agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1564Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2013, 13:35   #1021
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2013
Ortancalarımı nereye alabilirim ?

Merhaba Agaclar.net ailesi'

Çeşme'de bir evim var ve 2 sene önce babamlar benden habersiz, erik ağaçlarının alti gölge diye bir sürü ortanca dikmişler. Ne varki ağacın meyveleri düştükçe bitkiye zarar veriyordu, bende Kasım 2012 de onlari söküp saksilara aldim. Bu baharda da dikmek istiyorum. Ancak gölge olabilecek tek yer, altinda 80-90 cm bir boşluk ulan mor çiçekli her türlü budamaya müsait bir çalı/ağaç arasi bitki. Sizce ortancalarımı bu bitkinin altına dikebilirmiyim ?

ÇeşmeGarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 14:38   #1022
Ağaç Dostu

Gazi Barış's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2012
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇEŞMEGARDEN Mesajı Göster
Merhaba Agaclar.net ailesi'

Çeşme'de bir evim var ve 2 sene önce babamlar benden habersiz, erik ağaçlarının alti gölge diye bir sürü ortanca dikmişler. Ne varki ağacın meyveleri düştükçe bitkiye zarar veriyordu, bende Kasım 2012 de onlari söküp saksilara aldim. Bu baharda da dikmek istiyorum. Ancak gölge olabilecek tek yer, altinda 80-90 cm bir boşluk ulan mor çiçekli her türlü budamaya müsait bir çalı/ağaç arasi bitki. Sizce ortancalarımı bu bitkinin altına dikebilirmiyim ?
Direk güneş almayan ama olabildiğine aydınlık olsun yer önemli değil. Buna göre değerlendirin.

Gazi Barış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2013, 22:26   #1023
Yeni Üye

Teşekkür ederim

Eski 27-02-2013, 13:10   #1024
Yeni Üye

Smile Ortanca ve Sacı Kıbrıs

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Öncelikler klorozu ortadan kaldırmak gerek. Anlattığınız durumdan pH nın çok yüksek olduğunu düşünüyorum. pH 8.5-9 arasındayken fosfor alımı artmaya başlar. Bu üzerindeki çiçeklerin açmasını açıklayabilir. Bu mesajdaki tabloyu bilirsiniz.

Önce olası tuzlanma için toprağı kaynatılıp soğutularak kireci alınmış su ileyıkayınız. Üst kısmında asit veya alkalilik kefekesi varsa sıyırıp atınız. Sonra asitliği arttırmak için kükürt veya limon tuzu kullanınız.

Toprak asitliğini arttırdıktan sonra uygulamaya önce bol demirli minör element sonra da azot takviyesiyle devam etmenizi öneririm. Uygulamalar esnasında deniz yosunu da veriniz.

Mine Hanim Merhaba,

Geçen sonbarda ortancalarımı saksılara almıştım, kısmetse bugünlerde yeni yerlerine dikeceğim. Bana her bir ortanca için; 1 avuç kompoit gübre ile birlikte 1 yemek kaşığı Sacı Kıbrıs kullanmam önerildi. Bugüne kadar Çeşme deki fidancılardan dilim çok yandı. Bu yüzden size danışmadan birşey yapmak istemiyorum.
Saygilarimla,

Eski 23-03-2013, 16:41   #1025
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2012
Galeri: 39
Bu benim geçen yılki ortancam.Tenekesinin altı çürüdüğü için,ayırdım.Şimdi üç teneke ortancam oldu.Yaprakları patladı.İnşallah açtığını da görürüz.
Name:  Fotoğraf2971.jpg
Views: 1490
Size:  30.9 KB

aybala, gilan, Tika ve 14 kişi beğendi.
mügem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 17:40   #1026
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-08-2012
kucucugum dememıs utanmadan gonca yapmıs

Eklenen Resimler

begonvıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2013, 10:56   #1027
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Hiç böyle alacalı ortanca yaprağı görmemiştim.Sayın begonvil bunun cinsi nedir?
Ortanca başlığında var da ben mi görmedim acaba?

Eski 07-04-2013, 10:59   #1028
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Bunlar ayırdığım ortancalarım.
Name:  DSCN6404.jpg
Views: 1544
Size:  27.4 KB
Bunlar da yeni aldığım beyaz ve koyu pembe ortanca.Açınca göreceğiz.
Name:  DSCN6412.JPG
Views: 1618
Size:  69.0 KB

Eski 08-04-2013, 13:51   #1029
Yeni Üye

hakangülmez's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Merhaba arkadaşlar
Alttaki link deki videoyu izler misiniz buradakilerin tam tersini söylüyor.demir ağırlıklı topraklarda açık renk elde edersiniz diyor. Profesyonel arkadaşlar yardımcı olabilir mi.

Farklı renkte ortanca nasıl elde edilir? - UZMANTV

hakangülmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 16:40   #1030
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2012
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mügem Mesajı Göster
Alaca yapraklı sarmaşık ortanca. geçen yaz sonunda bahçeme 2 kök dikmiştim. Ankara kışını atlattılar. Umarım açtırmayı da başarırım.

Geçen yıl toplam 9 kök ortanca diktim bahçeme. 2 si bundan, 2 si paniculata, 5 tanesi de normal ortanca. kışa girerken iyice budadım. malçlama yaptım. 5-9 litrelik su şişelerinin diplerini kesip her biri için birer küçük sera oluşturdum. 9 tanesi de atlattı kışı. hydrangea paniculata lar biraz güneş alan bölgede diğerleri ışıklı ama sıfır güneş alan kısmında bahçenin.

şimdilik 3 tür ortancam var, gerek Türkiye'den gerekse yurt dışından farklı türde ortancalar bulma hevesindeyim. Farlı tür derken renkleri değil de bitki olarak farklı olanları kastediyorum. Ortancalarla dolu bir bahçe hayal ediyorum. Bu arada bahçem küçücük

Bu yıl için renkleri ile ilgili bir müdahalede bulunmayı düşünmüyorum. Açarlarsa göreyim bakayım benim bahçemin toprağı ne renk açtıracak onları. Önümüzdeki yıllarda fantazi yapar bişiler denerim diye düşündüm. Bir tek diğer favori çiçeğim olan sardunyalarla ilgili okuduğum, ortancalar için de önerilen köklerine esmer pirinç koymayı düşünüyorum, bol bol çiçek açtırıyormuş yazdığına göre.

gilan, Sudenur ve mügem beğendi.
yalınkat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 22:50   #1031
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-08-2012
Alıntı:
Hydrangea macrophylla trıcolor gecen sene fuardan almıstım..Uzun zamandır arıyordum nıhayet fuarda bulup almıstım ustelık cok komık bır fıyata 2tl ıdı

mügem beğendi.
begonvıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 22:58   #1032
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Alıntı:
Bunlar ayırdığım ortancalarım.
Eklenti 386624
Bunlar da yeni aldığım beyaz ve koyu pembe ortanca.Açınca göreceğiz.
Eklenti 386625
Müge abla bayılıyorum ortancaya Özellikle de tenekede yetişenlere Ortancanı gördüm üstteki fotoda harika gözüküyor maşallah ayırdıklarında benim öznel fikrime göre tenekeye çok yakışmışlar Bi de o tenekeler kireçle beyaza boyansa bakmaya doyulmaz

YeniGine beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 08:25   #1033
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Sayın begonvil, fiyat gerçekten de komikmiş.Ama kendisi çok alımlı olacağa benziyor,Kocaman açmış fotolarını bekleriz.

Eski 09-04-2013, 08:38   #1034
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Sevgili tömürcek,abla hitabınızı takiben profilinize gittim.Çünkü sizi kendi yaşımda ya da daha büyük hayal etmiştim.Benim evlendiğim yıl doğmuşsunuz.Ne güzel bu genç yaşta bitki sevgisini tatmışsınız.İtiraf ediyorum sizin sayfaya uğramamıştım.Şimdi merak ediyorum.
Yağışlar durunca boyayacağım.Kireçli teneke hem bitki için sağlıklı,hem de çiçeği daha şık gösteriyor kanımca.
Ayrıca ben ortancamın tenekesi çürüyünce,altına bir kap koyup,oradan suladım.Sanki daha çok hoşuna gitti.

Eski 09-04-2013, 10:50   #1035
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Sevgili tömürcek,abla hitabınızı takiben profilinize gittim.Çünkü sizi kendi yaşımda ya da daha büyük hayal etmiştim.Benim evlendiğim yıl doğmuşsunuz.Ne güzel bu genç yaşta bitki sevgisini tatmışsınız.İtiraf ediyorum sizin sayfaya uğramamıştım.Şimdi merak ediyorum.
Yağışlar durunca boyayacağım.Kireçli teneke hem bitki için sağlıklı,hem de çiçeği daha şık gösteriyor kanımca.
Ayrıca ben ortancamın tenekesi çürüyünce,altına bir kap koyup,oradan suladım.Sanki daha çok hoşuna gitti.
Bitkileri çok sviyorum müge abla bitkiler kadar da hayvanları Sayfama uğrarsan orda bütün çiçeklerim var ablacım görebilirsin Bende geçen sene tenekelerimi boyadım kireçle ama evdekiler gelişi güzel sulayınca tenekelerimin dışı sarardı bu sene tekrar boyucam bikaç tenekemi Ortancalar suyu seviyor bende hergün suluyorum yoksa buruşuyorlar topraklarıda geçirgen olduğundan çürüme olmuyor

loveforlife beğendi.
Eski 09-04-2013, 10:59   #1036
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Sayfanda 6-7 sayfa ilerledim tömürcek usta.Köyde yaşamamızın avantajlarından biri de toprağı satın almıyoruz.Ormana gidip biraz eşelenmek yeterli.İster hayvan gübresi,ister bitki çürüğü.Hepsi elimizin altında değil mi

Eski 09-04-2013, 11:05   #1037
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Alıntı:
Sayfanda 6-7 sayfa ilerledim tömürcek usta.Köyde yaşamamızın avantajlarından biri de toprağı satın almıyoruz.Ormana gidip biraz eşelenmek yeterli.İster hayvan gübresi,ister bitki çürüğü.Hepsi elimizin altında değil mi
Kesinlikle müge abla çok avantajlıyız Allah'a şükür Biz ovadayız burda orman yok ama hayvan gübresi, yaprak çürüğü, Dal budak çürüntüsü çok tarlaların kenarlaında her sene onları karıştırıp çiçeklerimin topraklarını değiştiriyorum Çok hoşlarına gidiyor karışım ama ortancalarım sadece hayvan gübresinde gayet memnunlar galiba bi 6 7 yaşında var büyük tenekedekiler topraklarını hiç değiştirmedim ama şikayetçi değiller

mügem beğendi.
Eski 09-04-2013, 14:23   #1038
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Baharla birlikte ortancalar da coşmaya başladı. Tamamen yapraklandıkları gibi, tomurcuk da yapmaya başladılar. Bu yıl, geçen yıla göre daha iyi çiçek açacak gibi duruyorlar.
Geçen yıl açan çiçekleri;
Ortanca (Hydrangea)

Bu yıl ortancaya, toprağın ph'ını düşürmek için kükürt ekledim. Sonrasında ise, yapraklarının renklerinin koyu olması için bir iki kez demir sülfat uygulamayı düşünüyorum.

Name:  SANY0007.jpg
Views: 1441
Size:  71.3 KB

Name:  SANY0003.jpg
Views: 1344
Size:  65.6 KB

sarigoz, Fatoş, edasu ve 4 kişi beğendi.

Düzenleyen nikon_ : 24-05-2014 saat 09:42
nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 09:43   #1039
Yeni Üye

hatice hatice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2012
ortancaların kuruyan dalları ne zaman yeşeriyor

hatice hatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 09:52   #1040
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Merhaba Hatice hanım,1027 no.lu mesajdaki yeni patlamış ortanca resimleri 1 hafta önce çekildi.Şunu da belirteyim,batıda olduğuma bakmayın,daha bu sabah bile sulu kırağı vardı.

Eski 10-04-2013, 12:25   #1041
Yeni Üye

hatice hatice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2012
müge hanım geçen sene aldığım ortanca aralık ayında yeşeriyor gibi oldu ve şimdi tamamen kuru. ilk defa yetiştiriyorum. az çok bilgi edinmeye çalıştım. galiba ümidimi kestim. nerde hata yaptım bilemiyorum. ilginiz için teşekkürler.

mügem beğendi.
hatice hatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 13:05   #1042
Ağaç Dostu

mügem's Avatar

Hatice hanım,bitki yetiştirmede benden çok çok ustalar var burada.Ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Benim ortancam kışı açık havada,yapraklarını dökmüş halde geçirdi.Ben sulamadım,Allah suladı.Acaba sizinki susuz kalmış olabilir mi?
Bence budama makasınızla dalların ucundan kesip,bakabilirsiniz?
Name:  DSCN5799.JPG
Views: 1346
Size:  70.0 KB
İlk patlarken bu görünümdeydi.Sizinkinde de böyle gözler var mı?Gördüğünüz gibi dal kuru görünüyor.

Sevgi ve loveforlife beğendi.
Eski 11-04-2013, 20:23   #1043
Yeni Üye

sguven's Avatar

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Merhabalar herkese
Ben de bugün iki güzel ortanca sahibi oldum yarın bahçede sadece sabah güneşi alan bir yere yerleşecekler. Aldığım sera yaz boyu hiç gübre kullanmayın kışa girişte tüm dalları çok dipten budayın üzerine yanmış beklemiş doğal gübre dökün dedi ben yine de bir baş ucu kitabım ağaçlar.net e danışayım istedim. Çok sevgiler doğanın huzuru hep bizimle olsun)

sguven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 00:08   #1044
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Karşınızda dün toprakla buluşan ortancalarım.
Hepsinin küçük küçük tomurcukları var, ortadaki büyüğün beyaz diğerlerinin pembe tonlarında olmasını bekliyorum. Bu sene bir doğal çiçeklerini göreyim seneye mavileştirme niyetindeyim
Name:  foto?raf-35.jpg
Views: 1529
Size:  39.3 KB

Düzenleyen Revnak : 13-04-2013 saat 00:10 Neden: ekleme
Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 05:19   #1045
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Sevgili Revnak, ortancala sıranız çok güzel olmuş. Çiçek açtıklarında harika görünecek.

Yalnız bir konuda uyarıda bulunmak istedim. Çim ile ortancalar çok iç içe görünüyor. Bu iki türlü soruna neden olabilir. İlk olarak bitkilerin arasından çimi biçmeye çalışmak size çok iş çıkarır. İkincisi ise suyu çok seven çim, ortancayla rekabete girip ortancalara zarar verebilir. Şu başlığa bir göz atmanızı tavsiye ederim, belki fikir verir. Sevgiler...
Çim alan sınırlama teknikleri

Revnak ve yalınkat beğendi.
gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 12:00   #1046
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Uyarı için çok teşekkürler.
Çim halı çim olduğu için tam altlarından çıkmayacak zaten ancak araların biçilmesi konusunda hakkınız var. Biçme işini bahçivan yapıyor, zorlanacak olursa onları da kaldırırız duruma göre.

gilan beğendi.
Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 18:36   #1047
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2013
tazecik diktiğim ortancalarımın yaprakları delik delik olmaya başladı çok üzülüyorum

ebrulim77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 18:37   #1048
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebrulim77 Mesajı Göster
tazecik diktiğim ortancalarımın yaprakları delik delik olmaya başladı çok üzülüyorum
Muhtemelen salyangozdur.

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 18:42   #1049
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Revnak Mesajı Göster
Karşınızda dün toprakla buluşan ortancalarım.
Hepsinin küçük küçük tomurcukları var, ortadaki büyüğün beyaz diğerlerinin pembe tonlarında olmasını bekliyorum. Bu sene bir doğal çiçeklerini göreyim seneye mavileştirme niyetindeyim
Eklenti 389853
Ortancalarınız henüz küçük. Bence çok sık dikmişsiniz. Çimin sınır çizgisi ortancalara çok yakın. Ortancalar hızla büyüyecek ve çim iyice altlarında kalacak gibi.

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 19:07   #1050
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Muhtemelen salyangozdur.
olabilir zira bahçemizde oldukça fazla bulunuyorlar.haftasonu pul biberli sabunlu ev ilacı sıktım.az evvelde bahçeye çıkıp tüm bitkilerin altına (ortanca-gül-papatya)birer sarımsak tanesi bıraktım.böyle giderse hepsini mideye indirecekler.

mügem beğendi.
ebrulim77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024