agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni224Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2017, 15:17   #211
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-11-2010
çok mu pahalı bir sistem acaba da ilgi görmemiş fazla..

tcoalngsau Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 10:54   #212
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Sayın meyveli tepe sobanızı çok begendim. Bende izmirdeyim sobanıza ben talib olurum eger satmak isterseniz.köy evimize hafta sonları gidiyorum.Satmayı düşünürmüsünüz ?

ruzgar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 12:44   #213
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ruzgar78 Mesajı Göster
Sayın meyveli tepe sobanızı çok begendim. Bende izmirdeyim sobanıza ben talib olurum eger satmak isterseniz.köy evimize hafta sonları gidiyorum.Satmayı düşünürmüsünüz ?
Hangi soba?

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2018, 07:54   #214
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2015
Sn. Meyvelitepe,
Bu konuda sizi ehil bulduğum için bir ürünle alakalı fikrinizi almak istedim. Bizim de sizin gibi bir ev yapmak hayalimiz vardı hatırlarsanız. Çeşitli sebeplerden bir türlü icraata geçememiştik, önümüzdeki ay inşaata başlıyoruz inşallah. Isıtma sistemi olarak yerden ısıtma+ısı pompası kullanmak niyetimiz var. Ben hava kaynaklı/toprak kaynaklı ayrımında kalmışken, dün itibarıyla yeni bir seçenek karşıma çıktı (egzost hava kaynaklı ısı pompası): https://www.nibe.eu/nibedocuments/19274/439028-13.pdf. Her ne kadar yine hava kaynaklı olsa da bu makineyi evin içine koyuyorlarmış. Çok kompakt, sade ve işlevsel buldum, fiyatı da diğer seçeneklere göre daha uygun. COP değeri de oldukça iyi göründü gözüme. Kayseri şartlarında, 1400 m rakımda, tek kat, 150m2'lik bir evi düşündüğümüzde ideal çözüm gibi geliyor ama emin olamıyorum. Arsamız büyük olmakla birlikte eğimli ve kayalık, o yüzden toprak kaynaklı ısı pompasının yatırım maliyeti yüksek oluyor. Arsanın bulunduğu konum itibarıyla gece gündüz sıcaklık farkı yüksek oluyor, ayrıca zorlu kış soğuklarıyla yüzleşebiliriz, o yüzden dışarıya konacak hava kaynaklı ısı pompası da çok işlevsel olmayacak, elektrik sarfiyatını çok yükseltecektir diye düşünüyorum. Bu açılardan bakınca yeni gördüğüm bu ürünü nasıl değerlendirirsiniz? Rica etsem düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

coskunahm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2018, 13:35   #215
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bu cihaza baktım. Kaynak olarak ev içindeki havayı kullanıyor. Teknik olarak çalışır. Ancak evde beklediğiniz konforu sağlar mı bilemiyorum. Ev içindeki havanın cihaz tarafından sürekli olarak emiliyor olması evde sürekli bir ventilasyon olacağı anlamına da geliyor. Düşündüğümde hayli rahatsız edici bir durum. Bu tip bir cihazı 2-3 yıl boyunca kullanmış biriyle konuşmadan böyle bir karar vermemenizi tavsiye ederim.

Eski 21-06-2018, 20:50   #216
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bu cihaza baktım. Kaynak olarak ev içindeki havayı kullanıyor. Teknik olarak çalışır. Ancak evde beklediğiniz konforu sağlar mı bilemiyorum. Ev içindeki havanın cihaz tarafından sürekli olarak emiliyor olması evde sürekli bir ventilasyon olacağı anlamına da geliyor. Düşündüğümde hayli rahatsız edici bir durum. Bu tip bir cihazı 2-3 yıl boyunca kullanmış biriyle konuşmadan böyle bir karar vermemenizi tavsiye ederim.
Teşekkür ederim. Benzer kaygıları ben de taşıdığımdan işletmeden referans müşteri bilgilerini istedim. Paylaşırlarsa arayıp konuşacağım. Ventilasyon problemi dışında bir sorun yaşatır mı sizce? Mesela rutubet vb. iklimlendirme problemleri olur mu acaba? Bir de makinelerin değerleri hakkında ne düşünüyorsunuz. Benim için teknik bir konu, sizce ısınma problemi yaşar mıyız?

Eski 21-06-2018, 22:06   #217
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Rutubet yaşayacağınızı sanmam. Isınma konusunu bilemiyorum, çünkü evdeki ısınmış havadan ısı üretecek. Bunun için ya evdeki havayı soğutacak ya da dışarı atacak ve eve dışarıdan soğuk hava girecek. Nasıl bir hesabı var bilemiyorum. Böyle bir sistem yaptıklarına göre çalışıyor olmalı.

Bu gibi sistemler, herhangi bir yerde, kullanılamayan atık ısı olduğu durumda çok önem kazanıyor. Söz gelimi fabrikalar veya endüstriyel tesisler gibi. Bir yerde atık ısı varken, başka bir yerde ısınma ihtiyacı var. Bu gibi durumlarda çok verimli.

Orası kışın kaç derecelere düşüyor bilmiyorum ama ev içi ventilasyondansa dış hava kaynaklı bir sistem daha emniyetli olurmuş gibi görünüyor.

coskunahm beğendi.
Eski 06-07-2018, 15:15   #218
Ağaçsever

Sn. Meyvelitepe,
Evinizin yalıtımına dair bir şeyi merak ediyorum. Yazılarınızı defalarca okudum ama bu noktayı aydınlatamıyorum kafamda, açıklığa kavuşturabilirseniz çok sevinirim. Evin tüm ısı yalıtım malzemeleri tam olarak birbiriyle kesintisiz bütünlük mü gösteriyor? Mesela radya temel altındaki xps ile duvarların dışındaki xps kesişiyor mu? Ya da duvarlardaki ısı yalıtım malzemesi ile çatıdaki? Eğer öyleyse mesela temel altındaki xps tam olarak temel kadar mı yüzölçümüne sahip yoksa biraz daha fazla mı?
Evin inşaatına başlıyoruz yavaştan da bu sorular çok önemli benim için
İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Eski 06-07-2018, 15:19   #219
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Rutubet yaşayacağınızı sanmam. Isınma konusunu bilemiyorum, çünkü evdeki ısınmış havadan ısı üretecek. Bunun için ya evdeki havayı soğutacak ya da dışarı atacak ve eve dışarıdan soğuk hava girecek. Nasıl bir hesabı var bilemiyorum. Böyle bir sistem yaptıklarına göre çalışıyor olmalı.

Bu gibi sistemler, herhangi bir yerde, kullanılamayan atık ısı olduğu durumda çok önem kazanıyor. Söz gelimi fabrikalar veya endüstriyel tesisler gibi. Bir yerde atık ısı varken, başka bir yerde ısınma ihtiyacı var. Bu gibi durumlarda çok verimli.

Orası kışın kaç derecelere düşüyor bilmiyorum ama ev içi ventilasyondansa dış hava kaynaklı bir sistem daha emniyetli olurmuş gibi görünüyor.
Bu arada bahsettiğim ısı pompasını kullanan (yaklaşık Kayseri kadar soğuk) Erzurum'da bir kullanıcıyla konuştum. Evin ısınmasından, elektrik sarfiyatından, ses ve havalandırma koşullarından gayet memnun olduğunu ifade etti. Maalesef yeteri kadar kullanıcıya ulaşamıyorum, çok yeni bir ürün.
Ayrıca ürünün teknik özelliklerine de baktım. Hava sıcaklığının çok düşük olduğu, en zorlayıcı çalışma koşullarında dahi 150 m2'lik bir evde yarım saatte bir tam hava sirkülasyonu yapacak görünüyor. Çok rahatsızlık verir gibi görünmedi bana, siz ne dersiniz?

Eski 06-07-2018, 16:38   #220
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunahm Mesajı Göster
Sn. Meyvelitepe,
Evinizin yalıtımına dair bir şeyi merak ediyorum. Yazılarınızı defalarca okudum ama bu noktayı aydınlatamıyorum kafamda, açıklığa kavuşturabilirseniz çok sevinirim. Evin tüm ısı yalıtım malzemeleri tam olarak birbiriyle kesintisiz bütünlük mü gösteriyor? Mesela radya temel altındaki xps ile duvarların dışındaki xps kesişiyor mu? Ya da duvarlardaki ısı yalıtım malzemesi ile çatıdaki? Eğer öyleyse mesela temel altındaki xps tam olarak temel kadar mı yüzölçümüne sahip yoksa biraz daha fazla mı?
Evin inşaatına başlıyoruz yavaştan da bu sorular çok önemli benim için
İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Evet, kesintisiz. Temel altı levhalar tam temel kadar. Dıştan yapıştırılan dikey levhaların alt uçlarıyla birleşiyor. Bunun da dışında su yalıtım membranları temel altından yukarı doğru bohçalıyor.

Eski 06-07-2018, 16:39   #221
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunahm Mesajı Göster
Bu arada bahsettiğim ısı pompasını kullanan (yaklaşık Kayseri kadar soğuk) Erzurum'da bir kullanıcıyla konuştum. Evin ısınmasından, elektrik sarfiyatından, ses ve havalandırma koşullarından gayet memnun olduğunu ifade etti. Maalesef yeteri kadar kullanıcıya ulaşamıyorum, çok yeni bir ürün.
Ayrıca ürünün teknik özelliklerine de baktım. Hava sıcaklığının çok düşük olduğu, en zorlayıcı çalışma koşullarında dahi 150 m2'lik bir evde yarım saatte bir tam hava sirkülasyonu yapacak görünüyor. Çok rahatsızlık verir gibi görünmedi bana, siz ne dersiniz?

Yeterince uzun süredir kullanıyor ise, gerçek kullanıcı ise, sorduğunuz tüm sorulara yanıt aldınız ve ikna edici ise mesele yok demektir

Eski 03-12-2018, 11:40   #222
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2018
Merhabalar,

Karamürsel tarafında satın aldığımız arazimize müstakil bir ev yapmayı planlıyoruz. Henüz planlama projelendirme aşamasındayız. Bu aşamada ısı pompasını araştırmaya başladık. Bu başlığın eski yorumlarında ISIMAS firmasının bireysel müşteriler ile çalıştığını okudum ancak az önce firma ile iletişime geçtiğimde sadece kurumsal müşteriler ile çalıştıklarını öğrendim. Isı pompası konusunda önereceğiniz firma ismi öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

GultenA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 19:24   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2018
Merhaba yıl 2018 verim alan varmı

Kazdağlı Emekli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024