da saksıda meyve verdiğini bir müşterim meyveleri göstererek söyledi.

labtek beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 12:52   #77
Ağaçsever

Etrim's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2010
Aralık 2008'de dikilmiş olan Pikan Cevizi ağacımız. (Bodrum) Sıcak iklime uyum sağlayabilen ve düşük kış soğuklanma ihtiyacı olan bir tür olması nedeniyle bizim bölgemizde dikilebilecek olan tek ceviz türüydü Pikan Cevizi. Yerine alışması bir yıl sürdü. Üç ayrı fidan diktik en hızlı büyüyen bu oldu, diğerleri henüz bir ciddi bir gelişme göstermedi. Bu yıl diplerini temizleyip gübre takviyesi yaptık. Fidanları Erdemli Fidancılık (Mersin) getirmiştik. Kargo ile fidan gönderiyorlar.

Eklenen Resimler

Etrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 13:20   #78
Ağaç Dostu

Baki Berk Kayalar's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2005
Galeri: 73
Brezilya Cevizi

Catania pazarlarında kilosu 5 Avro' dan Brezilya Cevizi adıyla kabuklu bir yemiş satılıyor. İçi ceviz gibi. Tadı da cevizi andırıyor ama gerçek ceviz değil. Füze şekilli ve ince kabuklu. Elle de kırılabiliyor. Fotoğrafını şu an internette arıyorum. Olmazsa yarın tekrar pazara çıkıp fotoğraflarım.

Brezilya Cevizi' ni Türkiye' de yetiştirmeyi deneyen var mı acaba?

Baki Berk Kayalar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 19:14   #79
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Ticari adı Pikan cevizidir ve sahilde yetişir. Çok ta lezzetlidir.
Dişi-erkek ayırımı vardır.
Meyve vermesi için ikisini beraber ekmek gerekir. Çabuk büyür.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2011, 00:05   #80
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Evet bu bir meksika pican cevizi. Mersin sahillerinde genelde yetişirtirilir. Bende tohumdan yetiştirdiğim 2 tane fidanı vardı fakat kışın korumaya almadığım için geçen sene kurumuşlar.

Tohumunu bulur bulmaz hemen yine ekeceğim.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 00:36   #81
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Catania neresi ? ..))

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2011, 01:17   #82
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Yanılmıyorsam İtalya.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 21:08   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Catania neresi ? ..))
Sicilya' nın doğusunda yer alan, Etna Dağı' nın başucundaki kent.

Eski 25-02-2011, 13:04   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Pikan cevizini salaklık edip birine yollamıştım. O da buna çok gülmüştü. Öyle bir anısı var bende bu cevizin. Yolladığım tür şuydu:

Name:  pikan 4.jpg
Views: 15725
Size:  49.7 KB

Çeşitli türleri olan pikan cevizinin verim ömrü yüzyılı aşıyor. Yani gelecek nesli sizi hayırla yadettirecek bir ağaç bu.

Dikimden sonra 5-10 yıl içinde ağaç başına 40-80 kg ceviz vermeye başlıyormuş. Ama 25 yıldan sonra verim ağaç başına yarım tona da kadar çıkıyor. Çok fazla yer kaplayan bir ağaç olduğu için dekar başına en fazla 20 adet fidan (çöğür) dikilebiliyor. Bahçeniz varsa bir köşesine bir adet dikiverin gitsin… Fidanları başta Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Merkezi (BATEM) olmak üzere pek çok fidanlıkta satılıyor.

Name:  Pikan cevizi 1.jpg
Views: 26386
Size:  43.4 KB

Batem müdürü Dr. Suat YILMAZ Pikan Cevizi hakkında şunları söylemiş:
"Pikan cevizi (Carya illinoensis) yerli cevizlerle birlikte Juglandaceae familyası içerisindedir. Bazı ülkelerde Pecan olarak adlandırılmasına rağmen meyveleri cevize benzediği için ülkemizde ismi Pikan Cevizi olarak bilinmektedir. Anavatanı Kuzey Amerika kıtasıdır. Halen de en büyük üretim ABD’nin güney eyaletleri ile Meksika'da yapılmaktadır. Bu bölgeden daha sonra Avustralya, Arjantin, Peru, İsrail, Güney Afrika ve Türkiye’ye yayılmıştır.
Pikan cevizinin en büyük üreticileri ABD ve Meksika olup 213.551 ton olan dünya üretiminin % 71.9’ u ABD, % 25.5’ i Meksika tarafından gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinin sahile bakan yamaçlarında yetiştiriciliği yapılmakta, son yıllarda GAP bölgesinde yapılan çalışmalardan da olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ülkemizde pikan cevizi üretim miktarları ile ilgili istatistikî veri bulunmamaktadır.

Name:  Pikan cevizi 2.jpg
Views: 22387
Size:  67.2 KB

Pikan Cevizi, içeriğinde yüksek oranda yağ ve karbonhidrat bulundurmakta, ayrıca B1, C ve E vitaminleri yönünden oldukça zengindir. İçermiş olduğu yağ asitlerinin tamamına yakını Oleik, Linoleik ve Linolenik gibi doymamış yağ asitleridir. Doymamış yağ asitleri özellikle damar sertliğini ve kolestrol birikimlerini önleyici etkilere sahiptir. Kilogramından elde edilen 6870 kalori enerji insanın 2 günlük enerji ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Yerli cevizlerden ayrılan en büyük özelliklerinden birisi meyvelerinin elle kolayca kırılması ve randımanının daha yüksek olmasıdır.
Pikan cevizi çerez olarak tüketilmesinin yanında, pasta, kek, dondurma ve reçel yapımında kullanılmakla birlikte, ABD’ de ekmek ve dondurma sanayinde geniş kullanım alanlarına sahiptir. Pikan cevizi yağı eczacılık ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Ülkemizde pikan üretiminin artmasıyla birlikte kullanımının yaygınlaşacağı ve tüketimin çeşitleneceği düşünülmektedir.

Name:  Pikan cevizi 3.jpg
Views: 33400
Size:  29.4 KB

Pikan cevizi ülkemize ilk olarak 1953 yılında tohum olarak getirilmiştir. 1969’ da İsrail’den fidan olarak 14 çeşit getirilmiş BATEM arazisine dikilmiştir. 1977 yılından itibaren BATEM tarafından bazı çeşitlerin fidanları üretilerek satışa sunulmaktadır.
BATEM tarafından 14 çeşit üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, verim ve kalite ile bölgenin iklim şartlarına uygunluğu yönünden üstün özelliklere sahip Choctaw, Mahan, Wichita çeşitleri ile anaç olarak kullanılan Burkett çeşidinin tescil işlemleri başlatılmıştır. Bunlarla birlikte dölleyici çeşit olarak düşünülen Western Schley çeşidi üzerinde de çalışmalar devam etmektedir. Enstitümüz tarafından Choctaw, Mahan, Wichita ve Western Schley çeşitlerinin fidan üretimi yapılmakta ve üreticilerin hizmetine sunulmaktadır. Aynı zamanda Pikan cevizinin meyvelerinin üretimleri de yapılarak satışa sunulmaktadır."

Ayrıca yetiştirilmesi için bknz:

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 14:06   #85
Ağaç Dostu

Pekan cevizi başlığına daha fazla dayanamayarak bugün pazardan yarım kilo Pekan cevizi aldım. Kilosu 5 Avro (kabuklu ve Brasiliano noce (Brezilya cevizi) adıyla satılıyor). Fakat çok taze değiller. Buna rağmen tadı muhteşem. Acaba içi kurumuş Pekan cevizleri rahatça çimlendirilebilir mi? Bunlardan Meyvelitepe' ye sonbaharda bir avuç getirmiştim.

Eski 27-02-2011, 08:46   #86
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2010
Doğrudan tohumdan ekilince meyve verimi nasıl oluyor.Aşı gerekiyor mu acabaa

Atalya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 08:56   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Türkiye ve Avrupa'da satılan pikanların hemen hepsi sıcak iklim pikanları olduğu için Ege ve Akdeniz kıyıları dışında yetiştirmek için soğuk iklim pikanı ekmek gerekir. Soğuk iklim pikanı bulmak çok zor.

tohumsepeti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 10:27   #88
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Benim aradığım( Hican pikan ) ve ( Northern James ) türleri acaba bunları ülkemizde yetiştiren **** ülkemize ithal eden var mı? Bilgisi olan bir arkadaş varsa aramızda lütfen paylaşsın bizimle...
Bu pikan ağaç türlerinin(-25 C ye kadar) soğuğa mukavemeti var.

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 10:36   #89
Ağaç Dostu

Hillbilly's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2011
Pikan cevizini meşe ağacına aşılayabilir miyiz? Bilgim olduğundan değil sadece buranın doğal bitki örtüsü içinde büyük paya sahip bir ağaç türü ve çok dayanıklı(inanılmaz). (hem soğuğa hemde kuraklığa)

Hillbilly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2011, 15:51   #90
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drosophila Mesajı Göster
yenir mi?
Tadı normal ceviz gibi, biraz da şekerli sanki. Mükemmel bir tat diyebilirim. Normal cevizler düşük rakımlarda yetişmiyor, bu ise soğuğa dayanmıyor. Deniz kenarı yerlerde dikin, kocaman bir tepe, hemde meyvesi...

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
brezilya cevizi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024