agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni231Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2012, 14:30   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Ben sarılıcı tırmanıcı gül aldım ancak merak ediyorum.
Aynı cins sarmaşık güller hem yukarı, hem yanlamasına sararmı. Yani bazen görüyorum çitin üstünü yanlamasına gül sardırmışlar. Aynı gül yukarı evin 2. katına doğru çıkıp uzarmı.
Yani farklı birşeymi yan giden ile düz yukarı çıkan.
Mesela ben bu 3 gülü aldım.
1. Don Juan Rose (Kırmızı)
2. Santana Rose (Kırmızı)
3. Virgo (Beyaz
Yukarı doğrumu çıkar bu güller yan mı gider? Yoksa nasıl yön verilirse öyle mi gider?

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 19:45   #272
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Name:  mayıs 2012 040.jpg
Views: 2598
Size:  28.4 KB
Name:  mayıs 2012 043.jpg
Views: 2619
Size:  42.2 KB

Bu yıl güllerimi budamadım. Daha doğrusu beceremiyorum. Kimseyi de bulamadım budatmak için. Kendi hallerinde açtılar.Bir ara böceklenir gibi oldular bir tanesinde görünce hemen önlem alup ilaçladım. Şimdi hepsi çiçekte, dünkü fırtınadan biraz hırpalandılar ama...

Eklenen Resimler

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 13:08   #273
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
merhabalar, bahçemdeki 9 metrelik telin kenarına 3 tane sarmaşık gül diktim. Bunların arasına yaz kış yeşil kalan bir sarmaşık dikmek istyorum. Acaba hanımeli veya orman sarmaşığı koysam gülleri boğar mı? Ya da sizin önerebileceğiniz bir sarmaşık var mı? Çünkü bahçemin önü tamamen açık duruyor ve ben burayı kapatmak istiyorum. Gül de sadece yazın yaprak ve çiçek açıyor. Şimdiden çok teşekkür ederim...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 14:05   #274
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
sn himone,bence hedera helix orman sarmaşığı dikebilirsiniz.hem yaprak dökmez hem de duvar gibi kapatır,hep yeşil hep yeşil.hanımeli sürekli yaprak döker,ayrıca her sonbaharda budama yapmanız lazım.yoksa ince dalları üst üste binip çok çirkin bir çalı görüntüsüne bürünüyor.

alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 15:53   #275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alparslan Mesajı Göster
sn himone,bence hedera helix orman sarmaşığı dikebilirsiniz.hem yaprak dökmez hem de duvar gibi kapatır,hep yeşil hep yeşil.hanımeli sürekli yaprak döker,ayrıca her sonbaharda budama yapmanız lazım.yoksa ince dalları üst üste binip çok çirkin bir çalı görüntüsüne bürünüyor.
alpaslan bey çok sağolun cevabınız için. Peki helix orman sarmaşığı gülleri boğar mı? Eğer boğmaz derseniz hemen alıp dikeceğim.

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 16:51   #276
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
sn himone ben bu konunun uzmanı değilim,kendi bahçemde böyle bir uygulamam da yok.ancak komşum ortak duvarımıza ikisinide dikmiş.şu an henüz çok büyümedikleri için boğma olayı yok gibi görünüyor.şunu da söylemelimki hiç bir bitki kendini boğdurmaz,hepsi de bir yolunu bulup güneşi görmek ister.çok çok ilerde yeşil yeşil yaprakların arasından gülleriniz size renkli renkli gülümseyebilir.bence bu soruyu hayal ederek siz kendiniz cevaplayın.şunu da unutmayınız ki budama makası sizin elinizde her şeyi yapabilirsiniz.mesela baktınızki hedera boğuyor,hederayı bonsai gibi küçük bir ağaca da dönüştürebilirsiniz.

alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 01:07   #277
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Merhaba... Ben gül nasıl budanır bilmiyorum; şu an için açmış solmuş güller nasıl budanır? Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar olur iseee, şimdiden teşekkürler.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 02:03   #278
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Merhaba... Açan çiçek budaması görsel olarak mümkün olabilir mi acaba?

Eski 10-06-2012, 12:01   #279
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Güller budamaya çok yatkın bitkilerdir. Biraz sertleşmiş olan dallar budanabilir diye biliyorum. Çiçekte veya hemen sonrasında da gelişecek dallar hesaplanarak budama yapılabilir. Ben böyle budama yaptığımda pek bir sorun yaşamadım.

YeniGine beğendi.
feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 00:05   #280
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Merhaba... Ben gül nasıl budanır bilmiyorum; şu an için açmış solmuş güller nasıl budanır? Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar olur iseee, şimdiden teşekkürler.
Açıp geçen çiçeği elinize alın, aşağıya doğru inin 3'lü yaprakları geçin,5'li yapraklara geldiğinizde 5'li yaprak sapının biraz üzerinden kesin.Gülde çiçek budaması bu şekildedir.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 00:09   #281
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Teşekkür ediyorum Kartal124; yarın ilk iş denemek olacak. Çok teşekkürler.
Hmm ben hemen dibinden kesiveriyordum. Ve kestiğim dal kuruyor idi.

gulcuerol beğendi.
Eski 13-06-2012, 02:21   #282
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canannuman Mesajı Göster
Ben sarılıcı tırmanıcı gül aldım ancak merak ediyorum.
Aynı cins sarmaşık güller hem yukarı, hem yanlamasına sararmı. Yani bazen görüyorum çitin üstünü yanlamasına gül sardırmışlar. Aynı gül yukarı evin 2. katına doğru çıkıp uzarmı.
Yani farklı birşeymi yan giden ile düz yukarı çıkan.
Mesela ben bu 3 gülü aldım.
1. Don Juan Rose (Kırmızı)
2. Santana Rose (Kırmızı)
3. Virgo (Beyaz
Yukarı doğrumu çıkar bu güller yan mı gider? Yoksa nasıl yön verilirse öyle mi gider?
Sn. canannuman,

tırmanıcı güller ve sarmaşık güllerde budamadan sonra(tırmanıcı ve sarmaşık güllerin ikinci seneden sonra budanması tavsiye edilir) fışkıran yeni dal oluşumlarını dikeyden ziyade yatay olarak eğiterek bu şekilde yön verilmesinin sebebi çiçeklenme yönünden daha çok verim alabilmek içindir. Yatay yönlendirme yapıldığında daha çok çiçek elde edilir. Dikey olarak form verilenlerde ise daha az sayıda filiz oluştuğu için, çiçeklenme de daha az olacaktır.

İki türlü de yön verilebilir. Ama yatay tercih edilmesinin ana nedeni bol çiçeklenme elde edebilmek içindir.

Emine Akman beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 12:05   #283
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Merhabalar.. Baston gül budanır mı? Nasıl bir form verilerek budanır bilmiyorum? Gülüm gün geçtikçe boya verdi, oysa ki ben sarkan formlu gül fidanı almıştım..

Name:  P9050112 (450 x 600).jpg
Views: 2352
Size:  43.5 KB

pria ve YeniGine beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2012, 21:55   #284
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Baston gül de olsa yukarıda 280 nolu mesajımdaki gibi çiçek budamasını yapın.Diğerlerine göre fazla uzayan dalları da gözlerin yönüne dikkat ederek diğerleri seviyesinde kesin.Aralık-Mart arasında da gülünüze vermek istediğiniz formu belirleyerek ve gözlerin yönlerini dikkate alarak dallarda 3-4 göz bırakıp budayın. Sıkşıklık yaratan dallar var ise tümünü çıkartın.Ana gövdeden çıkacak ve baston özelliğini kaybettirecek sürgünleri hemen kesin ve o gözü öldürün.
Bir de şunu söyliyeyim ki salkım söğüt misali sarkan formlu baston gül olmaz.
Selamlarımla.

gilan, Sudenur ve YeniGine beğendi.
Eski 07-09-2012, 09:11   #285
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Bu gülün nesi var acaba?

Name:  P9070005.jpg
Views: 2266
Size:  44.7 KB

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2012, 21:55   #286
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın günebakan,
Gülünüz görüldüğü kadarı ile maalesef kurumuş.Yaz sıcaklarının etkisi ile birçok genç ama özellikle de saksıya dikili gül bu şekilde kurumuştur.Yapacak bir şey yok gibi.

Eski 08-09-2012, 13:42   #287
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Teşekkürler Kartal124 kalın gövde yeşil gibi duruyor kuruyup kurumadığını anlmak için biraz daha bekleyeceğim İnşallah kurumamıştır zira bu çok güzel ve kokulu bir gül.

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2012, 09:27   #288
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2012
Benimde küçük bir sorunum var minyatür gülüm var.Güzelce tomurcuk açıyor .taçınıda açıyor gül yaprakları açılmadan taçın 10 cm altından küçük bir bölgede kuruma oluyor ve gül beslenip açamıyor ve açamadan kuruyor.Sorun ne olabilir ?

beyz66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2012, 22:10   #289
Yeni Üye

seracı_06's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2010
Gülleri 45 dereceyle kesiyoruz demek sanırım çapraz aşağı doğru oluyor.

seracı_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2012, 07:13   #290
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seracı_06 Mesajı Göster
Gülleri 45 dereceyle kesiyoruz demek sanırım çapraz aşağı doğru oluyor.
Kestiğiniz yerin altında kalan göze, yağmur suyu gelmeyecek şekilde olacak.

Başlığın ilk mesajında hocamız Sayın Mine Pakkaner kesim bölümünde hem anlatmış hem de fotoğraflamış.

Soruyu sormadan evvel, lütfen başlıktaki mesajlara bir göz gezdirin, soracağınız pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2013, 23:27   #291
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Merhaba bu siteye yeni üye oldum 14 yıldan bu yana gül yetiştiriyorum fırsat buldukça buradan güllerle ilgili sorunlarımıza çare bulmayı istiyorum 68 çeşit gülüm var 12 adet damızlık gülüm var bunları aşılık olarak kullanıyorum gülleri çok seviyorum herkese güllü günler

jeozuu ve YeniBON beğendi.

Düzenleyen gulcuerol : 09-02-2013 saat 22:29
gulcuerol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 21:31   #292
Ağaçsever

dediğim gibi gülleri çok sevmeme rağmen çeşit bulmakta zorlanıyorum bilinen tüm siteleri arıyorum resimlere bakıyorum fakat yok gibi bana yardımcı olursanız sevinirim .2001 yılında köyde yaptırdığım yazlık evime kırmızı bir gül almakla başladı sonra bir tane daha derken 80 adet e ulaştım .12 tane gülümü cins bir gül bulursam diye damızlık bakıyorum. onlardan ikişer tane var gezerken gördüğüm konu komşu .,tanımadık insanların bahçesinde olan ama bende olmayan güllerden alıp aşı yapıyorum böyle elde ettiğim beş altı çeşidim var. sarmaşık üç çeşit var ama biri harika kokuyor sarmaşıklar aslında kokmaz ama şans işte rengide bir harika. Belçika dan İngiltere den gül getirttim bir kaç tane şimdi yine oradaki dostlarıma rica ettim getirecekler.mücadeleye gelince haşere ve diğer böcekler için insektisit mantar kara leke pas vs için fungusit türü ilaç lar kullanıyorum . budama yaparken makası alkolle siliyorum budanmış dalları yakıyorum kışa girerken ve yaza girerken bordo bulamacı atıyorum diplerini nemli tutuyorum senede iki defa da sulamadan önce izdüşümlerine bir çorba kaşığı kadar 20 20 ve üre karıştırıp atıyorum geri kalan extra durumlarda yardım alıyorum saksıda gül malesef zor olur bekleneni vermez yine görüşmek üzere

Eski 22-01-2013, 21:57   #293
Ağaçsever

birde kasım aralık aylarında güllerden alınan çeliklerin ekilme zamanı şöyleki iki litrelik pet şişeyi üst kısmından on onbeş santim kadar kesin alt kısmına da dört beş yerden delik açın onu toprağa gömün kesili yerine kadar içine kaba kum doldurun ve kestiğiniz çelikleri kumun içine sokun ama bir şey daha çeliklerin alt kısmını düz değil de T şeklinde kesin yani kumun içine giren kısmı T nin altı düz kısmı yukarıda olsun şişenin kesilen üst kısmını şapka gibi üzerine örtün arada sulayın bir yıl hiç ellemeyin seneye kadar yeşil durursa köklenmiş demektir yerine ekebilirsiniz yazın fotoğraflarını yayınlarım tsk ler güllü günler T şeklinden kastım çelik alırken çeliği düz değil dalın geliş ve gidiş kısımlarınıda kesin resimleri yayınladığım zaman daha iyi anlaşılır

feyzon ve Sudenur beğendi.

Düzenleyen gulcuerol : 24-01-2013 saat 21:25
Eski 22-01-2013, 23:11   #294
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulcuerol Mesajı Göster
birde kasım aralık aylarında güllerden alınan çeliklerin ekilme zamanı şöyleki iki litrelik pet şişeyi üst kısmından on onbeş santim kadar kesin alt kısmına da dört beş yerden delik açın onu toprağa gömün kesili yerine kadar içine kaba kum doldurun ve kestiğiniz çelikleri kumun içine sokun ama bir şey daha çeliklerin alt kısmını düz değil de T şeklinde kesin yani kumun içine giren kısmı T nin altı düz kısmı yukarıda olsun şişenin kesilen üst kısmını şapka gibi üzerine örtün arada sulayın bir yıl hiç ellemeyin seneye kadar yeşil durursa köklenmiş demektir yerine ekebilirsiniz yazın fotoğraflarını yayınlarım tsk ler güllü günler
Tebrikler Erol bey
Resimlerinizi de paylaşırsanız seviniriz.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 23:34   #295
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Sayın gülcüerol,
Güllerle özel olarak ilgilenmeniz bir gül meraklısı olarak beni çok memnun etti.Ben de gül bakım ve üretimi ile kendi çapımda ilgileniyorum.Güllerimin bir kısmını şuradan görebilirsiniz
kartal124 / Teras
Yurt dışı üreticilerin web sayfalarında çok güzel güller var.Şu mevsim itibarıyla çıplak kök olarak temin etmek mümkün.Fakat bir çok üretici Türkiye'ye göndermeyi kabul etmiyor.Gözüme kestirdiğim bir kaç tür var ki halen nasıl temin edebileceğim hususunda araştırma içindeyim.
Selamlarımla.

gulcuerol beğendi.
Eski 23-01-2013, 22:24   #296
Ağaçsever

sayın kartal 124 ilgi nize tsk ler çok güzel güller allah ömür versin de daha artırır sın inşallah. dediğin gibi yurt dışından gül edinmek zor ...lüleburgaz da belediye nin çiçek sera sı var ben kestiğim bazı çelikleri oraya veriyorum onlar da yetiştiriyor çoğaltıp gerekli yerlere eksinler değişik güller her yere ekilsin herkes görsün bu güzelliği. Güllerinizi takip ediyorum bende olmayan çeşide rastlarsam bana da çelik gönderirsiniz umarım. bende resimleri yayınlayabilirsem sizde bakın olmayan çeşit varsa çelik gönderirim. siz 50 çeşidin resimlerini koymamışınız galiba ben olanlara baktım çok güzel harika.sizin gibi bahçesinde 50 çeşit gülü olan çok az dır bunu biliyorum.bu yıl yeni çeşit güller buluruz inşallah .siz de güllerle ilgili sorunlarla nasıl baş ediyorsunuz kendinize has yöntemler varmı.Bu yıl kendi güllerimden melezleme yolu ile tohum elde etmeyi amaçlıyorum bakalım başarabilecekmiyim çok zor bir iş labaratuar ortamı gerekiyor araştırıyorum başarır sam kendi melezlerimi alacağım.güllü günler

Eski 23-01-2013, 22:54   #297
Ağaçsever

sayın beyz 66 gülünüz saksıda ise bu sorun olabilir vitaminsizlik ten saksı küçüklüğünden vs sebeblerden benimde başıma geldi son aldığım minyatür on onbeş tomurcuğu vardı sadece bir tanesi açabildi bende hemen onu toprağa ektim nadir bir rengi var şimdilik iyi gidiyor.güller açık havayı esintiyi sever eksi 25 li derecelere kadar dayanır uzun dalları dondan kurusa bile alt dallarından tekrar kuvvetli büyürler kışa girerken uzun dalları yarıdan itibaren budamalı ki kışın sert havasından korunsun şubatayı içerisinde ise kuvvetli budama yapılmalı yaza kudururlar çok açarlar birde vazo luk keserken biraz derince kesin derim az kestikçe sürgün vermesi azalır korkmayın budayın güller budandıkça sürgünleri çoğalır çok çiçek açar üç senede bir kuvvetli budama ister gençleşirler onlar kesildikçe daha çok çalışırlar onların doğası böyle neslini devam ettirmek için daha çok ürerler

Düzenleyen gulcuerol : 02-04-2013 saat 20:51 Neden: yy
Eski 03-02-2013, 00:17   #298
Ağaçsever

bugün haberini verdiler Bulgaristan daki arkadaşım 8 .10 çeşit gül getirecek miş bende olmayan cinslerden bakalım çiçek açtığında göreceğiz buraya yazı yazan yok galiba yoksa ben mi göremiyorum hadi bahar geliyor canlanalım biraz

Fatoş ve YeniGine beğendi.
Eski 03-02-2013, 00:27   #299
Ağaçsever

teşekkür ederim resimlerimi çiçekler açınca sayfaya koyacağım

Düzenleyen gulcuerol : 03-02-2013 saat 00:29 Neden: kısa yazmak istemedim
Eski 03-02-2013, 00:35   #300
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın gülcüerol; ben inşallah bu ay güllerimi budamayı düşünüyorum. Merak etmeyin baharla birlikte gül konusu tekrar canlanacaktır. Bir de Güllerle ilgili 'Gül Yetiştirme' başlığı var. Güller şimdi uykuda oldukları için baharla birlikte bu sayfalar canlanacaktır. Hep birlikte paylaşırız inşallah güllerimizin fotoğraflarını.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024