agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1564Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2013, 22:42   #1051
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Ortancalarımın olduğu yıllarda bir kısım ortancaları bahçeye bir kısmını ise saksılar içinde evde bırakmıştım. Ev içindekiler önce güzel gibi görünmelerine rağmen ilkbaharda hepsi ölmüştü. Bahçede olanların hepsi ise ilkbaharda yeniden sürgün verdiler. Ortancalar ortamdaki demiri çok çabuk tükettikleri için önce yaprakları açık yeşil rengi alıp daha sonra ölebiliyorlar. O nedenle genellikle tenekelere dikiliyorlar. Teneke paslandığı için bitki demir ihtiyacını buradan gideriyor. Yaprak rengi açılan bitkilere demir eksikliği nedeni ile demir takviyesi yapmak gerekiyor. Saksı tabanına yakın paslı çiviler koyarak da bu ihtiyacı karşılayanlar varmış. En güzeli ise ortancalara kırmızı toprak ve yanmış gübre vermek. Kırmızı toprakta demir oranı fazla olduğu için bitki sağlıklı bir gelişim gösteriyor.

Sudenur beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 10:20   #1052
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Ortancalarınız henüz küçük. Bence çok sık dikmişsiniz. Çimin sınır çizgisi ortancalara çok yakın. Ortancalar hızla büyüyecek ve çim iyice altlarında kalacak gibi.
Ben de sık mı değil mi karar veremedim aslında. Olmadı bu seneye bir bakalım sezon sonu gibi ortalardan birer tane alırım diye düşünüyorum ne dersiniz. Taşıma işini sonbaharda yapabilir miyim?
Çim konusunda bu gelen 2. uyarı haklısınız ancak çim rulo çimdir kaldırılması çok rahat. Bahçede kedi de beslediğim için onlar ya da sitedeki köpeğimiz pislediklerinde ister istemez çim yanıyor oralardan alıp yama yapılma şansı oluyor diye hemen onları alıp atmak istemiyorum.

justice beğendi.
Revnak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 10:56   #1053
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Revnak Mesajı Göster
Karşınızda dün toprakla buluşan ortancalarım.
Hepsinin küçük küçük tomurcukları var, ortadaki büyüğün beyaz diğerlerinin pembe tonlarında olmasını bekliyorum. Bu sene bir doğal çiçeklerini göreyim seneye mavileştirme niyetindeyim
Eklenti 389853

Geliştiklerinde arkadaki yürüyüş yolunu kullanamayabilirsiz. Seyreltirken aralardan birer tane almanız gerekecek. Çim için yazılanları da dikkate alırsanız, bitki uykudayken, duvar dibi daha uygun bir yere taşıma alternatifini de düşünün derim. Bulundukları yer çok güneş almıyor değil mi?

justice beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 11:01   #1054
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Ortancalar yapraklandı, geçen yıl renklerini görerek diktim.Bu yıl mavileşmeleri için ilaç verdim. Bakalım ne renk açacaklar.

Bu ortancayı ve çiçekli olanları, bu yıl aldım.

Name:  1-DSC00018.jpg
Views: 1670
Size:  75.4 KB

Eklenen Resimler

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 12:14   #1055
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kiraz Mesajı Göster
Geliştiklerinde arkadaki yürüyüş yolunu kullanamayabilirsiz. Seyreltirken aralardan birer tane almanız gerekecek. Çim için yazılanları da dikkate alırsanız, bitki uykudayken, duvar dibi daha uygun bir yere taşıma alternatifini de düşünün derim. Bulundukları yer çok güneş almıyor değil mi?
Güneşi sadece sabahtan alıyorlar sayın Kiraz, kuzey cephedeler.
Dikili oldukları yer duvar kenarı aslında, arkalarında mutfak duvarı daha doğrusu doğraması var. Yol gibi gözüken mermer ev ile toprağın bağlantısını kesmek için konuldu. Yürüyüş yolu sağlarında kalıyor
Bu seneki gelişimlerine göre sizin de söylediğiniz gibi uyku dönemlerinde araladan 2 tane alıp sayıyı 5'e düşürmek yerinde olabilir.

Çim konusunda da biçilme kısmında sıkıntı yaratabilir haklısınız, belki makas ile kesilebilirler.
Halı olduğu için yayılıp gitme gibi bir özelliği yok dolayısıya ortancaları da sıkıştırıp boğacaklarını sanmam.
Ortancalar da biraz boylanıp uzayacaklar tahminim, büyüyüp geliştiklerinde altları tamamen gölge olacağı için zaten oradaki çimin bozulacağını düşünüyorum.

Hepiniz aynı şeyi söylüyorsunuz, bilgisizliğime verin ancak çimin ortancalara tam olarak nasıl bir zararı olacağını anlamış değilim?

Eski 18-04-2013, 12:21   #1056
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ortancanın altındaki çim, gölgede kalacağından zamanla yok olabilir. Ortanca fazla su ister, çimleriniz ne der bilemiyorum. Çimi biçmek sorun olabilir, çimleri sularken, ortanca yaprakları ıslanıp güneşte kalırsa zarar görebilir.

Çimi daha sonra, düz bir hat halinde ortancaların altından çıkarırsanız, biçme sorunu olmaz.

Sabah güneşini sevecekler.

Eser İlhan beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 12:29   #1057
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Cevap için çok teşekkürler
Biraz daha büyüsünler duruma göre olmadı kaldırırız çimleri.

Kiraz beğendi.
Eski 18-04-2013, 17:20   #1058
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Revnak Mesajı Göster
....................Hepiniz aynı şeyi söylüyorsunuz, bilgisizliğime verin ancak çimin ortancalara tam olarak nasıl bir zararı olacağını anlamış değilim?
Ayrıca ortancaların altını çapalayacak ve gübreleyeceksiniz. O zaman orada geniş toprak alana ihtiyacınız olacak. Bu kadar dar alanda çok zorlanırsınız. Ortancalar o kadar büyük alan kaplayabiliyorlar ki, insan şaşırıyor
Benim veranda merdiveninin yanında üçgen konumunda 3 adet dikili, nerdeyse 1.5m X 1.5m oldu kapladıkları alan. Yükseklikleri de bir o kadara yakındır. Her sene kısacık buduyorum. 25-30cm gibi, yine de hızla daha büyük oluyorlar

Hülya ve YeniGine beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 18:05   #1059
Ağaç Dostu

Revnak's Avatar

Ektikten sonra üstlerine gübre koymuştuk, sonraki gübreleme dönemimiz ne zaman olmalı sizce?
Bu senelik böyle olsun da dinlenme dönemine girdiklerinde ortadan seyreltirim, yeterki onlar büyüsünler

Eski 18-04-2013, 19:50   #1060
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Bugün pazardan ortanca alacaktım saksısı 30TL alamadım tabii...

Name:  SP_A0132.jpg
Views: 1203
Size:  68.0 KB

Name:  SP_A0136.jpg
Views: 1212
Size:  25.5 KB

Name:  SP_A0135.jpg
Views: 1217
Size:  26.5 KB

Name:  SP_A0134.jpg
Views: 1202
Size:  68.3 KB

Name:  SP_A0133.jpg
Views: 1235
Size:  67.2 KB

Birden bire yerde bu atılmış 2çeliği buldum ve hemen diktim umarım tuttururum.

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 04:54   #1061
Ağaç Dostu

perimar's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2012
İnternet de Gittigidiyor a bakın uygun fiyata ortanca bulabilirsiniz.En son ocakda 6,5 tlden almıştım. şimdide 8 tl sanırım.

perimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 23:13   #1062
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Güzel ve fazla çiçek olanları yüksek fiyattan satıyorlar. Bir de küçük ortanca fideleri var. Fidelerin fiyatı çok uygun. Onlardan alıp bahçeye dikerseniz çok daha iyi oluyor. Çiçek büyüklüğü artık şansa kalıyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2013, 12:25   #1063
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Cevaplarınız için sağ olun. İlgili başlıklarda konuyla ilgileneceğim.

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 18:18   #1064
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
ortanca almak istiyorum

herkese merhaba..ortancalar harıka görünüyor..sabah güneşi alan bir balkonum var ve balkona çiçek almak istiyorum.sadece ögleye kadar giderek azalan güneş alıyor.ortancalara bayılıyorum.çiçekçilerde bu mevsimde satılır mı burası küçük bi yer bildiğim bi çiçekçi var orda da yakın zamanda hiç görmedim.en son güller petunyalar ve karanfiller gelmişti.sümbülde vardı ama pahalıydı alamadım.ne zaman temin edilebilir bu çiçek arkadaşlar??

yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 17:58   #1065
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Cicekciye sordum ortanca getirmiyoruz dedi tercih edilmiyomus buralarda ben ortanca buyutmek istiyorum ama

Eski 28-04-2013, 12:40   #1066
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak7 Mesajı Göster
Cicekciye sordum ortanca getirmiyoruz dedi tercih edilmiyomus buralarda ben ortanca buyutmek istiyorum ama
İnternet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Fiyatlarda makul. Yazlıktaki tadilatta ortancalarımı söküp atmışlar. Ben de geçen hafta yenisini aldım internet üzerinden. Küçük ama sağlıklı bitkiler. Kısa zamanda gelişecektir.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2013, 13:28   #1067
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk Mesajı Göster
İnternet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Fiyatlarda makul. Yazlıktaki tadilatta ortancalarımı söküp atmışlar. Ben de geçen hafta yenisini aldım internet üzerinden. Küçük ama sağlıklı bitkiler. Kısa zamanda gelişecektir.
saolun cok tesekkutler.internetten baktim fideler ve fidanlar var.cok para veremem herhalde fidelerin biyu kac santim olur acaba biliyo musunuz ? Bir de guvelilir siteler hangileri

Eski 28-04-2013, 14:01   #1068
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Ortanca Fidan Pembe (Hydrangea macrophylla) 40-60cm - Fidan Sat, Fide Sat, internetten Fidan Siparii, Bodur Al Sertifikal Meyve Fidan Ss Bitkileri bu sitedeki urun uygun mudur si ce ? Burdan alisveris yapan var mi?

Eski 29-04-2013, 13:23   #1069
Yeni Üye

ayseer's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
İstanbul iklimine bu kadar uygun bir çiçek neden İstanbul parklarında dikilmiyor.
Anlamak mümkün değil.

hydrangea path - Google'da Ara

ayseer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 22:29   #1070
Ağaçsever

Galeri: 4
Hafta sonu İstanbul'daydım. Fırsat bu fırsat deyip İstanbul Ağaç A.Ş. ye gittim. 3 Ortanca fidanı daha aldım. Bu seferkiler,

hydrangea quercifolia, oakleaf

hydrangea macrophylla bouquet rose

hydrangea macrophylla tricolor(sarmaşık olmayanı)

Bu durumda geçen yıl diktiklerimle birlikte 7 türde 14 kök ortancam oldu. Aslında 14 kök için biraz fazla küçük bir alandalar. Ama hem ortanca görünce dayanamadığım, hem de henüz küçük olduklarından şimdilik sıkça diktim. Niyetim bu yaz ki performanslarına bakıp gerekirse kışın seyreltmek.

Paniculata limelight ta aklım kaldı, ama büyükçeydi. Bu yıl için bu kadar yeterli olacağını düşünüp önümüzdeki yıl bir daha değerlendirmeye karar verdim.

Bu arada İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesinin güney kampüsüne de gittim. Gördüm ki üniversite bahçıvanları ortanca konusunda benden daha saplantılı. Bina dipleri, ağaç altları boş kalan her karış toprağa yüzlerce ortanca dikmişler. Yaşlı gövdeler olduğu gibi yeni fidanlar da var. İstanbul'un iklimi daha yumuşak olduğu için Ankara'ya göre oldukça önde gidiyorlar. Henüz yeşilken bile nefis görünüyorlar. Çiçek açmış hallerini düşünemiyorum. 1 ay sonra tekrar gideceğim, umarım açmış olurlar da fotoğraflayıp paylaşabilirim.

bol çiçekli günler dileğiyle

egülnur beğendi.
yalınkat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2013, 13:53   #1071
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Bugün bir çiçekçide ortanca buldum.Açmamış tomurcuklu 25cm. 10 Liraya aldım.Pahalı geldi ama başka bir yerde de bulamazdım heralde Çok mutluyum umarım balkonumda yetiştirebilirim.Sadece sabah güneşi görüyor balkonum ondan sonra hep gölge..nemli hava için nasıl bir önlem almalıyım?Tavsiyeniz var mı?

Eski 01-05-2013, 14:21   #1072
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

ortancam

Alıntı:
Bugün bir çiçekçide ortanca buldum.Açmamış tomurcuklu 25cm. 10 Liraya aldım.Pahalı geldi ama başka bir yerde de bulamazdım heralde Çok mutluyum umarım balkonumda yetiştirebilirim.Sadece sabah güneşi görüyor balkonum ondan sonra hep gölge..nemli hava için nasıl bir önlem almalıyım?Tavsiyeniz var mı?
bunlar da resimleri

Eklenen Resimler

rkyogn beğendi.
Eski 01-05-2013, 15:33   #1073
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalınkat Mesajı Göster
Hafta sonu İstanbul'daydım. Fırsat bu fırsat deyip İstanbul Ağaç A.Ş. ye gittim. 3 Ortanca fidanı daha aldım. Bu seferkiler,

hydrangea quercifolia, oakleaf

hydrangea macrophylla bouquet rose

hydrangea macrophylla tricolor(sarmaşık olmayanı)
Meşe yapraklı ortanca ben de bakıyordum. Nerdeki Ağaç. A.Ş. de buldunuz bu türleri ?

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2013, 09:39   #1074
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Meşe yapraklı ortanca ben de bakıyordum. Nerdeki Ağaç. A.Ş. de buldunuz bu türleri ?
Alibeyköy'deki İstanbul ağaç A.Ş. de buldum. Linki aşağıda.

stanbul Aa ve Peyzaj A..

Eser İlhan beğendi.
Eski 07-05-2013, 11:13   #1075
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2013
merhabalar bir ortanca sever olarak 36 sayfanın tamamını iç geçirerekten inceledim..harika ortancalarınıza hayran kaldım kırşehirde oturuyorum ve bahçeme ortanca dikebilirmiyim diye çok araştırdım kimi dedi olur kimi dedi olmaz araştımalarım devam etmekte her ihtimale karşı becerebilirsem bir çelik alıp dikip kışın da sera gibi bi ortam yaratarak bahçemde ortanca sevdamı denemek istiyorum ama yeni aldığım ortancamın henüz açmamış olan tomurcukları karardı ve açamadan öldü bu neden olabilir yardım bekliyorum sizlerden...

rkyogn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 11:59   #1076
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rkyogn Mesajı Göster
merhabalar bir ortanca sever olarak 36 sayfanın tamamını iç geçirerekten inceledim..harika ortancalarınıza hayran kaldım kırşehirde oturuyorum ve bahçeme ortanca dikebilirmiyim diye çok araştırdım kimi dedi olur kimi dedi olmaz araştımalarım devam etmekte her ihtimale karşı becerebilirsem bir çelik alıp dikip kışın da sera gibi bi ortam yaratarak bahçemde ortanca sevdamı denemek istiyorum ama yeni aldığım ortancamın henüz açmamış olan tomurcukları karardı ve açamadan öldü bu neden olabilir yardım bekliyorum sizlerden...
Acemi bir ortanca sever olarak bir kaç kelime söyleyeyim

Öncelikle yeni ortancanızı havadar, gölge (belki ağaç altında az güneş alan bir yerde) tutmanızda fayda var.

Kışın ortancaları korumaya gelince ben diplerine yanmış çam kabukları ile malçlama yaptım. Bir de 5-9 litrelik su bidonlarından biriktirip diplerini keserek küçük küçük seralar oluşturdum. Ortancalarımdan biri büyük olduğu için bir bidon kurtarmadı iki tanesini birleştirerek etrafına sardım. Hava alsın diye kapaklarını kapamadım. Bu kış yumuşak geçmeseydi, geçen yıl gibi -20 leri görseydik o gecelerde kapaklarını kapayacaktım.

Sonuç olarak ortancalarım kışı iyi geçirdi. Ama iç anadolu koşullarında marmara, karadeniz vs. ye göre biraz daha geç gelişiyor. Bir kaç ay sonra fotoğraflarını paylaşacağım, umarım çiçekli olurlar

Kolay Gelsin

YeniBON ve rkyogn beğendi.
Eski 08-05-2013, 10:40   #1077
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2013
çok teşekkür ederim bana cesaret verdi yazdıklarınız ..ortancamı aldığım çiçekci de tam olarak bundan bahsetmişti bana kışa girerken çiçeklerini dökünce dibe yakın budamamı ve üzerine çiçek toprağı ve gazellerden oluşan bir örtü sermemi istersem de üzerine büyük plastik varillerden kapatabileceğimi söyledi hem mevsimler malum kışlar iç anadoluda bile eskisi kadar sert geçmiyo artık...
işte şimdi ilk olarak baş etmem gereken bu tomutcuklardaki kurumanın nedeni araştırmak bu gün aldığım çiçekçiye danışmak istiyorum bakalım ne diyecek benim ortancam evdeve saksıda şimdilik ...

rkyogn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 19:38   #1078
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rkyogn Mesajı Göster
çok teşekkür ederim bana cesaret verdi yazdıklarınız ..ortancamı aldığım çiçekci de tam olarak bundan bahsetmişti bana kışa girerken çiçeklerini dökünce dibe yakın budamamı ve üzerine çiçek toprağı ve gazellerden oluşan bir örtü sermemi istersem de üzerine büyük plastik varillerden kapatabileceğimi söyledi hem mevsimler malum kışlar iç anadoluda bile eskisi kadar sert geçmiyo artık...
işte şimdi ilk olarak baş etmem gereken bu tomutcuklardaki kurumanın nedeni araştırmak bu gün aldığım çiçekçiye danışmak istiyorum bakalım ne diyecek benim ortancam evdeve saksıda şimdilik ...
ortanca ev içini sevmez, havadar yerleri sever. bence hemen dik bahçeye gölge ya da yarı gölge bir yere.

Eski 10-05-2013, 22:20   #1079
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-04-2013
Merhabalar,
Forumu incelediğim kadarıyla kimsenin ortancasının çiçeklenmeme gibi bir sorunu yok. Benimki ağaç gibi oldu ama tık yok. Çiçeklenmesi için özel birşey yapılması gerekiyor mu ? 2 senedir ağaç gibi. ben ona bakıyorum o bana

YeniBON ve 622ali beğendi.
doztayfundil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2013, 17:57   #1080
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Ortanca en güzel karadenizde yetişiyor, nemli havayla bir sorunu yok.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024