agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni156Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2010, 19:23   #151
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Leylaklar, topraklarıyla birlikte sökülerek taşındıklarında çok fazla etkilenmiyor. Yapraklarını tamamen dökerek uykuya geçti ise kökleri olabildiğince toprak içinde koruyarak sökerseniz bugünlerde taşıyabilirsiniz. Benim taşıdıklarım zarar görmediler.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2010, 20:33   #152
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Yapraklarını döktüler (Gerçi tek tük kuru yapraklar da var bazılarının üzerinde hala.) Yalnız yaprak diplerinde de sanki tomurcuklanmış gözler de var. Havalar sıcakça gittiği için mi böyle gözler var,yoksa normal bir durum mu bilemiyorum.
Yine de genişçe,toprağıyla sökmeğe gayret ederek deneyeceğim.Teşekkürler...

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2010, 21:51   #153
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Bitkinin dal uçlarında gördüğünüz tomurcuklanma gelecek baharda açacak olan çiçeklerin taslaklarıdır. O dallara zarar vermeyin. Kolay gelsin.

mrduran beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2010, 09:34   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Merhaba,
Geçen baharda çok güzel çiçekli bir leylak fidesi aldım ve uzun bir süre balkonuma enfes kokular verdi. Ancak çiçeklerini döktükten bir süre sonra fidan çok kötü kokmaya başladı. Belki toprağındandır diye köklerini de iyice temizleyerek saksısını değiştirdim ama işe yaramadı. Koku dışında sağlıklı bir bitki, yapraklarını döktükten sonra koku da biraz azalmıştı ama geçen gün biraz su verdikten sonra yine dayanılmaz oldu. Balkonum kapalı ve direk salona açılyor, şu anda sanki umumi tuvalette bekletilmiş bir çuval çürümüş soğan kokusu içindeyim. Eğer bir çare bulamazsam fideyi gizlice bir cami avlusuna bırakıp kaçıcam Yardımcı olursanız çok sevinirim...

incase01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2010, 09:40   #155
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Belki toprağında bir problem vardır.Saksının altı delik mi? Belki fazla sudan toprakta kokuşma olmuştur.Leylak fazla suyu sevmez. Yapraklarını da döktüğüne göre saksıyı ve toprağı yenilemeyi deneseniz....

Eski 08-12-2010, 11:56   #156
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2010
Teşekkürler Eser Bey/Hanım (unisex isim ikilemi ) Benim de ilk aklıma gelen o oldu zaten, saksısını ve toprağını değiştirdim ama koku özellikle dallardan geliyor. Forumda yazılanları okudum biraz önce, dallarını zamanında budamadığım için büyük ihtimal çiçek açmayacak bu yıl. O yüzden sanırım artık gözden çıkarıcam kendisini Bir de bişey daha sormak istiyorum: Yapraklarını dökmüş bitkileri sulamamıza gerek var mı? Sanki nasılsa fotosentez yapamayacaklar, suya ihtiyaçları olmazmış gibi geliyor, ama ne kadar doğru bilemiyorum...

incase01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2010, 15:26   #157
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi incase01 Mesajı Göster
Teşekkürler Eser Bey/Hanım (unisex isim ikilemi ) Benim de ilk aklıma gelen o oldu zaten, saksısını ve toprağını değiştirdim ama koku özellikle dallardan geliyor. Forumda yazılanları okudum biraz önce, dallarını zamanında budamadığım için büyük ihtimal çiçek açmayacak bu yıl. O yüzden sanırım artık gözden çıkarıcam kendisini Bir de bişey daha sormak istiyorum: Yapraklarını dökmüş bitkileri sulamamıza gerek var mı? Sanki nasılsa fotosentez yapamayacaklar, suya ihtiyaçları olmazmış gibi geliyor, ama ne kadar doğru bilemiyorum...
Budamasanız da sağlıklıysa çiçek açacaktır. Leylak çiçekleri geçtikten hemen sonra kurumuş çiçek salkımlarının biraz aşağısından budanır. Eğer daha geç bir zamanda veya genel lural olan erken baharda budarsanız çiçek açmasını engellersiniz.Ama hiç budamamak çiçeğini azaltmaz sanırım.
Sulama kışın azaltılır ama bitkilerinize kaktüs muamelesi yapmayın Az da olsa suya ihtiyaçları olacaktır.
Not : Cinsiyet konusuna gelince; isme tıklayınca profil bilgilerinden görebilirsiniz; ben de sizin gibi bayanım Selamlar....

mrduran beğendi.
Eski 03-02-2011, 15:01   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Benim Eminonu'nden 25 TL'ye aldigim neredeyse 1m. boyundaki leylak bile iki ay sonra kurudu. Cok gunes ve sicak istiyorlar galiba.

mustafaazizoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 22:59   #159
Ağaçsever

Belladonna's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Wink leylak zararlisi

Merhaba,
Bir yaşında ve 1 metreye yakın boydaki leylağımın bir takım zararlıları var gibi. Sizce bu zararlılar hangileri olabilir? Onu ele geçirmeden önünü almak isterim.
Name:  leylak.jpg
Views: 4093
Size:  41.9 KB

Düzenleyen Belladonna : 30-03-2011 saat 17:11
Belladonna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 15:18   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  leylak 4.jpg
Views: 3482
Size:  62.7 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Sokağımızdaki bahçeli bir ev yıkılıyor. Yerine apartman dikilecek. Evin sahipleri bu süreçte bizim apartmanda oturuyorlar. Apartman bahçemizi düzenlemeye başladık 1 aydır. Onların bahçesindeki kaliteli epey miktarda toprağı ve birçok bitkiyi de sökerek bahçemize taşıdık. Kurtarma Operasyonu bir nevi Kaldırımlarında leylak olduğunu da öğrendim bu sayede. İnşaat sırasında kamyon, grayder vs nedeniyle genelde kaldırımlar da tahrip ediliyor ve ağaç varsa mahvoluyorlar. Bu ağaççıktan hemen bir çok çelik kestim. Çiçekleri patlamaya yaklaşmıştı. Sanırım zamanında kesebildim. Bahçenin çeşitli yerlerine bu çelikleri sapladım. 1-2 hafta geçti ve bugün baktığımda canlı görünüyorlardı. Bu resimleri ise çelikleri aldıktan 2-3 gün sonra çekmiştim. Çiçekler belirginleşmeye başlamıştı hemen. Umarım tutarlar. Sizce? Gelişmeleri bildireceğim.

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 19:43   #161
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2009
iki hafta önce aldığım leylağım ve eski tenekesikurur diye korktuğum için yapraklarını dökmesini bekliyorum o zaman büyük bir kovaya alacağım.ne dersiniz???Büyük saksılar balkonda çok yer kaplıyor,Kova daha mantıklı geliyor,düz.

Eklenen Resimler

çivit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 20:01   #162
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Üç sene önce aldığım bir leylak ağacım var. Saksıda duruyor. Fakat bugüne kadar hiç çiçek açrığını görmedim. Bakımını doğru düzgün yapıyorum. Besin takviyesi yapıyorum. Beyaz aldığım bir başka leylak ufacık saksısına rağmen açıyor. Bunda tık yok

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 20:20   #163
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dudi Mesajı Göster
Üç sene önce aldığım bir leylak ağacım var. Saksıda duruyor. Fakat bugüne kadar hiç çiçek açrığını görmedim. Bakımını doğru düzgün yapıyorum. Besin takviyesi yapıyorum. Beyaz aldığım bir başka leylak ufacık saksısına rağmen açıyor. Bunda tık yok
Sevgili Dudi,
Aynı sorunu ben de yaşıyorum.2 yıl önce bahçeme diktiğim leylak ilk aldıgımda çiçekliydi ama bir daha hiç çiçeklenmedi..Üstelik sonbaharda güzelce de budamıştım çiçeklensn diye

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 20:44   #164
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Dudi,
Aynı sorunu ben de yaşıyorum.2 yıl önce bahçeme diktiğim leylak ilk aldıgımda çiçekliydi ama bir daha hiç çiçeklenmedi..Üstelik sonbaharda güzelce de budamıştım çiçeklensn diye
Sevgili Yılmaz Yalçın, açmamasının nedeni sonbaharda budamanız. Bol çiçek isteniyorsa,leylaklar çiçeklenme biter bitmez çiçek saplarının hemen altından budanır ve bir daha da budanmaz. Form vermek vb.sebeplerle budanırsa birdahaki bahara açmazlar. Budamayın,göreceksiniz seneye leylağınız yeniden açacak..

mrduran beğendi.
Eski 09-05-2011, 20:48   #165
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili Yılmaz bence leylağının çiçek açmaması budaması ile ilgili olabilir.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 20:48   #166
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Çiçeklerinin hem güzelliği hem güzel kokusu için leylak eskiden bahçelerden eksik edilmezdi. Şimdi pek tercih edilmiyor. Leylaklar sadece ilkbaharda çiçeklenir. Bakımı kolaydır. İstanbul’da bahçelerde her türlü kötü şartlar altında sorunsuz yaşayabilen, kışın yapraklarını döken, şiddetli soğuklardan donmalardan etkilenmeyen, yazın aşırı sıcaklara kuraklığa iyi dayanabilen küçük yapılı bir ağaçtır.

Bakımı: Toprak seçen yerini beğenmeyen leylak görmedim. Fakat asitli topraklardan hoşlanmadığı, suyu iyi süzen ve alkalinli (kireçli) olan toprakları sevdiği söyleniyor. Leylak bol güneş ister. Yarı gölgede de olur. Toprağı fazla su kaybediyorsa sıcak günlerde sulamalısınız.

Leylakların fazla çiçek açmamasının sebebi:
Bol çiçeklenmesini istiyorsanız ince dallarını budamayacaksınız. Budarsanız ilkbaharda çiçeklenecek dallardan yoksun kalır, yeni dallar çıkarır, bunlar sonraki sene çiçeklenir, bir sene beklersiniz. Hatta çiçekleri koparmayın üstünde kalsın. Çünkü çiçeklerini yeni dallarıyla beraber koparırsınız, böyle olunca da o dalla beraber illaki çiçeksiz yeni sürgünler de beraber koparılmış oluyor. Gelecek yıl çiçek açacak olan yeni sürgünlerin koparılması büyük bir kayıptır. Dahası, üstünde yeni filiz olmasa bile kopardığınız çiçekli dal yaz boyunca yeni filizler çıkaracaktı ki gelecek yıl bunlar çiçeklensin. Anlayacağınız, çiçek dalında güzeldir diye düşünün ve leylak çiçeklerini asla koparmayın.

Çiçekleri: Leylak denince akla eflatun renk gelir. Mordan farklı olarak, maviye daha yakın ve açık tonda bir renktir. Buna daha çok leylak rengi denir. Leylakların eflatundan başka koyu pembeye yakın tonda tatlı mor, beyaz, soluk sarı, yalınkat ve katmerli çiçek açan cinsleri de var. Daha renkli, alacalı renkli yeni cinsleri de türetilmiştir. Minik çiçekleri biraz sümbül çiçeklerine benzer. Yukarı doğru dik duran bir salkımda çok sayıda küçük çiçekler bulunur.

Budama: Henüz genç bir fidanken, hem kısa boylu hem dallı budaklı olacak şekilde budamalısınız. Yoksa çiçeklerini iki – üç metre yüksekten koklamak zorunda kalabilirsiniz. Birkaç yıllık olunca birbuçuk metre kadar boyda çiçeklendirebilirsiniz. Bundan sonra budamasına çok dikkat edin, ince dallarını budamakta cimri davranın. Eğer ince dallarını tamamen yok ederseniz birkaç yıl hiç çiçeklenmeyebilir. Yeni dallarının yeterince olgunlaşması yaşlanması ve dallanıp budaklanmaları gerekiyor.

Üretilmesi
1- Çoğu leylaklar kökten sürgünler çıkarır. Bunlardan yeterince olgunlaşmış köklenmiş sürgünleri ayırmayla yeni leylak ağaçları elde edebilirsiniz.

2- Yarı olgun çelikleri ile: Kökten ilkbaharda yeni çıkmış sürgünler temmuz sonuna kadar yeterince olgunlaştığında toprağın 15 cm altında kalan kısmından kesip alın. Gerçi başka sürgünleri de olur: alt taraf biraz olgun, üst tarafı taze olacak. Bu yarı olgun dalların alt yapraklarını ayıklayın üstteki birkaç yaprak kalsın. Uzayıp giden en üst kısmı kesin atın. Dalları gölgeli bir yerde saksılara veya torbalardaki toprağa ekin. Bir iki ay içinde köklenirler. Gölgeli, havadar ve sıcak bir yerde olmalı. Güneye bakan duvar dipleri iyidir. Köklenmeleri tamamlanana kadar güneşten ve kurutucu rüzgârdan hava cereyanından korunmaları gerekiyor.

3- Kök çeliği ile: Bu ilginç yöntemi yeni öğrendim ama çok verimli olduğu söyleniyor. Bu yöntemle, daha ilk aylarda leylak fidanları iki yıllık kadar gelişim gösterebiliyorlarmış. Nasıl yapılacağını “» Kök Çeliği” yazımdan öğrenebilirsiniz.Leylaklar için kök çeliklerini ilkbaharın en başında alabilirsiniz.

Bitkivecicek.com'dan alıntıdır.

mrduran beğendi.
acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 11:59   #167
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Lila, beyaz, Bordo...

Yalınkat ya da katmerli. Benim için saplantı olan:

SYRINGA vulgaris 'Sensation'

Eklenen Resimler

agozce, Sudenur ve Muda beğendi.
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 12:07   #168
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Nihayet bir leylağım oldu diye sevinirken,bu resmi nerden buldunuz sayın omar?

benim miniş 60-70 cm. kadar,pek küçük ama çiçeği öyle güzel kokuyor ki...

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 13:14   #169
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omar Mesajı Göster
Lila, beyaz, Bordo...

Ben de yaşadığımız sitede bulunan ve hayran olarak resmini çektiğim bu leylağa bayılıyorum. Sayeniz de adını da öğrendim.

Alttan çıkan dallardan bahçıvana rica ederek 2 tane aldım, suya koydum vee galiba kök verecek.

Çok heyecenla bekliyorum

Düzenleyen mandalinci : 23-05-2011 saat 13:15 Neden: harf hatası
mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2011, 13:27   #170
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Çook şanslısınız, sn.Mandalinci, heyecanınıza katılıyorum. Umarım köklenir ve size görsel bir şölen verir.

Bu resim web'den alıntı sn. Ardabora.

Eski 23-05-2011, 14:18   #171
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Lila, beyaz, Bordo...

Bahçemde bir yıldır dört adet var. Üçü oldukça iyi gelişti ama henüz yine de küçükler ve daha çiçeğini göremedim. Bu yıl biraz daha gelişeceklerini umuyorum. Ümitlerimi seneye bağladım. Siz açtırabildiniz mi??

Eski 23-05-2011, 14:25   #172
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn. Eser İlhan,

Ben henüz sahip olamadım

fidanistanbul.com da satılıyor ama 20-30 cm. olduğu söylendiği için cesaret edemedim.
Ankara'da fidanlıklarda, bahçelerde aradım; yok..

Eski 23-05-2011, 14:39   #173
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Sn. Eser İlhan,

Ben henüz sahip olamadım

fidanistanbul.com da satılıyor ama 20-30 cm. olduğu söylendiği için cesaret edemedim.
Ankara'da fidanlıklarda, bahçelerde aradım; yok..
Ben de fidanistanbul'dan aldım. Telefonla sipariş verdim ve sipariş verirken büyüklerinden olmasını ısrarla belirttim, gerçekten de dolgun ve güzel geldiler. Boyları da yaklaşık iki karıştı (40 cm kadar). Çok da güzel ambalajlanmışlardı. Bence kesinlikle denemeye değer..
Hızla bahçeye adapte oldular. Bu kış iki tanesinin yerini değiştirdim, etkilenmek bir yana, en iyi o yer değiştirenler büyüyor..
Seneye umuyor ve bekliyorum ki beni çiçekleriyle sevindirecekler

Eski 23-05-2011, 14:48   #174
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Sn. Eser İlhan, içime bir ateş düşürdünüz yakar da yakar artık.

Sizin öneriniz ile ben de alırım artık. Teşekkür ederim.

Eski 10-07-2011, 10:30   #175
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Leylak buralarda da erguvan olarak tanınıyor Çok arsız bir bitki çok kolay tutuyor her yerden kaynama veriyor. En zor ortamlarda (hiç sulanmadan gübrelenmeden dibi kazılmadan)5-6 metre boya ulaşmış leylaklar var burada üstelik üstleri her sene çiçek doluyor.benim bahçemde de çok hoş mor bir leylak vardı ancak kaynamaları ve diğer bitkileri rahatsız eden kökleri yüzünden çıkarmak zorunda kaldım şimdi girişte katlı beyaz bir tane var.

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2011, 10:36   #176
Ağaç Dostu

siniroluyorum's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2009
Arkadaşlar bir de geçen gün yol kenarında bir leylak gördüm.Sarı-beyaz renkli çiçekleri vardı ve bu zamanda açıktı ki ilk defa görüyorum.Fotosunu yakın zamanda ekleyeceğim türü nedir acaba?

siniroluyorum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 21:06   #177
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Seneye umuyor ve bekliyorum ki beni çiçekleriyle sevindirecekler
Demiştim...... Bu yıl leylaklarda ilk tomurcuklar belirmeye başladı. Syringa vulgaris "sensation"larda da tomurcuk var
Herhangi bir aksilik olmazsa bu yıl ilk defa ebruli leylak çiçeklerini görebileceğim için çok seviniyorum....

limon ve mrduran beğendi.
Eski 18-04-2012, 16:42   #178
Yeni Üye

ismaill's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2012
Merhabalar.
Bende saksıda balkonumda yetiştirmek üzere leylak fidesi arıyorum,lakin bulamadım.4-5 tane çelik temin edebilecegim bi yer varmı ankarada.yardımcı olursanız çok sevinirim.

ismaill Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 21:23   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi günsu Mesajı Göster
Leylağı bende çok seviyorum ama bahçemiz olmadığı için saksıya diksem acaba olurmu
Kaç kere yasemin diktim olmadı, leylekta çok güzel kokar, rengini kokusunu çok seviyorum eskiden dedemin bağında vardı.
Yaseminin dalını kesmeden toprağa eğerek gömün 6 ve ya 7 ayda köklenir deneyin.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2012, 21:35   #180
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Merhaba

Acaba bu leylaklar hep böyle cılız bir gövdeyle mi kalıyor? Benimkiler 3 yıllık ama gövdelerinde pek bir kalınlaşma göremiyorum. Kışın kuvvetli rüzgar estiğinde kırılacakmış gibi geliyor bana.

Name:  IMG_1053.jpg
Views: 3461
Size:  62.6 KB

Name:  IMG_1067.jpg
Views: 3135
Size:  50.0 KB

Name:  IMG_1085.jpg
Views: 3128
Size:  52.0 KB

sibelim beğendi.

Düzenleyen Deniz Yıldızı : 18-04-2012 saat 21:36 Neden: kelime hatası
Deniz Yıldızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024