agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni231Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2018, 11:45   #511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2016
Çok teşekkür ederim güler hanım dediğinizi yapıp (5 6 göz yukardan kesip) güneşten alacağım. Sadece sabah ve akşam güneşini görebileceği bir yer var oraya almayı düşünüyorum. İnşallah kurtarırım.

Sizce kestiğim dalları çelikleme yapayım mı? Yoksa atayım mı sağlıksız diye?

yoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2018, 12:12   #512
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Denemekte ne kaybınız olur ki? Sağlıklı üst dallardan deneyin, bir de o açık renk kısmı bir inceleyin ortası boş mu?

yoruk beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2018, 16:33   #513
Yeni Üye

Merhabalar
Bugün dediğiniz gibi budadım sarmaşık gülümü bakalım inşallah kendini kurtarır budarken senin iyiliğin için yapıyorum diye de telkin verdim ama umarım küsmez

Aşağıda fotoğrafları ekledim müsait olduğunuzda bakıp doğru yapıp yapmadığımı söylerseniz çok memnun olırum. Yapraksız olan kalemleri toprağa soktum yapraklı olanları da (en son resim) dikeyim mi ne dersiniz onlar bşraz ince dikerken yapraklarını alayım mı?

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 28-07-2018, 16:34   #514
Yeni Üye

Kestiğim kısımlara baktığımda içlerinin dolu olduğunu gördüm bu kurt olmadığı anlamına gelir değil mi ywteri kadar dipten kesmiş miyim?

Eski 28-07-2018, 19:04   #515
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Evet kurt yok, saksıdaki dallarda 1 cm kadar kuruma payı olur, saksı iyi.
Aldığınız çelikler de iyi şimdi tutma zamanı değil ama sondan ikinciyi bırakın diğerlerini deneyin, elinizde köklendirme hormonu varsa ona batırarak dikmekte fayda var.

Yaprakları temizleyin 2 yaprak kalsa yeter.
Diktiğiniz toprak nemli kalsın lşimdilik pek güneş almamalı.

Çeliklerin yarısından fazlası toprak içinde olsun. Toprakta önce başka bir sopa ile delik açıp çelikleri itmeden toprağa batırın ve suyu ihmal etmeyin.

Tutmazlarsa da üzülmeyin ben size kendi çeliklerimden (tutmuş olanlardan) gönderirim.

yoruk beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2018, 19:15   #516
Yeni Üye

Çok teşekkür ederim Güler hanım dediğiniz şekilde diktim bakalım nasip ana kökü kurtarsak o da yeter. Tekrar filiz verirse burada mutlaka paylaşacağım

Çeliklere hayır demem valla zahmet olmazsa eğer, teşekkür ederim.

Eski 02-02-2019, 19:00   #517
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Sarmaşık gül

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Budama işe yaradı. Kışkırtıcı güzellik
Büyük karedeki pembe gülün beyaz renklisi var mıdır?

[ATTACH]Name:  13234834152119121042.jpg
Views: 707
Size:  76.1 KB[/ATTACH]

Düzenleyen naturefan : 09-02-2019 saat 09:36
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2019, 13:40   #518
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Sarmaşık güllerimde yeni çıkan yapraklar pembe renkli çıkıyor.Yetişkin yapraklarda açık yeşil. Bir sorun var galiba.

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2019, 13:52   #519
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-12-2018
merhaba, yeni gül aldım saksısını değiştirdim daha büyük bir saksıya diktim.daha bir gelişme yok fakat yapraklarında sararmalar var. Sararıp dökülüyor. yerine alışmaya mı çalışıyor yoksa bi sıkıntı mı var ?

irmtrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 09:16   #520
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2017
Bu şekilde budamayaı nasıl yapabiliriz

Eklenen Resimler

muratcolak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 14:07   #521
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Baston gülleri yabancı kaynaklardan araştırmak için Standard Roses veya Standard Roses tree olarak yazın. farenin Sağ tuşla Türkçe çeviri yapın. Video ve görsellere bakın. Bildiğim kadarıyla, uzun bir gül gövdesi yetiştireceksiniz. Çubuklar ve tellerle birkaç yıl baston oluşturacaksınız. Gövdeden çıkan gözleri kesin. Yabancı kaynaklar bu bastonun en üst kısmına istenilen gülü aşılayın diyor. Bence aşı yapmazsanız üst kısımda dal oluşturun ve bu dalları budayın. Baston ağaç gövdeyi kesinlikle budayıp kısaltmayın. Tahminim en az 2 yılınızı alır.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2020, 16:15   #522
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Baston gülleri yabancı kaynaklardan araştırmak için Standard Roses veya Standard Roses tree olarak yazın. farenin Sağ tuşla Türkçe çeviri yapın. Video ve görsellere bakın. Bildiğim kadarıyla, uzun bir gül gövdesi yetiştireceksiniz. Çubuklar ve tellerle birkaç yıl baston oluşturacaksınız. Gövdeden çıkan gözleri kesin. Yabancı kaynaklar bu bastonun en üst kısmına istenilen gülü aşılayın diyor. Bence aşı yapmazsanız üst kısımda dal oluşturun ve bu dalları budayın. Baston ağaç gövdeyi kesinlikle budayıp kısaltmayın. Tahminim en az 2 yılınızı alır.
Çok teşekkür ederim...

SM-G610F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 19-04-2020, 19:39   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2020
Evde baktığım Gül hakkında sorum olacaktı . Yaklaşık 7-8 aydır çiçek açmıyor ve yapraklarında sarı lekeler var. Daha önce ben sulamadığım için nasıl sulandı bilmiyorum kuruduğunu gördükten sonra kendim sulamaya başladım ama uzun zamandır bi büyüme görmedim .

Eklenen Resimler

muratcolak beğendi.
Papatyaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2020, 13:20   #524
Yeni Üye

Minyatür Gül sanırım daha yeniyim bu işlerde.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2020, 19:49   #525
Yeni Üye

Soruma cevap veren olmadı .

Eski 21-04-2020, 20:03   #526
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Papatyaaa Mesajı Göster
Soruma cevap veren olmadı .
Evet

Eski 21-04-2020, 20:04   #527
Ağaç Dostu

muratcolak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muratcolak Mesajı Göster
Evet

Yani minyatür

Eski 22-04-2020, 09:44   #528
Ağaç Dostu

Bildiğim kadarıyla söyleyeyim. Gülünüzü bakırlı mantar ilaçları ile ilaçlayın. Bitkiyi sularken yapraklarına da su dökmeyin. Gülde 3 ve 5 yapraklı gözler var. 5 yapraklı olanın üzerinden budayın. 3 yapraklı gözlerden zayıf, 5 yapraklı gözlerden daha güçlü çiçekli dallar verir.

Eski 22-04-2020, 15:13   #529
Yeni Üye

Mantar dediniz Yani bu bir hastalık öyle mi ? Acaba gülün saksısının altında fazla suyu geçirecek delikler olmadığından bulaşmış olabilir mi? Bende dikkat ediyorum yapraklarına dökmüyorum. 3 ve 5 yapraklı göz dediğiniz küçük dallar mi?ayrıca üzerinden budamak nasıl oluyor ?gönderdiğim fotoğraf üzerinden anladığım kadarıyla anlatayım buranın bi kısmını budamalıyım.

Eklenen Resimler

Eski 05-05-2020, 13:15   #530
Ağaç Dostu

Bu 5 yapraklı dalların ana gövdeye bağlandığı yerin 1 cm üstünden ana dalı kesin. 5 yapraklı dalın dibinden göz büyüyecek sürgün verecek. Daldaki kesik yerlere mum eritip sürün veya oje sürüp kapatın. Gülü budamaktan korkmayın kesip budama yaptıkça yeni dal oluşturur gençleşir yenilenir.

Eski 05-05-2020, 14:39   #531
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Gül kesinlikle hazır toprağa dikilmez. Bahçe toprağı ile hazır toprağı karıştırabilirsiniz. Hazır toprak güllerde hastalık yapabilir. Hazır toprakta mineraller sınırlıdır.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2020, 12:53   #532
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2020
merhabalar, gülü aldıktan sonra yaprakları kahverengi lekeli oldu ve bende gülü budadım, arap sabunu ve karbonatla ilaç yapıp kalan yaprakları temizledim ama hala var olan yapraklarda beyazlıklar var sizce bütün yaprakları kesmelimiyim? herhangi bir gelişim henüz göstermedi.

Eklenen Resimler

ANKA2901 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2021, 10:35   #533
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Merhaba arkadaşlar, dedemin mis kokulu güllerinden getirmiştim, (Almanya'da yaşıyorum) uç kurusu oldu ve cılızlaltı, bu sene köklerine bakayım dedim kurumak üzere olduğunu gördüm ve yerüni değiştirdim, kurumasından korkuyorum yeşil minik bir dalı var acaba onu kessem köklendirebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

cörekotu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 09:16   #534
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Gül çelikleri

Merhaba.
Ben de bahçedeki gülleri çoğaltmak için kurallara uygun olarak çelikler aldim, yeni bir saksılara diktim. Yeni çeliklerim yaklaşık 10 gün sonra açmaya başlıyor, yaprak oluşumu asamasına geliyor fakat bu süreçten sonra bütün çelikler kurumaya,erimeye, çürümeye başlıyor. Yaklaşık 3 aydır farkli zamanlarda farkli köklerden farkli çeliklerle 100 den fazla çelik diktim fakat sonuç hep aynı. Çözemedim bu durumu. Ben nerde yanlış yapıyorum

Mahmut Tebir beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2021, 10:20   #535
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik Mesajı Göster
Merhaba.
Ben de bahçedeki gülleri çoğaltmak için kurallara uygun olarak çelikler aldim, yeni bir saksılara diktim. Yeni çeliklerim yaklaşık 10 gün sonra açmaya başlıyor, yaprak oluşumu asamasına geliyor fakat bu süreçten sonra bütün çelikler kurumaya,erimeye, çürümeye başlıyor. Yaklaşık 3 aydır farkli zamanlarda farkli köklerden farkli çeliklerle 100 den fazla çelik diktim fakat sonuç hep aynı. Çözemedim bu durumu. Ben nerde yanlış yapıyorum
merhaba cemilsisik. Çeliklerin yaprak çıkarması çeliğin içindeki kendi besin suyundan kaynaklanır. Belli bir yere kadar yapraklanır sonra gerekli besini bulamadığından kurumaya başlar. Çelikleri ilkbahara girmeden ocak-şubat gibi derin bir yere dikmelisiniz. Çeliklerin toprağa giren yerinde 2-3 boğum olmalı toprağın dışında 2 boğum olmalıdır. Böylece köklenme ihtimali fazlalaşır. Toprağında su tutma kapasitesi çok olmamalıdır. Eğer çok olursa. Köksüz olan çeliği çürütür. İyi şanslar dilerim.

Eski 10-03-2021, 20:24   #536
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Tam da dediğiniz gibi görünüyorlar Mahmut Tebir. Fakat çelikler 2-3 göz kesin giriyor toprağa, dışarda da 2 göz kalıyor. Sanırım sulamada veya kullandığım toprakta sorun var. Aynı şekilde diktiğim ortanca çeliklerinde de aynı sorun oluşuyor. Sanırım problem aynı. Çözeceğiz, pes etmek yok.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2021, 09:38   #537
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

kullandığınız toprak su tutan cinsten. Birde eğer hava soğuk ise bu köklenmesini yavaşlatır. Kullandığınız çelikleri 5 ltlik bir su şişesini kesip altına yeteri kadar delikler delip içine dikebilirsiniz. Üstüne de kestiğiniz üst bölümü kapatırsınız. Ilık bir yere alıp köklenmesini bekleyebilirsiniz. Böylelikle hem soğuktan koruyup hem de sera etkisi yaratıp köklenmesine yardımcı olursunuz. Tabii üst kapağına delikler delmeyi ya da bazen havalandırmayı unutmamalısınız. Bu konuda youtube ta yeteri kadar video var. izleyip öğrenebilirsiniz. Bol şanslar.

cemilsisik beğendi.
Eski 12-03-2021, 13:44   #538
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
kullandığınız toprak su tutan cinsten. Birde eğer hava soğuk ise bu köklenmesini yavaşlatır. Kullandığınız çelikleri 5 ltlik bir su şişesini kesip altına yeteri kadar delikler delip içine dikebilirsiniz. Üstüne de kestiğiniz üst bölümü kapatırsınız. Ilık bir yere alıp köklenmesini bekleyebilirsiniz. Böylelikle hem soğuktan koruyup hem de sera etkisi yaratıp köklenmesine yardımcı olursunuz. Tabii üst kapağına delikler delmeyi ya da bazen havalandırmayı unutmamalısınız. Bu konuda youtube ta yeteri kadar video var. izleyip öğrenebilirsiniz. Bol şanslar.
Ortam olarak sera ortamında odada saklıyorum. Ortam konusunda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Dediğiniz gibi diğer ihtimal olan toprak konusunda sıkıntı olabilir. Yeni çelikler hazırlayıp kum oranı fazla olmak şartıyla kumla karışık toprakta köklendirmeyi deneyeceğim. Bu şekilde su tutmayı önleyebilirim.
Bir çok çeliği çürüttüm ama en azından bir kaç çeliği köklendirmeyi başarmamız gerek )

Eski 12-05-2021, 23:48   #539
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Merhabalar gul vs cicek alisverisi yapabilecegim hem uygun fiyatli hem de guvenilir bir cicekci tavsiyesi verebilir misiniz?internetten alisveris yapabilmem ivin.karabukte oturuyorum bu arada

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024