agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni231Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2013, 17:32   #331
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-01-2013
sayın h-doğan çok teşekkürler geçtiğimiz yıl resimleyemediğim güller var daha yeniler ,birde bu yıl yine yurt dışından gelecek olanlar var. şubat sonu kısmetse elimde olur onlar la beraber çektiklerimi yükleyeceğim .90 tür olacak 2013 yılı sonuna kadar .Çeşit bulmakta zorlanıyorum herkesten yardım bekliyorum ,bildiğiniz siteler varsa yazın lütfen..güllü günler dilerim........

Düzenleyen gulcuerol : 09-02-2013 saat 18:45 Neden: yy
gulcuerol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 19:14   #332
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Seradaki "Kesme Güller"imi nasıl budadım?

Bu konuya ben de birkaç satırla katkıda bulunmak istedim. Önce bazı konuları açıklamam gerekir ki yanlış anlama olmasın.

1. Benim güllerim Yalova da, Serada ve Kesme çiçek olarak kullanılan Bordoux çeşidi güllerdir. Nisandan Aralık ayına kadar devamlı çiçek verirler.

Bunları söylemekdeki amacım şu: Her gül türü/çeşidi farklı budanır..Örneğin; Baston güller, çok çiçekli rugosa gülleri, sarmaşık güller, vs.vs. Diğer taraftan Bölgelere göre budama zamanı farklıdır. Bu Ocak-Mart ayları arasındaki bir zamandır. (Aslında çiçeklerini kesmek de bir tür budamadır!) Dolayısıyla Gül budaması, ağacın yaşına , cinsine, yerine göre değişkenlik gösterir.

2. Bununla birlikte Gül budamasında bazı temel özellikler değişmez. Bunlar:
- Budama da keskin makas kullanılmalıdır,
- Kış budamasında genellikle yaşlı (Eski) dallar çıkarılır ve yeni yıl gelişmesi Genç dallar üzerinde inşa edilir. (Çatlamış dallar yaşlıdır, düzgün yeşil dallar gençdir)
- Kuvvetli dallar bırakılır, zayıf,cılız,hastalıklı, yaralı vb. dallar dipten çıkartılır.
- Eğer dipten gelen kuvvetli, genç dallar yok ise, kalın yaşlı dal üzerinden çıkmış genç dallar kısaltılır. yeni yıl sürgünleri bu genç dallardan verdirilir. Çünkü yaşlanmış dallardan tomurcukların (Göz) patlaması zor olur.
- Fazla kalabalık,olmuş fidanlar 2-4 genç-kuvvetli dal bırakılarak gerisi dipten veya uygun yerlerden kesilip atılır. Bu 2-4 daldan patlayan gözler size çiçekleri verir.

3. Budamada "Kesmek" gülleri kurutmaz? Acımayın kesin, korkmayın. Burada önemli olan konu, KÖKlerin çalışması ve yenilenmesidir. Köklerin yenilenmesi ise havalandırma( Toprağın TAVLI olduğu zaman işlenip kabartılmasıdır. Uygun bir gübreleme de yapılırsa kökler faal hale geçer ve budadığınız sürgünlerin tomurcuklarını şişirip yeni taze dallar verir.

Konuyla ilgili birkaç da foto var, belki ilginizi çeker. Ama unutmayın: Bunlar Yalovada, serada ve kesmegül çeşididir.

Eklenen Resimler

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 19:21   #333
Ağaç Dostu.

Şimdi 5 kesmeden sonrası: Bu 5 fotoda, 6. kesme ve budanmış gülün ilk hali ve budamadan sonraki durumu ile Budanmış gül serasının genel durumu açıklanmaya çalışıldı.

Kökler çalıştığı için ağlama (gutasyon) olayı oldu. Eğer budamalarda geç kalınırsa öz su bu şekilde dışarı çıkar ve gözleri üzerine akarsa o gözü kurutabilir. işte bu nedenle kesmelerde gözün tersine akacak şekilde meyilli kesilir dallar akan özsuyun göz üzerine gememesi gerekir.

Herkese kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2013, 15:31   #334
Ağaçsever

herhalde sera daki güllerle normal olan gülleri budamak arasında pek fark olmasa gerek seradakilerinde nasıl budandığını gördük

Eski 10-02-2013, 17:29   #335
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster

Bu konuya ben de birkaç satırla katkıda bulunmak istedim. Önce bazı konuları açıklamam gerekir ki yanlış anlama olmasın.

1. Benim güllerim Yalova da, Serada ve Kesme çiçek olarak kullanılan Bordoux çeşidi güllerdir. Nisandan Aralık ayına kadar devamlı çiçek verirler.

Bunları söylemekdeki amacım şu: Her gül türü/çeşidi farklı budanır..Örneğin; Baston güller, çok çiçekli rugosa gülleri, sarmaşık güller, vs.vs. Diğer taraftan Bölgelere göre budama zamanı farklıdır. Bu Ocak-Mart ayları arasındaki bir zamandır. (Aslında çiçeklerini kesmek de bir tür budamadır!) Dolayısıyla Gül budaması, ağacın yaşına , cinsine, yerine göre değişkenlik gösterir....

.....Konuyla ilgili birkaç da foto var, belki ilginizi çeker. Ama unutmayın: Bunlar Yalovada, serada ve kesmegül çeşididir.

Kısacası, serada olmasından daha önemli olan, güllerin türlerine göre farklı budama yöntemleri ile terbiye edilmesi.

Detay gibi görünmemeli, aksine esas olarak dikkate alınması gereken kriter bu bence. Sonrasında da iklime göre değişen budama zamanı.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 18:58   #336
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulcuerol Mesajı Göster
herhalde sera daki güllerle normal olan gülleri budamak arasında pek fark olmasa gerek seradakilerinde nasıl budandığını gördük
Sn Gülcüerol., elbette sera veya bahçe gülü arasında budama yönünden pek fazla fark yok. Ancak sera güllerinde daha ziyade AZ ama Kaliteli gül istenir, Bahçe güllerinde ÇOK gül istenir. Bu da budama şeklini biraz etkiler. Sn kelebek çalısının belirttiği gibi esas olan Türlere göre budamanın farklı oluşudur. Örneğin bir sarmaşık gülünü sera gülü(kesme gül) gibi çok kısa budayamazsınız!!

Ben diğer güllerin budama şeklinde pek bilgi sahibi değilim.

Ayrıca bu gün bir seracı dan eleştiri aldım. Daha kısa budamam gerektiği söylendi, diğer bir seracı ise daha çatallı budamam gerektiğini söyledi!!. Bu durumda bu sene gözlem yapacağım kusurum varsa düzeltmeye çalışacağım.
Bu arada eleştirisi olan sera gülü yetiştiren arkadaşlar var ise lütfen yazsınlar, tartışalım öğrenelim.

kolay gelsin.

ciroz beğendi.
Eski 11-02-2013, 21:23   #337
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bence sera dışında yetiştirenler iklim koşulları nı da göz önüne alsınlar. Mesela iç bölgelerde yetişen gülle Sıcak bölgelerde yetişen gülün büyüme hızları aynı değil. Ben bazen yılda 2 kez buduyorum çünkü o kadar boylanıyor ki bir rüzgarda yıkılıyor.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2013, 21:26   #338
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Gül Budama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn Gülcüerol., elbette sera veya bahçe gülü arasında budama yönünden pek fazla fark yok. Ancak sera güllerinde daha ziyade AZ ama Kaliteli gül istenir, Bahçe güllerinde ÇOK gül istenir. Bu da budama şeklini biraz etkiler. Sn kelebek çalısının belirttiği gibi esas olan Türlere göre budamanın farklı oluşudur. Örneğin bir sarmaşık gülünü sera gülü(kesme gül) gibi çok kısa budayamazsınız!!

Ben diğer güllerin budama şeklinde pek bilgi sahibi değilim.

Ayrıca bu gün bir seracı dan eleştiri aldım. Daha kısa budamam gerektiği söylendi, diğer bir seracı ise daha çatallı budamam gerektiğini söyledi!!. Bu durumda bu sene gözlem yapacağım kusurum varsa düzeltmeye çalışacağım.
Bu arada eleştirisi olan sera gülü yetiştiren arkadaşlar var ise lütfen yazsınlar, tartışalım öğrenelim.

kolay gelsin.
Bende bir tecrübemi paylaşmak isterim. Reçellik ısparta gülleri (en azından bir türü) son bahar ve ilk baharda güçlü budama yapılırsa çiçek vermiyorlar. Çünkü gövdenin uç dalından çıkan sürgünler çiçek veriyor ve sadece Mayısta çiçek açıyorlar. Bu dallar budanırsa o yılda çiçek olmuyor. Bu güllere çiçekler solduktan sonra bir defa budama yapmak gerekiyor. Kolay gelsin.

Sevgi beğendi.
feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2013, 00:36   #339
Ağaçsever

arkadaşlar sevgili gül sevenler sadece normal güllerin budamasından bahsettiğimiz için yani konumuz o olduğu için dedim tabii ki bodur -minyatür- sarmaşık- baston güllerin budamaları farklı olur ama genelde budamalar kişiye göre iklime göre bazı farklılık gösterirler genel de yukarıda resimler de görülen şekil çok güzel bir örnek tir.bu işe yeni başlayanlar buradan rahatlıkla bakıp budamalarını yapabilirler zamanlada kendi tecrübeleri ile formları nı yakalar bu arada havalar biraz ılıman gitti(lüleburgaz da) sarı gülüm hemen çiçek açtı iki tane meyve fidanlarımda tomurcuklanma -bazı dallarda yeni yapraklar oluştu mart soğuk geçip kırağı yaparsa meyva yapamazlar diye düşünüyorum bordo bulamacı atsam faydası olurmu paylaşalım saygılar

Eski 16-02-2013, 10:56   #340
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Güllerin budanması

Paylaştığınız bu güzel bilgiler için teşekkürler..

Düzenleyen banusemiha : 16-02-2013 saat 15:09
banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2013, 19:17   #341
Ağaç Dostu.

Alıntı:
arkadaşlar sevgili gül sevenler sadece normal güllerin budamasından bahsettiğimiz için yani konumuz o olduğu için dedim tabii ki bodur -minyatür- sarmaşık- baston güllerin budamaları farklı olur ama genelde budamalar kişiye göre iklime göre bazı farklılık gösterirler genel de yukarıda resimler de görülen şekil çok güzel bir örnek tir.bu işe yeni başlayanlar buradan rahatlıkla bakıp budamalarını yapabilirler zamanlada kendi tecrübeleri ile formları nı yakalar bu arada havalar biraz ılıman gitti(lüleburgaz da) sarı gülüm hemen çiçek açtı iki tane meyve fidanlarımda tomurcuklanma -bazı dallarda yeni yapraklar oluştu mart soğuk geçip kırağı yaparsa meyva yapamazlar diye düşünüyorum bordo bulamacı atsam faydası olurmu paylaşalım saygılar
Bildiğim kadarıyla, bordobulamacı sonbahar da % 1,5-2 lik (100 litre suya 1,5-2 kg), ilkbaharda ise tomurcuklar uyanmadan %1 lik (100 lt.suya 1 kg) olmak üzere atılır. Açmış, tomurcukları yakabilir.

Ayrıca bordo bulamacının meyve yapmaya pek etkisi olmaz, sadece bitkiyi biraz sıkar ve gelişmeyi, çiçeklenmeyi biraz geciktirebilir. Ama esas rolü, hastalıkdan (Yaprakdelen -çil, veya şeftalide Klok denilen yaprak kıvırcıklığı) korumasıdır.

Açmış tomurcuklarda dikkatli olun derim. kolay gelsin.

Eski 16-02-2013, 19:22   #342
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Bende bir tecrübemi paylaşmak isterim. Reçellik ısparta gülleri (en azından bir türü) son bahar ve ilk baharda güçlü budama yapılırsa çiçek vermiyorlar. Çünkü gövdenin uç dalından çıkan sürgünler çiçek veriyor ve sadece Mayısta çiçek açıyorlar. Bu dallar budanırsa o yılda çiçek olmuyor. Bu güllere çiçekler solduktan sonra bir defa budama yapmak gerekiyor. Kolay gelsin.
Isparta gülü ve benzeri güllerde ; Uçları kesmekten daha çok, çok sıkışmış olanlarda yaşlanmış birkaç dalı dipten çıkartarak seyreltme yapılabilir, belki uçları da biraz kırpılabilir, böylece çalılaşma-sıkışma önlenmiş olur diye düşünüyorum.

feyzon beğendi.
Eski 19-03-2013, 00:35   #343
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Galeri: 1
Merhaba,
Bahçeme bugün ulaştım, güllerin yeni sürgünleri çıkmış hatta 1 karış kadar uzamış. Bu durumdan sonra budama yapmalı mıyım?

jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 20:12   #344
Ağaçsever

sayın jeozuu güllerin formlarına bakmak lazım bence kalsın ilk tomurcuklar açsın onları kesin orta şekil budama yapın yaz boyunca da açan gülleri biraz aşağıdan kesin bu sene böyle gitsin 2014 te kısmet olursa iyi bir budama yaparsınız kolay gelsin

jeozuu ve YeniGine beğendi.

Düzenleyen gulcuerol : 19-03-2013 saat 20:13 Neden: düz
Eski 20-03-2013, 22:33   #345
Ağaç Dostu

jeozuu's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Galeri: 1
Alıntı:
sayın jeozuu güllerin formlarına bakmak lazım bence kalsın ilk tomurcuklar açsın onları kesin orta şekil budama yapın yaz boyunca da açan gülleri biraz aşağıdan kesin bu sene böyle gitsin 2014 te kısmet olursa iyi bir budama yaparsınız kolay gelsin
Teşekkürler Sayın gulcuerol,

Cevabınızı görmeden, biraz aceleci davranıp budadım gülleri

Hatta biraz da sert bir budama yaptım, geçen sene de budanmamışlardı çünkü.

İnşallah çok kötü etmemişimdir.

jeozuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 20:56   #346
Ağaçsever

sayın jeozuu güller kesildikçe daha iyi olurlar emin olun yazın deneyin bir gülü seçin onu açtıktan sonra yarım budama yapın bir ay içinde nasıl yeniden gül açacak görün suyunu eksik etmeyin birde güvercin gübresi varsa mesela 3 kg kadar alın 20 kg su ile karıştırın durulduktan sonra suyunu 1 lt gül başına olarak iz düşümüne döküp (köküne değil kenarlarına) sulayın güller yapraklarını dökmeden onları kesin dalda kalmasın kaç adet gülünüz var sıklığı nedir şimdiden kolay gelsin

Sudenur ve YeniGine beğendi.
Eski 25-03-2013, 18:27   #347
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Tomurculardaki yeşil renkli zararlı

güllerimde tomurcuklanma ile beraber,
herhalde yeşil bit deniliyor bu zararlının istilasına uğradı.acaba bunu önlemenin bir yolu varmı?zirai ilaç kullanmak istemiyorum, formlarda yazılan fıs fıs sprey tabancası ile deterjanlı su ,sabunlu su, klorlu sade çeşme suyu hepsini denedim ama maalesef bir tortu gibi tomurcuklara yapışmışlar ve çıkmıyorlar,bazı sitelerde ispirtodan bahsedilmiş,acaba bu yöntemi kullanan varmı? veya başka bir yöntem varmı?cvp için şimdiden ***.ederim

ahmet1958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 19:59   #348
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet1958 Mesajı Göster
güllerimde tomurcuklanma ile beraber,
herhalde yeşil bit deniliyor bu zararlının istilasına uğradı.acaba bunu önlemenin bir yolu varmı?zirai ilaç kullanmak istemiyorum, formlarda yazılan fıs fıs sprey tabancası ile deterjanlı su ,sabunlu su, klorlu sade çeşme suyu hepsini denedim ama maalesef bir tortu gibi tomurcuklara yapışmışlar ve çıkmıyorlar,bazı sitelerde ispirtodan bahsedilmiş,acaba bu yöntemi kullanan varmı? veya başka bir yöntem varmı?cvp için şimdiden ***.ederim
Birkaç adet sigara bulun, AMA LÜTFEN İÇMEYİN!!!, 1 litre kadar suyun içine atın. Akşamdan sabaha kadar kalsın. Biraz "Arap sabunu" nu da suya katın. Arapsabunlu ve tütünsuylu suyu püskürtün o bitlerin üzerine.

kolay gelsin.

k_donmez ve YeniGine beğendi.
Eski 26-03-2013, 00:47   #349
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Bismillah çok erken başladık işte gül problemlerine... Teşekkürler Sayın kgursan.
Bugün Eminönü Çiçek Pazarı'nda idim. Tabi bol bol güllere bakındım özenle... Minyatür güller... Benim de minyatür güllerim var fakat oradakiler gibi hiç değil. Sordum ne yapıyorsunuz da bu güller bu kadar güzel oluyor. Gübre veriyoruz, e ben de koyun gübresi verdim... Koyun gübresi yeşillendirir büyütür, boya verir çiçeklerini pek etkilemez. E ne yapacağım? Gül gübresi vereceksin. Dedim nedir? Vilmorin marka bir katı bir de sıvısı varmış. Fiyatlar oldukça yüksek... Alamadım. Peki bunlardan başka yararlı bir gübre yok mu bana toz şeker gibi birşey gösterdiler. Bilemediğim için güvenip alamadım tabi. Dedim bu gece ben siteme sorarım elbet üstadlardan bir bilen, yardımcı olan bulunur...
Hem minyatür güllere, hem de bahçedeki güllere yanmış koyun gübresi verdim belledim, budadım. Var mıdır güzel çiçeklenebilmeleri için dedikleri gibi gübreler?..

olcim ve gulcuerol beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 21:37   #350
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Çiçekcoşturanın granül ya da sıvı gül güdrelerini kullanıyorum.Gayet memnunum.Fiyatları da vilmorine göre daha makul.

YeniGine beğendi.
kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2013, 14:43   #351
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Merhaba arkadaşlar, çocukluğumda annanemin bahçesinde kocaman bir gül vardı pembe açardı ve mis gibi kokardı hatırlıyorum annanem reçel yapardı o güllerden.İşte ben o gülden arıyorum ama bir türlü bulamadım.Bahsettiğim gülden yetiştiren varmı aranızda acaba?

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 17:31   #352
Yeni Üye

şubat sonu budadığım güllerimin birinde, yeni çıkan yapraklar delik içinde yaprak zararlısını bulamadım ne yapmam lazım? yine güllerimin birindede budama sonrası çıkan yeni sürgünler görüntü olarak çok zayıf ve çok ince,geçen sene aynı gülü budamıştım ve çıkan sürgünler kalın ve kuvvetli idi,neden böyle oldu acaba ?
acaba bu zayıf ve ince sürgün veren gülü yeniden budama yapmalımıyım ? yoksa başka alternatif ne olabilir,cevaplarınıza göre gül'e müdahale edeceğim,acil bekliyorum

Eski 29-03-2013, 20:38   #353
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Bismillah çok erken başladık işte gül problemlerine... Teşekkürler Sayın kgursan.
Bugün Eminönü Çiçek Pazarı'nda idim. Tabi bol bol güllere bakındım özenle... Minyatür güller... Benim de minyatür güllerim var fakat oradakiler gibi hiç değil. Sordum ne yapıyorsunuz da bu güller bu kadar güzel oluyor. Gübre veriyoruz, e ben de koyun gübresi verdim... Koyun gübresi yeşillendirir büyütür, boya verir çiçeklerini pek etkilemez. E ne yapacağım? Gül gübresi vereceksin. Dedim nedir? Vilmorin marka bir katı bir de sıvısı varmış. Fiyatlar oldukça yüksek... Alamadım. Peki bunlardan başka yararlı bir gübre yok mu bana toz şeker gibi birşey gösterdiler. Bilemediğim için güvenip alamadım tabi. Dedim bu gece ben siteme sorarım elbet üstadlardan bir bilen, yardımcı olan bulunur...
Hem minyatür güllere, hem de bahçedeki güllere yanmış koyun gübresi verdim belledim, budadım. Var mıdır güzel çiçeklenebilmeleri için dedikleri gibi gübreler?..
Sn yenigine., Gübre konusu biraz karmaşık bir konu. Çiftlik gübreleri (koyun,keçi,sığır vb) genellikle toprağın ıslah edilmesi için kullanılır. İçinde biraz da besin möaddesi vardır. Fazla verirseniz ince kökleri yakabilir ve kökü yanan bitkinin üst kısmı da canlı olmaz.

Vilmorin ve benzeri kimyasala gübreler de şelat maddesi ( bitkinin alabilirliğini artıran madde) göre,tuzlandırma durumuna göre vs.vs. fiyatlar farklı oluyor.

Vilmorinin fiyatı sanırım kg. 10 TL civarında olmalı, Peters professional de 10 TL civarında, ama bazı gübreler de 2 -4 Tl/kg.

benim önerim: Bu gübrelerden 0,5 kg vaya daha az alıp deneyin. 1 Litre suya 1 Gr. (10 litre suya 10 gr) eritip birkaç kez verin. koyun gübresinin noksan kısmını tamamlayacaktır. Yakınınızdan birileri Lisi fidesi alacak ise,sizin için biraz "peters professional" gübresi de gönderebilirim. onun paketi ile gelince siz kargo ödememiş olursunuz. kolay gelsin.

YeniGine beğendi.
Eski 30-03-2013, 00:01   #354
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın kgursan çok teşekkür ediyorum; sağolun. Biran 'İyi ki Yalova gezisine katılmışım, sizi tanımışım' diye düşündüm... Çok güzeldi çok...
Bana gösterilen Vilmorin dedikleri kutu içersinde 24 TL. dediler. Bir de bilemediğim için ben en iyisi akşama siteme sorar öğrenirim diye almadım. Tabi 10 TL. deseler kesinlikle alırdım zaten.
İlginize çok teşekkür ediyorum sağolun... Gerçekten çok incesiniz; fakat yakınımda lisi fidesi alacak kimse yok. Bir sevgili Adalet Hanım alır eminim fakat o da Mersin'e ister zaten.

Eski 30-03-2013, 00:36   #355
Ağaçsever

sayın ahmet 1958 yeşil yaprak bitleri için sistemik bir ilaç var ama bu insektisit gibi su ile karıştırıldığında bayaz olan ve kokan bir çeşit değil insan sağlığına zararı yok evde ki böcekler için de kullanın güldeki yaprak bitleri için de ,ve yapraklara hiç zararı yok iki üç günde bir kullanın adı( K othrıne sc 50) bunu 400 gr suya beş on damla damlat iyice çalkala(camsil şişelerinin içine)sonra uygula iki üç gün tekrarla ben böyle başa çıktım

YeniGine beğendi.
Eski 30-03-2013, 00:44   #356
Ağaçsever

sayın yeni gine kolay gelsin güvercin gübresi bulabilirseniz iki üç kilo kadar bir kova içine koyun üzerine on litre su ilave edin bir kaç gün bekledikten sonra şerbeti birer litre gül izdüşümlerine dökün iyi oluyor diğer gübre çeşitleri kendi tecrübelerinizle edineceksiniz güllerinize ne iyi geliyor en iyi siz bulacaksınız güllü günler

YeniGine beğendi.
Eski 30-03-2013, 00:53   #357
Ağaçsever

sayın mandalina bu gül bildiğimiz ısparta gülü denilen (halk dilinde tabi botanik adı başka)bende var açtığında 15 cm çapında oluyor mis gibi kokuyor bunu her yerde bulabilirsiniz eğer bulamazsanız ben burada arayım bulursam size kargolarım güllü günler dilerim

Eski 30-03-2013, 00:53   #358
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın gülcüerol teşekkür ediyorum, sağolun... Evet Sevgili kgursan ın da dediği gibi gübre olayı biraz karmaşık birşey. Bana gelince gübre olayı, mantar ilaçları, zararlı ilaçları hepten karmakarışık bir olay. Ben geçen sene ne gübre vereyim, ne ilaç yapayım derken inanın biran bir baktım ki çiçeklere su vermeyi unutmuşum... Evet geçen sene yaz bitimi gibi güvercin gübresi de sulandırıp verdim. Kokusu yüzünden siteden atacaklardı beni nerde ise... Bu sene de siz de bilirsiniz budadım koyun gübresini döktüm ve sağolsun bina görevlimiz belledi.
İşte şimdi bundan sonra!!!...
Çok teşekkür ediyorum, sağoluun... Tabi ben yine zamanla soracağım, bilgilerinizi de eksik etmeyeceğinizi biliyorum.

gulcuerol beğendi.
Eski 30-03-2013, 19:04   #359
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmet1958 Mesajı Göster
şubat sonu budadığım güllerimin birinde, yeni çıkan yapraklar delik içinde yaprak zararlısını bulamadım ne yapmam lazım? yine güllerimin birindede budama sonrası çıkan yeni sürgünler görüntü olarak çok zayıf ve çok ince,geçen sene aynı gülü budamıştım ve çıkan sürgünler kalın ve kuvvetli idi,neden böyle oldu acaba ?
acaba bu zayıf ve ince sürgün veren gülü yeniden budama yapmalımıyım ? yoksa başka alternatif ne olabilir,cevaplarınıza göre gül'e müdahale edeceğim,acil bekliyorum
sayın gülcüerol;
yukarıda yazdığım durum için acaba ne yapmalıyım,?
cvb bekliyorum

Eski 30-03-2013, 20:02   #360
Ağaçsever

sayın ahmet 1958 yaprakların orta yerlerinde mi yoksa kenarlarındamı delik var ona iyice bakın eğer kenarında ise arı benzeri (yaban arı veya sarıca arı bizim buralarda böyle denir)bir kanatlı onları kesip kıvırıp alıp götürüyor ben bizzat kendi gözlerimle gördüm bunun için benim tavsiyem yukarıda size önerdiğim k otrine ilacı 100 gr suya 15 damla kadar damlatın iyice çalkalayıp yaprakların üzerine gelecek şekilde bir iki defa püskürtün ki o kanatlı geldiğinde ilaca değsin ilacın zararı yok tarım ilaçları satanlarda mevcut fiyatı 7 8 tl gibi hem yeşil yaprak bitlerini de yok ediyor ben geçen hafta attım bugün baktım yok olmuşlar şimdi yeni sürgünlere gelelim onlar daha yeni ince olduğuna bakma düzelir

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024